Limburgsch Nieuws. Derks P. J. Wijnhoven W. H. G. J. H. Camps. J. H. Geurts. Th. J. J. H. Camps. P. Duijkers. Algemeen Nieuws. He Burgemeester' van Venray, uur van sluiting Kerkelijke Diensten le Venray. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. ADV ERTENTIEN. Heeren Kiezers van Yenray Wat zal ik beginnen. Ik wilde In Woking' uitstappen en de trein reed door zonder te stoppen en... en nu ben ik hier." Slot volgt. VENRAY, 31 Juli 1909. Uitslag der Zaterdag gehouden herstemming ter verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad te Venray Uitgebracht 668 stemmen ongeldig 11. De stemmen waren verdeeld als volgt G. J. H. Camps 432 W. Wijnhoven 377 J. H. Geurts 358 P. J. Derks 305 Th. Camps 277 P. Duijkers 169 .J. Th. Asselberghs 53 G. Willems 28 Alzoo zijn gekozen de hoeren G. J. H. CAMPS, W. H. WIJNHOVEN. J. H. GEURTS eu P J. DERKS. J|. Zondsg hield de Mariaver eeniging in de Muziekzaal hare Juliverga» dering. Met vreugde kon men constateeren. dat de drankbestrijding in Venray veld wint De zaal weg goed bezet. Men zag er niet alleen leden en donatricen dei Mariavei» eeniging, maar ook moeders der St. Annavoreenig ng en verdere belangstellen den. Nadat de Presidente de vergadering mot den christelijker) groet geopend en al en hartelijk welkom had geheeten, deod de Secretaresse onder booge goedkeuring van don Adviseur, voor'ezing der notulen. Hierop wijdde de Presidente een woord van oprechte liefde en dankbaarheid aan de nagedachtenis van Maria Loonen, tijdens haar leven volijverig lid der Mariaver» eeniging. Nu nam dc WelEerw. Pater Cassianus Hemzen uit het Minde:broedersklooster alhier het woord. De talentvolle spreker hield eeno rede zóó schoon, zóó overtuigend zóó begeesterend, dat bij het einde daarvan een spontaan handgeklap losbarstte. De ZeerEerw. heer Pastoor, Adviseur der Mariavereeniging. wijdde in gloedvolle laai een hoogst waardeerend woord aan de rede van den WelEerw. Pater Cassianus. don spreker namens het Bestuur een diepgevoelde:) dank brengend voor zijne heerlijke rede. Nadat 15 aspirant-leden als leden waren geïnstalleerd, kondigde de Zeer Eerw. Adviseur aan, dat het den volgenden dag een jaar zou geleden zijn, dat door het Bestuur der Mariavereeniging de St. Annavereeniging alhier werd opgericht. Op dien dag zou in de Parochiekerk de Hoogmis worden opgedragen voor het gees'elijk en stoffelijk welzijn van de Ouders en kinderen dier Yereenigityr. De Presidente sloot de Vergadering met den christelijkon groet. Waarlyk zulk een Vergadering raag men bij uitstek geslaagd noemen. Men voelt dan het hart hooger kloppen en is er fier op lid eener zoo schoone Vereenigiog te zijn. Zondag j.l. hield dc schutterij St. Anna 't Eind haai jaarlijksch koningsvogelschieten Hevig was de strijd die gevoerd werd om. den Koningstitel tot dat eindelijk door een welgemikt schot den 65 jarigen nog kras sen schutter Jac. Earners den vogel van zijn hoog standpunt in het zand deed siorten en onder een luid hoera tot Koning van het Eind werd uitgeroepen, en hem door den President met het ceremetaal als Koning werd omhangen. Hierna werd ver der onder een gezellig samenzijn den middag door gebracht. Bezield met de gedachte, dat de tooneeluitvoering der Tooneelclub van het Veprnysohe Kruis verbond, te Maas- bree goed zou slagen, gingen de leden van vermelde club jl. Zondag op