Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray. Algemeen Nieuws. Boter- en Eiermarkten. Hj#u haar ophief, whs zij dood eti oen ónuiteprebelijke zoete glimlach speelde om haar mood. En toen zij haar kalme gelaats trekken beschouwden werden hun snikken teruggehouden, en fluisterden zij elkaar toe: «Onze Madonna is niet droevig meer OPENBARE VERGADERING van den op Donderdag 1 April 1909. des namiddags om 3 uur. Afwezig de heeren M. Poels en L. Jans sen. 1Uitgeven in er/pacht van gemeente gronden. De Secretaris leest de voorwaarden van de verpachting der peelgronden voor, met de aangebrachte wijzigingen en geeft hier bij de noodige toelichtingen. De Voorzitter vraagt of de heeren zich hiermede kunnen vereenigen. Wordt algemeen goedgevonden. 2. A anbestcding rijden tram met daar op ingekomen reclames. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding der aanbesteding rijden tram een adres is ingekomen van dan heer W. Swinkeia. hetwelk door den Secretaris wordt voorge lezen. Adressant geeft hierin te kennen dat door de twee andere inschrijvers niet is ingeschreven volgens de voorwaarden, nl. 1 biljet voor hoofdlijn en 1 biljet voor hoofdlijo met zijtak naar de Gouden Lee uw, en biedt thans aan den tram te rijden voor f 3800 per jaar. De Voorzitter zegt dat Swinkels heeft ingeschreven voor f 3800 hoofdlijn en f 3950 voor hoofdlijn met zijtak. Schelling? vcor f 3887 in eens voor no. I en 2. De heer Wijnhoven merkt op da» volgens de voorwaarden van aanbesteding toch voor ieder afzonderlijk moest worden ingeschreven, waarmede de heeren Fonck en Michels instemmen. De Voorzitter stelt voor om Schellings te vragen of hij genegen is om voor f 3800 den tram te rijden. Hierna wordt genoemd voorstel in stem ming gebracht. Hiervoor steraden de heeren J. Aerts, Fonck, Camps, Wijnhoven, Derks en Voorzitter. Tegen de heeren H. Janssen, Loonen. Slits, Michels en Loenen 3. Overeenkomst met van G. L. postpakketten in verband met genomen besluit. De Voorzitter zegt dat in de vorige ver gadering besloten is een contract op te mak— der wederzijdsche verplichtingen van de Maatschappij van Gend en Loos en de gemeente. De Secretaris leest dit contract voor, dat hoofdzakelijk op 't volgende neerkomt- De zijlijn naar hel kantoor van v. G, en L. wordt voor de gemeente kosteloos aan gelegd. Alle pakketten moeten aan het kantoor bezorgd en afgenaaid worden. Indien de zylijn vervalt en niet meer bereden wordt, komt deze kosteloos aan de gemeente. Het contract van f300 ver goeding is slechts voor den duur van 1 jaar, en indien er te veel vertraging door zou ontstaan, kan de gemeente mesr ver goeding vragen. Wordt goedgevonden. 4. Brief van den Inspecteur der Pos terijen en Telegrafie De Secretaris leest dit schrijven voor, waaruit blijkt dat het contract met den heer Th. Michels van vervoer brieven en postpakketten naar 't station, 1 April is afgeloopeo, en een nieuwe aanvraag moet gedaan worden. De Voorzitter stelt voor het bedrag te bepalen op f500 (vervoer brieven enz. per tram.1 De beer Fonck vindt het oude bedrag, z\jnde f425 genoeg. Wordt beeloten dat het Dag. Bestuur hierover zal onderbandelen. 5. Opmaken voordracht benoeming leden Gezondheidscommissie. De aftredende leden de Weled. Zeergel. heer Dr. A. Janssen te Venray en den heer A. Korting te Ayen Bergen, worden wederom op de voordracht geplaatst. 