Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. in baar housko, mits dc brandklok hear niet voor dien tijd'in d:e ruste stoort. Voor de spuitgasten is onderlusschen het gewichtigste oogenblik van hun halï- jaarlijkschcn oefendag aangebroken. Je weet het nog wel die geheimzinnige vijf putjes, waar de kuster van fluisterde. Ja i het is ongelogen waar lezer dat is zoo een soort van presentiegeld voor onze brandweermannen. En ben ik goed ingelicht, dan worden zc ook van gemeentewege verstrekt. ant zie je de kuster geef ze niet en de andere Och we weten heel goed. wat ennen boer weggïft hek liever op deschup, dan op mien hand. 't Zal dus wel van gemeente wege komen. En onze brandspuitpaladij- nen ze verdienen 't ook ten volle. 01' rukt ze niet uit de kranige reddings brigade, zoodra de bange toon der brand- klok wordt gehoord. 01 zijn ze soms niet ter hulp gesneld als buiten de palen hun ner gemeente de roode tongen lekten aan hofstee of schuur, als op den Dinterschen hoek ten hooimijt in brand stond. Flinke helpers van onzen kranigen opperbrand- m oester-li us ter. Erica gunt je van harte, .t putje, de vijf putjes bier. Gaarne kwam ie nog is bij je zitten zoo tegen een uur of half zeven als ook de bovenmister op, zijn pantoffelkens kwam aangekuierd om mee en bumke te katten. Dan zouden we nog res lachen met den Loosbroekschen gieter, ophalen van alle mogelijke branden van uren in den omtrek niet of zonder dondersohoeren en om half tien pas naar huis gaan, nadat Jaon nog eens gezeid heeft: „En ge zurgt dè; diejen derm ondeugend nagezien worden. VENRAY, 25 September 1909. Donderdag jl. had er in het Sint- Josephgesticht alhier eene bijzondere plechtigheid plaatsde inzegening van 't vergroote schoolgebouw. Hoewel 't St. Josephgesticht in Venray oj) den achtergrond staat, heeft men toch wel kunnen gadeslaam. dat de inrichting voor opvoeding en onderwijs der E.E. Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid gestadig vooruit gaat. .Meer en meer aanvragen voor inwoning van kostheeren en -dames, voor oude lieden, die bijzondere liefderijke verzorging eischen, en voor kinderen deden reeds lang dc behoefte aan uitbreiding gevoelen. Zoo geschiedde de groote bouw in 19Ö5, met de schoone Kapel als centrum. In 1906 was een eigen school gereed, die 1 Juni met 47 leerlingen geopend werd. En thans zijn er 146 kinderen. Ongeveer 100 schoolgaande kinderen, een 25-tal kleinen; en daarboven meisjes, die in alle werkzaamheden van het huishouden 't noodigc onderricht op practische wijze Ontvangen. Uitbreiding was na 3 jaar hoog noodig. De Eerw. Overste en de bouwmeester Marlens traden in overleg en thans na afgewerkten bouw kan Venray bogen op eene schoone inrichting van de Katholieke Sociale Actie. Een opvoedings- en onder wijsinrichting, geheel voldoende aan de eischen des tijds. Donderdag had de plechtige inzegening plaats. Te. half negen werd door den Z.Eerw. Heer Pastoor Pascal Schmeitz, geassis teerd door twee Z.Eerw. Paters Francis canen, met don Z.Eerw. Heer Deken Verhaag als presbyter assistens, eene plechtige Hoogmis (votiefmis van den H. Geest) opgedragen, De Z.Ew. H.G.H. Dr. Prol'. Poels, de Z.Ew. Heer Poels, Pastoor van New-Yark bij New-York en de Z.Ew. I leer Kcighard, oud-dircctcur der Bissch. Kweekschool te Echt, waren hierbij als belangstellenden tegenwoordig. Na de plechtige Hoogmis werd de Veni- Crealor aangeheven, beurtelings gezongen door de Z.Ew. Priesters en Ew. Zusters en onder het zingen van den psalm Lau- date pueri, trok men in processie, de kinderen, de Zusters en de Priesters naar 't nieuwe gebouw. Toen verrichtte onze hooggeachte Pastoor de inzegening van 't nieuwe schoollokaal, de dortoirs en