Limburgseli Nieuws. Algemeen Nieuws. Burgerlijk© Stand. Subsidie Teekenschool. Prettig feesten t Geboorten. Sterfgevallen. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Venray de sage aan zijn woni«g vastgeknoopt, niet de bloedvlek in den tuin want nog zelfs in de 18e eeuw moet het gras op deze plaats een roodachtige kleur hebben be houden. Nu echter is het daar even frisch en groen als overal elders de 20e eeuw is te prozaïsch geworden om met haar ver beelding het volksgeloof bij te staan, maar wat in onze dagen nog even duidelijk spreekt als ten tijde van heer Otto is de stern van het geweten, door de bloed vlek afgebeeld, de vlek door geen omspitten of opgraven ooit af te wisschen, de zekere wraak van den onschuldige. VENRAY, 10 Juli 1909. Be%'olli i ngseij fers Hot Centraal Bureau voor de Statistiek publ ceert in de Staatscourant het bevo! kingscijfer van iedere gemeente der provincie Limburg, op 1 Januari 1909. Daaruit bleek dat Venray 7707, Horst 5356, Meerlo 1682 en Wanssum 760 in woners telde. Totaal der provincie (170921 mannen en 163665 vrouwen; 334586. Wij maken de kiezers, die Maandag a.s. moeten gaan stemmen, opmerkzaam dat enkel het wit puntje in het zwart ▼lakje, dat op het stembiljet voor de uamen der candidaten staat, zwart gemaakt mag worden. Iedere andere bijvoeging maakt het g-heele stembiljet ongeldig. "Daar de stemming geschiedt voor 4 leden is het gebeele stembiljet eveneens on geldig, wanneer men bij de stemming meer dan vier candidaten kiest of -zwait maakt Verloden Zaterdag werd voor het Kantongerecht te Venlo voor de 7e maal behandeld de zaak der uitgesloten sigaren makers contra de sigarenfabrikanten de heeren Erven P. Minten. alhier. Zooals bekend is, zijn sedert 27 Fehr. 1.1. 15 sigarenmakers dezer fabriek uitge sloten wegens weigering van het teekenen van hun voorgelegd arbeidscontract en vorderden zoodoende een week uitbetaling van bet loon als schadevergoeding, dit, volgens hunne raeening. wegens niet in achtneming van den opzegtermijn. Ver schillende getuigen werden in deze zaak geboord. I)e kantonrechter heeft uitspraak gedaan en bevonden dat deze uitgesloten sigaren makers geen recht hadden eene schadever goeding te vorderen en werd de fiima Minten alsdan vrijgesproken van de hun teo laste gelegde vordering. 8ij onderhandache aanbesteding, gehouden door den architect F. C. De tSeer te ïiiburg, is het bouwen van eeu paetoiie te St. Anthonis opgedragen aan O. Ambrosius alhier. Voor de rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht P. H. A., oud 25 j. dienstknecht te Venray aangeklaagd van den 25 Mei 1909 onder Venray eene hoeveelheid zoden aan dc gemeente Venray toebehoorende te hebben weggenomen. Eisch f5 of 10 d. h. t In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep der Ongevallenverzekering had de uitspiaak plaats in het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te Roermond, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die meerdere schadeloosstelling weigerde, aan J. J. V. te Ver,ray met ingang van 31 Augus'us 1908 voorloopig is toegekend eene rente van ISljt cent per werkdag, ter zake van een ongeval waarbij zijn linkervoet werd gekwetst. De CeDtrale Raad vernietigde uitspraak en beslissing en kende getroffene eene rente toe van 12i/z cent per werkdag ingaande 31 Augustus 1908. Door de Rijwielclub -St. Oda" is thans besloten de groote Wielerfeesten alhier te houden, ait te stellen tot Zondag 22 Augustus a.s. De uitnoodigiogen tot deelname zyn reeds aan de zustergezel- schappen verzonden. leder jaar trekt de provincie Limburg een bedrag uit van f 3000 ten behoeve van teekenscholen. Zes