pad. Hoe jammer echter, dat door het slechte weer velen werden teruggehouden, waar door de zaal van den heer Grubben lang riet be*et was. Al waren er slechts een honderdtal belangstellenden, niets kon de tooneelisten weerhouden. om hunne rollen goed te spelen. De prachtige grimeering van den heer Schoenmakers uit Venlo, deed de belangstelling der aanwezigen verhoogen. Ten slotte mag een woord van dank niet onthouden worden aan den blinden pianiöt G. Bekkers uit Maasbree, die door zijn schoone pianomuziek den feestavond wist te veraangenamen. Naar men zegt, bestaat er een plan. om 29 Augustus te Well een uitvoering te geven. (Ingezonden). Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Dinsdag uitspraak gedaan iD zake H. A. v. D. 27 jaar. koopman te Bergen thans gedetineerd, appèl ven een vonnis der rechtbank te Roermond, waarbij hij wegens verduistering werd veroordeeld tot 6 maanden gev. en aftrek van het voor arrest; dit vonnis is bevestigd. Door den Directeur Generaal der Maatschappij tot Expl. van S. S. is eene loffelijke vermelding toegekend aan M. H. Gielen, arbeider-rangeerder te Venray, wegens betoonde eerlijkheid. Met genoegen kunnen wij melden dat onzen vroegeren dorpsgenoot den Heer J. Thissen bij het deze week te Amsterdam gehouden examen geslaagd is voor Telegrafist bij de Post- en Telegrafie. Bij gelegenheid der Venraysche kermis zijn op het Henseniusplein geplautst de Stoomoarrousel van L. van Bergen on de Krnemaiograat van A. Wegkamp. Op de Groote Markt een mallemolen en denoodige kramen in koek-en suikei wei ken, galan- tericn enz. Behalve de 5 gewone dansgelegenheden zijn er bovendien een 4tal groote tenten geplaatst. Zoo nu het weder gedurende de kermisdagen w4 medewerkt, dan twijfelen wij niet of iedereen zal zich op flinke en gepaste wijze kunnen vermaken, wat wij allen toewer.schen. ARCEN. Vanwege den Nederlandschen Wielerbond zal a. s. Zondag 1 Augustus een wielerwedstrijd gehouden worden van St. Anna'aan te Nijmegen tot kilometer- paal 81 te Lomm Areen. Om ongelukken te voorkomen en den deelnemers den juisten weg te wijzen zijn hier door den heer Van Boxrarer le luitenant der Inf. te Nijmegen, penningmeester van den Bond, een 3»al personen verzocht hem daarmee behulpzaam te zyn. VENLO. Dinsdagmiddag weid onder de gemeente Tegelen aangehouden zekere N. oud 34 jaar. koopman wonende te Sittard, als verdacht van ontuchtige handelingen met een kind beneden 16 jaar. Hij werd door de mareohaussees en gemeentepolitie naar hier getransporteerd om verder ter beschikking der justitie te worden gesteld. Weer 3 moordaanslagen in Limburg. GELEEN. Maandagnaraiddag om 7 uur heeft op den weg van Geleen naar Lu terade eene er nst'ge vechtpartij plaats gehad, waar bij zekere G. T. uit Lui terade zoodanige steek- en snijwonden opliep, dat geestelijke en geneeskundige hulp moest worden ingeroep°n. Dr. Joosten en Schoenmakers legden beiden het verband, waai na G. T. van de IJ. li. Sacramenten werd voorzien.. Zijn toestand is zeer ermtig. De politie was aanstonds ter plaatse om den verrnoedelijken dader, zekere H. L.. uit Geleen, aan te houden. Hij heeft, naar liet schijnt, de vlucht genomen. Hieromtrent wordt nader gemeld De toestand van den levensgevaarlijk gewonde Tumruers is nog steeds zorg wekkend. De vermoedelyke dader is nog r.iet gearresteerd. Beweerd wordt, dat hij voor zijn