R.K. Leesbibliotheek Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. JAAHVERSLAQ der te VENRAY. De rekening over 't jaar 1907 sloot met een tekort van f 24 41. In 't jaar 1908 werd ontvangen 1 aan bydragen van H.H. Leden en Donateurs lid is ieder, die jaarlijks f '1.50 (vn donateur ieder, die meer dan f 1,50 betaalt de som van f 115 62. 2 aan leesgeld de som van f 44,21. De inkomsten over het jaar 1908 be droegen dus te samen f 159,83. Hiervan werden uitgegeven aan nieuwe boeken 285 boekdeelen de som van f 100.73. Verder werd betaald voor het inbinden der boeken f 31.85; voor vracht, correspondentie etc. f 3.54, te samen f 136,12. Daarbij rekenend 't tekoit van het vorig jaar, zijnde f 24.41, kiygen wij een totale uitgave van f 160,53, zoodat op 't oogenblik een tekort bestaat van f 0.70. In 't afgeloopen jaar werden ter leziDg uitgeleend ruim 5200 boeken, zijnde een honderdtal meer dan 's jaars te voren. In den loop der a.s. week zullen op nieuw de contributiekaartep worden aan geboden. 't Bestuur vertrouwt dat H.H. Leden en Donateurs 't in onzen tijd zoo nuttige, ja zoo noodzakelijke werk der R.K. Leesbibliotheek zullen blijven steu nen als voorheen, en dat door niemand hunner do contributie zal worden geweigerd Namens 't Bestuur der R. K. Leesbibliotheek A. LENDERS. Secretaris Penningmeester. N.B Binnenkort zullen wederom een 120 nieuwe hoeken in de Bibliotheek ge plaatst worden. Ouders maken wij er op opmerkzaam, dat alle boeken, uit onze Bibliotheek afkomstig, gemerkt zijn met den stempel der R K. Leesbibliotheek. VENRAY, 6 Februari 1909. De Staatscourant no. 29 bevat de statuten der R. K. Werkliedenvereeniging St. Joseph alhier. Zondagavond hield de R K. Volks bond alhier in de Muziekzaal de jaarlijksche feestavond. Voor een stampvolle zaal trad de Rederijkerskamer -St. Albertus" uit Boxmeer op met het schoone drama - Aan God en Koning trouw". De hoofdrollen, vooral die van Prins de Lueignan, zijn zoon Guido en zijn pleegzoon Ivon, waren aan goede handen tuever» trouwd en werden flink vertolkt. Ook de schitterende c'osr.uums en' prachtig'décor" hebben er veel toe bijgedragen, dat dit drama zoo tot zijn recht kwam. Prachtig waren de tableaux op het einde van ieder bedrijf. Eenige komische voordrachten en een kluchtspel vormden het stot, waarna allen recht voldaan huiswaarts keerden. Zaterdagmiddag zijn weder twee ver pleegden uit het krankzinnigengesticht alhier ontvlucht. Een dezer patiënten heeft wegens dief stal een geruiraen tijd gevangenisstraf te ondergaan, terwijl de andere wegens onzedelyke handelingen eveneens veroor deeld werd In den nacht van Zaterdag op Zondag werden onder de gemeente Grubbenvorst twee verdachte personen door de mare chaussees aangehouden, welke naar Venlo werden getransporteerd. Daar bleek uit de by hen gevoDden brieven dat het twee -niet toerekenbare" veroordeelde, gevaarlijke individuen waren, welke uit het krank zinnigon gesticht alhier ontvlucht waren. Ze zijn Maandagmorgen naar hier over gebracht. L. K. Deze week heeft zich alhier eeo dames-comité gevormd, dat in aansluiting van het Provinciaal comité in deze provincie voor deze gemeente zich bereid verklaard mede to werken voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin, bii de te verwachten blyde gebeurtenis. Het gekozen comité bestaat uit de dames: J. EsserTrynes, J. PoelsPojls, M. AertsBruinen, Ch. Trynes en M. Stoot. Voor de volgende lichting der Nationale Militie, waarvan de loting in het najaar plaats heeft, hebben zich in deze gemeente 76 