6. Ontslagaanvrage van de>i heer M. Poels als wethouderlid van den gemeen teraad en der plaatselijke schoolcommissie. De Voorzitter zegt met leedwezen te moeten melden dat de heer M. Poels als zoodanig zijn ontslag heeft aangevraagd en betreurt het, iemand die zooveel voor de gemeente gedaan heeft, uit hun midden te moeten missen. De Voorzitter deelt verder mede. dat er geen nieuwe wethouder kan gekozen worden of de Raad moet voltallig zyn, daar in Juni a.s. de periodieke verkiezingen moeten plaats hebben, stelt hij voor om de verkiezing van een gemeenteraadslid tot dioo datum uit te stellen, waarna dan ook een Wethouder kan benoemd worden. Wordt goedgevonden. 7. Verslagen Hooger Onderwijs. De Secretaris leest de verslagen voor van Gymnasium en Maria inrichting, welke voor kennisgeving worden aangenomen. 4, Verslagen van de commissie lot tcenng van schoolverzuim. 9. Idem van het herhalingsonderwijs. De Voorzitter zegt dat genoemde ver slagen tur inzage liggen en verzoekt meer belangstelling te tonnen dan andere jaren toen er bijna geen inzage van genomen werd. 10. Adres van de fanfare Euterpe. De Secretaris leest dit adres voor, waar in adressanten de aanvrage van fanfare Cecilia om in de Muziekzaal met de kermis uitvoeringen te mogen gevea, brutaal vinden, als onderkruiperij en afbreuk beschouwen, dat de financieel© toestand van Euterpe niet rooskleurig is en indien zy de uitvoeringen met de kermis niet kunnen geven het gezelschap niet meer kan blijven bestaan. De heer Fonck zou bedoelde aanvrage der fanfare Cecilia wel eens willen inzien en betwijfelt het of hierin van onder kruiperij enz. gewag gemaakt wordt. De Secretaris haalt dit adres leest dit voor. Hierin verzocht Cecilia om twee uitvoeringen temogen geven in de Muziek zaal met de kermis of twee andere dagen. Nadat Wethouder Aerts een en ander nader heeft toegelicht, wordt voorgesteld aan Cecilia de Muziekzaal af te staan op Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag. De besturen van beide gezelschappen kunnen hierover nog onderhandelen en zal in de volgende vergadering beslist worden. 11. Onderhand.sche verpachting oud postkantoor. I)e Voorzitter deelt mede dat het huurcontract van het oud Postkantoor hernieuwd moet worden. De heer Martens rijksontvanger, verzocht hem ora de huur voortaan per jaar aan te gaan en bij eventueel vertrek een maand opzegging. Wordt goedgevonden. 12. Kohieren hondenbelasting en bijen stand. Suppletoir kohier hondenbelasting be draagt f 30 Primitief kohier bedraagt f 654 f684 De bijenstand heef» opgebracht f 39,55. 13. Vernietiging stembriefjes verkiezing 13 October 1908. Worden verbrand. 14. liet niet meer tot den openbaren dienst bestemmen van een dwarsweg aan de zuidzijde van de Patersbleek. Wordt goedgekeurd. 15. Ontslagaanvrage van den onder- wijzer W. II. Janssen te Oirlo. De hoer W. H. Janssen, die benoemd is tot onderwijzer te Best. wordt met ingang van 15 Mei a. s. eervol ontslag verleend als onderwijzer te Oirlo. Eene oproeping vooreen nieuwe onder- "W^jzëF iS' reedS' gedaan^ 16. Mededeeling ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat de ver- s'ageu van de Ambachtsschool te Venlo, ooglijdersgesticht te Maastricht en der Gezondheidscommissie ter Secretarie ter inzage liggen. Eene aanvrage om een subsidie van f 1500 tot restaureering van de kapel te Castenray wordt tot de volgende vergade ring uitgesteld Wordt besloten een perceeltje grond aan het Kerkbestuur van Oostrum te verkonpen, gelegen aan den schutsboom aldaar. Hierna stelt de Voorzitter voor om f 100 te geven, ten einde bij gelegenheid der blijde gebeurtenis die ons Vorstenhuis te wachten staat, een feest te