Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray. Algemeen Nieuws. Als ik mag heel gaarne antwoordde Honorina niet wetende van welke rnee- decling hij sprak. Zorg er voor dat ge het geld niet verliest zei de rechter toen hij haar verliet. Als in een droom ging Honorina op weg. Toen ze eindelijk thuis kwam, klom ze eerst naar de hooizolder en zag dat de zolder ledig was. Zij vermoedde een ongeval en bevend liep ze het huis binnen haar moeder kwam haar met ontdaan gelaat te gemoet, met ric woorden O, kind ze hebben den oproermaker Ugo Guinaldi op den hooizolder gevonden zoo wat twee uren nadat ge weg waart kwam de politie hem zoeken. En hebben zë hem gevangen ge nomen vroeg Honorina zacht. Ja maar wat scheelt er aan kind Toen Honorina 's avonds plotseling op een gedachte gekomen, het geld natelde, dal Ugo's „vriend" haar gegeven had bevond ze, dat hij haar niet vijfhonderd maar duizend frank, het aanbrengloon, had gegeven. OPENBARE VERGADERING van ;deri op Zaterdag 2 October 1909. des namiddags om 5 uur. Tegenwoordig de heeren II. Esser, Bur gemeester. 'Voorzitter, Jac. Aerts. Hub Janssen, Wethouders, V. F" nek, J. M. Michels, Th. Slits, A. Loonen, Jac. Geurts, G. Camps. J. Loenen. W. Wijn hoven, P. J. Derks, leden en J. Stool Secretaris. Afwezig de beir P. Camps De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen voor te te lezen. Na voorlozing vraagt de heer Geurts hoe'ang het besluit om spoorpersoneel vooiloopig vrij rit op den tram te gever, zal duren. De Voorzitter zegt, als de bedoeling is geweest «vooiloopig", dit toch in elk geval langer zal duren dan van de vorige vergadering tot aan deze. De heet en zijn echter altijd gerechtigd een voorstel tot wijziging in te dienen. Daarna werden de notulen goedgekeurd, en begonnen met de afbandeling der agenda 1. Aanbieding gemeentcbegrooting 1910. De Voorzitter zegt d«t hierbij de be» grooting vijn 1910 wordt aangeboden, en dat deze 14 dagen op het Raadhuis ter inzage ligt. Hij hoopt dat de heeren ze allen eens fl-nk zullen komen inzien, dan kan zo in de volgende vergadering be» haudeld worden. Wordt goedgevonden. 2. Nummering der huizen. De Voorzitter zegt dat met Januari wederom de tienjaar lij ksche volkstelling zul plaats hebben, en daarom de huizen opnieuw genummerd moeten worden. Hij heeft 2 monsters van geëmailleerde plaat jes laten komen en vraagt hierover het oordeel van den Raad. De kosten worden geraamd op f 200 voor de gansche gemeen te en f 50 voor de kom. Na eene drukke discussie over de grootte en het model der plaatjes, wordt met algemeene stemmeu goedgevonden deze nummering aan te brengen en de levering der plaatjes aan te besteden. 3. Brief Gezondheidscommissie over het icater der pomp speelplaats school dorp. In dit schrijven sverdt gezegd, dat bij een 2de onderzoek is gebleken dat het water der pomp op de speelplaats aan de dorpsschool voor het gebruik beslist is af te keuren, daar het zeer ammoniak- pd salpeterzuur houdend is. Men verzoekt hierin verandering Ie brengen. Wordt besloten een onderzoek in te stellen en den $ut te verbeteren of een nieuwe te leggen. 4. Adres van den heer Trynes over aanleg veldspoor. Hierin vraagt de heer Trynes om het veldspoor loopende van zijn steenfabriek naar het vrouwenkiankzinnigengesticlit te mogen verleggen naar eene losplaats op den Heuvel-, wijl hij hiermede over ge meentewegen moet komen. Dit verzoek wordt toegestaan, op voor waarde echter dat do heer Trynes de overwegen met klinkers belegd. 