Limburgsch Nieuws. Vlgemeen Nieuws. Nieuws wit de Buurt. Montpellier. Het resultaat der proef» oudersavond gegeven worden en een! nemingen was dat geestelijke, een dokterjen een onderwyzer 1 Oude couranten, prospectussen brochures «n andere drukwerken geheel en al verboden moeten worden voor 'tinwikkelen van zoowel droge als natte voedingsmiddelen. 2 Oude handelsboeken, belasting biljetten, registers en dergelijke kunnen toegelaten worden voor droge eetwaren als't papier zindelijk is. 3 Alleen niet kunstmatig ge» kleurd, niet bedrukt of niet beschre» ven papier mag voor vochtige voe» dingsmiddelen worden gebruikt. 4 Winkelvisitatien of andere behoorlijke controle is dringend noodig. In ons land bestaan dergelijke bepalingen nog niet. Wij wekken daarom onze lezers op zelf paal en perk te stellen aan het verspreiden van ziekten, dood, zorg en verdriet door oud papier. Eisch van uw winkelier dat hij zuiver onbedrukt papier voor uw eet» waren gebruikt. Misloiigel ukken. VBNRAY, 5 December 1908. In het lokaal van P. Cu3»ers hield ZondagavuDd de R K. Volksbond af J. Venray de gewone maandelijksche ver gadering. Na opening hiervan hield de Zeereerw. heer pastoor Scbmeitz eene toespraak over do geestelijke belangen der Venrayeche arbeiders in Duiischlar.d. Met de Z.Eerw. eigene welsprekendheid toonde deze aan hoe er kon en zou gezorgd worden voor onze Venraysche arbeiders, die in Duitschland werken, nl. dat deze aldaar niet in verkeerde handen vallen geheel of gedeelteijk hun geloof zouden en verliezen, maar ook om naar Venray terug te keeren met verderfelijke ideën, ten na- deele onzer werklieden. Om tot dit doel te geraken zal het hier bestaande Informatiebureau samenwerken met de Paters der St. Josephsvereeni- ging in Duitschland. Door Z.Eerw. werd d uidelyk verklaard hoe dit ging, waaruit bleek dat het Informatiebureau een zeer nuttige stiebtiog is. Bij de lichting der vrageobus was een b'iietje met de vraag 'io*,nf 't sfceafl met be bouw commissie voor bet bouwer, van arbeiderswoningen. De Voorzitter deelde mede dat men niermede nog in onderhande ling was, maar er zeer veel kans van slagen zal zyn. Het lid Lenssen stelde voor eene onder- linge varkensverzekering op te richten Over dit voorstel zal in de volgende vergadering beslist worden. Het lid Rutten hield eene lezing over volksontwikkeling en wilde het lezen van de Volksbode voor de leden der afdeeling verplichtend stellen, spr. dringt er op aan een socialen cursus te geven. Het eerste voorstel zal in de volgende vergadering behandeld worden, omtrent het tweede deelde de Voorzitter mede, dat over enkele weken de sociale cursus zal kunnen worden geopend. Het lid Marcellis vroeg of de verga deringen niet op een bepaalden Zondag in de maand konden gesteld worden. Hierop werd besloten, de vergaderingen voortaan te houden op den derden Zondag der maand. Na het innen der contributie sloot de Voorzitter deze drukbezochte vergadering. De Zondagavond gehouden verga dering van het Kruisverbond was drukker bezocht dan de vorige keer. Een aantal nieuwe leden werden geïnstalleerd en eenige adspiranten gaven zich op. De Voorzitter, de heer Dr. Janssen, deelde mede dat het bestuur bepaald had 2e Kerstdag a. s. een propagandadag te houden. Dan zullen de leden van bet Kruisverbond gezamelijk tot de H. Tafel naderen in de Mis van half 7, en zal op dien dag de Hoogmis voor 't Kruisverbond worden opgedragen. De leden zullen alsdan in de .'groote banken langs het middelpad der kerk plaats nemen, 's Avonds zal een naar de druipende ramen te kyken. 