Mariavereeniging, Zaadhandel. Particulier Kapitaal 2 Roodbonte Malen, Algemeen Nieuws. A D VE RT ENTTEN Vergadering der Prijskaarten „Ons Tijdverdrijf' Aanbesteding Aanbesteding Tuin- en Landbouwzaden, Het Gemeentebestuur 350 slagen Het Gemeentebestuur Deze dingen verdienen ook in ons tQ Venray, beklaagd dat hij te Venray op nieuw sitioo alhier is gegund aan dhr. De Burgemeester van Venray 31 December 1908. oenigo donnenboomeu B. May 173 aannemer te Si'tard, voor de maakt bekend dat het kohier der Grondbelasting eigendom van M. Cainps. he»tT afgekapt som vafif 75,900. en weggenome», Eisch f 6 of 0 dagen nami i mi land de aandacht, of eigenlijk mag men overal de vakopleiding nog wel wat beter ter hand nemen. In het maandblad Technik und Wirtschaft bijv. heeft de ingenieur Kerner uit Pittsburgh geweten op de moeilijk heden die de Amerikaansche industrie te wachten staan indien niet zorg wordt gedragen voor het aankweeken van leerlingen voor industrie en ambacht en indien niet aandacht wordt geschonken aan het feit, dat de moderne werkplaats door de arbeidsmethoden welke er gevolgd worden, meer en meer ongeschikt woidt voor de vorming van leer»» lingen, uit wier geledoren de noodige hoogere aibeidskrachten der moderne industrie bazen, monteurs e. d., kunnen worden gerecruteerd. Ziet, het belang der industrie is rechtstreeks bij de zaak betrokken. Nu. dan mogen we wel hopen, dat nog eens krachtdadig zal worden ingegrepen. VENRAY, 30 Januari 1909 Be jaarvergadering van den Boeren bond. Zondagavond in de Muziekzaal gehouden, was druk bezocht. Na opening der vergadering werd voorlezing gedaan van het jaarverslag «ver 1908. waarbij de rekening en ver antwoording van inkomsten en uitgaven waaraan wij 'set volgende ontleenen Inkomsten f 710.79 Uitgaven f643,18 Batig saldo f 73 61 P aard'enver z ekcring 228 leden met 270 paardeo. Verzekerd kapitaal f 79430. Uitbetaald 12 paarden, waarde f 1802. Inkomsten f 3509.34 Uitgaven f 2001,13 Batig saldo f 1508.21 Veever zekering. 114 leden met 279 koeien. Verzekerd kapitaal f 49 300. Uitbetaald 5 koeien, waaide f 800. Inkomsten f 2500,88 Uitgaven f 912,12 Batig saldo i' 1594,76 Stierhouderij. Uitgaven f 199S.42 Inkomsten f 1406,00 Te kort f 592,42 Kunstmeststoffen Kalk 210000 KG. waarde f 1416,02. Thom. 482900 Kainit 438900 Guano 3025 Orasm. 15900 Sup. 41500 Chili 12100 Kali 4020 f 8646,70. f 8119.65. f3055.25. f 795 00. f1041.20. f 1560.90. f 221,10. 1208345 KG. waarde f 24855 82, De leden zullen verplicht zijn 't week» blad -Land en Vee" te nemen, zij. die weigeren kunnen geen lid meer zijn van den Boerenbond, noch van het Stoomzui velfabnek. Achterstallige gelden zullen van de fabriek ingehouden worden. Het salaris van den Secretaris wi>rdt met f 40 verhoogd en gebracht op f 165. De Vice Voorzitter bespreekt nu de stierhouderij, en zegt dat er thans een tekort van' f592 is. Hij stelt voor om ieder lid 40 ets. per koe te laten betalen, waardoor het tekort zou gedekt worden, Dit voorstel wordt door de vergadoring aangenomen. Bij de verkiezing van het Bestuur neemt de zeereerw. heer Pastoor geettelijk adviseur, het woord en brengt dank aan het ijverige bestuur voor de degelijke leiding, waarna hy voorstelt het oude bestuur bij acclamatie te herbenoe. men, hetgeen geschiedde. De president en vice president, respectievelijk de heeren H. Wismars en J. Poels wenschen echter niet meer als bestuursleden in aanmerking te komen, hetgeen door de heele verga dering met verbazing eo leedwezen werd vernomen. Na èenigo bespreking door den zeereerw. heer Pastoor en het Bestuur met genoemde heeren besloten deze hunne lunctie's nog te blijven waarnemen tot Mei. De ZEerw. heer Pastoor hoopte echte dat beide bestuursleden nog langer hun steun zullen blijven verleenen, waarna de heer J. Poels de vergadering