UitgeverW. A. s-sisy Munckhof, Venray. Villa Rustoord. Zaterdug 19 December 19G8. S 9^te .Taargang No. 52. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Feuilleton. i Abonnementsprijs voor Vrnray franco per post per kwartaal voor bét buitenland by vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. Ö5 c. 85 c. 6 c. Prijs der Advertentién: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. m Op de/en laatsti n Zondag, voorat- gaande aan In t feest van Kerstmis, schijnt het alsof de Kerk nog eenmaal al hare krachten samen neemt om in eenen ernst, die even dringend is als heilig, har en kindoren de opwekking toe te roepen, die reeds vier weken lang weerklonk .- Parate Bereidt den weg des Heeren Parate Bereidt Het werk, door de eeuwen vóór Christus gesteld; de politieke schom melingen in het lot der volkeren; de stijgende verwachting in hunne de verlangende bereke- Maar dat was niet voldoende. Het rijk, dat de Christus zou gronden, bestond niet slechts in bet bestuur van de wereld daarbuiten. Aan do heerschappij van Christus moest nog en vooral onderworpen worden het menschelijk hart. Om den mensch waren de beschikkingen der Voorzienigheid getroffen de mensch vooral moest dus worden vooibereid, oumiddelijk voorbereid tot 's Heeren komst. Eu ziet daartoe zond God den machtigen boeteprediker, die ia schokkend optreden den mensch moest opwekken. Het was geen gemakkelijke taak, welke de Dooper te vervullen had in zijn hooge zending. In alle opzichten was de mensch onwaardig en onbekwaam den Ver losser te ontvangen. i)e geest was verdoold; de wil verzwakt; het ge voel verstomp!; het hart bedorven. harten en niiigen hunner priesters en schrift- - i i Do opwekkingen en berekeningen geleerden; h» t optreden an Joannes 1 P der 1. Schrift, weate de stemming den Dooper in zijn krasse prediking der barste boete; dat alles was het werk der voorbereiding tot het, groote feit der komst van Christus. De grootste en uitgestrekte éénheid ia het staatsbestuur moest het op treden van den Christus vergemak kelijken; en daarom hadden de Ro meinen zegevierend hunne adelaren over de geheele wereld gedragen. De diepste vrede moest dat optreden kenmerken; en daarom was de tempel van Janus die in tijd van oorlog, en dus bijna altijd, geopend was gesloten ten teeken van algemeenen vrede. De scepter moest aan Juda s hand ontrukt zijn en daarom was het joodsche volk gebracht in de onafhankelijkheid, waarin Rome zijne bondgenooten overheerschte. En alles was door de Voorzienigheid in 's we relds bestuur voorbereid om den lang Verwachte te ontvangen, Die der volkeren heil zou bewerken. der 11. Schrift, wekte de stemming □iet, die tot verbetering voerde. Vooreerst bereikte die stemme dei- goddelijke Openbaring slechts wei nigen; en nog werden die weinigen grootendeels door huti opvatting dier Openbaring tot waan-verwachting gevoerd. Het hart was te ver afgevoerd om te begrijpen, dat de Messias Zijn rijk niet stoffelijk, maar geestelijk, niet zinnelijk, maar boven-zinnelijk zijn zouden. Een openbaring werd ver- eischt, die te feller zou schokken, naarmate de mensch dieper was ezonken; en die openbaring werd jegeven in Joannes den Dooper. Ja! Hij was een Gods-openbaring die schokte Om dat goed te begrijpen moet gij U de verwachtingen van den Messias herinneren. Het joodsche volk leefde door de herinnering aan de verloren grootheid en door de Oorspronkelijke novelle van F. De Sinclair II. Klaarbeke ia 'n plaatsje, zooals er