Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. op orde gemaakt en sigaren en whisky op tafel gezet, met het Iclaarblijkend voor nemen een gezelligen avond te hebben. En na in een café gedineerd te hebben, brachten ze den avond gezellig door zon der iels te hooren. Twee dagen lang hoorden ze niets. Maar op den derden morgen omstreeks elf uren, toen ze beiden zaten te schilderen en het geheel stil was in het werkhuis, werd die stilte plotseling gebroken, door een duidclijken snik, een snik van een wanhopige vrouw. Richard Archer liet zijn penseel vallen doch raapte ze dadelijk weer op Hij zag Marchmont aan en gaf een wenk van ver standhouding. Marchmont knikte terug. Het gesnik ging door. I)e beide mannen slopen op de teencn naar de plaats van waar het geluid kwam. Maar toen ze daar aankwamen kwam het van de andere zijde der kamer. Zij keerden weer terug, het geluid verplaatste zich. Marchmont verbrak de stilte. Een gekke geschiedenis hè Dick zcidc hij. Ik lean me best begrijpen, dat sommige lui er bang van worden. Maar... Hij gaf Archer een wenk hem te volgen buiten het werkhuis. Daar eenmaal werd hij plotseling levendig. Er zijn kamers links en rechts van het werkhuis, zeide hij. Neemt gij de linkschc. Meteen sprong hij voorde deur van de kamer rechts. Toen hij ze opende, stoote Marchmont een luiden kreet uit, wat Archer deed toe snellen. Toen hij binnenkwam, zag hij hoe Marchmont een jongen man beet had, die reeds een been over de vensterbank had gezet en op het punt stond in den tuin te springen. Met hun beiden trokken ze hem in de kamer terug. -- Ja, 'tis goed zei de gevangene nijdig. .Scheid nu toch uit draai mijn arm niet af. Ik zal u de waarheid zeggen. Óp dat oogenblik verscheen mrs. Han- naford op het tooneel. Toen ze het groepje zag werd haar gelaat plotseling bleek en haar donkere oogen schoten stralen van woede. - Stommerik riep ze uit. Ik heb u Immers gewaarschuwd. Houd uw mond zei de gevangene Marchmont lachte en liet den arm van den ander los. Laat hem maar gaan Dick zcidc hij lot zijn vriend. Wel mijn aardig jong buik- sprekertje laat me nu eens zien hoe gij hem dat geleverd hebt. Ik kan zelf ook een beetje buikspreken, maar hoe hebt gij uw hoofd in het werkhuis gekregen Door een gat daar in den muur, antwoordde de buikspreker glimlachend. Er is maar een dun kussen in de bank, daar aan den andere kant, weet ge. Dat was een gedacht van mijn oude juffrouw zij wou de menschen uit het huis houden om er zelf te kunnen blijven wonen, zonder huur te betalen. Wij hebben het hier goed gehad, dat verzeker ik u. Ik ben buikspre ker van beroep. Professor Strapinski is mijn tooneelnaam. Wel, dat was nog zoo'n gek gedacht niet, professor, zei Marchmont. Maar ik heb u toch ontdukt. Nu mrs. Hannaford: we zullen zekér wel geen last meer hebben van den geest hé En wij zullen zeker weg moeten, zeide ze kwaad. Dat spreekt vanzelf, antwoordde Marchmont. Maar het is tijd genoeg als gij den een-en-twintigsten gaat. Kom even in het werkhuis, professor en laten we een glas op uw gezondheid drinken. Dat is het beste slot voor deze geestenhistorie. VENRAY, 4 September 1900. IlijliftpoatKpaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over bet afgoloopen jaar nog niet werd bijgeschre ven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rentebescbrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan dio kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvangst. Te 's-Hage slaagdo onlangs voor de akte Fransch L. O. onze dorpsgenoote Mej. Caroline van de Voort. Van bat te Proficiat! A. s. Dinsdagmorgen zal om 9 uur do Gemeenteraad van Venray een open bare vergadering