jongelingen aangegeven. Door de Coöp. Eiervereeniging -Heide" werden van 12 Juni tot 31 Dec. 1908 aan do Mijn van den Z. N. Z. te Maastricht geleverd 91400 eieren, welke opbrachten de som van f 4311,70. Zondagmorgen werd de caféhouder C. alhier bekeurd wegens het in voorraad hebben v^n jenever zonder vergunning. De voorraad jenever werd in beslag genomen. Met ingang van 1 Febr. is benoemd tot gemoonteveldwachter te Mook, onzen dorpsgenoot, den heer G. Poels. De Mariavcreeniging alhier hield Dinsdagnamiddag eene zeer druk bezochte vergadering in de Muziekzaal- Een 60tal nieuwe leden werden geïnstalleerd. Wel een bewijs dat men het t u' dezer bloeien de veieeutging begint in te zien. Door den Zeem-rw. pater Guirdiaan uit het Minderuroederskloobter alhier werd eene intressansle lezing gehouden. In plaats van eene arrondissernents- vergadering, die wegens den slechten toe stand van weer en wegen tot Maart is uitgesteld, vergaderden de onderwijzers uit Venray in de dorpsschool alhier. Trots wind en regen was de opkomst goed. Daar evenwel geene lezing kon gehoudej» worden, werden enkel bondszaken be handeld. Nadat de voorzitter de vergade- dering geopend en de secretaris de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, las de laatste don brief voor. door de vergadering aan het Hoofdbestuur van den R. K. O. B. gericht. In dezen brief werden een 4tal vragen gedaan, naar aanleiding van de conclu^ën, op de vorige algemeene vergadering gesteld. Daar evenwel op dit schrijven slechts een kort antwoord in het Bondsblad verschenen was, werd besloten de 1 gestelde vragen in de Katholieke School te publiceeren. Tot leden van het Hoofdbestuur werden met bijna algemeene stemmen gekozen de hoer van Tiel, h. d. s. te HorstMeterik en de heeren G. A. Damen en L. Jansen onderwijzers te Roermond. Met de punten van het program van Actie kon men zich be>t vereenigen. 0<»k verlangde men hierop gebracht te hebben, de twee voorstellen van de afdeeling Gennep, waarover nogal druk gediscussieerd werd. Te ongeveer half 5 uur sloot de Voorzitter de vergade ring met den christelijken groet. Hermanns Leonders de beruchte en gevaarlijke L'raburgsche «lief die uit het krankzinnigengesticht alhier wist te ont vluchten vertoeft thans te Moresnet. Hij ruoet er gastvrijheid genieten van een ouden kennis een zekeren M. die jaren geleden in oen dorp, onder den look van Maastricht een volkslogement oxpioiteerde waar destijds Leenders veel verblijf breid. Naar dat logement ouder Heer gelegen rich*te Leenders dan ook eenigon tijd geleder., zijn schreden; het logement is er nog doch heeft thans een andere eigenaar. Leenders moet r.ok twee dagen gelogeerd hebben te Gulpen, in een by de politie en justitie niet bijster hoog aangeschreven volkslogement. De politie die van het verblijf van Leenders aldaar op de hoogte werd gesteld, kwam te laat om hem te arresteeren. Zoo heeft Hermanns Leenders al stelende heel Liraburg doorgetrokken om in het -neutrale" Moresnet zich ve-lig te wanen. Morgen., £pnrjag. wordt alhier in de Muziekzaal de eerste algemeene Vergadering van het Kruisverbond ge houden. Aan de orde is 't Opnieuw afleggen der belofte. 't Kiezen van 6 bestuursleden. Inning der contributie over het jaar 1909. Jaarverslag en verantwoording van den Penningmeester. Naar wij vernemen zijn de propagan disten ijverig bezig en zij schijnen succes te hebben, want reeds een groot aantal bereidwilligen hebben op hunne lijsten geteekend en zullen zich op die vergadering als adspirantlid laten inschrijven. 