organiseeren De beide muziekgezelschappen zullen uit voeringen geven en aan de schoolkinderen zullen versnaperingen uitgedeeld worden. Ook zal een herinneringsboom geplant worden op het pleintje bij het klooster Jerusalem. Wordt goedgekeurd. De heer Michels wijst op den slechten toestand van eenige wegen en duikers. De Voorzitter zegt dat hierin verbetering zal gebracht worden en de veldwachters bier voortaan op zullen letten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. VENRAY, 3 April 1909. Z. D. H. Mgr. J. H, Drehmanns Bisschop van Roermond, heeft benoemd: tot pastoor te Swolgen, den weleerwaar den Heer E, G. A. M. ron Bönninghausen en tot kapelaan te Roggol den Eerw. Heer G. J. H. Lenders (Leveroy). Bij Kon. Besluit is de heer J. van de Craats alhier, met ingang van 1 April benoemd tot Boschwachter by het Staats- boschbeheer. Blijkens het raadsrerslag zal ook in Venray bij de geboorte van een Oranjetelg feest gevierd worden. Door de fanfares -Euterpe" en «Cecilia" zijn reeds eenige toepasselijke muziekstukken in studie genomen. Heden Zaterdag wordt voor het Kantongerecht te Venlo behandeld do uitsluiting van 16 werklieden aan de sigarenfabriek van de Erven P. Minten alhier. Al de betrokken werklieden zijn gedagvaard, Gistermiddag viel Joh. S. vai) liet dak Jder woning van Mej. wed. P. Hierbij bekwam S. ernstige kneuzingen aan het rechterJieupbeen en zijde, terwijl eene hark, waarop hij terecht kwam, hem door do hand heendrong. Zijn toestand hoewel ernstig is niet levensgevaarlijk. Jl. Donderdag namen een 7tal kweekeÜDgen van de Ryksnormaalsehool alhier deel aan het schriftelijk examen voor onderwijzer. Provinciaal huldeblijk. Voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden huldeblijk zyn uit al de Lim- burgsche gemeenten, behalve Eijsden, Posterholt en Roermond, bijdragen inge komen tot een gezamenlyk bedrag van ruim 9250 gulden. Het geschenk bestaande in eene klok, stijl Lodewijk XIV, met slag en speelwerk is Dinsdag on Woensdag 30 en 31 Maait en Donderdag 1 April tentoongesteld ge worden inv de magazijnen van den heer Ern. Alard, hofleverancier, Groote Staat, Maastricht en vervolgens Vrijdag 2 April met een Hgeleidend schrijven van het Dames-ConVfte', en eene lyst, al de namen der deelnemende gemeenten inhoudende, aan H. M. de Koningin gezonden. Zooals bekend ia, worden de overbly ven- de gelden, met goedvinden van H. M. de Koningin bestemd tot eene bijdrage in de kosteu van stichting eener kweekschool voor vroedvrouwen te Maastricht. MERSELO. Verwachtte men, dat op Palmzondag de nieuwe banken in onze kapel zouden prijken, wy vernemen thans, dat door do drukke werkzaamheden van den aannemer, eerst een paar weken na Paschen de aflevering kan plaats hebben. Met de plechtige Paaschdagen zullen we ons dus met onze oudjes moeten behelpen. Woensdag a s zullen de onderwijzers der gemeente Venray eene vergadering houden in bet lokaal van A v. Dijck al hier. OIRLO. De heer W. H. Janssen sedert 1 Juni 1903 onderwijzer aLhier, is be noemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte (2e hoofd,) te Best N. B. opeen aanvangsalaris van f S'50 met ingang 7an 1 Mei. Hoe gaarne men den heer Janssen alhier eene promotie ook gunt, met leed wezen werd die tijding door iedereen vernomen, en 't is dan ook te betreuren dat bekwame en geschikte leerkrachten, mannen, die in en buiten de school respect afdwingen door de karigheid van het gemeentebestuur naar andere plaatsen gorden gedreven. Dat het den heer Jans? ijl zijn verdere loopbaan "steeds mo;!i frtfigaab, 'is zeker de wenscb van ieder Ojirldnaar. N. V. C. HORST. In eene dezer dagen gehouden raadsvergadering werd besloten tot het bouwen van een nieuwe muziekzaal over te gaan, terwijl de raming op f 2500 werd gesteld. Nu is de kans nog niet verkeken dat ook de concerten der kon. Harmonie druk bezocht zullen worden, immers ieder is dan eene goede zitplaats verzekerd. En wanneer dan bij zulke gelegenheden voor eenieder tegen matig entreó de zaal werd opengesteld, zou er voor de vereeni» ging kans bestaan wat meer »im kassen" te krijgen. In de volksvergadering tot viering van het zilveren ambtsjubilé van den Burgemeester naast het Raadscomitó een feestcommissie samengesteld uit de heeren Bouman voorzitter, Billekens vice-voorzit- tor, Esser, Heyoen, Thomeer K. en Tim mermans. commissarissen en Peters, h. d. s., secretaris. Het feest valt op kermis- Woensdag. TIENRAIJ. Men weet dat te Tienray zou gebouwd worden een missieklooster met bewaar- en naaischool der Eerw. Zusters van het H, Bloed. Met den bouw van dit klooster is mon kort geleden be gonnen. Het zal verryzen in de onmiddelij» ke r.abyheid der Tienraysche kapel aan den weg van Tienray naar Meerlo. Het belooft een statig gebouw te worden. In den voorgevel met aangebouwde bewaarschool zullen een 15 tal groote ramen komen, benevens 6 dakvensters en 6 kelderramen. Deze gevel zal versierd worden met een beeld van den H. Joseph met 't ouderschrift Ite ad Joseph In den achtergevel zal een gelijk aantal ramen worden aangebracht, terwijl de zygevel op Tienray aan, van een zestal ramen zal worden voorzien. In den zygevel aan den kant van Meerlo zullen geen ra men komen. Het gebouw binnentredend zal men eerst komen in eene vestibule. Daarna in een drietal spreekkamers een rechts en twee links. De vestibule doorgaande, komt men dwars door een gang, aan het trappenhuis; vandaar bereikt men links de keuken en de provisiekamer en rechts refter en naai kamer. Achter de keuken en de provisiekamer zal een overdekte gang komen. Rechts naast de naaikamer (zijde Tienray) heeft men de bewaar- en naaischool, benevens de overdekte speelzaal. Boven bevinden zich de kapel met sa cristie, twee logeerkamers, de slaapzaal, een ziekenkamer en gang. Onder zijn de keldeis, de bergplaatsen en waschhuizen. Alles byeengenoinen. ziet uien dat Tien ray een flink klooster zal krijgen, hetgeen zoo zal gebouwd worden, dat het aan den kant van Meerlo nog steeds kan vergroot woidev. Dat Tienray, een dorpje van ca. 200 zielen, daarmede zeer is ingenomen, en de burgemeester der gemeente Meerlo, door wiens bemoeingen dit klooster er komen zal, daarvoor dankbaar is, zal wel geen verder betoog behoeven. N.V.C. GRUBBENVORST. Het vervoeren van kiezel, benoodigd voor den nieuw aan te leggen kiezelweg van hier naar Klein California is gegund aan P. Takken, voor f1462. HEIJEN. Blijkens te alhier ontvangen bericht is onverwacht op29 jarigen leeftijd overleden de eerw, pater A. v. Rooy, sedert ongeveer 2l/s jaar als missionaris werkzaam inden Boven-Congo. De over ledene die tot de orde der Witte Paters behoorde, werd geboren te Gennepen in 1906 tot priester gewjjd te Carthago. BLERIK. Woensdag werd door de marechausseós en de gemeentepolitie aan gehouden zekere W. L. oud 24 jaar, verdacht van kindermoord. Alhoewel zij beweerde het kind na de bevalling in de Maas te hebben geworpen, werd het bij huiszoeking door de politie op don hooi zolder verbergen gevonden. De daderes zal naar Roermond worden overgebracht ter