Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws, de leeslust geleid in de goede rich* ting. Volksbibliotheken moeten dus niet uitsluitend roman bibliotheken zijn. gelijk dikwijls voorkomt. Ze moeten ook degelijke populair we» tensehappelijke werken bevatten, o\er alle wei ken, speciaal ook over politiek en sociale kw estie. 3. Ontwikkelingsavonden moeten worden georganiseerd, gewijd aan kunst, litteratuur wetenschap. Door bevoegde personen laat men populai re, maar d'gelijke voordrachten houden over onderwerpen van weten- •schappelijkeD aard geschiedenis, staatkunde, natuurkunde, aardiijks» kunde, werktuigkunde rekenkunde, taalkunde, enz. Men houdt dan een cursusje, ovet onderw erp, wat de menschen uiter» aard 't meest interesseert. Dat is hun godsdienst, iiun vak, de politiek van deu dag, en Gods schoone na» tuur. Ik heb het voorrecht gehad ruim twee jaar zulk eene ontwikkelings cursus te kunnen volgen, waarde hier aangehaalde onderwerpen wer» den behandeld. Als leiders traden daar i p een Eerw. geestelijke en een onderwijzer. Of daar ook animo was bleek uit het volgende. Al was het w eer nog zoo slecht, dcor tegen en sneeuw ging het door en wel ruim een uur ver, wanneer de bestemde avonden w aren dat de lessen gegeven weiden.' Dus niet alleen werden die jonge fabrieksar» beiders daar ontwikkeld in lager onderwijs, maar wat men gerust noemen mag Vulksboogonderwijs. Ik reken mij nog tot eer ook toen dertijd, te behooren tot de eenvoudige fabrieksarbeiders. Over het algemeen werd op die fabriek waar ik werkzaam was dwa» ze en gekke praat verkocht, hetzij onder schafttijd of onder het werk, doch vanaf men met eenige kame» radeu dezer, ontwikkelingscursus bezocht, werd er over heel andere dingen gesproken. Wat men 's avonds te *yren ge» hoord had op den cursus, werd zooveel do tijd het toeliet daags daarna nog eens p het werk ge» repeteerd. Ook die arbeiders, welke niet de lessan bijwoonden, leerden nog iets van hen, die ze wel hadden bijgewoond. Zoodoende wordt er medegewerkt aan de volksontwikkeling, zoodoende werkt men ook het best in den geest der Katholieke Sociale Actie". Moge dit er toe bijdragen, dat ook hier ter plaatse spoedig een ontwikkelingscursus worde opge» richt. R. VENRAY, 24 Juli 1909. In den Yolkboml. I)e Zondag gehouden raoandelijksche vergadering van den R. K. Volksbond was wederom zeer druk bezocht. De voorzitter opende de vergadering met den groet G. z. J. Chr. en met een harte- lijk welkom aan allen, doch vooral aan Dr. Poels, die in deze vergadering zou spreken. Alvorens het woord te geven aan Dr. Poels zei de voorzitter, dat er een trouw lid van den Volksbond is, een oppassend huisvader met 8 kinderen, die een huisje heeft, dat bouwvallig en niet meer bewoon baar is. De man is niet in staat het huisje op 2ijn kosten te laten opbouwen en nu vroeg de voorzitter of de ambachtslui in de kerraisweek ieder een dag wilden helpen om dit buisje te verbouwen. Dit voorstel vond veel bijval, want een groot aantal timmerlieden en metselaars beloofden hulp en zouden gratis een dag aan de verbouwing medewerken. Zulke christelijke naastenliefde zal de volksbonders nauwer vereenigen en den Bond voorzeker in groei doen toenemeo. De Voorzitter gaf hierna bet woord aan Dr. Poels, die zijne groote tevredenheid betuigde over den vooruitgang en den geest van samenwerking in den Volks- bond. Do geleerde spreker hield nu eene boeiende improvisatie over ons H. Geloof hier en in Amerika. De Weloerw. heer kapelaan Eenders, geestelijk adviseur, dankte Dr. Poels voor uit, gaf ze gedeeltelijk aan zijn kameraad en stak de rest waarbij