5. Brandweer. De Voorzitter zegt dat door het Dag. Bestuur behoudens goedkeuring van den Raad is besloten 30 ct. per uur uit te keeren voorden laatsten brand. De brand weer blijft nu in ieder geval tot 1 Januari vooitbesiaan. Üok zijn eentge veran deringen besproken. Het Dag. Bestuur is van meening dat de secties in het dorp, die thans elk uit 18 man bestaan, te brengen op 12. Wordt door den Raad goedgevonden. Ook wordt bepaald dat ieder jaar in December elk brandweerman fl premie ontvangt; dat het uurgeld zoowel bij dag als nacht 30 ets. bedraagt; dat preroiën, die door Brandverzekeringsmaatschappijen worden gegeven, in de Gemeentekas komen dat indien bij brand hulp noodig is, door B. ea W, of opperbrandmeesteis personen kunnen aangesteld worden, tegen ver goeding van 15 ct. per uur. Het Dag. Bestuur kan de brandweer bij trouwe plichtsvervulling extra premies toekennen. Het verzoek der brandweer om jaarlijks een tou bier te hebben, wordt 'van de band gewezen. 6. Mededeeling opname boeken en kas Gemeenteontvanger Op 15 Sept. jl. was in kas aanwrzig f 5247 50. 7. Adres Overste Si. Josephsgesticht. De Overste van genoemd gesticht vraagt of de rioleering langs den tuin nog niet aangelegd wordt, daar de toestand zoo onhoudbaar is en gevaar oplevert voor de gezondheid. Ook vraagt men ter overname een paar oude straatlantaarns met ijzei en armen. De Vo uittor zegt dat hierover reeds meermalen gesproken is, toch hij vindt het beter hiermede n g wat te wachten, daar de aanleg van een grintweg naar O ver- loon hoogstwaarschijnlijk tot stand komt, dan kan men beter zien wat er gedaan kan worden. Wordt, goedgekeurd. De gevraagde lantaarns worden gratis afgestaan. 8. Vergoeding brandschade Goumans. De Voorzitter zegt dat in de vorige ver« gadeiing door Goumans f <5 schadever» goeding werd gevraagd. Toco is G. ver» zocht de rekeningen der herstellingen over te leggen. Twee rekeningen zijn in gekomen te zamen ongeveer f26. Ook zijn er nog f 5 door de assurantie gegeven, dus een groot verschil met f 75. Zoo men deze vergoeding toestaat,, zal er op den duur na eiken brand dergelijk verzoek inkomen. De heer Wijnhoven zegt dat hier geen verplichting bestaat. A's G. zich direct bij de assurantie gemeld had, zou hij gemak kelijk vergoeding gekregen hebben, maar dan moet er bij d9 schatting op gewezen ku'inen worden. Wijl men niet verplicht is vergoeding toe te kennen en om meer dergelijke aanvragen te voorkomen wordt besloten geen vergoeding toe te kennen. 9. Mededeeling ingekomen stukken. Van den Kleinen Laridbouwbond »C*pra is eeno dankbetuiging ingekomen voor de verleende subsidie. De heer Fonck regi dat er wederom aan de tramrails is gewerkt, doch meent niet afdoende. Op den draai bij t Raad huis ia by er dezer dagen nog weer uitgereden, niettegenstaande er langzaam gereden werd. De Voorzitter zegt dat toen door bal- dadigen een zware steen, die bewees dat 't geen kinderen gedaan hadden, op de rails was gelegd. Eene waarschuwing in de courant schijnt niet genoeg. Wij zullen er de politie, vooral 's avonds, streng op laten letten. De heer Wijnhoven vraagt of den aannemer ook een onderhoudsterraijn is ingehouden. De Voorzitter zegt. van ja, de'tram is zelfs nog niet opgeleverd. De heer Wijnhoven zegt dat dan wel eens kan gewezen woiden op de wagens die van onderen ve.sleten zijn. De assen dienen te worden afgedraaid en do bussen hijgegoten, ook de veren zijn slecht, I)e Voorzitter zegt dat alles mderzocht is door den heer Berg uit Venlo. een deskundige, die toch alles heeft goedge keurd. Wel moest er iets aan de assen gedaan worden, doch maar een kleinig heid. De heer Wijnhoven meent dat het nog al kusten zullen zijn. Wordt besloten den heer van den Berg over te laten komen, dan kan den heer Wijnhoven 't hem aanwijzen. Het voorstel van den heer G. Camps, om de lappenmarkt te verplaatsen, zal in do volgende vergadering behandeld worden. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering met gebed. VENRAY, 9 October 1909. In de de Muziekzaal vergaderde Zondagmiddag de Kleine Landbouwbond »Capra." De Voorzitter, de heer Houba uit Oos'rura. opende de vergadering met den gehruikelijken groet, en riep bet welkom aan de aanwezigen toe, waarna hij nog eens krachtig wees op het nut dezer vereeniging. Een veertigtal leden uit het dorp meldden zich aan. Daar dit getal echter te gering is om 2 hokken te plaatsen, zal er vuorloopig slechts één geplaatst worden by P. Toonen aan de Langstraat. De lieer Potten werd nog ais be stuurslid voor het dorp gekozen. Door enkelo leden werden ook reeds Saanengciten besteld. Tevens werd besloten eene onderlinge geitenverzekering op te richten, waarvan een reglement zal worden opgemaakt, en in de volgende vergadering worden be handeld. Wij twijfelen niet of velen /.uilen zoo doende liet nut dezer vuieenig ng inzien, en zich nog als lid aanmelden. Maandagavond reed de veld wachter F. per rijwiel van Wanssum naar Oo?tiuru. Ongeveer midden op dezen weg passeprde hij twee personen, waar van een hem een slag met een kr.uppel op den iug toebracht. Tegen den dader zekere B. werd procesverbaal opgemaakt, evenzoo tegen B.'s broeder, wegens het voertuig niet verlichten en trekhond zooder muilkof, zoodat z» beiden van een koude kermis thuis kwamen Voor do Rechtbank te Roermond stonden Dinsdag terecht J. W. Sch., oud 45 jaren, stationchef to Venray, en M. H. G. oud 33 jaren, wisselwachter te Venray. beiden beklaagd ter zake van het door schuld gevaar doen ontstaan voor het verkeer door stoom- vermogen op den spoorweg op 29 Mei 1909. Eisch voor no. 1 f 30 of 30 dagen voor no. 2 f 15 of 15 dagen hechtenis. De Illusionist Chambly. Met medewerking van Madame Chambly Kardec gaf bovengenoemde Illusionist Dinsdagavond in de Muziekzaal alhier, een inderdaad zeer interessante seance, die het talrijk opgekomen publiek boeide van hel begin tot het einde. Dat ze inderdaad belangrijk waren, deze proeven van buitengewoon-groote behendig heid en vlugheid, zal iedereen getuigen die de uitvoering heeft bij gewoond. Want we geloovcn niet, dat cr velen zullen ge weest zijn die uitleg zouden kunnen geven van deze „moderne wonderen," En wat bovendien nog te zeggen van het geheimzinnige Amerikannsche kabinet waarin een aan handen en voeten gebon den dame allerlei voorwerpen in beweging brengt Wat te zeggen van den geheimzinnig zevenmaal gezegeld en brief, waarin staat opgeschreven juist wat van uit het publick wordt opgegeven. Dit laatste stukje vooral, was al heel sterk, dunkt ons We wenschen de heer Chambly en Madame Chambly-Kardec veel succes op hun tournee internationale! Donderdagavond om 6 uur werd in de kerk der E. E. P. P. Franciscanen alhier een plechtig Triduum geopend, ter viering van het 700jarig bestaan der otde van St. Franciscus. Op smaakvolle wijze is de kerk met groen, bloemen en guirlandes versierd, terwijl voor den ingang der kerk een prachtige eereboog is geplaatst. Talrijk zijn de geloovigen, die deze indrukwekkende plechtigheden, waaraan vele aflaten verbonden zijn, bijwonen. Morgenavond om 5 uur zal het Triduum met een Soleiyfiql Lof, feestpredicatie, Pauselijke zegen' èn »To Deum" gesloten worden. Hiel 7 eeuwfeest «Ier Orcle van Sint Franciscus. Op Maandag den 4 October vierde de Franciscusordc haar zevende eeuwfeest. Zevenhonderd jaren zijn vervlogen, sedert Franciscus tot de evangelische volmaakt heid geroepen werd. Met hooggestemde geestdrift heeft de Orde dit jubilé gevierd. Dc