UitgeverW. A. den Munckhof, Venray. Een Vincentius-Vereeniging van onzen tijd. Villa Rustoord. Zaterdag IS December 1908. S9t*t ,T aar gang- No. SI. ■■'■■■'■■I 1 1 ■Mm"" Feuilleton. Tuin- en Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venrat 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 3 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, Smaal geplaatst worden 2maal berokend. Eenigen tijd geleden ontving ik van den president van den Bijzon deren Raad der St. Vincentius- Vereeniging te bet volgende schrijven «In de afdeeling der St. Vincentius Vereeniging alhier kwam dezer dagen de wenschelijkheid ter sprake om op krachtiger wijze dan tot heden (verspreiding van het tijdschrift SobriëtasJ samen» werking tot stand te brengen tusschen onze vereeniging en de georganiseerde drankbestrijding. Daar vaste denkbeelden ontbraken hoe daartoe te geraken, werd mij opgedragen mij met UEw. in verbinding te stellen, teneinde zoo mogelijk nadere aanwijzing te ontvangen, die ons zouden kunnen helpen bij het bereiken van ons doel." Ik zond het volgende antwoord le. Zorg dat uwe leden zooveel mogelijk allen georganiseerd drank bestrijder worden. Daar komt het vooral op aan dit is m. i. een der voornaamste middelen tot het te bereiken doel. 2e. Stelt u in verbinding met de drankweer ter plaatse. Uit onder linge besprekingen zal spoedig blijken, hoe het Kruis7erbond en de Vincentiusvereeniging naar plaat selijke omstandigheden elkaar het best in de hand kunnen werken en wat door overleg en samenwerking kan bereikt worden. 3e. Verspreid lectuur. Onwetend heid is een der grootste oorzaken van het hedendaagse!) drankgebruik. Wij moeten den wolf zijn schapenvacht afrukken. Behalve het algemeen propagandablad voor de Diocesen Utrecht, 's Bosch, Oorspronkelijke novelle van F. Pe Sinclair. 2. Z# streek het papier glad op haar knie, zette haar lorgnet, dat aan 'n koortje op kaar boezem bengelde, op cn las In de nabijheid van een vriendelijk dorpje in een der gezondste gedeelten van ona land is wegens zeer bijzondere omstandigheden voor buitengewoon lagen prys, gedurende de zomermaanden te 1 uur, uitsluitend voor een deftig gezin, zonder kinderen, een keurig gemeubelde villa met fraaien tuin. Brieven onder lettor P. bureau van dit blad. 't Is 'n geheimzinnige advertentie peinsde Clau. Maar zeer aanlokkend, vond haar moe Ier. Uitsluitend voor een deftig gezin, citeerde de dochter. Zonder kiuderen voltooide de vader. Claudine sloeg haar oogen neer; zij was geen kind meer, geenszins; haar leeftijd was die. welke men met zekerheid ver moedt maar waar men nimmer naar vraagt. Wanneer verzond u den brief pa vroeg ze na 'n oogenblik zwijgens. Eergisteren morgen maar je be grijpt, daar vliegen de liefhebbers met do- IIaarlem on Roermond, noemde ik: «De Gqesel der Eeuw", »Dr. Ariëns aan het woord", hot vlugschrift der K. S. A. «Drankbestrijding". «Wat de Katholieke drankbestrij ding eigenlijk in heeft" of «Wie is de vijand de Lichtkogels van Sobriëtas, den Sobriëtas-almanak. 