een kleine lantaarn in den zak. Slot zie 2e Blad. de liefde die hij den werkman toedraagt, in bijzondei beid den R. K. Volksbond van Venray en hoopte, dat de wensehen door Dr. Poels uitgesproken, in vorvulling mogen gaan. De iieeren P. Schols, voorzitter, J. Thewissen, secretaris en L. de Bruini, penningmeester, volgens ro >s'er aan do beurt van afïreden, werden met bijna a'gemeene stemmen herkozen. Door vele leden werden ook thans wederom steenkolen besteld. De geestelijke adviseui lus hierna een schrijven voor van het Doorl. Episcopaat, waarin duidelijk werd aangegeven, dat Katholieke werklieden zich op Katholieken grondslag moeten vereonigen. De heer P. Schols dankte voor zijne herbenneming als voorzitter en beloofde steeds zijn beste krachten aan tc wenden om Venraysch Volksbond in bloei te doen toenemen, waarna de ve-gadering gesloten werd. De loting voor de Nationale Militie zal dit jaar plaats hebben op de i volgen ie dagen, uren en plaatsen, in de gemeenten der militiekaiitons voor dó in dit g--west voor de militie ingeschreven pers.nen, behoorend?. tot de lichting 1910. Venray. Muziekzaal. Wanssum 21 Aug. 10 uur voorm., Venray half 11 voorin. Horst. Hat moniezaal. Grubbenvorst 23 Aug. 10 uur voorra Horst 23 Aug. 11 uur voorm. Broekhuizen 24 Aug. 10 uur vooim Meerlo 24 Aug. half 11 voorm. Sevenum 24 Aug. 11 uur voorm. Bergen. Raadhuis, bij boogen water stand der rivier do Maas, het school lokaal te Afïerden, Bergen 25 Aug. 11 uur voorra. Gennep. Schoollokaal. Mook 2G Aug. half 11 voorra., Ottersum 20 Aug. 11 uur voorm Genopp 26 Aug.. 12 uur voorm. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan de woning van H. P. aan den Oosti uruech»»n weg eenige glas ruiten verbrijz'1J. De Woensdag alhier gehouden vee markt was wederom dtuk bezocht. Ook de veeaanvoer overtrof de verwachting. Er heerschte een vlugge handel in vet en dragend vee, waarvoor hooge prijzeo werden besteed. Op de biggenmarkt werd de groote aan voer niet geheel vet kocht. Men betaalde van 6 tot 9 gulden per stuk. De markt was vroeg afgeloopen. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Kaartclub "Gezellig Samenzyn" is met algemeene stemmen besloten de Kaartclub te doen overgaan in eene Zangvereeniging. Tot Directeur werd benoemd de lieer Alphv Donaat--,, - Qrgar.iöl-'athiev, <<1 v» :sV liefhebbers zich nog kunnen aanmelden. HORST. Dooi bet Mannenkoor is besloten om op 8 Augustus a. s. een concert met toonee'.uitvoering te geven. Velschillende stukken zijn nereids in studie genomen, zoodat er weer te genieten zal zijn. De Schutterij »Wilhe!mina" heeft besloten op 1 Augustus e.k. deel te nemen aan den schietwedstrijd te Echt. 't Is voor de vereeniging te hopen dat de schutters, evenals te St. Agatha zich weer dapper zullen houden, immers, daar miste van hun allen slechts één schot. OTTERSUM. Zondag had alhier op 't gehucht Milsbeek een snijpartii plaats. Zekere H. woonachtig in Duitschland, kwam vooreen paar dagen op bezoek. Men kreeg twist over eene faradie-aangelegen heid, die zoo l oog liep. dat H. bet mes trok en daarmede de hardheid van hei hoofd van ïijn aanstaanden zwager B. be proefde. Woensdagmorgen liep het gerucht dat B. overleden was, wat gelukkig niet bewaarheid werd. De dader vluchtte in allerijl over de grenzen. GENNEP. Met de verkiezing voor den Gemeenteraad wil het niet bijster vlotten. Het in herstemming komend lid L. Muskers, heeft den vulke kond gedaan bij de verkiezing op a. s. Vrijdag niet meer in aanmerking te willen komen; van de overige acht canuidaten bedankten direct zeven, rest nog de heer H. Verzett. de eenig overgebleven