Limburgsch Nieuws. lie Limb. Katholiekendag Algemeen Nieuws. STEMMING Tweede Kiiaiee dee StatenGeneraal üe ÏOO OOO. De Burgemeester van Venray.. Burgemeester en Wethouders Burgemeester en Wethouders hel is nog zeker zoo aartsdom van jou, die nog maar een vlasbaard zijt. om oude lui in hun gesprek te onderbreken. Wees stil, baas, laat Kaspar nu ver tellen vielen de overigen in, en verder Kaspar verder... Kaspar ging voortBaas Bokspoot keek een tijdje naar mijn buks en mom pelde. Ik snap het. Jou tabakspijp Jij hebt wel een lange Hm Steek je niet aan zeide hij Vandaag doe ik dat nu eens niet. Wil je mij dan niet een beetje laten rooken. Heel graag hernam ik, ik zal ze wel voor jou stoppen. Ik had in een ferme lachbui willen schieten, maar ik hield mij in, ik wilde hel pretje niet bederven, en dacht in mij zelf, eerder een goed dan een slecht werk er mee te verrichten, een duivel de we reld uit te helpen. Ik nam dan mijn kruithoorn, laadde een tlinke portie kruit in het schietroer. Wat voor tabak heb je vroeg hij belust. Dat is Spaansche; geloof mij, de ordinaire knaster behoort niet tot mijn lievelingstabak. Smaakt het lekker? I)at wil ik gelooven. Misschien heb jij je geheele leven nog niet zoo'n fijne gerookt... Trekt de pijp goed Als een nieuwe kachelpijp Probeer het maar eens. Maar er zit geen mondstukje aan. Dat doet er niets aan af. Langt pijpen hebben bijna nooit een mondstuk dat is het gebruik niet. Men neemt het roer in den mond, dat rookt beter. Ik stampte met den laadstok het kruit vast, waarop hij vroeg. Wat doe je nu Ik stop ze goed, anders brand ze niet. Daarna nam ik de kogeltasch, liet een kogel in de loop vallen, terwijl ik den „zwarte" verklaarde,' dat hetecn steen was die er boven op hoorde, opdat de vonken zich niet zouden verspreiden, wanneer de pijp al te fel trok. Hij knikte met zijn hoofd. Alles is nu klaar. De lummel neemt de pijp tusschen zijn tanden. Ik zal ze aansteken zei ik zelf kunt gij dat niet, want ze is te lang. maar houd ze stevig vast hoor en trek flink. Is het nu eindelijk gereed? vroeg hij ongeduldig. Ik nam mijn tondeldoos, stak kalm een kleine lont aan, liet de haan dichtklakkcn en zeide hem Trek nu. Hij trok en ik drukte los. Bons de domme duivel vloog tien schreden weg, danste op een poot rond onderwijl hem de rook uit ooren neus en oogen walmde. Toen nieste, spuwde en hoestte hij wel vijf minuten lang als een dampende water ketel boven het vuur. Ten laatste wierp hij den looden kogel in de lucht en bleid- Voor den drommel, ik had dat vod in.mïin keelgat.. Dat geloof Tk wel hernam ik, men map maar met bepaalde kracht aan de pijp trekken en gaat men boven die kracht en trekt men zoo geweldig als jij, dan moet men alles wel in de keel krijgen; had dan ook niet zoo gek gerooktEn opnieuw hoestte en niestte de zware rooker. Daarop ging hij voort; Voor den duivel dat is zware tabak Rook jij altijd zulke knaster Ik wel was mijn antwoord. Ik rook anders ook geen lichte, maar ik dank je wel baas, kruit is mij wat te sterk en te machtig. Ik kreeg het nu te kwaad, ik moet wat rusten, om opgefrischt te worden. Kunt u verder alleen den weg vin den Gegroet, goede reis was zijn ant woord. Alsdan kroop hij op een steen en steun de met het hoofd op zijn handen. Ik maakte mij uit de voeten en zag spoedig dat de ongewenschte reisgezel een heel eind achter mij bleef Onder weg heb ik gelachen tot Bosen. Ik heb mij over dit avontuur meer ver