't Is lam, zeide Clau, terwijl ze op den rand van het ouderlijk ledikant ging zitten en dan rechts streeks tot haar vader; -Hebt u al wat gehoord van die adverten tie r* •Nee, dat is waar ook I" riep haar moe der uit, »je had al antwoord kunnen heb ben." Als er antwoord komt 1 sprak de Heer Ekko, somber en pessimistisch. -Waar is 't ook weer vroeg Clau. -Dat staat er niet bij,"antwoordde haar moeder 'n verkreukeld votje papier 'n uit geknipte advertentie van 't Nieuws, uit baar portemonnaie halend. Wordt vervolgd. optreden. Van -de Drankweer" werden proef nummers rondgegeven, waarna verschillen de leden zich abonneerden. Hierna werd een propagnndaclub gekozen. De heer Janssen uit Oirlo, erop wijzende dat 't tooneel een krachtig propaganda middel is, vroeg of er geen kans zou bestaan, om hier een tooneelstuk handelende over drankbesti ijding, opge voerd te krijgen, waarna de heer Rutten opmerkte dat er volgens zijne meening onder de leden genoeg krachten zijn om zulks te doen. Da Voorzitter stemt hiermede in, en er zal getracht worden dit te verwezenlijken. De Voorzitter sloot de vergadering na een hartelijk woord van opwekking tot de leden en den wensch dat Venray's Kruis verbond moge groeien en bloeien. Woensdagmiddag 3 uur bad hier in de Dorpsschool eene vergadering plaats van de afdeeling Venray van den R. K. O. B. Na opening en lezen der notulen werd overgegaan tot candidaatstclling voor leden van het Hoofdbestuur. Met groote meerderheid werden candidaat gesteld de boeren van Tiel, h. d.sch. te Meterik Horst, L. Jansen en O. Damen onder wijzers te Roermond. Besloten weid adhesie te schenken aan het plan der afdpeling Roggel in zake Eenheid in volkszang. De Voorzitter zou een stel liederen opzenden aan het Hoofd» bestuur. Hierna kwam aan de beurt: Verslag van den Afgevaardigde ter algemeene verga dering. De afgevaardigde meende hier te kunnen verwyzen naar het uitgebreide en keurige verslag, indertijd in de Katholieke School verschenen. Jat ongetwijfeld alle leden gelezen hebbc-n. Verschillende vragen werden den Afgevaardigde nog gesteld, welke deze kort beantwoordde. Na by de rondvraag nog enkele puntjes te hebben aangestipt, werd deze vergadering om 4 uur met den Christelijken groet gesloten. Hierna werd de gewone vergadering gehouden, welke vereerd met de tegen» woordigheid van den Schoolopziener Schram. De notulen der vorige vergadering werden na eene kleine wijziging goedge keurd. Hierna hield de heer J. H. Jaspars eene degelijke lezing over handenarbeid op de lagere school, waarin duidelijk het doel en wezen van dit vak werden uiteen gezet. Deze lezing verwierf dan ook den bijval der vergadering. Hierna beloofde de hr. Houba in de volgende maand 't vei loop Ttrr. eca eiirst» »yor ftanuëfiar'uèid te schet sen, waarmee alle leden hunne groote in stemming betuigden. In het vervolg zal om beurten (alphabetiscb) door ieder lid op de vergadering eene voordracht gehouden worden. Om 5 uur werd ook deze ver gadering door den Voorzitter gesloten. Met genoegen kunnen we melden dat onze dorpsgenoot de heer J. L Thissen bij het jl. te Amsterdam gehouden examen voor de Posterijen, slaagde als hulptelegra fist. HnnHbouwieiilooimtelling te Itoermoml. De Liiubu-gsc'ne Landbouwb nd zal do eerste groote landbouwtentoonstelling houden in dj^tweada helft van Juni 1909. Behalve do gewono tentoonstellingsru brieken. zullen