houden. Alsdan zullen de nieuw gekozen leden geinstalleerd, en een wethouder gekozen worden. De Woensdag alhier gehouden jaarmarkt was niettegenstaande bet regenachtige weer bijzonder druk bezocht. De veeaanvoer was groot. Er heerschte een levendigen handel in vet vee. Biggen waren er veel aangevoerd. Man betaalde van tot 8 gulden per stuk. Ook stonden er wederom eenigo paarden aan de lijn. Belanghebbenden maken we opmerk zaam dot a.s. week de schouw der Water- lossiugen in deze gemeente begint. (Zie 2de blad). Degeneü, welke hiervoor geen verbaal wenscheo op te loopen, raden wij aan de waterlossingen grenzende iangs hunne eigondommen, op tyd ®n vooral zuiver te reinigen. Blijkens achterstaande advertentie is er morgen Zondag om 6 uur een ver. gadering in de Muziekzaal. Alsdan zal de heer Jos. Hendrikx uit Swalmeo, Voorz. der Provinciale Vereeniging tot verbetering van bet geiteuras, 't een en ander omtrent deze nuttige huisdieren, komen modedeelen. t Is toch zeker dat een goede melk» gevende geit een weldaad is voor een huisgezin en 't staat vast. dat do Saanen geiten per dag 5 tot G liter molk geven, dus zooveel als twee onzer tegenwoordige huisdieren. Mot beide handen moet daarom do gelegenheid aangegrepen worden om to komen tot verbetering van liet geitenras in deze gemeente. Een schoon voorbeeld heeft onze Boerenbond reeds gegeven, die 50 gulden voor dat doel voor de vereeniging be. schikbaar stelt. We verwachten dan ook een volle zaal van belangstellenden, want ieder heeft vrijen toegang. Morgen Zondagmiddag ten half 3, zal het tweede jaarlykscli concours plaats hebben van den handboogschuttersbond -Vrede en Strijd". Moge dit feest opge luisterd worden door oen prachtig zomer zonnetje, iets, waaraan wij oveiigens dit jaar niet verwend zijn. Op dan schutters, ten strijde Bij de te Cuyk gehouden aanbe steding voor de rioleering in de kom dier gemeei.te was de laagste inschrijver de heer L. Wijnhoven alhier voor f 4300. Zondagavond gaf het Fanfare gezelschap -Euterpe" begunstig door eene prachtige natuur oen welgeslaagd concert de verschil lende nummers werden allen even goed ten uitvoer gebracht. De flinke bezetting gevoegd by de acurate uitvoering maakt een schoon geheel hetwelk ook ten zeerste gevoelt wordt bij het zoo talrijk vertegenwoordigd publiek*. Is -Euterpe" een flink gezelschap wij moeten volmondig bekennen dat liet den laatste» tijd een reuzenstap gemaakt heelt. Waarlijk Euterpe heeft het publiek een namiddag van waar kunstgenot verschaft en bad dan ook een dankbaar gehoor. Met verlangen zien dei halve de meesten weer zulke uitvoeiing tegemoet. Dinsdag wapperde van verschil" lende openbare gebouwen alhier de vaderlandsche driekleur, ter gelegenheid van den 29sten veij tardag onzer geeer* biedigde Koningin Willielmina. 's Avonds gaven de fanfare's -Euterpe" en -St. Cecilia" een concert op de beide pleinen, afgewisseld door den Volkszang van het Zangerskoor, ondanks het gure weer slaagden deze concerten uitmuntend. li* k. Volksbond. De Zondag gehouden vergadering van deu R. K. Volksbond was zeer druk bezocht. De Voorzitter opende vergadering met den gewonen christelyken groet en heette allen, alsmede de Heer H. G. de "Ponti. die als spreker zou optreden, welkom. Nadat de Secretaris de notulen had voorgelezen, werden de punten der agenda behandeld .