heugd dan over de zeven rozen die ik in Bozen den volgenden dag schoot. Al heb ik den duivel niet om zeep gebracht, ik heb hem toch verzakt en hem duivelsch kwaad gemaakt. En sedert dien durft de Bokspoot in geen enkele schietbaan meer te ver schijnen, de banen blijven van Hein Pik verschoond. Onder rumoerig gelag zijner biergenoo ten had Kasper zijn verhaal geëindigd Een liet zich evenwel nog hooren. Dat verhaal door jou opgedischt, Kaspar, is niet kwaad maar wel een beetje oud en onwaarschijnlijkbet heeft veel weg van een Jules Verne geschiedenis. Voor mijn part, zeide Kaspar, toch i9 het eene ware gebeurtenis, gegroet beeren. doen hooren en op ieder gebied de ge wichtigste vraagstukken behandeld. De inwoners van Kerkrade hebben geen kosten of moeiten gespaard om den be zoekers van den Katholiekendag een warme en gulle ontvangst te bereiden. Daar heerschte geen rang of stand, maar eenheid in beginselen om alles in Christus te herstellen. Als broeders waren ze allen vereenigd, bezield met hetzelfde geloof, door eenzelfde streven, door eenzelfden gloed voor Kerk en Vaderland VENRAY, 5 Juni 1909. Dinsdag werden in het district Venlo candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren Dr. W. Nolens en J. Oudegeest S. D. A. P.) Voor Dr. Nolens waren de volgende lijsten binnengekomen Venlo met GO handteekeningen. Wanssum - 42 - Tegelen - 00 Sambeek - 46 Vierlingsbeek - 54 Ven ray - 60 Bergen - 53 Oploo - 50 Maashees -60 - Voor deu heer Oudegeest was een lijst uit Venlo ingekomen met 41 handteeke ningen. Bij enkele candidaatstelling werden Dinsdag als leden van de Tweede Kamer gekozen verklaard: te Roermond Mr. F. J. Bolsius; te Weert Jhr. V. E. L. de Siuers; te Sittard J. H.J, Beckers. Alzoo zy» drie Limburgsche afgevaar digden, de heeren Bolsius. de Stuers en Be. kers by enkele candidaatstelling her kozen. In de overige districten zyn candidaat gesteld te Maastricht Mr. F. J. Janssen, altr. katholiek, J. B. H. Klijnen, liberaal en De Jonge, socialist; te Gulpen Jhr. Mr. Ch. Ruys de Boerenbrouck, aftr, katholiek, Paul Brouwers (kath.) en H. van Kol, soc. Naar wij vernemen zal morgen namiddag de Fietsclub -Ons Genoegen" van Oirlo een clubtocht houden naar Venray, Merselo en Leunen. In de cafó's Thielen, Van Baar en Kemps zal de Afdeeling Zang en Tooneel dier club, eenige nummer» uitvoeren, respectievelyk te ongeveer 4, 5 en 7 uur. We wenschen deze flinke club prachtig weer en een gezelligen middag. De Zeereerw. Pater Rogerius Burgers eerste overste der Missie der Nederl. Franciscanen in Brazilië, vroeger Gardiaan in het Franciscanerklooster te Venray, komt binnenkort terug naar het vuderland, ter behartiging van missiebelangen. Z.Eorw. is den 23en Mei afgereisd. Tijdens zijne afwezigheid is als Delegaat aangesteld de Zeereerw. Pater Julius Berten. MERSELO. Naar wij met genoegen vernamen, zullen de fanfare -Euterpe" en de fietsclub van Oirlo een der eerstvol gende Zondagen ons dorpje met een bezoek verteren. Dat belooft een gezellige dag te worden. MAASYJEL. Dinsdagmiddag is bij den bakker P. alhier eeu geweldige brand uitgebroken. Bakkeiy en stalling werden doorliet vuur geheel verwoest. Vier varkens kwamen in de vlammen om. terwyi een paard ernstige brand wonden kreeg. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. toestel stond, om. Zy kreeg don inhoud ovei hooid, boveolyf en armen, werd 1 naar het Sophia Kinderziekenhuis gebracht en overleed daar aan de bekomen brand wonden. Ie HEItKRAÜË Hoewel men in het begin vreesde, dat het bezoek aan dezen Katholiekendag minder druk zou wezen, heefi dit de ver wachting verre oveitroöen. Duizenden en duitenden trouwe zonen onzer Moeder de H. Kerk zyn aldaar bijeengekomen om getuigenis af te leggen van gehechtheid aao de R. K. Xerk. Niet minder dan acht groete bonden zyn met bunn6 leden groot in getal naar Kerkrade afgevaardigd, om hunne respec tieve belangen onderling te bespreken in groote vergaderingen, onder de hoog wapperende vaan der R. K. Kerk. X)e beroemdste sprekers hebben zich1 Zaterdagmorgen reed aan het Station alhier een goederentrein, wegens verkeer den wisseLtand, op een verkeerd spoor. Hierdoor kwam de trein in botsing met een dwars over die lyn staande vrachtkar en eenige wagons. De arbeider P. V., die een eind weegs werd medegesleurd, bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. Hij werd in het St. Servatiusgesticht verbonden. De vrachtkar werd gedeeltelijk vernield. liijwielpad Venrajalleuriie. Jf. Zaterdag werd in het Ciublokaal van de Rywielclub -Volksbelang" te Ven ray, ten overstaan van den Heer Jaoson, Inspecteur van den A.N.W.B. aanbesteed het maken van een verhard fietspad Venray—Deurne, via Nachtegaal en Kraaienhut. De geheele begrootiDg van het pad bedroeg 1750 gulden. Daar echter de A.N.W. de aankoop van sintels, met de daarby komende spoorvrachten, het in walsen met de motorwals, de helft der karvrachten der aan te voeren sintels enz. enz. voor zijne rekening neemt, was de begrooting voor dat gedeelte, waar- over de aanbesteding liep 950 gulden. Ingeschreven werd als volgt L. Wijnhoven, voor f 1450.00 K. Janssen en F. Koppens f 1090.00 P. J. v. Soest Hendriks f 993.40 Gegund aan de laagste inschrijvers, v. Soest en Hendriks. Met de werkzaamheden zal begonnen worden Maandag 7 Juni. Daar echter het 'nwalsen met de motorwals niet kan ge schieden dan bij nat weer, zal het pad niet voitooid kunnen worden voor a. s. herfst. ROERMOND. H. M. de Koningin- Moedor zal den 17en dezer een bezoek breng-m ,.an Roermond. Bij die gelegen heid zal H. M de Munsterkerk en andere R. K. kerken en gestichten bezichtigen. De Koningin-Moeder zal 's middags om 2_26 aankomen en 6,53 weder vertrekken Na pen kort buitenlandsch reisje zal zij haar verblijf op Soestdyk vestigen. VKlSLO. Vr ydagochtend werd in het Ven onder Venlo gevonden liet lijk van zekeren S. F. De hartstreek was door boord met talryke kogels. Het omliggend terrein, en het lichaam gedeeltelijk, waren verbrand. In de nabijheid weid een dubbelloops achterlaad- geweer gevonden. De politie nam het lijk io besiag en doet onderzoek. Woensdag vergaderden de onder wijzers der gemeente Venrsy in de school te .Oirlo, Ondanks de wel wat felle zomerwarmte was de opkomst talrijk. Na het voorlezen der notulen van de vorige vergadering werd eene lezing gehouden door den hc-er M. van den Berg. Leunen, over -Karnktertrekjes en gebreken bij kinderen". Deze zeer leerzame lezing lokte eene drukke discussie uit. Als plaats voor de vergade ring in Juli werd Leunen aangewezen. De vergadering, om ruim 3 uur ge opend werd omstreeks 5 uur door den Voorzitter gesloten. Naar wy vernemen, is door de land- bouwers uil de gemeente Venray, dit jaar voor iuim f 100.000 verzekerd bij de Onderlinge Hagel verzekering van den Limb. Laudbouwbond. Naar wy vernemen zal de opening van den Gemeentetram Venray—Station plaats hebben