vlucht zou gezegd hebben, de hand aan zich zelf te slaan. Reed8 twee malen hebben de pogingen van L. gefaald om zich het leven tï benemen. Door de marechaussees uit Heerlen werd Maandagnamiddag te Hoensbroek eeih tweede onde.'zoek ingesteld naar eene iu eene keet van polderwerkers plaats gehad hebbende vechtpartij, waarbij een persoon een diepe messnede in het hoofd bekwam. Bij het eerste onderzoek, Zater dagavond onmiddellijk ingesteld, bleek het, dat alle deelnemers sterk onder den invloed van den drank waren. Te Houthern kreeg Maandagnamiddag omstreeks half 8, de weduwnaar J. B. oud 42 jaren, twist met zijn bij hem inwonen- den broeder' H. B., oud 49 jaren, over de kinderen van J. Na eöïiig schelden en vloeken ontstak H. zoo in woede, dat hij zijn broeder met een mes eenige malen in de linkerzijde stok en levensgevaarlijk verwondde. Dokter Keizer uit Valkenburg adviseerde tot onmiddellijke overbrenging naar bet gesticht Caivariënberg te Maas tricht. De zwaar verwonde werd door den rechter-commissaris, belast met de instruc tie van strafzaken, verboord. Zijn toestand is zorgwekkend. De dader is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld, B. is van de H.H. Sacramenten der- Stervenden voorzien. Behalve de mes steken in de linkerzijde bekwam B. nog steken in den rug, armen en beenen. ROERMOND. Dinsdagnacht heeft alhier een droevig voorval plaats gehadde dochter van den Heer A. leeraar R. H. B. School alhier werd Woensdagmorgen levenloos op het privaat gevonden. Ver moedelijk is zij door het uitgestroomde gas gestikt. De ouders zijn radeloos. Dr. Stijns terstond ontboden, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken ROERMOND. Uit de Maas alhier is Zondag het lijk van den 70jarigen v. I)., die voor een paar dagen zijn woning ver liet en vermoedelijk bij ongeluk te water ge'aakt is, opgehaald. Zingen in dc treinen. Men meldt aan de -Geld." Met genoegen merkten we op, dat de Leeuwerkjes. de Limbui'gsche zangboekjes ook aan de stationsbibliotiiekeo en bij de krantenjongens verkrijgbaar zijn. We vi: den dit een goed idee van de directie van den spoorwegboekhandel, Jt. Is toch een feit, dat in het reisseizoen (zonder vacantieweer thans, helaas soms uit verveling, doch ook vaak als uiting van levensvreugde, veel gezongen wordt in de treinen door vroolijke clubjes. Door het verkrijgbaar stellen dezer aardige tekstboekjes met hunne orgiueole om-dagteekening vau den snelteekenaar Leo hart Maeitensz, zal dit z oer verge makkelijkt worden, en daardoor zal de vaak zoo lange spoorreis veraangenaamd worden, ook voor de medereizigers. Dit laatste is intusschen een kwestie van smaak. ileili^rlo»Hvani'( ic LianMfriciif Zondag is de Heiligdomsvaart gesloten, 's Morgens om 9 uur droeg Z. D. II. Mgr. J. H. Drehmanns in St. Servaas epn pontificale H. Mis op, geassisteerd door den IloogEerw. Heer Mgr. Sevriei)3 als presbyter assist ens en de pastoors van O, L. Vr. en St Mathias als troondiakens. Na de H. Mis had de tooning der schat ten i or de laatste maal plaats. De toe vloed van vreemdelingen was enorm, 't was nog d'ukker dan den vorigeti Zondag. Om 2 uur trok weer de historische op'ocht uit en defileerde langs het stad huis, waar onder een baldakijn de bisschop, de gouverneur, de geestelijkheid en andere autoriteiten geschaard stonden. Om 6 uur bad een pontificaal lof plaats, waaronder