- De Voorzitter deelde mede dat op Zondag 12 Sept. een propagandadag voor den Volkszang zou gehouden worden. Na de Hoogmis zal in de parochiekerk een lied worden gezongen, waarna men vooraf gegaan door de beide muziekgezelschappen m optocht naar de Muziekzaal zal trekken, waar als spreker zal optreden Jhr. Mr. Cli. Ruys de Beerenbrouck. Op voorstel van den Secretaris bestaat er plan om hier in September of October een openluchtmeeting te houden. De Volksbond van Tegelen had reods zijn toozegging gedaan. Dit voorstel werd door allen ten zeerste toegejuicht. Hierna kwam de heer De Ponti aan het woord, die een practiacho voordracht hield over volksontwikkeling. Om meer ontwikkeling te verkrygen drong spreker vooral aan op het lezen van goede courantartikelen, goede boeken, vakboeken, het geven van ontwikkelings cursussen en op eene degelijke ontwikke ling der jeugd door meer deel te nemeo aan liet berhalingsonderwys en bet tot stand komen van een Patronaat met eene ruim voorziene Leesbibliotheek. De WelEerw. lieer Lenders, adviseur, dankte de heer de Ponti voor zyne nuttige en leerzame lozing en sprak den wensch uit dat hy nog meermalen in den R. K. Volksbond oen spreekbeurt zou komen vervullen. Mgr. Dr. Nolens bad aan spreker beloofd elk oogenblik bereid to zijn om in den R, K. Volksbond te Venray een spreekbeurt tc komen vervullen. Deze medodeeling werd met applaus begroet. Niets moer te behandelen zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering met den groet geloofd zij J. C. OOSTRUM. In de school alhier werd Woensdag 1 September eene vergadering gehouden door de ondorwyzers van de afdeeJing Venray, arrondissement Gennep. Na het voorlezen der notulen van de Juni vergadering was allereerst aan de beurt de verkiezing van een secretaris in de plaats van den heer Maassen te Oostrum, die liever van dat eorepostje wenschte ontheven te zyn. Daar de voorzitter verklaarde, dat ook thans de aftreding van h6t Bestuur volgeDS reglement moest plaats Lebben, werd overgegaan tnt het kiezen van het hestuur. liet resultaat was, dut de lieeren A. tl. Vermeulen, te Venray en M. van den Berg te Leunen in hunne functies van voorzitter en penningmeester gehandhaafd bleven en bij eene herstemming tusschen de heeren M, van Meyel te Merselo, en Schrijnmaker te Oirlo. de eerste tot secretaris gekozen werd, hoewel hij voor de stemming verklaarde niet in aanmerking wenscheo te komen. Hierna hield de heer W de Haen, te Leunen, eene weldoordachte en van diepe studie getuigende lezing over - Oranjever- eering naar aanleiding van de blijde gebeurtenis en de verguizing van den Vader des Vade.- lands. Deze lezing maakte op allen een oiepen indruk en wekte ongetwijfeld hij allen de liefde voor Vorstin en Vaderland zoo mogelijk nog meer op. Nadat eon paar leden met den inleider gediscusseei d hadden werd de vergadering ten half vijf uur door den voorzitter gesloten. MERSELO. Maandagm ir geti werd iu de ^kerk alhier een plechtig jaargetyde opgedragen voor den weleerw. heer A. H. Bee«, in leven reotor alhier die ons 25 Aug. des vorigen jaats door den dood ontrukt werd. Na den H. Dienst toog de schare geloovigen biddend naar den d >oden- akker om daar nog, stil devoot, de vele weldaden te herdenken, door den diephe- treurden overledene aan zijt.e dierbare kudde bewezen. De dag van Dinsdag 31 Augustas de nationale feestdag bij uitnemendheid werd ook in ons stil dorpje gevierd. Geen vlaggengewapper, geene schetterende fanfares en tromgeroffel kondigden hier het Koninginnefeest aan, neen. in besloten kring wist men met niet minder geestdrift dan-elders in do algemeene vreugde te deelen. Beide hier bestaande gezelschappen vereenigde zich in het lokaal van M Arts, om hier, onder het genot van een glaasje, welwillend door twee tiouwe leden aangeboden, uiting te geven aan hunne vaderlands en KonuinginneliefJe. Aan zang en speechen natuurlijk weer geen gebrek, terwyl de feestavond besloten werd met een spontaan Lang leve Koningin