't Schijnt, dat dagen van bloei voor het Kruisverbond in onze gemeente aan» breken. De oudersavond alhier is vastge steld op Zondag 14 Februari, 's avonds om half 7 in de Muziekzaal. Kaarten, met een uitnoodiging aan de ouders, zullen in het begin der volgende week aan de schoolkinderen van dorp en gehuchten worden uitgereikt. Wij vestigen er de aandacht op, dat de toegang geheel kosteloos is, en niemand zich tot iets behoeft te verplichten dus vaders en moeders, wij verwachten u in grooten getale. Welke ouders willen ook niet gaarne iets meer weten van den vorderfc- lijken invloed, dien de alcohol op de lichamelijke verstandelijke en zedolijke vorming hunner dierbare kinderen uit oefent Op dan allen, maar vooral gij, ouders, 14 dezer naar de Muziekzaal. Als sprekers zullen optreden de Eerw. Pater Lambertus uit Venlo, de lieer Dr. A. Janssen, directeur van St. Servatius en de hcor W. de Haen, hoofd der school te Leunen. Vastenavond Zondag en Maandag zal de Fanfare -Euterpe" wederom een groot Concert met Tooneeluitroering geven in de Muziekzaal. Alsdan zal opgevoerd worden het drama -Robrecht van Vlaanderen", een mooi blijspel en eenige van de nieuwste komische voordrachten. Het een en ander is wel geschikt de belangstelling van het publiek op te wekken. LEUNEN. Toen jl. Zondag de dienst meid van W. F. alhier, van Venray huis waarts keerde, kwam zij door de gladheid van den w®g zoodanig to vallen, dat genees - kundige hulp moest w..rden ingeroepen, ilaar toestand is echter veel verbeterd. Volkszang in IJmburg. Zondag werd to Roermond eune druk Iwiochlc vergadering gehouden tut slich ting ecner vereeniging ter hevoideriog van den voiksiang onder voorzitterschap van Jlir. Mr. Ch. Ruya de Beerenbruuck. In liet bestuur werden u. n. gekozen om de muziekgezelschappen te vertegen woordigen Max Guillaunse te Roermond. Joh. Broeder te Mook. Pasloor Schmeitz te Venray, Willy Geiger Ie Venlo en Elbert Kransen te Roermond. Professor Keulier hield een (eestrede en het Roermonds Mannenkoor zong eenstemmige Hollandsche liederen. Men verwacht door de enorme enthousiaste deellirniHig veel succes, van deze actie. Eerste Ktnner-verkiexing in l.itnbiirg. Negen leden der Provinciale Stateo van Limburg hevelen voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter vervanging van Mr. L. W Regottk thans Minister van Water- Slaat, aan jhr. Mr. Louis van der Maesen do Som riff. kantonrechter te Heeilen welke verklaard heeft eene eventueele benoeming aan te nemen. HORST. Zondagavond besloot de Lnndbouwbond (onderafd. Dorp) van elke K G boter 1 cent af te staan tot ver ster kin- der niet rooskleiw ige fiom ciën oo**r parochiekerk. Dit zal een spomsla? *yn niet. landbouwers om voor dn doel ook "p eon of andere wijze hij te dragen. Het is ook gi ooi noodig. wnni onze kerk mag van binnen wel eens 'TSekale- jfnterd worden. Ze ziet er sobe« e» behalve aanlokkelijk uit. GENNEP In den nacht van Zondag op Maandag' brak ren lievig» brand uit ui dc schuur, slaande nabij de woning l'n eigendom toebehonrendo aan den hoer Ci. Roosenbnom. De vlammen vonden .