Limburgsch Nieuws. Algemeene Vergadering alle Wielrijders Zoekt uw voordeel J. BEKKERS Dankbetuiging. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Kerkelijke Diensten le Venray. ADVERTENTIEN Zondag 14 Februari, Horloges Regulateurs Wekkers enz. 3P. Litjens, Eekemloi'fei' Mangelworlelen, A. I£. de Haen. Het Gemeentebestuur 244 perceelen GEMEENTEGRONDEN, iijn. Men ziet dtlP. dat. de êoCiale *0Irfd nsar achterstand programma van gedaan. Tenminste toen een paar boeren I. Ku'e lie's Concerten met do Vastenavond- die papieren borden m do gaten kiogen, acue, till' Mill taak in Uooi zinku 1 bekwame mannen in de kolommen dei' Külnische olkszoitung ver- ke aanschouwen zal zijn, wat we trouwens dagen. Uit g« ede bron hebben we ver- meenden nomen dat ditmaal weer iets bui'engewoons wijzing van verkeeren dedigd en aangemoedigd wordt, ook door den uitgever van het blad zelf op de schoonste wijze in praetijk wordt gebracht. En zoo biedt de Kölnische Volks» zeilung niet alleen voor 't uiterlijke, maar ook in hare innerlijke organisatie een schoon beeld van practischen. edelen on vermoeiden socialen arbeid. Slot. zie Tweede Blad VENRAY, 13 Februari 1909 l'OMteiijen. De directeur generaal der posterijen en telegrafie inaakt bekend, dat. van 1 Maar' af. de diensturen op werkdagen van het post-, telegraaf- en teiepimonkantoor t* Ven ray vastgesteld zijn op 7.30 tot 12.30; 1.20 tot 45,30 lotS{Greenwi ebtijd) Zondagavond hield bet Kruisver- bond alhier in de Muziekzaal eene diuk bezochte vergadering. De heer I)r. Janssen, voorzitter, opende do vergadering met den Christelijk en groet en gaf een mooie beschouwing over het doel en het nut van het Ktuisveibond. Hierna las de secretaris het verslag Voor van inkomsten en uitgaven over het afgeloopen jaar. De inkomsten bedroegen f 33,04, de uitgaven f 31,73, zoodat het batig saldo bedroeg f 1.31. Vervolgens vernieuwden bijna alle leden hun lidmaatschap. Staande do vergadering gaven zich wederom 49 leden aan, zoodat het Kruisverbond thans ongeveer 90 leden telt. De ZeetEeiw, lieer' pastoor wees hierna op den bloei der Yereeniging en spoorde de leden nan trouw Ie blijven aan hun belofte. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. In plaats van den keer J. Vermeulen, die als bestuuislid bedankt heeft, werd gekozen den beer Jac. Melissen te Oirlo. Na een weord van dank aan de leden voor de trouwe opkomst, sloot de Voor zitter de vergadering met den groet G. z J. Cb. Zondag werd door de marechausséé te Veolo aangehouden P. J. L. oud 45 jaren geboren en laatst wonende alhier gedurende den laatsten tijd was hij in Pruisen werkzaam hy was door do arr. rechtbank te Roermond wegens zwar mishandeling veroordeeld tot 9 maarn den gevangenisstraf. Bij zijn arrestatie maakte bij 't den marechausséé zeer lastig. Hij liep in de val dewijl hy zijne vrouw die hem was komen bezoeken, over de grens volgde. Toen werd hij gesnapt. Tijdens den hevigen storm van Vrijdagavond der vorige week, zijn aan hel Stoumzuivelfabriek alhieri twee schoor- steonen omgewaaid, terwijl een platzinken dak werd losgerukt. Enkele boomen zijn ontworteld en honderden pannen van de daken der huizen weggeslingerd. Maandag werd te Oirlo aanbesteed het bouwen eener