Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Charles rli<* verwijten verwachtte, bleef worden, daar mat welwillende roede voor «J« n grijsaard staan. doch deze gnf working van de afd. q'ooneel en de Heeren hem een toeken te gaan zitten ----- Heb je goed gedacht aan j - - «-!: „«„f ctrnk BlijkeDs achterstaande bekendmaking cM-n ij Pffli iM heugen een flink en mooi program in goed gedacht aan je woorden voorbereiding is van /.oo juist vroeg hij zijn neef strnk aankijkend. Zoudt gij werkelijk in slaat zijn met ijver en volharding te werken om tot het fortuin te komen? -- Ik Kunt gij er aan twijfelen, oom anlwoorde Charles, verrast door die vraag. (.ij zoudt er dus in toestemmen geduld te beoefenen, met volharding te werken. j<- gewoonte te veranderen Indien dit mij tot iets nuts kon strekken... Maar waarom een dergelijke vraag V (Jij zult het weten zij de invalide die de lade van een kleine kast opende, waarin hij oude couranten bewaarde. Hij zocht eenigen tijd onder de papieren nam er een krant uit sloeg die open en wees Charles met een vinger een stuk aan 1 ïe jonge werkman las halfluid: btappen zijn bij de Spaansche re geering gedaan betreffende een schat ilie begraven is aan de oevers der l)ucro na den slag van Salamanco. Het schijnt d.;t gedurende dezen bekenden terug tocht een compagnie behoorende tot de eerste divisie, en die belast was met de bewaking van verscheidene legerkis- ten, afgescheiden werd van het hoofdleger en door zulk een overmacht omsingeld dat elke weerstand onmogelijk' werd. De ollicicr die aan hel hoofd der compagnie stond, ziende dat er geen mogelijkheid was door de vijand heen te slaan, maakte van den nacht gebruik om de kisten in de grond te doen be graven door eenige soldaten, inwien hij het meest vertrouwen had daarna zeker dat niemand ze zou kunnnen ontdekken beval hij zijn kleinen troep zich te ver strooien, opdat ieder zou trachten, afzon derlijk door de vijandelijke linies heen te breken. Eenige slaagden er in. maar de officier en de mannen die de plaats kenden, waar <lc kisten waren bcgrav kwamen in die vlucht om. Men cerzekert nu, dat deze kisten, het geld van het legerkorps bevatten dat wil zeggen een som van ongeveer drie miljioen. Charles hield op en keek den invalide met schitterende oogen aan. Maakte gij deel uit van die compag' nio riep hij uit. Ik maakte er deel van uit, ant woordde Vincent. Gij kent het bestaan van die schat lk was een dergene van wie de ka pitein gelastte de schat te begraven, er de eenige, die ontsnapte aan de kogels der vijanden. Maar dan zoudt gij aanwijzingen kunnen geven, helpen den schat terug te vinden, hernam Charles levendig. Zeker zou ik dat kunnen, te meer daar de kapitein ons gelast had, den schat te begraven tussehen twee heuvels, om later de plaats gemakkelijker terug te vinden. Ik zou dc plaats dan ook even zeker terugvinden als de plaats van het bed in deze kanier. ("hales sprong op. Maar dan is uw fortuin gemaakt riep hij opgewonden uit. Waarom hebt gij dan niet gesproken De Franse he regee ring zou al uw voorstellen hebben aan genomen. Wellicht, zij Vincent. Maar in ieder ge val zouden zij nutteloos zijn geweest. Waarom. Spanje heeft het gevraagde verlof geweigerd,.zie liever... Hij legde de jongen werkman centwee- de krant voor. die meldde, dat het verzoek der Fransche regeering betreffende de op sporing van de door de Franschen in 1812 aan den oever van Duero begraven kisten door de Spaansche regeering verworpen was. Maar waartoe zou men verlof moe ten hebben? hernam Charles. Waarom zou men officieel een onderzoek gaan instellen, terwijf men zonder gedruisch in- het geheim de zaak kan afhandelen Slol volgt. zal de gemeente Venray