•retig voedsel in het daarin opgestapelde hooi." zoodat weldra niets dan een puin hoop ovei V leef, velschillende kippen werden een prooi der vlammen, alleen het ,ee werd gered. Dc schade wordt door assurantie gedekt. A Da zoon des huizes, die zich m de schuur te slapen had gelegd, werd door de activiteit van den gemeenteveldwachter ran een wissen vuurdood gered Bereids waren knevel, wenkbrauwen en haar van het jongmensch verschroeid, zondat de hulp nog juist bijtijds kwam. HORN. Zondagavond werd het op 15 Januari i.ltf.MJn" vei miste meisje «- 10, jaii-e M' V. aan het z.g. Doodergat een zijtak van de Maas onder de gemeente Roermond levenloos gevonden. Het lijk is Maandag naar hier overgebracht om te worden begraven. ULESTRATEN. Op 2 Februari heeft een onbekend manspersoon zich door een revolverschot van het le«en beroofd te Moerbeek, gemeente Ulestraten. Er wordt vermoed, dat het een persoon is. afkomsiig. uit Maastricht of wel uit Siltard. Papieren of iets dergelijks, die de identiteit kunen vaststellen, zijn niet op hem gevonden. |)e ontknooping van een drnina. Teven het vallen van den avond kwam Maandag in een der dorpen langs de Maas. nabij Sittard. een onbezoldigd Rijksveldwachter naar den burgemeester vagen en wijl deze niet thuis was werd mevrouw duisterend medegedeeld, dat hy mot eenige notabelen der parochie een kinderlijkje ontdekt had, aangespoeld door de Msa3, een pasgeboren kindje, in een doek gewonden. Be burgemeestor werd opgezocht, en dno zond den veldwachter met een werk- man naar de aangeduide plaats, om het lijkje voorloopig maar met wat aarde te bedekken, dan zon hij morgen wel dokter en poli'ie ontbieden. Op de plaats aangekomen, vonden zij den zak, die het lijkje inhield, en een huiverende vreeze beving hen, in de tegen woordigheid van den dood die daar zya „rooi vasthield. En naast hen stroomde kalm de Maas, dc moordenaresse. als had zij niets gedaan, als .was sjj zich met bewust van die zwarte misdaad, die een ZOO schelle tegenstelling vormde met de blanke reine ruimte, ïondom. El' werd eens eventjes in den zak geloerd, en ofschoon de veldwachter niet overtuigd wns, dat het in verren slaat van ontbinding vorkeorende lichaam er een van een kind was, werd aan het bevel van den hurgemeostor voldaan. Er werd een kistje besteld om het bewuste lijkje to vervoeren. Dinsdagmorgen trekt een nabbelenden stoet naar de plaats, waar het voorwerp der misdaad verbolgen lag. De mr. tiro- marman met een kistje onder den arm voorop, daarna de veldwachter en de vroedvrouw, die roet haar kennis van embryologie wel zou weten uit te maken, onder welk -species" het gevondene te rangschikken whs. Daarachter volgden öefl vijftig dorpsgenooten. «lie het nieuws ver nomen hadden. Toen weid liet lijkje opgegraven en een kat, oen jonge doode kat, kwam uit den zakte voorschijn. Tableau! L. K. Nieuws uit de Buurt. ASTEN. Naar wij vernemen zullen de fabrieken van de vroegero firma Bluys- sen te Asten die reeds langen tyd s'il liggen spoedig wederom in gebruik worden ge» noraeo. Er beeft zich gevormd een Hollandsch- Engelsche Maatschappij onder den naam van -The Brabant. Provisions Co., L'd." die zich len doel zal stellen naast de be werkirg van Margarine de bereiding van Cocosboter. Vermoedelijk zu'len de installaties begin April gereed zijn zoodat alsdan de fabrieken in werking zullen kunnen worden gesteld. CUIJK. Maandagmiddag omstreeks 3 uur, werden de bewoners onzer gemeente opgeschrikt door de doffe tonen der brandklok. Er was brand uitgebroken in de vetsmelterij van de Gebrs. Maoders alhier. De brandweer rukte met bekwa men spoed a «n. en wist het vuur tot in nat gebouw zelfs te beperken. Assurantie dekt grootendeels de schade. \Y'aarilclooxc muntbiljetten. Zij die in het bezit zijn van muntbiljet ten van f 10 en f 50 moeten wel bedenken, dat dit bezit over weinige weken niets meer waard is. Als zij 't blijven bewaren, als tot nu toe. in hun brandkast, in hunne portefeuille in een trommel inden