de Franciscaner pater Borro- meus een feestrede hield eu waarin hij de katholieken aanspoorde orn gedurende de nu komende zovon jaren het geloof onge schonden te bewaren, oplat zij nadien weer met trots hun schatten mogen ioonen met de fiere spreuk op de lippen -Wij hebben het erfdeel onzer vaderen be waard". Na de preek werd het Te Deum gezongen en gaf Mgr. de Benedictie. Onderwijl de schatten weer gedragen werden naar dc schatkamer, zong het volk uit volle borst het -Servatiuslied.'' Nieuws uit de Buurt. GEMEKT. Het gerucht gaat hier, dat in de eersto helft van September onze gemeente de eer zal te beurt vallen Z. K. H. Prms Hendrik der Nederlanden binnen zijne grenspalen te mogen ont vangen. Z. K. H. zal nl. een bezoek brengen aan de ontginningen van de Nod. Heidemaatschappij in do Peel, en bij die gelegenheid door ons dorp passeeren Of Z. K. H. zich ter plaatse zal ophouden is niet bekend. HELENA VEEN. Maandagnacht is alhier de eersto zending bijen aange komen, die gedurende do maand Augustus in de bloeiende iiei hun voedsel vinden. Ieder jaar komen ymkers, meestal uit plaatsen van juist over de Duitsche grens, met een 50 a 60 wagons bijenkorven en kastepjiiei h - v HELMOND. Een verpleegde in het gasthuis is. wellicht in een oogenblik van ijlende koorts, uit een open raam gespron gen en de ongelukkige heeft daarbij de beide beenen gebroken. Hop gok de drank iemand kan maken. Te Nijmegen, aan de Waal ka de, waroD Zondagavond twee mannen onder den invloed van te veel glaasjes nat. De een vroeg den ander, of hij wel in de Waal durfde te springen. O, jawel, was *t antwoord en de daad werd gevoegd bij 't woord, doch de dwaas verdween degelijk in de diepte en werd pas een half uur later opgevischt. De man laat een groot gezin achter. Vlekziekte. Men meldt uil de Neder-Betuwe. Dc vlekziekte breidt zich in verschillende gemeenten dezer streek zeer onder de varkens uit. Vele worden aangetast en in menigen stal heeft de ziekte een ongunstig verloop. Daarvandaan, dat bij tal van varkenshou ders de dieren worden ingeënt. Waar verzekeringen tegen sterfgevallen onder de varkens bestaan, wordt de inenting voor de deelnemers verplichtend gesteld' Stormberlchten. Door den plotseling opgekomen storm van Woensdagmiddag is de installatie voor draadlooze telegraphic op den watertoren te IJmuiden vernield. Uit Enkhuizen In den storm van Woens dagmiddag werd van het Amelander beurtschip de sloep te pletter geslagen; van een ander tjalk scheurde het fokzeil in Harden. De kapitein van de vrachtboot deelde bij aankomst alhier mede dat de kleine sleep boot Ideal tusschen hier cn Stavoren niet meer tegen den storm op kon stoom en en den steven moest wendenvoordurend liepen hooge zeeën over het kleine bootje heen dat weldra in zuidelijke richting uit het gezicht verdween. Toen de storm op zich hevigst was, waren vier botvletten van hierin zcc. Een schuit zeilde de haven uit, om hulp te bieden; drie vletten werden gevonden en op sleeptouw genomen, de vierde werd door een botter opgepikt; allle vaartuigen bereikten gelukkig de haven. Bij den hevigen storm van Woensdagmiddag zijn in den Binnenhoek te Tiel vier boom en omgewaaid waardoor de daken van vier perceelen vernield werden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vijf jongens, die zich in een rociboo'je op de rivier bevonden, verloren en riem. waar