4e Maak propaganda voor het Dr. Ariëns fonds. Wat dit laatste betreft gaf ik het volgende idee. Zoudt ge in den loop van den a. s. winter niet eens in overleg mot de Elisabeths vereeniging Mariavereeniging eu Kruis verbond een groote avond vergadering kunnen organiseeren, waarin door een spreker van naam de sociale beleekenis van het Dr. Ariënsfouds wordt uiteengezet l Ik voegde er de reden bij. Met het Dr. Ariënsfonds. zooals men weet, wordt bedoeld een fonds te stichten, waarvan de rente geheel of gedeeltelijk kan dienen tot finar.cieeie hulp bij de verpleging van min of onvermogende R. K. drankzuchtigen in herstellingsoorden of andere ziekenhuizen, en waaruit met verloop van tijd een R. K. Nederlandsch Sanatorium tot genezing van drankzuchtigen kan worden gebouwd. Welnu, de drankzucht is oorzaak van onnoeme lijk veel geestelijk en lichamelijk lijden. De Vincentiusvereeniging en dergelijke hebben er dus alle belang bij, dat de gelden voor het Dr. Ariënsfonds rijkelijk blijven toe- stroomen. Daarbij, wanneer deze actie uitgaat van een Vincentius vereeniging bestaat er meer kans van slagen. Dan geeft het beter den indruk van een liefdadig doel. En dat heeft over het algemeen de sympathie daar heeft men gauw iets voor over, Terwijl, wanneer de drankbestrijders de zaak op 'touw zetten, bel gr...TiY' niet denkbeeldig is, dal velen zuilen •if volstrekt'voorafgaand woord van een ter zake welingelichten inleider. zijnen op af en wij visschen weer achter 't not 1 Jo kan nooit weten, sprak mevrouw hoopvol. 'k Wou dat ik er nr.aar vast zat, mop perde haar echtgenoot, nog steeds in z'n regenstemming. 'n Vriendelijk dorpje herhaalde Clau met iets smachtends in haar blik Och daar kan het loven zoo mooi zijn. zoo vredig zoo verkwikkend. 'k Hoop, dat er goed vischwater is sprak de heer Ekko, nu ook wel geneigd 'n beetje illusies te maken. Op dat oogenblik werd er geklopt. Binnen entrez, bedoel ik riep het hoofd van het gezin. 'n Kellnertje bracht 'n brief. Clau nam hem aan, Uit Holland juichte ze. Antwoord op den adverlentiebrief. Alia geef hier 1 beval haar vader zenuwachtig. Waar komt-ie vandaan t vroeg me vrouw. Mensch, laat me nou toch den tijd om te lezen, stampvoette haar echtgenoot. Maar mevrouw Ekko nam het couvert, dat op den grond gevallen was en las, de enveloppe ronddraaiend, het poststempel. Klaar beke ja Klaarbeke staat er, waar leit dat Hou je mond nou es Jansjo, sprak haar man, ik zal hem voorlezen. De heer Ekko plaatste zich mot zijn rug naar 't licht bij een der ramen, me- worden afgeschrikt, in de meening, dat hun het offer van persoonlijke onthouding, hetzij g< eeltelijk of geheel, zal worden gevraagd. Eindelijk, indien de Vincentius vereeniging het initiatie neemt, kan zoo'n avond ongemerkt t e heerlijkste vrachten afwerpen voo. de drank bestrijding. Het ligt immers in den aard dei- zaak, dat eene zakelijke 'uiteenzetting der sociale beteekenis van het Dr, Ariënsfonds er vee.*' toe zal bijdragen, dat het werk der drank» bestrijding meer wordt gewaardeerd. Velen onder die stand 'i, op wier hulpen medewerking w'j nog altijd tevergeefs zitten le wachten, gaan dan onwillekeurig wat meer voor drankbestrijding voelen. en zoo worden langzamerhand 'ook uit de rijen der ontwikkelden n meer ge» goeden meer en meer b- tuwestrij» ders gerecruteerd Sedert ik mijn laatfiM antwoord inzond, heeft de bedoelde Vincentius vereeniging nader over punt ver» gaderd. Er was "eel nestel ling onder de ieder., schrijft de Tresi-ient mij. Er word werd voorloopig besloten, dat eene Commissie een samenspreking zou vragen met het bestuur der plaatselijke afdeeling van het Kruisverbond, teneinde tot blijvende samenwerking te geraken. Ook wérd besloten tot het doen vervaardigen van aantrekkelijke wandkaarten ter versiering van woningen van onze gezinnen, op welke kaarten waarschuwingen tegen drankmisbruik en