f en UitgeverW. A. Van den Munckhof, Venray. Zaterdag G Februari 19O0. 3Gste Jaargang No. 0 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De Kölnische Voikszeitung. Feuilleton. Villa Rustoord. PEEL Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. aftonderlijke nummers 6 c. MAAS Prijs regels der Advertentiën: van 1 4 elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 o. De Burgemeester van Venray maakt bekend dat het kohier der Grondbelasting over het dienstjaar 1900, invorderbaar verklaard ep den 23 Januari 1909, aan den Ontvanger ter invordering Ï6 ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Venray den 29 Jan. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. In het KathSoc. Weekblad geeft de heei' A. Kellenaers JBzn. uit Meerlo eene beschrijving van de door hem bezochte bureaux der Kolner Volksz. met photografiën. Wij laten deze bescnrijving hier volgen om onze lezers een denkbeeld te geven van hetgeeD voor een groot katholiek blad vereischt is. Hoe dikwijls is in de klingen onzer katholieke sociale actie de ka tholieke pers, hare uitbreiding en ontwikkeling niet ter sprake ge bracht En hoe dikwijls is daarbij niét gewezen op de Kölnische Volks- zeilung, het grootste ka'holieke blad vaij Duitschlaud en wellicht het be langrijkste katholieke orgaan van geheel Europa. Maar hebben zij, die met zooveel bewondering over de Iiöin. Volksz. spraken, zich wel eens persoonlijk overtuigd van hare leiding, hare in- ïichting, hare organisatie? Vooi zoover ons bekend, kwam in de Nederlaudsche pers nog geen uit voerige beschrijving van dit mach tige katholieke orgaan voor. Het zal daarom ongetwijfeld de lezers vati dit weekblad, en allen, die belang stellen in de katholieke pers aangenaam zijn. over de Kölnische Vólkszeilung eenige nadere bijzonder heden te vernemen. I Voikszeitung in vwgrrat formaat Tot ons genoegen 2ijn wij in staat uitgegeven en vanaf hot jaar 1886 Oorspronkelijke novelle van F. De Sinclair gesteld, zooniet eene volledige, dan toch zeker eene eenigszins nauw keurige beschrijving van de groote Kölnische Voikszeitung te geven En wel naar aanleiding van een bezoek, dat wij kort geleden aan de bureaux van 't blad brachten. Daar gekomen, vroegen wij oi 't wellicht geoorloofd was 'n rondgang door de gebouwen te maken. En tot onze verassing ontvingen wij veel meer dan wij 7röegen. Men stelde te on-ter beschikking een employé der Kölnische Volkszoilung, den heer Schaeffer, die er 24 dienstjaren heefl, en die ons niet alleen door de bureaux der Kölnische Voikszeitung maar ook door de daarmee verbonden boekdrukkerij der uitgeversfirma J F. Bachem zou rondleiden. We hadden dus wel een uitstekenden geleider, waarvoor wij de directie der instelling gaarne, ook op deze plaats, dank brengen. Gewapend met het boekje: Wegweiser durch die Geschaftsgeba ude der Buch drïtckcrrj J. IJ. Bachem, Kölnische Voikszeitung' begonnen wij onzen rondgang. Doch alvorens dezen te beschrijven ga het volgende vooraf Vooreerst een stukje geschiedenis De firma J. P. Bachem uitgeefster van het blad, werd opgericht den 4 Mei van 'tjaar 1818 door Johann Peter Bachem uit Keulen. In het jaar 1824 ging de bescheiden zaak op den broeder Lambert, en in 1854 op dirtns zoon Jozef Bachem over. Thans is het de zoon van dezen Jozef Bachem die sedert 1893 de zaak drijft. De Kölnische Voiks zeitung werd in het jaar 1860 onder den naam Kölnische Blatter opgericht. Het toenmalige formaat was Dog niet half zoo groot als het tegenwoordige. In 1869 werd het blad onder den naam Kölnische 10. Möar hoe wisten ze je naam toch peinsde mevrouw weer. zou 't ook een grap zyo van kennissen -*n Mooi soort grap bromde de heer Ekko. Als 'k m'n revolver had gehad, waren er dooien gevallen. Daar komt waarempel een rijtuig aan riep Clau op den weg wyzend. Inderdaad naderde daar dezelfde brik, die hen van 't station naar Rustoord.bad gevoerd. God by komt hierheen meneer Siroopman zeker I riep haar moeder uit. Het rytuig was du vlak bij. kwam den voortuin ingereden. Nee d'r zitten dames in sprak de beer Ekko. -Zeker visite De brik hield stil voor de deur va» de ▼illa. De heer des huizes snelde toe maar eer hy naderby gekomen was, waren reeds drie dames van middelbaren leeftijd gehuld in donkere reismantels uitgestapt, zagen met onverschillige blikken naar de beer Ekko en daarna trok een van de due op gedecideerde wijze hard aan de bel Dames sprak de