Limburgsch Nieuws. een Winkelopstand, Let wel De aardbeving in Italië. Ant. Stiphout Wed. Cleophas. dit lief i bfl7alt bij U niet. dan kan na b»l voornemen opgaat hat plan ik dat niet helpen. Ik heb voor nu nieta betera. Indien gij er mij een geeft ala tegengeschenk, dan zeg ik Deogratias. Schenkt gij er mij geen, dan behoef ik U niet to bedanken. Amen." JAN. VENRAY, 9 Januari 1909. Indien de weersgesteldheid liet toelaat sal a.s. Zondag 10 Januari om 2 uur «en voetbal-wedstrijd plaats hebben tusschen I). A. W. I te Boxmeer en Hensino I alhier, op het terrein der laatsgenoemde club. OOSTRUM. Naar wij uit goede bron vernomen zullen er voortaan op Zon- en feestdagen, ie beginnen met heden 10 Jan. twoe H. Missen zijn, de eersto, om 7 uur, oeno leesmis met onderrichting, de tweede om half 10, een hoogmis met preek. Voorzeker een zeer groot gerief niet slechts voor Oostrum zelf, doch eveneons voor personen van omliggende plaatsen, die dos Zondags op reis gaan en dan reke ning te houden hebben met verplicht Mis- hooren, daar ze uu gemakkelijk in onze Knpel eerst de H. Mis kunnen bijwonen, cm dan nog intijds met den trein b.v. van 8.13 te vertrekken. Alsook voor degenen, die uit richt. Venlo b.v. om 6.29 hier aankomen, is het een heel groot gemak hier aanstonds Mis te kunnen hooren. Voor eenige weken nog moesten 4 personen door de oude regeling zien teleurgesteld zien en den trein missen. Deze nieuwe maatregel is dus eene ver betering en vergemakkelijking, die velen ten goede komt en die we gaarne in het belang van het publiek bekend maken. MERSELO. Bij de Maandag 4 Jan. gehouden aanbesteding van de levering van 16 Dieuwe kotkbanken, waren 5 insofar y- vingsbrljet'.en ingekomen en wel van J. Vollebergb Venray f 532, G. Ambrosius f 498. J. v. d. Berg f 489, L. Ver heek f 458,' H. Gusters f419. De levering is door het Kerkbestuur aan den laagslen inschrijver gegund. In de Maandagavond gehouden twee» maandelijkscbe vergadering van -St. Hu- bertus" wenschte de Eere-Voorzitter alle leden een gelukkig en voorspoedig jaar en hoopte dat allen zich dit jaar flink zullen oefenen, opdat het gezelschap iu bloei moge toenemen. De Secretaris las bet jaarver slag voor, waaruit bleek, dat er nog een flink batij,* «ajdc^anr'aaig 3e dfcg\van Dinsdag a. s. (de jaarlijksche -teerdag") zal dan ook. feestelijk gevierd worden. SEVENUM. Z. D. H. Mgr. Drehmanos, Bisschop van Roeiraoud, beeft benoemd tot pastoor alhier, den WelEerwaarden heer P. A. de Bruyn. Bij Kou. Besluit van 2 dezer zijn benoemd met iDgang van 22 Januari tot Burgemeester der gemeeDte Otteraom, de heer M. F. van Grunsven, secretaris dier gemeente met ingang van 28 Januari, tot bnrge meester der gemeente Helden, de heer J. W. J. Janssen. VENLO. Zaterdag deed het gerucht de ronde, dat Van Vors» uit Maastricht het nog eens wagen wilde 's avonds onze stad te bezoeken. Hij zou in een ander lokaal spreken dan de vorige maal. In de Beekstraat was hora door den café houder de toegang tot zijn zoal ontzegd Dat gerucht verspreidde zich als e^n vlammend vuurtje door de geheele stad en in een oogenblik was men het eens om v V. een blijde incoraste" te bereiden. Bij aankomst van den trein uit, Maas tricht ten 6.45 tot 7.15 was liet stations, plein zwart van het volk. Wie zich door die volksmenigte een weg naar bet perron wilde banen, ving overal uitd. ukkingen op, die niet malsth waren en getuigden van do stemming, waarmede op den anti dlericalensehotschrijvür werd gewacht. De Burgemeester en do Commissaris vao politie waren ter plaatse, zy hadden wyselyk den politieagenten last gegeven den verwachten bezoeker naar het bureau te brengen om hem tegen do volkswoede to beschermen. Daar liep de eene trein na du andere binnen, doch wie niet kwam. was van Vorst. Toen dacht men dat hy te voet van Tegelen zou komen ook daar ston den postori om hem te ontvangen en to begeleiden. 