Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Ingezonden. op Woensdag 18 Nov. 1908. Burgemeester en Wethouders ft. hoe wreed hun hoop vernietigd werd en f 600 met nog eene gratificatie van f 50. schilderde hem den vade tijken toorn >n gloeiende kleuten. Zoo sto-den de sak«n Slot volgt. OPENBARE VERGADERING van den des namiddags 3 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. AGENDA 1. Beëediging en installatie van het gekozen raadslid, de heer W. Wijnhoven. De Voorzitter deelt mede. dat van H. H. Gedeputeerde Staten van Limburg de voorgeschreven kennisgeving is ontvangen, zoodat tot de installatie en beëedigiaz van het gekozen lid. de heer W. Wijn hoven, kan worden overgegaan. Nadat, op de vraag van den Voorzitter, de heer Wijnhoven had verklaard, bereid te zyn do by art. 39 der Gemeentewet voorgeschreven eeden in handen van den Voorzitter af te leggen, werd hiertoe over gegaan. Na afloop dezer plechtigheid werd de heer Wijnhoven door den Voorzitter, de overige leden van den Raad en de Secre taris met zijn installatie gefeliciteerd. De heer Wijnhoven dankte de heeren. en zegt dat hij de belangen der Gemeente zal behartigen. 2. Benoeming van een Wethouder. De Voorzitter zegt dat thans de Raad voltallig is, en men derhalve kan over gaan tot de benoeming van een Wethou der. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren M. Poels en P. J. Derka. Met 7 van de 13 stemmen wordt de heer Jac. Aerts benoemd tot Wethouder De h«er II. Janssen verkreeg 6 stemmen De heer Jac. Aerts dankte de heeren en zegt als lid van den Raad steeds de belangen der gemeente bevorderd te hebben, en dat hij als Wethouder Venray's belangen nog meer zal bevorderen. 3. Behandeling der G er, teente begroo ting 1909. De Voorzitter zegt dat genoemde be grootiDg trouw dcor de leden van dan Raad is ingezien. De Secretaris leest de begrooting poit veor post voor, s" .geeft de—s-i&J 5e inlichtingen. De begrooting is geraamd op f 75592,96 Wsrdt goedgekeurd.. Wethouder Aerts vraagt of de heffing der- belasting op dansmuziek, voor de inwoners van VeDray niet gebracht kan worden op f 2.50. Hieraan kan niet voldaan worden, om dat vreemdelingen volgens de wet niet meer behoeven te betalen dan inwoners. De Secretaris leest een adres voor van eenige ambachtslui om vermindering van lesgeld aan de Teekenschool. De Voorzitter zegt, dat dit adres hier niet tl uis behoort; de gemeente heft per leerling 60 cents in de maand, geeft vry licht en verwarming met een provinciale subsidie van f 150. 20 lessen worden er in de maand gegeven zn-idat ieder' lesuu' slechts 5 cents koet. De beer Fonck zegt dat in de Teeken school goed onderricht wordt gegeven, en dat het salaris der leeraars niet te hoog ia. De heer Wijnhoven meent dat het salaris hoog genoeg is, zij ontvangen toch f 1 per uur. De Voorzitter stemt hiermede in, wyl men voor privaatlessen niet meer dan 60 a 70 cent per uur betaald. 4. Benoeming van een lid der Com missie tot wering van schoolverzuim te Herselovolgens rooster moet af treden de heer J. H. Jas-pare. Wordt by acclamatie herbenoemd. 5. Brief Ged, Staten over besluit aangaande geldleening tram. Genoemde brief wordt voorgelezen, waarin gevraagd wordt een nauwkeurige opgave hoe de gelden voor den aan te leggen tram zullen worden besteed. Een begrooting zal worden opgemaakt en aan Ged. Sta'.en worden verzonden. Wordt besloten om de tramwagens in lste en 2de klas te verdeelen de kosten per rit te bepalen op 18 en 12 cents. De tram zal niet voor 1 April 1909 in dienst worden Wordt goedgekeurd. Met 1 Jan. a. s. zal de veldwachter Sanders gepensionneerd worden met een pensioen van f 100, en wordt tevens aangesteld als gemeentebode, met een salaris van f 100. Wordt goedgevonden. Nu wrrdt nog eens het adres van de heeren on lerwyzers behandeld. De Wethouder Aerts is er voor om de gevraagde verhooging f 50 salaris en f 100 vo r huishuur toe ie staan, aange zien dat de gemeente tocii zoo duur niet komt te s'aan, ongeveer f 1000. dan was ineens de ontevredenheid der on lerwijzeis geweken De heer J. M. Michels meent dar, de onderftyzeis op de gehuchten evenveel recht op verhooging hebben als die in het dorp, da ir de levensstandaard hier niet hooger is dan op de gehuchten. De Voorzitter zegt dat indien de verhoo ging wordt toegestaan, dit een bedrag zal 'orm-'n voor de gemeente van ongeveer 1 1000, he'geen door verhooging van den Hoofdelijken Omslag zal moeten gedekt worden. Hij stek voor met de verhooging te