boerderij voor rekenin van den heer P. Smits, (architect de hoer A. Martens). Er werd ingeschreven als volgt G. Ambrosius. Venray f 1450. M. Van der Putten f 1363. Vissers, Wanssum, f 1322. Maas. f 1264. M. Linskens Oirlo f 1250. F. Pingen f 1225. Dinghs en Janssen f 1224. Het work is aan de laagste- inschrijvers gegund. Donderdagmiddag om 3 uur zal de Ge meenteraad albier eene vergadering houden, waarin de volgende pumen behandeld worden 1. Nadere vaststelling Gemeenterekening 1901 2. Benoeming van leden van de commissie tot wering van Schoolverzuim. 3. Vaststellen voorwaarden van aanbesteding rijden van den tram. 4. Vaststellen instructie conducteurs van den tram. 5. Burgemeester en Wethouder machtigen tot aangaan verzekering ongelukken tram. 6. Adressen van de heeren Lamaison, Bouwer Co. en Th. Verhoeven. 7. Overeenkomst met directeur van Gend éc Loos. 8. Instructie vroedvrouw. 9. Reclainen HooldeJijken Omslag. 10. Muziekzaal. 11. Mededeeling van ingekomen stukken. Wij verwijzen met een enkel dat die dienden tot aan- nieuwe proefvelden, 't Kan lemachtig gezellig -Ou peut on étrc rnieux qu'au sein de sa familie dat zongen wij vroeger alles schon dage» wesen.a ha. ha ..ik twijfel niet of deze dame is uw vrouw mevrouw Stroopman uw dienaar 1 van Euterpe gewoon zijn. Het drama -Robrecht van Vlaanderen" zal de hoofdschotel vormen. Dit stuk speelt ten tijde der Kruistochten, 22 personen zullen hierin optreden, allen in costumes uit die tijden. Gezorgd is er voor geheel nieuwe decors, geschilderd door onzen dorpsgenoot H. van Baar. Tevens hebben we met die dagen het laatste optreden der lieeron J. en A. Verheugen, met eenige geheel n'nuwe voor drachten. Op dan met Vastenavond naar dit Concer t, indien gij u wiil nmuseeren Herman Leender§. llérmnnu - Leenders de beruchte en ge» vreesde duf, is wij maken hiervan reeds in het kort melding de Seraingj aangehouden. Omtrent zijn uitlevering aan onze politie is nog niets beslist. Waar selrijnlyk zal hij met de Belgische justitie ook een appeltje gaan schillen. Immers: Leenders werd wel in 1903 tot 8 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens dief» stallen op Hclinndsch gebied bedreven, doch de bende waarvan hij de hoofdman was. strekte nok en wel voornamelijk, hare strooptochten uit tot België. Of Leenders destijds door de Belgische justitie is gevonnist of nu nog zal worden vervolgd is ons niet bekend. Nog eene bijzonderheid is de volgende. Leenders trad in dienst met valsche papieren van het vreemdenlegioen te Algiers do<h weldra deserteerde hy weer sloot zich vervolgens aan bij een kermis troep en promoveerde zich zelf ten slotte als leider eener dieven bende die zeer langen lijd met de grootst mogelijke brutaliteit optrad en deed denkeu aan de tijden toen de Bokkemijders het land van Zuid Limburg onveilig maakten. GENNEP. Aan de Duitsche grenzen werd Zondag een douanebeara'e lekker beetgenomen door een jongen man wonende aan het Groene wald. Genoemde jongeling men met een legen zak een Holiand» schen winkel binnen gaan en spoedig daarna, na eerst den omtrek bespied te hebben met een vollen zak de grenzen over marcheeren. Spoedig kwam er een kommies uit een hoek. die den drager van den zak een smokkelaar