toepasselijke spreuken zuilen prijken. Nog werd bepaald, dat de eerste algemeene vergadering van Vincentianen zou worden gewijd aan een uitvoerige bespreking van het belang der drankbestrijding met vrouw en haar dochter zwegen in gespan nen verwachting. Klaarbeke hy Apeldoorn 19 April '06. Hoogwelgeboren Heer Dat 's niet uiis viel mevrouw in de rede. Maar de heer Ekko nam geen notitie van die stoornis en las verder Uw geëerde d.d. 17 j 1. kwam in mijn bezit, tegeüjk met ruim 150 brieven alle van reflectanten voor de villa, dooi mij in de advertentie aangeboden. Door loting 'neb ik moeten bepalen, wie in de eerste plaats in aanmerking komt, de gelukkige huurder van Rust oord dit is de naam der schilder achtige villa te mogen wordon. Aanvaard Hoogwelgeboren Heer, mijn hartelijken gelukwensch, want u trok daarbij nummer één om zoo te zeggen do hoofdprijs als ik mij deze scherts, die nochtans ernst is tegenover U hoog welgeboren heer, mag veroorloven. De heer Ekko stopte hier even, knikte welwillend en zag dan z'n vrouw aan, die 'n gedistingeerd vriendelijk ndje trok en vervolgens z'n dochter, die haar vader even moe glimlachend toeknikte met half geslo ten oogen. Dan las hij vei der; -Mocht u door toevallige omstandig heden van de aangeboden gelegenheid geen gebruik kunnen maken, dan ver zoek ik u mij zulks telegrafisch en om megaand mede te deelen, opdat ik alsdan dadelijk den Hoogwelgeboren Heer Jhr. Sixraa van Halten en Drachten die nummer Alsdan zouden do leden worden aangespoord om «als Vincentianen' het drankmisbruik te bestrijden, geen sterken drank meer te schenken voor bewezen loon- en andere diensten en dergelijke meer. Ten slotte werd bepaald, dat de Conferenties, voor zooverre zij het nog niet deden, maandelijks het algemeen propagandablad in de bezochte gezinnen zullen verspreiden en dat een aantal exemplaren van het boekje «Pater Mathsw" zullen worden aangekocht ter verspreiding. Moge het voorbeeld dezer Vincentiusvereeniging te overal navolging vinden Andere tijden, andere gevaren maar ook andere wijze van werken. «Bestaat er verband tusschen alcoholisme, crimi» naliteit en armoede, dan moeten zij vooral strijden tegen het alcoholisme, die den plicht hebben ol zich geroepen gevoelen te werken aan de oplossing der sociale quaestie wat haar godsdienstige en economische zijde betreft, zooals... de Vincentius» vereenigingen en dergelijke. •pbteituig -«uu «v. V. Breda. P- fr. Ildf.fonsüs. O. lf. min. Cap. Vruchtbooraen. Vruchtboomen worden in don re» gel veel te dicht op elkander geplant hoe meer boomen hoe meer vruchten denkt men. Dit moge, bij goede verzorging in de eerste jaren ais de boomen beginnen te dragen, al waar zijn, later is tegendeel liet geval; de boomen benemen elkaar plaats, voedsel, lucht en licht en vele gaan kwijnen. Men neme daar» om den gewenschten afstand bij de planten in acht en vuile de eerste twee trok, met zijn buitenkansje in kennis kan stellen. Hoewel natuurlyk voor U, hoogwelge boren van ondergeschikt belang, deel ik hieronder even den prijs mede; deze be draagt bij vooruitbetaling van prima Mei tot ultimo Augustus f 125. De villa bevat 7 zoowel groote als kleine vertrekken is stijlvol gemeubeld, van alle gemakken voorzien. Iodien U mij schryft wanneer U en Uwe hooggeachte familie komt, zal ik zorgen dat er een vigelante aan 't statioD is. Beleefd maar dringend verzoek ik U, zoolang U de villa niet bewoont er ook tegenover uwe vrienden of