sloot met den groet -Geloofd zij Jesus Christus". Met genoegen kunnen we vermel den, dat onze geachte Stationchef, de heer W. Schmitz. op de jl. Zondag te Utrecht gehouden vergadering, tot be» sluurslid is gekozen van deD bond van Stationschefs der Staatsspoor. Zaterdag en Zondagmiddag dreven hier wederom een paar luchtballons over, die nogal vrij hoog waren. Intussehen raken we er hier aao gewoon. Dinsdag stonden voor de Recht bank te Roermond o. n. terecht P. J. van Z. oud 39 jaren, metselaar hechtenis. J H. J. oud 24 jaren, slueadoor te Horst, beklaagd dat hij te Horst op 26 December 1908 een rijwiellamaarn, toe» behoorende aan Th. van Dijek te Venray. heeft weggenomen. Eisch 3 «.eken gevangenisstraf. Morgen Zondagavond -aal in (1e Muziekzaal alhier vanwege de R. K. Volksbond eene Tooneeluitvoering gegeven worden. Hierbij zal opgevoerd wofden het schoone drama -Aan God en Koning trouw" door de bekende Rede-ijkersknm'T St. Albe/tus van Boxmeer. Zij, die een recht genoeglijken avond willen doorbrengen, sporen wij aan de uitvoering van den Volksbond bjj te wonen. Gelijk bekend is wist voor een paar weken H. Leenders. een gevaarlijk en berucht individu, uit het kiaokzinnigenge- sticht alhier te ontsnappen. Sinds dien is L. spooiloos vordwenen. Doch L. heeft na zijne ontvluchting zijn brood niet in ledigheid gegeten. Hij heeft zyn ouJ handwerk weer ter hand genomen en gestolen en ingebroken, dat het lust is. In den nacht na zijne ontvluchting moet hij te Sevgnum diefstal met braak gepleegd hebben bij een winkelier aldaar stal hij behalve kleedingstukken ook levensmid delen perpeikoek, worst enz. Een week later werkte L. blijkbaar te Susteren twee op een volgende nachten; den eersten nacht bracht hij er een bezoek bij een landbou wer wie» hij van kleedingstukken 'en mondb'hoefte ontlastte den daaropv algen» den nacht had hij het gemunt op de pastotie hier werd hij op de vlucht gedreven. Wat de politie zeer versterkt in hare meening. dat Leenders de iVef is, is de omstandigheid dat hij een drinkbeker heeft achtergelaten van de soort als er alhier in het krankzinnigengesticht wo-den gebruikt Twee dagen later zat L. te Geleen. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak hij in bij den heer R. Met medeneming van copieboeken, quitanties enz. koos hij het hazenpad Deze week z.m L. in de naaste omge ving van Maastricht, zijn geboorteplaats vertoefd hebben om er een oude kennis den houder van een volkslogement op te zoeken. Deze was evenwel naar het buiten land vertrokken. Te laat werd de politie Gewaarschuwd om Leenders te arresteeren. Leenders is trouwens iemand die bij de politie bekend staat als een gladde vogel. Hij is zoo vlug als een kat, acrobaat van proffessie en deinst voor niets terug. Ver moedelijk hooft by ook iogebrokcu te Gronsveld en er voornamelijk lever.smid- delen ontvreemd, Hoe het mogelijk is. dat Leenders die den Haarlemschen Fian9 Rosier in sluwheid naar de kroon dingt ruim veertien dagen kan zwerven en stelen; zonder op gemerkt te worden kan hij wellicht alleen danken aan de uitstekende vermomming of aan het niet voldoende verspreiden van zijn signalement of portret. De afbeeldingen van dergelijke gevaar lijke individuen moesten aan alle hoeken der straten worden aangeplakt, opdat het volk der politie de behulpzame hand kon bieden tot het ontdekken van den rnisdadi ger. Voor het geval dat L. in Duitscbland of Belgie vertoeft, bevindt hij zich daar nog niet in veiligheid want en de Duitsche en de Belgische justitie hebben beide ook nog met Leenders een appeltje te schillen. Nieiws uit de Buurt. BEUÈEN. Bij kon. besluit is benoemd tot buijemeester alhier, jhr. H L. J. M. van RijKevcrsel. -v Emsdagroiddag had alhier een zeer treurig ongeluk plaats. Zekere H. B. bezig ainde een zwaar géladen kar