op Dinsdag 9 November a. s. vereerd worden met een bezoek van Zijne Excellentie den heer Commissaris der Koningin in Limbur Bij aankomst in het dorp, wordt eerst r.p bet Raadhuis een onderzoek ingesteld naar de gemeentelijke administratie, waar na Z. E. aldaar audiëntie verleent aan personen of corporatie's, die hiervoor hun verlangen hebben kenbaar gemaakt. Naar wij vernemon zal Z. E. op Donderdag 11 November een bezoek breDgen aan de gemeente florst. Maandag zullen bier wederom van het Herhalingsonde! wijs Meldden we de vorige week dat perso >n bewusteloos werd gevonden nabij bet Gymnasium, thans kunnen we bierom trent het volgende berichten Nadat bedoelde persoon oaar het S Jospphsgesticht was overgebracht, keerde des nachts bet bewustzijn terug en ver klaarde hij te zijn een zekere Brnnts, uit Arnhem geboortig, en bakker van beroep Hij kwam vanuit Roermond en was te voet jop weg naar Arnhem, had den heelen dag niet gegeten, daar zijne middelen dit niet toelieten en hij niet bedelen wilde. Na in bet St. .Josephsges'icht eene liefderijke verpleging genoten te hebben, is hem gelegenheid gegeven zich per spoor naar Arnhem te begeven. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn ten nadeele van L S. alhier, een 4tal kippen gestolen. Zaterdagavond werd door veld -achter Janssen zekere H. J. in arrest gebracht wegens dronkenschap. Tegen R die dit wilde beletten, en den veldwachter allerlei mooie namen gaf, werd eveneens procesverbaal opgemaakt Op de Allerzielendag alhier gehouden groentemarkt was veel aanvoer. Voor witte kool betaalde men de kolossale som van 20 tot ,10 ct. per 100 pond; roode kool 4 tot S ct. per stuk, look 20 tot 24 ct. per kop, prei 8 ct. per bos en selderij 12 c. per bos. De aanvoer werd niet geheel verkocht. A.s de lessen beginnen. In den loop der volgende week zal toch eindelijk eens begonnen worden met het verliaiden van het .Rijwielpad Venray- Deurne. Voor het inwalson der sintels zal eene stoomwals van den A. N. VV. B. worden gebruikt. Deze week werd door den heer M. J. een vos geschoten op de Blakt. Voor de kippenhouders daar in de buurt een verlichting OOSTRUM. De Eerw. Heer Rector verzoekt ons te melden, dat, dank aan milde gevers, Trans Cedron een prach tige piëta, Maria met Christus, i ijker is geworden, waarvan de leverancier, de iieer G. Linssen getuigt "heel Venlo (alwaar ze geëxposeerd is geweest; roept over dit prachtstuk. Heeren Geestelijken vonden ze subliem". Ook het nieuwe ijzeren hekje doet door zijn eenvoudigheid en sierlijkheid van bewerking den heer A. de Haen van Venray alle eer aan. Ken en ander zijn waard bezichtigd te worden, Niet naar Duitseliland. De Nbr. kan raededeelen, dat binnen kort zal verschijnen een interressante brochure van pastoor Roes over de vraag Wat kan er op het platteland gedaan worden om de menschen thuis te houden uit Duitschland Voor oen spotprys zal deze brochure verkrijgbaar zijn en bij duizenden exemplaren moet zij over het platteland verspreid werden. Een mooi werk voor de plaatselijke comité's van da K. S. A plaatsen de houding van het publiek, dat in plaats van de luchfschippers te helpen, ze riog meer last veroorzaakten en hunne ballons beschadigden. Ook de gevraagde schadevergoeding was op sommige plaatsen zoo hoog. dut de inzittenden, ofschoon ;ewend royaal te betalen, zich over zulke afzetterij ergerden en er .hunne verontwaardiging over uitspraken. Te Belfeld daalde Zondagnamiddag circa 4 uur een luchtballon, die een viertal Dnitsc'ie heeren met zich voerde. De luchtreizigers verklaarden tot een sport- vereenigiug te beboeren en op »Fuchsjagd" te zyn. i MEYEL. Voor de Rechtbank te' Roermond had zich Dinsdag te verant woorden