teekenscholen ontvangen ieder eene jaarlijksche subsidie van f 300. nl. de gemeenteteekenschool te Roermond, de teekenschool der St. Josephvereeniging te Weeit, de stadsteekeninstituten te Maas» triebt en Venlo, de patronaats teeken school te Maastricht en de vereeniging tot bevordering van het teekenonderwijs voor ambachisln don te Sittard. Ged. Staten van Limburg stellen nu Prov. Staten voor de rest f 1200) als volgt te verdeelen over de oveiige teeken scholen in die provincie Echt f 188. Gennep f 47. Gulpen f 94, Heerlen f 141 Meersstn 194. Limmol f94, Mook f 63 Tegelen f 219, Valkenburg f 125 en Venray f 135. MKRSELO. Zondagmiddag had op de doelen van -St. Hubertus" alhier het jaarlyksch concours plaats van den Hand- boogsebuttersbond - Vrede en Strijd". De opkomst was groot en er werd flink gekampt om de mooie prijzen. De uitslag was als volgt le piys -Diana" Venray; 2e prjjs -St. Joris" Leuneo; 3e pr. -St. Anna" Venray, le pr. -St Hubertus" Merselo. Het eerekruis, voor den schutter met het hoogste aantal punten, bel aaide J. Lucassen van -St. Joiis" Leunen. Gedurende den wedstrijd werd een concert gegeven door de Fanfare -St. Cecilia" uit Venray en het Zangerskoor van Merselo, hetgeen niet weinig de op gewektheid bevorderde. Provinciale Staten In de zitting der Provinciale Staten van Limburg op Dinsdag^.6 Juli, werd behandeld de vernieuwing van tiet con tract met de Godshuizen te 's Bosch voor verpleging van armlastige krankzinnigen. De heer Trynes wenscht de leden, alvorens zij dit punt in de afdeelingen behandelen, opmerkzaam te maken, dat het advies van Ged. Staten zich in hoofdzaak bepaalt tot beschouwingen over den fiiiai cieeleu kant der zaak. Spr. zou ook vooral willen gelet zien op de vraag, of er in de Bossche krankzinnigenge stichten genoegzaam licht, lucht, ruimte, kalme omgeving is. of er voldoende waarborg is tegen ontvluchting enz. Wij moeten om een financieel voordeel niet onze irmlas'ige krankzinnigen aan on voldoende gestichten toevertrouwen, be toogt spr., die alvorens een besluit te n(,men de zaak liever vei schoven zou zien tot de najaaisziiting om de gelegenheid ie openen een vergelijking tusschen de aanbevolen gestichten te 's Bosch en de in onze provincie bestaande gestichten -Lmburg voor de Limburgers!" besluit spreker. De heer Van Beneden wenscht in het contract rekening- te zien gehouden met de mogelijkheid, dat de provincie zal moeten overgaan tot het subsidieeren, ofwel het overnemen voor eigen rekening, van een gesticht, of zelfs het zelfstandig openen van een provinciaal krankzinnigenge sticht. De heer Peters wijst erop, dat de provinciale subsidie voor de verpleging van arme krankzinnigen nergens zoo laag is als in Limburg. Spr, zou wel geneigd zijn tel eene verhooging daarvan mede te werken. De Voorzitter doet opmerken, dat, hoewel de inhoud van hot aangeboden contract thans niet aan de orde is, men hij de daarover in de afdeelingen te voeren besprekingen uiet uit het oog moet ver liezen, boe het groote voordeel vau het nieuwe contract zal syn dat daarmee de mogelykheid wordt geopend oin de krank zinnigen ook elders dan in den Bosch te doen verplegen, zoodat daarmee aan den wensch van den heer Trynes wordt tegemoet gekomen. De zaak wordt verzonden naar de af deelingen. Stoomtram Venlo-NIjmegen. Naar beweerd wordt door men- schen, die het weten kunnen, staan de kansen voor aanleg van een stoomtram van Venlo naar Nijmegen thans heter dan ooit. Hoewel in stilte, moet er in den laatsten tijd hard gewerkt zijn, om tot een gunstig resultaat te komen, en naar het zich laat aanzien met succes. Zooals nu het voornemen bestaat