heer Ekko, beleefd maar half vragend. Aurelia, dat zal meneer Stroopman zijn. sprak oen van de drie tot dengene die blijkbaar de oudste was. De aangesprokene vestigde haar lorgnon op den heer Ekko. Is u Stroopman Nee, pardon mevrouw aarzelde Ekko. Is u dao de oude graaf' zelf Pardon e mijn naam is Ekko, gepensionneerd kapt majoor, bedoel ik vao 't Indische leger. Dat is al heel vreemd Aurelia, merk te de eerste spreekster op. Zonderling Pine bevestigde de dame met het lorgnon. Wat. is er vroeg de derde dame, die blykbaar doof was en de aanwezigen vergeefs scherp had aangekeken, om iets te begrijpen van 't gevoerde gesprek. Maar ze kreeg geen antwoord. Maar dames, wat is eigenlijk de reden van uw bezoek vroeg de heer Ekko nu, ten einde raad. - Bezoek riepen de twee niet doove dames gelijktijdig, en Aurelia liet er op volgen: Neem me niet kwalijk meneer maar 3 begrijpen niet goed, wat u hier eindelijk uitvoert. Uitvoert 1 herbaalde de heer Ekko ten hoogste verwonderd over de vreemde raag. verschijnt het tegenwoordige blad. Het blad, benevens ce drukkerij is dus niet eigendom van een Maatschappij, maar van de familie Bachem. Dat lat enorme» strijd en vele opofferingen gekost heeft, om het blad op de tegenwoordige hoogte te brengen, is voldoende bekend. Maar men 'is voor dezen strijd niet terug geschrokken. Men heeft aaogehouden En als ergens de aanhouder heeft gewonneD, dan is liet hier. Het blad is, ook in commercieel opzicht een wereldzaak geworden. Dit moge reeds uit de volgend', algemeen beschrijving blijken. De oplage van bet blad is groot 23900 en die van d«n daarmede verbonden Kölner Lokal Anzeiger 36500 exemp'aren. Var: de Voiks zeitung (die 3 maal per lag uitkomt) verlaten dagelijks ongeveer 70000 nummers de pers. Des Woensdags met inbegrip der litterair sche bijlage 91600. Jaarlijks worden m-er dau 26 millioen nummers der v'olkszeitun gedrukt. .„J* Het huishonden der Kölnische Voikszeitung kostte in het jaar 1906 het aardige sommetje van 1 millioen mark en 't breidt zich natuurlijk no, dagelijks uit. Alleen aan honorarium voor medewerkers en aan draadbe richten werden in het jaar 1906 142000 mark uitgegeven. De gebouwen, waarin de Voiks zeitung en de firma Bachem zijn ondergebracht, beslaan een opper vlakte van niet minder dan 26700 vierkante voet (ongeveer 3000 vierk. Meter). Zij geven de Casa del popoio in Bergamo niet veel toe. (Deze beslaan een oppervlakte van circa 3500 vierk. Meter. Dj gebouwen der Kölnische Volks» zeitung bevatten naast twee onder Maar Aurelia is dit -Rustoord" dan wel Zonder twijfel Pine, antwoordde die dame. Wat is er tuch herhaalde de doove, die altijd ysselyk nieuwsgierig was. Ja zeker is dit Rustoord bevestigd: thans de heer Ekko ,en ik ben de bewoner van die villa eD begrijp daarom niet heel ed, wat u De bewoner vroeg Pine, huisbewaarder Wablief ik huisbewaarder ik riep de heer Ekko uit, terwijl hij bloedrood werd. Ik ben de bewoner van deze villa mevrouw en ik heb het recht alle onbeschaamde indringsters van deze plaats te verwijderen Wat is er toch vroeg de doove ten derde male. - Meneer, sprak nu de dame, die Pine heette, kunt u dan ons soms terecht wijzen Aurelia laat de quitantie es zien wij hebben van een zekeren heer Stroopman de villa Rustoord in Klaaibeke gehuurd voor drie maanden en die huur vooruit voldaan. Dit is het dorp Klaarbeke niet waar en dit is villa Rustoord, is er dan soms nog een villa hier van dien naam Nee antwoordde do heer Ekko, nog steeds beleedigd, 'n andere villa is hier niet. Dan zullen wij hier ook onzen intrek nemen riep de dame die Aurelia heette, 26 verdiepingen en 6 bovenverdiepingen zoodal het reusachtige bedrijf op acht verschillende verdiepingen plaats grijpt. Het schoone hoofdgebouw aan de Marzellen8trasse is opgetrokken in oud Keulschen overgangsstijl. Het wordt door verschillende bedden versierd, zoo o. a. de borstbeelden van Johannes Gutenberg, den uit vinder der boekdrukkunst en van Ulrich Zeil, den oudsten boekdruk ker van Keulen. Aan de trap van den hoofdgevel staat verder het levensgroote beeld van den heiligen J ozef. deze gebouwen zijn 560 tot 570 personen werkzaam. De drukke rij beschikt over 6 rotatiepersen snelpersen, 15 hulpmachines en 51 machines voor boekbinderij, die hoofdzakelijk door sloom, deeis door electriciteit worden bewogen. Een bezoek aan de Kölnische Voikszeitung c. a. vordert ruim drie uur. En dan kan men nog maar