H. Th. A. R., oud 19 jaren, land bouwer alhier, thans te Roermond ge detineerd, aangeklaagd van in den avond van 22 Augustus 1909 te Meyel. M. Thyssen mefc|een mes te hebben geslagen, gesneden of gestoken en daardoor bloedend werd verwond in de rechterborst door dringende tot in de rech'erpleuraholte en in de rechteriong, tengevolge waaraan genoemde Thijssen in den nacht van 29 jop 30 Augustus d. a. v. is overleden Eisch 4 jaren gevangenisstaf. STEYL. In hét Missiehuis te Stevl is plotseling overleden de Weleerw. pater W. Abel, de redacteur van den bekenden Sint Michaëls-almanak. (i«rni7.oeii8%'er*'i8seHng. Kilometerboekjes. Naar wij vernamen, zullen bij de in voeling van de nieuwe spoorwegtarieven voor het vervoer van reizigers door de Nederlandsche Spoorwegen behalve ge meenschappelijke abonnementskaarten, ook gewone en speciale K.M.boekjes worden afgegeven, welke zoowel in binnenverkeer als in l'innenlaniiscli rechtstreeksch verkeer geldig zijn. Onder den invloed. Zondagavond beeft de 18-jarige W. B. te Enschedé op een ergerlijke manier huisgehouden in de woning van de Wed. De Jager, wonende Kuiperstraat, aldaar. Onder den invloed van sterken drank, drong B. de woning binnen en sloeg na genoeg alles kort en klein. Niet minder dan 15 vensterruiten werden vernield, 2 spiegels, benevens verschillende andere breekbare artikelen. De politie maakte proccs-verbaal op. Hu we polderjongen. In den trein Sittard—Herzogenrath wer den Zondagmiddag door een dronken polderjongen een vrouw uit Heerlerheide zonder de geringste aanleiding mantel en kleeren stukgesneden. Portretten van Koningin en Prinaesje Naar gemeld wordt, zullen tegen St. Ni- colaas een portret (photo) van H. M. dc Koningin met Prinses Juliana en een van het Prinsesje alleen in den handel komen. Een Ontplofllng. VENRAY, 6 November 1909. Utftlng aanbesteding der kunstmeststoffen Hoeren bond. 20 wagons Thomasslakken merk Ster. Ingekomen slechts 2 inscbrijvingsbiljetten, H. Poel»Verriel, f2,37 per 100 kg. Wed. v. d. Linden, f2,39 - Gegund aan de laagste inschrijvers H. PoelsVerriot. 38 wagons Kainiet, ingekomen 13 inschryvingsbiljetten. PoelsVorriot, Venray, f 180. met lossen enz. Wed. v.d. Linden - f 180, F. van Gei ven f 180,10 G. Go8*ens f 180,60 Handelsv Roozeodaal, f 180 zonder lossen ten Cate, Groningen, f 181 v. Hoorn - f 180 Maatseh. Dordtreoht f 180,60 G. Stok Deventer, f 180 - Hulshof, Arnhem, f 180 Aardennnen Dordrecht f 180 Maatschap. f 180 - Tiiijwissen Venlo, f 180 - Bij loting tussehen de 2 laagste in schrijvers werd de levering gegund aan II. PoelsVerriet. De levering van 100.000 K.G. I)uitsch Sternthomasmeel en kunstmest stoffen ten behoeve van den Boerenbond alhier, ingeschreven door de Heeren Poels Vorriet, wordt wederom uitgevoerd door den heer H. Janssen van Son. Roermond. Wegens het Allerzielen-octaaf zal de a.s. huishoudelijke vergadering en daaraan verbonden soirée-amusante van het Kruisverbond alhier gehouden worden op Zondag 21 November a.s. Deze vergadering beloolt niet alleen cn erae" uw belangrijk maar ook zeer gezellig Ie "lat'on 8obr8cht' T,eunt' w#s °P "le HORST. Dat er nogal wild gcschutcn wordt bewijst wel het feit dat Zondagavond in verschillende cafe's hazen en konijnen werden vertoept. Met zoo'n uitgesprongen springer aan een touwtje ziet men er dan velen „nach Heim" gaan. Als bewijs dat hier .woningnood' is dient te worden gemeld dat ieatand, die nogal op de hoogte scheen te zijn van de 'zaal: dezer dagen beweerde, dat minstens een twaalftal paartjes zich had gereedge- steld om een huwelijk aan te gaan zoo spoedig als ze maar eene woning konden huren ofkoopen. 