Limburgsch Nieuws. Herfst. Algemeen Nieuws. Ingezonden. toonde vail ganscher harte zich bereid den raad van den heilige te volgen en werd inderdaad broeder der orde. Hij was een toonbeeld van nederigheid, van gebed en stipte gehoorzaamheid. Hij had beloerd een heilige te willen wezen, hij deed zijn woord gestand. Na een kloosterleven van twintig jaren stierf hij, oud van dagen en rijk aan goede werken in geur van heiligheid. Wat is er noodig om een heilige te worden. Hel te willen. Toen 'i lente werd, zag 'k in mijn laan De boomen vol knoppen staan Die knoppen, blij ons 't nieuwe leven Zag ik van blijdschap opengaan Och, 't lieve groen, ons toen gegeven' Ligt nu daar neer, na macbt'loos streven Om schoon ic blijven... Ach vergaan Is't al! Slechts ruwe takken bleven... De kind'ren komen om die blaren, Zoo geel, zoo stijf-verdord, In hunne schortjes te vergaren, Totdat weer zichtbaar wordt De grond. En niets blijft over Van "t schoone, lieve loover. R. G. VENKAY, lb October 1909. Het 700-jarig bestaan der Orde van St. Eranciscus. Deze week herdachten de Eerw. Paters het zeveode eeuwfeest van de stichting hui ner Otde. Bij die gelegenheid werd er in do smaakvol versierde kerk van 7 tot 10 Oct. een Triduum gepredikt, dut onder groote belangstelling werd gevolgd. Vooral bij de plechtigheid op Zondag- avond was de toeloop buitengewoon groot. Onder het plechtig Lof, dat door den Zeereerw. Heer Pastoor werd gecelebreerd verklaarde do prediker van dien avond, de Eerw. Pater Aurelius Pompen, vol geest drift en in heilige liefde voor zijne Orde, hoe de geest van Sint Franciscus in tegen spraak met den geest der wereld nog altijd voortleeft in zijn stichting door de liefde, die de Oide behouden heeft tot het volk, alsmede door den geest van opoffering en dienstvaardigheid, welke in haar zijn blijven bloeien. De plechtigheid werd gesloten met Pauselijken zegen en Te Deum, doch alvorens daartoe over te gaan, achtte de Zeereerw. Pater Gardiaan van het klooster zich verplicht, bij deze feestelijke gelegen heid dank te zeggen aan Venray's inwoDeis voor de vele weldaden, welke zij al de jaren, dat de Paters bier woonden, aan hen hadden bewezen. t Ook sprak hij een woord van dank aan de buurt, voor de smaakvolle versiering aan den ingang van klooster en kerk aangebracht, en voor de feestgave, waaraan zy het gansche dorp had doen deelnemen, ei dankbaar door Zijn Eerw. werd aan vaard, De Maandag alhier gehouden jaarmarkt was zeer druk bezocht, met een flinke veeaanvoer. Ofschoou niet over dreven, was toch de handel vry levendig, terwyl de prijzen hoog waren. Ook waren ongeveer 15 stuks paarden en veulens aangevoerd, waarvan enkelen werden verkocht. Blijven nu do land bouwers maar flink met hun paarden ter maikt komen, dan krijgen wij op den duur ook nog wel een paardenmarkt van beteekenis. Voor biggen, die er nogal veel aange voerd waren, betaalde men van 4 tot 8 gulden per stuk. De aanvoer weid slechts gedeeltelijk verkocht. Maandagavond had er in Oostrum een flinke kloppartij plaats tusschen eenige vreemde sigarenmakers en inwoners van Oostrum. Ook werd dien avond aldaar aan e en persoon een oude rekening voldaan, in den vorm van eenige harde klappen. Deze met een dergelijke betaling evenwel volstrekt niet voldaan, gaf hiervan aangifte bij dc politie. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ten huize van M. V. te Oostrum inbraak gopeegd. Door het openen van een raam is men binnengekomen, en uil een in dat vertrek staande kast onge veer f 700 ontvreemd. Hoewel door rijks- en gemeentepolitie een ijverig onderzoek wordt ingesteld is tot heden nog niets van de(n) dader(s) ontdekt. Dinsdag herdacht de Z.Eerw. pater Liberatus Scheppers, uit het Miüder- broedersklooster alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaren het ordekleed van St, Franciscus aannam. Talrijk waren de gelukwenschen, die ZeerEorw. jubilaris, dien dag van alle zijden mocht ontvangen. Gaarne voegen wij hierbij de onze en hopen dat het Z. E. gegeven moge zijn zich eenmaal versierd te zien met een gouden kroon, Naar wij vernemen is de fanfare -St. Cecilia" voornemens om op 31 Dec. en 1 Januari a. s. een groot concert te geven. OIRLO. De kermis alhier is in de beste orde afgeloopen. Vooral Maandag was bet zeer druk, waar de groote dans tent, voor de eerste keer op deze kermis geplaatst, het hare wel zal toe hebben bijgedragen. Ook de overige dagen was het druk en gezellig. Nu morgen nog de kermis te Castenray en hiermede zijn ze in de buurt voor dit jaar wederom afgeloopen. MEERLO. Bij Kon, Besl. van 12 dezer, is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente, de heer A. P. J. H. van Haeff. HORST. P. H. uit Voor-Amenka, is Zondagavond te Meterik door eenige personen aangevallen en ernstig verwond. Behalve dat H. ernstige verwondingen aan zyn hoofd heeft bekomen, klaagde hij vreeselijk over pyuen in de zijde, welke het gevolg zijn der veelvuldige stompen, die hij ontving. Bij de politte werd aangifte gedaan. GENNEP. In de afgeloopen week werd een gedeelte van den Rijksweg over de Nier8, richting Nijmegen, met de stoomwals bewerkt. Hierbij deed zich het volgende geval voor: om bet laatste punt te bereiken, dat hoogstens 1200 Meters van eerstgenoemd gedeelte verwijderd ligt. maakte men, bevreesd dat de Niersin ug voor het gevaarte niet sterk genoeg was, een omweg van plm. 30 K.M. via Duitsch gebied, langs Kessel, Hassum en Hommersura. Na deze excursie heeft do spraakmaken de gemeen'e onze Ntersbrug herdoopt in -ie Papieren Brug". VENLO. Zondagmiddag dreef hier boven de Maas een luchtballon op een aanzienlijke hoogte. Met kijkers etc. gewapend stonden velen aan de kade naar den ballon te luren hij was evenwel te hoog ora iets te kunnen onderscheiden. De ballon is omstreeks half' 4 te Blitterswyck gedaald en was bemand met twee Belgische officieren. Viijdag en Zaterdag kampeerde een troep zigeuners, 120 man en 6 beren, die Duitschland doortrekt, tusschen Bel- feld en Tegelen aan de grens, met liet doel om zoo mogelijk de giens te passeeren en dus een bezoek aan ons land te brengeo. De marechaussees van alhier waren evenwel aan de grens gerequireerd en hielden de ongenoode gasten uit ons land verwijderd. Zondag gingen velen eens naar de Duitsche grens kijken, maar ze maakten een vergeef8che reis, daar de troep na hun misluktj poging reeds weder Duitschland was ingetrokken, om waarschijnlijk op een andere plaats nogmaals hun geluk te beproeven. OTTERSUM. In den nacht van Maandag op Dinsdag had er nabij het Duitsche douanekantoor een vechtpartij plaats tusschen smokkelaars en grens beambten. Laatstgenoemden wisten de smokkelaars echter te overmeesteren en hen een veilige plaats achter slot en grendel te bezorgen. De ingevoerde waar, bestaande uit 50 kilo's koffie, werd mede in beslag genomen. MAASTRICHT. Ouk een salarisDe gemeente Maastricht vraagt, blijkens een advertentie in de -Limb. Koerier" een Ulork bij de politie, die n. a. voldoende op de hoogte moet zijn van de Fransche en Duitsche taal, tegen het enorme salaris van f 350. 