op Dinsdag 15 Juni a.s. Donderdag zyn reeds een tweetal mooie tramwagens aangekomen, waarmede in de a. s. week proefritten zullen gehouden wordeu1 Morgen Zondag zal in het Pensionaat -Jerusalem" het plechtige feest der Eerste' H. Communie gevierd worden. Generaal Deünitor. Door bet kapittel der Minderbroeders op Pinkstertigilie te Assisië gehouden is tot generas lefinitor benoemd de Honf». eerw. Pater isomardirms Klamper, die sinds een tiental jaren aan het hoofd staat van het bloeiend Antoniuscollege te Rome. Overreden. Dé ongeveer 70jarige veehandelaar Hoogveld uit Wychen is Dinsdagmiddag aan het station aldaar door den trein van 4.15 naar den Bosch overreden. Hy trachtte op de treeplank van den reeds in beweging zijnden trein te springen, doch viel tusschen perron en treeplank. Hij kwam met het hoofd onder den trein en werd dood opgenomen. Treinroof. Dinsdagmiddag kwam C. v. B. per trein van Lochem naar Arnhem. Tusschen Zutphen en Arnhem maakte hy even gebruik van het privaat en liet zyn taschje enz. op de bank liggen hjj zijn terug komst kwam hij tot da ontdekking dat zijn taschje inhoudende o. m. een portemoonaie met ongeveer f250 was verdwenen. Te Arnhem gaf hij hiervan kennis aan den stationchef en bij de politie, doch tot nu bleven alle nasporingen vruchteloos. De 1(H).000 i6 ditmaal in de Zandstraat te Rotterdam neergestreken voor de eene helft en voor de andere helft in de Bagynestraat aldaar. Voor de tweede helft is één de gelukkige, de Zandstraters krijgen ieder f 1060 op hun aandeel. De gelukkigen zijn allen Israëlieten. Hel Hof naar hel l.oo. Men meldt uit Apeldoorn De komst van het Hof op het Loo is officieel vastgesteld op 11 Juni. I)e feesten alhier ter eere van de prinses zullen op 18 Juni plaats hebben. Maas- en Waalkanaal. Door de Nijmeegsrhe Handelsvereni ging is het initiatief genomen in zake eene kortere verbinding tusschen Maas en Waal via Mook—Nijmegen. Een commissie daarvoor benoemd heeft op dracht ontvangen te onderzoeken, welke de meest gewenschte weg zal zijn, die zal kunoen leiden tot deze kortere verbinding waardoor de belangen der scheepvaart, in het bijzonder naar hei Noorden des lands en naar Duitscbland zeer zullen bevordord worden. Haal op de kinderen. A. E. Z., een éénjarig meisje, trok in de keuken van de ouderlyke woning aan de Sophiakade no. 8a te Rotterdam een pan met kokende melk, die op een gas- Vuurwapenen. Zekere J., werkzaam aan de stichting Wolf .eze. had gisterenmorgen op een nog al gre ten afstand een kraai geschoten. De man, hierover met het oog op den grooten afstand, eenigszins in zijn schik, verhaalde dit aan den tuinman, zekeren G. Men betwistte elkander een en ander, waarop besloten werd de proef te nemen. J. schoot het eerst op een papier, dat door hem over een plank was gehangen. Na liet schot laadde hy het geweer ten tweede male en gaf dit aan G. J. liep naar de plank om er een nieuw papier op de hangen en terwijl hij naar zijn maat wilde terugkeeren, ging het geweer af en trof J. met do volle lading in de borst. lien Iroume koe. Een belangwekkend voorbeeld van trouw en gehechtheid leverde een koe, die do veehandelaar A. Visser, te Hazerswoude van den veehouder Merbes, in de Bent, had gekocht. Des avonds haalde Visser het beest thuis, maar den volgenden morgen was het verdwenen. Gedurende den nacht was de koe naar haar vorige weide, die een half uur vandaar verwijderd ligt, teruggekeerd. Het trouwe dier had