Limburgsch Nieuws. Nouvlinderplaag. Algemeen Nieuws. Door Z.Exc. den Miuister van Land bouw Nijverheid en Handelis een schrijven gericht aan de Gedeputeerde Staten der provincies Noordbrabant, Limburg. Gelder land, Utrecht, Overysel en Drenthe, ten eindo hunne medewerking in te roepen, om uitbreiding vaD beschadiging door den non» vlinder, die het vorige jaar in sommige streken belangryk was, zooveel tnogelyk te keeren. Het is naraelyk niet onmogelijk en zelfs zeer waarschijnlijk, dat ook dit jaar de nonvlinderplaag in sommige ge deelten van ons land, zal optreden. Wat in het algemeen de nonvlinder en zijne bestrijding aangaat, zoo verwijst dit schrijven naar het -Rapport betreffende het optreden van den nonviinder in Neder land en de maatregelen, die ter bestrijding van de nonvlinderplaag kunnen genomen worden", welk rapport gratis te verkrijgen is bij de Directie van den Landbouw te 's Gravenbage eo naar het duor het Staats- boschbeheer uitgegeven vlugschrift -Insec ten schadelijk voor naaldhout, no. 4 De nonviinder," dat op aauvrage gratis wordt toegezonden door den Inspecteur der Staatebosschen en ontginningen te Utrecht., Daar echter dit jaar bijzondere maat regelen voor de bestrijding van bet insect zullen beheoren genomen te worden, ver- zi ekt de Minister Gedeputeerde Staten om to willen bevorderen, dat de gemeenten, binnen wier gebied dennenbosschen van eenigen omvang zijn gelegen, alles in het werk stellen om de aanwezigheid van den nonviinder zoodra mogelijk te doen ont dekken en vervolgens zoo noodig te be strijden, Hiertoe waren gemeenten uit te noodigen om le. voor zoover dit nog niet is geschied eene verordening in het leven te roepen, zoowel ter voorkoming van schade door den nonviinder als door andere insecten, zooals de dennenscheerder, mede omdat eene nonvlinderplaag gowoonlijk door eene dennenscheerderplaag gevolgd wordt. 2e. door publicaties als anderszins er voor zorg te dragen, dat de aanwezigheid van rupsen en eieren of poppen van den nonvlinder zoo spoedig mogelijk worden ontdekt en aan bet gemeentebestuur ge meld, hetwelk daarvan onverwyld bericht zendt aan den inspecteur der Staatsbos- schen en Ontginningen te Utrecht. 3e. indien ergens bestrijding eener nonvlinderplaag naar het oordeel van het Staatsboschbeheer of der Ned, Heidemaat schappij gewenscht is, zoo noodig van gemeentewege gelden voor dit doel beschik baar te stellen en eene Commissie te benoemen, die toezicht op het werk zou kunnen höudën en zich rnet het innen en uitbetalen der gelden zou moeten belasten. 4e. deD eigenaren van naaldhoutbos- acheo in verband met het in sub 2e ver melde, te wyzen op het groote belang dat rij er bij hebben a door zich op de hoogte te stellen En hoe krenkend voor hem was 't niet als hij drijfjacht hield, en dan de vreemde jagers op de grenzen van zijn gebied de ontsnappende hazen en patrijzen opvingen en met welgemikte schoten „zijn" wild bemachtigden. Maar nu zou hem de kans geboden worden, alles bijeen en aaneen te krijgen. Hem zou een dubbele vraag gesteld worden. Hij had 't een of 't ander te kiezen. De geheele jacht te hebben voor 250 francs, die dan voor de kas der op te richten fanfare, bestemd was, of wel geen enkele jachtpermissic te krijgen van al, «vat zich boer en grondeigenaar noemde. En in 't tweede geval, als de heer zijn antipathie tegen de stichting eencr fanfare volhield, zou men „Luuker heerc" vragen, die de jacht zeer zeker wilden pachten. Want voor