Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Burgerlijk© Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Kerkelijke Diensten le Venray. .Buitengewoon" zei Hans nog bleek van de doorstane angst. Werkelijk bezocht West het jonge paar zoo dikwijls hij te Londen kwam en werd een vriend van Hans. Doch nimmer maakte hij een toespeling op dehuwlijks- reis met hindernissen. Daaromtrent duldde Hans geen gekheid. VENRAY, 7 Augustus 1009. Hoewel er met Venravscbe kermis geen buitengewone drukte heerschte, kan men toch zeggen, dit vooral Zondsgen Maan dag eene groote menigte vreemdelingen nvt ons feestvierden. Ook de markt van Woensdag was voor onze landbouwers eene goede gelegenheid om eens flink op te komen en kermis te houden. De kermisdagen zijn dan ook dit jaar wederom vroolijk, kalm en bedaard afge lopen, iedereen vermaakte zich zonder in buitensporigheden te vervallen en erge dronkenschap kwam in het geheel niei voo-, zoodat do politie gemakkelijk weik bad. De Woensdag alhier gehouden jaar markt, was zooals men wel verwachten kon, kolossaal druk bezocht. De veeaanvoer vooral in puike sooiten waa beduidend met tamelyken handel. De biggenaanvoer v as groot. Men betaalde van 6 lot 9 gld. per stuk. De Lai.delaars in kramerijen, benevens cB kasteleins om de markten maakten goede zaken. In de Kerk der Eerw. Paters Fran ciscanen alhier werd Maandag op plechtige wijze het feest van Portiuncula gevierd. Wegens de samenvallende kermis was het bezoek van vreemdelingen dit jaar grooter dan gewoonlijk. Terwijl de bewoners op het veld werkzaam waren, is Donderdagmiddag diefstal gepleegd in de woning von J. Z. aan de Zandschs Bleek alhier. Door den stal binnen gekomen zijnde, beeft men een kast opengebroken en hier uit ongeveer J gulden, een paar gouden oorbellen en ringen ontvreemd. Door rijks- en gemeentepolitie is een onderzoek ingesteld. lledennamiddag om 5 uur ral de Gemeenteraad van Ven ray vergaderen, ter behandeling der volgende punten 1. Onderzoek geloofsbrieven gekozen icdeii van den Gemeenteraad. 2. Niet meer tot der» openbaren dienst bestemmen vaD een gedeelte weg. 3. Bericht van don Raad van State dat door het' hoofd en onderwijzers der dorpsschool beroep is iDgesteld tegen het besluit van Heereu Gedeputeerde Staten waarbij ons besluit, regelende de jaar wedden der ouderwijzers, is goedgekeurd. 4. Adres van J. Goumaoe. 5. Besluit tot onderhandsche verpach ting oud Postkantoor. 6. Balans gasfabriek 1 April 1908 tot 31 Maart 1909. 7. Begrooting Algemeen Burg. Arm" bestuur. 8. Goedkeuring besluit erfpacht peelgronden. 9. Voordracht Gezondheidscommissie. 10. Rekening Gezondheidscommissie. 11. Mededeeling ingekomen stuKkon. OOSTRUM. Plet 25jarigc jubelfeest der Kroning van het mirakuleus beeld wordt 15 Aug. op Maria's Hemelvaart gevierd. 's Morgens komt als naar gewoonte de de processie van Oirlo. 's Middags is te 3 u. Solemneel Lof daarna processie naar „Trans Ccdron". alwaar de H. Eerw. H. Deken v. Horst de inzegening zal doen en de Z E. Pater Kauling dc feestrede zal houden. Euterpe en St. Cecilia luisteren de plechtigheid op. Bij gunstig weer verwacht men groote deelneming. HORST. Naar wij vernemen zal, wan neer de huur-jaren verstreken zijn, de thans beslaande marechaussee-kazerne niet meer als zoodanig in gebruik blijven, wijl deze niet meer aan de gestelde cisehen voldoet. Te verwachten is dus dat binnen enkele! jaren een nieuwe kazerne zal gebouwd worden. HORST. Dezer dagen slaagde dhr. H. fvellenaers ambtenaar ter secretarie