Willielmina WANSSUM. De zoo gunstig bekend staande firma Frans Hanckx boorakweeker alhier, behaalde op de groate tentoonstel ling te Zeist den 2den prijs in de afdeelmg -Vruchtenboomen met tusscheoplanting." De 1ste prijs werd niet toegekend. AMERICA. Zondagavond werd zoker J. H. by bet naar huis gaan onverhoeds door een tweetal personen aangevallen en mis^nijeld. Wat de aanleiding hiertoe 'gev/Jest-kan zijn, biervan is niets bekend, terwyl ook de aanvallers onbekend bleveo. GENNEP. Een gezellige drukte heerschte op Koninginnedag in ons dorp. De harmonie bracht, na op de markt eenige nummeis gespeeld te li9bben, den heer Verloop naar aanleiding zijner benoe ming tot Officier in de orde van Oranje Nassau eene serenade. Het gezelschap werd in de wachtkamer van het station onthaald en maakte vervolgens nog een muzikale wandeling. GRUBBENVORST. De landbouwer G. V. zag zich genoodzaakt niet minder dan vyi grooto varkens, lijdende aan vlekziekte af te maken en in den giond te stoppen. Zondagmorgen lag wederom een zwaar varken dood in zijn hok, terwijl Zondagavond de elager werd gehaald om no. 7 af te maken, 't Is treurig en een groote schade. ARCEN. Door Z. E. den heer Minister van Justitie is tot onbezoldigd Rijks-veld wachter ten dienste van den heer Graaf Wolff-Metternich alhier aangesteld H. Ver beek alhier. PANNINGEN—HELDEN. Dinsdag middag omstreeks 1 uur ontstond alhier brand in de woning van G. Seelen, landbouwer en winkelier, waardoor huis, schuur en 3tallmg door het vuur werden vernield inboedel eu winkelwaren gingen daarby ook geheel verloren. Een en ander was tegen brandschade verzekerd huis schuur en stal voor 7000 francs en inboedel eu winkelgoederen voor f 2000. De oorzaak van den brand is onbekend. IJmbtirgMclie handel op DuNacliland. Do firma W. Janssen, lleithuizen en J. Janssens Thorn, verkregen dit jaar voor de vierdo maal de leveiantie van stroo aan eenzelfde firma in Duitschland, en wel te leveren voor dezen winter 500 wagons a 10.000 K. G. ME1JEL. De stukadoor M. Thijssen di^ op 22 Augustus j.l. door A. 11. levensge vaarlijk werd gewond is in den nacht van Zondag op Maandag aan de bekomen wonden over leden. Nader meldt men. Maandag arriveerde alhier de Justitie uit Roermond, dhrn. Mrs. Mathon Officier van Justitie en baron de Biebcrstcin, rechter commissaris, benevens de beëedigd klerk ter Griffie Richelle tot het instellen van een onderzoek in loco en het doen ver richten van het sectieonderzoek op het lijk van den verslagene, waartoe waren aangewezen dhrn. Stijns en Joosten respec tievelijk arts tc Roermond en te Ponningen. BELFELD Zoodag werd alhier een fietsrijder, do z>on van don gemeente secretaris, aangereden door de automobiel van den graaf van H., die ihans op zijn buitengoed te «Swalmen verblijf houdt. B. werd dermate gekneusd, dat geneeakund'ge en geestelijke hulp moest worden ingeroe- pe Manndagvoormiddag vei keerde bij nog s eeds iu bewusteloo en toestand. Naar men verzekert, moet de bestuurder van de automobiel geen schuld hebben. WITTEM. Uit Den Bosch wordt ge- mell, dat bij de Citadelkazerno het lijk is opgevischt van den soldaat J. Volker van alhier. Het lijk vertoonde een gapende woud aan het hoofd. Men denkt aan misdaad. De justitie stelt een onderzoek in. NEER. Woensdagmiddag ontlastte zich boven onze gemeente een kortstondig maar hevig onweer, waarbij de schuur van den landbouwer Krenken door het hemelvuur getroffen werd. Alle ingcschuurde granen zijn een prooi der vlammen geworden. De gebouwen eigendom van Mevrouw de wed. Wagemans Buggenum, en de granen zijn tegen brandschade verzekerd. ROLDUC. Door Z. D. H, Mgr. Drehninans is tot directeur van