't ls treurig, dat een gemeente een dergelijk voorbeeld van salarieering durft te geven Zitting Provinciale Staten. In de Dinsdag gehouden zitting werd be handeld het voorstel, betreffende de ver pleging van behoeftige krankzinnigen in de gestichten voor zulke lijders, staande onder het beheer van het college van Regenten van de GndshuLen en den Alge- meenen Arme te 's Hertogenboscb. Hierbij merkte de Voorzitter op, dat by dato 11 October een brief bad ontvangen van het bestuur van he;, St. Servatiusgesticht te Venray, meldende, dat het niet alleen niet i ongenegen is behoeftige krankzinnigen in het gesticht op te nemen, doch het zelfs op zeer beogen prijs zou stellen. Als ui'erste concessie werd het bedrag per patient en per jaar vastgesteld ad f 325, De heer Trynes deed voorlezing van een door hem ontvangen schrijven van het St. Annagesticlit te Venray (verple ging van vrouwelijKe patiënten), waaruit bleek, dat de vrouwelijke patiënten ook tegen den prijs van f 325 zouden worden verpleegd in dat gesticht. De bescheiden worden mede naar de afdeelingen verzonden. NEDER WEERT. Aan W. J. Sarton is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris alhier. NIEUWENHAGEN. Naar wij met genoegen vernemen heeft de heer H. van de Voort van hier, met goed gevolg zyn candidaats examen afgelegd als electro- technisch en als machine-ingenieur aan bet Technicum te Mittweida. Herbergen in Limburg. Onderzoek van 't Limburgsch Ktuisver- bond Op elke 7 huizen van Limburg komt eeu drankgelegenheid voor. In 87 onder zochte gemeenten waren 37.700 huizen en daaronder 5317 herbergen, nl. 1081 met en 4051 zonder vergunning. In de laatste jaren is de toestand ver anderd: het aantal drankgelegenheden is... toegenomen De kantonrechters en de rubriek -ge mengd nieuws" weten de gevolgen te ver tellen- twist, vechten soypartijen, meineed enz. Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Tot onderwijzer aan de Openbare School alhier is benjemd de heer J. Hendriks, thans Hoofd der School te Milheeze. GEMERT. Maandagavond omstreeks half tien ontstond brand op he hoeve der kiodoren Hoevenaars te Haodel. Hoewel dadelijk getracht werd de brand te keeren, en te redden wat mogelijk was. bleek allee ai heel spoedig onmogelijk. De eigenaar, die zich Tri den stal begeven had, om het vee te redden, kon slechts door langs den kelder te ontvluchten zelf gered worden. Al 't vee, een tiental runderen, twee varkens en een paard, werden een prooi der vlammen. Assurantie dekt de schade. Zondag had alhier een treffend steifgeval plaats. Een man uit het naburige Boerdonk, die bij familie alhier op de kermis was, had nauwelijks de soep op, of hij gevoelde zich plotseling onwel eri was binnen enkele minuten een lijk. zoodat terstond ingeroepen geneeskundige hulp slechts den dood kon conetateeren. Politie bestolen. Donderdag,namiddag na afloop der paardenmarkt te Oss werd op het politie bureau door middel van een valschen sleutel een kistje geopend, en daaruit het marktgeld, zijnde f48,65, ontvreemd. XCermisdrukte. Naar wij vernemen heeft Zondag de pont naar Nijmegen niet minder dan 0700 ker misgasten over gezet en was de laatste trein uit Nijmegen naar Arhem (bestaande uit 11 personen- en 3 colli wagens) vol van reizigers, die van de kermis terugkeerden. Viermaal op een dag- getrouwd. In een gemeente nabij Alkmaar is dit wonderlijk teit gebeurd. Een paartje zou Donderdag vf. uên echt verbonden worden. De gemeente-secretaris, kort geleden nog onderwijzer, die ook benoemd was tot ambtenaar van den burgelijken stand, maar nog niet als zoodanig beeëdigd, trouwde het paar en gaf een huwelijksacte cif. In de R. K. kerk werd het huwelijk ker kelijk voltrokken. Eenige uren later vernam de burgemees ter het gebeurde. Wetende dat de burgelijke huwelijksvoltrekking onwettig was en het gewenscht achtend ter voorkoming van onaangename gevolgen, dat de jongelui nogeens werden overgetrouwd, liet hen met de getuigen nog eens ter secretarie komen om het huwelijk thans wettig te voltrekken. Daarop heeft de R. K. geeste lijke het huwelijk nogmaals