er worden gehouden wedstrijden in hoefbeslag en in het meikon Van regeeringswege zal deze tentoon stelling worden opgeluisterd door aanschouwelijke voorstellingen omtrent doel en werking der volgende inrichtingen: de rijksseruminrichting te Rotterdam, het raadcon trók-station te Wageningen, het rijkslandbouWproefstation te Maastricht en de Rijksl&ndbouwschool te Sittard. WEERT. Ofschoon in de Laatstge houden raadsvergadering niets definitiefs was beslot»» betreffende de toekenning van f 500 meerdere subsidie alleen voor het jaar 1909 aan de Sted. Harmonie St. Antonius, heeft het bestuur der Harmonie van het D$g. Best. der gemeente en verschillende,'raadsleden zekerheid gekre gen, dat de I-gevraagde subsidie stellig zal toegekend worden. Daarop is door de Harmonie definitief besloten den a. s. zomer, zoof mogelijk in de maand Juli een internationaal concours uit te schrijven vAor Harmonie- en Fanfire- gezel8chappe|. Dezer dagen zal met de voorbereiden Ie werkzaamheden reeds be gonnen wordkn. I'.eii ongeliik bomt zelden allee». Vrouw W. wier man in Pruissen werkt zat met haar heele kroost en dus ook met alle zorg ai^en. Eene der kleine word', ziek en komt,tot iiaar diepe smart te ster- v»n. Door alle droefheid vergat moedertje intusscnen gedurende een paar dagen het varken te voederen. Toen zij nu Dinsdag morgen -k. osje" het eten "wou brengen zag ze tot haar ontsteltenis dat het var ken de geit, die in een aangreozenlen stal half had pgepeuzeld. De vilder werd gehaald en teen deze het zoontje met het vel naar don leerlooier zond was het ven» ije daar tot overmaat van ramp in een der kuipen gevallen en kwam eenige minuten later' m<-l een nat pak doch ge lukkig zonder letsel de ontstelenis van moeder verhoogeo. SITTARD. In eene vergadering van Donderdagavond heeft de'vereeniging -de Hanze" alhier, zich met algemeene stera men, op 2 na verklaard tegen het sluiten der winkels -p we»kdagenfdes avonds om 9 uur. nemen om, in verband met nieuwere I dislocatieplinnen, in Tijburg een garnizoen te leggen, werkelijkheid zal worden. Een gedeelte van een regiment, huzaren zal daar worden gekazerneerd. Reeds is een hoofdofficier der genie belast en werk zaam met het uitkiezen van een terrein, waarop te Tilburg een eavaleriekazerne zal worden gebouwd. iemands bijdrage in den hoofdelyken om- MERSELO. Blijkens achterstaande advertentie zal de gewone jaarlijksche uit voering van -St. Hubertus" gehouden worden Maandag 7 Dec. (uitsluitend voor Honoraire leden en familie) en Dinsdag 8 Dec. (voor 't publiek) Evenals vorige jaren durven wy ook thans bij gunstig weer een druk bezoek verwachten. Al komen ver schillende spelers voor den eersten keer op de planken, toch zullen zij toonen hunne rol goedijmachtig te zijn. Vooral zullen de twee kluchtspelen Jochem Stumpel als koning Herodes en Eene zitting te Bosch» beke, veel byval inoogsten. Ook de duetten en komische voordrach ten zijn met zorg gekozen en flink inge studeerd, zoodat de bezoekers aangename uren zullen doorbrengen. BERGEN. Alhier is de goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Roermond opgericht eene broederschap, genoemd -Processie van Bergen". Het dielis: lo. de voorspraak der Allerheiligste Maagd Maria af te roepen voor de levende leden 2o. Missen te laten lezen tot lafenis der zielen der overleden leden; 3e. de vereering van de H. Maagd Maria in haar genade ooid te Kevelaer. Mogen velen tot deze schoone instelling toetreden. OTTERSUM. Een