Limburgsch Nieuws. St. Jozefsfeest te Smakt Burgerlijke Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. dal .juffrouw Svingslrup wordt overga plaatst naar dc zaal voor kliergezwellijders en dat het, wegens gevaar van besmetting, den oppasser en de verpleegster uit die zaal verboden is, met iemand anders in het hospitaal te verkoeren. Met andere vvoor den: zij heeft voorloopig kamerarrest. Daarop verdeelt u juffrouw Svingstrups patiënten zoo als u het doelmatigst oor deelt. Maar no. 13 transporteert u maar naar den anderen vleugel naar de Xantippe mevrouw Mortensen... Begrepen? Slot. zie 2de Blad. VENRAY, 20 Maart 1900. Dinsdag had ten Raadhuize alhier de aanbesteding plaats van het rijden of doen vervoeren van den tram Venray Station, voor den tijd van 5 jaren. Slechts 3 inschrijvingsbiljetten waren ingekomen en wel van P. Jeurissen. Leunen f 4853 per jaar, W. Swinkels, Venray f 3950 A. Schellings - f 3887 Onze vroegere dorpsgenoot de WelEerw. Pater Innocentius Verriet O.P. thans professor te Nijmegen zal met twee zijner ordegenooten de WelEerw. Paters Pr. Bührs en C. Hartendorff, al? missionarissen vertrekken naar Curaeao. Den 21 April zullen zij te Amsterdam scheep gaan. Ook onze vroegere dorpsgenoot de WelEerw. Pater A. Tillemans, van het Missiehuis te Tilburg zal in de maand April a. s. naar een missiegebied in de Phillippynen vertrekken. Zekere A. alhier, die het den veldwachter Snijdeis te AmerikaHorst, aldaar Zondagavond lastig maakte, en deze op vuistslagen tracteerde, kreeg van den veldwachter een zoo geduchten sla. met den sabel op het hoofd, dat hij bewusteloos ineenzeeg. Direct werd geestelijke en geneeskundige hulp inge roepen. Zijn toestand is thans veel beter. Op den jl. Zondag gehouden voet balwedstrijd te Hoist tu8schen Sparta I van Horst en Hensenio I van Venray, won laatstgenoemde club met 10. Zondag 21 Maart om 2 uur zal op het terrein van Hensenio alhier een voetbal wedstrijd gehouden worden tusschen de clubs van Venray en Oirlo. De alhier gehouden collecte voor het provinciaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, heeft opgebracht de som van f 160,60, welk bedrag aan het provincaal comité is overhandigd. :>v Deze week vertoefden in het klooster der Eerw. Paters Franciscanen alhier, Z. D. H. Mgr. Odoricus Timmer, Apostolisch Vicarius van Zuid Sjansi in China, en Z, D. H. Mgr. Ephrem GieseD, Apostolisch Vicarius van Noord Chantong in China. Morgen, Zondag, ter gelegenheid van het patroonfeest van den R. K. Volksbond, zal 's morgens te 7 uur eene W. Mis worden opgedragen in de parochie» kerk, waaronder alle leden tot de H. Tafel zullen naderen, 's Namiddags om half 5 zullen Je leden eene feestvergadering houden in hun gewoon lokaal. HORST. Ten Raadhuize alhier had Maandagavond eene bijeenkomst plaats, teneinde te spreken over het te houden feest bij gelegenheid van het 25jarig ambtsjubilé van onzen hooggeachten bur» gemeester. Pastoor J. B. II. Maesscji. Een dor oudste en werkzaamste geeste- lyken is aan het diocees Roermond ont vallen. Vrijdag-avond overleed na een kortstondige ziekte de alom in Holland en de Rijnlanden bekende en beminde J. B. H. Mae8sen. pastoor van Swolgen Tienraai en stichter der drukbezochte bede vaartsplaats Klein Lourdes te Tienraai. Pastoor Maessen werd den 21 Mei 1825 te Maasniel geboren. Na achtereenvolgens kapelaan te Wanssum en Horst te zijn ge weest werd hij in 1874 benoemd tot pastoor van Swolgen-Tienraai, welke functie hy tot zijn laatste levensdagen met den grootsten ijver vervulde. Hy is niet alleen stichter der'bedevaart KleinLourdes maar in zekeren zin ook stichter van geheel Tienraai. Hij bouwde daar een prachtige kapel met een grot van Lourdes. Een kapellettje van Onze Lieve Vrouw der Zeven Smarten verrees nog korten tijd geleden naby de kapel. Eenieder die Tienraai bezocht, keerde er met de schoonste indrukken van terug; en ontelbaar zyn de gunsten, die in dit genadeoord op de machtige voorspraak der Moeder Gods verkregen werden. 