grond dit gebeurt! /.under te letten op de herhaaldelijk ge plaatste kennisgevingen, zullen zij zien gebeuren dat met den len April van dit jaar hun opgespaard bezit geen andere waarde heeft dan die van scheur papier. Wat zal men dan klagen De muntbiljetten van f 10 en van f 50 zijn reeds lang ingetrokken, maar er is een ruim termijn gesteld om dit papier bij de rijkskassen in te wisselen tegen ander geld. Die termijn loopt af voor den l^n April a. s. Er zijn volgens schatting, nog voor ton nen gouds van die biljetten in omloop. Nog twee maanden en dit ganscbe be drag vervalt aan den Staat, als men niet oppast rtiezerftdata! Van I tot en met 14 Februari gelegen heid tot aangifte voor de kiezerslijst. Voor 20 Februari kennisgeving aan de belastingschuldigen die nog niet betaald hebben door de rijksontvanger. 1 Maart laatste betaaldag der belasting. 23 Maart ter visielegging en verkrijg- baarslelling der kiezerslijst en bijhooreode lijsten. 23 Maart tot en met 15 April gelegen heid tot reclames. Tot 21 April ter visielegging en ver- krijgbaarstelling der reclames. Voor 15 Mei definitief vaststellling der kiezerslijst. We zullen dit lijstje af en toe in de krant zetten. Aanzien doet gedenken. Yreeselijk ongeluk. Maandagnaraiddag had te Gilze een vreeselijk ongeluk plaats. Terwyl men bij de Wed. G. Vermeulen bezig was het carbid reservoir voor de verlichting te vullen ontplofte dit eensklaps met zulk een kracht dat het geheele gebouwtje waarin 't geplaatst was uiteenvloog en een der aanwezigen H Oprins werd weggeslingerd met het treurige gevolg dat hij na korten tijd onder hevige pijnen aan de bekomen, verwonding overleed. De beide gebroeders Vermeulen hadden geweldige brandwonden in het aangezicht, terwijl Mario Vermeulen die in de keuken werkzaam was door een naar binr.cogeslagen raam zoodanig werd verwond, dat haar de H. Sacramenten moesten worden toegediend, het leveoge- vaar schijnt thans echter te zijn geweken. Met welke kracht de ontploffing plaats had kan men zich denken als men ziet dat op 50 Meters afstands ruiten werden verbrijzeld. Onvoorzichtigheid schijnt de oorzaak te zyn. De geheele gemeente verkeert onder den induik van het gebeur de. Yoorzlclilig mot puistjes De heer A. L., onderwijzer aan de school met Bijbel te Soest, die een paar dagen geleden een puistje op zyn neus openkrabde, is ten gevolge van bloedver giftiging overleden Dc moord te Teteringcn. Het »D. v. N." schrijft thans zekerheid omtrent de motieven van den moord, te hebben. Tot een uitvoerige omschrijving leenen deze zich echter niet. Heel io t kort zullen wij er iets van mededeelen. Tengevolge der betrekkingen, die tusschen Vlijmen en vrouw Daarnet) bestonden ontving «Jen vrouw geregeld geld van don schoenmkker maar in deu laatstee tijd waren er nogal eens woorden gevallen dat -Frans niet genoeg gaf. Vroeger schoof hij meer af. En de vrouw scheon adressen te weten die haar meer gaven. Jalousie is do drijfveer van den moord geweest. Van Vlijmen is 's avonds thuisgekomen en heeft zijn vrouw niet aangetroflen. Hij is haar buiten gaan zoeken en Leefi haar gevonden. Toen heeft bij baar meegelokt nair de wei waar hij zijn revolver getrok ken heeft. Het schot ketste. Terwyl by naar zyn mes greep vloog zy met uitge- sliekte armeü op bera aan uitroepende: Frans, Fians, moet ik nu zoo sterven Maar hij greep ze aan wierp baar op den grond, zette de knie op baar borst, greep haar by de haren, draaide het hoofd half om en volbracht het gruwels'uk. Daarna heeft bij bet Ijjk in de sloot gewor pen