door ze aan den storm waren overgeleverd en in levensgevaar verkeerden. De schip per Spee redde hen. Op den Zuilcnschen weg bij Utrecht is Woensdagmiddag de 14jarige De B., die inr met eenige andere kinderen aan het - Hen was, onder een groeten boom welke door den hevige wind omsloeg, terecht gekomen. Mij werd er levenloos onder uitgehaald. Ook te Utrecht zijn groote hoornen om gewaaid, terwijl verscheidene andere drei gen om te vallen. Te Culemborg zijn door den hevigen storm eenige boomen ontworteld, verschei dene takken en vruchten afgewaaid en de gierpont kon niet overvaren. Het Kanaal over. Den Franschman Blériot is het gelukt het kanaal over te vliegen en daardoor den Daily-Mail-prijs, groot f 12000 te winnen. Blériot heeft zijn vlucht over het kanaal volbracht in 23 minuten. Hij verliet de Fransche kust om half 5 's ochtends. I-Iij is op een sierlijke wijze neergedaald in een weide achter het stot tc Dover om 4u. 53m. Blériot toonde er in zijn uiterlijk weinig van, dat,hij zoo'n gevaarlijke tocht had volbracht. Enkel had hij veel last van zijn voet die verbonden was. Hij moest in dc auto worden geholpen, die hem naar het hotel bracht. Gedurende de daling woei er een ster ke wind, hetgeen het feit nog merkwaardi ger maakte. De Fransche torpedobootjager Escopette met de vrouw van Blériot en nog andere belangstellenden aan boord itwara pas om 6.50. hier aan. Hel oorlogsgevaarte verloor het vlieg toestel al spoedig uit hel oog. Aan de verslaggever heeft Blériot het volgende verteld Om balfvier Zondagochtend leek het weer gunstig, al woei er een sterke wind. Toen het begeleidende schip zee had ge kozen, steeg ik op met een vaart van 65 K.M. op de Engelsche kust aan. Na tien minuten was het land uit het gezicht. De torpedojager bleef een heel eind achter. Enkele minuten kon ik noch de Fransche noch de Engelsche kust zien, maar weldra vond ik dc rechte lijn naar Dover. Het eerste wat ik zag was het kasteel, toen de haven. Blériot vertelde verder, hoe hij over oorlogschepen vloog en den Zuid-westen wind zija oendekker ten oosten van het kasteel liet voeren. Na twee kringen rond gevlogen te hebben streek hij daar op een grasveld neer. Het vliegtuig en Blériot zelf kregen bij het landen een flinken schok. In de tuf begaf Blériot zich vervolgens naar een hotel. Hij bleef een dag tc Dover en ging toen naar Londen, waar Lord Norlholiffe (de hoofdeigenaar van de Daily Mail) hem een ontvangst bereidde. Burgemeester en Wethouders van Venray, Brengen bij deze ter kannis van be langhebbenden dat de loting voor hen, die voor de lich ting van 1910, in deze gemeente voor de Nationale Militie zijn ingeschreven, zal plaats hebben te Venray. Muziekzaal op Zaterdag den 21 Augustus 1909 des voor middags ten half 11 ure Venray, 14 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT. gezien de verordening op het houden van Koffie- en Bierhui zen, Tapperijen en dergelijken in deze gemeente, bepaalt dat het van bovengenoemde inrichtin gen in de kom der gemeente gedurende de KERMISDAGEN invallend op 1, 2, 3, 4, 5 en 8 Augustus, zal zijn te MIDDERNACHT (12 uurj, en deze gesloten moeten blijven tot des anderendaags 's morgens 5 uur. Venray den 23 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Burgerlijke Stand. VENRAY. Aangifte van den 23 tol den 30 Juli. Geboorten. Anna Maria Elisabath Loonen. Johanna