Limburgsch Nieuws. In het beele dal en in de bergen sprak men slechts van de nieuwe automobiel. De een honend met verholen angst dc andere opgewonden, met veel vertoon van moed. Als een groot zeldzaam, gevaarlijk dier werd het beloerd, de burgemeester ve r klaard» de werking van de machine, de omstanders hoorden .aandachtig toe en begrepen er even weinig van als de burgemeester zelf. Slot volr/l. VENRAY, 23 October 1009. De vergadering van den Volksbond Zondagavond gehouden, was wederom zeer druk bezocht, geen plaatsje bleef ditmaal onbezet. Nadat do Voorzitter de vergadering met den Christelyken groet gcoppr.d had, en .-dien welkom heette, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Alsdan werd besloten don jaarlijkschen feestdag té houden op Zondag 14 Nov. De heer Nanninks, karakter-komiek te Tilburg, zal optreden, met pianobegeleiding van den heer Pennartz. organist alhier. Deze laafsie zal tevens eenige mooie muziek nummers ten gehoore brengen. Evenals vorig jaar hebben ook thans deledenmei hunne echtgonooten vrijen toegang. De vragenbus bevatte twee briefjes in het eerste werd gevraagd aan het lid Rutten om te bewijzen de bewering, door hem in do vorige vergadering geuit, nl. dat door liet. bestuur besluiten genomen waren zonder goedkeuring der vergadering Ook op herhaald aandringen van <Jpn geestelijken adviseur werd dit bewijs d nr Rnttor: niet, geleverd. De tweede vraag was of er geen kans zou bestaan nrn gezamenlijk met den Boerenbond meststoffen aan te koopen. Met het beduur van den Boerenbond zal hierover onderhandeld worden. Tevens werd besloten propaganda te maken voor den Kleinen Lnndbouwbond. Het lid 11. Oudenhoven werd gekozen tot afgevaardigde naar den driedaagschen socialen cursus te Maastricht. Het lid Bunants wordt toegestaan da volgende vergadering te spreken over het Limburgsch Ondersteuningsfonds, op De Peel-Centrale. Als een bewijs, hoezeer d Maatschappij drf Peel-Cenirale tot levering van elect lisehen stroom aan een gedeelte van Limburg en Noordbrabant, overtuigd is binnen betrekkelijk korten tijd bare Centrale ie de Peel te kunnen oprichten, meldt men aan de N. K.. dat deze Maat schappij reeds gecontracteerd beeft voor de levering van den electrischeu stroom voor twee fabrieken ie Holicond. Daar deze fdDrieken niet kunnen wachten tot de Centrale gereed is, en doze bewijs wil leveren van hare activiteit zal zij in December van dit jaar gereed komen met een installatie te Helmond, die over 700 paardenkrachten zal kunnen beschik ken. Naar hemzelf Je blad verneemt, heeft ook Tilburg w-ar B. en VV. voorgesteld hadden een eigen Centraio to stichten zich wederom in verbinding gestold met de Peel Centrale. dat hiervoor wat meer belangstelling zal komen. In de eerstvolgende vergadering zal op voorstel van het lid Oudenhoven wederom getracht worden een propaganda- club p te lichten. Nadat de Voorzitter de leden had aangespooid hunne jongens allen naar da herhalingsschool te zenden, sloot deze de vergadering met deu groet G. z. J. Cbr. De Ziekenfonds -St. Ludovicus". vierde Maandag haar jaarlijksch feest. Na des morgens om 9 uur eene plechtige H. Mis te hebben bijgewoond, voor do overledene leden en weldoeners, vereenig- den zich allen in het lokaal van den beer M. Jacobs. Bij 't gedane verslag van bet geldelijk beheer, bleek er een batig saldo te zijn van f 59 en totaal in kas f 1013,27. De feestdag werd door de leden reebt gezellig doorgebracht. Donderdagavond werd in het café van Th. Verbeek, voor rekening van H. Peeieis aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Er werd ingeschreven als volgt Cbr. Wijohoven, Venray 1377. P. Oudenhoven. - f 1338. G. Ambrosius. - f 1338. J. van Dijk en G. Poels f 1298. L. Wynhoven, f 1280. G. Publiekhuizeo, - f 1202. GeguDd aan L. Wijnhoven. De heer Schrynemakers, onderwij zer aan de O. L. School te Oirlo is be* noerad tot onderwijzer te Sittard. