Limburgsch Nieuws. Adverteert in dit blad. 25 Cents per Advertentie. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt to het uitbrengen van Nieuwjaars- wenschen legen betaling van slechts Zij, die hiervan gebruik wenschen te [maken, gelieven hunne opgaven te doen vóór Donderdagmiddag 12 uur, met vermelding of hunne namen moeten geplaatst worden onder den bekenden Algemeenen Nieuwjaarswensch als «volstrekt eehige Feiecitatie" of wel bij de afzonderlijke wenschen. Maas verbetering. Moord. Oe winter Naar wij vernemen is de Zondag vernield, tie handen en voelen hingen nog vervoerd alhier gehouden Gezellige Vergadering aan het. kruis, terwijl het lichaam op den cramonlen van de Mariavereeniging uitstekend ge- grond in stukken lag. Aivaecr «Ie «Irmak bij «Ie verkiezing. M i. schrijft aan de -Limb. Koerier" Vroeger verweet men den Zuid Lirnbur- slangd. I)e verschillende voordrachten, zangstukken en?.., werden flink ten gehoore gebracht. Alle aanwezigon waren dan ook hoogst voldaan. Zaterdag Tweede Kerstdag zal er VEN RAY, 21 December 1908. Heden Donderdagmiddag om 2 uur zal de Gemeenteraad van Ven ray vergaderen, ter behandeling van de volgende punten 1. Behandeling gemeenterekening 1907 2. Benoeming lid Algemeen Burgerlijk Armbestuur, aftredend lid, de Zeereerw heer P. Sehmeitz- 3. Benoeming lid Plaalsel. School commissie, aflr. iid de heer H. Trynes. 4. Suppletoir kohier belasting op kooden 1908. 5. Adres bewoners Castenray ovei waterlossing Lol lebeek. 0. Roclamen Hoofdelijken timslag. Mededeeling van ingekomen stukken. De Zondagavond geheuden maaudel vergadering van den R. K. Volksbond Was wederom druk bezocht. de opening deelde de Voor zitter mede dat de ex-pater Celestinus Van Vorst, die te Venlo reeds propaganda maakte voor 't socialisme, ook Venray zou kunnen be zoeken. Hij vertrouwt dat alsdan de leden van den Volksbond op hun post zullen zyn om Van Vorst te ontvangen en uitgeleide te doen De Voorzitter deelde hierna mede dat de koninklijke goedkeuring is ontvangen op de statuten van de afd. Venray van den R. K. Volksbond. De heer Linssen las hierna het reglement der varkensverzekering voor. Een 30tal leden meldden zich aan. Een bestuur zal hiervoor in de eerstvolgende vergadering gekozen worden. Hierna hield de heer W. Drent eene lezing over sparen. Hij merkte op dat zoo weinig werd ingelegd bij de Spaarkas en spoorde de leden aan hiervan meer gebruik te maken. Verscheidene leden vroegen hierna een spaarboekje. De beer Derksen vmeg wanpner de Sociale Cursus zou beginnen. Dit zal in de volgende vergadering worao: m- iitgeaee.ü, In de vragonbus was een briefje met de vraag hoe of hier liet best een patronaat *ou Oygenent aunnen worden. De beer Rutten vroeg of hier een comité voor Soc. Actie bestaat. Deze konden dan samenwerken met de besturen der bonden, om een patronaat op te richten. De heer Bonants spoorde de leden aan toe te treden bij het Ondersteunings- en Coramuniefonds. Aan de 16 leden word dit jaar reeds ruim 100 gulden uitgekeerd. Na nog enkele huishoudelijke zaken besproken te hebben, sloot de Voorzitter de vergadering. Gisternamiddag omstreeks 3 uur landde op een stuk weiland tusschen den Handerik en Merselo een luchtballon, bemand met vijf Duitrche officieren. Deze waren gistermorgen om half 11 te Keulen opgestegen. Na de Dalion te hebben ingepakt, werd deze per kar naar bet station alhier vervoerd. De luchtschippers