candidaat, wiens verkiezing thans verzekerd is. doch deze is naar het algemeen gevoelen al evenmin op een zetel achter de groene tafel gesteld, waardoor dan weder eene nieuwe ver kiezing moet worden uitgeschreven. Bij zooveel tegenslag moet er, dunkt ons, de pret wel een beetje afgaan. Do heiligdomsvaart te Maastricht. Nog nooit hebben we zoo'n volk gezien als Zondag te Maastricht, het was letterlijk om niet door te komen. Geheel den morgen waren de wegen, die op Maastricht uitloopen, vul van fietsers, van rijtuigen en automobielen en maar aldoor stroomde het de oude veste van St. Servaas binnen. De spoortreinen wierpen letterlijk duizenden reizigers in deze stad, er reden niet minder dan 20 extra-treinen en die treinen hadden zooveel materiaal als maar beschikbaar kon gesteld worden. Heerlijk was, of liever weid de dag hel dreigde heel den morgen met buien in de lucht, dia ;il zooveel dagen van streek was, maar tegen den middag brak da zon door en toen de optocht door de straten trok, belichten hare stralen de mooie costumes en de schitterende praal wagens, diie daardoor op zijn mooist uitkwamen. Alles werkte hier mede om dezen dag te doen slagen, om hem te maken tot oen onvergetelijken dag voor de vele duizenden, die St. Servaas-stad binnen hare muren had. De historische religieuze optocht Dat was het hoofdmoment van dezen dag de optocht, v ooi stellende Europa's grootste mannen van de 4e tot de 16e eeuw als bedernartgangei s naar S'. Servatius' graf. Het zou moeilijk zijn hier een beschrij ving te geven, nog moeilijker te beslissen, welke der groepen de eerepal ra verdiende, warit de een zou de voorkeu* geven aan de gioote jachtstoet van St. hubertus, de ander weer aan do ruitergroep van Karei de Groote, zijn hot en paladijnen weer anderen aan de groepen, voortellende kc-izer Hendrik 11 of Keizer Karei IV of Aartshertog Mnxirailiaan vm Oostenrijk of een der dertig andere groepen. De keuze blijft zwaar, maar dit moet gezegd, dat elke groep een juweehje was van uitvoering, dat elk cos'uum op zich zelve gezien mocht worden 't was hier geen decoratief maar een vertooning. die het zonnelicht mocht zien, ja in dat zonnelicht op zijn voordeeligst uiikwam. Prachtig vooral waren de praalwagens, de laatste het eerst te noemen de ver heerlijking van Sï. Servaas. een meer dan levensgroot beeld van den heilige, omgeven door- twaalf knapen in witte kleedeien, met gouden dalrnatieken. Prachtig was ook de praalwagen, gewijd aan Si. Gerlachus, voot gesteld als in het visioen van St. Hildegardus van Bingen in volle wapenrusting, waarover de pelgiimsmnntel. hij staande in een hollen boom en omgeven door een krans van gouden stralen. Wij kunnen zoo niet voortgaan, want wat zou men het meest moeten roemen, de keurige kleed ij of de waardige houding der voorstellende personen. Alles was. hier onberispelijk, alles ernstig, alles plechtig, ook maar niet een oogenblik de een of ander z\jn rol vergelend. Ruim drie uren duurde deze optocht., tiekkende door de straten en overal door het volk vol stille belangstelling bewonderd. Het lange wachten der menigte werd dan ook wel beloond en niemand zal zich de reis naar Maast riekt beklaagd hebben. Toen- de* v, -.'t - voorbij was, hebben wij een poging gedaan om de Maasbrug over te komen en eerst daar werd het ons duidelijk hoe ontzaglijk groot de menigte toeschouwers geweest was. In den waren zin des woords was er hier geen doorkomen aan en dat het zonder ongelukken afgeloopen is, moet men toeschrijven aan de kalme stemming, waarin het volk was. Geheel den verderen dag was en bleef het druk in kerken en straten. Er was echte roomsclie stemming in het volk en hier werd feest gevierd op echt roomsehe wijze. 