kerkelijk voltrokken. Dynamiet bij de bruiloft. Te Rimke bij Bochum werd Donderdag in een herberg de bruiloft van de dochter van een kapper met een mijnwerker ge vierd. Da bruid had vroeger een ander mijnwerker uit Bochum tot minnaar gehad, maar dien eenigen tijd geleden afgedankt. Tegen 3 uur 's nachts, terwijl de danspartij in vollen gang was, ontplofte plotseling een dynaraietpatroon, die in het kozijn was gelegd, met het gevolg dat^5 bruiloftsgasten ernstig en 3 licht gewond weiden. Men vermoedt met een wraak oefening van den vroegeron minnaar van de bruid te doen te hebben en heeft hem daarom in hechtenis genomen. Opgehangen. Een boerenknecht uit Holland, die vroeger te Cranenburg in dienst was ge weest en wiens aanhouding wegens mis drijf werd verzocht, werd dezer d^eu iu het Reichswald gearresteerd en in de gevangenis opgesloten, waar men hem eenige uren later aan een deurpost vond hangen. Vrees voor straf schijnt dezen man, wiens geestvermogens naar men zegt niet geheel normaal waren, tot deze wanhoops daad gebracht te hebben. Een zoutloos dorp. Te Herp (N.B.) hebben Maandag een zeer groot getal huismoeders haar r middag potje" moeten klaar maken zonder zout wijl in geen enkel winkel aldaar iets meer was te krijgen. De reden Nu het hooit zoo vochtig binnenkomt strooien de boeren zout tusschen het op gestapeld hooi om het broeien tegen te gaan. Daardoor was nu zoo groote hoeveel heid opgekocbl, dat alle winkeliers „finaal uitverkocht'' waren. Gevaarlijk veevoeder. Bij den landbouwer A. v. d. Veen te Marum hebben zeven melkkoeien, tenge volge van het voederen met bloeiende jonge klaver, de trommelzucht gekregen, tenge volge waarvan reeds twee zijn gestorven. Fraude. Te Tiel worden weer evenals vorig jaar verzilverde koperen munten door arbeid s der metaalwarenfabriekou in circul.iMe gebracht. Halve centen eo centen worden voor dubbeltjes en kwartjes uitgegeven. Vooral tegen de kermis schijnt dat eeu voordeelig zaakje te zijn. De politie doet ijverig onderzoek. Het Drenfsclit' hoogveen. In Drente liggen 30.000 hectaren hoogveen en daarvan ongeveer 18.000 in de gemeente Emmen, welker oppervlak te 29,000 hectaren bedraagt en dus voor meer dan de helft uit hoogveen bestaat. Het aantal nrbeiders dat in die gemeente werk vind bij de vervening wordt geschat op ongeveer 5000. Hij 't stoeien. Tuen een dochter van P. te Kaats heuvel Zondagmiddag aan het stoeien was viel zij achterover en kwam met haar rug terecht in een mes, dat haar zuster bezigde om een peer te schillen. Een diepe wonde ontstond, zoo erg, dat haar reeds de H. Sacramenten zijn toegediend. Ernstige mishandeling. In den laton avond van Maandag, tegen middernachr, heeft, naar het »D. v. NBr." meldt, aan den Klappenberg onder Etten, niet ver van het terrein, waar dezen zomer de eerste vliegproeven hier te lande door graaf' De Lambert wer-den gehouden, een verschrikkelijke snijputij plaats gehad. Eene dochter van den lnndbouwei Bevers, op den Klappenberg woonachtig was voornemens deze week ondertiouw te doen met Martijn Naalden, daar ook in de bunr t woonachtig. Naar overoud gebi uik moesten bruid en bruidegom d* jongelin gen uit de buurt trakteeron, zo 'ge naamd verschoolbier geven. Er waren 40 jongens genoodigd en er werd veel bier gedronken. Bij de genoodigden waren twee ge broeders Bartels en twee gebroeders Martens. Tusschen de Bartelsen en de Martensen bestond reeds sedert geruiraeu tijd een veete, en na afloop van het feeBt is het tot een hevig gevecht gekomen. Naar het schijnt, werden de gebroeders Bartels pardoes door de gebroeders Martens, op weg naar huis. aangevallen. De Bartelsen zyn versclirikkelyk toege takeld. Nil Bartels had met minder dan 8 steken en sneden. Een