alles stond vast: de Fanfare moest en zou er komen. II. Nu werden alle maatregelen genomen, men benoemde een commissie, die de zaak zou ten uitvoer brengen en na eenige dagen zag men eene deputatie voorzien van een groot papier en van alle jacht- permissies, in half zondagsch, halfwerkcn- dagsch gewaad gestoken, naar 't kasteel trekken. Dc brouwer ging voorop en luidde zoo hard aan de bel der voorpoort, dat de geheele deputatie er van schrok. De honden in hunne getraliede hokken op de binnenplaats begonnen te blaften en sprongen op, men voelde zekere beklemd heid toen men den hoogen arduinen trap opging. Jean van Pol, de rverduld]e moel- mèker", de ïsegrim, die met iedereen overhoop lag, behalve met zijn heer, wit gedast en roodgevesl deed hen open en diende hen aan zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Hij liet hen in de groote zaal en daar zaten ze te wachten met dc voeten op de mollige tapijten, in de mooie, groote zetelstoelen onder de reusachtige vergulde lichtkronen. Van de wanden, uit hunne schilderij- ramen keken dc oude van Wylre's voor vaderen van den kasteelheer in hun def tige fluweclen en bestikte costuums en hun krullepruiken, op het gezelschap no tabelen neer en de schepen, die ook van de partij was. wilde juist vragen wat dat voor een „komiek vrommus" was, mit "den goljen toot oppekop" die boven den schoor steen hing, toen de heer zelf binnentrad. N.K Wordt vervolgd. van de leefwijze, de beschadiging, het voorkomen en het bestrijden van het insect b om hunne bosschen voortdurend scherp in het oog le houden, c om bij ontdekking van de nonvhn- dors of van de rupsen, poppen of eieren van het in3cct, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan het gemeentebestuur; d om de bepalingen der verordening stipt na te komen; e om krachtig deel te nemen aan de bestrijding en daarvoor gelden beschikbaar te stellen; en in streken, waar beschadiging van het insect aanwezig of te verwachten is, het vellen van dennenboomen slechts te doen plaats hebben na overleg met het Staatsboschbeheer of met de Nederland- 8che Heidemaatscliappy; (j om de aangetaste bosschen doel matig te zuiveren van doode of kwynen- de boomen; door het leggen van vang* boomen de vermeerdering van den dennenscheerder tegen te gaan en verder tegen andere schadelijke insecten als de kleine en de groote dunneosnuiltor, de door de omstandigheden geboden maat regelen toe te passen. Ten slotte wordt er op gewezen, dat het Staatsboschbeheer en de Ned. Heide maatschappij bereid zijn, zooveel moge lijk technische lmlp on voorlichting bij de bestrijding te geven en dat de Minister van Landbouw zijn ambtgenoot van Jus titie heeft verzocht aan do Rijksveldwacht en aan de Koninklyke Marechaussee op te dragen, nauwlettend toe te zien op de handhaving van bovenbedoelde gemeen telijke verordeningen. VEN RAY, 17 April 1909. Paaschmaandag is alhier op de Pastorie opgericht eene St. Elisabethsver- eeniging ten doel hebbende be hoeftige kraamvrouwen te steunen. Het bestuur dezer nuttige vereeniging is samen gesteld als volgtMevr. Dr. Eflèrbeck, presidente; Mevr. II. Esser -Trynes, secre taresse; Mevr. J. Poels—Poels, penning- meesteresseMevr. wed. W. Poels, maga- zijnmeesteresse en Mevr. Dr. A. Janssen, Mevr. C. Iïeijnders en Mevr. C. Esser van Geffen, als leden. Zaterdag werd door de marechaus sees van Horst naar de gevangenis te Roermond overgebracht A. van D. 27 jaren, zonder beroep, geboren te Bergen, zwer