Hendrika Kleijssen. Jacobus Martinus Hubertus Hellegers. Ilenriette Wilhelraina Sala. S ter Ige'vallen. Dorothea Huberta Verscharen weduwe uit le huwelijk van Jacob Coopmans en uit het tweede huwelijk van Pieter Baltis» sen oud 70 jaar. Hermanus Johannes Steeenberger oud 82 jaren. Petronella Huberta Cornelissen weduwe van Gradus, Hubertus Wouters oud 69 jaren. Parochiekerk. Morgen feest van St. Petrus Banden eu Aan bidding van het Allerh. Sacrament 6 uur Uit stelling van het Allerheiligste, 10 uur hoogmis, waarna de groote processie, hall'4 Vespers en om hall 7 Completen en Lof. Dinsdag 9 uur jaarg. voor Antonius Rutten, echtgenoote van P. van Meijel, W. van Meijel en echtgenoote. Woensdag 8 uur jaarg. 2de kl. voor de echt genoote van H. Wismans. Donderdag 8 uur jaarg. 2de kl. voor Martinus Litjens en Petronella van Vosselen. Vrijdag 8 uur Sol. jaarg. voor Ida Hennen en Ouders, Woensdag 6 uur leesmis voor Maria Loonen, als lid der Congregatie. Paterskerk. Heden feestdag van St. Petrus Banden. 8 uur de hoogmis, kwart na 4 plechtige Vespers. Om 5 uur plechtig Lol. Heden geen vergadering voor <le leden der 3e Orde. Maandag, hoogfeest van Portiuncula, om 9 uur Sol. Hoogmis met leestprcdicatie en processie. Kwart na 4 plechtige Vespers, ora 5 uur plechtig Lof. De Portiuiioula-aflaat kan ook gedurende het octaaf verdiend worden op ecu dag naar verkiezing Gedurende het octaaf iederen dag om half 8 hoogmis, om 5 uur Lol. Vrijdag eerste Vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus, om half 8 plechtige hoogmis, om 5 uur plechtig Lof en plechtige H. Kruisweg. Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur eu Zondags van 's mor gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd 1 keukeumeid voor Venray. 1 kleermaker. 1 keukenmeid voor Horst 1 keukenmeid voor Tegelen (October) loon 140 gulden per jaar. 1 Meisje van 10 tot 18 jaar voor Bterik. 1 meubelmaker voor Venray. 2 timmerlieden voor Venray. 1 kindermeisje voor Maashees. 1 bakkersleerluig voor Venlo. Bieden zich aan 2 kindermeisjes. 1 jongen van 13 jaar. 1 kantoorbediende niet voor buiten Venray. 1 Meubelmakersleerling. 2 sterke personen voor sjouwers. Aanrrageu van werkgevers 25 cent, van werk zoekenden 10 cent. Bij aanvragen om inlichtingen op de aanvragen of aanbiedingen moet voor frankeering een post zegel van 5 cent gevoegd worden. HET BESTUUR. Ondergeteekenden betuigen hier mede hun welgemeenden DANK aan de Heeren Kiezers, die hen ander maal tot Leden van den Gemeente raad kozen. Aan HeereD Kiezers voor Leden van den Gemeenteraad te VENRAY. Ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijke^ DANK voor het vertrouwen iri hem gesteld, door bij de Herstemming op 24 Juli jl. hem te kiezen tot Lid van den Raad. Hoogachtend, Oostrum. Mijn oprechten en beleefden DANK aan de Heeren Kiezers onzer dierbare Gemeente, voor het in mij gestelde vertrouwen, hun nogmaals de verzekering gevende, dat ze nooit daarin zullen beschaamd worden Hoogachtend, Bij dezen brengt ondergeteekende zijn oprechten DANK aan de vele H.H. Kiezers, die niettegenstaande zijne candidatuur ten onrechte door Vergunning en Eigenbelang werd tegengewerkt, hunne stem op hem uitbrachten. Hoogachtend, Venray, 25 Juli '09. Hartelijk DANK aan allen, die jl. Zaterdag hunne stem op mij uitbrachten.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2