feestvreugde werd niet weinig verhoogd door een schrijven over het eeuwfeest van Paus Pius X aan den generaal der Orde, waarin dc beteekenis van St. Fran ciscus orden wordt uiteengezet. De Paus spoort de Orde daartoe aan: .naarstig zorg te dragen, dat vele nieuwe personen tot dc Derde Orde toetreden, en (lat zij, die reeds leden zijn. zich waarlijk- leerlingen betooncn van zulk een grooten meester." A. s. Woensdag zal de WelEerw. pater Liberatus Scheepers den dag her denken, waarop hij voor 25 jaren het kleed der orde van St. Franciscus aannam. Het zal deD hier welbekenden en alom geachten en beminden Pater zeer zeker niet aan bewijzen van belangstelling ont breken. HORST. Te Roermond werd door de politie aangehouden een rondreizend per soon, die verdacht wordt schuldig te zijn aan een te Horst gepleegden diefstal. SEVENUM. H. v. R. oud 24 jaren, dienstknecht alhier, die in de zaak contra J. v. d. B.. landbouwer wonende te Helden, beklaagd van mishandeling van J. Schouten, als getuige diende, werd als verdacht van meineed op de vordering van het Openhaar Ministerie op het bevel der rechtbank achter slot en grendel gezet. OTTERSUM. Ze kregen herrie. Hij een klein kregel manneke, zij een echte Xann'ppe, waarvan het spreekwoord zegt Ze speelt nog lang niet op een klomp. In zijn verbouwereerdheid zag hij zijn ega voor een bosje hooi aan en trommelde er met den steel van de hooivork geducht oplos. De politie kwam achter het zaakje en vork en steel verhuisden als overtui gingsstukken naar den Bosch. Wie weet, of het echtpaar niet spoedig volgt. Ongepermitteerd meent buurman, dat men in liet vrije Nederland niet eens samen raag bakkeleien. LINNE. Alhier is diefstal gepleegd in de R. K. kerk. De inbrekers hebben zich toegang verschaft tot de sacristie en daar de brandkast opengebroken en het geld outvreemd. Ook werd een offerblok ge forceerd. De zich in de kelk bevindende hosties 1gelukkig ongeconsaöreerd werden meegenomen. Verschillende sleutels vond men op het altaar verspreid liggen. Van de daders geen spoor. KERKRADE. De mijnstreek is opnieuw in beroering gebracht door een verschrik kelijk drama, dat zich Zaterdagavond alhier heelt afgespeeld We schrijven op nieuw, warn, het is de derde moord, die in een kort tijdsbestek oöder deze belangrijke Zuid 1, mburgsche gemeente, is gepleegd. Omstieeks 10 uur werd te Bleijerheide gemeente Kerkrade, zekere V. door een D(illsen mijnwerker M. genaamd met een revolverschot van het leven beroofd. De moord had plaats voor de woning van den verslagene. ÜogonbljkkelijK togen de marechaussees op onderzoek uit. doch de moordenaar was reeds gevlucht naar Duitschland. In Paunesbeide is hy nog denzelfden avoml door Duitsche ambtenaren aange houden, die hem overgaven aan den burgemeester van Kohlscheid. De volgende bijzonderheden worden riog gemeld Zaterdagavond omstieeks 10 uur, werd bij den caféhouder Vaessen te Bleijer heide eene ruit ingegooid. Nadat de zoon vati den caféhouder naar buiten was gegaan, om te weieu te komen, wie de ruit had ingegooid, trad zekere M. een Duitsch mijnwerker, met wien de familie op niet al te besten voet leefde, naar voren. Er moet toen tussehen den zoon des herbergiers en deri Duitscher een kleine woordentwist ontstaan zijn. De eerste kreeg een schot in het lichaam, de dood trad onmiddellijk in. De vermoedelijke dader vluchtte, doch werd door Duitsche grensbeambten a-ingehouden, naar Kohl scheid overgebracht en aldaar in bewaring gesteld. M. was woonachtig te Bleijerheide. en was een ongunstig bekend staand individu. Het slachtoffer is ongehuwd. De verslagenheid onder de bevolking is zeer groot. RüLDUC. Z"iidag