't Is niet weinig. Dinsdag 2 November hebben de volgen de garnizoensverwisselingen plaats gehad de staf en de 3e comp. 1 e bataljon 2e reg. infanterie van 's Hertogenbosch naar Roermond de 4e comp. Ie bataljon 2e reg. infan lerie van 's Hertogenbosch naar Venlo het 3e bateljon van het reg. infanterie van Geertuidenberg naar Harderwijk de Ie en de 5e compagnie 3c regiment vesting artillerie van Gorinchem naar Gcor- truidenberg. MAASTRICHT. Zondagmiddag tegen 3 uur kwam de stoomtram uit de richting Tongersche poortMaasbrug aangereden ter hoogte van de poort Waarachtig. Op bet talud naast deze poort waren eenige kinderen aan het spelen of kijken. Ver moedelijk door vochtigheid van den grond gleed een der kinderen, de 9jarige S. uit, tuimelde omlaag en viel juist tegen de locomotief aan, zoodat hij eronder raakte. De machinist en een helper remlen uit alle macht, reeds tcjeu zij den knaap zagen vallen. Het wasj te laat, in stukken en brokken heeft ifcien het lijkje, nadat de locomotief gelicht was, onder de machine uitgehaald. De 3 daagsche Sociale Cursus te Maastricht gehouden, werd door velen bijgewoond. Allerwege had men afg digden gezonden naar dezen cursus. In grooten getale was de R. K. Volksbond, vertegenwoordigd, terwijl 't Secretariaat v. d. Arb. Stand te Hasselt, de Christel, mynwerkere, alsmede 't R. K. Secretariaat van Spoor en Tramwegpersoneel door bet zenden van afgevaardigden hadden doen blijken. Het programma van dezen cursus was zeer practisch. De Eerw. heer L. Poell gaf lessen over de Kath. soc. beginselen, de dwaalleer van het socialisme en het arbeidersvraagstuk verband met de sociale quaestie. De heer H. Hermans, secretaris van den Arbeid, sprak over de praktijk der vak organisaties en over neutrale of princi vakorganisatie; de heer A, Engels over sociale cursussen, arbeidswet j arbeidsinspectie; De lessen werden alle op zeer populaire onderhoudende en bevattellijke manier gegeven. Na afloop van iedere les werden door de aaawezigen schriftelijke vragen gesteld Dit vrageDinstituut viel zeer in den smaak getuigde niet alleen van de oplettend heid der cursieteo. doch ook van den helderen kijk, dien zij op de behandelende leerstof hadden. VENLO. Zondagnamiddag omstreeks 3 uur daalden alhier 5 luchtballons, nl. nabij de Kleine Heide en 1 nabjj 't Zwart Water, terwijl er nog 3 oter de stad kwamen, waarvan er 2 nabij Maas- bree landden. De ballons hadden aan een wedstrijd deelgenomen. 9 ballons waren te Essen (O.) opgelaten en die het dichtst bij een controleballon, kenbaar aan een roode vlag neerkwam, was prijswinnaar de ballon met de roode vlag was die. welke aan bet Zwart Water daalde. Terstond werd met inpakken begonnen en werden de ballons per as naar het KERKRADE. Dinsdagnamiddag om streeks 3 uur werd op de tramlijn Her zogenralh— Aken, tussehen Kerkrade en Pannesheide, de mijnwerker Schlosser van Bleijerheide overreden. Bij bet uitstappen vao den tram, viel do ongelukkige, die door den navolgenden wagen werd mede- gesleept. HU was, voor men den wagen tot stilstand had gebracht, zoo verwond, dat hij korten tijd daarna den geeat gaf. H\j laat eene vrouw en vier nog jeugdige kinderen achter. Drijfjacht. Bij een Dinsdag gehouden drijfjacht te Vierlingsbeek zijn door eenige Nijmeeg- schc heeren behalve een groot aantal hazen en patrijzen een prachtige ree cn een groote vos geschoten. DEURNE. Ons post- en telegraafkantoor is eindelijk Maandagavond voor den dienst opengesteld geworden. De avondpost ver trok nog uit het hulpkantoor en keerde terug naar het nieuwe gebouw. Uit Waalwijk meldt men, dat daar Dinsdagmiddag den heer A. een ernstig ongeluk overkomen is. In zijn winkel van modeartikelen bezig iets te zoeken, ont stak daar bij een luciïer. Toen hij zich met de lucifer bijlichtte