beschikking der Justitie. BAARLO. Dinsdagmiddag brak alhier een felle brand uit in de boerderij bewoond door P. van den Beuken. Door spoedige hulp wist men woonhuis en schuur te be houden. De stalling brandde gehppl af. 9 stuks runderen kwamen in de vlammen om. HERTEN. De oudste inwoner dezer gemeente Peter van Heel te Ooi telt thans 98 jaren Hij /werd geboren 13 Dec. 1810 Met lust verricht hy nog allerlei werk zaamheden, beschikt nog overeen uitste kend gezichtsvermogen, terwijl eveneens zyn veidere gezondheidstoestand niets te wenschen overlaat. WEERT. Zaterdag werd door de marechaussee van alhier naar het krank zinnigengesticht te Venray overgebracht een 22jarig krankzinnige, die uit genoemd gesticht ontvlucht, te Nederweert Vrijdag aangehouden. Nieuws uit de Buurt. ST. ANTHÖNIS. Door het bestuur der handboogschuttery -Oefening en Uitspan ning" gevestigd bij v. d. Hagen alhier is besloten ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan een schitterend nationaal concours te geven met den handboog op tweede Pinksterdag 31 Mei e. k. Eerst daags zullen de circulaires verzonden worden, en wanneer men dan de prachtige prijzen in aanmerking neemt zullen on getwijfeld vele iiandbooggezelschappen besluiten aan dezen wedstrijd deel te nemen. Het feest wordt opgeluisteid door een harmoniegezelschap en door de lieder- tafel -Gezelligheid" alhier. De prijzen bestaan uit een massief gouden medaille en nog zes massief zilveren medailles» DEURNE. Op verzoek van den Heer Burgemeester kwamen Maandagavond j.l. ten raadhuize dezer gemeente oirca tachtig ingezetenen byeen, teneinde een comité te vormen hetwelk zich zoude belasten om bij gelegenheid van de a s. blyde gebeurte» nis welk ons vorstenhuis te wachten staat, een waardig feest te organiseeren. In het kort heefc het comité reeds 't plan gevormd. Op den dag of daags na de blyde gebeurtenis tullen de ingezetenen hiermede bekend gemaakt worden, door kanongebulder en klokkengebeier (voor een prins gedurende een uur, vooreen piinses gedurende een half uur). Voorts zal een heraut te paard vergezeld van een page, op de verschillende punten van ons dorp de inwoners het heugeiyk feit bekend maken. Verder muzikale wandeling door het dorp en des namiddags concert op de markt. De groote feestelijkheden welke eenige dagen later zullen plaats hebben worden nader geregeld. AARLE-RIXTEL. Op de verleden Dinsdag alhier gehouden jaarmarkt werd door den landbouwer B uit Beek en Donk een paard verkocht aan een zekeren persoon uit Asten onder de voorwaarden dat het paard geen kwade eigenschappen bezat. Thans bleek dat het paard een z.g. -wind- zuiger was en dus weinig waarde had. De kooper nam met den koop geen genoegen maar de verkooper deelde mede het nog nooit bemerkt te hebben en er ook geen last van bad ondervonden. Aangifte by de politie is gedaan. GELDROP. Bij het feest der Eerste H. Communie, deed zich hier het zeldzame geval voor dat het zoontje van Ber» nard van der Sanden als het jongste van de 18 kinderen waarvan nog 12 in leven zyn lot groote vreugJe dei beide ouders welke aog kras en gezond zyn bun laatste telg dit schoone feest mocht bywonen. Van de andere kinderen welke reeds eenige gehuwd zijn, zijn weder kiuderen, die grooter zijn dan de oom, welke heden dit eerste H. Commun iefeest vierde en het scheelde slechts een tweetal jaren of oom en neefje hadden gezarnelijk deze eerste plechtigheid kunnen bywonen. Moord Ie Breda. Men meldt on3, dat door de rechtbank Van Vlymen uit Breda, de dader van den