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A Schilleman, reserve sergeant by het 11e Regiment Infanterie te Nijmegen, is be noemd tot vaandrig. Naar wy vernemen hebben zich reeds meer dan 20 liefhebbers aangemeld tot oprichting van een Venrayscb mannen koor. Blijkens achterstaande advertentie kan men zich nog t«»t 1 November a. s. aanmelden tij A. Pennartz, organist alhier. Stoomtram Vcnlo- Nijmegen. Zaterdagmiddag had te Veuln eene vergadering plaat*, betreffende de tram Venlo—Nijmegen. Vele belangstellenden hadden aan de oproeping der Venlosche kassiers gevolg gegeven cn waren ter vergadering gekomen, o. a. waren aan wezig Burgemeester en Wethouders van Venlo en belangstellenden uit Arcen, Well en Bergen. Er was evenwel! niemand uit Gennep, de belangstelling aldaar voor deze lyn schijnt niet groot te «ijn. Dhr. öambon opende de vergadering en nam namens do oproepers de leidin van do vergadering op zich. Hij gaf het d aan den concessionaris dhr. J. W. Marle uit Den Haag. die duidelijk aantoonde, dat er thans meer dan ooit kans bestait om tot de exploitatie van deze lijn te komen. Immers het kapitaal, dat door belang stellenden alsnog zal moeten bijeenge bracht. worden is betrekkelijk gering nl. voor bet Limburgsche gedeelte slechts f 75.000 en voor het Geldersche f 25000 Hij beantwoordde verder eenige vragen hem door eenige aanwezigen gesteld, waarna werd medegedeeld dot reeds voor f 8000 was geteekeod en dat alle bedrageu die toegezegd worden met naam en bedrag in do plaatselijke courant zullen worden gepubliceerd. Deze maatregel werd genomen om achterblijvers aan te moedigen. Dhr. Gamhon sloot na eeu woord van dank tot de aanwezigen de vergadering. Uit deze vergadering blijkt, dat, zoo de belangstelling van particuliere zyde de tot standkoming dezer betrekkelijk korten tijd van den eenigen ambtenaar ter secretarie (de bezoldigde ambtenaar van den Burger lijken Stand en zijn klcik niet hierbij te rekenen ad f 550 te schrappen (Keikrade is een gemeente van meer dan 15000 zieli'i opdat Burgemeester en Wet» lioudcs genoodzaakt zouden zijn den betrokken titularis met ingang van 1 Jan. e.k. te ontslaan. Maandag 18 October werd door een commissie, daartoe door het Best. der afd Limburg van den Ned. Bond van Ge meën earobtenaren u tgenoodigd ren onder zoek ingesteld en daarby bleek, dat dit besluit vooral was genomen om den Burgemeester, die tevens secretaiis door het ontnemen van administratieve hulp. te noodzaken ontslag te nemen als secretaris. Het behoeft wel geen betoog, dat door het Best. van de afd. Limburg van den Ned. Bond van Gemeenteanibte naren, het nnodige zal worden gedaan, da alsnog op de gemeentebegroofing Kerkrade worde opgenomen een post voor de jaarwedde van den eenigen ambtenaar ter secretarie dier gemeente. Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Met de straatverlichting is het hier tegenwoordig treurig gesteld Behalve dat een groot gedeelte der lan tanrna verborgen staan achter groen en boornVn, geven ze dikwijls niet zooveel licht als een gloeiende spijker. Gelukkig dat de electrische centrale in wording CUYK. Door de heeren Dirksen en de Vries, elcctricicüs te Nijmegen, aan wie door do gemeente concessie is verleend tot de bezorging van electrische kracht en licht, werden Maandag in de straten der kom d'uk opmetingen gedaan tot den aan leg van het net tot overbrenging van den stroom. Zij hopen voor 1 Jan. 1910 licht aan de gemeente te verschaffen. VENLO. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Kantonrechter-plaatsvorvnngar in het Kanton Ven!o roet 1 Nov. a. s de Heer J, L. Gambon, Directeur der Venlosche Handelsbank te Venlo. VENLO. Vroeger kon hij zonder haar niet leven, maar sedert eenige dagen was hij haar ontrouw geworden. Ze zon op algemeen is, lijn binnen verzekerd is. MEIJEL. -Een tram krijgen we toch niet", zoo redeneerden de menschen. En het door ouderdom eerbiedwaardige voer tuig, de diligence, werd weer voor den dag gehaald. Zoo hebben we dan nu een postwagen Eu nog wel een -Jagelijksche dienst, heel deftig Meijel via Roggel en Hoijthuizen naar Roermond, Laat Parijs, Brussel en den Haag maar hun taxi's, wij houden ons aan de haver- motor-tractie. Da's secuurdei! D. k. Militairen-Vcrcpiiigi De R. K. Militairen-Vereenigm Roermond herleeft. Met een veertig of vijftigtal jongemannen is het seizoen geopend. In 't schoune patronaatslokaal op de Kruisheerenstraat komen ze nu iederen avond in niet geringe bijeen. Het ziet er in de hel-verlichte groote zaal met biljarten, kaarttafels de groote lees- on schrijftafel nu recht gezellig uit. De ouders en heeren geeste- lyker. van buiten mogen er wel zorg voor dragen, dat alle Limburgers zich zoodra mogelijk opgeven. Het best is zich per soonlijk of per brief met opgave van naam, voornaam enz. te richten tot den WelEerw heer Corteo. Directeur der R. X. Militairen-Vereeniging, Roermond. Men late het zich-aanmelden niet aan de milicieD3 alleen over. öp de jaarmarkt van Dinsdag waren aangevoerd 575 runderen en 560 biggen Het vette vee gold vau 27 tot 33 ct. per half K.G, 't dragend vee van 180 tot 250 gld eo het mager vee van 80 tot 150 gld. De biggen waren Diet te duur. Men verkocht ze van 6 tot 10 gld. De handel ging voor alle soorten vrij vlot. Algemeen waren de prijzen hooger. ofschoon er nog veel veo huiswaarts werd gevoerd, zonder van eigenaar veranderd te zijn. GEMERT. Zaterdagavond waren eenige stroopers op Grootel met den lichtbak oP de hazenjacht. Maar ook de rijksveldwacht was in. de buurt. Bij een wedloop die weldra plaats greep, struikelde de rijks veldwachter Douze uit het naburige Beek eu Douk en brak daarbij een been. Door den onbezoldigd rijks veld wachter Royakkers alhier en den rijksveldwachter van Erp werden niettegenstaande dit on geval toch nog een drietal stroopers aan gehouden. Verdronken. In een waterput 7an de Waalkazerue der Kol. Reserve te Nijmegen is Woensdag avond 11 uur het lijk gevonden van de vrouw van den sergeant majoor L., die zes weken geleden met deze was gehuwd. Gemoedsbezwaar. De beurtschipper van Terneuzen op Rotterdam K., blijft, uit gemoedsbezwaar nog steeds weigerachtig de premie voor de ongev;i Jenverzekering te betalen. Zaterdag werd voor de tweede maal in dit jaar overgegaan lot den publieken verkoop van zijn inboedel, om de premie met daarop vallende kosten te verhalen. Als naar gewoonte werd voor den eeisten koop. zijnde ditmaal een stoel, zooveel geboden, dat het, hedrag aanwezig was. Oude schuld. De koopman K. uit Winterswijk werd al heel onaangenaan door de Duitsche politie verrast. Voor zaken in het grensplaatsje Bocholt vertoevende, kwamen plotseling twee politiemannen op hem af, die K. zonder veel omslag arresteerden. K. ver wonderd vroeg uitleg van deze zaak. En accuraat werd hem het volgende verteld. A'oor 10 a 12 jaar hebt u een dood of toestaan, dat door hunne tuinen kabels worden gelegd, méér zullen moeten betalen voor liet drinkwater, dat vanwege do Bredasche waterleiding wordt geleverd. Lourilc» bedreigd. Wat Arthur Loth schrijft in de Univerg is wel in staat om een schok door