zag. Hij riep -halt" doch de jongeman ging op de vlucht. Spoedig had de ijverige beamte hem ingehaald en verzocht hem naar het douanekantoor te vergezellen. Daar aangekomen werd de zak omgekeerd eji bleek dat hy gevuld wa met paardenmest. ROERMOND. De groote landbouw tentoonstelling alhier zal gehouden worden 15, 16 en 17 Juni 1909 van wej den Limburgschen Bond vlak bij de stad in den z. g. Doolhof. Bereids is het ten» toonsteilmgsbestuur, voorzitter de hepr Verheggen. Buggenum met de afdeeling- commissie samengekomen ter regeling der zaak. Hot algemeen programma zal dezer dagen verzonden worden. Het bureau is gevestigd Roermond, Godswecdersingel 16. De tentoonsiellin belooft door de algemeene medewerking goed te slagen. ROERMOND. Een heer komt in een eerste rang hotel alhier, en nadat hij een borrel gedronken had, vraagt hij de spijskaart. -Heb je geen spijskaart Hollandsche woorden." -Neen", zegt de kellner, -doch ik wil u de Fransche woorden wel vertalen." -Dankje", zegt de bezoeker, -ik ben lid van het Neder landsch Verbond en weiger beslist te eten ïn een restaurant, waar de spijskaart niet in Hollandsch gesteld is." Hij trekt zyn jas aan. zet boos zijn hoed op en betaalt den kellner zijn borrel in... Duitsch geld. MAASNIEL Tot onderwijzer aan de lste openbare school alhier zijn benoemd met. ingang van 1 Februari dhr. v. d. Heuvel, onderwijzer te Posterholt met ingang van 1 Maart dhr. Peeters thans onderwijzer te Ospel en de heer Muerraans thans onderwijzer te Azenray. SITTARD. Trein 43 komende van Venlo is te Sittard tengevolge van den verkeerden wisselstand, op een rangeeren den trein geloopen. Daar de machinist van den personen trein op een afstand van 50 BEUGEN. Verschillende werklieden van de steenfabr iek van den heer Boter mar s weigerden het. hun voorgelegde arbeidscontract. HELENAVEEN. De dochie- van den lieer H. alhier is bij h-ff scheppen van een emmer water verdronken. meter den verkeerden wisselstand bemerk te, is de botsing beperkt gebleven tot een niHterieele schade aan beide locomotieven. Het verkeer Venlo Maastricht en Sittard Herzogenrath ondervond veel vertragiog. Nieuws uit de Buurt. Wordt vervolgd. DE URNE. Ook hier heeft zich een damescomité, tot inzameling van gelden voor een huldeblijk aan H M. bij gele genheid der blyde aanstaande gebeurtenis. Wat sommigen in deze wel eenigszins zonderling voorkwam, was de wijze van oproeping tot vorming van dit comité. arbeiders zijn Mauw. v r, j Vrijgesteld zi n de arbeiders, welke dagelijks ui waarvan 1.1. Zondag by bet uitgaan derf8u gaan w.rken, doch nln do ana«re viid. Kerk met plakaten den voike kond werd 1 ?rens wonen. II. SI. (Ie koningin Naar het -Nieuwsbl. van Ned." neerut. heeft il. M. do Koningin den wer.scir uit gesproken dat met hot oog op de te verwachten blijde gebeurtenis en de eventualiteiten die daarvan lief gevolg zul len zijn onverwijld zou worden overgegaan tot aanwijzing van een regent, die H M. zoo noodig, zou kunnen vervangen, opdat dan geen^tngnatie bij de regeer ings- werkzaamheden zal voorkomen. Ter geruststelling van hen die in de meening ver keren dat de biljetten van f 10.van 1 April a. s niet meer inwisselbaar zijn. diene, dat slechts de oude muntbiljetten