vende, verdacht van den 4en dezer te Oostrum, gemeente Venray een rijwiel toebehoorende aan Th. Camps te hebben ontvreemd. Blijkens achterstaande advertentie zal het Ivruisverbond alhier eene alge» meene vergadering houden in de Muziek zaal, waarna Tooneeluitvoering. Wij twijfelen niet of de Kruisverbonders zullen allen trouw opkomen. Daar de entréc zeer laag is gesteld zal het ook niet aan belangstelling ontbreken. In- tusschen aan het Kruisverbond een flink succes MERSELO. In den namiddag van den tweeden Paaschdag werd in ons dorp eene aangename gezelligheid teweegge bracht door de fanfare „Cecilia", die Mer- selo met een bezoek kwam vereeren. Allereerst gold dit bezoek het raadslid J. M. Michels, die onlangs bij eene sub sidie-aanvrage van het gezelschap hieraan zijn stem verleende. Hiervoor werd hem dank gebracht door den President, den weled. heer V. Fonck, waarop de heer Michels zich gevoelig toonde voor de eer, hem bewezen. Hierna toog men naar de cafe's, overal lustig blazende en door eene gansche schare muziekliefhebbers gevolgd. Op dezen tocht dankte nogmaals de vice-president, de weled. heer W. Schmitz, stationschef, in welgekozen woorden voor den steun van ons Raadslid ondervonden, en hoopte dien steun steeds te zullen ondervinden, waar het gezelschap met billijke eischen voor het voetlicht trad. Tot slot werd eene serenade gebracht aan den Zecreerw. heer Rector, wien door den President van „Cecilia" werd toegewcnscht, dat hij nog lang moge werk zaam zijn aan het zielenheil van Merselo. Onder het spelen van een opwekkenden marsch werd de terugtocht naar Venray aanvaard. De fanfare „Cecilia" heeft ons een prcttigen namiddag bezorgd. Daarom een hartelijk tot wederziens. Men verzoekt ons te melden, dat door het Bestuur van het gezelschap „St. Ilubcrtus" besloten is, den heeren Hono raire leden een feestavond aan te bieden Maandag 26 April a. s. HORST. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Horst, dc heer L. A. Eisink, ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Ittervoort. Dr. Nolens en de Maas» vereeniging. Paaschmaandag 11. vond te Meefl° een grootsche betooging der Maasvereeniging plaats. Een 300tal belangstellenden uit alle deelcn van Noord-Limburg en de Noord- Brabantsche Maasstreek waren in de groote zaal „De Vereeniging" samenge komen. Aanwezig waren: Op de eerste plaats Mgr. Dr. Nolens, omringd door een 14 lal burgemeesters van de volgende Limburgschc en Noordbrabantsche ge meenten: Venlo, Tegelen, Bergen, Wans- sum, Broekhuizen, Grubbenvorst, Venray, Sevcnum, Mook. Gennep. Mecrlo, Maas hees, Vierlingsbeck en Cuyk, verder vele afgevaardigden der Maasvereenigingen van Venlo, Tegelen, Belfeld, Gennep en Bergen, en drie leden der Provinciale Staten van Limburg Dr. V. Dubois, G. Peters en li. Try nes. Als burgemeester der gemeente Mecrlo riep de heer A. van Ilaeff de aanwezigen het welkom toe, waarna de heer Kellenaers namens de Maasvereeniging Mgr. Dr. Nolens en de veie belangstellenden, burge meesters, zustervereenigingen en Staten leden hartelijk verwelkomde. De heer K. gaf daarna het woord aan Mgr. Dr. Nolens, die een zeer leerzame redevoering hield over het Maasvraagstuk. Vooreerst wijst de spreker op hst groote nut ecner bevaarbare Maas. Wij streven allen naar zoo groot mogelijke welvaart. Vooreerst naar welvaart op zedelijk gebied en dan naar stoffelijke welvaart. Welnu, een der beste middelen tot bevordering der stoffelijke welvaart zijn dc