zeker geen tweede in ons land bestaat en dat is maar gelukkig ook ik bedoel, voor dat niet bestaande tweede plaatsje. Want, met 'n variant op 'n bekend raadseltje zou je kannen vragen -Wat is er akeliger dan Klaarbeke I en het antwoord moest dan zeker wezen -Twee Klaarbeke's." Maar die zijn er niet en we hoeven ons derhalve dienaangaande niet te verontrusten. Aan dat eene Klaarbeke hebben we trouwens al meer dan genoeg. Groote hemel, wat 'n gat In welk rampzalig brein is 't eenmaal opgekomen hier den eersten steen te leg gen voor 't fundament eener menschelijke woning Welke vogelvrije balling zocht in deze ongure oorden voor 't eerst 'n rustplaats voor z'n vervolgd, afgetobd lichaam Stel u voor 'n heigeen mooie ruige vlakte, warm paars getint door bloeiende orica, neen, 'n onafzienbaar dor stuk lati l, 'n st'". G h v f,-,t heelomn»! verwachting der herstelde grootheid. Israël zou geplaatst zijn aan den spits der volkeren. In rijkdommen in ontwikkeling, ir' macht, in groot heid zou het optreden in de wereld geschiedenis als Dooit te voren De gloriedagen van David en Salomon waren slechts voorafbeelding van hetgeen de Messias brengen zou. Wat de profeten naar waarheid hadden gezegd omtrent Christus' geestelijke heerschappij, voisD'oden zij in stof» fel ij ken zin. En dan was dit een heerlijkheid als ze f de Rumeinsche Caesar niet had gekend. Geen wén» der, dat die zinnelijke harten in sidderend verlang! n uitzagen naar dien Messias En daar komt de heraut van dien Groote En wat zien zij Een man, gehard en vermagerd door de barre verschrikkingen van een woestijn-leven Een boeteling, die zich het leven der zinnen ver» volgde me. de v edhaid van on» verbiddelijken ty Een arme, die geen ande geniet dan sprinkhanen mig; geen andere k* dierenvel. Ee. ige, die dei- wereld grootheid acht en met der wereldvormer sp Een nederige, die als eenige erkenning zijner ver» diensten voor zich slechts eischt een altijd diepere vernedering »me oportet minui, ik moet vernederd worden, En die man verheft zich en roept het uit naar de vier windstreken, tot allen, die slechts luisteren willen: parate maakt u gereed Hij komtHij komt Dat is geen oproep tot de krijgers der aarde om zich te omgorden met de wapenrusting ter verovering dei- wereldheerschappij. Dat is geen oproep tot de rijken dezer aarde om met hun schatten den troon te sieren van den wereldveroveraar. Dat is geen oproep tot de wijzen om door hunne geleerdheid een wereldpolitiek te voeren. Dat is geen oproep tot de machtigen om met den wereldheerscher al wat zich Hem verzet te verpletteren. Neen Neen Hij spreekt, gelijk hij spreken moet, tot het hart. »I)oet boete!" roept zijn stem tot absoluut allen «want het rijk des Heeren is nabij Alle standen en alle staten, de krijgslieden en de burgers, de geleerden en de eenvou- digen, de rijken en de armen, de machtigen en de kleinen hebben slechts één voorbereidingdoet boete doet boete De heuvelen van menschelijken trots en menschelijke hoovaardij moeten geslechtde dalen en diepten van zinnelijk verval moeten worden aangevulddie zedelijke padennu in duizeud kronkelingen van zedelijke afdwaling verloopen, moeten worden rechlge- maakt geheel het werk der voorbereiding, waartoe des Doopers parateopwekt, vat men samen in dat ééne woord, dat zoo moeilijk rcr. -. A.a wvcU dnc den mc.nsch var vleesch en bloed, doet boete! doet boete Is het wonder, dat hot optreden van Joannes de Dooper een Gods openbaring is, die schokt Parate