de geheele katholieke wereld te doen gaan. Wij lezen daar -De katholieken weten nog niet dat eon aanslag, gelijk aan dien, welke de Basiliek van het H. Hart. op den Mont- martre tot staatseigendom wil maken, thans voorbereid wordt tegen Lourdes. Het decreet tot confiscatie, zoogenaamde -devolution" ligt gereed, het zal weldra met de handteekening van den president der republiek openbaar worden. Lourdes met zijn grot, z'yn heiligdom men en bezittingen zullen aan de gemeente worden toegewezen of aan het plaatselyk weldadigheidsbureau. Van alle aanslagen gepleegd tot heden toe tegen de Kerk van Frankryk zal geen zoo smartelijk zijn voor de Christenharten, moer indruiscliend tegen de eerlyke gemoederen dan deze heiligsckeonende greep van den Staat naar Lourdes. Geheel d» Katholieke wereld zal den smaad gevoe- paard opgegraven en zijt deswege tot zes aan de godsvrucht aller volken gepleegd maanden gevangenisstraf veroordeeld. 4e droefenis in alle landen veroorzaakt Sinds dien tijd vertoonde gij u niet meer in Duitschland.' Tot groot nadeel moest de man onder vinden, dat de Duitsche politie een scherp geheugen heeft. Te Munster moet Iv. zijn straf ondergaan. Lijk gevonden. Dinsdag is aan het Gendsche veer he lijk van een man opgevischl, gekleed met een Turksch leeren broek cn een trui doch zonder kousen aan. Lage veeprijzen In den Gelderschen Achterhoek klagen aldus wordt vandaar- geschieven, de landbouwers over de lage prijzen van hun vee en zij verwonderen zich. «lat de slagers nog maai altijd dezelfde liooge prijzen voor hun vleesch kunnen vragen al; den duren tijd. Velen hunner hebben dan ook ingezien dat het toch eigenlijk te dwaas is om hun vee giedkoop ie verkoopen, om dan later het vleesch bij de slajers weer duur te moeten betalen Daarom beginnen de landbouwers onder- ing bun vee zelf' te slachten en verkoopen het dan voor 20 a 25 cents per pond, terwijl de slagers nog 40 a 45 cent berekenen. De slagers z'yn nu. door zulk concurrentie gedwongen, met een meene prijsverlaging begonnen, velen laten daarvan slechts de bouwers profiteeren, daar eene alge- doe li land van de Algemeen Nieuws. lie verkiezing te Gulpen. Aangezien de heeren afgevaardigden zich door geen partijoverwegingen maar zakelijke motieven laten leiden, schrijft De Tijd, is het lang niet onmogelijk, dat dc verkiezing niet zal vernietigd worden on zulks naar aanleiding van het bezwaar hetwelk tegen de geldigheid der verkiezing in het bekende request der heeren Cassell en Thomas wordt ingebracht. Het moet namelijk zuiver over een (kwestie van vorm gaan, niet om een wraak en hei geluk liep haar mee. In do j westic van wet er is een ander model Vleeschstraat kwam 1 gemoedelijk met een wandelen, en dat de ontrouwe heel ander meisje aan was voor de zwaar beproefde te veel. In minder dan geen tijd had ze hare mededingster hy de haren en toen was 't krabben, bijten, slaan en haren uit het hoofd trekken. De heele Vleesch straat in oproer, totdat de politie te hulp kwam en de vechtende liefjes mee naar 't bureau nam. stembriefjes gebruikt, de gepleegde infor maliteit heeft geen uitslag op de stemming gehad. Er is geen essentieel artikel tier wet geschonden de Kamer zal te vragen hebben of de gepleegde onregelmatigheid in den uitslag der steramin g eenige wyzi- ging kon hebben gebracht. KERKRADE, Door don Raad der gemeente Kerkrade werd in zijn vergade-1 ring van 16 dezer besloten om het salaris I Roekeloosheid. Zondagavond, toen de '.ram van Breda naar Oosterhout gaande den wissel nabij Noordbrah. Berersche Bierbrouwerij te Breda genade-d was, wilde oen jongen die zich in een der tramwagens bevond, i een anderen wagen, waar zijn