verkeers wegen. Voor Limburg dc Maas. Men vraagt of de kosten voor de bevaarbaarmaking der Maas niet te hoog loopenspreker is van meening, dat men, waar "t verkeerswegen betreft, niet tc zeer op de centen moet letten. Zonder centen, zonder guldens, zonder miilioenen gaat het hier niet. Men spreekt van 12 a 15 millioen. Zeker een groote som. Maar als eenmaal 't gewicht der zaak is inge zien, komt het op die som niet aan. In de laatste 40 a 50 jaren werden in Holland rneiV dan 450 millioen gulden besteed aan verkeerswegen, spoorwegen en kanalen. Vervolgens wijst spreker op het Maas- vraagstuk, zooals dat in vroegere en in de laatste jaren in de kamer behandeld werd. Vroeger (en ook de heer Nojens heeft het als afgevaardigde nog beleefd) was het steeds de afgevaardigde Lam-, brechts uit Sittard die telkenjare over de bevaarbaarmaking der Maas bij de be- grootingsdebatten sprak. Maar men hield den man (niet zoozeer uit kwade bedoe lingen) zoo'n beetje voor den gek. Men kende Limburg nauwelijks en gevoelde niets voor de bevaarbaarmaking der Maas. Thans is hierin verandering gekomen, vooral tengevolge van de ontwikkeling van 't mijnwezen. Men is ook in Holland den ernst van het Maasvraagstuk gaan inzien. Men is er van overtuigd dat voor de ontwikkeling van het mijnwezen een bevaarbare Maas beslist noodzakelijk is. Spreker wijst daarop met een enkel woord op hetgeen minister Bevers voor de bevaarbaarmaking der Maas deed, cn spreekt onder applaus der vergadering de hoop uit, dat wij allen de bevaarbaar making dezer rivier mogen beleven, en dat minister Regout de gelegenheid moge vinden, daartoe het zijne bij te dragen. Daarna wijst spreker op de samenwer king met België. Zonder samenwerking kan de zaak niet tot stand komen. De heer Nolens, geeft goeden moed. Neder land en België worden tegenwoordig door verstandige menschen bestuurd. Spreker wijst op de verbroedering tusschen Nederland en België en is van meening dat de Holbvidsch-Belgische Commissie, waarvan hij - i-AT is, het tot stand komen van een vergelijk in zake de Maasquestie zal bespoedigen. Verder is de heer Nolens er van over tuigd, dat de bevaarbaarmaking der Maas in Limburg, de drooglegging der Zuider zee moet vooraf gaan. Eerst het noodige en dan het nuttige. Duidelijk zet daarop de heer Nolens het doel en het groote nut der Maasvereenigingen uiteen, en spreekt de hoop uit, dat weldra niet alleen in meerdere Noord-Limburgsche gemeenten, maar ook in Noordbrabant Maasvereenigingen worden opgericht, (daverend applaus.) Nadat de heeren A. van Haeff en A. Kellenaers spreker en aanwezigen in hartelijke woorden hebben bedankt, wordt deze schitterende vergadering met eene hulde aan Koningin Wilhelmina gesloten. L. K. GENNEP. Woensdagavond is door de marechaussees alhier aangehouden P. J. Coopmans, aannemer en timmerman te Zelderheide, gemeente Ottersum, verdacht van het valschelijk ondcrteckenen met den naam J. Verhoeven van een bewijs van borgstelling tot een bedrag van f450.000. C. heeft reeds bekend en is Donderdag morgen gevankelijk naar 's Bosch over gebracht. Zaterdagmiddag had het zoontje van den stationchef Bloemers alhier, bet ongeluk tusschen Haps en Mill van den in vaart zijnden trein no. 5 te vallen. Door het raampje willende zien. had hij met de knieën de portierkruk naar beneden ge drukt, waardoor dc deur openging en hij er uit viel. Gelukkig kwam h(j er met den schrik en een paar schrammen af. Op pitnoodiging van het bestuur der