installeerde Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns. Bisschop van Roermond, den Hoogeerw. Hoogeel. heer L. Schrijnen, als directeur van Rolduc. Cliolera. Men meldt uit Gorcum Bij zekeren Hol, werkzaam op do glasfabriek «De Hoop'' te Leerdam, doet zich een vermoedelijk geval van cholera voor. De politie bewaakt streng zijne woning Cholera. Men schrijft nader uit Hattem aan de «N. R. Ct." Zaterdag overleed, na slechts eenige uren ongesteldheid, het öjarig zoontje van E. v. d. Horst, baggerman van beroep. Aangezien de ziekteverschijnselen op cholera wezen, werden dadelijk strenge maatregelen genomen. De uitwerpselen werden voor bacteriologisch onderzoek naar Rotterdam opgezonden. Uit Rotterdam word nader gemeld dat het kind aan cholera gestorven was. Intusschen hebben zich 3 nieuwe ver dachte gevallen voorgedaan. Voor I et hui' staat een politiepost, om allen omgang met anderen tegen te gaan. De stadspompen zijn afgesloten. Mon sters van het pompwater waren reeds voor bac'ei iologisch onderzoek verzonden, en tegen het gebruik ervan als drinkwater was gewaarschuwd. Dinsdag verscheen hier op telegrafisch verzoek dr. Van der Hagen uit 's Bosch, geneeskundig inspecteur van de Volks gezondheid. Per telefoon zijn 2 mare chaussees aangevraagd. Door het centraal bureau voor zieken verpleging te 's Gravenhage werden 3 pleegzusters gezonden. Door het Rijkstoezicht op de Volksge zondheid wordt een ziekenbarak gestuurd. De vader van het kind was reeds 6 dagen onder dokters handen. Hij leed aan diarrhée. Do mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bij onder het werk (zandbaggeren), rivierwater heeft ge dronken. Van het jongetje wordt verteld, dat hij gootwater gedronken heeft. Dr. Van der Hagen gaf aan den dokter in Hattem volkomen volmacht om naar gelang van omstandigheden te handelen. Onmiddellijk zijn een Stal gezinnen door een omrastering van alle gemeenschap afgesloten, aangezien bewijzeu voorhanden zijn dat personen uit die gezinnen in het besmette huis geweest zijn. Bij een dochtertje van v. d. Horst hebben zich ook ziekteverschijnselen voor gedaan. Gevaarlijke jagers. Een week geleden schoot een jager uit 's Bosch een kat dood, toebehoorende aan zekeren S H. uit Nuhnd. Dezer dagen weer een bij v. d. B. Doch dezen kerr werd het opgemerkt door den eigeaar en een paar anderen, Terstond word de jager van het land gezet. Dienzelfden avond liet hij een paar konijntjes aanbieden bij v. d. B. Ze werden geweigerd Van het geval is aangifte ge daan bij de politie. Als 't nu maar oiet in den doofpot geraakt. Geen wonder dat sommige jagers zich zoo gehaat maken bij de boeren. Tegenover een boer meenen ze zich alles te kunnen veroorloven. Inbrekers. Dinsdagmorgen kwam de heer D. te Oss, in de Torenstraat, tot de onaangename ontdekking, dat men hem 's nuclits een bezoek had gebracht. Door een raam aan de straatzijde is men binnen gekomen een kastje werd opengebroken en daaruit een som van f 70 ontvreemd. In een ander vak van dezelfde lade hg nog meer geld, dat de dieven niet opgemerkt hebben. Als toevallige omstandigheid dient ver» meld, dat men bezig is, eene nieuwe vloer in een alkoof, grenzende aan de kamer waar het kastje stond, te leggen, zoodat juist dien nacht in die alkoof niet kon geslapen worden, wat anders altijd het geval was. De politie heeft de zaak in handen. Landbouwonderwijs aan miliciens. Bij genoegzame deelneming, voldoende beschikbare onderwijskrachten en lokali teit, zal gedurende de aanstaande winter maanden aan de miliciens in verschillende garnizoens landbouwonderwijs worden gegeven. Slecht lioningjaar. Men schrijft uit Dinxperlo De ijmkers,- die