't Was een mooie dag voor Servaas- stad. Moge de volgende Zondag een niet minder gunstig verloop hebben. ROERMOND. De herstemmingen voor den Gemeenteraad zijn ongunstig voor de katholieken afgeloopen. Zij behielden den zetel voor den heer Baert maar zagen daar tegenover twee liberalen gekozen Severijns en Smitshuyaen. Ziehier de cijfers Aantal kiezers 1664, uitgebracht 1594 stemmen, ongeldig 22. Hiervan verkregen Baert (kath. aftr.) 800 v. Blarkom (kath 770 Severijns (lib.) 809 Smitshuysen (lio.} 792 Styns (katb., had zich teruggetrokken) 44 Verscbeure (kath. aftr.) 753. Provinciale Stalen. In de Dinsdag gehouden zitting der Piov. Staten van Limburg was aan de orde Rapport betreffende de verpleging van behoeftige krankzinnigen in de ge stichten voor zulke lijders, staande onder beheer van het College van Regenten over de Godshuizen en den Algemeenen Arme te 's Hertogenbosch, met voorstel. De Centrale Commissie s^elt voor dit punt aan te houden. De heer Dubois, Venlo, zet uiteen, hoe èn om financieele redenen èn uit een hygiënisch oogpunt de opname in het krankzinnigengesticht te Venray zeer ge- wenscht is, o.m. ook omdat het in Limburg ligt. Er is plaats genoeg voor 599 lijders. Met Noord Holland is ge contracteerd- voor 100 lijders, met Zuid Holland eveneens voor 100 lijders, met Gelderland voor 125 lijders, samen 325. De lieer (Juaedvlieg Maastricht, wenscht om rapport omtrent de vraag, hoe de inrichting en verpleging enz. is in der gestichten to Venray, 's Bosch en Vugt en toezending van dit rapport naar de a. s. najaarsvergadering. Do hoer de Êiehërstein is liior tegen. Tot, 1915 is de provincie gebonden aan den Bosch, en in 1912 moeten wij volgens het contract over de hernieuwing ondei hande len. Het zou dus niet eerlijk zijn nu reeds met Venray besprekingen te houden. De heer Boerenbroek zegt dat er thans in Venray 539 1 ij dei s zijn. Worden de Liinbnrgsche dus opgenomen, dan zal het gestie eerst moeten worden vergroot. De Voorzitter zegt, dat zeer zeker de verpleging te Venray oneindig beter is dan die te 's Bosch, daar Venray volgens de laa'ste eischen des tijds is ingericht,. Het is zeker onnoodig kosten te besteden aan een onderzoek. Den Bosch is nog goedkooper, omdat het is een oud gesticht, waaraan nog niet alle eischen gesteld worden. Dat zal door het bestuur to 's Bosch volmondig worden toegegeven. Dit wat het raute- rieele betreft. Wat de'moreele behandeling betreft, zijn we overtuigd, dat in geen der gestichten de verplegi.ig iets te wenschen overlaat. In beide geschiedt ze door geestelijke broeders. De heer Quaedvlieg is voldaan, nu lui gehoord heeft dit do verpleging te Venray de beste is. De heer Trynes kan modedeelen dat de verplegingskosten te Venray aanzienlijk zullen worden verminderd, wanneer het zal komen tot een contract met de provincie. (Applaus Overeenkomstig het voorstel wordt de behandeling uitgesteld. Nieuivs uit de Buurt. HELEN A V EEN. De diepboring naar steenkolen, welke plaats heeft bij het station America, gaat geregeld voort en vorderde tot een diepte van 540 M. De boring te Baarlo is afgeloopen, men boorde daar tot een diepte van 1400 M. Waarheen deze boortoren zal verplaatst worden is op dit oogenblik niet bekend. UDEN. Zondagavond kwam alhier vrouw E. bij Dr, Peters, die hem mede deelde dat haar man op eterven lag. Drie slampampers waren het huis binnen gedrongen. De eigenaar had hen gesom meerd de woning te verlaten en toen zij er geen gevolg aan gaven, loste hij op M. v. B. een schot, hetwelk