vertrokken 's avonds met den trein van 6.23 wederom naar hunne -Heimath". een match gehouden worden tusschen do I t>crs bi; verkiezingen de kiezers te lijmen voetbalclub -Hensenio" van Venray en I n te vangen, als vliegen, met bier en Wilhelmina" van Oirlo, op het terrein I jenever met suiker, van eerstgenoemde club. Een fijner en lijmigor middel is ui Naar wij vernemen zullen in delV0l'^,'n; volgende week de noodige opmetinger. en I Bij do laatste stemming voor de Prov. afpalingen worden gedaan voor den aan I Pinten inde district Gulpen, zijn deloden ie leggen tram naar het station. I van een zeker stembureau gedurende d® Met den aanleg zal in Januari a. s. hitting tntb'oald op wijn en champagne, een begin gemaakt worden. Een }l0upf.(ie champngne.,.8 mpagne dus Bij de Dinsdag gehouden zitting I Pin .h was op de vcgadering te voor de Nationale Militie te Roermond. I Vaals, uitgeschreven door de drankbe- werden twee lotelingen (nos. 16 en 24) J st: ijdersvoreeniging, op eerowoord beloofd uit de gemeente Venray voor den dienst|g#en drank als kiezersvang- of lokmiddel te schenken. Aan v ieD hier de schuld afgekeurd. De bij de Tweede kamer ingediende motie luidt als volgt De Kamer, van oordeel dat de bevaarbaarheid van de Maas boven Venlo ook met het oog op de ontginning der steenkolenmijnen in Limburg voor het algemeen belang sleeds dringe'.der noodzakelijk wordt -nocdigt de Regeering uit bet tot stand komen der daartoe noodige werken met alle haar ten dienste staande middelen te bespoedigen, «en gaai over tot de orde van den dag." Onder'eekenaren zijn dhrn. Nolens, Bolsins. de Stuers. Janssen, Beckers, Ruys de Beerenbrouck, Kooien, var, Gijn, de Waal Malefijt, Verhey en van Foreest. HORST. Zaterdag geraakte het 6 jari dochtertje van H. in bet naburige Griendtsveen in het kanaal. Hoewel nog levendig opgehaald stierf het toch nader hand ten gevolge van verkeerde behande ling. Ware men bekend geweest van den nhoud van het boekje -Eerste hulp bij ongelukken", het kind zou van den dood zijn gered. GENNEP. Men schrijft uit Gennep het volgende als historisch Een vaste klant een meisje van 17 jaar komt in een kruidenierswinkel en vraagt voor hare ouders een half ons cacao op^crediet, en voegt zij er bij nu had ik wel graag 50 cents ter leen om in den nieuwen Nijmeegschen winkel kruide nierswaren te koopen, want daar poffen ze niet* Be cacao werd afgegeven, de 50 ets. bleven, noga! begrijpelijk in de toonbank- hrtc. ----- OTTBRSUM. Vrijdagmiddag reed een in voile vaart zijnd© automobiel tegen een der langs den weg staande boomen. De drie inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Het voertuig werd zwaar beschadigd. ROERMOND. Door den Hoogen Raad had Maandag de uitsprak plaats in de zaak van J. J.J. H. Vandalen, geidophaler der gemeente gasfabriek alhier, door het Ge rechtshof te 's Bosch veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens ver duistering van gelden aan die inrichting ♦oebehoorende. De Hooge Raad vernietigde dit arrest wegens onwettig bewijs (-leugens van beklaagde.die als aanwyzingen waren gebezigd) en ver wees de zaak naar het Ge rechtshof te Arnhem. Van I t bestuur van het Kruisverbond te Vaal; ontvangen we de volgende mede deeling Met genoegen en innige voldoening heeft het be ar van het Vaalser Kruisverbond gecoosij rd, dat in de kom der gemeente g en misbruik van drank bij de verkiezi; g heeft plaats gehad