Limburgsch Nieuws. Algem. Vergadering 2000 droge Schansen, Algemeen Nieuws. De aardbeving. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Itolcr- en Eiermarkten. ADVERTENTIEN op Zondag 24 Jan. 1909, Aanbesteding aaaaasïasQ TE KOOP VEN RAY, 23 Januari 1909. Het Liefdadigheids-Soirée Zaterdag en Zondag gegeven ten bate der St. Vincentius Vereeniging, is schitterend geslaagd. Vooral Zondagavond was de Muziekzaal overvol, eo velen moesten wegens plaats* gebrek terugkeeren. Het edele doel om St. Vincentius fioantieel te steunen, is dan ook ten volle bereikt. Het drama «Florimond de Pauselijke Zouaaf* werd op meesterlijke wijze weergegeven. De rollen waren goed verdeeld en de spelers kweten zich allen uitstekend van hunne taak, zoodat de toehoorders allen aangedaan waren door de hartroerende toooeelen, die zich in dit ."Choone drama voordeden. Het overige gedeelte van het programma bestond uit zangstukken en conische voor drachten van verschillende dames en heeren die door deze correct werden uitgevoerd, hetgeen herhaaldelijk door een donderend applaus werd bewezen. Wij kunnen dun ook niet nalaten hulde te brengen aan de sti listen, aan de zangers eu zangeressen, hulde aan allen die meewerkten om beide avonden onvergete lijk te maken. Hulde ook aan de ijverige leden van St. Vincentius. die door hunne toewijding zuike soirees hebben geor ganiseerd en voorbereid, en hierdoor in staat gesteld zijn in menig gezin gebrek en armoede te lenigen. De Maandag gehouden jaarmarkt, de zoogenaamde »Allemansmarkt" ken merkte zich wederom door een overgroot bezoek van belangt tellenden. Op de veemarkt was de aanvoer tamelijk groot me' levendigen handel, ook stonden weder eenige paarden aan de lijn. Op de biggenmaikt was de aanvoer geripg waardoor de prijzen hoog waren. Men betaalde van 5 tot f 9, al naar' gelang kwaliteit en ouderdom. Het meest echter werd verkor; t in de herbergen, zoodat de kasteleins wel de beste zaken zullen gemaakt hebben. Hoewel het op vele plaatsen nog al eens rumoerig was, behoefde de politie niet haodelend op te treden. Met. ingang van 1 Februari is onze dorpsgenoot H. Janssen benoemd tot postbode te Bake!. Dinsdagmiddag zakten een tweetal jongens door bet zwakke ijs van de Paterskuit. Een ervan weid direct op het droge gebracht, doch om de andere te redden, moesten zich eenige personen ie water begeven, waarna bet hun gelukte o<.k deze. die reeds bewusteloos was, aan wal te krijgen, Een les voor andere jeugdige waag halzen 1 Naar wij vernemen zal in de a. s. week eindelijk een aanvang gemaakt worden met het aanleggen der rails, voor dan tram Venray— Station. Deze week zijn hiervoor door den aannemer reeds de noodige afmetingen gedaan. WELL. Door den raad dezer gemeente is benoemd tot gemeente-geneesheer de heer van Batenburg te Leiden, die zich 1 Februari a. s. alhier vestigen zal. MOOK. Dinsdag konden alle inwoners van Malden, Groesbeek en Mook, die er gebrek aan hadden, zich komen aanmelden in het jachtbuis van den heer Luden van Heumen, teneinde zich daar te zien aan wijzen eenige perceelen gehakt en gebonden hout, wat, gratis voor hen verkrijgbaar was. VENLö. Pater Hugo Thieraan 3prak Zondag in de groote zaal van de Prins voor meer dan duizend toehoorders in de protestvergadering tegen de boleedigingen van de H. Kerk en bare priesters door het blad van den renegaat van Vorst. THORN. Sedert 15 dezer wordt alhier vermist de 10-jarige Maria Hub. Vossen, inwonende bii hare moeder de wed. Vossen alhier. Zij was 's morgens uitgegaan met een korf, om, na ter kerke te zijn geweest, boodschappen voor hare moeder te doen, doch keerde niet terug. In den namiddag van dien dag werd baar korf aan den oever van de Maas gevonden, zoodat men vermoedt dat zij is verdronken. ROERMOND. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Limburgsche Landbouwbond is de oud voorzitter de beer J. Truyen, die wegens gevorderden ouder dom ontslag genomen heeft, vervangen door den hoer L. Verheggen, burgemeester van Buggcnum. Op de vergadering werd modedeeling gedaan, dat het eere lidmaatschap van het eerecomité van de 15, 16 en 17 Juni te alhier te houden landbouwtentoonstelling door Z. K. H. Prins Hendrik is aangeno men. Voorzitter van Comité is Minister Talma terwijl de commissaris der Koningin in Limburg als onder-voorzitter zal optre den, i Dinsdagmorgen is de trein komende van Maastricht op een bij het stal ion Riermond gereed staanden goederentrein geloopen. Twee wagens derailleerden; de materiëele schade is nogal groot. Persoonlijke orgelukken kwamen niet voor. Het vei keer ondtrvond eenige ver traging. De goederentrein was bestemd voor Duitschland. Vahclie Alarken. In den laaiflten tijd zijn te Roermond en omgeving zeer vele valsche marken in omloop. Bij een oppervlakkige be schouwing zijn ze zeer moeilijk te kennen uit de echte, maar kijkt men nauwkeuiitr toe dan merkt, men vele verschillen. Ze dragen allen de jaartallen van 1902 of 1907 Op de voorzijde staan de letters van het woord Mark iets verder uit elkaar dan bij de echte. Maar beter zijn de valsche stukktn te kennen aan de achterzijde. Het kransje in bit midden van den adelaar, is bij de valsche ruwer en grover, dan bij het fijn kransje van de echte. De onderkant der- achterzijde is bij de valsche voller', bij die van 1907 komt het ornament geheel onderaan, tot aan den rand, bij die van 1902 bijna, bij de echte is er meer ruimte. Bij de valsche staan aan weerszijden onderstaande letters AA. Men lette dus eerst op de jaartallen en op deze letters. Dan immers is er mogelijkheid om te zien of men met valsche marken t" doen heeft. De valsche zijn overigens van dezelfde kwaliteit zilver als de echte. HEERLEN. Op de Oranje Nassau- mijn II te Schaesbeig viel de pompenman tt. Knops van alhier den mijnput in. Toen men den ongelukkige vond. was hij reeds overleden. Hij is waarschijnlijk oogen» blikkelijk dood geweest. De man was gehuwd. MAASTRICHT. I)e Rechtbank alhier veroordeelde Woensdag J. Bovens, mijn werker ie Geleen, die op 24 October jl. den mijnwerker Q. op onmenschelijke wijze bad mishandeld, zoodat Q. den volgenden ochtend reeds overleed tot 14 jaren gevangenisstraf. Tegen B. was eene gevangenisstraf voor den tijd van 20 jaren geëischt. Nieuws uit de Buurt. CUIJCK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 350 runderen en 450 biggen. Het vette vee gold van 31 tot 35 ets. 't dragend vee van 80 tot 240 gld. en het mager vee van 80 lot 125 gld. en de biggen van tot 9 gld. De handel in mager vee en in biggen ging zeer vlot. die in vet en diagend vee redelijk. Er waren niet zooveel kooplieden als gewoonlijk. De markt had een traag verloop. GRAVE De Raad heeft in een spoed- eischende vergadering een crediet toege staan van f 500 voor werkverschaffing, zijnde grintdelving op 1 H. A. heidegrond der gemeente Mill, welke grond wordt af gestaan in bearbeiding voor dat doel door- die gemeente, tegen een vergoeding van f 100 Hierdoor hoopt men de werkeloosheid te bestrijdeo. UDEN. Namens het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van Eindhoven, is Maandag aanbesteed Het bouwen eener Bijzondere School voor Lager onderwijs, met 9 lokalen, gangen, portalen, bergplaatsen, overdekte speelplaats, privaten enz., met bijlevering van alle benoodigde bouwmaterialen Ingekomen waren 25 inschrijvingsbil jetten, waarvan de laagste was Gebrs. de Vries te Gemert voor f 18,920. OSS. Bij H. Megens in de Krorastraat is Zondagavond hevig gevochten. Een zekere Krol bracht Coolen met een mes een gevaarlijke wonde toe in hot linker schouderblad, waardoor zijn toestand op het oogenblik niet buiten gevaar is. I)e dader is aangehouden. ■>e nieuwe Minister van Waterstaat. De benoeming van het Eerste Kamerlid mr. Regout, tot minister van Waterstaat, is Woensdag geschied. H. M. de Koningen beëedigde Donder dag minister Regout die kort daarna het beheer over het departement van Water staat aanvaardde. De heer Regout, die als lid der Eerste Kamer zich een uitstekend parlementariër heeft getoond, is niet alleen