en de revolver weggegooid. Men vraagt zich echter af hoe 't moge lijk is, dat van Vlijmen, die met zooveel zorg de revolver heeft weggesmeten, het mos, waarmee de moord is geschied op de plaats der misdaad heeft laten liggen. Dat heeft niet aan van Vlijmen gelegen. Met lucifers heb ik nog naar het mes gezocht verklaarde hij Toen ik mijn vrouw naar de schouwsloot sleepte was ik het mes kwijtgeraakt en om du terug te vinden heb ik moeite genoeg gedaan. Als men zoekt zal men waarschijnlijk nog wel afgebrande lucifers vinden. Inderdaad, men vond ze Donderdag. Yaltscli geld. Te Tiel is een valsche gulden in betaling ontvangen met het jaar 1885 en de beel tenis der Koningin. Het randschrift ont breekt. Arbeidsbelangen. Wij lezen in het Hoog Ambacht: Gehuwde vrouwen op de fabriek. ilet gebeurd in Helmond. Zy was van de fabriek moeten biyven en verheugde zich eenigen tijd daarna in het nieuw leven van haar kiodje. Nog geen twee weken daarna was zy thuis gebleven toen er al een boodschap van den heer kwam of ze niet kwam werken. En ze ging. Wat moest ze anders doen Maar toen ze een paar uur aan het werk was, kwam er een boodschap van thuis, dat ze terug moest. Door een of andere onvoorzichtigheid wis er vuur aan het wiegske gekomen en was haar kindje verbrand. Gehuwde vrouwen van de fabriek. Ntroopersdrama. Dinsdagavond ,is te Tie] gevaokeiyk binnengebracht een strooper uit Beesd, die io het jachtveld den rijksveldwachter aldaar door een geweerschot ernstig gewond heeft. Hij zelf had een schot in de hand. Te Asch moet een strooper vaB de surveilleerende politie een levensgevaarlijk schot in den buik hebben ontvangen, Hy zou naar Utrecht vervoerd zyn. De arrestatie van stroopers te Beesd, is voor een deel het gevolg van een vecht- paity tusschen de twee gebroeders S. en politie in den nacht van Maandag op Dinsdag. De ryksveldwachter Kraayenbrink van Rurapt ontging daarbij ternauwernood een op hem gemunt schot door zich schielijk te laten vallen. De ryksveldwachter Almekinders van Boesd, kreeg twee schoten, een in de band en een in het been. Met behulp van den jachtopziener Rynkamp van Marienweerd werd een der geweldenaars, die op Kraayenbrink ge schoten had, overmeesterd. Zijn broer ontkwam, doch werd den volgenden morgen gevat. Afschuwelijk* Het -Volk" deelt het volgende mede By een groenteboer op Scheveningen kwamen reeds herhaalde malen klachten in dat de zuurkool zoo stonk. De groente boer antwoordde eerst, dat het misschien kwam omdat bet de bovenste laag uit het vat was. doch toen de inhoud meer dan half verkocht was, en ze nog stonk, besloot de man de ie»t te 7erwyderen, om te zien wat de oorzaak kon wezen. Hy ledigde het vat en... op den bodem lag het door de pekel geheel vergane lykje van een kind. Een gfiftmengster* Het assisenhof van de Cher behandelt thans het proces van vrouw Gilbert, 32 jaar oud, beschuldigd uit hebzucht haar vader, haar moeder, hare schoonmoeder en hare nicht te hebben vergiftigd en poging tot vergifiigiog te hebben gepleegd op vyf andere leden der familie. Jeanne Gilbert is de dochter vau acht bare kleine wijnbouwers van Sc. Amand. waar in rust en vrede hare kiodschheid is verloopen. Bij de lezing van de beschuldi gingsakte waren veel getuigen, die kyna zelf het slachtoffer waren geworden van de giftraeugster, zeer ontroerd. De voorzitter noemde dan voor Jeanne Gilbert al de misdaden op van welke zij beschuldigd wordt. By elke vraag ont» kende zij en hield kalm hare onschuld vol.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2