Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Ingezonden. STEMMING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Venray, Burgemeester en Wethouders den 12 Juli en de herstemming (zoo noodig) op Zaterdag 24 Juoi a. s. Omtrent de ontvluchting van een pitiënt uit het St. Servatiusgesticht alhier, lezen wy in de M. Ct. Zaterdag werd te Tongelre opge spoord en onder de hoede van de Kind- bovensche politie gesteld een arme krankzinnige; die ontsnapt was uit het gesticht te Venray. De man, die door niet minder dan drie ageo'en in bedwang moest worden gehouden, zag er ellendig toegetakeld uit. Twee broeders der inrichting waarvan een met zjju blik alleen den man reeds voldoende beheerschte, brachten hem veilig en zorgzaam weer waar hij behoorde Zondagnamiddag hield Je Hand' boogschutter y «St. Anna" gevestigd bij den heer Th. Pouwels alhier, het gewone jaatlyksche Koaingsclveten. Na een harduekkigen kamp werd de Koningsmedaille behaald do ar den heer I'. Laurensse, met 94 punten in 32 scb ten. minder dan 14 tegencandidnten zijn gesteld. De kiezers van Sitard /uilen dus een stembiljet met 19 namen ontvangen, om daaruit de syf uitverkoren, n af te vaardi gen naar het raadhuis. Dinsdagavond werden een 9tal per sonen, die waarscliijnlyk wegens den hevigen regen, nog na politieuur in het café v. B. vertoefden, door onze gemeente politie verbaii8eerd. Niettegenstaande het voor onze land- louwers een drukke tyd is, was de Maandag alhier gehouden markt wederom door veel volk bezocht. De veeaanvoer was tamelijk, toch werd er veel verhandeld aan hooge prijzen Biggen waren er niet te veel aan de markt, waardoor de pryzen stegen. Naar gelang de kwaliteit betaalde men van 7 tot 10 golden per stuk. De markt was echter vroeg afgeloopen. By eene te Sambeek gehouden aanbesteding van het bouwen van een landhuis voor Mej. de Wed. R. van den Bosch aldaar, werd het laagste inge-, schreven door den heer L. Wijnhoven te Venray, voor f 5050. De hoogste irschry- vingsom bedroeg f 6680. HORST. Zaterdagmorgen werd alhier aanbesteed het bouwen van een muziek zaal. Het hoogste bedrag van inschrijving was f 3314, terwijl het laagst werd inge schreven voor f3041 door J. Peters. By enkele candidaaistelling zyn voor den Gemeenteraad gekozen de aftredende leden J. Drabbels, A. Haegens, J. M. Hoogers en X. Thomeer. De raad benoemde tot tijdelyk onderwijzer aan de school te America den heer W. L. Claessen te Velden. NIEL WEN'HAGEN. Beschikkende over de beroepen van het hoofd en verder onderwijzend personeel aan de openbare lagere school te Nieuwenhagen heeft het H.M. de Koningin behaagd, het besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg, dd. 27 Nov. 1908, waarbij het besluit van den Raad der gemeente Nieuwenhagen, dd. 3 Sept. 1908, tot vaststelling van eene verordening, regelende de jaarwedden v. n de hoofden en het verder onderwij zen.! personeel in die gemeente, is goedgekeurd, te vernietigen: en in ver band met de plaatselijke gesteldheid en de schoolbevolking tegen het advies van Gedeputeerde Staten en Gemeentebestuur in de jaarwedde van het hoofd der school te brengen op f100 boven het wettelijk minimum, en die der onderwijzers, ook als zij 5 en meer dienstjaren hebben, op f 50 boven genoemd minimum. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op I Januari 1*08. De lioo^sfe schoorsteen v«n Nederland. HEERLEN Zaterdagmiddag wapperde de Nederlandsche vlag op den nieuwen schoorsteen van de mijn Oranje Nassau I. Deze schoorsteen, gebouwd door de flrma Terbecq te Forst bij Aken is de hoogste in Nederland, 11. 