snede in den nek van ongeveer 7 cM. lang was doorge drongen tot op de halswervels. Voor.ts was hij verwond aan armen borst enz. Jan Bartels was er al even siecht aan toe. Hij had 5 steken bekomen. Een snee boven over de rechterhand was verschrikkelijk, de strekspieren van nagenoeg alle vingers waren doorgesneden. De gebroeders Martens zijn in hechtenis genomen. Bij een huiszoeking, gedaan ten huize van Martens, werd onder het bod der beide vechtersbazen een mes van een der jongens gevonden. Waar het mes van den aDder gebleven is, weet men op het oogenblik nog niet. Twoc in een slag. Op last van den burgemeester van Winterswijk is gevankelijk naar Zulphen overgebracht A. v. B. opperman te Win terswijk, verdacht van diefstal van een kruik klare jenever uit het café van den herbergier K. Hij werd op heeterdaad door de dochters des huizes betrapt. Zekere L. H. die zich in deze verdienste lijk wilde maken, door de politie te waar schuwen dat de dader de vlucht had genomen in de richting van het spoor wegstation, waar hij dan ook werd gearresteerd, bleek, bij nader onderzoek zelfs in het Alg. Politieblad gesignaleerd te staan voor een gevangenisstraf van eenige maanden, welke hij nu zal moeten ondergaan. Voorwaar een karig loon voor zijn betoonde hulp. Feu priester mishandeld. Dinsdagmiddag voegde zich een drietal personen, voddenkooplui uit Tilburg met name M. en de gebrs. A.f bij den pastoor te Diessen, van wien zij geld eischtentot naar zij voorgaven— herstelling van hun voertuig. Toen hun dit geweigerd werd, vielen zij den pastoor aan, die zij ernstig mishandelden. De gemeenteveld wachter wist een hunner, met name A. A. te arresteeren, wat hem evenwel eerst gelukte na een hevige worsteling. Drankbestrijding. Pastoor Jos. Neuman te Mundt bij Titz' de bekende voorman der katholieke drankbestrijders in Duitschland stichter en leider van het Sanatoria voor Drankzuch tigen gaat zich als Dominicaan begeven 'n het klooster Trans Cedron te Venlo. Uit eigen middelen sticht hij eerst nog een nieuw herstellingsoord voor eene bizondere klas van drankzuchtigen. Optreden iler Duitsche politie. Hoe de Duitsche politie soms met bui- tenlanders omspringt, is te Coevorden gebleken. Bij den burgemeester aldaar heeft zich een moeder met acht kinderen vervoegd, waarvan de oudste veertien jaar telt. Reeds ongeveer tien jaar is haar man in Duitschland werkzaameerst te Olden burg, den Iaatsten tijd te Leer. in Oost- rriesland. Om meer te kunnen verdienen was hij paé weer naar Oldenberg vertrok ken. maar had zijn gezin nog te Leer achtergelaten, om dat later te laten over komen. Zonder dat tijd werd gegeven den man te Oldenburg te verwittigen, zetlede politie haar met de kinderen bij Nicuwe- schans zonder vorm van proces op staanden voet over de grenzen. Door de zorgen van het gemeentebestuur en de hulp der A K.-stichting te Coevorden werden ze in de barak voorloopig onder dak gebracht. Het gemeente bestuur zal trachten haar nationaliteitsbewijzen naar haar man te Oldenburg te doen terugkeeren. Zijn laatste wenseh. Te Hamsburg, in den Amerikaanschen staat Pensylvanië, zit een blanke ge vangen. die ter dood veroordeeld is en in dezelfde gevangenis wacht een neger den dag af, waarop het over hem gevelde doodvonnis zal worden voltrokken. Beiden zouden op denzelfden dag worden geexe- cuteerd. Maar dat vond de blanke ter dood veroordeelde zno'n hoon, zoo'n eeuwige schande, dat hy aan de autori teiten verzocht dan maar liever een dag eerder te worden terechtgesteld. Het verzoek is toegestaan. Fiets met zeilen. Op verschillende wijzen heeft men reeds getracht een fiets met zeilen tot stand te brengen. Bij het meerendeel dier modellen zoo niet bij alle, was het