7 in UitgeverW. A. Van den Munckhof, Venray. JZaterdag 27 Februari 19O0. 30 &e Jaargang No. 9 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De nieuwe lichting 1909. Feuilleton. Villa Rustoord. Is een drinkebroer te genezen PEEL Abonnementsprijs per voor Vinrat franeo per post voor het buitenland by vooruitbetaling afzonderlyke nummers MAAS Prijs der Advertentièn: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentièn, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Wij lezen in den «Katholieke Militair" Nog eenige^dagen en de nieuwe lichting komt op, ditmaal in twee plö^gen, zomer en winterploeg. De eehé helft nl. wordt opgeroepen tussphen 1 en 15 Maart, en heet de zomerploeg de andere, de winter» ploeg, tusschen 16 en 30 September. Ook de vieimaander8 blijven voor- loópig nog bestaan en komen op in Mei, gelijk de vorige jaren, bereden wapenen met October. Zal deze verandering, zoo hebben wg ons de vraag gesteld, ten goede werken voor de miliciens, alsook ▼oor onze vereenigingen I Voordat wij doze vraag beant woorden, moeten wij eerst zeggen, dat wjj dit ten goede werken voor milicien, slechts bedoelen in gods- diénstigen of zedelijken zin. Of zij er beter geoefende soldaten door zullen worden, daarover te oordeelen gaat buiten onze bevoegdheid. Welnu zal dat opkomen in twee ploegen ten goede werken van onze miliciens l Wij aarzelen niet, daarop een bevestigend antwoord te vinden. Hoe grooler toch de troep is, hoe meer bederf, zoo leert de onder vinding. 't Is wel waar, het spreek woord zegt .- »hoe meer zielen hoe meer vreugd" maar het blijft ook eene waarheid, dat die vreugde altoos geen reine vreugde is, maar al te dikwijls een vreugd, welke vermengd is met het bed6rf der zonde, voortkomend uit de verleiding voor menigeen, die tot dan toe Oorfprookelykenovelle van F. De SiDclai r 13. Toen te zoover wareu, dat ieder een slaapplaats - 'had die aan beseheiden eiscbeo kou veldosB, kwamen de dames onder ling overe»o, dat er, zoolang er g nieuwe tiewobers kwamen, wat nog niet «po geheel onmogelijk was, ieder 'n vaste taak in 't huishouden op zich zou nemen. Pietje was natuurlijk voor 'l grove werk, mevrouw Ekko sou voor 't eten sorgen, waarvan iedere familie op zyn beurt't menu mocht vaststellen. Mevrouw Kalmhout werd vrijgesteld vab algemeeneu dienst op conditie, dat ujemaud last van de zuigeling zou hebben. Aurelia moest stof afnemen in de suite ea de serre, Constauoe moest de kopjes en glazen afwasscben, Pine kreeg de directie over het gezamentlyke linnengoed, waarby de oudste meisjes van den land meter moesten helpen, Glau zou boter hammen znyden, meneer Ekko 't vleesch en de heer Kalmhout moest biertchenken en soepdienen. Ook de kwestie der kosten werd ge regeld, niet echter zonder gepreutel van den landmeter, die wou, dat iedere familie een derde sou betaler), waartegen Aurelia en meneer Ekko zich echter met klem verzetten, aoodat teu slotte werd goedge- slechts onschuldige vreugde gekend had. Wat zal bijvoorbeeld iedere Directeur moeten getuigen eener Militairen Vereeniging als bij de herhalingsoefening meerdere lich tingen bijeen zijn Dan leert hem steeds de ondervinding, dat het bezoek van velo leden al trager en trager wordt en er velen afvallen, die tot dan toe toe trouw ^aren g ven dat er dan veel meer den verkeerden weg opgaan, dan, als zij slechts alleen met hunue