moord in de Poeleweide, veroordeeld is lot tien jaar gevangenisstraf. Overreden. Men meldt uit Zajidvoort. Woensdag werd een dertigjarig persoon zekere K. door jen laatste» trein komende uit Haarlem, aan den overweg naby het nieuwe station gegrepen. De man werd letterlijk doormidden gereden. Verontreiniging verboden. - By kon. besluit is de volgende bepaling opgenomen in het algemeen regelmenc op het vervoer van de spoorwegen en ia bet locaal-spoorwegreglement, nl. Het is aan een ieder verboden de wachtkamers door spuwen of op andere wijze te ontremigeu te rooken in de wachtkamers waar dit niet is toe gelaten, alsmede zich in staat van dronkenschap bevinden of rumoer te maken op de station Voorts is voortaan verboden de rijtuigen door spuwen of op andere wijze te ver ontreinigen. Tegen de R.K. Organisatie. Uit Bade! wordt aan -De Tijd" gemeld: Naar wij vernemen is op de sigarenfabriek der firma Maas alhier den werklieden aangezegd, dat zij allen van het lidmaat* schap van den Katholieken Tabaksbe» werkersbond moeten bedanken. Wanneer zij hieraan geen gevolg geven, zullen zy over 8 dagen worden ontslagen. Geleerde landloopers. Onder de landloopers, die dezer dagen door de Utrecbtsche Rechtbank werden opgezonden, bevond zich er een, die... zeven talen machtig was, jarenlang lid is geweest van een bloeiende rederijkskamer en nu werkeloos en zonder vaste woon plaats naar Veeohuizen gaat. Is het niet bedroevend Droevig. Te Apeldoorn had een droevig ongeluk plaats, een lOjarig jongetje, dat ia zjjn ouderlijk huis iets van een plank., boven het huis wilde nemen viel daarby en kwam op zyn hoofd terecht. Een hersenschudding was het gevolg, die enkele dagen later een einde aan zijn leven maakte. Lijk gevonden. Woensdag is naby Hedel het lyk ge vonden van den schipper M. d. Baar, die hier voor 14 maanden in de Maas ver dronk. Ken mooie huishoudster. Toen ee» arbeider in Kollumerland op een vroegen morgen bij zyn boer aan 't werk was, kwam 2yn huishoudster snel □aar hem toeloopen en deelde hem mede, dat twee vreemde mannen, de een gewa pend met een revolver, by haar inde kamer kwamen en al het geld (f 28) uit het kabinet hadden meegenomen en daarna waren verdwenen. Na onderzoek bleek... dat de huishoud ster zelf den diefstal had bedreven. Groolo meelfabriek afgebrand. Te Straelen (nabij Venlo), zijn de uit gebreide rneel- en oliefabrieken vaQ de Firma Gebr. Scbaick, grootendeels door brand vernield. Een groote hoeveelheid granen en lijnmeel is een prooi der vlam men geworden. De schade wordt op f200.000 begroot. De oude vos. Een oude vos lag op zyn sterfbed en sprak tot zyn zonen deze laatste woorden: Wordt braaf, kinderen in uw levens wandel Keert terug van het pad der boosheid 1 Wordt anders dan ik steeds geweest ben en heel ons geslacht was; rooft niet langer het eigendom van anderen en voedt u, zoo goed het gaat met wor telen en het gras des velds, kortom wordt, eerlijk mijne kinderen, want eerlyk duurt 't langst. Dan wendde hy het hoofd naar den wand en wilde sterven. Alvorens echter geheel uitgeput den laatsten snik te geven sprak hij nog met zwakke, halfge broken stem: Nog iets, mijne kinderen, nog een woord Zorg dat men u nooit te pakken krijgt Dan blies de oude vos den laatsten adem uit. MAASTRICHT, 30 Maart. Boter Ge mijnd 35225 K. G. Prijzen, hoogste prys, f 1.29 Laagste f 1.24, Gemiddeld f 1.18 Eieren aangevoerd 124900, Dikke f4,10 a f 4.70, kleine f 3.70 a f4.30, gemeng de f 3.60 S f4.10.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2