't "Was eeu algomeone teleurstelling onder de volksmassa, toon de verwachte uitbleef. Gelukkig echter, dit het zoo is afgaloopen. MAASTRICHT. Ter tereebtzittiog der Arroodissements Rechtbank te Maastricht had zich Woensdag te verantwoorden M. B. 28 jaren, mijnwerker te Geleen, thans gedetineerd in het beraamd en het besluit genomen te hebben opzettelijk Frans Joseph Quadecker van 't leven ie berooven. althans aan Quadecker voornoemd opzettelijk zwaar lichaaraelyk letsel toe te breugen, ter uitvoering van dat besluit daartoe opzettelijk Quadecker voornoemd met zijn beide voeten waaraan hij schoeisel droeg, waarvan do zolen met zwaru spijkers waren beslagen, dusdanig met kracht tegen on op 't hoofd en over het geheele lichaam heeft getrapt, geschopt en ten bloede verwond, dientengevol Quadacker ean schedelfractuur, gepaard gaande met hersenschudding heeft gekre gen en zijn dood op 25 October is ingotre den. Hot O. M. requireerde ten slotte tegen bekl. wegens doodslag gepleegd met voor bedachten rade twintig jaren gevangenis straf. MAASTRICHT. Een notarisklerk be roofde zich Woensdag in het vroege ochtenduur, buiten de stad, met een revol verschot van het leven. Uit achtergelaten brieven blijkt dat zwaarmoedigheid de oorzaak is van deze treurige daad. IJs kost menschen ileesch. Niettegenstaande het aanhoudende regen achtige weer waagden zich Woensdagmid dag trch nog enkele knapen op het zwak ke ij« in het Bassin. De 14 jarige P. glas blazer zakte er door en verdronk. Beni ge oogeoblikken later werd het lijk opge haald en naar het lijkenhuis overgebracht. MEERSSEN Inliet districtjMeerssen zijn officieel caüdidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prnv. Staten de heeren Paul Fr. Brouwers en Alphons Erens. De stemming zal plaats hebben op Maandag 11 dezer. SWALMEN. Nieuwjaarsdag had hier een treurig ongeluk plaats. Een aantal kinderen vermaakten zich op het ijs langs de Swalm. Twee kleintjes kinderen van dhr. Th. Peters, oud 6 en 4 een meisje en een jongen werden door eenige anderen op een yssleetje voorgeduwd Toen zij het sleetje lieten schieten, ging het onver wachts in de richting van het midden van het riviertje waar-het water nog opendag. Beide verdwenen in de diepte en schoten onder het ijs. OnraiJdelyk ingestelde po gingen tot hulp mochten niet baten. Zaterdagnacht om 2 uur werden de lijk jes opgehaald. Zij hadden nog de handjes in elkaar gestrengeld zooals zy samen op het sleetje hadden gezeten. De smart der ouders is niet te beschrijven. Heel het dorp deelt in het ongeluk. Den ganschen dag was de verslagenheid groot. m#'*itis»ter BeveiS Uoud. Wusüaghamiddag is mr. J. G. s. Bevers minister van waterstaat plotseling over leden. Mr. Jean Guetave Staoislas Bovers was een Lira burger. Hy werd in 1852 te Roer mond geboren, werd op 25jarigen leeftyd advocaat, was van 18841894 lid dei- Tweede Kamer, daarna wethouder der openbare werken in Den Haag on werd in 1902 lid der Eerste Kamer. In het begin van het vorig jaar trad hy op als minis ter in het kabinet Heemskerk. Als hoofdbestuurder der St. Vincentius- vereenigingen in Nederland heeft hy zich mede groote verdiensten verworven. De overledene, die veel belangstelling toonde voor zijn geboortegewest, dat van hem verbetering van Maas en de electrieche tram MaastrichtVaals verwachtte eal in hem verliest was lidder van den Neu. Leeuw en van do Piusorde. Nieuws uit de Buurt. MILL Bij 'de directie der N. B. D. S. beslaat het plan om een tweede spoor te leggen van Mill naar Oeffelt. waardoor het sueltreinverfeeer over die route aanmerkelijk gebaat 2al worden. HELMOND. J. A. VI. die op 20 Dec. 1908, door een messteek werd verwond, als verdacht waarvan J. W. S. D. (vader) A. I>. (zoon) wevers alhier werden aangehouden en overgebracht naar Roer mond ter beschikking der justitie, van welke de