lichtin bijeen waren. Welnu, het opkomen der lichting wordt thans gehalveerd en zoo krijgen wij dus minder soldaten tegolijk onder de wapenen. Ofschoon er altoos gevaren blijven, zal dit zeker op den duur ten goede werken voor hen op godsdienstig en zedelijk gebied. Nochtans dit jaar is een jaar van overgang. De in klein getal opko mende zomerploeg vindt het groote blijvend gedeelte der vier en acht»» maanders der vorige lichting nog onder de wapenen, en daaronder zijn er helaas, zooals elk jaar, velen onder, die zedelijk of godsdiensiig bedorven zijn. En die velen kunnen ditmaal, wie weet het, als er niet duchtig op gewerkt wordt, een oorzaak zijn, dat die maatregel, ten minste voor dezen zomerploeg, niet ten goede werkt en zoo ook ten nadeele uit komt van onze vereenigingen. Daarom moeten alle hens op dek om dit te voorkomen, dat wil zeggen, iedereen die daartoe kan modehelpen, moet helpen, om te beletten, dat er wederom, zoovelen onzer jongens zedelijk of godsdienstig bedorven worden, Laat men daarom toch zorgen dat onze Roomsche jongens zoodra zij vonden, dat de bydrage p r peisoon moest worden, onder conditie echter, dat de zuigeling maar voor een halve persoon zou gelden. Je zou 'n warm hoofd krijgen van al 't gedelibereer, zei Mevrouw Ekko, toeo alle bewoners van villa Rustoord einde lyik vreedzaam bij elkaar in de suite waren. Toch leuk zei Pine, net 'n kolonie op 'n onbekend eiland.. Ik zal die meneer Stroopman toch es flink op z'n nummer zetten, verklaarde de landmeter. En ik,, voegde de heer Ekko er by Vandaag of morgen zal hy wel hier komen de sufferd, om aan drie families tegelijk 'n zelfde villa te verhuren. 't Scheen, dat hij erg begaan was met het lot van die oude gravin., sprak Clau. Misschien dat hy daardoor een beetje io de war is geraakt. Wat komt daar nou in Godsnaam aanrijden.. 'n meubelwagen 1 riep op dat moment de heer Ekko, die naar buiten keek. Ndu dat ih zeker verkeerd I lachte Aurelia. Misschen zit hy vol huurders, spotte de landmeter 'n beetje bitter. Heere hy houdt hier werkelyk stil I riep mevrouw Ekko uit. De paarden moeten zeker evou rusten, meende Clau. God daar loopt ineens 'n man in onze serre riep Pine, verbaasd. De heer Ekko vloog op. ingedeeld en opgeroepen worden, zich in de garnizoensplaats begeven naar het lokaal der R. K. Mili» tairenvereeniging, laat men zorgen, dat 2ij zich aangeven als lid dier ven eniging. Daarom herhalen wij hier nog eens het bisschoppelijk woord van Z. D. H Mgr. v. d. Ven. in zijn vasten mandement van 1905 tot alle ouders gesproken. »»Eene vereeniging meenen wij niet onvermeld te laten, omdat zij waakt over de deugd uwer zonen, waar de gevaren grooter en meer dreigend zijn. Wij bedoelen de vereeniging der militairen, van uw zonen, in dienst van 't Vaderland. Dierbare ouders, waardeert toch dit geluk en maakt, dat geen der uwen zich aan dezen vriendonkring ont» trekke. Rust niet tot uw zoon, uw schal, in deze reddingark voor goed gebor» gen zij. De redenen van dit ernstig ver» zoek zijn u genoeg bekend. Wij zullen ze niet herhalen. Moge ons bisschoppelijk woord, geliefde ouders voor u de laatste, maar ook afdoende reden zijn." Maar niet slechts ud ouders moeten niet rusten, voordat hun zonen voor goed in die reddingsark geborgen zijn, ook de medewerking der Eerw. Geestelijkheid wordt daartoe gevraagd. Deze begrijpt nog beter dan