paar schooljongens alhier vermaakten zich dezer dagen met klapbusschieten, waarbij de een het ongeluk had den ander in het oog te raken. Onmiddellijk werd de ongelukkige knaap naar Kleef overgebracht, waar de hulp van een oogarts werd ingeroepen. De dokter vreest echter dat de jongen het oog 2al moeten missen. VENLO. Op bevel van den grens- commissaris is de kapitein van Köpenick. die zich hier drie dagen zou -exposeeren" Dinsdag gearresteerd. Hy is naar Duitschland overgebracht. STEIJL, Maandagmorgen werd alhier het lijk opgeviacht van de aan zenuwziekte lijdende kloosterzuster, die voor eenige weken te Roermond in de Maas ver dronken is. HfiLEJUJjiS^ütöE. Vrijdag. had J inschrijving piaats^voor bet bouwen van een kerk met torens en sacristie voor de Parochie St Cornelius alhier volgens ontwerp van de architecten Joseph Cuyper en Jan Sluyt te Amsterdam. Het aantal ingekomen biljetten bedroeg 22. Hoogste inschryver: van den Akker f 60800 J. Weyers, Tilburg, f 49500 L. Pollard, Roermond f 47990; J. van Groenendaal, Breda f 47500; laagsten in schrijver J. Ubachs, Heerlen, f 47264 MAASTRICHT. Maandagnacht had in cafe F. G,, Groote Markt, een brutale inbraak met brandstichting plaats. Circa 50 gulden werd gestolen. Daders onbekend BEUGEN. Naar vernomen wordt, zal de cursus voor veeteelt, die alhier door den rijksveeaits uit Venray gegeven zal worden, op Donderdag 10 December aanvangen. Het aantal deelnemers zal waarschijnlijk 16 bedragen. Drankbestrijding. Drankbestrijding in het Land van Cuyk. Onder leiding van het Hoofdbe stuur van den Bosschen Dioc. Drankbe- stijdersboDd zal op Dinsdag 15 Dec. a. s. een drankbestrijdingsdag worden ge houden te Boxmeer, op Woensdag 16 Dec. te Cuyk. Zoowel te Boxmeer als te Cuyk worden er twee vergaderingen belegd: eene van huishoudelijken aard. waartoe worden ui'genoodigd de pastoors der omliggende parochiën; eene groote propaganda ver gadering, toegankelijk voor mannen en jongens boven 16 jaar. MEGEN In het klooster alhier is in den ouderdom van 43 jaar overleden de WelEerw. pater Casirnir Waterschot. STRATUM. Zondag had alhier een tooneeltje plaats bij den aanvang van den Geldropschen weg, dat wellicht nog niet dagewesen" is. Een vrijer kreeg mot met de meid en de mot liep zoo hoog dat hij de dulcinea uit bijtende liefde een stuk uit de lip beet. De brutale kerel scheurde haar do kleeren van het liif. rukte een gouden halsketting stuk en beroofde het ongeluk kige meisje van haar portemonnaie. De omstanders deden niets. TILBURG. Men deelt aan -N. Tilb. Ct." mede, dat thans zoo goed als zeker het reeds eenige jaren bestaande voor- Van de ülookerheide. Tengevolge van geschillen m»t het ge meentebestuur van Heumen gedurende 8' jaar voorgekomen, heeft de heer J. Luden bij publicatie doen bekend maken, dat voorloopig de loswal aan en het voetveer over de Maas gesloten zullen worden; vei der dat uit zijne bosschen geen hout zal verkocht en van zijn weilanden geen hooi of gras zullen verpacht worden. Alhoewel lang verwacht is deze siag toch gevallen en ten slotte het publiek de dupe van de historie. He» iniNilaail Zondagmiddag is door de politie te Arnhem aangehouden een Duitscher, zich noemende Wilhelm Seiler, die zwervende werd aangetroffen. Op hem werden gevonden f 20 in Hollandsch geld, 420 fr. in Belgisch bankpapier, 28 losse diamanten 3 parels en 4 smaragden. Zijn vest was met bloed bevlekt. De man beweerde alles in Bonn te hebben gevonden waar hij gezien bad dat een man, die door de politie werd achtervolgd, een en ander wpg wierp. Volgens een nader bericht is gebleken, dat, de Zondag te Arnhem gearresteerde W. S. de bij hem gevonden kostbaarheden te Bonn geroofd heeft. Zijn uitlevering zal door de Dui'sche regeering gevraagd worden. Tiisfeclicn (-<-lilgt>nan(eii. 