73 M. Tot nu toe was een schoorsteen te Enschedé van 63 M de hoogste. Het is wel der vermelding waard dat genoemde firrna het bouwwerk voltooide in ongeveer 10 weken dat er ook maar het geringste ongeluk voorviel. De nieuwe schoo steen dient voor de -Kesselanlago" van de in aanbouw zijnde grooie electriscbe centrale, welke voor- loopig s iooni zal leveren voor de Oranje Nassau I en II door onderaardsche gelei ding langs den spoorweg. van P. Keukens de jaarlijksohe verpach ting pla'it van het uiterwnardsch hooigras van den heer J. J. Lu den van Heumen Wegens tl' overal beer schende schaarschte aan gras waren de pryzen natuurlijk hoog Een blyde verrassing was deo koopers echter weggelegd. Na afloop der verkoo ping verzocht de heer D. G. Montenhe'g rentmeester, een oogenblik stilte eene stilte die 2ich oploste in een donderend gejuich en gejubel, toen hij den koopers mededeelde, dat de heer Luden hun 25 percent van de koopsom kwijtschold. Weet men nu. dat de opbrengst van het hooigras I 3480 bedroeg, dan gaf de beer Luden dus zijnen koopers f 870 cadeau. De spontare hulde met een -lang leve de heer Luden" en een -lang leve de heer Miintenberg was wel gemeend en wel verdiend. DEURNE. In de Zondag II. gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging -Deurne s 3°lang zijn tot candidate!) voor den gemeenteraad gesteld de heeren K. Laao, J. S. de Martines en P. Kanters te Deurne en M. v. d. Mortel te Helena- veen. W5LL. Woensdagmorgen brandde in het gehucht EUieren tol_4*n grond af de Loerüeiy bewoond door t5. Bus, en toe behoorend aan dea beer Jasss»», burge meester te Helden. Het vuur greep zoo enel om zico heen, dat van het huisraad slechts weinig kon gered wordeD en drie melkkoeien in de vlammen omkwamen Alles was verzekerd, doch niet hoog Oorzaak onbekend. BERGEN'. De grasverpachting er waren van tevoren al reeds vele perceelen onderbands toegewezen bracht hier met de opcenten ongeveer f 5000 gulden op. In aanmerking genomen dat de stand van het gras over het alge meen dit jaar zeer slecht was, is deze som verbazend hoog. Vele perceeleD konden het vorig jaar bij heel gunstigen stand, bij lange niet opbrengen wat ze nu deden bij tamelijk slechte grasopbrengst Vooral de nawei en het nagras was heel duur. Te duur Dit zal de tyd moeteD leeren. OTTERSUM. De bessenoogst is in vollen gang. Voor de eerste leverantie's werden 25 ets. per pond besteed. Woens dag was de prijs 5 ets. per pond minder. Niettegenstaande de strenge nachtvorsten veel schade aan de vruchtjes deden, i9de opbrengst nog bevredigend. Een goed plukker kan circa 1.80 a 2.00 gld daags verdienen. SWALMEN. Zaterdagnamiddag ont lastte zieh boven onze gemeente een hevig onweer. De bliksem sloeg in de woning van den heer Ontvanger der Directe Belastingen aan de grens alhier, alwaar by eenige meubelen stuk sloeg. Van de inwonenden kreeg alleen de vrouw een slag tegen het been, evenwel niet van emstigen aard. De bliksem sloeg verder nog in een paar boomen laDgs den Rijksweg. WEER'i'. Met den aanleg van den stoom tram Weert -- Maeseijck vordert men goed. De lijn is reeds gereed tol geheel nabij de stad. Gedurende de muziekfeesten dezer dagen hier gehouden werden de J3elgische ge zelschappen en het publiek door den aan- per stoomtram tot nabij de stad nemer vervoerd. Zooals de lezers weten, moet