Bereidt U Vier weken lang roept de Kerk U in hare plechtigheden, feesten, gebeden, woordverkondiging, een zelfde les toe. Wij weten nu, wat het rijk van Christus is. Wij kunnen niet meer afdwalen in zinnelijke verwachtingen. Wij .hebben den Christus gezien, optredend in de nederigheid van het Kruis. Neen, wij kunnen niet meer afdwalen in ziunelijkej verwachtin- gen Maar in menig ander opzicht, nl. begoten is met viezig, modderachtig water en waar zoo om 't half uur 'n ongezond knotwilgje, 'n verschrompeld berkje of 'n triestig hoopje brandnetels uit naar boven steekt. Dut kan heel mooi lijken op 'n gekleurde ansichtkaart, maar als je 't in werkelijk heid ziet. ga je huilen van akeligheid. Denk u verder in zoo'n troosteloos landschap 'n put, of althans 'n inzinking van den bodem, waar alle drassigheid en vochtigheid naar toetrekt. Zet in dieu put 'n stuk of twintig onoog lijke huisjes, schuurtjes en beestenhokken daar middenin 'n kerk met 'n torentje en Klaarbeke is geconstrueerd. Klaarbeeke ligt aan het spoor naar Apel doorn en is hemelsbreed 0 uur van die plaats verwijderd. 'n Station is er niet, en ook maar enkele treinen stoppen er, op verzoek. Een ouwe bagagewagen zonder wielen staat 'n eindje van de rails af en daarin huist enkele uren daags een spoorweg beambte, die kaartjes verkoopt naar de stations in beide richtingen, en voor dien wagen trotseert 'n houten bord met - Halte Klaarbeke" de koude noordewinden en sneeuwstormen, die 's winters over de wijde vlakte komen aangieren Achter den kapotten bagagewagen begint 'n weg, die zich alleen maar van 't omrin gende land onderscheidt door zijn grootere modderigheid en door de indrukken van paardenhoeven en menschenlaarzen of klom-. Over dien weg bereikt men in 'n klein half uur Klaameke. Voor men in 't doip komt, wordt de modderweg echter gesneden door een bree den macadamweg: 'n lust voor 't oog in dit onherbergzaam oord. 's Zomers en 's winters altijd is hij be gain on berijdbaar, steeds zijn de knn- tonriiers bezig de palen te verleggen om de voertuigen to dwingen links of rechts te houden. Nu is het gebeurd dat de auto's en clubjes fiotsers het dorp passeerden, even stoppen met verbaasde gezichten, elkaar aanzagen, hun kaarten raadpleegden, waar geen Klaarbeke op voorkwam, 'n oogen- bltk dachten, dat ze droomden en beland waren in een Eskimodorp op Spitsbergen en eindelijk hoofdschuddend weer weg reden in de vaste overtuiging, dat ze 'n geografische ontdekking hadden gedaan. Hun vrienden echter geloofden natuurlijk niet aan het bestaan van 'n dorp, dat in een modderpoel lag, ze kregen er ruzie over, zooals dat gaat: -'tis wel." »'t kan niet 1" tot in het eind besloten werd, dat ze er dan samen eens heen zouden gaan. Zoo gebeurde het, dat Klaarbeke lang zamerhand 'n beetje bokend raakte als een geheimzinnig eenzaam dorp en die roep van eenzaamheid alleen was al voldoende om er siroomen smachtende meisjes met en zonder mannelijke begeleiders heen te lok ken. Waren er nu in Klaarbeke maar 'n siuk in de erkenning van Christus' macht in ons, zijn wij afgedwaald. Christus moest heerschen in ons Hij heeft daartoe de heiligste rechten. Christus moest alléén heerschen in ons, omdat Hij alléén rechten op ons kan doen gelden. En ziet, daarin hebben wij ge faald. Wij hebben een weinig willen smokkelen, waar wij eerlijk en oprecht moesten te werk gaan en de rechten op ons hart, waarop hij alleen aanspraak kan'jdoen'gelden, gedeeltelijk verpacht aan