zich niet ontzien, door het water te gaan, om zijn oude vriendiunen weder te ontmoeten Visser haalde haar najuurlijk weer terug en wel met moeite, maar den volgenden nacht maakte de viervoeter donzelfdeü tocht nog eens. Eindelijk heeft Visser maatregelen genomen, om die nachtelijke excursies te voorkomen. He jubelfeesten Ie kleef. In de voorbereidingen voor het groote 300jarig jubelf est, dat 18 Juni a. s. te Kleef zou gehouden worden, is plotseling een onderbreking gekomen, doordat de Duitscbe Keizer dien dag verhinderd is de feestelijkheden met zijn bezoek te vereereu. Daar Z. M. er echter ten zeerste prys op stelt, het gedenkfeest by te wonen, zal dit plaats hebben op een nog nader vast te stellen dag tusschen 1 en 15 Augustus a. 8. Aelilerlioekaelie gebruiken. In een gedeelte van den Achterhoek van ons land zyn nog eigenaardige oude gebruiken in zwang gebleven. Indien in zekere plaats de verkeering tusschen een jongen en een meisje wordt afgebroken, en een van beiden gaat daar na met een ander huwen, dan ontvangt de overblijvende op den dag van hei huwe- lyk eon groote pop, in d«n vorm van een ▼ogöhfèi sc'irikker 5f wel toffdanig voor werp wordt op het dak van een buurman geplaatst. Een en ander geschiedt onder toeloop van veel publiek. Men kan de spotternij toch ook te ver drijven. Genezing Ie Lourdes. Te Lourdes is een Belgische dame, Poulieur uit Acoz, die met de Belgische bedevaart naar het genadeoord der Onbe vlekte Maagd was gegaan, deze week op wonderbare wijze van bare ziekte genezen. Haar rechterbeen was door een val sedert twee jaren geheel verlamd, zoodat zy niet kon loopen. Vol vertrouwen ging zy naar Lourdes. Zij moest in en uit den trein ge dragen worden en te Lourdes werd zij in een wagentje naar de grot gereden. Maandag jl. werd zij voor do vijfde maal in het bad gedompeld, toen zij plotseling iets vreemds door het lichaam voelde gaan. -Het scbynt, dat ik goed zou kunnen loopen" zei ze tot een persoon, die haar vergezelde. Inderdaad, ze was genezen, zij stond op en wandelde alleen naar de grot. Ook thans blijft de genezing voortduren en kan de vrouw goed loopen. Lieve vrouwtjes. Een Engelsch mynweiker, Englart sprak allerlei kwaad van de vrouwen en meisjes van het dorp Manifold in Pennsyi- vanië en toen hy ondanks herhaalde waarschuwingen, daarmee maar niet wilde ophouden, besloten de vrouwen in een geheime vergadering z ch op den lasteraar te wreken. Na nog een laatste, weder in den wind geslagen waarschuwing dat hij beter deed zich uit de voeten te maken, trokken 250 vrouwen en meisjes, met stokken en 8Paden gewapend, op hem aan, om hem weg te jagen. Zij vervolgden hem een paar mijlen ver. Hij werd gestompt, geslagen en herhaalde malen neergeveld De politie kwam hem te hulp eu be schermde hem tegeu de woedende vrouwen. Hy werd een eind buiten het dorp gevoerd en in een electrische tram gezet, met de waarschuwing niet terug te komen. Englart stapte echter weidra weder uit den tramwagen en zocht een toevlucht in een bosch, waar hy Vrijdag avond stervend werd gevonden. Verschillende vrouwen die den den aan. val leidden zyn reed» in hechtenis genomen en er zullen nog anderen worden gevat. Vliegen verdrijven. Een pachter uit de omstreken van St. Cyr, de hoer Paul Fó. die 170 koeieu bezit, in verschillende stallen staaode, heeft onlangs waargenomen, dat vliegen een merkbaren afkeer hebben van blauwe kleur. Hij kwam daardoor op de gedachte meer