het werk primo September a. s. opgeleverd worden. S1TTARD. Als een merkwaardigheid van plaatselyk politiek leven meldt mes uit Sittard, dat daar tegenover de vijf aftredende leden, door de R. K. Kiesver eeniging wederom candidaat gesteld, niet EINDHOVEN. Door de heeren Philips en Co. te Eindhoven is aangekocht het terrein en de huizen der bouwmaatschap pij Eindhoven. Bij de bestaande woningen zullen vanwege genoemde heeren niet m nder dan 42 nieuwe gebouwd worden, naar teekening van ^en fceer Kooken, in den geest der reeds bestaands, doch grootcr van afmeting. Onze gemeente krjjgt daardoor weer een aanzienlijke toename vau bevolking, van welgestelde arbeiders. Toestanden te Appeltern. Zaterdag is voor den rechtercommissaris verschenen de heer J. W. L., T., burge meester der gemeente Appeltern, wegens beleediging van den gemeenteveldwachter Van der Scl.eer, die hem wegens dronken schap bekeurd hid. Ook in de zaak van den veldwachter v. d. M. aldaar, geschorst wegens het vermoedelijk plegen van onzedelijke hande lingen, is de iostiuctie geopend. Over de toestanden in die gemeente werd voor eenige weken gemeld dat na Nieuwjaar 15 diefstallen met braak werden gepleegd bij 8 personen, under wie gemeente-secretaris, wethouder en veldwachter ruiten stuk werden gegooid koren van den loswal in de Maas werd geworpen 's nachts onrijp koren werd afgemaaid een hooimijt in brand werd gestoken gaten in roeibooten werden geboord, om deze te laten zinken visch- netten tot een gezamenlijke waarde van f 2000 vernield een woning met drek werd besmeerd. Het gelukte de politie eeüige porsonen wegens mishandeling voor den rechter te Tiel te brengen, waar zij werden veroor deeld. In hooger beroep las de procureur- generaal aan het Hof te Arnhem, een brief van. den burgemeester voor, waarin deze de schuld van het gebeurde op de politie wierp. Voor eenige jareu werd de he8r T. veroordeeld tot eene geldboete wegens weigering, om als getuige in eeu strafzaak op te treden. Brand. Dinsdagmiddag zijn te Malden bij Nijmegen twee boerderijen afgebrand, toebehooreode aan de heeien Kamps en Vullingbs. Byna niets kon worden gered. Van het op stal staande vee verbrandden vier koeien en een kalf. Het overige vee bekwam brandwonden. Het café en de bakkerij van Tervoort kon met groote moeite behouden blijven. Van een edele daad. WoeDsdag had te Heumen ia bet café Inbraak. Iu het laatst der vorige week is te Berchem op verschillende plaatsen inge broken, o. a. bij zekeren H. P. Toen de dieven daar blijkbaar niets van bun gading vonden, brachten zij een bezoek bij zekeren v. B, in de Spaander straat, waar zij een tiental kippen en een party groen zaad uit den tuin medenamen. Van de dade/s nog geen spoor. Alweer een moord ie Tilburg Zondagavond kregen oe ruim 60jarige G en de Belg Fr. D. in de woning van laatstgenoemde in de Hoogtestraat, te Tilburg, twist. Buiten werd do twist voortgezet, waarbij, naar het voorloopig getuigenis luidt, D. zyn tegenstander zodanig mishandeld heeft, dat deze op den grond bleef liggen. In dien toestand werd hy gevonden door een in uV'uuuit wonend persoon, die deu ouden man aChter zijn woning sleepte, waar Maandagmorgen zyn lijk werd ge vonden. Ken heethoofd. Naar aanleiding van den moord in Tilburg, waarny melding wordt gemaakt, sloeg Woensdag zekere J. aldaar in de Boomstraat, hevig woedend een ruit in met iet gevolg, dat de polsslagader doorgesneden werd. Uitgeput door bloed verlies n