de vorige week hun korven van de heide terughaalden, zijn door de slechte opbrengst geheel uit het veld geslagen. Honing is er bijna niet gewonnen, terwijl de grootste helft der bijenvolken is bezweken. Het zal moeite kosten de overgebleven volken te doen overwinteren. Voor vele ijmkers gaat op deze wijze de liefhebberij eraf. Schrijven «les Pausen over de Franciscaner-orde. Ter gelegeogeid van den 700aten ver jaardag van de stichting der orde van de Franciscanen, heeft de Paus een apostolisch schrijven uitgevaardigd, om de verdiensten der orde te eeren en verklarend, dat de titel van Minderbroeder niet alleen behoort aan de Recoletten, doch ook aan de Conventueelen en de Capucyoen. I)e Recoletten zullen voortaan heeten Minderbroeders der Leonijnsche Unie. De biief bepaalt verder de regelen, die de rechten van voorrang, de privilegiën en de aan Franciscanen en leden der Derde Orde gemeenschappelijke aflaten vaststellen. Een avond vol kunstgenot. Aan „Het Weekblad"1 ontleenen we de volgende beschrijving van een dilettanten- tooncclop voering. 't Eerste bedrijf liep vrijwel zonder bijzondere incidenten van stapel, alleen de Koning scheen met zijn baantje een beetje in de war te zijn. Een page vroeg aan hem, nadat hij een brief had gebracht: „Sireheeft u nog iets te bevelen „Nai niks" klonk 's konings antwoord. De page scheen hem te beduiden dat zoo'n antwoord niet direct koninklijk genoemd kon worden en herhaalde zijn vraag. „Sire heeft u nog iets te bevelen „Ik heb je al gezeid niks brulde de Sire en door de schmink heen kon men zijn gelaat vuurrood zien worden. In hel tweede bedijf wachtte ons een verrassing, overweldigend in een woord. De koning werd vermoord, en de moor denaars vluchtten juist op het oogenblik als de dienaren des konings binnenkwamen, de eersten moesten rechtsaf en de laatste linksop. „Laat ons vluchten, broeder, zeide de eene moordenaar tegen den ander, want ik hoor gcdruisch. En ze vluchtten precies den verkeerden kant uit, zoodat de trawanten des konings en de moordenaars elkaar in de armen vliegen. Groote consternatie, die nog ver hoogd wordt door den souffleur, die als een duiveltje uit een doosje plots uitzijn hok schiet en schreeuwt, stommelingen, ezels, den anderen kant uit." De moordenaars kijken den souffleur heel gemeen aaneen zegt waarom zei jij dat niet dadelijk1' cn de andere spuwt met een artistieke nonchalance een straal tje pruimesap op den grond. De trawanten verdwijnen weer mopperend achter de coulissen. De doode koning zit nu half overeind op den grond en schreeuwt „'t lijkt wel of jullie het er om doen"... Ik zal lam worden as ik jullie de vereeniging niet uitknikker... „Janus hou je maar kalm" roept een juffrouw uit het publiek die de vrouw van den dooden koning bleek te zijn en boven dien erg bang was, dat er een „kloppie" op het tooneel zou komen, dat niets met kunst gemeen had. „Ik sjel de avend niet vergallen" ant woordde Janus en ging weer op den rug liggen, zooals elke koning, die fatsoenlijk dood is op zijn rug ligt. Dc moordenaars riepen laat ons vluch ten en verdwenen. De trawanten kwamen en riepen„Oh, men heelt den koning vermoord. Wie heeft dit snood bedrijf volvoerd." „Janus die 't gebeurde nog niet ver werkt had, riep „Ossemijtje nog an toe wat een stommers, hé... We vonden het raadzaam om toen maar weg te gaan want ons onbedaarlijk gelach viel lang niet in goede aarde, want we hoorden zoo om ons heen fluisteren van „opscheppers", „Iaat ze hun soort uitlachen" en enkele knoopten onderhandeling aan die tot resultaat moesten leiden om ons „ereis af te tuigen.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2