hooi te bind-n. viel doordat de zoogenaamde wisboom brak voorover van de kar, en kwam iy> ongelukkig op 't hoofd op den hardbevjbreii giond terecht, d «t hij in bewustelozen toestand naai huis moest worden -gebracht. Daar de inmiddels ont boden géieesheer weinig hoop op herstel gaf, is lij nog denzelfden avond van de H. Sacranen'.en voorzien. DEURS'E. Den Weleerw. heer Kape laan H. A Roes is door Z. D. H. benoemd tot pastoti' van Kessel bij Lith. Noode zien wij ZEerw. uit ons midden vertrek ken. Hi^i «as de viiend en raadgever dei- boe? en e« trooster en weldoener der armen. ZnoMs kapelaan Roes hier gewerkt heefo vojfr 't heil der boeren, er zou waailijk |;n boek over te schiijveu wezen; zijne werfkracht was enorm en wat hij tot stand gebracht het ft dwingt waarlijk eerbied al. Deunie zal den et-nvoudigeo bemiunelyien voorbeeldige» priester'! iet gauw ve'heten. Moge het hem wel gaan in zijne nieuwe parochie, iletu'derige Kessel pri&cint met. zulk een Heid'-r. Ajeuue II. li, fterk. Begin 'April dezes jaa»s zal met het bouwen t^jer nieuwe R. K. Ke k en pastorie céder St.. Anna by Nijmegen, een aanvang gemaakt worden. Aangaande de parochiale grensscheiding is nog geen vaste lijn rakend. Dit is nog in onderzoek or«r het dienstjaar 1909. invorderbaar verklaard op Hen 23 Januari 1909, aan Hen Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Venray den 29 Jan. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. ESSER. Burgerlijke Stand, VENRAY. Aangifte van den 22 tot den 29 Jan. Geboorten. Gertruda Maria Huberta Heesen. Maria Christina Johanna Janssen. Theodorus Antonius Linders. Gertruda Johanna Rutten. Wilhel- mina Derckx. Gerardus Theodorus Maria van Dijck, Huwelijken Francies Johannes van der Meereu oud 24 jaren machinist te Oppum en Catharina Huisman oud 19 jaren zonder beroep te Venray. Hendrikus Hubertus Arts oud 27 jaren, huis schilder te Venray en Gertruda Maria van Gerven oud 26 jaren dienstmeid te Weurt. Sterfgevallen. Maria Hendrina Strijbos oud 12 dagen. Johannes Jacobus Gerardus de Wijze 20 jaren. Theodorus Wilhelmus Johannes Jacobs 28 jaren Willemina Petronella Strijbos oud 15 dagen. ïïij^ispoal spaarbank Met. ingqng van 1 Februaii a s. woiden GENNEP. Alhier passeert op ongere gelde tijden des nachts een uit Duitsehland komende automobiel waarvan de inzitten den verdacht worden een uitgebreide» smokkelhandel met ons land te drijven. Naar verluidt komt het voeituig uit de richting Gocb, rijdt van daar zonder licht tot aan den rijksweg te Heyen en passeert nadien in vliegende vaart onze gemeente in de richting Nijmegen. De bestuurders van het voertuig blyken onvervaard te zijn. althans een schot gelost >m de banden onbruikbaar te maken werd terstond beantwoord. Wil men de euvel den kop indrukken, dan zou het aanbeveling verdienen de rijksambtenaren met geweren te wapenen wijl in het onderhavige geval met revol vers weinig uit te richten is. Bij het gemeentebestuur moet het plan bestaan op de Horsten een dijk langs de Niers te leggen. Hierdoor zouden de langs de oevers gelegen weilanden 's zomers tegen overstrooming gevrij waai d zijn. WEERT. Naar wij vernemen zal Mgr. Timmer in de maand Maart het H. Pries terschap toedienen aan eenige eerw paters Franciscanen in het klooster alhier. ROERMOND. Statig bewoog zich Zondagnamiddag circa 12 uur een doqr 2 personen bemande luchtballon over onze stad, blijkbaar niet veel hooger dan de. St. Christoffelkerktorenspits, voerende de' Duitsche vlag. Vermoedelijk daalden ze N. Brabant of België. SIMPELVBfiD. Het bouwen van een de voorschriften betrekkelijk den dienst der R. P. S. aanmerkelijk verscherpt. Zoo behpnt alsdan bij de inschrijving van elke inlage of terugbetaling aanteeke- ning gebodden te worden van het betrek kelijk boekje. Verder wordt met nadruk nogmaals