en ook door geen der candidaten daartoe aanleiding is gegeven <*Het spreekt echter luide zijn afkeuring uit er protesteert met klem tegen de wijze, waarop in andere plaatsen van liet Kies district d veiKiezingscampngne is gevoerd.' Te meer .oe!t bet zich daartoe gedwot g6n wijl doo. drie candidaten de volgende verklaring is afgelegd Ondergeteekenden, candidaten voor bet lidmaatschap der Provinciale Staten van Limburg voor het district Gulpen stellen er prijs op te verklaren, du naar aanieid ag dei besprekingen in de pen bare vergadering Zondag te Vaals gehouden, zij geen stemmen zullen zoeken te winnen door bier of ander dranken, en ■-«f hun invloed zullen aan wenden om het schenken van bier en andere -anken zoowel vöör als tijdens de verkiezing en bij de eventueele herstemming togen te gaan. Mr. C. H. JANSEN I)E LIMPENS. A. H MOON EN. PAUL RUTTEN, -Is i d" niet vooreen mensch vernede rend en gc uigt het dan niet van weinig beschaving .n ontwikkeling, wanneer h(i zyn stem v-heefi voor bier en jenever f' En we egen erbij verdient niet iic -itiowv© a .evrtig degene^ dit. dat bier en dien drank aanbiedt en aldaar hem de laatste H.Sa- toegediend terwijl een tweede dokter werd ontboden om de wond te hel pen verbinden. De vader en de zoon zijn later nog gevangen genomen, doch heeft de zoon die nog maar pas getuouwd is be kend don steek toegebracht te hebben. De vador is losgelaten, doch de dader naar Roermond getransporteerd. STRATUM. Zondagmorgen orastieeks vijf uur brak er een zware brand uit in do bouwhoeve bewoond door de familie van Laar, wegens gebrek aan voldoend blusch» matrianl stond weldra de goheele boerde rjj met stallingen schuur en narthoorighe» den in volle vlam. Een paard en 2 varkens kwamon in de vlammen om. Do heele in boedel benevens tal van landbouwgereod schappen en andere goederen, gingen verlo ren. De boerderij behoorde in eigendom aan do dames Maurissenste Eindhoven. De schade wordt door de verzekering ge dekt. CL'VK. Een op 4 dezer van hier naar Arnhem aan het adres van J. F. M. aldaar, verzonden postpakket, waarin zich bevond een gouden ring met steen, is te Arnhem niet ontvangen. De politie doet onderzoek. KERKRADE. Zaterdagavond om slreeks 10 uur, is aan bet Eind te Kerk- rade door onbekenden weer een kruisbeeld III Op een regenachtigen avond in 't begin van de maand Mei ik kan beusch niet helpen dat er zooveel regendagen in dit verhaal voorkomen gilde bet kleine locomotiefje van den locaaltrein naargees tig over de onherbergzame vlakte, die we in 't vorige hoofdstuk beschreven en stopte even later bij den bagagewagen zonder wielen, waar 'n slaperige man met 'n lantaarn te voorschijn trad. Halte Klaarbeke riep de conduc teur, terwijl bij 't portier van 'd coupé tweede klas losmaakte. Uit die coupé stapte 'n heer 'n dame en nog 'n dame. Clau heb je alles,., de doos en dat kleine pakje vroeg de meneer. Ja Pa... Eu de paraplu's want 't schijnt te regenen, zei de dame. Ja Ma... De locomotief gilde, de trein vertrok. Zwarte duisternis hing alom. ".Vat is 't hier helsch donker, zei de oudere dame. Dat is landelijk troostte de me neer, die de paraplu's uit den drager los peuterde. wat niet zoo vlot ging, als hij wel wensclite. Ik dacht dat er een rytuig zou zijn begon de jongere dame, die Clau heette en rond zag. Wat heb je de riemjes toch krank zinnig stijf aangebonden mopperde de meneer. j Wat voer je toch uit vroeg de