de ouders, hoe noodzake lijk die vereeniging is voor de R. K Militairen. Zij weet het dikwijls bij ondervinding, hoe menig jongeling, die braaf van huis ging. na den dienst, bedorven door de verleiding ecde slechte kameraden, terugkeerde en hoe dezulken het bederf in hunne parochie overbrachten. Daarom schreef dan ook reeds Mgr. Zwijsen z.g. den 19 Mei 1875: Inderdaad, in de serre stond eensklaps 'n groote sterke kerel, half als heer, half als werkman gekleed en zooder eenige notitie vno de menschen io de kamer te nemen, zag hy op z'n gemak rond en be keek aandachtig de meubels. Wel vrind, wat mot je vroeg de heer Ekko. Goeien middag meneer en de man tikte aan zyn hoed wendde zich dan plotseling om en riep naar kuiten: Kees en Hent. begint maar hier met dat lichte goed Onmiddelijk op dat geroep traden 'n paar manoen binnen, waarvan de een 'n paar stoelen en de de andere de serretafel opnam en wegdroeg. Ho.. ho.. 1 wat moet dat..? wat beteekent dat.. dat gaat zoo niet.. riep de heer Ekko, 'n poging doende om de mannen tegen te houdeD. Dat gaat zoo best., grinnikte degeen, die de tafel droeg en hy liep de heer Ekko haast ondersteboven. Meneer Kalmhout.. meneer Kalm hout.. 1 riep de laatste ten einde raad. De lange landmeter vloog naderbij, greep den man, die de orders gaf. bij z'n schouder. Wat moetje.. Asjeblief handen thuis 1 antwoordde de aangesprokene, zyn aanvaller onzacht terug duwend, als ik fesoenlyk gevraagd wordt, zal 'k antwoorden. Goeie hemel wat een rare dag is hol vandaag., wat is er nu weer.. riep me» Ieder pastoor zal wel door»» drongen zijn van het groot belang, dat voor soortgelijke jongelingen, die over het algemeen in goede ge steltenis den militairen dienst intre den, gezorgd worde, dewijl zij anders dikwijls zeer spoedig, vooral op het punt der zeden tot val komen, en later in hunne gemeenten terug keerende, daar slechte voorbeelden geven en anderen tot kwaad ver leiden." Z. D. Hoogw., gelijk ook de bis schoppen in de andere bisdommen, verlangden dan ook vurig, dat de geestelijken der parochie, telken jare de jongelingen, die onder dienst moesten gaan, den Zondag te voren bij zich lieten komen, om hen met krachtige woorden aan te sporen, zich zoo spoedig mogelijk als zij in hunne garnizoensplaats waren aan» gekomen, aan to geven in de Ver» eeniging; dat zij de noodzakelijkheid daarvan hjn voorhielden, en hun eenige aanbeveling medegaven voor den Eerw. Directeur ten einde dit des te gemakkelijker te doen. Welnu, daarop dringen ook wij thans nogmaals aan. Moge dit voor» taan niet alleen in Maart, maar ook Vfrtj op in September geschieden, opdat alle miliciens der infanterie, zoowel acht- als viermaanders, als der bereden wapenen zich komen aangeven in de Vereeniging en er trouwe leden van worden. Hoe noodzakelijk én nuttig dat is daarop zullen wij verder niet aan» dringen. Herhaaldelijk is daarover vroeger geschreven; het woord onzer Bis schoppen moet genoeg zijn, opdat de Militairenvereenigingen voortaan nog meer in ledental toenemen en er geen enkele katholieke soldaat zij, die daarvan geen lid is. vrouw Ekko en alle dames met de kinderen snelden nu ook naai' vor**n om z;ch l ij de heereo te voegen. Wat kom je doen. man riep mevrouw Ekko. De man tikte aan zijn pet. lit kom de meubels halen.. Welke meubels Wel de meubels van villa Rustoord., wat anders. En die moeten wij