doctor in de rechten, maar bezit ook het ingenieurs- diploom en is tevens bij ervaring volkomen op de hoogte van de behoeften van handel en nijverheid bij verkeerswegen. Als lid van den mijnraad en medebestuurder van spoorwegdiensten, is hy met mijnexploitatie e» spoorwegvraagstukken volkomen bekend terwijl van hem, Limburger als wijlen do heer Bevers, een krachtig voorstaan van de bevnarbaarrnaking der Limburgsche Maas te wachten zal zijn. L. K. -t'riendelijko huren. Te TJilmrg zat zekere v. 4. D. mot v. O. en diens vrouw kaait te spelen in de woning van eerstgenoemde aan de Korvel- sclie Nieuwstraat toen v. L. zich bij ben voegde, Ni eenigen tijd kreeg men ruzie, L. liep heen on kwam spoedig terug met een zeis waarmee hij aan 't maaien ging. zoodanig dat v G.'s oor er spoedig i flag en ook v d. D. aan zijn hand getroffen word. Met vereende kiachten werd de woeste ling binten de deur geworpen en van dit geval aangifte gedaan bij de politie. Iterfloving uit honger. Maandagmiddag omstreeks drie uur verliet mej. B. te Amsterdam hare wonmg in de eerste Aijelistraat 112. Toon zij mim een uur later teiugkwam, voi d zij in de voorkamer de linnenkast overhoop gehaald en al haar linnengoed in de grootste wanorde over den vloer verspreid. Haar werd echter geen tijd gelaten van haar vefbazirg en schrik te bekomen, want plotseling trad uit de vooi kamer een haar onbekend man naamveren, greep haar mot eene hand bij den arm en met de andere bij de keel. In de hand hield zij een tnschje waarin een bankbiljet van f 40. en twee van f 10 Een tweede peisoon kwarn mede naar binnen, rukte baar bet. taschje uit de hand. waarop beiden in allerijl de vlucht namen. Bij de politie werd van dit, voorval pas om 9 uur 's avonds anng.fie ged ian. De dieven voegden haar nog toe: -Ziezoo nu lubben wij «etiminsm weer een paar weken ie vreten". tMofseÜnge dood. Te Apeldoorn ;s de 20jar\ige dichter van den schilder H. S die haar buis had vei laten om eenige hondscl appen to doen plotseling op straat dood nee-gevallen. Het was een kerngezond meisje. Een vroede vader. Dat een Gemeenteraadslid wel eens wat diep in zijn glaasje kijkt, gebeurt wel eens meer, maar wat in de gemeente Driebergpn gebeurde, komt slechts sporadisch voor, meent do N. R. Ct. Een or.Pmgs aldaar gekozen gemeenteraadslid had zoozeer aan Bacchus geofferd, dat hij door een groote ruit van hotel «Prins van Oranjv" heen gingen daarna tegen de hem ondervragende politiemannen zeer onaangename dingen zeide. De politie vond het wen3chelijk het Gemeenteraadslid eenigen tyd in het arres tantenlokaal op te sluiten en procesverbaal van het geval op te maken Haar de tuchtschool. Te getrouwd jonkman oud 19 jaren en 'vader van twee kinderen wegens weder3pannigheid tegen de polilie naar de tuchtschool overbracht. Postwissels en kwitantiën. Met ingang van 1 Februari zal op de postkantoren de dienst voor postwissels en kwitantiën zijn opengesteld van 8 10 tot 3.10 nam. (GreenwichtijdJ II. 11 over de huldeblijken. De navolgende mededeeling van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, ontving de G. -Hare Majesteit de Koningin heeft mij gemachtigd bekend te maken dat H. M. ten zeerste getroffen is door de blijken van liefde en verknochtheid, welke H. M. van alle zyden des lands geworden," in verband met de te verwachten heugelijke gebeurtenis en dat H. M. de aanbieding der geschenken van de verschillende zich daartoe gevormd hebben Comi'é's ten hoogste waardeert, dat II. M. het echter zou betreuren, indien onder de gegeven omstandigheden, waarin zulke dringende eischen worden gesteld aan de particuliere liefdadigheid, belangrijke bedragen voor deze geschenken werden besteed, waar toch voor H. M. de vriendelijke bedoeling der gevers hoofdzaak is. dat het II. M, daarom veel genoegen zoude doen indien het mogelijk ware, een gedeelte der gelden, ingezameld voor dit doei, eene bestemming te geven ten behoeve van liefdadigo instel lingen. Een woest tooneel in «Ie rechtzaal. To Duisburg stond een 26 jarige