oudere dame turend naar haar man die gebukt stond en hevig aan iets scheen te trekken en te rukken, n Onverstaanbaar gebrom was 't eenige antwoord. Clau, heb jy de paraplu's ik word drijfnat, sprak de oudere dame nu weer. Nee Ma, Pa heeft ze. Mensch ik ben immers bezig die be roerde dingen uit den knoop te balen brulde meneer nu, buiten zich van onge duld. Nou, nou 't zal wel met je schik ken - Daar is 'n rijtuig I riep op dat oogen lik Clau. Inderdaad naderde op eenigen afstand een voertuig. Hij had wel Deter op zijn tijd kunnen passen, vond mevrouw. De paraplu's waren nu opgestoken en ze stonden alle drie naast elkaar, de twee dames en meneer, beladen met de bagage, bun voeten in 'n modderplas terwijl ze staarden naar de lichten van het rytuig. Kindlief parfumeer je toch niet zoo sterk, zei de meneer, op 't moment, dat de wind een beetje opstak. Ik heb heelemaal geen parfum ge bruikt zei de dochter verontwaardigd. Nou asjeblief 'n gemeen patchouli luchtje hoor bah...! Wordt vervolgd. lien merkwaardige von«ls(. De parochie Ommel, een plaatsje van 430 zielen in het Noord Brabantsche dekenaat Asten, bezit van oudsher een miraculeus beeldje, Onze Lieve Vrouw *an Ommel genaamd. Hoezeer dit beeldje vooral vroeger oen voorbeeld vari vcreering is gefeest blijkt uit de -Brabantia Mariana", waarin Wichmans mededeelt, dat te Ommel soms zes a zevenduizend pelgrims op één dag hun devotie kwamen verrichten. Archaeologische studiën brachten dr. Xav. Smits te 's Hertogenbosch in aanrasing met het beeldje, dai hij met Dr. P. J, H. Cnypers te Roermond aan een nader onderzoek onderwierp. Nadat het van zyn aankleeding was ontdaan, bleek, dat het origineel een bas relief van ivoor was, door meer vrome dan artistieke handen later bijge werkt met bout voor een geschikte expositie Dr, Cuypers schatte het beeld een madonna met kind uit de twaalfde eeuw afkomstig en van Byzan- tijnsch maaksel. Vermoedelijk werd bet door kruisvaarders uit Oost Italië her waarts gebracht. Het zal op aanwijzingen van dr, Cuypers worden gerestaureerd, HELMOND. Zaterdagavond is hier een tragisch spel afgespeeld. Zekeren Arn Vliegenberg, een jongeling vau 18 jaar, had verkeer met de dochter van Jac. Duimelinks, welke niet naar den zin was van laatst genoemde, toen omstreeks half tien hij zijn meisje thuis braciit on nog wat stond te praten, werd hij door vader en broeder van het meisje aangevallen en na slagen te hebben uitgedeeld is de jongeling eenige sneden over zijn kleeren en een gevaarlijke wonde in zijn linkerzyde toegebracht. Op het hulpgeroep is de verslagene bij de buurt binnengedragen en de politie en dokter gewaarschuwd. Toen deze kwamen bleek de wonde zeer groot en gevaarlijk, i dat de dokter daar geen hulp kon ver- leenen. Hy werd direct naar het gasthuis j Nederland en Venezuela. Het kabinet van Castro is door Gomez als gevolg der agitatie ontslagen. Een nieuw mm'sterie is benoemd en samenge steld uit de leiders der verschillende partijen. Gomez heeft in zijn kabinet verschillende groepen door leden daarvan doen vertegen woordigen. Geheime berichten uit Caracas maken bekend dat er in Caracas sedert bet vertrek van Castro een streng censuur op alle berichten wordt uitgeoefend en dat er sedert het vertrek des pres'denten een ware gisting onder het Venezuolaansche volk geheerscht heeft. Men meldt uit Arnhem Zaterdagavond had den 23jarige A. F. io de Langstraat ongenoegen