de recreatiezaal der kinderen. Het geheel is bezienswaardig. Jn 1906 bescheiden begonnen met een schooltje van 17 Meter is nu het gebouw, school etc. van St. Joseph 41 Meter lang. Drie schoollokalen, naar de laatste eischen des tijds ingericht, wat banken, borden, platen etc. betreft. Reeds bij het binnentreden maakt de corridor indruk. Geheel daarvan, afgescheiden twee vrije trappen-lokalen, die leidden naar de slaapzalen voor de kinderen, voor meisjes en jongens apart, waar het oog aangenaam rondziet wegens dc reinheid en ordelijke indeeling. Waarlijk de Eerw. Overste en de bouw* meester Martens hebben samen mede. gewerkt om in Venray, dat wat onderwijs betreft, zoo gunstig bekend staat, die eer op te houden. Zondag werd alhier het jaarlyksch feest der H. Kindsheid gevierd. Wegens het slechte weer bon de optocht door het dorp niet plaats hebben en moest men zich tot eeDe kerkelijke feestviering bepalen. Onder de plechtige hoogmis, alsook Onder het Lof, hield de eerw. Pater Meys uit het Franciscaner klooster alhier, schoone feestpredikaties. Dinsdagmiddag had de arbeider L. werkzaam aan de Stroohulzenfabriek van den heer Tb. Slits het ongeluk van een beladen kar te vallen, waarbij bij zyn schouder ontwrichtte en kDeuzingeu aai) hoo(d en beenon bekwa©. Deze week zijn voor ons dorp aangekomen twee jonge raszuivere Saanen» bokken, beiden besterad voor de kom en omgeving. Personen, die genegen zijn tegen billyke vergoeding deze diere* te stallen en daarbij goed te verzorgen kunnen zich aanmolden bij een der bestuursleden van den Kleinen Landbouwersbond". Zondag 26 september wordt eene bestuursvergadering gehouden'en hoogst- waarschijnlyk is het Zondag 3 October algemeene vergadering, plaats od uur zullen in het nummer der volgende week worden bekend gemaakt. Wij hopen, dat die vergadering druk bezocht zal worden, opdat de belangen van onzen boud llink kunnen besproken woiden en ook hopen we, (lat alle geiten houders die nog niet als lid zijn toegetreden zich alsdan als lid van onzen «Kleinen Landbouwersbond" laten opschrijven. Blykens achterstaande advertentie zal morgennamiddag de Ned. Bond van Post en Telegraafbearnbten »St. Petrus", eene propagandavergadering houden in de zaal van den heer W. Wijnhoven. Dezo vergadering is voor eenieder toegankelijk. Niet uit den boezem van het vol ijverig Bestuur der flinke Mariavereeni- ging, doch door niet minder ijverige propagandisten is het eerst het plan ge opperd. om in processie naar Oostrum ter bedevaart, te gaan. In hoeverre dit plan nog dit jaar verwezenlijkt zal kunnen worden, is moeielijk aan te geven. Wel weten we, dat 't Bestuur dit plan in erns tige overweging neemt en wellicht een volgend jaar in verband hiermee de ver wezenlijking van een ander plan nl. een groote propagandadag voor het Noorden van Limburg, waarbij brzoek aan de genadekapel, niet onmogelijk is; een nieuw bewijs van den groeten ijver van Bestuur en Propagandisten der Maria Vereeniging. Moge zij steeds voor den bloei der Ver eeniging de bijzondere voorlichting en bescherming genieten van haar. wier titel ze draagt, de Zoete Lieve Vrouw van Oostrum OOSTRUM. Zondag hracht de Congre- gatie van Boxmeer, onder leiding van haar nieuwen directeur. Pater Raymundus en van den ZEerw. Pater de Geer. der Maria kapel haar jaarlyksch bezoek, de eerste in dit jaar die ongunstig weer trof. Toch was de deelneming groot. De oefening op Trans Cedron kon echter wegens het slechte weer niet doorgaan en werd in de kapel ge houden. De oud directeur. Pater Arnoldus Wijtenburg, die jaarlyka meekwam, is thans ter plaatse prior benoemd. MERSELO. Er wordt wel eens be weerd Er zijn hier zooveel stroopers als hazen. Dit gezegde