kennissen niet van te gewagen. Dit laatste, ten einde do eer van een respectabele familie niet te bezoedelen, waarover gaarne mondeling en vertrouwelijk. Ik heb de eer te zijn, van U, hoogwel geboren heer, de dienstwillige dienaar. Stroopman. Dit zal dan de eerste keer in mijn leven zijn, dat ik es bof sprak de heer Ekko, terwijl hij den brief opvouwde. Ik feliciteer jé I riep zijn vrouw. Wat zou dat zijn met .die respec tabele familie vroeg Clau, sterk geinter- essee-d. Ekko haalde zijn schouders op. Wat kon ons dat bommen wij zijn don heelen zomer geborgen voor 125 gulden en dan vlak bij Apeldoorn, liet neusje van do zalm 1 Eo zeven kamers, allemaal geraou- jaren de tusschenruimto aan door onder planting van aardbeien, bessen en frambozenstruiken. De afstand is.- voor snoeren 2 Meter, voor pira» miden 46 M.< voor hoogstam» pruimen en kwetsen 6 M. en korse» boomen 8 M. voor appel en pareboo» men 812 M., naar de kroon spits of breed is. Goud visschen. Goud visschen in een kom zijn een aardig gezicht, maar hun levensduur is vaak zoo kort. De schuld ligt aan de verzorging, meostal aan -verkeerd voedsel. Men behoeft Volstrekt niet zijn toevlucht te nemen tot een of ander voedermengsel door handelaren aangeboden, hoewel wo uit niet willen afkeuren. Met fijngewreven beschuit, en ter afwisseling wat gedroogde, fijngewreven mieren» eieren, kan men de diertjes lang in iet leven en gezond houden. Men vermijde voedsel, dat het water vuil maakt, zooals ouwel en sommige wittebroodsoorten. Eigen gemaakt weerglas. Een aardig tijdverdrijf voor jon» n en ouden in den lange winter» USvt fa ëct Va. vatl Ci-a eenvoudige barometer. Dat geschiedt aldus: Men neemt een fleschje van een kwart liter inhoud en sluit goed af met een doorboorde kurk, waar» door een glazen buisje gestoken, dat a 6 decimeter lang is en een mid» dellijn heeft van ongeveer 3 milli» meter. Het buisje moet, als de kurk op het fleschje sluit, reiken tot een derde van de hoogte. Voor een derde wordt ook de flesch met wa» ter gevuld en dan de kurk er lucht» dicht op bevestigd. Dan blaast men in de buis; luchtbelletjes ziet men dan ook in het water gaan, en gaat daarmee voort, tot het water 20 25 cM. boven de kurk der flesch staat. De barometer is klaar; alleen moet beid; wat 'n ruimte riep mevrouw u.t. 'n Aardige brief hé vond meneer en 't geeft je zoo'n idee hoe zei ik zeggen alios lijkt ib9 zoo betrouwbaar. Nu beginnen de vette jaren, sprak z'n vrouw, terwijl ze opstond en haar man op den schouder klopte. 't Werd tyd mompelde deze, ter wijl bij den brief nog eens overlas. Ik zal hem maar subiet terugschrijven en dan moeten we oens overleggen omtrent den datum. 't Houdt op met regenen riep op dat oogenblik Clau. die voor het raam was gaan staan, de menscheu vouwen hun paraplu's op en 'k zie 'n klein stukje blauw in de lucht Dan direct de straat op, juichte de heet' E*ko, zoo opgewekt als hij in geen zes jaar geweest was. Weet je wat we doen We gaan es lekker dejeuneeren, in 'n echt Parysch restaurant, duur en fijn! He ja lacblte Clau verrukt. En dan praten we onder 't eten alles af 1 stelde mevrouw voor, ga je dan gauw kleeden kind. Clau huppelde do kamer uit, de heer Ekko floot 'n opgewekt deuntje, mevrouw rommelde en zocht iu haar koffer naar 'n gekleede blouse. Tien minuten later wandelden ze alle drie inde aangenaamst denkbare stemming over de Boulevard des Italiens. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1