'Te 's Hertogenbosch ontstond een ern stige vechtpvtij lusschen het echtpiar B. in de Tolbrugstraat, waarbij de man zijn vrouw met een mes een steek in de borst toebracht en daarna het hazenpad koos. De vrouw is onmiddellijk ter verpleging in het ziekenliuis opgenomen. Naar wij ver nemen is de long geraakt en is de toe stand van de vrouw levensgevaarlijk. De dader is later door de politie gearresteerd. Huur van iliensfltodcn. Met 1 Febr. a. s. treedt de wet op het arbeidscontract in werking. Men weet, 4at, codfrp dvs a'teuwe regering ook de dienstboden vallen, en ze dus ook voor dames van direct belang is. In hoeverre kunnen zij lezen in -Raadgevingen aan huisvrouwen" door rar. A. van Houten, het bekende lid der Eerste Kamer. De uitgevers der brochure (Tjeenk Willink en Zoon Haarlem) voegen er een viertal modellen van dienstboden-huurcontract bij voor degenen, die het veiliger vinden niet langer op mondelinge overeenkomst af te gaan. Ze behoeven slechts ingevuld en onderteekend te worden om rechts geldig te zijn. Hen grappige (oe»fand. In de Kamerzitting van Dinsdag heeft de lieer Stuers het rappige feit gememo reerd dat in Maastricht de grens dwars i door de huizen loopt, zoodat als een nieuwe wereldburger het licht ziet, een landmeter moet uitmaken, in welke gemeente hij geboren is Lit ouzo Werst. Treurige toestanden. Gedurende de maand October beeft de gezondheidstoe stand te Paramaribo veel te wenschen overgelaten. Er overleden niet minder dan 140 personen, tegenover 86 geboorten, waarvan 52 buiten echt. Van Januari tot eind van October is bet sterftecijfer van Paramaribo 1051 tegen over 889 geboorten waarvan 763 buiten eclit. Er werd in dien tijd 236 huwelijken gesloten en bij 92 daarvan 182 kinderen erkend. Met een pook afgeranseld Manlief dronken thuis gekomen, te Amstordam zocht, als steeds luziemet zijn vrouw. Nu zou zij hem echter ook eens tewoord staan, en als d'r argumenten onderstreepte ze Dinsdagavond met de kachelpook. De slagen kwamen zoo goed neer dat de dronken echtgenoot in O.L Vrouwegasthuis moest verbonden worden. Van daar keerde bij niet terug naar zijn woning de Kuiperstraat, maar werd veilig ter verdere ontnuchtering opgeborgen in bet politie-bureau aan den Amsteldyk. Twee vrouwen verbrand. Dinsdag is mejuffrouw Mulder te Am- sterdam aan de bekomen brandwonden overleden. Thans vernemen wy, dit ook baar dienstmeisje juffrouw Sarah Bacha- rach, na hevig lijden in het Binnengast huis is bezweken. Voor de werkloozen. Te Amsterdam zullen een 1000tal werk loozen op particulier initiatief aan het werk gezet worden met de inrichting van een sportpark. Hen gelukkige gemeente. Wateringen heeft, zooals heden bleek bij do behandeling der gemeentebegrooting tueschen twee haakjes, dat geschiedde niet meer dan 'n maand te laat in 1908 uitgegeven voor het bewaren der arrestanten de som van 13, zegge dertien centen, Wat moet dat in dat dorpje een veilig wonen zijn 1 Aanklacht tegen een burgemeester. De minister van Justitie heeft, naar ge meld wordt, vervolging van den burge» meesler van Best gelast, wegens overtre ding der wet op de bedrijfs en inkomstbe lasting, door