gebruiken De man baalde zijn schouders op. Wij hebben de villa gemeubileerd gehuurd man 1 betoogde Aurelia. Zoo., van wie Wel van meneer Stroopman. Nu begon de mau hard te lachen. Stroopman.. ba, ha., nou maakt u d'r maar een mop van.. 1 'd Mop Nee, waarachtig niet 1 riep de heer Ekko we hebben allemaal een quitan- tie van dien heer, dat we de huur vooruit betaald hebben. Nou, maar ik handel op last van den eigenaar meneer. De oude graaf? vroeg Clau. De oude graaf Nee juffrouw, Dr. Potser antwoordde de man en tot ont zetting van alle aanwezigen toonde hij een brief van dien heer, waarin deze hem opdroeg zoo spoedig mogelyk de meubels van villa Rustoord over te brengen naar Den Haag. Maar Stroopman dan 1 riep de heer Ekko. Ik ken geen Stroopman.. moi» van i. Onder dezen titel schreef de wel» eerw. pater H. IJzermans te St. Agatha in »l!et Centrum" het rol» geilde artikel, waaruit ook militante drankbestrijders nog wel iels te leeren is Dezer dagen den korten inhoud lezend in »Hel Centrum", van de rede var. België's primaat, Z.E. kardinaal Mercier, over het alco» holisme, word mijn hart vervuld van innige vreugde. Immers zoo ergens dan toch zeker verdient de drank» bestrijding in België door de geeste» lijkheid krachtig te worden gesteund en aangemoedigd. België toch geniet het betreurens- waardig voorrecht, de eer het record te slaan in het drankgebruik of beter gezegd in het drankmisbruik Van alle landen der wereld wordt in België het meeste bier gebruikt, en wel jaarlijks schrik niet, lezer veertien millioen zeven honderd drie en zestig duizend hectoliter, d, i. meer daD één milliard of per hoofd 219 liter. Na Oostenrijk, waar per man jaarlijks elf liter spiritualiën ge dronken wordt, verbruikt de Belg ook de grootste hoeveelheid sterken drank, nl. zes honderd zeven en veertig duizend hectoliter, of vier en zestig millioen liter, wat per hoofd vrouwen en kinderen inbegrepen 9.6 liter maakt. Hel aantal herbergen bereikt het respectabel getal van twee honderd duizend. Brussel alleen telde voor enkele jaren vijfduizend herbergen. Men vond daar zelfs eene straat, waar meer herbergen zijn dan huizen! gelioorJ, antwoordde de ma»-, tarwijl zijn drie knechts naait l.era stonden <e grin niken. Maar dat is de getneens'e bedriegeiij, waar ik nog ooit van gehoord heb brirschte Aurelia. Die Po'èer in een pjtser sc' roeu*- de de zeou wuciitige landmeter. Ik zal dadelijk naar de politie gaan beefde de heer Ekko. Hoor eens hier, dames en heeren, zei de man rustig, jullie kunnen doen wat je willen, als je my maar niet belet m'o plicht te doen. Alia jongens, een beetje vlug, vanavond motten we weer in Apel doorn zyn. Met blinden ijver drongen de roannen de kamer in tafels, stoelen, kastjes, spiegelt», in 'n ommezien was 't gegrepen en weggedragen. Dit is de afschuwelijkste dag van m'n leven, zuchtte de heer Ekko terwyl hij als vernietigd neerzonk op den laatsten stoel, die nog in de suite stond. Zoo komt iemand tot zelfmoord l mompelde somber de landmeter. De dames snikten. 'n Uur later toog een sombere stoet bedrogen menschen naar den wagen zonder wielen, die als station dienst deed. Achter hen reed 'n kar, door 'n man geduwd, met de bagage. Over den witten macadamweg schokte in de verte 'n zwaar geladen verhuiswa gen naar Apeldoorn toe. Villa Rustoord was verlaten, de gor«

Peel en Maas | 1909 | | pagina 1