zeil boven de wielen en dit bracht ernstig het evenwicht der machine in gevaar. Een zekere Vareiles heeft op dit gebied een zeer eenvoudige uitvinding gedaan. Hij heeft aan het rijwiel nl. 2 vleugels beves tigd, aan icderen kant van het achterwiel een. Beide vleugels hebben samen een oppervlakte van 85 d.M2. Bij tegenwind kan men de vleugels intrekken. Heeft men den wind in den rug dan spreidt men de vleugels uit. De uitvinder heeft er bij een windsterkte van 25 a 30 M. per sec. een snelheid van 25 K.M. per uur door gekregen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Schade aangericht door de Urandweer. In de raadsvergadering van? dezer werd door den Raad afwijzend beschikt op een rekwest van J. Goumans waarin vergoe ding verzocht werd voor de schade door de brandweer aan zijne pomp veroorzaakt, gedurende den brand van Baar. Die afwijzende beschikking werd ge nomen Ie. omdat de Raad van oordeel was, dat Goumans zich met zijn verzoekschrift had moeten wenden tot de betrokken brandwaarborgmaatschappijen en niet tot den Gemeenteraad: 2e omdat men huiverig was in deze een precedens te stellen. Ondanks al het respect dat ik heb voor de beslissingen van den Raad. wil het mij toch voorkomen dat G. zijn rekwest te rechter plaats heeft ingezonden. Immers niet de Maatschappij maar de brandweer heeft de pomp defect gemaakt en tot wien wenden wij ons om vergoeding als er aan ons eigendom schade berokkend is Natuurlijk tot hem of hen die de schade aanrichtten; in dit geval tot de Gemeente, in wier dienst de brandweer is. Overeenkomstig die opvatting sprak G. de Gemeente aan, en nu had het, dunkt mij. op den weg van den Raad gelegen, eene billijke schadevergoeding toe te kennen cn vervolgens de brandwaarborg maatschappijen in kennis te stellen met de schadevergoeding onder opmerking dat dc schade was veroorzaakt in het welbe grepen belang dier Maatschappijen en haar in overweging te geven aan de Ge meente het uitgekeerde bedrag te restitu- eeren. Wat het stellen van een precedent be treft waarvoor men zich in dit 'geval huiverig maakte, bij het verleenen van allerlei subsidies, tegemoetkomingen, gunst bewijzen enz. toont men in den regel geen zweem van angst voor het stellen van precedenten schijnt het mij toe dat de bezorgde Raad zich bang gemaakt heeft voor een doode musch. Na'een plaats ge had hebbenden brand toch kan de Gemeente slechts verantwoordelijk gesteld worden voor de schade door de brand weer aangericht, en deze- laatste; een keurkorps aan welk spits ernstige, dege lijke mannen staan, zal geen schade ver oorzaken indien zulks niet gebiedend nood zakelijk is tot blussching of wering van den brand. Ook werd in het midden gebracht, dat, ingeval van brand, de brandweer recht heeft op het water van putten en pompen. Toegegeven. Zij heeft dat recht doch ik betwist haar de bevoegdheid om straffeloos den boel te beschadigen; richt zij nadeel aan, dan is de Gemeente, evenals ieder gewoon sterveling, tot schadevergoeding verplicht; de bepaling, die in soortgelijke gevallen, schadeloosstelling voorschrijft, loopt als een roode draad door tal van wetten. Ten slotte het volgende dit artikel werd niet gcinspireerd door bedilzucht, maar alléén door het verlangen om bekend te maken wat, volgens mij, recht en billijk is. Is het niet diep-lreurig dat iemand, die getrouw aan de voorschriften, zijn goed ter beschikking van de bevoegde macht stelt, door deze, nadat zijn eigendom be schadigd is, met een Jantje van Leiden wordt afgeschipperd Bedroeg de schade in plaats van onge veer f20 eenige honderden en wandelde G. nog onder ons rond, dan hadden wij hem den Raad reeds hooren toeroepen „er

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2