Maasvereeniging alhier zal onze afgevaardigde der Twpede Kamer, Mgr. Dr. Nolens, op Zoodag den 16 Mei a. s. in de tooneeLaal van het hotel Verzett alhier eene lering houden. De zaal zal voor eenieder toegankelyk rijn. OEFFELT. Maandagavond ontstond omstreeks uur door onbekende oorzaak brand in de keuterij bewoond door de familie van de Mond. Binnen korten tijd stonden buis en stalling in lichte laaie, zoodat aan redden niet te denken viel. Het mobilair, alsmede 1 koe, 1 zeug met 10 biggen, 17 kippen en eene geit kwamen in de vlammen om. Assurantie dekt de schade, De brandspuit der gemeente is niet bij den brand verschenen, zoodat velen zich afvroegen, waartoe de gemeente eigenlyk in het bezit is eener spuit. MOOK. Donderdagmorgen circa 4 uur is brand ontstaan in een huis aan de Mooksche baan, bewoond door de gezinnen P. en St. De woning is totaal uitgebrand, vier varkens kwamen in de vlammen om. Assurantie dekt de sübadé. Do brandweer van Hateit was spoedig ter plaatse even als de opp8rbrandme03ter uit Nijmegen, de heer Raucb, VENLO. Door het gemeentebestuur alhier worden onderhandelingen gevoerd over electrisch licht in die gemeente. Dc clectrische centrale zou gebouwd worden in de buurt van Camp bij Rhefnberg en het electrisch licht leveren aan de Kreisen Kempen, Mörs, Geldern en Clcvcnoor delijk is Cleve het meest verwijderd punt van aansluiting cn zuidelijk zouden Venlo, Tegelen cn het Missiehuis Steijl grens uitmaken. Eerste Paaschdag ontstond in het café v. H. op de Parade ruzie tusschen de bezoekers en den kastelein. Plotseling trok zekere Th. v. d. V. het mes en gaf den kastelein een slag over den arm. v. H. begaf zich zelf naar dokter D., die het eerste verband legde en hem verbood verder te gaan, daar v. H. levensgevaarlijk gewond was, achtte hij overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk. Het bleek dat de slagader in den rech ter bovenarm was doorgesneden; de heele straat waar v. H. geloopen was, zag rood van het bloed. De 20 jarige dader werd terstond door de politie ingerekend en is naar Roermond overgebracht. De toestand van v. H. is veel beter. ECHT. Wegens het werken op Paasch maandag, werd door de marechaussees alhier, tegen een groot aantal personen deswege procesverbaal gemaakt. Tot heden verkeerde men in de meening dat zulks mocht, echter is op erkende Christelijke feestdagen zulks verboden. MAASTRIC11T. Zaterdagochtend om 10 uur, den door de directie van de „Stella" te Maastricht gestelden uitersten termijn, was geen der stakende glasbla zers aan het werk gegaan. Toen werd het vuur van een der glasovens gedoofd. De heiligdomsvaart te Maastricht. Men schrijft uit Maastricht Nu de tijd nadert, dat zoovelen zich de vraag stellen, waarheen zij dezen zomer hun uitstapje zullen richten, zal het mis schien vanbelang zijn te wijzen op de werkelijk groolsche en zoo goed als unieke feesten welke van 10 tot 25 Juli a,s. zullen gegeven worden te Maastricht ter gelegen heid van de zgn. Heiligdomsvaart, d. i. de zevenjaarlijksche uitstalling van relieken, die hoofdzakelijk in het tijdperk van Karei den Groote daarbijeen gebracht zijn. Maastricht met zijn ten deele Belgische karakter, heeft dit met dc Vlamingen ge meen dat het optochten weet te organiseeren waarvan men zich in het Noorden des lands nauwlijks een denkbeeld kan vormen. Zoo zal op 10 en 25 Juli een historisch religieuze optocht worden gehouden, die de vergelijking met de beste studenten maskerades