Verhield worden niet de bankbiljetten var. f 10 De oude muntbiljetten zijn wit de tegen woordige bankbiljerten blauw gekleurd. Het verschil is dan ook wel opmerkijk en hier in Limburg ziet men de oude bil jetten als het ware niet meer in omloop. De moord te Dreumel. Dinsdagavond is zwaar geboeid te Tie! binnengebracht G. H de strooper, dio ii nacht van Zondag op Maandag den rijks veldwachter Kamp te Dreumel zoo ernstig verwondde, dat levensgevaar niet buiten gesloten is. -Het blijkt, dat de dader Maandag in Nijmegen gebleven is en den avond van dien dag te Weurt op de tram is gestapt, waar hij een kaartje naar Wamel kocht. Te Druten echter is hij uitgestapt en van daar binnendoor Daar Dreumel geloopen. Daar beeft hij zicii bij zijn zwager den s'al onder het hooi verstopt. Bij het doorzoeken vau den zolder, waarbij men met gaffels in het hooi stak, werd G io 't neen gewond. Daarna kwam hij voor den dag, Hij is ongeveer 40 jaar oud. De veldwachter Kamp is overgebracht Daar het St. Andreasgesticht. Zijn toestand is redelijk. van niet statistiek Een kranige familie. Te Rotterdam is de/.e week een 46jarig man grootvader geworden, terwijl hij zelf nog in het bezit is van een grootmoeder, die 93 jaar oud is. Voorts leven Dog zijn beido ouders en die van zijne vrouw. De jonggeborene heeft dus een bet-overgroot' moeder Ook kan men zeggen, dat dr jonggeborene in het bezit is minder dan 9 grootmoeders. Huizen Ie veel. VolgeDS eene opgemaakte stonden in November in den Haag 2274 hu zen leeg. Kram!. Men meldt uit Hilvarenbeek dal in bet naburige Moergestel een geweldige brand gewoed heeft. Drie boerenwoningen loebe- hoorende aan v. O. en H. werden een prooi der vlammen. Het hoornvee kwam inde vlammen om. Schade wordt door de assurantie gedekt. Drama in een ziekenhui**. In Tiflis heeft in een ziekenhuis een vreeselijk drama plaats gehad. Een patiënt lydende aan vlagen van krankzinnigheid, sprong plotseling met een mes dat hij in zijn bezit had welen te krijgen uit bed en wilde op een ziekenoppasser aanvliegen doch met deze beweging viel een lamp om tengevolge waarvan de olie zich uitstortte over twee menschen welke geheel in vlam men gehuld werden Nog meerdere personen bekwamen brandwonden. Toen de dokters Ier plaatse kwamen deelde de ongelukkige mede, dat om een eind aan zijn levon te maken bij een lepal had doorgeslikt., Zij geloofden hem niet. D >ch toen de man eeu uur later stierf bracht een operatie de waarheid van hetgeen hij verklaard had aan het lïcht. Nederlandsche Arbeiders in Pruissen. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden de hier onder vermelde circulaire van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken. Van 1 Februari 1909 al moeten de Nederland sche evenals alle andere vreemde arbeiders of arbeidsters in Pruissen zich voorzien van eene Pruissisclie arbeiderskaarl, genaamd Arbeiter- Legitimations-Karte. waarin hun naam en verdere gegevens omtrent hun persoon beuevens naam en woonplaats van hun werkgever (patroon) worden vermeld. D« kaarten voor tie Nederlandsche Bedoelde kaarten zijn te bekomen bij een der grenskantoren tïör Deutschen Feldarbeil ir-Central- stelle, welke o. a. gevestigd zijn ol' worden te Woyens, Weener, Horken, Kaldenkirclien, Akeii_ Saarbritcken, Essen. Binnen-acht dagen na aanvang der dienstbetrek king zijn arbeiders, welke zoodanige kaart nog niet bezitten, verplicht deze aan te vragen bij de plaatselijke politie. Bij de aauvraag moet worden overgelegd een geldig paspoort dan wel een geldig bewijs van Nederlanderschap. Hun, die zoodanig stuk niet mochtenJiezitten, kan van de overlegging slechts bij wijze van uitzondering voor liet eerste jaar vrijstelling worden verleend. Voor de kaart moet] de arbeider 2 Mark betalen. Voor eeu verloren kaart kan een nieuwe worden 1 verkregen voor 1 Mark. De kaart is slechts geldig voor hel kalenderjaar' waarin ze is verstrekt. Zij, «lie in Pruissen blijven wonen, kunnen eeu volgend jaar eene nieuwe kaart kosteloos bekomen. Bij het verlaten van eene dienstbetrekking be hoort de arbeider, om in eene andere betrekkin; in Pruissen te kunnen gaan, op zijn arbeiderskaarl door de plaatselijke politie de beëindiging van zijne verlaten betrekking en den naam van zijn nieuwon werkgever fpatroou) te doen aanteekenen. Die overschrijving geschiedt alleen, zoo de arbeider zijne dienstbetrekking op regelmatige wijze heelt verlaten, d. w. z. zonder verbreking van een der voorwaarden van de arbeidsovereenkomst. Wordt tegen de overschrijving van de kaart bezwaar ge. maakt wegens beschuldiging van contractbreuk, dan zal de politie terstond de beslissing van den -Landrat" inroepen. De arbeider, die in dienstbetrekking wil gaan of reeds is gegaan, zonder* de vereisebte arbeiders, kaart te bezitten en deze niet kan bekomen, zal uit Pruissen naar zijn vaderland worden uitgezet. De uitzetting zal echter niet geschieden, zoo een arbeider, die zich aan contractbreuk heeft schuldig gemaakt, in de laatste door de arbeiderskaarl aan geduide dienstbetrekking terugkeert. VENRAY. Aangifte van den 5 tot den 12 Feb. Geboorten Jacobus Autonius Hubertus Janssen. Martinus Wilhelmus Custers. Gerlruda Louisa Johanna Weijs. Sterfgevallen. Aliegonde Werdelina PetronolJa van Dijck oud IS dagen. Johannes Lambertus .Toosten oud 22 jaren. Apolonia Helena Maria Ruigrok, weduwe van Eugenius AdoK de Grijze, oud 84 jsren. Worden gevraagd keukeumeid voor Tegelen 1 dienstbode voor Blerik. 2 Schildersknechts 1 meubelmaker. 1 timmermansknecht en 1 3 jaar aan het vak. 1 dienstmeisje van 17 jaar. allen voor Tegelen. 1 dienstmeisje van 17 jaar voor Venlo. 1 schaapsherder voor Meerlo. 1 smidsknecht. Bieden zich aan 3 keukeumeiden voor Venray. 2 melkknechten voor Duitschland, 1 huisknecht, ook voor boerenwerk, 1 timmermansknecht 3 jaar aan hot vak. 1 dagloouor voor 3 oi 4 dagen in de week. 1 winkeljuffrouw voor manufactuurzaak. 1 dienstmeid voor stal en huiswerk 1 smid, 1 tuinier, 1 dienstknecht voor boerenwerk. Parochiekerk. Maandag 8 uur jaarg. voor Reinier Derkx. hall 9 Jaarg. voor Fr. Arts en echtgcnooten. Dinsdag 8 uur uitvaart voor de wed. de Grijze, hall 9 Jaarg. 2 kl. voor Henricus Bernard V er blak t en zijne dochter Francisca. Woensdag 8 uur Jaarg. voor de echlgenoote van Peter Camps. half 9 Jaarg. voor Gerard Litjens. Donderdag 8 uur Sol. Jaarg. voor Wilhelmina Esser. hall' 9 Jaarg. 