om te sub- sidieëeren, is er alle kans op, dat de betrekkelijk geringe som (naar gezegd wordt f 100,(>00), die dan nog door particulieren in aandeelen moet volge stort worden, spoedig bij elkaar is. HORST. Dinsdag weid door Z. D. H. Mgr. Drehmanns, bisschop san Roermond, alhier het H. Vormsel toegediend. Des namiddags tegen 6 uui werd Monseigneur aan de pastorie door de schutterij, mannen koor en harmonie afgehaald en naar de nieuwgebouwde patronaatzaal gebracht, welke zaal by deze gelegenheid door Monseigneur werd gewijd. Een groote stoet van volk begeleidde Monseigneur op zijn weg en woonde de plaats hebbende plechtigheden bij. GENNEP. Zaterdagmorgen geraakte de 25jarige T. uit Giüne wald bij het hooi- laden in de Maaskemp alhier onder een zwaar geladen kar hooi. Een wiel ging hem over het lichaam, met het gevolg, dat de ruggegraat werd gebroken. Naar het hospitaal vervoerd, bleek hij reeds over leden. SIEBENGEWALD. De heeren YV. H. Verheijen en Th. H. de Ponti, 7 en 6 jaren aan de school alhier verbonden, zijn met ingang van I Augustus a.s. rcpectie- velijk benoemd tot onderwijzer met ver plichte hoofdacte te Valkcnswaard en tot onderwijzer te Maashees. Daar er ook nog een onderwijzer in militairen dienst is, zullen ovcreenigen tijd alhier twee onderwijzers voor een twee honderddertigtal kinderen staan. ROERMOND. Aan wachtpost 22, tusschen Haelen en Baexem werd Maan dagavond door den peisonentrein, die aldaar te 10.18 arriveert, aangereden een met paard bespannen wagentje van den koopman L. vati hier, waarin 4 personen zaten, o. w. twee kinderen. Het wagentje werd totaal verbrijzeld. De inzittenden kwamen met den schrik viij. Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval is in vollen gang. (lok een verkiezing In eene gemeente nabij Roermond is men by de gemeenteraadsverkiezing p'ac- tisch geweest. Er waren twee afireJende leden. Een kon wegens vertrek niet in aan merking komen. Maar er daagden voor deze plaats twee liefhebbers op. Kr bestond dus gevaar voor eene stemming en al den aankleve van dien. De burgemeester, dte het wel meent met de gemeente financiën, vond er iets óp. Hij ging eens roet de beide heeren p-aten. Hoewel zij reeds gereed waren om hun lijsten in te dienen, bracht hij het zoo ver. dat beiden besloten om den gemeente raadszetel te loten. En zoo kwam bet, dat een der leden de gelukkige werd, omdat hij bet langste strootje trok. Do andere scheut de zyne volteekende candidatenlyst aan stukken. WEERT Zondagmiddag ongeveer 1 uur daalde op het gehucht Laar alhier een luchtballon, die terecht kwam in een veld-havergewas, waarin hij nogal schade veroorzaakte. De twee reizigers moeten Belgische officieren zijn, een hunner be kwam kneuzingen aan het been. Be Heiligdomsvaart te Maastricht. Naar wij vernemen, zullen Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond, en Mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den H. Stoel te 's Gravenhage Zaterdagmiddag te Maastricht arriveeren. teneinde tegen woordig ,0 «kin bij de plechtige opening der HeUigdoro8vaart. Een eerewacht te paard zal de hooge gasten aan het station ontvangen. Mgr Giovannini zal, naar w ij vernemen, de cast zijn van Jhr. Mr. G. Ruys de Beeren' rotick, commissaris der Koningin, en Zond igavond weer naar Pen Haag vertrekken. EINDHOVEN'. Naar wij vernemen is door de R.