glansrijk kan doorstaan. In schitterende historie-trouwe kostuums zullen daaraan 1200 personen deelnemen, waaronder hoofdfiguren als Karei Martel, Pepijn de Korte, Karei de Groote, graaf Dirk VI van Holland, Godfried van Bouillon, den kruistochtprediker Bernard van Clair- vaux, Barbarossa, Maximiliaan van Oosten rijk, Filips dcschoone, Karei V, de Ned. Paus Adriaan en vele anderen. Men weet voorts, dat Valkenburg en het schoone Geuldal in een half uurtje tijds uit Maastricht te bereiken zijn. Nieuws uit de Buurt. BOXMEER. Bij Kon. besl. is D. Boers- ma op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Boxmeer onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. DEURNE. Den laatsten tijd hebben er in de Peel nogal branden plaats gehad' die zich in gelukkig meestal tot hcibrand be paalden. Zaterdag echter ontstond weer zoo'n brand, toen spoedig bleek, dat eenige turfmijten de prooi der vlammen geworden waren, ten nadeele van eenige Deurnesche ingezetenen. Het was wel te wenschen, dat die vuurke-stokers eens betrapt en achterhaald konden worden. Door de oplettendheid van den ma chinist van trein no. 110 die 3,42 uit Ven lo vertrekt is een déraillement voorkomen Van een goederentrein waren tusschen Venlo en Deurne vijf pakken hooi afge vallen, welke op de lijn lagen, zoodat de trein onmogelijk kon passceren. Bij avond ware een ongeluk zeker niet uitgebleven. Van de Irani geslingerd. Eersten Paaschdag heeft bij den tol te Berg en Dal een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen n.l. de bekenden tramconduc teur Koenders van den eenen wagen op den anderen wilde overstappen, verloor hij het evenwicht en werd van de tram geslingerd. Ernstig aan den rug gekneusd en drie gebroken ribben werd de ongeluk kige opgenomen en per terugkeerende tram naar Nijmegen vervoerd. K. is sedert de opening der lijn reeds in dienst der tramwegmaatschappij. Onderwijzers-examens. Dc minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, behou dens onvoorziene omstandigheden het mondelinge gedeelte van de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid als onderwijzer op de volgende plaatsen en tijden zal worden afgenomen te Venlo, in een lokaal van „Café National", van 14 tot en met 17, van 20 tot en met 24, op 27 cn 28 April, telkens van des morgens 8.15 uur af. tc 's Hertogenbosch in een lokaal van de sociëteit „Casino" van den 14 toten met 17, van 20 tot en niet 22 cn op 24 April4 telkens van des morgens 8.30 uur af. te Arnhem, in een lokaal der Buiten sociëteit, Utrechtsche Weg, van 3 tot en met 7, vanl7 toten met 24 Mei, telkens van des morgens 9.15 uur af. Fruil. In de Neder-Bctuwc beginnen de abri kozen- en perzikboomen te bloeien. Zij beloven veel evenals de Engelsche, kroozen waarvan de bloemknoppen nog gesloten zijn. De late bloei vermindert zeer de vrees voor nachtvorsten. Moordaanslag op den rijks veldwachter Nikkel kamp te Dreumel. Donderdag werd door de arrondisse- ments-reebtbank tcTiel veroordeeld Hend. Galg, Hzn., oud 44 jaar, opperman te Dreumel, thans verblijvend in het huis van bewaring tc Ticl, wegens poging tot doodslag, teneinde zich zelf voor een gepleegde overtreding straffeloosheid te verzekeren, tot een gevangenisstraf van 8 jaar, onder aftrek van preventief. In deze zaak waren gedagvaard 7 getuigen, waaronder een a décharge, en dr. Lubberman arts te Dreumel, als des kundige. Plotselinge dood. Twee kinderen van B. te Groesbeek werden Woensdagmorgen dood te bed