Rolduc benoemd, de Z- E. Heer L. Schrijnen directeur van het bisschoppelijk college te Roermond. De Z. E. Z. G. Heer E. Schrijnen werd ge boren in het jaar Idol. In Maart 1835 werd hij door Mgr. A.J. Parcdis te Roermond tot priester gewijd, en in April van datzelfde jaar werd hij benoemd tot professor aan het Bisschoppelijk College te Roermond. Deze functie bekleedde hij tot het jaar 1897, toen hij benoemd werd tot directeur dezer inrichting. Nieuws uit de Buurt. VIERLINGSBEEK. Onze vroegere dorpsgenoot, do heer A. J. M. van Weegen, slaag-Je te 's Huge voor de akte Fransch. Den 22-jarigen jongeling, die ook reeds de hoofdakte nezit onze beste gelukwenschen. In. den laten avonJ circa 11 uur van Maandag op Dinsdag brak er door onbekende oorzaak brand uit in het achterhuis van G. Poels logementhouder aan het starion alhier. Gelukkig kon het hoofdgebouw behouden ólyven. zoodat dit ongeluk betrekkelijk goed afgeloopen is. DEURNE. Zondagavond is het hier nogal rumoerig geweest. Een jonge man P. J. P. werd zonder de minste aanleiding door R. met een mes in de borst gesto ken, zoodat men aanvankelyk vreesde voor zijn leven. Thans is de gewonde gelukkig buiten gevaar. Nog enkele andere liepen klappen op; ook werden op een paar plaatsen de ruiten ingegooid. De dtank speelde wederom zijn rol. In 'i naburige Liessel, waar 't kermis was, waren reeds raidden op den dag twee broers in een café aan 't vechten't ging er nogal warm toeook werden in 't café waar de pret plaats vond bierglazen enz. stuk geslagen. ASTEN. Alhier heeiscbt tegenwoordig in vele gezinnen hij de kinderen de kink hoest. Hoewel deze ziekte tot heden nog wel geen kwaadaardig karakter vertoont, dooi dat er geen kinderen sterven, is bet toch voor de kleinen eene heele last, daar het ook nogal eenigen tijd duurt eer de ziekte geweken is. De raad dezer gemeente besloot in zijne vergadering van Maandag goed te keuren de transactie tusschen de Maat schappij van de Griendtsland Exploitatie te Griendtsveen van gepacht veen on de heereü ,T. Bakker c.s. te 's-Hage, alsook aan genoemde heeren eenige hectaren heidegrond te verkoopen voor het daar- stellen der fabrieken enz. der electrische centrale voor Noord-Brabant en Limburg. STRATUM. Een hartverscheurend ongeluk greep Zaterdagmorgen plaats in de stoomververy en chemische wasscheiy de -Iris". 3y 't behandelen van een kleedingstuk in een kuip met benzine stortte de 16-jarige volontair Lamberlus Tusveld voorover in 't gevaarlijk vocht en vond zoo door verstikking etn verschrikelijken dood. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand bij de firma Von der Nahmer alhier heeft nog geen resultaten opgeleverd. He' justitieel onderzoek wordt voortgezet. EINDHOVEN. De algemeene verga dering van don Nooid-Braban'schen Zuuelbond, waarin 92 fabrieken waren vertegenwoordig, beslont Diosdag tot opheffing van den Bond en tol verdeeling van hot reservefonds naar evenredigheid. I>K CHOLERA. Telkens weer hoort men van nieuwe gevaÜ6U der gevreesde choleraziekte. Gelukkig zyn het op zich zelf staande gevallen en kan er tot dusverre nog niet van een epidemie gesproken worden. Het jongst geconstateerde geval doet zich te Dordrecht voor. Uit Rotterdam meldt men, dat de vrouw en dochter van een schipper aan de Maaskade Dinsdagmorgen onder ver dachte omstandigheden zyn overleden. In een logement in de Peterstraat te Rotterdam is eveneens een persoon onder verdachte omstandigheden gestorven. Men denkt bier ook met cholera asiatica te doen •e hebben. 