blauwsel in de kalk te doen, waar mee hy zyne muren jaarlijks bestreek en sedert heeft hij geen last van vliegen meer. De toepassing is eenvoudig, iedereen kan het met kleine kosten doen. Ziehier het recept van den heer Fó. Io 100 liters water doet men 5 kg. geblusch- te kalk en 500 gram az uurblauw. Men doet dus goed de muren met blauw te kalken gedurende den zomer, in Juni en Augustus b.v., op de twee tijdstippen, dat de vliegen zich beginnen te vermenig vuldigen en buitengewoon talrijk ayn. Buiten de byzonlere werking van het die ooggetuigen bij den heer Fé hebben kunnen nagaan, vinden de vliegen vol strekt geen genoegen in deze vernieuwde kalkingen. Nu wy den warmen tyd tegemoet gaan, raeenen we goed te doen op het bovenstaande de aandacht le vestigen. Koude In Japan. Als de koude intreedt, is het opvallend, dat de Japanner, in tegenstelling met ons, er in de eerste plaats voor zorgt bet hoofd warm te houden, terwyi men mannen zoowel als vrouwen, dikwerf by de streng ste koude barrevoets op hunne houten sandalen over straat ziet gaan. Over het geheel schijnt de Japanner heel wat koude te kunnen verdragen. Vroeger dagen zag men dikwijls in de pelgrims- tochten, die by godsdienstige feestelyk- heden zich naar de tempels richtten, man- neu zonder haast een enkel kleedingstuk aan het lyf mee optrekken, al vroor het ook, dat het kraakte, Nu staat de politie zulke luchtige kloedij niet meer toe; maar in de tempels genieten de luidjes ook na nog van een yskoud bad uit de tempelbron De winter brengt ook voor den Japanner zijne genoegens, maar deze zyn niet geheel dezelfde als by ons. Sneeuwballen gooien en sneeuwpoppen maken is bij de kleine Japannertjes vrijwel onbekend. Daarentegen wordt er drnk schaatsen gereden, maar niet op het ijs in vy ver» of in de rivieren, doch op de hard gevroren sneeuw in de straten, waar ook de slede- sport druk beoefend wordt. voor eene plaats in de brengt ter openbare kennis dat op Vrydag den il Juni a s. van des morgens acht tot des namiddags vyf uren, do stemming zaï geschieden ter vervulling van eeae plaats in de Tweede Kamer der Staten Generaal. De candidaten, in alphabetize volgorde zijn NOLENS W. H. OUDEGEEST J. l evens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende i -Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Venray den 4 Juoi 1909. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. van Venray Gelet op het bepaalde van art. 37 der Drankwet. Maken bekend dat de volgende aanvra gen zijn in gekomen van 1. 1'eter Jacob Gitzeis molenaar wonende te Venray Wijk E, no 319 2. l'aulus van Arsen landbouwer wonen de te Oostrum Wijk K. 893. ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank. dat zij, die tegen het verleenen der gevraagde verloven bezwaren hebben deze voor den 22 Juni a. s. aan hunne college schriftelijk moeten kenbaar maken. Venray, 4 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT. van Venray, brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Eugéne van Rechera, kanunnik te Gent. namens de Eerw. Zusters van Liefde te Venray, om vergunning tot het bouwen van een dubbelen heeteluchtoven op het perceel kadastraal bekend ia sectie C no 3299. Op Dinsdag den 22 Juni 1909. des voormiddags te elf uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zy, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dragen voor het bovengemelde tydstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2