est de man naar het ziekenhuis word.n overgebracht. Zijn toestand is nu vri Jigond. Nieuwigheden voor liaiidboogscliuHerti. Onze lirabantsche schutters zullen op- kyk -n als zij op concours gaan op de tentoonstelling te Tilburg, De afgeschoten pijlen worden namelyk electr's"' teruggevoerd naar de schutters, zeg' i T. C." Dutte zeden. Toen »e B. en K. Dinsdagavond van Osch huiswaarts keerden, werden sy onderweg overvallen, vormoedelyk door een paar wraakzuchtige vijanden, die hen met messen te lyf gingen, Het gelukte aan K. om ongedeerd te ontvluchten doch B. werd zoodanig mishandeld, dat hij per hondenkar naar huis moest ge bracht worden. De ontboden geneesheer behandelde niet minder dan 9, waaronder drie zeer ernstige, messteken. De politie is de daders op het spoor. Fruit. De kersenpluk, zoo meldt men aan het Hbld., is begonnen. Op de veilingen der vereeniging -Over-Betuwe" werden ver leden week 27000 pond aangevoerd die willige koopers vonden. Men besteedde voor le qualiteit 8 k 14 cents, voor 2e qualiteit 4 A 6 cent per pond. De bessenoogst is afgeloopen en heeft bevredigende resultaten opgeleverd. Peren en appelen zijn er voldoende en beloven bij middelmatige pryzen een goede opbrengst. De pruimerioogst zal niet meevallen. Zaterdag worden de eerste waggons aardbeien van Beverwijk naar Duitschland verzonden. ten op zijn stuurstoel cn dan... dan is 't moment suprème gekomen. In ademlo«ze stilte wachten wij, de gelukkigen die er vlak bij staan, het geweldige oogenblik af. Er werd gevlogen, vier minuten lang, zeer indrukwekkend. Auto-ongeluk. Bij dc bocht van Lunen, tusschen Wijchen en üyTasselt heeft Maandagmiddag een auto-ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder zonder hoog ernstige ge volgen is afgeloopen. De auto komende uit Brussel, toebehoo- rende aan den heer Franon, kwam in vrij snelle vaart dc dubbele bocht van I.unen voorbijrijden, met het gevolg, dat de Frnnsche chauffeur die het gevaarlijke van deze nauw op elkaar volgende krommingen van den weg niet kende, met zijn auto, waarin nog drie passagiers zaten over den den dijk heentuimelde, terwijl de auto-wa gen op een der zijkanten dwars over de drooge sloot langs den rijksweg kwam te liggen. De inzittenden, de oud burgemeester van Voorts zijne echtgenoote en dienstbode, kwamen er zonder zeer ernstige verwon, dingen af. Alleen kreeg de dienstbode hoofdwonden terwijl de dame over inwen dige pijnen klaagde. De auto zelf liep geen groote averij op en zelf is zij zoo gelukkig terechtgekomen dat het raam voorop niet eens verbrijzeld werd. De auto kwam van Grave en was op weg naar Nijmegen. Dat dit ongeluk een uiterst gunstig ver loop heeft gehad moge wel hieruit blijken dat bij deze gevaarlijke bocht bij de Blatenburg" reeds vaker ongelukken plaats vonden met veel ernstiger gevol gen dan nu. Gevaar hadden de aanwezige boeren nog kunnen brengen, die met hun pijpen om zoo te zeggen als onder de auto lagen terwijl dc auto benzine in overvloed ont snapte. Een gevaarlijke nieuwsgierigheid. Kiekte in de rug^e. In de omgeving van Winterswijk heerscht op het oogenblik eene ziekte onder de rogge, die van dien aard is, dat de halm niet wil groeien en de aren wit van kleur zijn. Het blijkt dat deze aren aangetast zijn door graanblaaspoosten of Thrips. Tnennliekaarten. Gedurende de ma inden Juli, Augustus en September worden evenals het vorige jaar, door alle stations der S. S. algemeene vacantiekaarten afgegeven tegen