man, Eiclmer genaamd, voor het hof van gezwo- ieiien terecht beklaagd een ander, die gelijktijdig met hem op de bank der beschuldiging zat tot meineed te hebben overgehaald. Toen tegen Eichner 3 jaren gevangenisstraf werd geeischt, wierp hij zich eensklaps op zijn raedebeklaagde en trachtte deze te verwurgen, waarna hij ook den officier van Justitie aanviel. On- middelijk riep men de gendarmes te hulp die na veol moeite den woedenden man meester werden en hem boeiden. Hij werd ten slotte tot 2 jaar gevangenisstraf ver- oordeeeld Varkcusprijzen. Meende men, dat de hoogste prys voor de geslachte varkens reeds bereikt was aldus schrijft men uit Dinxperlo door de groo'e vraag voor Pruisen, is in de laatste dagen geslegen tot 27i/z cent per halve K.G. ruw geslacht. Daar men zooveel mogelijk voor Pruisen wilde afleveren betalen de opkoop'-rs voor Engeland thans voor de geslachte varkens 26i 2 cent per half K.G. netto. Moordpoging om eene grap. Eenige jongens die te Opbrakei uit de keik kwamen, wierpen spelend met aard kluiten naar zekere Van deM., die voor hen ging. Deze werd hierover zoo woedend, d<«t hij zijn mes trok en een der jongens een doodelijken steek in de borst toe bracht. Cholera in Rusland. Wederom is te St. Peterburg cholera uitgebroken. Te Petersburg zijn 46 oude dames uit een tehuis voor weduwen ziek naar het gasthuis gebracht; 27 zijn aan cholera, bezwdcen. Eenige dagen geleden was de directrice aan de ziekte in het huis gestor ven. Daarna kregen de oude dames bedorven en zeer vet varkensvleesch te eten. Het gevolg was, dat haar maag van streek raakte en de besmetting zich gemakkelijk kon voortplanten. De Tsaritsa heeft een onderzoek naar de ware toedracht laten instellen. Dirsdag^telde men te Petersburg 39 nieuwe gevallen en 24 sterfgevallen. In het geheel waren 263 personen onder behandeling. Iemand, die Messina bezocht heef», schrijft over den toestand aldaar het volgende 180.000 rnenscben zijn bij deze ramp omgekomen, 30,000 zyn verwond of hulpeloozp weezen t-n ^weduwen geworden., minstens een 400.000 mensehen zul'en aan geestelijke en zedelijke ontaarding ten prooi vallen. De dooden kunnen niet meer tot het leven teruggeroepen worden, de gewonden woiden zoo goed mogelijk ver zorgd en veipleegd. Maar de overlevende bevolking gaat een sombere toekomst tegemoet. Vele duizenden verkeeren nu reeds in een toestand van verwildering en verd ierlij king. De Zuid Paiiaarische en Siciliaansche bevolking, die sedert eeuwen reeds onder den invloed verderfelijke geheime genoot schappen gestaan heeft, en bij wie reeds lang de begrippen van eigendom en zedelijkheid aan het wankelen waren, en die allen ongeregelde» arbeid als een slavernij beschouwen, moet door zulk een catastrophe, tegen «elke de mensch niet strijden kan. alle energie verloren hebben. Het bewustzijn op een grond te leven, die des uaéiitö allé lévenden 'kan inzweigen, zal deze bevolking niet tot een nuttige werkzaamheid terugvoeren. En zoo treurig als het is, dit openlijk uit te spreken, maar alle liefdegiften, welke heel dj beschaafde wpreld thans voor de ongelukkiger! inza melt, zal deze lusteloosheid en onarbeid- zaamheid nog vergrooten. Ieder plan der regeering en elke voorslag van hulpgrage vrienden, die den ongelukkiger! een nieuw bestaan kunnen ver schafT n. wordt steeds ontlangen eenzelfJe antwoord -wij kunnen niets doen, gij rao't ons helpen." Z-in willen deze menschen 't liefst, inaar op hunne puinhoopen blijven zitten eu van de liefdadigheid van aoderen leve". Zeker Is het begrijpelijk, dat zulk een verschrikkelijk oi geluk de getroffenen met lamheid slaat, maar de mensch moet z'ch weder opheffen, zijne krachten terugwin nen, vooral als hij ziethoe heel de wereld hen wil helpen. I)e gelden, aan den Paus voor de slacht- oifers gezonden, bedroegen Vrijdagavond het totaal van 1,200,000 lires. De inzameling van de katholieke jeugd be'iep 118,000 lires. De inzameling van den Londenschen burgemeester ten gunste van de ongeluk- kigen op Calabrië bedraagt 2 