vreemden, die minder zijn dan Hij. Wij hebben ons verlaagd in de zedelijke afdwa» lingen onzer hartstochten. Wij weten dit. Wij voelen het, daar moet iets hersteld worden in ons. Welnu aldus troost u de Kerk - «heden zult gij weten, dat de Heer zal komen et salvabit vos en hij zal U .herstellen Manej videbitis gloriam.ejus! Morgenlover een paar dagen zult gij Zijne glorie zien, de glorie zijner ontferming in de ver giffenis dorjBiechtde^ glorie Zijner mate'oa liefde in de mededeeling der H. Communie Troost ju troost u Een wijl nog, en Hij zal genaken, Zijn onvermengde,!, vreugd u blaken, Zijn heerlijkheid de wolken doen vervliên Uw hand de hand van uw Ver losser raken En oog iu oog zult gij hem zien. (Broere.) Maat- U rest nog in die weinige dagen voor die heerlijke, die troos tende, die verheffende komst des Heeren het laatste en grootste werk Parate Bereidt U JAN. of drie menechen geweest met hersens en 'n milligram ondernemingsgeest, d -n had den ze ras'n btvotdenng var> 'i -Vreemde- lingverkeei" opgericht, niair de Klaarbe- kenaren keken met hun domme koeim- oogen naar de bezoekers en waren te slap en te lammelendig om partij te trekken van die steeds aangroeiende nieuwsgierigheid der vreemdelingen. Op 'n keer echter kwam er 'n meneer in een open landauer met drie andere hee ren en die gingen een half uur buiten Klaarbeke grond opmeten. 'n Paar maanden later voerde hot trein tje allerlei bouwmatrialen aan en stond et- midden in do vlakte een laag gebouwtje met een heel langen dunnen schoorsteen. Tegelijkertijd was er, weer 'n kwartier verder, 'n aardig huisje neergezet, 'n villatje en daaromheen werd een tuintje aangelegd met veel dennen en sparretjes en van die hardgroene struiken, die nooit doodgaan, al begiet je ze met vitriool. Eindelijk kwam er 'n verhuis wagen en toen die weg was, werd ineens te Klaarbeke bekend gemaakt, dat Dr. Poster, scheikundige eu musbusfabrikant zich te Klaarbeke had geïnstalleerd en dat er flinke mannen, jongens en meisjes tegen hoog loon konden geplaatst worden op de fabriek. Op welk 'n laag peil van ontwikkeling de Klaarbekers ook stonden, toch waren ze wel zoover, dat ze begrepen, dat veel geld verdienen voor weinig werken een buitenkansje was en alles wat dan ook i loi pen kou, spoedde zich den volgenden dag naar de fabriek. Bijna allemaal weden ze geplaatst en geld verdienden ze... ze grinnikten tegen elkaar met hun holte gezichten en dronken jenever met kannen Iegelijk. Maar 't was gek. Drie degen later bleef de helft al weg, omd*t ze zoo waren misselyk van de mu-kuslucht. De andere helft werkt* nog, kwamen 's avonds thuis met gezichten of ze zeeziek waren en zeien, dat ze niet begrepen, waarom hun vrouw in de karnemelk8che pap ook ai muskus had geroerd. Dat kon je zoo niet eten. Ze gingen naar de kroeg, proefden van de jenever... spogen die uit d'r was muskus in. Toen ineens was de muskus overal, in hun kleeren, in hun beddegaed. in hun eten, in hun tabak, in hun drank, overal; overal sloeg dio weeë zoete geur uit op, tot ze dachten, dat hun tanden en kiezen smeltende stukjes muskus waren, die ze aldaar proefden, roken en inademden. Sommige radeloozen wasten zich met petroleum 't was geen petroleum meer, 't was muskus anderen wreven zich met modder en zand af, hingen hun kleeren te rooken in den schoorsteen. Alles vergeefs De grond, de modder, de rook, de lucht, 't was alles muskus, muskus. Wordt vervolfd. MAA

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1