7e Heiligdomsvaart. De zeven-jarige Heiligdomsvaart te Maastricht zal plaats hebben vanaf 10 tot 15 Juli a.s. Behalve andere feestelijkheden zal oen bistorisch-religieuse optocht plaats hebben voorstellende de voornaamste gebeurtenis- son uit hei, loven van St. Sorvaas bisschop van Tongeren en Maastricht en patroon der stad. Ter lienniKiiialiiiig mei <le kiezers. Men meldt uit Heer aan de »L K." Enkele dagen voor de jongste Staten verkiezing in het distrist Meersen werd aan den wethouder II. dezer gemeente, bekend om zijn invloed op de gemeentenaren, ter hand gesteld door den candidaat B. zelf: f 5 voor de fietsclub; f 5 voor de duivonclub; f 5 voor den katholieken boud; f 5 voor glas- en aardbewerkers; f 25 voor de zangvereeniging: f 15 voor de Harmonie «Heer Vooruit": en f 10 voor Jan en alleman. De candidaat dr. E. had reeds aan den zelfden persoon f 5 gegeven »ora de schut terij in nieuwe uniformen te steken" Een en ander werd gegeven onder het motto ter kennismaking met de kiezers. Nachtelijk avontuur. Viouw Simons uit Bergen bij Aflerden een bij haar inwonende gebrekkige vrouw, Anna, 'n paar heikneuters van het echte ouderwetsche ras. zooals je die in buurt van het Siebengewald alleen vindt, lagen den eersten Zondagavond van het korte maandje reeds vredig en wel onder de wol, toen ze plotseling uit hun drooraen werden opgeschrikt door de stem van 'n man, die Ant wilde spreken. Zijn woorden accompagneerden hij met muziek van rinkelende ruiten, die hij met z'n vuisten zoo gevoelig bespeelde, dat de scherven door het vertrek rolden. En daar de vrouwen op het hoeren van dit alles er feestelijk voor bedankten voor een dusdanigen gast bun eenzaam gelegen hut open te zetten, en de weduwe den man toeriep, dat Ant r.iet ihuis was, schreeuw» de nachtelijke bezoeker dreigend -Als je me niet inlaat sla ik alle ruiten kapot". En tegelijkertijd bonsde hij met 'n groot ijzer dat hij in z'n stevige knuisten had, zoo geweldig tegen het raam, dat alle ruiten ineens eruit vlogen. Nu gaf de weduwe Ant den raad om gauw naar boven te kruipen in de schuur, waaraan Ant zoo goed en zoo kwaad haar kreupele beenen dit gedoogden onmiddellijk gevolg gaf Vrouw Simons zelf liep in het holle van den nacht half gekleed naar Afferden om den manmoedigen veldwachter te halen, die met revolver en allerlei ander gevaar lijk tuig gewapend haar volgde naar haar hut. Het was stikdonker. Geen licht wierp zijn schemering over het terrein van de misdaad. Behoedzaam sloop de veldwachter, de hand gereed om den boos» wicht in den gordel te grijpen, de hut «Tiï.Meïï. Ij cm lantaarn, n ding dat zeker uit de 17e eeuw afstamde uit de nalaten» schap van een ver voorgeslacht, werd ontstoken en nu nam de ontdekkingsreis een aanvang. Geen gerucht deed zich hooi en, dan alleen het zachte geschuifel vau de veldwachterlijke en weduwlijke voeten, terwijl nu en dan de geit van uit haar stalletje 'n klagelijk en angstig ge» luid door de duisternis deed blèren. Eensklaps stiet de weeuw 'n gil uit. De veldwachter greep toe, maar het was z'n eigen schaduw maar op den leemen wand, die de weduwe den schrik om het hart had doen slaan. En moedig werd de tocht voortgezet