broer was overspringen. Hij sprong mis. viel kwam op de rails terecht. De ongelukkige was onmiddellijk een lyk. Spoerucgljofsing. Men meldt uit Coevorden Woensdagavond liep te Den Mam-Vrooms- hoop een personentrein op een goederen trein. De botsing was vrij hevig. De machine werd beschadigd en een goede renwagen met vijf varkens totaal versplinterd. Een vijftal passagier! Coevorden werden licht gewond. In drift gestorven. Een huurder van een huis aan den Guttersdijk, te Utrecht, ging Woensdag de huur opzeggen bij zijn huisbaas in de Noteboomlaan die daar alles behalve mede ingenomen was. Een kleine woordenwisseling ontstond waarin zich den broeder van den huis eigenaar mengde. Deze wond zich daarbij zoozeer op, dat hij een beroerte kreeg die enkele oogenblikken later door den dood gevolgd werd. Geen cholera meer. Men meldt uit Hattum De vier cholera-patiënten zullen heden de barak verlaten aangezien zich geen enkel verschijnsel meer bij hen voordoet zoodat' ook hier de cholera geheel gewe ken is. Verpletterd. Woensdagmiddag is er aan de nieuwe Coöperatieve suikerfabriek te Stampersgat een vreeselijk ongeluk gebeurd. Van een der elevators, die daar werken, brak een ketting, zoodat de bak naar beneden viel. Een werkman, J. C. uit Oud Gastel, die onder in het schip, dat men aan het lossen was. aan het werk was, kreeg den bak op zijn lichaam. Verpletterd haalde men hem er onder uit. De man sedert 14 dagen getrouwd. burgers nog de oude prijzen vragen. Dit zullen ze echter wel niet lang kunnen volhouden, daar de burgers ook hun leesch van de landbouwers gaan koopen. Ecu record. W. H. Maire, een handelsreiziger te Cleveland, heeft het wereldrecord in het asten gebroken, door het 514 dag uit houden zonder voedsel te nuttigen. Deze vast-kuur geschiedde bij wijze van medische behandeling. Maire was lijdende aan chronische gebrekkige spijsvertering hij is al jaren lang ziek. In en door zijn vasten is het gewicht van den man afge nomen van 145 tot 95 Eng. ponden. Hij wordt verpleegd in een sanatorium. Een automobiel op liol. Op den Overtoom te Amsterdam Maandagavond omstreeks zeven uur een automobiel op hol gegaan - dat wil zeggen, zonder bestuurder verder gereden en eerst tot staan gekomen door een botsing tegen een huis. Aanleiding'tot dit „op hol slaan" was het volgende: Twee auto's van de maatschappij Atax kwamen elkaar op den Overtoom tege moet. een der beide auto's moest uitwijken voor een handkar, slipte en kwam met de andere in botsing. Door den schok viel de chauffeur van een der auto's van den bok, waarop zijn voertuig alleen de reis voortzette. De chauffeur sprong op en holde er achteraan, doch het lukte hem niet den vluchteling in te halen, die uit gelaten over den Overtoom zigzagde, een paar fietsen die hij op zijn weg vond, omverreed, twee kinderen aanreed, tegen een huis opbotste, weer verder dartelde, doch ten slotte in de Vondelkerkstraat zijn vrijheidsdroom beëindigd zag door een nieuwe botsing tegen een huis, die hem tot staan bracht. De kinderen die aangereden waren, werden in een naburig apotheek verbonden. Een der meisjes, de 11-jarige W. Bless reeds overleden. De auto was natuurlijk leelijk beschadigd Bnroniclaan-kwestie Ie JBreda. Zooals men weet, is liet raadsbesluit der gemeente Breda, tot aankoop van de onder andere gemeenten liggende Baronio laan bij Kon. Besluit vernietigd toch gaat de gemeente Breda voort dien weg als haar eigendom te beschouwen. Door door de schandelijkste aller ongerechtig heden." Men vrage zich af of het waar kan zijn Mogelijk achten wij alles van een regeering, als de Republiek thans bezit. Een andere vraag is deze: of het katli. Frankrijk dan nog