-K. vereeniging .Gemeentebe lang alhier een schrijven gericht aan Z. E. den Minister van Justitie en den heer Officier van Justitie te 's Hertogen bosch, ten einde de verkeerde praktijken (boycot aanbeden van drankengeld enz.), waar >e Ut gemeenteraadsverkiezingen alhier den .Vffsten tijd felkcns aanleiding gaven te dgg phouden. Weer cc-j moord ie Tilburg. Zondag circa 4 uur heeft weer een moord te Tilburg plaats gehad. Een zekere Bruurs, ongunstig bekend staand, vroeg een borrel in de herberg der familio Brouwers aan de Berkelsche Baan. Daar hij dronken was, werd hem geen drank verschaft. Hierover ontstak hij in woede, en sloeg de ruiten stuk waarbij hy zich verwondde. De herberg liep intusschen uit en kort daarna ontmoette een der zoons van mejuffrouw Brouwers den genoemden Bruurs. Er ontstond ruzie wnarop eerstgenoemde zijn mes trok en daarmee Bruurs een steek in den boven arm gaf. De slagader werd geraakt en de getroffene sloeg dood op den grond. De dader werd in arrest gesteld, evenals zijn broer P. en zijn zuster. De vermoorde is 21 jaar en ongehuwd. Maandagmorgen arriveerde de justitie uit Breda. I)e Trappisten (c Tilburg. In het -Dagblad van N.Brabant" lezen wij het volgende Men meldt uit Tilburg, dat de prior pater Albericus en de broer van den ge wezen abt uit Zundert met nog drie anderen het klooster hebben verlaten. Dm blyven er nog zeven over, die echter ook bereid zyn te vertrekken en zullen gaan, als zij de loopende zaken, hun toevertrouwd, zullen hebben geregeld. De heele geschiedenis bepaalt zich dus tot den opstand van één man, den gesuspen- seerden abt. Het verzet van dien eene blyft altyd treurig, ook nl is het menschelijk, dat er onder de duizenden kloosterlingen al 'os één valt, maar het is toch verblijdend, dat de geruchten, als zou heel het klooster in opstand zijn, door de feiten worden tegengesproken. Allen onderwerpen zich aan d6 beslissingen uit Rome. Misschien, dat de gewezen abt ons nog wel eenige ergernis verschaffen zal, doch daarmee zal dan toch de schandaal-historie afloopen. Men kan zelfs zeggen, dat het vertrouwen in den alge- meenen gezondheidstoestand der Kerk wordt versterkt, als men ziet, hoe snel een ontdekte wonde wordt uitgesneden. Naar men ons mededeelt, is de Abt der Trappisten Dinsdag naar Rome ver trokken. Steenkool in ÜVooiMlbmbaiit 'I Te Osch is men begonnen met een onderzoek naar steenkool op het erf van den heer M. Meijer nabij het emplace ment der Staatsspoor. Voorloopig wordt tot een diepte van 200 meter geboord. Deze onderzoekingen staan in vei hand met de boringen te Reek. Indien de aard lagen te Osch gelijke samenstelling ver» toonen als die te Reek, wordt geen verder onderzoek ingesteld. Steiger ingestort. Te Arnhem is Woensdagochtend een steiger aan een in aanbouw zijnd huis aan den Brouwerij weg ingestort, tengevolge waarvan vijf werklieden naar beneden vielen. Allen zijn naar hot Diaconessenhuis gebracht, waar bleek, dat het ongeval betrekkelijk goed was afgeloopen. Een klaagde er over inwendige pijnen, de andere zijn min en meer ernstig gekwetst. In «er hersteld. \roor bijna 2 jaar geleden werd de onderdirecteur der coop, boterfabriek Wiggers te Winterswijk ontslagen, daar hy verdacht werd van diefstal van pl.m. f 18. De zaak kwam zelfs voor de Zutphensche Rechtbank, doch daar het wettig en overtuigend bewys niet geleverd kon worden, volgde geene veroordeeling. De verdachte hield zyne onschuld echter steeds vol. Thans is de politie door de praatjes van kinderen op het spoor van den werkeljjken dader gekomen, 'i Is het zoontje van den directeur, die hi t geld voor en na versnoept heefi. In de Dinsdagavond gehouden vergadering is Wiggers weer in eer hersteld Brandstichting; Bellevue. Donderdag deed het gerechtshof te Arnhem uitspiaak in zake de brandstich ting in het hotel Bellevue aldaar. Beklaagde weid viijgesproken. Merkwaardige wedervond**. Ongeveer een 25 jaar geleden verloor een