van de wetenschap verkregen door een aanslag biljet in de belasting, gebruik te maken tot vaststelling van De doodstraf hersteld. In Denemaiken, waar sinds vele jaren geen doodvonnis is voltrokken, zoodat men dit land al rekende tot de landen waar de doodstraf was afgeschaft, moet de regeering, ondor den drang der ver anderde openbare meenng, besloten zijn, in geval van terdoodveroordeeling de straf te voltrekken, en het bewijs daarvan ziet men in het feit. dat er gegadigden worden opgeroepen voor den post van beul. Onmcu Hclien. Het lljarig dochtertje van een rayn- beanibte le Oberhausen werd Dinsdag door een automobiel overreden. De inzit tenden trokken bet doodelyk gewond kind onder den wagen weg en zetten het op de trap van een huis. om zich daarna zoo snel mogelijk uit de voeten te maken. Het kind stierf na eenige uren. Het nummer der auto is bekend. I'reaidenl Castro. Het Mémorial deplomatique schrijft: Generaal Castio moet een gevaarlyke ope ratie ondergaan, een nier is door de tuber- culoso aangetast De geneesheeren hebben deu tegenstand van mevr. Castro, die 11 December met haar echtgenoot te Bordeaux zal aankomen, weten te overwinnen. De beroemde Duitsche specialiteit dokter Israël zal de operatie verrichten. De politieke manoeuvres hebben bijge dragen tot het vertrek van den dictator van Venezuela en mea er op uit om vice- president Gomez, die nu het bestuur in handen gekregou beeft, er toe te brengen met geweld op treden tegen het tyranrneke bestuur van Castro en de hoogere adminis tratieve en legerambtenaren door anderen te vervangen. Het staat vast dat de vice- president aan deze pressie geen weerstand zal kunnen bieden, die bedoelt om den te rugkeer van dictator te beletten. In beide gevallen, of hij aan aan de ope ratie sterft, of dat hij haar overleeft, de rol van Castro is geëindigd." Omtrent de houding der Fransche re geering tegen over president Castro schrijft de TempsDe ministerraad heeft de kwes tie nog niet onderzocht, maar wij meenen te weten, dat het plan van de regering is aan Castro en zijn aanwezigheid in Frank rijk geen aandacht te schenken. Opnieuw cholera. Te St. Petersburg is de cholera plotse ling opnieuw uitgebroken. Vrijdag kwamen 27 gevallen voor, bijna allo onder de burgerij. Weer een mijnramp, (looilen. 295 Er pletter wordt gemeld, dat de mijn van Pittsburg «nd Buffalo Coal Company te Marinana, tengevolge van een ontploffing in brand staat. Er waren 200 mijn werkers in: men vreest, dat allen gestikt zijn. De kracht der ontploffing was enorm; zij slingerde een ijzeren raynbak uit de schachtoponing tot op een afstand van 100 M. van de opening. Drie arbeiders die in den bak waren werden te geslagen. De geweldige hitte in den brandende mijn maakte dat het reddingswerk moest worden gestaakt. De autoriteiten hebben medegedeeld, dat er waarschijnlijk 275 menschen in de myn waren, toen de ontploffing geschiedde. Spoorwegongeluk. Woensdagavond is aan het station Waterloo te Brussel een expres- trein op een rangeerendo locomotief gereden. Bij de botsing ontstond een vreeselijke paniek de locomotief werd uit de rails geworpen. 50 personen gewond. Een dikke mist is Maandagavond over Parijs neergevallen. Op verschillende lijnen moest het tramverkeer gestaakt worden. Er zijn verscheidone ongelukken voorgekomen, In het ziekenhuis is een persoon overleden, die onder de tram gekomen was. Te Porchefontaine heeft om

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2