gevonden. Den avond te voren waren de kinderen, het een van 6 jaar, het andere van negen maanden gezond en wel ter ruste gelegd. Als oorzaak van dit plotseling overlijden denkt men aan vergiftiging. Een genees kundig onderzoek wordt ingesteld. Paasehvuur stoken. Te Apeldoorn nabij het Loo, is deze week een boschbrand ontstaan, welke gelukkig vrij spoedig is kunnen bedwon gen worden. De brand was vermoedelijk ontslaan door een zoogenaamd „Paasch- vuurtje", hetwelk echter een ongewensch- te uitbreiding had gekregen. Dc brandspuit van het Loo en die uit Apeldoorn waren spoedig ter plaatse en hebben het verder voortwoekeren van den brand nog tijdig voorkomen. Zigeuners in de Maasstad. Ongeveer 40 zigeuners, mannen, vrouwen en kinderen, komende van Antwerpen, hebben op een stuk grond, gelegen in de Tijlingerstraat, nabij Boekhorststraat, te Rotterdam, zeven tenten opgeslagen. De mannen oefenen het beroep van koperslager uit. Naar men zegt, zullen ze daar ongeveer 3 maanden verblijven om dan weer naar Antwerpen terug te keeren. Voorziehtig niet medicijnen. In de Oostfriesche grensstad Aurich meende het echtpaar M., dat hunne kinde ren last van wormen hadden. Ze gaven aan hen een tweelingpaar van ruim 2 en een meisje van 5 jaar een poeder, dat reeds voor 2 jaren door een dokter aldaar was voorgeschreven. Onder hevige pijnen en benauwdheden stierven de drie kindertjes. Het bleek dat de poeders vroeger voor volwassen menschen waren voorgeschreven. Schadelijk behangselpapier. Wij achten het wenschelijk in dezen „schoonmaaktijd" te wijzen op het feit, dat wij een vrij belangrijke arsenicum- reactie in rood behangselpapier consta teerden men eische derhalve behangsel, hetwelk aan de uit een hygiënisch oogpunt te stellen eischen voldoet. In brand geraakt. De vrouw van den metselaarsknecht Rouche in de grensplaats Bocholt viel Dinsdagavond bij de kachel in slaap. Ver moedelijk vielen er gloeiende stukjes asch naar beneden, die met hare kleeren in aanraking kwamen. Toen ze 'ontwaakte stond ze in vollen vlam en liep zulke hevige brandwonden op, dat ze binnen eenige uren stierf. Tienjaarlijkselie Volkstelling- De directeur van het Central-Bureau voor de Statistiek heeft aan_.de gemeentebe sturen medegedeeld, dat voorde beschrij ving der bevolking bij de negende algemeene tienjaarlijksche volkstelling welke ge houden moet worden op 31 December van dit jaar evenals bij de zevende en achtste volkstelling wederom individueele tel- kaarten zullen worden gebezigd. Iedere volksteller mag ten hoogste 1000 personen tellen. Aan de gemeentebesturen is ver zocht het getal benoodigde tabellen te willen opgeven. Landbonw»ongevallenver«» zekering. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Boerenbond heeft een schrijven aan de provinciale besturen van dien bond gericht, waarin o. m. wordt gezegd Onze meening is en is steeds ge weest dat het niet meer dan billijk is, dat de veldarbeider die door een ongeval wordt getroffen, door niet aan de publieke liefdadigheid vervalt. Om dit te voorkomen, is een verzekering tegen ongevallen, welke slechts gedurende kortentijd werkeloosheid met zich brengen ten plaltelande voorhands onnoodig. Tegen dc gevolgen daarvan wordt de arbeider door onze werkgevers reeds voldoende gevrijwaard; anders handelen zouden dezen in strijd achten met hun moreele verplichtingen. Maar bij ernstige gevallen is verzekering eenlgszins overbodig.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2