naar den geitenstal. De veldwachter stak met glurende blikken zijn hoofd door de kleine deur, hield de lantaarn in de hoogte en zag hoe de oogen van de arme geit fonkelden van aDgst. terwijl het bee«t op zyn houten pootjes begon te rillen. Bij scherper onderzoek vond de veldwachter de beenen van een man... Vreeselijke vondst Maar spoedig bleek hem. dat aan die beenen een kerel vastzat uit Afferden, do beruchte nachtelijke inbreker die rustig achter de geit lag to slapen. Dat de veldwachter hem ander logies bezorgde dan op deze idyllische plek, hoeft geen betoog. En de officier van justitie bij de Bossche rechtbank zou hem nog hooger promoveeren, namelijk tot een rustig verblijf van zes weken in liet groote staatslogemerit te 's Bosch in de Joris» straat, Dat is dus crescendo gegaan eerst 'n geitenstal op do hei, 'ij bêlhamelshok op 't dorp, en eindelijk het vreedzame gebouw met de tralies, waar de gasten met «koek en eieren"? gevoed worden. Nieuws uit de Buurt. CUYK, I)e paardenmarkt op Maandag voormiddag alhier gehouden, heeft een fiasco gemaakt. Gedeeltelijk is zulks mede toe te schryven aan het echt winterweder. De straat lag bedolven onder een dikke ewlaag. Een paar trekpaarden waren ter plaatse, doch aan de lijn stond geen enkel exemplaar. Het is genoegzaam bewe zen dat de paardenmarkten alhier geen levensvatbaarheid zullen krijgen. Er zijn genoegzaam proeven genomen. Wij zullen ons tevreden moeten stellen met de over tuiging, dat onze veemarkten bloeien; aan een goede paardenmarkt zullen we wel niet geraken. |Mleenliol«iiborlngeii. Uit H^lenaveen meldt men aan de N.R.Ct. De proefboringen in de Peel door de rijkso^sporing van delfstoffen bereikten te Baarlo een diepte van plm. 1250 M.; ver- moedejijk zal daar voortgegaan worden tot 1400 i'. De boring te Kessel is op 1137 M. gestaakt en verplaatst naar Horst Amerika waar werkzaamheden ninnenkort zullen aanvangen. Op 'het oogenblik wordt met een boor toren yan den heer J. de Boeren Co. uit Leeuwarden voor rekening van de rijks» opsporihg een proefgat in Reek by Grave gemaakt, om te onderzoeken, of er soms lagen van aanmerkelijke!) ouderdom op niet te groote diepte'aanwezig zijn. Voorlioopig gaat die boring niet dieper dan 200 M. Er zijn er reeds op zeer geringe diepte eenige merkwaardige schelpenbanken doorboord. Nog wordt vernomen, dat reeds een diepte van ongeveer 40 M. is bereikt. 1 UDEN. Zooals men zich herinneren zal, heerschte eenigen tijd geleden de nekkrnntp (meningitis) epidemisch te IJden. De vori'kj week nu is weer een geval van die ziekte geconstateerd. Uitgebreide voor zorgsmaatregelen zijn genomen. REEK. De steenkoolboringen trekken veel bezoekers, die echter niet op het boorterrein worden toegelaten. Dezer dagen heeft echter een grappig voorval plaats gehad, waarvan de N. Br. het volgende verteld Een eenvoudig arm vrouwtje was ook te weten gekomen, dat men naar steenkolen zocht. Een grappenmaker vertelde haar, dat de eerste halve H.L. steenkolen, die verkregen werd, zou gegeven worden, aan den gelukkige die zich het eerst aanmeldde. Het vrouwtje liet zich natuurlijk niet wachten. De kruikar werd in der haast uit het achterhuis te voorschijn gehaald, een zak daarop geworpen en vijf minuten daarna was ze op het terrein der boring om hare steenkolen in ontvangst- te nemen, want de grappenmaker had haar ook ver teld, dat men juist bezig was de eerste steenkolen boven te halen. Men kan zich de verbazing en de hilariteit der directie voorstellen, toen het vrouwtje met bet verzoek voor den dag kwam. Algemeen Nieuws. Do blijde gebeurtenis. Men meldt