1 ot nader order worden verloven naar Rotterdam niet aan Marinepersoneel ver leend. Aan boord van een goederenboot van firma Van der Schuyt te Rotterdam, die Donderdag van daar naar Uithoorn aan den Arastel is vertrokken, is de machinist Donderdagavond te Uithoorn onwel gewoiden en Vrijdagnacht over leden. Uit Goriuchem meld men, dat het onderzoek aun het licht heeft gebracht, dat de man die aan cholera asiatica lijdende zou zyo, inJérdaad door die ziekte is aangetast. Zyn toestaud is vry wel. De burgemeester van Rotterdam heeft bekend gemaakt, dat zich Woensdag middag ten 1 uur in de tot de zieken huizen beboorende barakken bevonden 18 pe-sonen lijdende aau cholera en 1 die verdacht wordt daaraan te lyden. Van 1 dezer personen is de toestand matig, aan 4 bevredigend, van de overigen goed of reer goed. Afgezonderd en onder toezicht van deu gemeentelij ken ontsmetiingsdienat bevinden zich 84 personen, die met lydera in aanraking rijn geweest. De toestand van allen dezen laat niets te wenschen over. Te Breda heeft de politie Dinsdag petioleum in haven en grachten geworpen, om net gebruik v.m liet water als drink- water onmogelijk Ie raiken zonder de visschen te dooden. Volgens_ offlcieele opgave in de .Stct." zyn van 25 tot 31 Augustus 20 gevallen van cholera asiatica geconstaieeid, waarvan 1 te Uithoorn en 19 te Rotterdam. Betredende da provincies Noordbrabant Gelderland en Limburg was geen opgave ontvangen. De ÏO.OOOsle. Het aantal in,voneis van Hengelo (O.l ia lot 20.000 gestegen. De iabrieksar- beider Te Kiefte, die Vrydag de geboorte van een kind aangaf, ontving van bet gemeentebestuur te derer gelegenheid f 20. Een drama. Zondagvond te circa 10 uur waren een korporaal der infanterie eu zyo meisje de 18jarige C. K. aan het wandelen langs den Singel naby de strafgevangenis te Breda, Na een korte woordenwisse* ling wood het meisje zich dermate op, dat zy plotseling te water sprong. De korporaal, die niet koD zwemmen, benevens een ander persoon traohteo nog baar te redden, doch alle pogingen waren tevergeefs. De legermatioeuvres afgelast. In'militaire aringen verluidt.dat Je groote legermauoeuvres dit jaar naar alle waarscbynlykbeid zullen worden afgelast, iu verband met het uitbreken van da cholera te Rotterdam eu elders. Moord te Tilburg. Naar men uit Tilburg seint, is, volgens bij de politie ingekomen bericht, zekere H. L. 1 lozemans te Gemonde, door den 23 jarigen A. Hozemans vermoord. De dader is voortvluchtig, Kooken vrij. De vrees van velen die dagelyks caar de Pruisische fabrieken gaan werken of naar Pruisen reizen, dat zy door de verhoogde tabaksbelasting last zullen ondervinden om hun benoodigde tabak of sigaren mee te nemen blykt wel overdreven, daar naar men ons verzekerde dat 49 gram" tabak ot citca 8 A 10 sigaren vry zyn. Bij meerdelen invoer moet lot betaling der Zoll bewys van afkomst en waarde worden overlegd. Overbtrooiulng in ftoord- itlexico. I200 dooden. Door het buiten de oevers treden van sancta Caterina-rivier zijn in het Noorden van Mexico noodlottige overstroomingen veroorzaakt. Naar luidt van berichten uit Monterey zijn er moer dan 1200 dooden en 15,000 personen dakloos. De materieele schade wordt geraamd op 20,000,000. üp Wijdag en Zaterdag is 17* Eng. duim regen gevallen. Zondag steeg de rivier tot het hoogste ooit in de geschiedenis der stad waargenomen peil Zondag werd van gemeentewege voedsel verstrekt aan 500u personen, lal van lieden die zich aan den zuidkant van de rivier bevinden, konden niet worden bereikt. De grootste verliezen vielen Zaterdag voor, toen vele hooge gebouwen, op welker daken de menschen de wijk hadden genomen, instorten waarbij allen omkwamen. In een der schoolgebouwen bevonden zich 90 vrouwen en kinderen, die al hoog er

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2