miste. Het wapei werd aan v. E. ontrukt en er ontstond een worstelpartij v. E. werd gewoonweg gebeukt. Hij werd in elkaar geslagen met een blaaspijpterwijl zyn hoof.J behandeld werd met een scherp voorwerp, alsof er gehakt van gemaakt moest worden. De deugnieten poetsten alleDgs de plaat. Een is nog denzelfden avond gearresteerd, terwijl de beide andere nog voortvluchtig zijn. E. is naar 't gasthuis overgebracht, waar hem de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. Drank speelt in dit drama weer een rol. Ook een reden van schoolverzuim. In een mijnwerkersgezïn in de kolonie „Musschemig" ging 't verleden week weer Spaansch toe. Vader komt met den kostganger van het werk, of liever uit den kroeg, 't Is loondag en dan dient „die Bruderschaft" gedronken..: Toch hebben de Brudcrherzen nog een geschilpunt: Wie is de beste schutter Thuis gekomen worden* de revolvers gelrokken en naar de „Meisterschaft" ge dongen. In de kamer knallen de schoten zonder ophouden. Potten en pannen en moeders porceleinkast worden onder vizier genomen. Moeder kan het oorlogsvuur niet blusschen en vlucht met kleine Peter wien een kogel rakelings lang het hoofd gaat, naar den zolder, waar ze haar lieve ling opsluit. Den volgenden dag komt kleine Peter naar school... „En waarom ben je gister niet naar school gekomen vraagt de meester. „Der Vater hat Probeschieszen und die Mutter hat mich de halb eingc- sperrt" was het antwoord. IMitUelan «Isgemeenteraad. Aan de N. Brab. wordt geschreven Aan de orde is 'tartikel kunstmest stoffen. Een der leden vraagt en verkrijgt 't woord -Jao, menier de veurzitter, ik hè mijn wei gemist mi sielie en noau is ra'n geit ziek geworre... zou 't kwaod kunne?' De voorzitter kan echter, tot heil der gemeente, gei uststellende verzekeringen geven «Dé toch nie. Mar as 't nou wè ge- reugeld haj, dan waor 't er wel weer afgeloope... »Ge had er is mi 'nen gieter over motte gaon. Dè motte veurtaon altij' doen as 't nie reugele wil Aldus wordt besloten. Groote liitte in vooruitzicht Volgens mededeelingen van verschillende weerstations hebben we voor de tweede helft der maand Juli en voor de geheele maand Augustus droog weer te wachten en een buitengewone hitte in 't vooruit zicht. De ongewoon steike warmtegolf, die langen tijd boven de Voreenigde Staten van Amerika hiug en daar een abnormaal hooge temperatuur veroor zaakte, zou zich, zoo zegt men, lang zamerhand over den Oceaan naar Europa verplaatsen. Spoorloos verdwenen. De „Bred. „Crt."meldt: Zaterdag 16 dezer is spoorloos verdwe. nen de Heer H. van G., gemeente ontvanger en 1e klerk op de gemeente secretarie te Ginneken. Donderdag hield de burgemees ter terzake eene spoedvergadering. Men zegt_ dat de gemeentekas waarin I 3U00 a f 7000 aan contanten aanwezig moesten zijn, ledig is bevonden. De hees v. G. heeft Vrijdag zijne woning verlaten zeggende voor zaken naar Rotter dam te gaanZaterdag moest van wege de gemeente kasopening geschieden, doch de heer v. G. was niet aanwezig. Aller- wege werd naar familie en kennissen getelegrafeerd, doch zonder resultaat. De heer van G. is vertrokken met medeneming van zijn revolver. Hij laat een vrouw met een kindje in kommervollen toestand achter. Nader wordt nog bericht dat bij besluit van den gemeenteraad van Dinsdag de heer H. v. G. als gemeente ontvanger is geschorst; nadeeligc gevolgen voor de gemeente moet deze kwestie niet hebben aangezien altijd de borgen aangesproken kunnen worden; ook moet de heer v. G. aangesloten zijn geweest bij een Maat-, schappij van borgstelling. Woensdagmor gen is de burgemeester van Ginneken, de heer