uit 's Gravenhage Het Nieuwsblad »Yooruii" alhier meldt, uit goede bron te vernemen, dat professor Kouwer en.dr. Roessingh aldaar worden Volgens \et blad zal de blijde gebeur tenis 23 Maart verwacht worden. De noodige maatregelen zijn getroffen om door middel van saluutschoten aanstonds de blijde gebeurtenis bekend te doen maken. St. Joseph Coinite. Het allerheilzaamst missiewerk onder onze R. K. Nederlandscbe arbeiders in Duitschland gaat zeer voorspoedig. Zoo heeft het missiewerk thans ook een gere» gelden gang in Düsseldorf, dank den onvermoeiden arbeid van Pater Switbertus Smits O. F. M. die overvloedig Gods zegen mocht ondervinden. Düsseldorf, een ware pleizierstad en daarom zeer gevaarlijk voor onze katholie» ke Nederlanders, heeft nu een bloeiende St. Josefvereeniging. Het iswaarlijk hard nood zakelijk: immers Nederlanders en ook Vlamingen zijn in Düsseldorf talrijk ver» tegenwoordig. Vele gronden- en havenarbeiders zijn er velen ook werken er aan staal en ijzer» fabrieken. Zij zijn, wat ons land betreft, uit alle oorden afkomstig. Maandelijks op den vierden Zondag zal deze plaats door een Pater Missionaris bezocht worden. Moge in deze stad waar ook door Protestanten zoo hard gewerkt wordt, (daar is zelfs een eigen Ned. Predikant woonachtig) de bloei der achtste St. Josef» vereeniging bestendig zijn. Informaties over Düsseldorf zyn in te winnen bij het informatiebureau (Minder» broedersklooster Weert, LimburgJ Moord te Tilburg. Naar men uit Tilburg meldt, werd daar Zondagnamiddag omstreeks zes uur de gemeentepolitie verwittigd, dat er in de »Reit" een moord had plaats gehad. On» middelijk bogaf' de commissaris van politie zich met eenige agenten er heen, waar zy A. v. V., arbeider, dood in zijn woning vonden liggen met een 4l/s c.M. breede wond in de linkerborst. Zyn kleeren vraren geheel met bloed doorweekt. De inmiddels ontboden geneesheer consta» teerde den dood Het lijk is daarna naar bet gasthuis vervoerd. Volgens verklaring der vrouw heeft zich de misdaad volgenderwijze toegedragen. v. V. zat met zijn vrouw en kinderen in zijn woning, tnen M. D. de achterplaats opkwam. V. V. ging hierop met zijn vrouw naar buiten on maande D. die onder invloed van aterken drauk was, Aan, de plaats te verlaten en toen deze hieraan geen gevolg gaf, pakte r. V. hem beet om hem met geweld te verwijderen waarop D. zijn mes trok en v. V. den doodelijken steek toebracht. Het bloed spatte over de kleede-en der vrouw, die haren man in huis b nebten tevergeefs het bloed trachtte te ste.pen. Eenige oogenblikken later hy den geest. De vrouw blijft met acht kinderen achter. De dader, de 30 jarige D. oveneens ge huwd en vader, is nog denzelfden avond door de gemeentepolitie gearresteerd. Ouder «leu trein. Woensdag is te Zutphen den ladin, meester H. v. R. het linkerbeen afgereden, terwijl hij zwaar aan het hoofd werd verwond. Kort na het ongeval is de man overleden. Dc Belgische grens gesloten Naar de tongblaar, welke sedert een jaar niet meer in België geconstateerd is, en waarvan men thans weer verschijnselen waarneemt, heeft men aanleiding gevonden een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek, door den minister van Landbouw ingesteld, beeft uitgewezen, dat de ziekte sedert den 26 Februari is binnengebracht door Hol- landsch vee, afkomstig uit Rotterdam, Sedert zijn 53 beesten teruggezonden en, zijn de grenzen tot nader orde voor Hol- landsch vee gesloten. Scheepsramp. Twintig raenschen omgekomen. Men meldt uit Rotterdam: Het Noordsche stoomschip »Mascot" Zaterdag naar zee vertrokken, keerde Zondag terug met