en het goed door zocht, had er eensklaps een ontploffing plaats. Het daardoor ontstane brandje was men weldra meester, maar A. was zoo ernstig verwond, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Woestelingen. Te Billingwolda (Gr.) hebben eenige grondwerkers, aldaar werkzaam, Donder dagavond ergerlijk huisgehouden in de herberg van den heer Hageraan aldaar Het huis werd zoo goed als onbruikbaar Deskundigen schatten de vernielingen op circa f 400. Later zijn do verdachten, arbeiders uit Doorn, zwaar geboeid naar Winschoten overgebracht. Ongeluk bij schietoefeningen Woensdagmiddag wilde, zoo meldt het -Arnh. Dgbl.", bij de schietoefeningen van het 8e reg. infanterie op de Kemperheide bij Arnhem, de milicien Goedings een paar hulzen oprapei. Hij had echter vergeten de haanpal van zyn geweer in rust te plaatsen, hoewel het magazijn nog gevuld was. Bij het bukken kwam de trekker in beweging en ging een schot af, dat den jongen man in het hoofd trof. Men vreest voor zijn leven. Kort ponden. De Vereeniging tot afschaffing van het kortponden zet, nu de aflevering van geslachte varkens in den Gelderschen Achterhoek in vollen gang is, haar actie tegen het kortponden met ijver voort. In de meeste gemeenten wordt het keurgcld door de landbouwers niet meer betaald, terwijl de landbouwers in enkele gemeenten het volle gewicht der afgeleverde varkens betaald krijgen. Dienst bij de bereden korpsen in aansluiting met het bericht betref» fende aanmelding voor bereden korpsen, deelt men aan de N. R. C. mede, dat volgens de door den minister van oorlog 0regeling wordt vereisebt voor de bereden artillerie een lichaams lengte van ten minste 1.62 M., voor de cavalerie van ten miDste 1 65 M. met een lichaamsgewicht van ten hoogte 75 K.G. Van de lotelingen, die voor indeeling bij een bereden korps worden nestemd zullen slechts enkelen hun eerste oefening in Maart aanvangen en al de anderen eerst het laatst van September in werkelijken dienst worden gesteld, waar by zooveel mogelijk met de wenschen der lotelingen rekening zal worden gehouden. Behoudens een eDkele uitzondering wordt elke loteling, die zich voor indeeling bij een bereden korps heeft opgegeven, vóór 25 Januari opgeroepen tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek in een garnizoensplaats. Ligt de gemeente zyner inwoning op grooter afstand dan 5 K.M. van deze plaats, dan geniet hij vrij ver voer. Bovendien ontvangt de loteling, die niet in de plaats van het onderzoek woont eer. gulden voor verblijfkosten. In den loop van Februari ontvangt elke der hier bedoelde lotelingen bericht, of hy al dan niet aan een bereden korps zal worden toegewezen. Een vreeselijk sterfgeval. Men schrijft uit Bussum aan de Tel. Het was Zondag 10 October toen ik my met myn vrouw op den terugweg van een fietstochtje naar Utrecht bevond, dat wy ter hoogte van den Zwaluwenberg gekomen, moesten afstijgen; een groen menschen beletten den doortocht. Het bleek, dat het middenpunt van de be langstelling was een bejaarde man en vrouw, blijkbaar dakloozen, die aan den kant van den weg hun bivak hadden opgeslagen. De vrouw, een stokoude ziel, neergezeten in een brok leuningstoel, het oude hoofd met de handen steunend leun de daar jn kalme gelatenheid haar lot verbeidend. Nooit zag ik een gelaat, waarop ouderdom, ziekte en ellende zoo duidelijk hun sporen hadden achtergelaten Nog zie ik dat lykkleurige gelaat voor mij, de huid doorgroefd met ontelbare voren en rimpels, dien tandeloozen mond, en dien radeloozen blik, wanneer een hoestbui haar dreigde te doen stikken. Zelts voor een leek was het duidelijk, dat die vrouw doodziek was en opname ia een ziekeninrichtiog dringend noodzakelijk. Zoo schenen