herinnerd kan liet voorschrift dat hij elke overname yan een boekje een bewijs van overneming moet gpgeven worden. Vrijs' 'Hing broederdiensf. Bij mij?," diefde fld, sub e van liet Koninklyk 'besluit van 9 Januari 1909 (Stbl. no 10j is bepaald, dat voor volledige oefening bestemde lotelingen, die een èén jaar jongeren broeder bezitten, steeds tot de Maar', ploeg zullen behoore», ook al zouden zij op grond van hun getrokken lotingsnurainer bes'emd zijn om in de maand September te worden ingelijfd. Werd n.J. een loteling, die een één jaar jongeren broeder heeft, in september inge lijfd. dan zou hij aaD dien jongeren broeder geen recht op vrijstelling wegens broeder- dienst kunnen geven, omdat die reden van vrijstelling op 1 Augustus reeds moet bestaan. I)e ministers van binnenlandsche zaken heeft thans de aandacht der commissaris1 sen der Koningin in de onderscheidene provinciën er op gevestigd, dat deze be paling ook geldt ten aanzien van de lote lingen der lichting van 1909 en het dus wenschelijk is, dat aan deze autoriteiten alsnog zooveel mogelijk opgaaf worde verstrekt, welke lotelingen dier lichting een één jaar jongere broeder bezitten. De lotelingen. die zich hebben opgegeven als in dit geval te verkeeren, zullen dan in Maart worden ingelyfd, zoodat aan de jongere broeders het recht op vrijstelling wegens fcroederdienst alsdan is verzekerd. Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Maandag 8 uur jaarg. voor Jan Poels. 9 uur begrafenis van Antoon RofTers. Dinsdag O. L. Vr. Lichtmis de diensten als op Zondags. Om half 10 de wijding der kaarsen. Woensdag 8 uur jaarg. 2e klas voor Leonard Smulders, Half 9 jaarg. voor Frans Peeters en Elisabeth van de Water. Donderdag 8 uur jaarg. '2de klas voor Maria Petronella Smulders. Half 9 Jaarg. 2de klas vo' Johanna. Rongen en Wilhelmina Broeks. Vrijdag half 7 de H. Mis en vereering van het. H Hart van Jezus 8 uur Jaarg. voor Ren. Poels en Johanna Janssen. Paterskerk. Heden feestdag der zalige Ludovica, weduwe dor 3e Orde, is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gew. voorw. Om 8 uur Hoogmis, Om 5 uur lof. Dinsdag feestdag van O. L. Vr. Lichtmis, de diensten als op Zondag, voor de Hoogmis de wij ding der kaarsen, na de Hoogmis processie. 'sNa- middags kwart over 4 plechtige Vespers.om 5 uur plechtig Lof. Woensdag feestdag van den H. Biasius. patroon tegen keelziekten, zal de Blasiuszegen gegeven worden na de H. Missen van 6, 7 en half 8. Vrijdag le Vrijdag der maand toegewijd aan het H. Hart van Jezus. Vrijdag feestdag van de H. Petrus Baptista en gezellen is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voorwaarden, om half 8 Hoogmis om 5 uur lof en H. Kruisweg. op Dinsdag 2 Februari e. k. na het Lof van 3 uur in de MUZIEKZAAL AGENDA 1. Installatie van aspirant leden. 2. Periodieke aftreding en verkiezing van 3 bestuursleden. 3. Lezing door den Zeereerw. Pater Guardiaan uit het Klooster alhier. HET BESTUUR. Toegankelijk voor niet leden. te geven door do Kaartclub vanaf Zondag 17 Januari tot eo met Zondag 21 Februari, des avonds van 6 tot 10 uur. in het Café van P. J. BEERKENS, om 4 flinke prijzen. Liefhebbers worden beleefJ uitgenoodigd Hel Bestuur. V" erkrij gbaar bij F. Van Gerven Eind. Venray. Maandag 8 Februari I909. des namiddag^ n pi m het .Café DINGS te Ci rekening van den heer P. SMITS taOirlo, worden a&O 333^335) a Het bouwen van een Woonhuis enz. Bestek en teekening liggen ter inzage by den uitbesteder. Nadere inlichtingen geeft A. MARTENS. Maandag 1 Februari a. s. des namiddags 3 uur zal ter herberge van P, J. JANSSEN te Merselo, publiek worden a&aaastfaaiD a Het metsel- en stukadoorwerk van een woonhuis voor Hend. Michels te Merselo. Onmiddellijk daarna Het timmerwerk van een te houweD woonhuis voor de Wed. Arts te Merselo. Bestek en teekening liggen ter inzage vanaf Woensdag 27 Januari by de be- steder8. Verdere inlichtingen geeft A. MARTENS. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algameene kennis, dat, ingevolge hel bepaalde bij art. nobis, derde lid sub. c van het bij Kon. best. van 9 Jan. 1909 (stbl. no. 10) gewijzigd en aangevuld Kon. besl. dd. 2 Dec. 1901 (stbl. no. 230' lot hel tusschen 1 en 15 Maart af le leveren gedeelte van de voor de lichting van 1909 ter vol ledige oefening in te lijven lotelingen, dezer ge meente o. a. zullen behooren de lotelingen, wier inlijving in hot tijdvak van 10 lot 30 September s. tengevolge zou hebben, dat hun in het loopend jaar voor de militie ingeschreven broeder geen recht op vrijstelling zou kunnen doen gelden in de zitting van den Militieraad voor de lichting van het volgend jaar, aangezien de reden van vrijstelling moet bestaan op den 1 Augustus van het loopende jaar; dat in verband hiermede tot 1 Februari a, s. ter gemeentesecretarie gelegenheid bestaat tot het verstrekken of doen verstrekken van de vereischte gegevens ten aanzien van een jaar jongere broeders van lotelingen van de lichting 1909, die in dit jaar 'Ajesterad zijn ter inlijving <3?e militie voor volledige oefening. Venray, 28 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voorn. II. ESSER Bestelling van Kainit, Kalk, Superf., Guano, Grasmest. Chili, Patemkali, wor telzaad, bij Wijkmeesters of Secretaris, tegen vooruitbetaling vari 25 cent per 100 KG. tot en met 7 Februari a. s. HET BESTUUR. Ondergetekende maakt het geachte publiek van VENRAY en OMSTREKEN bekend, dat bij hem verkrijgbaar zyn alle soorten alsmede Gras- en Itlaieryaden. Bij" opgaaf van grondsoort wordt hot gepaste zaad geleverd. Beleefd aanbevelend, Klaas Bekkers, Paletstraat, VENRAY. beschikb tot elk bedrag en voor alle doeleind. Ook zonder borgen (naar om» standig'i. Hoogst bill, rente en voorw. zeer gemakk. afl. Strenge geheimh. Br. fr. postz. v. antw. No. 26. Alg. Ned. Adv. Bur. Naaldwijkschestr 53 's Gravenhage. van VENRAY, zal op Maandag; 1 Februari, des voor middags 10 uur, in het Gemeente* bosch aan den Kiezelweg van Venray naar Maashees, publiek verkoopen Boonenstaken, Bandroeden, brandhout, enkele en dubbele latten, rekhout en Vergadering ter plaatse aan No. 1. van VENRAY. zal op Maandag 15 Februari 1909, des namiddags 3 uur, in het geraeentebosch in het Vlakwater, publiek verkoopen 150 slagen afgekapt dennenhout, zynde enkele en dubbele latten, boonstaken, op leggers rekhout en brandhout. Veigadeiing ter plaatse aan No. 1. TB KOOP bijna voldragen, bij BERNARD SCHREURS, Langstraat, Notaris Linssen te VENRAY, zal publiek verkoopen 1 Up Maandag 1 Februari 's morgens 10 uur, achter den Gunhoek te Oirlo, vo r den heer Jean Poels, 60 nos. rekhout, gelintstaken, brand hout en spurriostaken en 12 slagen eiken struikhout in het bosch van Janssen. Bij ongunstig weder ten huize van Piet Ku ij pers. Op Dinsdag 9 Februari, 's namiddags 2 uur am de Scheyde te Venruyvoor Peter Johannes Martens, ,-s;= 100 nos. boonstaken, bandroeden, boompaaltjes en brandhout. Bij ongunstig weder ten huize van Miutiuus C'etners" -j Onmiddellyk daa na in het Steegs- broek voor do kind "ren Gt-r. Ciaessens. 75 nos. boonstaken, la'ten, gelintbout, kepers en palen achter Willem Claessens. (Bij ongunstig weder mede hij Mariinus Cremers.) Op Donderdag 11 Februari 's morgens 10 uur, ten huize van J L*yssen aan het Schoor fo Venray. voor den heer P. Vernoni t, 45 nos. tophout in bet bosch der ge meente Venray in de Castenraysoho bergen. Notaris Linssen te VENRAY'. zal publiek verkoopen I Op Dinsdag 16 Februari, 's nam. 3 uur bij Martinus van Dyck te Merselo. a voor de R. C. Kerk van Merselo. 22 nos. latten, opleggers en brandhout.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2