belangrijke schade aan stuurboodsboeg, zijnde Zaterdagavond in aanraking geweest met het Duitsche drie- raastschip -Margaretha" van Iquique naar Hamburg, tengevolge waarvan laatstge noemd schip zonk Vijf der opvarenden van de »Margaretha" werden gered de overigen 20 in getal verdronken. De »Mascot" stoomde terug naar Rotterdam. Waar lig;! Rotterdam De Punch heeft een Engelsch blad ont» dekt dat Rotterdam in Duitschland plaatst. Een bestelling uit Duitschland". schrijft de "Birmingham Daily Post" boven het vol» gende bericht: »De opstelling van een vuilnisvernietiger voor de stad Rotterdam is opgedragen aan de firma... te Manches ter". En de Punch spot: -Zoo heeft de Keizer dan Nederland al ingepalmd Ja het is dom van zoo'n groot blad als de -Birmingham Daily Post. Over het ge heel weet men echter in Engeland wel, gelijk wij onlangs gelegenheid hadden op te merken, dat Rotterdam in België ligt zegt de »N. ,R. .C* - Hooi. Zelden was de vraag naar hooi voor Maas en Waal gedurende zoo langen tijd zoo levendig als thans en sedert jaren zijn prijzen niet zoo hoog gestegen. Te Maas» bommel werd Zaterdag een partij van 80,000 best uiterwaardsch hooi verhandeld tegen f 21 per 1000 pond. Aan dezen levendigen handel en den langeu winter is het waarschijnlijk toe te schrij» ven, dat in deze streek met haar alom be kenden hooibundel, de pachtprijzen van het hooiland zoo verbazend hoog zijn. Uiter waarden doen tot f 120 per H.A., een per ceel van 5 H.A., te Driel bracht zelfs f 800 op. terwijl aan de overzijde van de Waal de prijzen voor goede uiterwaarden niet boven f 100 per H.A. gaan. De bin» nenveldsche kampen, hoewel natuurlijk lager in prys dan uiterwaarden, zyn naar evenredigheid hooger. Ontegenzeggelijk oefent ook de slappe veehandel, waardoor de stallen vol vee blij ven. zijn invloed op de stijgende prijzen uit. Jubelfeesten te Bleef. Het bezoek van d6n keizer is thans definitief bepaald op 18 Juni a. s. en zal slechts twee uren duren. Nadat Z. M. is afgestapt aan de halte Tiergaiten, zal de onthulling van de Ilohenzollernbron ter herinnering van de 300jarige verbinding van het hertogdom Kleef met het koniok- ryk Pruisen plaats vinden, waarna de historische Zwanenburg zal worden be zichtigd. 'n Groot avolop asteblief. Als historisch wordt aan de »Geld." gemeld Het stuk speel*, in de wachtkamer van een postkantoor in een groot dorp van N. Brabant, 't Is markt en dus druk op straat, in de café's en ook op 't postkantoor Voor 't loket wacht ieder zwijgend zijn beurt af om zyn verlangen aan den klerk kenbaar te maken. Onder het wachtend publiek bevindt zich een klein vrouwtje, een grcot papier, (een gebooiteacte of getuigschrift) in de hand. schuw rood kijkend on groot ongeduld verradend. Haar man staat in de gang, drukt zijn neus tegen de glazen deur en wacht met spanning op den afloop. De beurt komt aan 't vrouwtje. dooz pampieren iu te doen.'4 Tegeljjk legt ze een dubbeltje neer, dat ze al dien tyd zorgvuldig in haar linkerband geklemd hield. De klerk bek y kt het papier en zegt «Vrouwtje, dat gaat niet, dan moet ge by S. (den boekhandelaar) zijn." 