alhier; voor het exnmeri gemeente secretaris. TJENRAY. Verleden Zondag behaalde onze dorpsgenoot Frans Janssen op den wegwedstrijd van 50 kilometer te Goch den eersten prijs. V ANSSUM. Dinsdagmorgen omstreeks, 8 uur sloegen «Ie vlammen uit de woning van J. Jacobs. Het huis [brandde weldra uit. Van den inboedel werd bijna alles gered. Assurantie dekt de schade. Oorzaak- onbekend. GRUBBENVORST. Bij Koninklijk besluit vso 21 Juli 1909 is goedgekeurd de oprichting eener dyoamietfabriek alhier. Lit is do eerste in Ne Ierland. LiindplAUg; Uit Gennep schrijft men aan de -Geld.": Hel N 'ordbrabantsche weggeld voor rij- eu voertuigen bezorgt de Maasdorpen in deze streek beel wat last. Rondreizend kermiavulk, stoelemutters, kortom alles wat per woonwagen van pluutö tot plaats trekt, weigort geregeld het weggeld te betalen. De politie, die best weet, dat er van dit volkje niets te halen valt, zet hen langs den körtsten weg over Brabant's grenzen en zoo krijgen wij vrijwel onze portie. En dat het dezen zwervers viij goad naar den vleeze gaat, hiervan een voor beeld Op een onzer Maasdorpen streek een dichtbevolkte woonwagen neer de kindoren bedelden huis en huis, kregen of een boterham, gemeubileerde hadden de voorkeur of een stuk kopergeld. 's Avonds bleek de oogst vry groot te zijn zestien gulden aan geld, behalve de mondkost, die in een kussensloop bij elkander gegaard, als varkensvoeder ten verkoop werd aangeboden. Zelfs op den dag des heeren wordt aan het publiek geen rust gegund o. a. jl. Zondag werden wy op een valscbe draaiorgelrauziek onthaald "Lot is dood, Lijsie ligt op sterven" kraste bet nare ding. Voegt men hier nog bij dat de inhoud van sommige aardappelvelden steeds kleiner wordt, groote stukken boekweit, en rogge worden afgemaaid, dan krijgt men een juist voorbeeld van de streek, die door landloupers als het Luilekker land by uitnemendheid wordt geöxploileerd. Begijjpelyk dat én burgerij én land bouwers de verzuchting slaken "Van deze plaag verlos ons Heer 1" Exfra-Iiein 4«ennep*Kleef. Ter gelegenheid van tiet bezoek van den Duitscben Keizer aan Cleve, zal de N. B. D. S. een extratrein laten loopen, welke 9 Aug. a. s. te Gennep vertrekt ten 6.16 voorm. A. T., Clevè aan!;. 7.56 M. E. T. en te Cleve vertrekt 5.18 M. E. T. Gennep aankomst 5.52 A. T. voor reizigers 3e klasse. GENNEP. Zekere A.J. landbouwer te den Hau, ging per rijtuig- naar Kleef ter markt alwaar hij behalve een vaatje schnaps verschillende winkelwaren kocht. Van daar reed hij naar Kessel om arbeiders voor den roggeoogst te huren. Op den terugweg schijnt onze baas die ,'m geducht om had van den rechten weg te zijn geraakt althans hij kwam op I lollandsch gebied terecht alwaar hij door de Rijksambtenaren geknipt werd. Tegen borgtocht van f 120 werden paard en rijtuig vrijgelaten. Hij zelf werd in de amigo gestopt cn naar 's Bosch getranspor teerd. 'sMans haarpijn buiten beschouwing latende zal hij er allicht genadig afkomen wijl niet verondersteld wordt dat hij in dit geval smokkelhandel wilde drijven. Door H. M. de Koningin wertl de gevangenisstraf van 3 maanden, waartoe zekere C., aannemer te Oltersam was veroordeeld, veranderd in een geldboete van f 50. Wegwedstrijd Nijmegen- Venlo. Aan den wedstrijd voor nieuwelingen over 25 kilometer werd door 37 rijders deelge nomen. De vier eersten waren Hollanders 5. Beckers uil Blerik, 6- ^cn Geldersche man. SIEBENGEWALD. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den onder wijzer De Ponii, is voorzien door het benoemen van een onderwijzeres, nl. Mej. Elise Noblet uit Rillacd-Batb. De vacatuie Verheijen zal wellicht ook spoedig zijn aangevuld. In diens plaats heeft reeds gesolliciteerd W, H. Janssen nit Ottersum, die ruim zes jaar onderwijzer is geweest te OirloVenray en thans te Best (N.B.) onderwijzer met- verplichte hoofdakte is. MEIJEL. Gedurende den bloeitijd der heide hebben vele Duitsehe bijenhouders onder het gehucht Berg alhier vele bijen geplaatst. Zondagnacht jl. werden onge veer 200 korven met bijen omver gewor pen. Dc aangebrachte schade is groot. De politie heeft de zaak in handen en doet ijverig onderzoek naar den dader. Het is te hopen, dat het de politie gelukken mag dezen lagen dader te vinden, opdat hij zijn welverdiende straf niet ontga. REUVER. Maandagnamiddag had de arbeider J. Breraraers alhier het ongeluk onder een met klei geladen tram te komen waarna hy lievig uitwendig gekwetst werd opgenomen. Spoedig waren twee dokters ter plaatse, die B. ve-bonden en hem naar het gasthuis deden overhren» gon. Daar men in den beginne het ergste vreesde, verneemt men thans, dat het gevaar voor bet behoud van zijn leven thans geweken is. (tegenval in ons land Hoe ongelijk de regenval somtijds over ons land verdeeld is, blijkt we! uit de weerberichten der laatste dagen. Terwyl er toch te Zutplien op 1 en 2 Augustus 48 mM. water viel, was zulks te Helder 10, te Groningen 8, te Amster dam 13, te de Bild 18, te Vlissiogen 5 on1 te Maastricht 2 mM. Vooral wel opmerkelijk ten opzichte van Groningen en Maastricht, daar Zutphen in dc lyn tusschen deze beide plaatsen gelegen is. Daar viel op 1 Augustus geen regen te Nijmegen 26 mM. Trappistenklooster te Tilburg. Men deelt ons mede, dat de ex abt van bet Trappistenklooster te Tilburg zich geheel en al onderworpen heeft en Rome zijn onderwerping goedgunstig heeft aangenomen. Volgens onzen zegsman zou het doel der nog loopende onderhandelingen de terugkeer zijn van alle religieuzen naar de oude abdij. Of de ex-abt Willebrordus weer in zijn waardigheid hersteld zal worden is twijfelachtig, nogthans niet geheel on mogelijk. Daar ons van een cn ander officieele bevestiging ontbreekt, geven wij boven staand bericht onder voorbehoud. (Msb Vei'liooging. Zooals men w eet treden 16 Augustus a. s. in Duitschland eenige nieuwe belas- tigswetten, waaronder op dc tabak in werking. In verband hiermede hebben sigarenhandelaars te Kleef een vergadering belegd waarin besloten werd met 16 Augustus a. s. de sigaren prijzen als volgt te verhoogeneen sigaar van 5 Pfg. komt dan op 6 Pfg. een van 6 op 7 Pfg. een van 7 op 8 a 9 Pfg., een van 8 op 10 Pfg. een van 10 op 12 Pfg. enz. De godspenning;. De kantonrechter in kanton I te Rotterdam besliste, dat een dienstbode die zich voor ouhepaalden tijd heeft voihüurd en slechts drie maanden in de betrekking blijft, geen recht treeft den godspenning te behouden. Een dame, die by het vertrek van een dienstbode de f 5 godspenning van het verdiende loon afhield werd in het gelijk gesteld. Hoe ouder iioe gekker Deze week werd te Keulen een paarije dat samen 144 jaar telt door den bund des huwelijks vereenigd. De bruidegom was 76 jaar en voorheen vrijgezel, de bruid eene weduwe van 68 jaar. Veeartsenijkundig Staatstoe zicht in Limburg. Zooeven verscheen het provinciaal vee- artsenykundig verslag. Limburg telde in 1908 21 veeartsen, waaronder drie slacht, huisdirecteuren. De algemeene gezondheids toestand van den veestapel wordt gunstig genoemd, w/tm uitzondering van