niet ontwaken zal? God weet het alleen Maar dit mogen wy wel voorspellen de Goddelijke Zoon van Maria zal Zijne Moeder niet ongewroken laten. Moge Zijn wrekend vonnis in godde lijke Barmhartigheid voltrokken worden. Ai to Frankr ijk, «at zullen er nog droeve dagen voor u aanbreken Om den EiffeUoren. De Parijsche correspondent van de -N* R. Ct." schrijft Graaf de Limbert is de held van den dag. De morgenpost beschrijft zijn on ge» loollijk stoutmoedige vlucht van Juvisy naar Parijs en ter ug, op honderden meters hoogte, als de meest roemwaardige daad, tot heden in de lucht verricht. De Lambert deelt in Maiin de Journal mede, dat hy reeds verscheidene dagen liet plan had opgevat, naar Parijs te vliegen, en dat hij enkel een gunstigen ang van zijn machine en gunstig weer had afgewacht. Niemand wist van zijn plan, behalve een vriend, die eiken dag naar den Eiffeltoren opgegaan was, om, zoo graaf de Lambert kwam, zyn vlucht waar te nemen. Op den heenweg had de Eiffeltoren hem geleid, op den ter ugweg de Seine. do electriciteits-maatschappij te Ginneken worden nu pogingen aangewend de langs dien weg liggende woonhuizen van electrisch licht te voorzien in concurren tie met het gaslicht door de gemeente Breda te leveren, was' Thans heeft Breda bekend gemaakt, dat allen die electrisch licht laten aanleggen Ferrer en nog eens Ferrer. Terwijl buiten Spanje overal de kunst matige verontwaardiging over de voroor- deeling en de terechtstelling van den anarchist Ferrer voortduurt, is het in Spanje zelve geheel kalm. Reuter seint daarover -De openbare meening in Spanje, beter op de hoogte dan in het buitenland, heeft zich dadelijk bij het vonnis nedergelegd, vertuigd. dat de regeering mets anders kon doen." De minister van buitenlandsche zaken verklaarde aan den correspondent van Reuter, dat Ferrer niet veroordeeld is wegens het verspreiden van oproerige ideeën, maar wegens het deelnemen als directeur van de moderne school aan feiten en daden van opstand. Hij is dus niet alleen gestraft als de groote voorbereider van de gepleegde gruwelen, door de verspreiding van zijne oproerige ideeën, maar vooral wegens het deelnemen aan daden van opstand, nog wel als directeur van de moderne school, die, ook volgens Nederlandsche bladen van het slag van de N. R. C. zoo zegen rijk zou werken voor de ontwikkeling der Spanjaarden. San Francisco herbouwd. Dinsdag zoodra de klok twaalf uur had geslagen stond het raderwerk van de nijverheid over het geheele gebied van de Yereenigde Staten een oogenblik stil, bij wijze van vadcrlandsche hulde aan den wakkeren geest van dc bevolking van San Francisco, die haar stad drie en een half jaar na de groote verwoesting op nieuw heeft opgebouwd. Er is meer dan 500 millioen gulden ten koste gelegd aan den wederopbouw sedert de groote aard beving in April 1900 naar schatting een schade van 1250 millioen gulden aanricht te. Woensdag was het dan San Francisco- dag. Om twaalf uur zouden de treinen op hun reis door het land stil staan, zouden stoomschepen midden op de Stille Zee de machines stop zetten, terwijl de reizigers hun glas ophieven cn zouden millioenen schoolkinderen in gejuich uitbarsten. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis, dat er nog eenige perconen als teller bij de a. s. te houden algemeene volkstelling Kunnen worden aangesteld. De werkzaamheden bestaan in het bezorgen van kaarten volgens aangegeven indeeling bij de ingezetenen dezer geme'ente 25 en 31 December 1909 en de uitge reikte kaarten weder binnen 8 dagen na Anuari 1910 in ontvangst te nemen en orgen dat deze behoorly'k zijn ingevuld reiKi

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2