't Vrouwtje verlegen, met papier en dubbeltje naar haar wachtenden man -Ze hén der gén, we motte nor Smitse". Man en vrouw, diep teleurgesteld, over leggen wat nu te doen, ze peinzen en opeens komt er een lachje op 't achter docht verradend gezicht van den man en hij zegt „As ik 't is ging vragen 1" 't Dubbeltje reist van de band der vrouw naar die van den man en daar komt hy voor T loket, legt het hetzelfde dubbeltje op dezelfde plaats en vraagt dom onnoozel: -Gef myn efkes 'n groote avelop asteblieft -Och man, die heb ik niet, heb ik immers al gezegd", voegt de klerk hem toe. De man. ontevreden, verwonderd naar zyn vrouw en onder het loopen schudt hy met zijn hoofd »neen". Zwijgend Daast elkander wandelend, stil overleggend wat te doen, verlaten ze de wachtkamer en verliezen zich dra in een drom van menschen op de markt. Hoever de ooievaar» trekken* De correspondent te Budapest der »N. R. C. schrijft dd. 11 Maart. Uit Seaforth in Natal is een bericht ont vangen, dat aldaar op den 30en Januari een ooievaar geschoten werd, die een koperen ring om den hals had, waarop gegraveerd stond. Ornithologische Centrale Budapest. Hongaria. 209. De directeur der Centrale heeft nu be kend gemaakt dat deze jonge ooievaar op den 8en Juli in 't vorige jaar in 't plaats je Hidwèg in Zevenburgen gevangenis, en nadat hem de ring aangedaan was, weer in vrijheid gesteld werd. De slechts eenige maanden oude vogel heeft derhalve voor de eerste maal een afstand van 860C K.M. afgelegd, en het vermoeden ligt voor de hand, dat alle ooievaars uit dit gedeelte van Hongarije m Natal overwinteren. In den vorigen zomer werden in verschillende streken van Hongarije 1000 ooievaars ge vangen en van ringen voorzien, om zoodoen de te weten te komen, waarzij overwin teren maar 't genoemde bericht uit Sea- fort'i is het eerste, dat de Ornithologische Centrale daaromtrent heeft ontvangen. Donderdag 25 Maart (O. L. Vr. Bood schap) nam. 3 uur komt de H. Familie van Vierlingsbeek. - - VENRAY. Aangifte van den 12 tot den 19 Maart. Geboorten. Anna Maria Huberta Engels. Johanna Maria Jeuken. Maria Josephina Huberta Hoedemakers. - Johannes Henricus Joseph Tillemans. Joseph Leonard Bernard van Soest. Huberta Helena Antonia Linskens. Sterfgevallen. Petronella Goumans. weduwe van Reinier Derikx, oud 60 jaren. Johannes Falize, echtgenoot van Hen- rica Hermsen, oud 83 jaren. Peter Johannes van Dijck oud 9 dagen. Allegonda Anna Maria Josephina Wil- leras, oud 4 dagen. Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur en Zondags van 's .mor gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd 2 keukenmeiden voor Venlo, 2 dienstmeisjes voor Venlo, 1 dienstmeisje van 17 jaar voor Venlo 1 bekwame keukenmeid voor Hamont, Belgis loon 300 francs niet beneden de 25 jaar 1 boerendienstmeid voor buiten Venray. 1 diensmeisje veor Maashees 1 paardenknecht voor Meerlo 1 schoemakersknecht voor Maasbree. 1 keukenmeid voor Eindhoven. 1 boerenknecht van 17 tot 20 jaar voor Venray, 1 kleermakersleerling voor Venray. 1 boerendienstmeid voor Duitschland 1 boerenknecht en boerendienstmeid voor Blerik 1 dienstmeisje van 15 éi 20 jaar voor Nieuwen- hagen, loon 15 Mark per maand. Bieden zich aan 1 net dienstmeisje, 1 winkeljuffrouw voor manutacluurzaak. 1 tuinier voor Venray. 1 winkel- ol raagazijnsknecht. 1 Bekwame koetsier, ongehuwd. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten kantore der Venraysche arbeidsbeurs en Informatie bureau in de Schoolstraat. N.B. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 cent te worden betaald, aanvragen van werk zoekenden 10 cent. Leden van den Volksbond, en Boerenbond, afd. Venray, gratis Boter- en Eiermarkten. MAASTRICHT, 16 Maart. Boter Ge mijnd 33220 K. G. Pry zen, hoogste prys, f 1.39 Laagste f 1.28, Gemiddeld f 1.32 Ze plaatst zich aan t loket, schuift haar j Eieren aangevoerd 94600, Dikke f3.90 groot papier vooruit, zeggende ..Ik tb i f 4.40, klein, f 3.60 d f3.80, gemeng- górs 'n groot avelop gehad hebben om I de f 3.60 A f .4.10

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2