het voorkomenail 2ich verbreiden der tuberculose onder runderen en varkens. Als motieven worden aangehaald dat onze provincie in veel ongunstiger conditiën verkeert dan vele anderen. De samenmelkerijen, het terugkomen van afgekeurde koeien uit België, die grootendeels in Limburg blijven hangen, het noodzakelijk aanvullen der koppels met marktvee van Holland, het meer en meer toenemen van veilingen van Holl. vaarzen, kalveren enz. niet zelden van verdacht allooi dat alles en meer andere zijn oorzaak dat onze veestapel als het ware ondermijnd wordt. Onzichtbaar maar zeker sluipt de tuberculose verder. De wetenschappelijke keuringen aan de slachthuizen brengen het immers dagelijks aan het licht, redenen waarom men deze ziel wel degelijk de aandacht mag schenken. Om nog niet te spreken van het belang eene tuberculose-bestrijding onder het vee voor den mensch op sanitair gebied, dreigt deze ziekte een ramp te worden voor onzen veestapel. Imrners ze sluipt verraderlijk binnen om der. langen duur eerst merkbaar te worden en voort te woekeren. Bedenkt men hoeveel kwaad één dier in die sluimeringsperiode kan hebben gesticht, dan zal het duidelijk zijn, dat juist de uitbreiding haar oorzaak vindt in het feit dot oogenschijnlyk kerngezonde dieren, gevaarlijke individuen blijken, Het verslag is de moeite waard te lezen, vooral wat de tuberculose-bestry- ding betreft. Niet minder dan 703 eigenaars vroegen in 1908 cm onderzoek van hun vee van Staatswege. De vlekziekte onder de varkens kwam verspreid voor en werd met goed gevolg preventief en curatief behandeld met entstoffen onzer Seiuminrichting te Rot terdam van regeeringswege gratis verstrekt Miltvuur kwam opvallend veel voor nl. 123 gevallen in 48 gemeenten. Bureaucratie. Voor een paar dagen lazen wij in een der Rijnlandsche bladen het volgende Een gepensionneerd burger-ambtenaar was negen maanden op reis geweest. Bij zyn terugkeer vraagt hij om uitbetaling van liet achterstallige pensioen. «Ja, zegt de kassier der administratie, dat is alles goed en wel, het laatste kwartaal kunt u krijgen, doch voor de beide voorgaande kwartalen verlang ik eerst een bewys, dat ge toen werkelijk in leven waart." D« foekomstder iliegiuacliiut' Edison heeft tegen een intervieuw ge zegd dat vliegmachines over tien jaren gebruikt zullen worden voor het vervoeren van post cn reizigers en dan met een snelheid van 160 K.M. per uur zullen vliegen. (lel huwelijk van Cornell* Vletter en Dorn Stabeen. Piel 'letter uit de Vaillantlaan te ,s Gra- venha,e las zonder dat hij er maar eenigs- zins op voorbereid was, in zijn dagblad de voltrekking van het huwelijk zijns broe ders Cornells met Dora Stabeen. Geen wonder dat hij zeer vertoornd was. Er volgde dan ook een correspondentie die de rN. Cl." publiceert „Hnmïese. Dat vt nvonderd mij Kworncelus dat gij gehuuw zijl onze betrekkingen loopen uit een gij zijt dessaves op de Bierkaden en pas op dc schuiten tot morges vroeg dat daar niet gegap word en ik heb dagdiens bij dc stofzuïgerdcrij maar waarom mij niet op de bruilof verzog dan had ik verlof gevraag zijne die Stabeens zullekc sijsieslijmers dat ge uwee voor de familie schaam Kworncelus? Hoe zit dat, zijn ik en de zussies der ook nog niet om belang te stelle in uwees ap cn deependensies Hoe zit dat? Ik ver wag van uwec een schrijf en c'aar- oover. Hoe gaat het met de duivemelkerij Groeten van de zussies. Kijk je nog eens om Nu dag. \v. g. Piet Vletter." Het antwoord van Cornclis luidt als volgt Slop van Willem klein, derde