vader werd in vrijheid gelaten de zoon achter slot en grendel gebracht, is tengevolge de hem toege brachte verwonding Woensdag in het asthuis alhier overleden. EINDHOVEN. De heer Jos. van Hees, die op 8 December II. het ongeluk had op den Geldropschen weg met den voel onder den stoomtram te gerakeD, is Zaterdagavond in het Liefdehuis, waar hy verpleegd wed. aan de gevolgen overleden Algemeen Nieuws. H. .11 «1e koningin. Men meldt uit Amsterdam, dat aldaar onder voorzitterschap van de echtgenooto van den Burgemeester een comité is opge richt om aan H. M. de Koningin een huide huis van bewaring,blyk aan te bieden by de te wachten ten al razenden deed roodloopen. legal liefhebber». Naar wij vernemen hebben zich tot heden reeds meer dan 1000 sollicitanten aangemeld, om aan het examen deel te nemeo voor kommies by 's rijksbelastingen dat te Arnhem zal worden afgenomen, 't Vorig jaar was bet aantal sollicitanten ongeveer 650. IIr. J. 11. II. baron llolleru» van Westkerke. t Dinsdagmorgen is plotseling te Arnhem overleden, in den ouderdom van 68 jaar. Mr, Johan Mello Hendrik baron Mollerus van Westkerke, sinds 1880 commissaris der Kt/ningiu in Gelderland. Tor wnarHclmwing. Med'iüeld uit Leiden In de Lauwersteeg te Leidon vond men Donderdagmorgen een bejaard echtpaar bewusteloos te bed. De man kon nog worden bijgebracht, doch de vrouw bleek overleden. Het niet goed afsluiten van den gaskraan is de oorzaak van dit droevig ongeval. Overreden. Te JPapenburg is Zaterdagmorgen de rangeerder Bernard Brink door een loco motief overreden en gedood. Zondagmorgen is op het stations- emplacement te Arnhem de voorman rangeerder W., vader van 13 kindereD, tusschen de buffers vau een rangeerenden trein gekomen, waardoor zyn borstkas werd yrgedrukt en zijn longe-. werden gescheurd. Zondagavond is hij overleden. üVederiandselie vliegmenselieii. Dezer dagen zijn in het Hnagsche Bosch proeven genomen met een miniatuur-vlieg toestel (vervaardig van aluminium) te Parijs aangekocht door de heeren Stork en Jochems van het Auto Place in Den Haag. Naar roeri ons meedeelde zal deze vlieg machine dienst doen als model voor het vervaaidigen van vliegmachines aan ge noemde werkplaatsen. Eiude Januari wordt genoemde garage een gioote vliegmachine verwacht, waarmede de heer Jochems vau Duindig vliegtochten zal ondernemen. Aanranding. Men moldt uit Enschedé In het naburige Ahaus is een werkman door drie Holiandsche arbeiders aangeval len. Het drietal bracht hem levensgevaar lijke steken toe, o, a. zijn de loDgen geraakt. De daders zijn gearresteerd. Brand. Naar men uit Gouda meldr, is het R. K. Sociëteitsgebouw aldaar verbraod. Een vrouw kwam in de vlammen om, Zor S de ouden zongen.. Op den Oudejaaisdag van 1908 ging een bruidspaar vaiTPurmerland op schaatsen naar Iipendam, om het huwelyk te laten voltrekken. In 1846 trouwde de groot moeder dezer bruid ook op den laatsten dag des jaars te Iipendam, en toog zij ook per schaats derwaarts met haar aanstaan den man. Een 99-jarig [moordenaar. Nog op een leeftyd, dien slechts weinig menschen bereiken, heeft een voormalig landbouwer, te Meinersdorf, Stegelraann, bloedschuld op zich geladen de 92jarige grijsaard sloeg zijn 45jarige vrouw, zijn derde, met oen van zijn krukken 200 lang, totdat zy den geest gaf. Stegelmmn was tengevolge eener beroerte, nan beidf beenen gedeeltelijk verlamd en moest daarom op krukken gaan echter vras by overigei ofschoon sterk aan den drank 2ijndo, nog tamelijk krachtig hy pleegde de misdaad, wijl zijn vrouw hem geld weigerde. Castro geopereerd. Castro werd Maandagochtend door prof Israël geopereerd Het was een uiterst gevaailyke operatie, dio drie-en-een-half uur duurde, daar tegelijkertijd aan darm en blaas geopereerd moest worden. Nadat de operatie was afgeloopen, ver klaarde Castro, dat het hem genoegen had gedaan dat hij ge opereerd