schijnt evenwel niet op tc gaan, als men verneemt dat een landbouwer alhier, op slechts ecnige pas sen van zijn woning op den akker een haasje onder een weiboom verpletterde. Dit diertje scheen dus in zijne rustige rust niet voor strooper of jager «in de wieg gelegd". Toen J. v. D. zich alhier Zaterdag vol gens gewoonte naar de Venlosche markt begaf had hij het ongeluk in Horst onder de kar te geraken, welk ongeval nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Nadat hij nog zooveel mogelijk zijne zaken in de stad gedaan had, namen de pijnen gaande weg dermate toe, dat hij 's avonds naar huis vervoerd en onder geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Hieruit bleek, dat J. v. D. een teen gebroken had, die hem voorloopig zal verhinderen zijne gewone bezigheden te verrichten. Morgen, Zondag middag half 4 zal door de werkende leden van St. Hubertus prijsgeschoten worden. In aanmerking genomen de prachtige prijzen, welke te verdienen zijn, en de ambitie en den ijver, die de schutters dezen zomer getoond hebben, verwacht men een harden strijd onder de talrijke schutters en eene groote belangstelling van de zijde van het publiek MOOK. De heer Luden, die er warmp jes bijzit, aldus vertelt de Residentiebode had voor enkele jaren een aardig idee. Voor een bagatelletje van, we meenen, ongeveer een ton, kocht hij een honderdtal bunders hei en bosch op de bekende Mookerhei. Die oerwoeste gronden liet hij in minimum van tijd omtooveren, natuur lijk niet zonder onzaglijke kosten, in een prachtig landgoed, met een heerlijk park waarvoor zelfs wilde beesten werden aan gekocht. Te midden der lachende omgeving hoog op de golvende heuvelklingen, bouwde hij in verloop van een paar jaar 'n modern kasteel dat hier te lande misschien zijn weerga niet vindtmachtige kolos, zicht baar uren in het rond. Het landgoed „De Mookerheide" was de vriendelijke oase te midden der onbewoonde historische om geving en als een type, wat van een dorre bei tc maken is. Maar niets hier op aarde is bestendig van duur en ook de liefde van een idee wil wel eens verslappen. Zoo geviel het dat de beer L. cr den brui van gaf daar zoo eenzaam te wonen, en er zijn landgoed aan wilde geven. De mogelijkheid be staat echter ook, dat het hem alleen te doen was om liet plezier van het „bouwen"' en dat bij au weer elders aan het werk zal gaan. Wat daarvan zij, veel school zal de heer L. daarvan niet maken. Het landgoed werd te koop aangeslagen, geveild en nu staat in de advertentiekolommen van sommige bladen te lezen, dat, „De Mookerhei"' is ingezet als volgt: „Het kasteel op 71000. Het geheele land goed op f922lX). Zooals men ziet, geen sommetje, dat men in het dagelijks leven een „peulschil letje" zou noemen. „De Mookerheide" heeft nu wel kans bestemd te worden voor of andere stichting. De ,Moolterliei<le"« Naar wij vernemen is het hoogste bod voor het kasteel -Mookerheide" van den heer Luden vao Heumen tot dusverre, dat van jfir. van Veere, uit Amsterdam die f 99 000 bood en f 8000 voor het meubilaire en 6 pCt. onkosten. De koop is echter nog niet gegund. MEIJEL. Maandagavond omstreeks half elf brak brand uit in de woning van den koperslager A. IJssehr.uiden alhier. Wijl de woning grootendeols met stroo gedekt was, breidde het vuur zich sterk uit en deelde zich dadelijk mede aan de woning van den klompenmaker H. van Bree, die oók in een oogwenk in brand stond. De bewoners hadden zich reeds ter ruste begeven, doch konden zich allen nog redden. De woning van IJ. brandde totaal uit. By van Bree kon bijna alles worden gered. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon bij gebrek aan WAter niet de noodige hulp veileenen. Oorzaak onbekend Assurantie dekt de schade. HEERLEN. Tot heden hebben zich weer ruim een zestigtal arbeiders bij de mijn Oranje Nassau I aangemeld, die in het begin van de andere maand zullen aangenomen worden. Ook bij de andere mijnen neemt men nog geregeld arbeiders aan. Het is te voorzien, dnt by de uitbrei ding der werken aan de staatsmijn A. te Hoensbroek, Nederlandsche mijnwerkers uit de omstreken van Sittard daarheen zullen trekken. Als de nieuwe ophaalschacbt der Staatsmyn Wilhelmina te Terwinselen in gebruik zal worden genomen, zal ook daar een massa Nederlandsche arbeiders plaatsing vinden. 'n Jachtavontuur. Begin dezer week begaf zich een burgemeester uit eene gemeente, in de nabijheid van Maastricht, ter jacht met zijn zoon. Hoewel de jaoht op fazanten nog niet geopend fe. waren de jagers toch zoo op zulk een lekker^ hapje belust, dat beiden de verleiding te groot was om niet op een fazant aan te leggen met het moordend lood. Twee geweren werden in de houding van vaardig gebracht, er knalde een schot en... de fazant viel dood uit de lucht. En de burgemeester liep toen, zoo hard als zijne beenen 't gedoogden, naar het smakelijk boutje en stak den fazant in den wildz8k. Doch op hetzelfde oogenblik kwam eerst het hoofd en daarna het heele lichaam van den onbezoldigden rijksveld wachter Schils te Limrael uit het struikgewas te voorschijn. De jagers stonden beiden perplex, en hun werd duidelijk aan het verstand gebracht, dat de fazanten nog tot de verboden lekker nijen behoordeu. Ongaarne gaf de burgemeester het wild af, zelfs bood hij ernstigeD tegenstand. De zoon des burgemeesters werd be- keuid wegens het schieten van, ec de burgervader zelf wegens het vervoeren van een fazant in gesloten jachttijd, Tegen dezen Jaatste werd bovendien nog proces verbaal opgemaakt omdat hij weigerde zyne jachtakte te vertoonen -Ik ben hoofd der politie, dien moet ge maar gelooven", zeide hij. Dat intusschen een hoofd der politie zich in deze jachtkwestie anders had behooren te gedragen, zal hem eerlang wel duidelyk worden gemaakt. Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Zaterdag en Zondag hadden wy hier bezoek van eenige woonwagens met eene bevolking van de brutaalste soort, bestempeld met den naam van zigeuners, hoewel ten onrechte, ofschoon hun uiterlyk en zeden niet ongelyk aan dezen waren. Zij bleken evenwel Bohemers te zyn met name Steinbacb. Vooral hielden 26 van ryksdaalders en ander groot geld te laten wisselen voor stuivers, dubbeltjes en kwartjes, en alzoo hun slag te slaan. Men zy dus op zijn hoede, en boude zulke lieden op een eerbiedigen afstand. Paardenhandel lag hun ook na aan het harte, terwyl ze te Helenaveen zelfs een kind van hen voor een hond wilden in ruilen. O tempora, o mores 1 kunnen wij hier met recht de ouden nog nazeggen. De ruiling ging natuurlyk niet door, ASTEN. Maandagmorgen bad alhier een voorval plaats dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Al sedert eooigen tijd hadden eenige opgeschoten jongens de gewoonte aangenomen, om den heer A. D., die alleen woont, op ergerlijke wijze te plagen. Maandag was dit weer het geval, by welke gelegenheid de heer D. zich zoo kwaad maakte, dat hij een revolver greep en in het wilde eenige schoten loste op de plaaggeesten, tenge volge «aarvan de 18jarige v. K. op zeer onbeduidende wijze getroffen werd. Hoewel de revolver van tamelijk zwaar kaliber was, schijnen de kogels op den dubbelen boord te zijn afgeschampt en had v. K. alleen maar een kleiu schotwondje aan den hals opgeloopen. Een kogel was door den mouw van zijn jas gegaan zonder letsel te veroorzaken. Door de politie is een onlerzoek inge steld en de dader in voorloopige hechtenis gebracht. Gelukkig