500,000 lires. De Burgemeester van Venray Gelet op de artikelen 11 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, die krachtens de kieswet aanspraak rneenen te kunnen tmk6n om op de kiezerslijst geplaatst te worden, daar voor aaDgifte te doen voor 15 Februari a. s. ter gemeentesecretarie alhier. ~»Vie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet welke zijn aangeplakt ten raadhuize en aan de scholen op de gehuchten. Venray den 22 Januari 1909. De Burgemeester van Venray, H. ESSER. Burgerlijke Stand. VENBAY. Aangifte van den 15 tot den 22 Jan. Geboorten. Gerarda Johanna Maria Wijnhoven. Petronella Johanna W'.lhelmina Linders. Allegonda Wendelina Petronella van Dijck. Sophia Hendrika Antrnia Huberta Ver beek Sterfgevallen. Peter Johanna Mathijs Litjens oud 4 maanden. Jan Cornelis van den Boom ongeh. oud 70 jaren. Elisabeth Strijbos echtgenoot van Hen- drikus Strijbos oud 40 jaren. Kerkelijke Diensten te Venray. Parochiekerk. MaandagS uur jaarg. voor Aut. Berkens, zija echtgenootc Gert. Poels, en hunne Ouders, half 9 leesmis voor de handbaogschutterij Diana 9 uur jaarg. 2de kl. voor Courad Esser. DinsdagS uur Jaarg. 2de kl, voor Martin Bax en Leo van Kuilt. Woensdag 8 uur jaarg. voor Ant. Voesten en echtgenoote. 9 uuv jaarg. 2de kl. voor Jan Poels. Donderdag 8 jaarg. 2de klas voor Leo Smulders 9 uur Jaarg. 2de klas voor Frans Peters en Elisabeth van de Water. Vrijdag 8 uur Jaarg. voor Jacob Smits en echtgenoote. Paterskerk. Heden -/.al op voorschrift van D. II. den Bisschop van Roermond, eene collecte gehouden worden voor de noodlijdenden van Calabrië en Sicilië. Maandag om 7 en half 8 de gewone uitvaart diensten voor Anna Mechtilde Poels, als lid dei- Aartsbroederschap. Dinsdag ora haf 8 Hoogmis. Om 5 uur lof. Woensdag om half 8 plechtige Lijkdienst voor de ziel van zaliger Mej. Fliick, als lid der 3e orde. Vrijdag om half 8 Hoogmis om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Zaterdag leesldag van de H. Hyacmtha. maagd der 3e Orde. is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voorwaarden, om 5 uur lof Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur en Zondags van 's mor gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd 1 dienstmeid voor stal en huiswerk voor Duitschland. 1 Smidsknecht. 2 Schildersknechts voor Venray. 1 jongen van 15 jaar voor boerenwerk voor Well 1 dienstbode voor Blerik. 1 dienstbode van 16 a 20 jaar voor Lotton, 1 keukenmeid voor Tegelen voor Februari. 1 Meubelmakersknecht voor Venray. 1 keukenmeid voor Zwolle. Bieden zich aan 1 smidsknecht, 2 2de meiden, 2 melkknechten voor Duitschland, 1 stalknecht voor Duitschland, 1 tuiniersknecht voor Venray. 1 timmermansknecht 3 jaar aan het vak. 1 daglooner voor 3 of 4 dagen in de week. 1 huisknecht, ook voor boerenwerk, 1 schaapsherder, 1 keukenmeid voor Venray. Voor ve« lere inlichtingen wende men zfch ïen kantore der Venraysche arbeidsbeurs en Informatie bureau in de Schoolstraat. N.B. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 cent te worden betaald, aanvragen van werk zoekenden 10 cent. Leden van den Volksbond, en Boerenbond, afd. Venray, gratis MAASTRICHT. 19 Jan. Boter Ge- mijnd 28735 K.G. Prijzen, hoogste prys, 1.40, Laagste f 1.28, Gemiddeld f 1.35 Eieren aangevoerd 17700. Dikke f7.00 i» f 7.70, kleine f 6 00 a f 6 60, gemengd de f 6 70 A f 7.30. des namiddags t« half 5 in het lokaal van den beer P. CUSTERS. De leden worden dringend verzocht deze vergadering bij te wonen, ook de ledon der sfdeeling Timmerlieden. HET BESTUUR. Maandag f Februari a. g. des namiddags 3 uur zal ter herberge van P. J. JANSSEN te Merselo, publiek worden Het metsel- en stukadoorwerk van een woonhuis voor Hend. Michels te Merselo. Onmiddellijk daarna Het timmerwerk van een te üouweD woonhuis voor de Wed. Arts te Merselo. Bestek en teekening liggen ter inzage vanaf Woensdag 27 Januari bij de be» steders. Verdere inlichtingen geeft A. MARTENS. bij de WED. J WET.JS te Castenrny.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2