had moeten worden, daar de geheele wereld daaruit zou zien, dat hij niet naar Europa geko men was 0111 zfch aan verantwoordelijkhe den te ontdekken. neer plastte alaware het een wolkbreuk. En als de schok, die 32 seconden ge duurd heeft de aarde niet meer deed schud den, zag men overal halfnaakte, moestal vreeselyk verminkte lijken liggen en hier en daar gewonden die kermend met ge- brokon ledematen tevergeefs beproefden de puinhopen te ontvluchten. Geheel Italië ja de heele wereld is onder den indruk van de verschrikkelijke catastiopbe, wie had h-t ooit gedacht dat er een dag zou komen, waarop de strook die 't meest doT de natuur beguns'igd scheen, door de woedende elementen even als eertijds Pompey en Herculanum totaal vei woest zou worden En nog alijd rs men niet iu staat liet getal der slachtoffers, die bij deze wereld schokkende ramp hot lev én verloren by benadering vast te stellen. Voortdurend komen er nog berichten die de eatastrophe verergeron, en die telkens nieuwe honderdlallen van slachtoffers mel den. Een aardschok voltooide Donderdag de vernieling van het kerkhof te Messina, dat een der mooiste van Italië was. Volgens de bladen zyn er nog slechts eenige honderden van het aantal inwoners in genoemde stad overgebleven. Journalisten vertellen, dut Messina een groot knekel huis is. Dondeidagnacht Jom 2 uur hadden te Napels eet ige aardschokken plaats. Er ontstond een paniek. De verschrikte be volking vlucht: e h v if gekleed, daarbij voorwerpen van waarde meenemend. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Van Méésters en Stieren. Kuim 200.000 slachtoffers. De laatste dagen van van het jaar 1908 dat nu is keèngevlogen, hebben geheel Italië in rouw gedompeld. Allerwege gaan klachten van raeelyden op met duizenden slachtoffers die by deze ontzetteude catastrophe 't leven verloren hebben of afgrijselijk verminkt zyn. Nog nooit is een land zoo zwaar ge« teister d, zoo diepgetroffen als Italië by het scheiden van 1908. Het moet verschrikke lijk geweest zyD. de droevige hartver scheurende tooneelen, die zich daarbij af gespeeld hebben. De angst die de ongelukkige menschen die voor 't grootste gedeelte half naakt uit hunne instortende huieen vlucht» werd nog De méésters die vroegen wat meer traktement, Umdat ze ochgèrum et minimum han. '1 Kwaam veur ieu den Raod eu den baas zèêj petent Geduld en paar jaor, 't zit er nouw no, nie an, Twrëe j or wat n'en tied die dan lééft die dan zurgt. Ientussen. zeg méésters, beziet wat ge kunt. Ouw maag mer geslote as niemes mer burgt. De ka* van ons Rooi bit gen kruus of gen munt. Dan zien er de stierkes tog veul tèter aaf, Die kriegen nog tweehonderd God ziet mit ons. Mer die reklamieren ok nie en„sien braaf En lèvensbelang is en goed stierenfons Daor mossen ien Veorooy ooit kalver is zien Nie hieëlemaol zuver vao ras en van bouw Dan kwaam genne jud op de merret nog zien. Hieël Venrooy, ajakkes was diep ren den rouw. Het onderwies, minsen, da kumt niet zt naauw, Betalt enne mééster et minst da ge kunt, En is er kenske dan emèèrt ie em gaanw Umdat ie veur niks werken onderen u-st gunt. Tog bleef rr over en duu'-end of wat. Dat wrest de rèkening tog zuverkes uut. Um méésters te hellepe is er geld rueiö as zut, Begriept wie et kan, dat den Rood et nie duut TOON. Burgerlijke Stand. VENRAY. Aangifte van den 31 Dec.tot den 8 Jan. Geboorten. Johannes Antonius Franciscus Diktenzee. Catharina Antonia de Korte. Hendrina Antonia Josephina Tacken. Sterfgevallen. Antonia Johanna Liuskens, oud 16 maanden. Gerardus Martinus Joseph de Haart. 