Pastoors naar Den Bosch vertrok ken, m verband eveneens met het ge beurde ter secretarie. De heer vanG. was reeds 13 jaar in dienst der gemeente werkzaam. De Trappisten van Tilburg. Maandag hebben de laatste Trappisten, twee paters en acht broeders de abdy verlaten, na een herhaalde aanmaning, die hen eindelijk t-ot voldoende overtuiging bracht. Hun volharden was echter geen kwade wil of ongehoorzaamheid. Ze hebben m de laatste twee weken de zaken nog geregeld zoo goed en zoo kwaad als het ging. Er werd niet meer gebrouwd, doch wel bier geleverd de stallen werden geregeld nagezien door twee broeders en de knechts. Deze laatsten zullen alles nog blijven regelen zoolaDg het noodig zal zyn. Het klooster wordt bewaakt door marechaussees. Naar men uit goede bron meedeelt, vertoeft de vroegere abt van het Trappis tenklooster te Tilburg niet in Rome, maar houdt hij verblijf bij zijn familie te Berckera bij Antwerpen. Naar beweerd wordt, heeft hij secu larisatie aangevraagd, die hem waar schijnlijk zal gegeven worden. De prior is in 't klooster van Wostraalle. De andere paters en broeders, die reeds vroeger vertrokken zijn opgenomen geworden in de Trappistenkloosters van Westmalle, Westfleteren, Rochefort, Catsberg, Echt, Diepenveen. Tegelen, Achel enz. Naar men verder meedeelt, ir te wachten dat hij weldya in staat van faillissement zal worden verklaard, waar van hij alleen de schande zal te dragen hebben en waaraan hij niet ontkomen kan. 't Is niet waarschijnlijk dat bij verkoop heel de abdij weer door de Trappisten zal worden aangekocht. Zoo is dus ten slotte alles in 't reine gekomen en zal deze treurige geschiedenis eindigen met den treurigen geestelijken en finaccieelen val van den ex-abt Verbrug- gen. Dat de man er ziek van geworden is, zooals men zegt, is nogal begrijpelijk. Kwartjesvinders. Zakkenrollers maken in den laatsten tijd de Achterhoeksche veemarkten tot terrein voor hun bedrijf. Een landbouwer uit Aalten, die met eene goed gespekte beurs ter markt ging ora biggen te koopen, kwam tot de ontdekking, dat men hem zijn beurs uit de buitenzak van zijn jas had gestolen. De politie doet ijverig onderzoek naar de daders van deze oplichterijen. Treurig;. Een paar oudjes, de man een 75 jarig scharenslijper, de vrouw zijn 84 jarige gade, werden tc Zeist te znmen wegens dronkenschap door de politie opgeborgen om hun roes uil te slapen. Bij deze twee oudjes is het inderdaad verwonderlijk hoe ze op die leeftijd bij het leven, dat zij leiden, de gezondheid behouden kunnen. Des nachts n.l. wordt door deze grijze zwervers langs den weg bivak opgeslagen hun maaltijden zijn uiterst karig, doch worden aangevuld door groote hoeveelhe den alcohol. Zoo gaat het dag in dag uit. Keil gruwelijke daad. In de kerk van den H. Antoniu9 van Padua, te Rotterdam is tusschen de ban ken een in courantenpapier gewikkeld kinderlijkje gevonden, dat sporen vertoonde van geweldpleging. Dat is maar gekheid... Op het Plein te 's Gravenhage, heeft 2ieh dezer dagen het volgende tooneelte afge speeld. Een Amerikaansch jongmensch, zoo pas van overzee in het Haagje aangekomen, was aan 't fietsen in gezelschap van een Hollandschen vriend. De Amerikaan, van geen verordening wetende, rijdt over het Plein, dwars over en langs de verboden paden. Een agent loopt op hem toe, spreekt hem aan en baalt zijn boekje te voorschijn om zijn naam en adres op to schrijven. De jonge man geeft teekeuen dat hij hem niet verstaat. Herhaalde vraag van den agent, hetzelfde antwoord. Inmiddels is de Hollandsche vriend erbij gekomen die he^

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2