ingezetene van Kevelaar zijb goudeo trouwring. Dezer dagen nu werd de ring by kanalisatiewerk aamhedan teruggevon den. Ken alliiuo-ekNter. Een melkwitte ekster met vuurroode oogen is wel een groote zeldzaamheid, doch den naturalist Anton Schutherland, te Rotterdam is het gelukt zoo'n vogel mach tig te worden. In Ooyen is 15 Juni 1.1. een nest eksters uitgehaald, waarin twéé volkomen albino's werd aangetroffen. Een dier zeldzame vogels is in leven gebleven. Een misdaad. In den Rijn onder Lobith is Zondag aan gespoeld het lijk van een onbekenden man met afgesneden hals. Door de justitie wordt een onderzoek ingesteld. Over het te Lobith aangespoelde iyk wordt diader bericht Zondag jl. werd uit den Ryn te Spijk, gemeen'e Herwen en Aardt, dus juist op Nederlandseh gebied, opgevischt het lijk van een net gekleed, onbekend mansper soon. Diens ondergoed was gemerkt V. H. Op het lijk, dat op de algemeene begraafplaats aldaar Dinsdagnacht ten half een ongeveer werd ter aarde besteld, werden eenige sleutels en een zakspiegel- tje gevonden. Men vermoedt, dat hier een misdaad in het spel is, aangezien aan het lijk bloedige sporen van geweld ontdekt zyn. Het is op last der politie gephotografeerd en door twee doctoren geschouwd. In de Waal te Gent werd ongeveer terzelfdertijd het lijk eener vrouw opge vischt met een doek voor de oogeu gebonden en met wonden aan horst en rug. Uit het een en ander schijnt net vermoeden gewettigd te zijn, dat er kort geleden aan de oevers van den Ryn een bloedig drama is afgespeeld geworden. OoievaarsdiefHl allen. Men bericht uit de Bommelerwaard Telken jare worden in de dorpen langs Maas en Waal omtrent dezen tijd de ooie vaarsnesten geroofd. Ofschoon meestal een nauwlettend toezicht wordt gehouden weten de dieven toch de jonge ooievaars te bemachtigen. Meestal zijn de nesten dicht bij de rivier het eerst aan de beurt, waarom men wel eens verband bracht tusschen Woudri- chemsche stroopers en ooievaarsdiefstallen. Doch op verder afgelegen terreinen we len de roovers ook vaak hun slag te slaan. Dezer dagen werden op verschillende dorpen van de Bommelerwaard en verder de rivier af weder ooievaars gestolen. Te Gameren bij den heer J. T. uit het nest op den hooibergte Ammerzoden uit den tuin der R K. Pastoriete Wijk, Veen en en Aalburg lang de Maas op verschillende plaatsen. Of hier dezelfde personen in het spel zijn zal het onderzoek leeren. Naar verluidt worden de gestolen ooie vaars naar Engel «and gezonden om daar in de parken der rijken in getemden staat rond te wandelen of wel om in de boomen aangebrachte nesten te betrekken. Beeldspraak Aan het ingezonden stuk van een slager die zich kant tegen het oprichten van een stedelijk abattoir te Zwolle, ontleent het Vad. het volgende „Wij vragen de strengste keuring, zoo wel levend als geslacht op ons toe le pas sen, waaraan wij ons zeer graag onder werpen daar wij meenen, dat het openbaar slachthuis zal worden het kerkhof voor de slagers te Zwolle." Een Verstrooide chirurgijn. Een burger in Verviers was oenigen tijd geleden door een chirurgijn uit Luik van een blinde darm ontsteking geopereerd, waarbij een bekend arts de narcose op zich nam en anderszins hulp verleende. Na verscheidene maanden werd in de dicht gegroeide wond een stuk verbandgaas van 75 c.M. lengte gebonden, dat bij ongeluk tijdens de operatie was achtergelaten en het genezingsproces zeer had gerekt en pijnlijk had gemaakt. De patiëut diende deswege een aanklacht in tegen beide artsen, houdende den eisch tot uitbetaling van een smartegeld van 10.000 francs. In zijn vonnis heeft nu het kantongerecht te Verviers dezen eisch, in zooverre