met den ruim SOjarigen I. Voordat de politie tusschenbeiden kwam gaf eerstgenoemde I. een klap. waardoor hy met zijn hoofd tegen trottoirrand viel. De ongelukkige bekwam een hersenschudding en was onmiddelijk dood. Het lijk werd bij een bewoner van de Langstraat limengedragen, totdat het later door de politie werd opgenomen. De dader werd onmidJellyk gearresteerd en overgebracht naar Det Huis van Bewa ring. fyj »H" |a' 'lanu wer je p,x7«Oft'—I van het -Soerab. Hlbd." de volgende bij zonderheden over bet afmaken van den amokmaker, die den 24en van de vorige maand het bivak te Rappang in rep en roer bracht 's Morgens om half negen kwam een Boeginees, gewapend met een z.g, bang- kong, het bivak to Rappang binnen zonder daartoe vergunning te hebben. Niettegen staande herhaalde waarschuwingen, liep hij toch door, ondertusschen haalde hy zyn bangkong halverwege uit de acheede, onder het uiten der woorden tegen den wacht- hebbenden fuselier Maoe apa, maoe apa 1 De lourier do Beer, die een en ander hoorde, haalde zijn geweor en ging naar den inmiddels in tandakkende houding met verwilderden blik, als in een soort geest vervoering staanden Boeginees. De fourier gelastte eerst eenigen fuseliers om den kerel aan te pakken en zich van zyn wapen meester te maken, doch dit ging zoo maar niet; de amokmaker trok hierop zy'n wapen en vloog hiermee op den fourier toe, die hem natuurlijk op zijn bajonet opving. De bajonet stuitte echter op een hard voorwerp af en mistte het doel. De klap van den Boeginees mi3tte echter niet en de Beer kreeg een diepe wonde in den linkerbovenarm. Toen rende de amokmaker het bivak uit gevolgd door eenige militairen. Op pl.m. 300 Meter van het bivak maakte hy rechts omkeert en holde andermaal op de hem volgende militairen, thans met opgeheven wapen en de oogen woest in het hoofd rollende. Een der fuseliers ving hem op in zijn- bajonet, waardoor de amokmaker een diepen steek in het lichaam kreeg en in een sloot naast den weg ir elkaar zakte. I)jch toen men zich daar van zyn wapens wildo meester maken, vloog hij ander maal overeind en viel opnieuw de soldaten aan. Ditmaal velde men hem neer met tal van bajonetsteken; maar nog driemaal vloog hij op en viel als een razende aan. Eindelijk doorreeg een Europeesch fuselier hem het hart. kon echter zyn wapen niet losmaken en rolde met den doodelyk ge- wonde in de sloot naast den weg. Nog hieuw de woesteling met zijn bangkopg in het rond, totdat de sergeant Willenaar er een eind aan maakte en den amokmaker door het hoofd schoot en voorgoed neer velde. Verstandiger ware bet geweest daarmede te beginnen. Iters week een kersenboom in vollen bioei. Conflict tioirle Tilburg geëindigd. I)e tusFchenkomst van den Edel Acht baren heer Burgemeester van Goirle is het reeds zoolang aanhoudend conflict in de Textielindustrie aldaar, heeft een geluk kigen uitslag gehad. Er is nl. tusschen de Patroons en de Organisaties eene schikking tot stand gekomen. Nadere berichten ontbreken nog. Maar het einde van het geschil is voor heide partijen in ieder geval een geluk wensch waard. Be iionvlinder. Eenige masten, in Alfen omgehakt, ble ken bezaaid mot eieren van den non vlinder. Men telde op een boom ruim 4600 dezer eieren. Dat ziet er voor do bosschen slecht uit tegen den tijd, dat de rupsen uitkomen. limtde droes onder «Ie paarden. Reuter seint uit Berlyn De -Rcichsanzeiger" maakt voor het regeeringsdislrict