twee dienaren der ryks- politie, die met een brancard daar ter plaatse aanwezig waren, er ook over te •denken; doch welke moeite zij zich ook gaven om deo man te overtuigen, dat eyn vrouw naar het gasthuis te Utrecht moest, en het daar veel beter zou hebben |dan ouder den Mooten hemel, niets mocht batei, iiun overredingskracht stuit af op den onwil van den man, om van zyn vrouw te scheiden. Kalm zijn potje verzorgend, vertelde de nog krasse grijsaard met veel pathos aan de verontwaardigde omstanders, dat hy -al zooveel van zijn zoons erover had moeten hooren", doch dat zijn vrouw niet ziek wis. «Iemand die dagelijks een paar bot3rhamraen en twee eitjes lust, noem ik niet ziek.' -Ik heb hier van alles koffie, thee, suiker".dat was zyn verontschuldiging Eenige dagen geleden passeerde myn vrouw opnieuw den Utrechtschen weg het oude raenschenpaar was thans gekam peerd ter hoogte van Maartensdijk. Op de belangstellende vraag -hoe zyn vrouw het maakte", klonk het antwoord -Best" Blik en toon zeiden echter -Waar bemoei je je moe Naderhand was de oude vrouw nog dikwyls het onderwerp van ons gesprek en rees bij ons de vraag of de heer- schappij van den man zich zóóver mocht uitstrekken, dat een man zyn vrouw den marteldood kan laten sterven, zonder dat wet mag ingrijpen, Toen de mooie zómorsche dagen van het begin der maand plaats maakten voor liet ruwe najaarsweder. en storm en plasregens aan de orde van deo dag waren, toen wylden onze gedachten weder by de oude stumperd, die moeder, die, na baar taak volbracht te hebben, zóón ouden dag moest hebben!... Thans is zy dood, op zeer tragische wijze gestorven. Ontzettend Driewerf schande echter over het land, dat zulke wetten handhaaft De koude zoiuer en de ge* ringe sterfte. Aan het observatorium te Greenwich was gedurende de drie zomermaanden de temperatuur op 63 van de 91 dagen lager dan de gemiddelde in de laatste 45 jaar. Sedert den kouden zomer van 1860 is de gemiddelde temperatuur niet zoo laag geweest. De regenval bedroeg 187 mM. in 47 regendagen tegen gemiddeld 147 mM. in 33 regendagen van 1899 tot 1908. De sterfte per 1000 inwoners en per jaar in de 76 groote Engelsche steden, met 16,6 millioeo inwoners ongeveer, bedroeg 11,9, minder dan ooit tevoren en 3 minder dan het gemiddelde der 5 voorafgaande jaren, De kindersterfte beneden bet jaar was echter 12 per 100 geboorten, tegen 10,9 jn 190/ en 14.9 in 1908. De kinderdiarrhee kwam namelijk ondanks het koude weer meer voor dan in 1907. Tocli procedeeren. Voor het kantongerecht te Kassei wordt een proces gevoerd om... zes cent. Een koopman had een fabriek opdracht I gegeven hem iets te leveren ten bedrage van 9 raaik. Dat bedrag werd evenwel door den leverancier overschreden met 8 pf. afgerond tot 10 pf. (zes cem.) Dat meerdere bedrag wenschte de koopman evenwel niet te betalen, waarop de fabri kant een aanklacht tegen hem indiende. Beiden zyn voor het kantongerecht nog - niet tot een vergelyk gekomen en zullen trachten nieuwe beween by te brengen voor de juistheid van hun standpunt. I'llegscèneg. De befaamde Louis Blériot. zou dezer dagen te Boekarest vliegen. Meer dan 50.000 provincialen waren naar de stad komen stroomen om dit schouwspel te zien te meer daar de spoor een reduce van 50 pCt. op de pryzen had toegestaS. Toen de vlucht echter tot den volgenden dag was 'uitgesteld, waren meer dan 10.000 perso- nen zonder dak. Zy drongen de hotels binnen, bezetten gangen en trappen eu eischten woedend onderkomen. Het schandaal bereikte een dusdanige hoogte, dat honderden politieagenten de hotels moesten binnendringen. De mannen der wet trokken echter in den Horoorachen

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2