hij tegen den chirurgijn gericht was. ten bedrage van 800 francs als gerechtigd bevonden, maar dien afgewezen, wat aangaat den hulparts en tevens het door den klager tegen de hoogte der doktersrekening ingediende protest ver worpen. Do rekening van den chirurgijn bedroeg 2800 fiancs, die van den anderen arts 1200 francs. Overstroom! ngen in België. België wordt geteisterd door groote overstroomingen. In het Walenland, l&Dgs de Maas en hare bijrivieren, ia deze toestand, door de regers veroor zaakt, zeer erg. Er zijn in die streken overstroomingen, die op dit tijdstip van het jaar een echte ramp verooizaken. In de provincie Luxemburg is het niet minder erg gesteld. Gedurende 12 dagen regende het daar onophoudelijk. In de omstreken der gemeente Messancy, Athus en Aubange staan de velden gansch onder water. De eerste hooioppers drijven op het water rond. Er zijn zelfs eenige wegen overstroomd en het water is in de kelders der huizen geloopen. De landbouwers hebben hun vee op plaatsen moeten stallen, die door de overstroomingen niet bedreigd wordeo. Do Semois. tusschen Etalle en Aarlen, is op verscheidene plaatsen buiten hare oevers geloopon. en de Amblève en de Out the dreigen met hetzelfde onheil. Te Aarlen alleen is Dinsdag 83 millimeter water gevallen. Alhoewel Aarlen op een hoogte van 410 meters gebouwd is. zal deze stad overstroomd worden, indien de regen aanhoudt. Ook te Luik wordt de toestand erg. Sedert Donderdag staat de Maas 1 ra. 77 boven bet normaal. Een gedeelte der kaaieu staat onder water. „Central News" seint uit New-York, in strijd met andere opgaven welke sterk overdreven blijken, dat deoflicieele feest viering ter eere van de onafhankelijkheid, welke Maandag plaats vonden, dit jaar heel wat minder slachtoffers hebben geëischt dan de vorige jaren. De feestelijkheden werden over twee dagen verdeeld en dit schijnt aan dit lagere cijfer van ongeluk ken zeer ten goede te zijn gekomen. Dc „Tribune", welke heden de officieele statistieken geeft, meent, dat er uit blijkt een langzame terugkeer tot het gezond verstand van de zijde van het Ameri- kaansche volk. In New-York zijn maar 811 personen meer of minder ernstig gewond werden ten ge volge van het springen van vuurwerk en en het afschieten van vuurwapenen was slechts een ongeluk met doodelijken af loop. Daarentegen hadden de brandweer lieden tengevolge van het groote patriotis me der inwoners 143 branden te biusschen. In de andere deelen der Vereenigde Staten kwamen slechts 23 ongelukken met doodelijken afloop voor, hetgeen juist de helft van het vorige jaar was. Klerkwaardig dat in Chicago en Cleveland waar tot heden de ergerlijkste tooneelen voorvielen, geen dooden te betreuren vie len. VENRAY. Aangifte van den 2 Juli tot den 9 Juli. Petronella Adriana Helena Koppens. Antonius Wilhelmus Kleuskens. Gerardus Hendrikus Kleuskens. Elisabeth Helena Huberta Pingen. Agatha Grutters weduwe van Hendrik Gozewijn Hubert Messemaekers oud 79 jaren. Maria Catharina Hubertina Pouls oud 18 jaren. Arie Ursem echtgenoot van Dientje Buijs oud 76 jaren. gelast bij deze de in onderstnandan staat genoemde milicien verlofgangers van de achter hunne namen vermelde korpsen en lichtingen, om zich voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen by hun vertrek met groot verlof medegenomen en van hun verlofpas, op de plaatsen en dagen mede in dien staat aangeduid, voor vier ure des namiddags van den dag van opkomst bij hun korps aan te melden, ten einde ingevolge art. 111 der Militiewet 1901. onder de wapenen te komen. van Oyen Hermanus, 2e Reg. Infanterie

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2