huisie. Hamiesisimee. Wat heeft ik met de familie uittestaan behalve dat zij mijn achter de vodde loope als wat te snaaien valt op bruilofte cn begravenissc Opvrcters zijn er hier in de buurt genoeg en die heef ik mee naar het standhuis genome de benmbtenaar van de burgerstand had gezeg dat de getuige geen naastbeslnners hoefde te weze as ze merderjarige binne het koniki ijk woonach- ter wasse en manlijk wasse en toen heef ik Kees Kaneel uit het Jan Hcndrikkie Jurie Snoek van het achterom en de jon gens van Aric Scppelin uit de Apcdans genome, die zijn voor een kwartje meege gane. Nu vraag gij mijn hoe het me de duivemelkerij gaan, nu Piet dat gaat na het zin gisteren zijn er twee postduive van de postduiverenigïg aan kommewaaie en die hebbe Stabeen en ikkes opgevrete want die dinge vliege toch weer heeneas ze kans krijge. En nu Piet weet gij waarom ik de familie buite mijn huwelijk heb gelate cn ik ben oud en wijs genoeg zou ik denken om te wele wat voor mij en Stabeen het beste is heb gij goed uwees brood in de stofzuigerij Nu Piet saluu. (w. g.) broeder Cornelis Vletter— Stabeen." De rN. Ct.M meldt nog dat de familie Vletter—Stabeen vijf weken na het sluiten Tan het genoeglijke echtverbond door een voorspoedigen tweeling werd verrast. Ja, Cornelis was oud en wijs genoeg, 't Kan al raar loopen. Jan Slobberman zwaaide uit de kroeg dc straat op. Het stortregende en het was zoo donker, dat men haast geen hand voor de oogen zien kon. Turk, de wachthond, lag achter in zijn hok gekropen, verdrietig naar de straal te loeren en kwaadaardig te knipoogen want hij begreep dat het voor hem weer een kwaden nacht zou geven. Daar ziet hij baas Slobberman voorbij zwaaien. „Wat doet die kerel bier op zoo'n gek- scheerderige mannier voorbij te loopen dat doet hij ekspres om mij te tergen en voor den mal tc houdenDus denkt de hond en woedend vliegt hij hel hok uit en op onze Slobberman toe. Deze komt onwillekeurig al zwaaien op hem toeschie ten. Turk verbaast zich. Hij is gewoon dat de lui bang voor hem uit den weg stuiven Maar het schijnt wel dat deze sinjeur voor niets of voor niemand ter wereld bang is. Met een grauw schiet de hond weer nijdig en tevens verschrikt het hok in. Maar onze dronkeman, man die nu een maal in die richting aan het loopen is, kan niet zwenken. Hij schiet met het hoofd vooruit in het hondenhok en stoot een verwensching uit. Turk, die meent dat het op hem gemunt is, springt hem angstig jankend voorbij en blijft don geheelcn nacht in den regen voor het hok zitten druilen, terwijl onze Slobberman daarbinnen zijn roes uitslaapt. VENRAY. Aangifte van den 30 Juli tot den 6 Aug. Geboorten. Antonius Hubertus Stevens. Antonius Lambertus Einders. Gerarda Maria Josephina de Haart. Lambertus Wilhelmus de Lauw. Anna Maria Gcrtruda Michels. Huwelijken Wilhelmus Josephus Deckers oud 26 jaren timmerman en Hendrika Huberta Cremers oud 22 jaren dienstmeid beiden te Venray. Wilhelmus Johannes Willebrordus Rossou oud 23 jaren sigarenmaker en Hendrika Berbers oud 30 jaren zonder beroep beiden te Venray. Sterfgevallen. Hcnriette Wilhelmina Sala oud 1 dag. Leonardus Wilhelmus van Asten weduwe naar van Johanna Laurier oud 51 jaren. Pbilippus Hannaart weduwenaar van Teuntje Beller oud 80 jaren. Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur en Zondags van 's mor» gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd 1 keukenmeid voor Venray. 1 kleermaker. 1 keukenmeid voor Horst 1 keukenmeid voor Tegelen (October) loon 140 gulden per jaar- 1 Meisje van 16 tot 18 jaar voor Blerik. 