is het geval thans zooder ernstige gevolgen afgeloopen, doch het had vry wat erger kennen zyn, en daarom is het te hopen, dat dit feit voor onze jeugd een doeltreffende waarschuwing moge zyn om zich niet 200 lichtvaardig bezig ie houden met plagerij van andere raenschen. CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 475 runderen en 211 biggen. Het vot vee gold van 34 tot 38 cent per pond, het dragend vee van 160 tot f 275, mager vee van 80 tot f 120. De handel in biggen ging zeer vlot, zij werden veihandeld van 7 tot 11 gld. De handel in vee was minder druk, Er was echter veel vraag naar goad vee. Vele kooplieden waren ter markt gekomen, zoodat de drukte nogal van heteekenis was, doch de handel zelf niet zoo groot was. De opening der StAten- Generaal. De plechtigheid der Karaeropening geschiedde onder toeloop vau een vrij talrijk publiek. In drie hofgalarijtuigen, voorafgegaan door een staatsierijtuig met den kamerheer-ceremoniemeester negaven de ministers zich van het Paleis naar het Kamergebouw, waar vry veel leden der Eerste en Tweede Kamer vereenigd waien. De meeste der nieuwgekozeri leden woonden de plechtigheid bij. Onder de aanwezigen dr. Kuyper. Minister Heemskerk las de troonrede zeer duidelyk voor. De passage omtrent de instelling eener staatscommissie voor grondwetsherziening maakte een verrassenden indruk. %ertrek van missionarissen. Men meldt aan de -Msb." Maandagavond vertrokken uit bet Missiehuis te Tilburg veertien missionaris sen, allen Nederlanders, van wie vier bestemd zijn voor Nederlandscb Nieuw Guinea en de overige tien voor de Philippynen. Na hot plechtig Lof, waarbij een groote menigte volk tegenwoordig was, werd hun door den Hoogeerwaarden pater provinciaal het missiekruis omge hangen, waarna zij met den trein van 6.40 vertrokken. Vele familieleden, kennissen en vriendeu waren naar het station gestroomd, om een laatst vaarwel aan de jeugdige en moedige helden toe te roepen. Veel aandacht trokken ook twee zwarteD, die gedurende een jaar in Europa hebben vertoefd en nu naar hun geboortegrond terugkeerden. Zij waren toevertrouwd aan de hoede der missiona rissen. De Trappisten te Tilburg;. Aaugaaude de paters Trappisten te Tilburg, kunnen wy thans met zekerheid melden, dat de ex-abt zyne onderwerping heeft geteekend. De Paters zullen onder een nieuw bestuur eerstdaags de abdij wederom betrekken. De financieel© zaken zullen geheel tot tevredenheid der crediteuren geregeld worden. Vlekziekte. Men schryft uit Maas en Waal aan de -N. A. Ct." Dank zij de veelvuldig toegepaste inenting van varkens, is de vlekziekte reeds spoedig aan het afnemen. Sterfge vallen komen bijna niet voor. Aanval op een jachtopziener. Maandagnacht was de jachzopziener P. Lambregts te Tilburg op surveillance achter den Heikant, waarbij bij drie personen op wildstroopery betrapte. By het instellen der bekeuring wierp het drietal zich op den jachtopziener en brachten hem erge verwondingen met een mes toe. De onverlaten maakten zicb daarna uit de voeten. Een niet gesprongen granaat. Bij dc militaire autoriteiten te Amers foort kwam bericht in, dat onder Barne- veld een op 10 dezer afgeschoten en niet gesprongen granaatskartets was gevonden. Een onderofficier die derwaarts werd gezonden liet de granaat ingraven, waarna het projectiel met een geweldigen slag sprong en een gat in den grond sloeg waarin zich wel zes menschen konden verbergen. Door den bliksem gedood. Te Gendringen is Woensdagnamiddag een 12-jarig meisje R. M. door den bliksem gedood. Ruzie voor een haring. Uit Veen schryft men aan de Msb. Een paar personen, alt yd goede vrienden geweest, kregen twist over... een haring welke twist zoo hoog liep, dat de eeo den ander met. eeo scherp voorwerp een slag toebracht, waardoor een hevig bloedende wonde ontstond. Vreesde men aanvankelijk dat de toege brachte wonde levensgevaarlyk was, later bleek, dat dit niet het geval was. 