de prijzen van f 4.40. f3.30 en f2 20 voor de le. 2de en 3e klasse. Deze kaarten zijn uitsluitend geldig op den dag der afgifte en geldig voor eene enkele reis van het station van vertrek naar een willekeurig ander station. Onder breking der reis op deze kaai ten is niet geooi loofd. De eerste vliegtocht in Nederland. Zondag tegen 1 uur in den middag reeds stroomden de menschen uit alle oorden te Leur toe, vooral uit Tilburg, Breda en kleine plaatsen in den omtrek. Doch ook velen uit Dordrecht en Rotter dam. Het terrein was al vroeg In den middag afgezet door de maréchaussée's onder kapi tein Thomson. De menigte die steeds aan groeide werd op duizende meters afstand gehouden van wege het gevaar terwijl overal op de heide roode vlaggetjes aanwezig waren, een kring aanduidende waar binnen men niet mocht komen. Tegen half 6 scheen bet wachten te zullen worden beloond. Na nog een laatste inspectie van de rails en het valblok werd de machine buiten gebracht. Tegen 8 uur waren graaf Lambert en zijn ingeniurs van oordeel ,dat het toestel moest worden overgeplaatst op de andere rail, en toen dat eindelijk geschied was, was men tegen 8.20 tot opstijging gereed. Het was toen bijna volkomen windstil. Het toestel staat klaar, aan het valblok bevestigd. Graaf De Lambert gooit z'n jas uil slaatUi de oorkleppen van zijn pet neer gaat zit- meisje had den arm verlamd. Doodelijke val. Dinsdagavond had te Heelsum een treurig ongeluk plaats. Terwijl de 92jarige grootmoeder v»n den heer D. zich naar een kamer begaf, opende zy by vergissing de deur van den kelder en viel dnarin, met het gevolg dat zy spoedig daarop overleed Vogelgril. By de Texelsche kust ligt af en toe een kleine boot. waarmede men gedurig naar de oesterbedden vaart, om daar het bedrijf uit te oefenen. Toch heeft een kwikstaait daarin zijn nes'je gebouwd en broedt er nu trouw. Verplaatsing van de boot schrikt het vogeltje niet af het broed work voort te zetten. ftederlandncli. Caalro In zoek De Parysche correspondent van de Daihr Exp-ess seinde Maandag Er zyn hier heden een aantal telegram men uit Venezuela aangekomen, vragende om nieuws aangaande den oud president Custro, wiens verdwynen nog een raadsel is. Venezolaanscho speurders, die in last hadden het oog op hem te houden, zyn wanhopig. Door hun nalatigheid i9 de ou 1 president volkomen verdwenen en is er geen spoor van hem te ontdekken. Er is geseind naar Parijs, Berlyn, Genua en allerlei Suort plaatsen in Europa, zoo ook naar otlelijke havens tusschen hier (n Venezuela. Beetgenomen. Op een tuwen winteravond kwam een om zijn geestigheid bekend Engelschman, Buttler genaamd, in een herberg, waar verscheidene gasten om den haard zaten, zonder dat een vau allen zoo beleefd «as een plaatsje in te ruimen voor den verkleumden, nieuw aangekomen reiziger. Kellner, riep hy. zorg dat rayn paard vijftig oesteis krygt. Mijnbeer bedoelt zeker een beetje haver Neen, ik weet heel goed wat ik zeg. Ia bedoel oosters. Houd ze het paard in een 1 ak voor. De kellner gaat heen, en de om het haarJuur zittende gasten staan, de een na den ander. op. om te gaan kyken, naar het wonderpaard, dat oesters eBt. Intusschen had Buttler de gelegenheid de beste plaats voor zich uit te zoeken en daar op zijn gemak te gaan zitten. Het duurde niet lang, of de bediende en de gasten kwamen terug. Mijnheer, zei de kellner het paard lust geen oesters. Goed. antwoordde Buttler, geef het dan wat haver en breng ray de oesters, met wat peper en zout erby. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. nog hoopen Mijnheer de Redacteur Door_ opname van het onderstaande zoudt L my ten zeerste verplichten, In eene Raadsvergadering van Juoi 1908 werd besloten de pleintjes bij de Wed. Rutten en het Klooster -Jerusalem" door beplanting te verfraaien. Thans, uim een jaar geleden, is hiervan niets te bespeuren dan eeoige steenslag, puin enz. 0«)k schynt de toestand der waterlossiug angs het St. Jozefsgesticht niet verbeterd te worden, want het is er tegenwoordig wederom een ondragelyki star z 7 »udit door rioleeriug oiei verbeterd kannen woiden, dopende dat hierin spoedig verandering moge gebracht worden, leekent hoogach tend, ren bewoner van hel Eindt. Ingevuld op een bcschrijvingsbiljet voor de hondenbelasting in de gemeente M. „Mein Heer moeter houd 1 ontje voor ver zet, want Mijn broer is nooit thuis en Moeder wort Hout dus ze wil tog wat beber voor ver zet en betalen kan ze niet wat het is een armer Weduwer dus ge bruik as je blief een beetje graat je met moede, Mein Heer be rigt as je blieft be hom, aan,., al Hier." gu vraagt hof gerrugja voor niets naar school mag gaan Hommagtig hom tu bulaalu niet hom willug maar hommagtig Heen man verdienst tu. Helkun dag mei zun 7 van zun Hen heen houw we moe dur Die oeel ziek tubei ligt. Vertaling: Gevraagd of Gerritje voor niets naar school mag gaan. Onmachtig om te betalen, niet onwillig maar onmach- t'g-. Een man verdienste. Eiken dag met z'n zevenen, En een oude moeder die veel ziek te bed ligt. De bliksem in een kerk. Zondagochtend sloeg de bliksem in de kerk te Aerschot. De H. Mis was juist teneinde. De deken, de eerw. heer Meeuws reikte juist de H. Communie uit. Plotse ling vertoonde zich boven aan het gewelf een breede vlam en de bliksem sloeg in koor vlak naast den deken, die ter aarde sloeg. De kelk brak en de H. Hosties werden den grond verspreid. Een geweldige paniek maakte zich meeBter van de geloovigen. Kreten van schrik weer klonken en er volgde een algemeen sauve- qui-peut, terwyl een pater Redemptorist den deken ophief en de H. Hosties opnam. In de sacristie werd een geestelyke eveneens omver geworpen. Een klein op brengt ter openbare kennis dat Maandag den 12 Juli a. s. van des morgens acht tot des namiddags vyf uren, de stemmiog zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad. De candidaten. in alphabetize volgorde zyn ASSELBERGHS J. Th. BEKKERS J. CAMPS G. J. H. CAMPS Th. J. J. H. DERKS P. J. DUIJKERS P. GEURTS J. H. OPBERGEN VAN G. H. SCHMITZ W. SMITS J. M. TILLEMANS H. L. WILLEMS G. WIJNHOVEN W. H. levens wordi de aandacht gevestigd op art 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende f Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Venray den 30 Juni 1909. De Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER, De Secretaris. Stoot. van Venray, brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bylageu van Firma Gebrs. Laurensse, boekbinders wonende te Venray om vergunning tot bet plaatven van een gasmotor van 2 P.K. voor het in werking brengen van een drukpers, een papier- snij mach ine, een papierzaagmauhine en een standsmachine op het perceel kadastraal bekend in sectie C No. 4521 en van Simon Janssen, landbouwer te Venray om vergunning tot het oprichten van een steenbakkerij-veldoven op het perceel ka dastraal bekend in Sectie E no. 682.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2