1 meubelmaker voor Venray. 2 timmerlieden voor Venray. 1 kindermeisje voor Maashees. 1 kinderjuffrouw voor Venlo. 1 2de meid voor Gladbach. Bieden zich aan 2 kindermeisjes. 1 jongen van 13 jaar. 1 Meubelmakersleerling. 2 sterke personeu voor sjouwers. 1 nette huishoudster voor een klein gezin. 1 daglooner. Aanvragen van werkgevers 25 cent, van werk zoekenden 10 cent. Bij aanvragen om inlichtingen op de aanvragen of aanbiedingen moet voor frankeering een post zegel van 5 cent gevoegd worden. HET BESTUUR. Parochiekerk. Maandag 8 uur jaarg. voor Pieter Jan Frans- sen en Joh. Meuws. Woensdag S uur jaarg. voor de öebr, Paul us Antonius en Pet. Joh. Niessen. Donderdag 8 uur jaarg. voor Jan Roelofs Anna Oertr. Verstappen en familie. VrijdagS uur Sol. jaarg. voor Anna Maria Janssen. Zaterdag Vigilie voor O. L. Vr. Hemelvaart. geboden vasten en onthoudingsdag. Paterskerk. Dezen namiddag om 2 uur vergadering voor de leden der 3e Orde, om 5 uur Lot eh H. Kruisweg. Dinsdag om half 8 hoogmis om 5 uur Lof. Donderdag, feest der HClara, Maagd der 2de Orde van O. H. Vader Franciscus, volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Om half 8 hoog mis, om f> uur Lof. Vrijdag om half 8 Hoogmis, om 5 uur Lof. Burgemeester en Wethouders van Venray, Brengen bij deze ter kennis van be langhebbenden dat de loting voor hen, die voor de lich ting van 1O10. in deze gemeente voor de Nationale Militie zijn ingeschreven, zal plaats hebben te Venray, Muziekzaal op Zaterdag den 21 Augustus 1909 des voor middags ten half 11 ure Venray, 14 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, De Burgemeester van Venray, Gelet op art. 9 laatste alinea van het reglement op het houden van springatieren in dit gewest, d d. 20 Juli 1903 Prov. blad no. 117, brengt ter kennis dat by de op den 18 Mei 1909 in deze gemeente gehouden keuring van stieren tot dekking od bespringing van koeien en vaarzen zyn goedgekeurd een roodbonte stier oud 24 maanden, houder P. J. van den Munckhof, Groote ötraat, een roodbonte stier oud 24 maanden, houdster Wed. P. J. Jacobs, Boschhuizen, een roodbonte stier oud 27 maanden, houder J. Rambags, Castenray, een roodbonte stier oud 30 maanden, houder M. Janssen, Heide, een roodbonte stier, oud 10 maanden, houder M. Beurskens, Laagriebroek, een roodbonte stier, oud 24 maanden, houder Wed. W. Loonen Leunen. een roodbonte stier, oud 22 maanden, houder P. Muijzera Morselo. een roodbonte stier, oud 12 maanden, houder A. Loonen Oostrum. een roodbonte stier, oud 24 maanden, houdei J. H. Reintjes Veulen. MET GOEDGEKEURDE Slieren een roodbonte stier, oud 7i/i maand, houder P. J. van Rens, Steeg li. een roodbonte stier, oud 8 maanden, houder A. Arts Merselo. Verdere inlichtingen kunnen worden ingewonnen ter Gemeentesecretarie. Venray den 3 Aug. 1909. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Venray gelast by deze de in onderstaandan staat genoemde milicien verlofgangers van de achter hunne namen vermelde korpsen en lichtingen, om zich voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen by hun vertrek met groot verlof medegenomen en van hun verlofpas, op de plaatsen en dagen mede in dien staat aangeduid, voor vier ure des namiddags van den dag van opkomst bij hun korps aan te melden, ten einde ingevolge art. 111 der Militiewet 1901. onder de wapenen te komen. Mous Jan, le reg. Inf., lichting 1903 naar Assen 30 Augustus 1909,

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2