't Mooiste was. dat, toen de vrienden aan 't vechten waren, een hond er met den haring van door ging. Een koopje. Te Klijndijk (Dr.) heeft de arbeider H. zyn woning verkocht voor f 1.50. Kinderverlamming. Volgens de -Nied. Vztg." is te Goch bij een tweejarig kind een geval van de zoo gevreesde kinderverlamming voor gekomen. ConimittsariM van politie bijna vermoord. In den nacht van Zaterdag op Zondag, toen de Commissaris van politie te Gheel de ronde deed, vond deze een troepje in een herberg. Hij verzocht hun, daar het over het sluitingsuur was, naar huis te gaan. Buiten begonnen de halfdronken lieden te zingen, wat de commissaris verbood. Plotseling drongen twee kerels vooruit en wierpen zich op den commis saris. dien zy 42 messteken, waarvan verscheidene doodelijk, toebrachten. De daders zijn gearresteerd. Eerbied voor hei vaandel. Het regimentsvaandel is het heilige sym bool voor den soldaat in alle landen. Het wordt met bijzondere eer behandeld met zorgbehoed. Want het vaandel verzinnelijkt het vaderland, den roem de herinnering van vroegere dagen van strijd. Bij de manoeuvres in Frankrijk zijn thans twee gevallen voorgekomen, waarin de eerbied voor het vaandel veel te wen- schen overliet. Tijdens een aanval bij de manoeuvres te Saint Nicolas du Port werd zooals wij reeds melden de werkelijkheid zoozeer nagebootst dat een afdeeling zich meester maakte van het vaandel van het 152e regiment infanterie; de vaandel wacht werd uiteengedreven en een der officieren werd bijna overhoop gestoken. Het vaandel werd van den stok gerukt en gescheurd- De luitenant, die de afdeeling jagers aanvoerde, werd nu door den commandant van het 20e legerkorps, generaal Fau, gestraft met 60 dagen vestingarrest, wijl hij zijn troep niet genoeg in de hand had gehouden. De onderofficieren der jagers zijn eveneens in arrest gesteld en gestraft. Een andere vaandel-geschiedenis had plaats bij de manoeuvres van de 29e brigade infanterie. De drie vaandels van het 134e regiment infanterie van het 334e regiment reservetroepen en van een land weerregiment waren in de regimentszaal van het 134e regiment geplaatst, onder toezicht van een schildwacht. Bij de aflos sing merkte de opkomende wacht dat een der vaandel-overtrekken leeg was. Bij onderzoek bleek dat de vlag met een mes van de stok was gesneden en daarna gescheurd in de W. C. geworpen. Het gerucht wil, dat dit een wraakne ming is van een reservist; maar het onderzoek bracht nog geen licht in de zaak. Kolonel Rauch, commandant van het 134e regiment, zeide, dat naar zijn meenig dit wel de eerste maal was, dat zoo'n daad in het leger is voorgekomen. Reinig; uw vee Een melkkoe, die men gewoon was iederen dag tweemaal met roskam en borstel te reinigen, werd veertien achter een in het geheel niet gereinigd. De melk opbrengst was in dien tyd 11 (zegge elf) liter minder dan de vorige veertien dagen, hoewel in de overige gewoonten en toestanden niet de minste verandering was gebraoht. Z. C. Verongelukt. De luchtschipper de Rue (pseudoniem van een kapitein van het Fransche leger) die Woensdagmorgen omstreeks 11 uur een vlucht deed. viel plotseling met zijn toestel naar beneden. Het toestel was verbryzeld. De Rue overleed. De Burgemeester van Venray Brengt ter kennis van de landweer- plichtingen van de lichting van dit jaar, dat de zakboekjes vanaf heden ter ge meentesecretarie kunnen worden afgehaMd. Venray 24 September 1909. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2