Dusseldoif een veteri naire verordening openbaar, betreffende het veear(8enijkundig onderzoek der uit de Nederlanden tot in of doorvoer aan gebrachte eenhoevige dieren, en zulks om de overbrenging te voorkomen, in bet bijzonder van kwaden droes, die in Nederland in een voor de inlandsche paarden bedenkelijke mate heerseht. In «Ie kliniek. Uit Berlijn wordt gemeld, dat president Castro zich Maandag in de particuliere kli niek voor prof. Israël heeft begeven en de eerste heele verdieping in gebruik neemt. De meening wint hier veld, heet het ver der, dat president Castro's voornaamste steden voor zijn komst in Europa is geweest dat bij zich voor de politieke onlusten, die hij verwachtte, wilde bergen en dat hij niet van plan is naar Venezuela terug te keeren. Ken voor«leelig HerslfeeMl. Bij den Agent der N. V. -De tijdgeest" den Heer Th. Nooten te Tegelen is op No. 4738 Serie A de f25,000. gevallen, ter» wyl op het zelfde nummer van serie B de f 25.000, door den Agent te Ara sterdam den Heer B. Wolf Izoon, N. Z. Voorburgwal 135 aldaar is uitbetaald. Voor twee huisgezinnen dus een voor» deelig Kerstfeest. LH onze Oosf. Tien bajonetsteken en nog niet dood. Uit Makassar schrijft de correspondent Mcrkwanrilig verschijnsel. Men schrijft aan de -Tel." Jarenlang wist de landbouwer J. Koe man, wonende te OoeH.n^. Wwiefafii-, dat zich op het erf achter zijne woning een plek'o gr-nds bevond, waaruit warmte ■-pleegSneeuwde hat j winters, dan was dit stukje altijd van sneeuw bevrijd. Do man scheen 't niet de moeite waard te achten, hierover eens met anderen te raadplegen. Later echter was de grond al heeter geworden en begon zelfs te rooken. Wederom eenigen tijd daarna scheurde deze en spoot hot water bruisend en kokend uit do diepte, terwijl nu de rook rondom 't water een uitweg zocht. Door nieuwsgierigheid gedreven, be proefde de man daar ter plaatse een kuil te graven, doch moest dit onmiddelyk stakon wegens do geweldige hitto. Ook heeft hij meermalen 'n onderaardse!) gerommel gehoord, als van 'n ver verwij derd onweer. Nu maakte hy de zaak ruchtbaar, zoo dat de burgemoester dit weldra ter oore kwam, die zich door persoonlyk bezoek, kwam o vei tuigen. Nog vreomder echter wordt de zaak. Men heeft een kachelpyp genomen en deze door t kokende water gcdeoltelyk in den grond g-d-ukt. Nauwelijks was dit geschied of onmiddelyk vloog or een vlam hoog boven de pijp uit. De burge meester liet een deskundige komen, die verklaarde, dat het een gasbron was, Men kan echter moeilijk dit advies aan nemen, omdat men by niet ó,-ne bron, noch in den polder de Zeevang, waaraan Oosthuizen grenst, noch in Beemster. Purmer of waar ook. uit de bronnen, welke gas bevatten, en dat nu sedert eenige jaren als lichtgas wordt gebruikt, dergelijke waarneming heeft gedaan. Wei is dit water iets minder koud dan 't polderwater, doch nergens is sprake van kokend heet water of zelfontbrandend Meer en meer stroomen belanstellenden toe, om dit voor ons land ongetwijfeld merkwaardig natuurverschynsel to be wonderen. Men is beducht, dat de grond inwendig brandt, zoodat een mogelijke instorting te eeniger tijd niet is uitgesloten en een ware ramp daarvan het gevolg kan zyn. We achten 'c dringend noodig, dat deze zaak zoo spoedig mogelyk aan een wetenschappelijk onderzoek wordt onder worpen, ook ter geruststelling der omwonenden.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2