alles heel vluchtig bezien, liet is hier zoo groot, zeide onze geleider dat bedienden, die hier reeds vele iaren zijn, nog nauwelijks den weg door al deze gangen, vertrekken zalen en werkplaatsen kennen. En toch is er alles zoo doelmatig mogelijk. Het hoofdgebouw binnentredend komt men het allereerst in de zg vrije zaal. Het is een gezellig ngerichte leeszaal die voor iedereen toegankelijk is. Er bevindt zich in deze zaal eene uitgebreide bibliotheek van de nieuwste werken, die tei beschikking der bezoekers gesteld worden. Bij deze zaal sluit zich onmiddellijk aan het bureau *oor aannemen van abonnementen en advertenties. Van uit het bureau begonnen wij onzen rondgang en kwamen het eerst in de gebouwen der redactie. U Ekko. zult nie's schreeuwde meneer Pme haal de politie M'd God, wat is er toch riep de doove angstig. Inmiddels waren mevrouw Ekko Clau ook naderbij gekomen. Groote hemel, Ekko, wat gebeurt er toch Dame» wat verlangt u wie is u Die dames willen in royn vdla trek ken brieschte de heer Ekko. Daar hebben we recht op mevrouw betoogde Aurelia, met de quitantie zwaaiend. - Zoo'n quitantie heb ik ook riep de heer Ekko. Maar wy hebben brieven, verzekerde Pine. Wy ook Er is voor ons geloot en wy trokken nummer een van al de liefhebbers Wij ook 1 Maar dat is beneden alles 'n Schandaal Inf«ara Beste dames 1 sprak ineens mevrouw Ekko, terwijl ze met 'n gebiedende be weging iedereen 't zwygen oplegde, als u dezelfde rechten op de villa hebt als wij, dan moeten we tot een vergelijk zien te komen. Die meneer Stroopman moet zich vergist hebben. Laten wy allen Wat zegt dat mensch toch 1 vroeg de doove hard. Zwijg Constance gebobd Aurelia dit bevel aan haar oor schreeuwend. Mevrouw Ekko vervolgde Laten we allen naii M-npr g- Na gebruikelijke kennismakingen met eenige heeren der redactie, waaronder ook een oude bekende van het Katholiek Sociaal Weekblad Dr. O. Thissen, geleidde men ons in een zevental gezellig ingerichte spreekkamers der redactie, benevens in de groote vergaderzaal der redac» leuren, die eveneens een alieraange» naamsten indruk maakte. Nu bezechteD wij de verschillende redactiebureaux. Eerst kwamen we op 't algemeen secretariaat der redactie waar wij een onderhoud hadden met den heer G. Hulscher, die al den redactioneelen arbeid te verzorgen en te rangschikken heeft en waar» bij de karrevrachton copie van 600 medewerkers arriveeren. Van 't algemeen secretariaat bezochten wij de verschillende bureaus der feuilleton-redactie, der handelsredactie der binnenland» sche politiek-redactie der middel» duitsche politiek bestemde redactie benevens de sociaal politieke redactie. Van hier kwamen wij op bureau der geestelijken redactie en en ten slotte op het algemeene redactie bureau. Uit alle« bleek dat er êen uitstekende vërdeeling van' werkkrachten heerscht en dat men beschikt over prima redactioneele krachten. Zoo deelde onze geleider ons mede, dat de leider der geestelijkeen ipólogetische redactie Dr. Dressc» man 7tot 8 talen beheerscht en ken» nis neemt van alle voorname bladen die in de geheele beschaafde wereld verschijnen. Een vluchtige blik in 't werkkabinet van dezen geleerde was zeer interessant. Wordt vervolgd. Jaar geraeenschappelyk overleggeu hierheen als 't u belieft, eD met 'n utt- ooodigende handbeweging wees zo op de serre, 't Is me 'n toestand jammerde Pme. Afschuwelijk zuchtte Aurelia. Men ging naar binnen; mevrouw Ekko trad op als gastvrouw, Clau bracht de voetenbankjes, de heer Ekko droeg met een kwaadaardig gezicht stoelen bij. Dadelijk begou de conferentie. Er was geen twyfel aan. De rechtea van de dames waren even goed en ook, precies even oud als van de Ekko's, ja de brieven waren zelfs woordelyk een der. W'y gaan hier niet vandaan, ver- zekeide Aurelia gedecideerd, terwijl ze haar wijsvinger onwrikbaar op het canapé tafeltje voor haar plantte. Maar wij ook met mevrouw l riep de heer Ekko met trillende stem. Welnu, dan blijven we allemaal I prak zyn vrouw glimlachend. Allemaal Natuurlijk, er bestaat voor ons even weinig grond om voor u te wijken als u voor ons Maar wat wil u dan riep Pine. Wei samenwonen, elkaar vreedzaam erdragen, het huis is groot genoeg, Klaarbeke is 'n eenzaam, akelig dorp, ondanks 't moois wat ze ervan vertellen, welnu dan hebben we conversatie aan elkaar, en binnenkort komt Stroopman hier; dan zullen wy verder zien. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 1