2de kl. voor Gerard Wismans, Anna Maria Thielen, Anna Maria en Francisca Wismans. Vrijdag 8 uur Jaarg. voor Joh. Arts. Paterskerk. Heden avond om 5 uur Lol'en H. Kruisweg. Dinsdag, 2de Dinsdag van de novene der 9 Dinsdagen ter eere van den H. Antouius van Padua. Om hall S de Hoogmis waaronder korte toespraak en gebeden der novene, om 5 uur lot. Woensdag om half 8 plechtige Lijkdienst voor onze overledene medebroeders, bloedverwanten en weldoeners. Vrijdag om] hall' 8 de Hoogmis, Om 5 uur Lof Prijsopgave gevraagd van 16075 kg. chilisalpeter 14,5 pet 2425 kg Ohl. guano 7 x 10x2 14550 kg. Ohl- grasmest 3x7x5 4185 kg. patent kali 27 pet. 37325 kg. superph. 14 pet. Voorwaarden van aanbesteding koste loos coDtrole, franco station Venray vóör IO Maart a.s.; Cnili in ong. balen; guano in die vaD 50 en 75 K.G.; grasmest van 50 K.G patentkali en superph. van 100 K.G. Betaling in Holl. geld binnen 8 dagen na ontvangst der analyse. Bij te late levering behoudt zicb het Bestuur net recht voor de raests'stoffen te weigeren. InschriJvingsbiljotten voor Febr. a.s. franco aan den Secretaris. HET BESTUUR van in de Gemeente VENRAY. op a. s. 's namiddags half vier in de zaal van den heer W. WIJNHOVEN. Punten van bespreking 1. Rijwielpad VenrayDeurne. 2 Verdere wielrydersbelangen. Drukke opkonjst verzoekt en verwacht het Bes'uur der Venraysche Wielrydeis- club «VOLKSBELANG". De SecretarisDe Voorzitter, J. G. JANSSEN. JAC. AERTS. Wegens overname der alom bekende zaak van de Firma F. N. TR0MMAR te Horst, zal ondergeteakende alles aan ver minderde prijzen opruimen, zooals Tevens verkrijgbaar voor het a.s. Seizoeo Alle soorten laijge en korte gouden Kettingen, Broche's, Oorbellen, Sier- ringen, Trouwringen enz. alles gewaarborgd 14 karaats goud. Alle Reparatiën aan Goud, Zilver en Uurwerken worden aangenomen bij J, VAN MEIJEL »e Venray, waar tevens alle voornoemde- artikelen voorradig zijn. Minzaam aanbevelend, Horlogemaker en Goudsmid, Horst. Wederom verkrijgbaar eerste kwaliteit Wa- Bioem- en taaibauwsadna, aan uiterst lage prijzen. Vooral bied ik aan mijne puike soorteu lange gele Mangelwortelen, Gras- en Klaverzaden voor den aanleg van Kunstweiden. Voor elke grondsoort wordt het gepaste zaad geleverd, gemengd of af/.onderlyk. Beste SERADELLAZAAD. Tegen scherp concurreerende pryzen verkrijgbaar aan het van ouds bekende adres Schoolstraat. VENRAY. Ontvangen eene ruime sorteering van bekende prima kwaliteit Aanbevelend TE KOOP 2 oude Fornuizen. Di3 oudergeteekenden, allen wonende te ETTEN. verklaren, dat zij den op het 1 tiendo TIJDGESST-LOT No. 17578 gevallen prijs van Vier Duizend Tweehonderd en %ijflig Gulden, in contantem hebben ontvangen en wel reeds enkele uren (vier uur) nadat de trekking van dat nummer had plaats gehad. Etten, 3 Februari 1909, H. MOELANDS, Stationchef. J. MOELANDS, Klerk. Mej. MOELANDSVerschuren. Particuliere. L, RA ATS. Telegrafist A. v. VL1M«MEREN. Arbeidt. A. DE GRAAF. G VERMEULEN. J. ÖORG1IOUTS. P. GOVAERTS. Hulp wachter. C. BORGHOUI'S. id. rangeerder id id. id. Verkoop van GEMEENTEGRONDEN vau VENRAY, zal op Zaterdag 20 Maart 1909, namiddags 3 uur in de Muziekzaal te Venray, publiek verkoopen waaronder velen zeer geschikt voor culti» veering tot bouw of weiland. Nader bij aflichen omschreven.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2