13 mnd. Hendrika Josephina Johanna de Haart, 3 jaren. Petrouella Josephina Qerarda de Haart, bijna 5 jaren. Petronella Emonts, weduwe van Johannes Leus8en, oud 78 jaren. Wilhelm Mandors weduwnaar van Johauna Verhagen, echtgenoot van Maria van de Zande, oud 82 juren. Aldegonda Seuren, weduwe van Peter de Penti, oud 81 jaren. Jacob Jozef Muijzers, oud 10 jaar. Burgemeester en Wethouders van Venray, brongen lei' kermis der lotelingen der Na tionale Militie voor de lichting 1909, die verlangen by de Zeemilitie te dienen, zich voor 1 Febr. ter gemeentesecretarie neb ben aan te hiel len. Zie verder de publicat'ën aangep'akt ten raadhuize en aan de scholen der gehuchten. Venray 4 Januari 1908. beklaagd ter zake, dat hij op 24 October te blyde gebeurtenis. I verhoogd door een regen,,die zoo geweldig Burgemeester en Wethouders van Venray Gelet op het bepaalde by art. 37 der Drankwet, maken bekend, dat door Gerard Poeterg, landbouwer wonende te LeunenVenray. wijk G nr. 588a en door Peter Johannes Coopmans, land bouwer wonende te Venray Veltum, Wijk E no. 343a ean verzoek is ingediend ter bekoraing van een verlof voor den verkoop van alcoholhoudender) drank, andereu dan sterken drank dat zij, die Ugen het verlecnen van het gevraagde verlof bezwaren hebben, deze voor den 23 Januari aan hun college schriftelijk moeten kenbaar maken. Venray, 4 Januari 1909- Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris, STOOT, Kerkelijke Diensten te Venray. Parooblekerk. Donderdag 8 uur de uitvaart voor de Wed. DePonti. 9 uur Jaarg. veor Jacobus Verhangen zijne Ouders. Vrijdag 8 uur Jaarg. voor Willem Heunen en Hendrina Bekkers. Paterskerk. Heden aron 1 om 5 uur Loten H. Kruisweg. Dinsdag om hall'8 Hoogmis. Om 5 uur lof. Donderdag feestdag van den Zoeten naam Jezus is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Om half 8 Hoogmis. Om 5 unr Lof- Vrijdag om half 8 Hoogmis om 5 uur Lof. Zaterdag feestdag van de H. H. Bern&dua en gezeileu eerste martelaren ouzer H. Orde is in deze kerk te verdieuen volle aflaat onder de ge wone voorwaarden. Om 5 uur Lof. Maria-Kapel, Oostrum. Orde der vaste kerkelijke diensten in den winter. 1. in de week. Te half 8 stille H. Mis. Des Zaterdags te 8 uur stille H. Mis. Alle eerste Vrijdagen te half 8 Benedictiemis ter eere van het H. Hart van Jezus, waaronder Zang, litanie en toewijding aan het H. Hart. Na de H. Mis akte van eerboete. (Zie Handboek d. -Eere- wacht" bl. 92 (42 en 33 of Bid- en Zangb. -Tot God" bl. 78, 156 en 158.) 2. Des Zondags. Te 7 uur stille H. Mis met onderrichting. Om half tien Hoogmis met Preek. Des namiddags 2 uur catechismus. Half 3 Lof. N.B. In ieder Lof wordt hier gebed gevraagd voor de leden der Broederschap -Behoudenis der Kranken" en voor de weldoeners der Kapel. Elke derde Zondag van de maand te half 3 plechtig maandelijksch Aanbiddingsuur, waar onder Lof met Preek, akte vau toewijding, en eereboete aan het Allerheiligste Hart van Jezus. Elke laatste Zondag van de maand te half 3 Oefening *an den H. Kruisweg en Lof. N.B. Beleefd, doch dringend verzoek aan degenen, die volgens oeroud en loffelijk gebruik voor zieken of overledenen uit hun buurt, des Zondagsmiddags, in vereeuiging luid den rozen krans iu de kapel komen bidden, te zorgen dat de 3 Rozenhoedjes voor het Lof van half 3 geëindigd 2ijn, of na het Lof gebeden worden, wijl volgens vaste regeling, hierboven vermeld, om half 3 het Lof moet beginnen. Boter- en Eiermarkten. MAASTRICHT, 5 Jan. Boter Ge mijnd 29065 K, G. Prijzen, hoogste prys, 1.31, Laagste f 1.20, Gemiddeld f 1.25 Eieren aangevoerd 18750. Dikke f5.10 f 610, kleine f 4 30 a f5.00, gemeng de f 4.60 f 5.10. ADVERTENTIEN Dinsdagavond is er bij ondergetoekende linnengoed ontvreemd Daar de dader bem bekend is, moet deze binnen 6 dagen het gjed terug bezorgen, of anders de gevolgen afwachten lo. Wt met toonbank, maten en ge wichteD en een zware ijzeren balans. B. Goumans, Hofstraat, VENRAY. Ondergeteekende beveelt zich beleefd am voor hot wasschen en strijken van Linnengoed. Door eene propere en vlugge bediening hoopt zij de gunst van velen te verwerven.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2