wachten tot de bpgrooting van 1911 aan de orde is, alsdan zal er meer geld dispo nibel zijn o a. van krankzinnigengestichten opbrengst der Peel enz Met algemeane stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De aanvraag oin subsidie ten behoeve der stierhouderij van den Boerenbond, wordt aangehouden tot de volgende ver- gadeiing. De Secretaris leest een scliryven voor eener verzekeringmaatschappy, om zich te verzekeren tegen ongelukken, die door den tram mochten woiden veroorzaakt. Wordt goedgevonden dit te doen. Do ir een koopman is f 25 geboden voor do oude wals. Wordt aan 't Dag. bestuur overgelaten, deze te verkoopen. De volgende week zal begonnen worden rapt het uitdunnen der gemeentebosschen te Castenray, Voor het kappen moet betaald worden 25 ct. per 100 stuks. De Voorzitter zegt dat er eene aanvrage is ingekomen om 40 a 50 H.A. bebouwde of onbebouwde grond van de gemeente te pachten. Hierover zal onderhandeld worden. Door den Zeereerw. heer Rector uit Oostium is gevraagd eene lantaarn te plaatsen by de Kapel aldaar. De Voorzitter vindt dit goed, daar de onkosten zeer gering zijn. L)e heer A. Loonen zegt dat daar geene Istósaarn Wordt plaatsen. De heer J. M. Michels vraagt om een 3tal lantaarns te Merselo te plaatsen, hij wil de kosten aan petroleum enz. zelf be talen, Aan dit verzoek zal worden voldaan, indien er nog deugdelijke lantaarns genoeg voorradig zijn. De heer P. Camps vraagt wanneer er een begin gemaakt wordt met het verbe teren der wegen in den Brabander. Hiermede zal zoo spoedig mogelijk be gonnen worden. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. De Woensdag alhier gehoude- jaarmaikt kenmeikte zich door buiten gewone droate. Aangevoerd waren ruim 200 stuk/ runderen, die. hoewel de handel minder was, nogal verschillenden verkocht Wérden. De liandr. in biggen was vlugger, men betaa Ie n. 4 tot 0 gulden per stuk. Van de enkel aangevoerde paarden werden er twei' vi-rkocht. Ee. e dossale drukte heerschte op de lappe mar waar goeie zaken gemaakt werden. Donderdagavond bracht de Fanfar Eutr po» oen serenade aan den Eddachtb heer Jac. ^erts, bestuurslid der Fanfare bij gelegenheid zijner benoeming tot Wethouder. De Directeur, de lieer J Verheugen, feliciteerde de lieer Aerts met zijne benoeming, waarna deze hartelijk dankte voo do hulde hem gebracht en de leden dien avond gul onthaalde. Met genoegen kunnen wij verwijzen naar achterstaand p-ogamina van de Fanfare -St. Cecilia." Het zal wel onnoodig zijn de belang stelling hiervoor op te wekken en de lezers aam te sporen om deze zeldzame gelegenheid. <lat ons iets ex'ra's feboden wordt in Venray, niet te laten voorbijgaan zonder ervan te profiteeren. Want inderdaad, zulke avonden als -Cecilia' 0:13 hier aanbied, zyn zeldzaam het zal een avond zijn vol kunstgenot, waar .eder zich móet amuseeren. Over Luciëo, inderdaad de meest, populaire umorist van ons land, behoeven we niets te zeggen, zijn laatste optreden alhier spreekt genoeg voor hem En wat betreft de Illusionist en Ventriloquist, dit is nog iets geheel nieuws in Venray en daarom des te interessanter. Men staat over de wonderen van deze lui verbaasd. Kortom zij. die morgenavond afwezig blijven, hebben stellig ongelijk. Wij twi felen dan ook niet of -Cecilia" zal rt mschoots beloond worden voor hare moeiten een opotferingen en op een druk bezoek m gen rekenen. OOSTRUM. In navolging van andere plaatsen streven ook hier de insvonets om op een gepaste wijze het gezellig samenzijn te bevorderen. Vandaar dat werd opgericht de lijwielclub -Ons Genoegen". Op de Zondag jl. gehouden vergadering werd het definitief bestuur gekozen en de statuten en huishoudelijk reglement vast gesteld. Alle eerfann de voormannen, die -Ons Genoegen" in het leven wisten te roepen, zij tooner te beseffen aat door voeling te ■ftwróen tl e»zonderlinge besloten aldaar een lantaarn te j liouding bevorderd wordt, Bravo dapperen! -Ons Genoegen" belooft menig gezellig tochtje. heer Mr. Frencken kantonrechter te Hulst j vroeger bewoond door onze Burgemees ter den EdelAchtbaren heer G. E. Fren cken. Het doel dezer Eerw. Paters is om zioli hier eerlang te vestigen. Dit nieuw tje is hier algemeen met in genomenheid begroet want het hu s wa' sedeit het overlijden van wijlen Burge meester Frencken onbewoond. Aangaande de ernstige mishan deling verleden week bij Sluis 11 onder Someren gepleegd op den heer A., koop man te Woensel, kan nog gemeld worden dat de landbouwer W. v. H. oud 32 jaren, wonende te Someren, verleden week naar ftanleiding van dit feit is gearresteerd en gevankelijk naar Roermond overgebracht Zondag was alhier het gerucht verspreid, dat het slachtoffer der mishandeling reeds was overleden. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is dit niet het geval, hoe wel de toestand van den mishandelde, met het oog op zijn hoogen leefdtijd nog zeer ernstig is. UDEN. Zondagmiddag omstreeks 3 uur daalde, tusschen Zeeland en Uden 1 luchtballon neer, waarin zich 4 personen bevonden, die 's morgens te Crefeld waren opgestegen. Na den ballon te hebben ingepakt, werd hy op een kar naar het station te TJden vervoerd en vertrokken de luchtreizig rs met den trein van 6 uur weer naar Duitschland. 6. Aanbieding Gemeenlerekening 1907. De Voorzitter zegt, dat genoemde rekening 14 dagen voor eenieder ter inzage zal liggen op het Raadhuis, en verzoekt den leden deze te komen inzien. 7. Mededeelingen De Voorzitter stelt voor de tractementen der veldwachters te verhoogen met f 150 per jaar, met dien verstande echter, dat zjj om beuiten er de nachtwacht bij doen. VENRAY, 21 November 1908. Zondagmiddag n i het Lof werden in de school, door de Eerw. zusters Ursulinen biervoor bereidwillig afgestaan, de kinderen der St. Annavereeniging feestelijk onthaald op broodjes met chocolade. Ruim 300 kinderen namen er aan deel, welke allen met vergenoegde gezichtjes profiteerden van de gulle traktatie en daarnn door de bestuursleden en propagandisten van de Mariavereenigin6 nog aangenaam werden bezig gehouden met tooverlantaaru, decla matie en zang. Voorzeker, die den kinderen dezen middag bereidden hebben voldoening van hun werk, te meer daar ze de over tuiging met zich mogen dragen, dat zoo'n middag machtig veel bijdraagt tot bereiking van hun edel doel bestryding van het alcoholisme. Aan de kinderen zal deze feestmiddag ongetwijfeld een büjvenden aangenamer) indruk achterlaten, zoodat zy het volgende jaar met verlangen naar dien dag zullen uitzien en daarvoor 't geheele jaar gaarne bier en jenever missen. Zoo moet 't ook. Wij herhalen hier, wat we reeds meer schreven: lof aan de ijverige voorvechters van de Maria-vereeniging met hunne kundige en vol-ijverige presidente aan het Hoofd. Pastoor Schmeitz, die ook het feest bij woonde, zeide eens op eene vergadering van het Kruisverbond dat de drankbe- s'rijders hier in Venray voor eene sterke ves'e staan. Wij gelooven dat thans reeds een heele bres is geschoten in de wallen en zoo voortgaande zal onze Mariavereeni- ging wellicht eenmaal het bewijs leveren, dat ook ^ierdoor wordt bun salaris gebracht op J)e[ zij 'zoo!^6 'rir"U' nemen zyn. LEUNEN. Jl. Zondag, omstreeks half 1 zweefden alhier een paar lucht ballons, die zeer laag bij den grond waren Met het bloole oog kon men zien, dat zy kwamen van Dortmünd en Bamberg en vier personen met zich voerden. Touwen werden omla»g geworpen, doch de ankers die den grond goed konden bereiken, bleven in de mand. Het scheen, dat zij de menschen in 't ootje wilden nemen, want zij bleven roepen -Pak het touw, want wij willen landen." Velen gehoor zaamden en gingen aan de touwen hangen om den ballon tot stilstand te brengen, maar plotseling ging hij, als een pijl uit den boog naar het wolkendak, terwijl de trekkenden, die nu natuurlijk loslieten een zak ballast cadeau kregen. Anderen, die de meening koesterden, dat hij in -de Peel" zou dalen, namen den fiets en gingen tot bijna D?urne mee over. De inzittenden deden voortdurend of zij het anker wilden uitwerpen, doch dit kwam nooit op den grond. Emdelyk gaven de fietsers, die hun hardst gereden hadden, den koop op en de luchtreizigers stegen al lachende omhoog. Deze Duitschers schenen er pret in te hebben om een Hollander bij den neus te kunnen pakken. GENNEP. Als bewys, dat het goede renvervoer, voornamelijk aardappelen naar Duitschland, van groote beteekenis is. moge dienen, dat eenige dagen geleden op het traject GennepBoxtel, 175 wagens waren aangevraagd, waarvan 73 voor vervoer van aardappelen. GEMERT. Zondagmiddag omstreeks half 3 daalden 3 luchtballons tegelijk hier neer op slechts enkele honderden meters afstand van elkander. De inzittenden bleken Duitscbe heeren te zijn, die te Crefeld waren opgestegen. Een ballon zagen we hier omstreeks denzeifden tyd nog passeeren in noordelijke richting. ASTEN. Naar wij vernemen zal in onze gemeente weer een nieuw klooster gevestigd worden. Door de Eerw. Piiesters van het H. Hart van Jezus to Bergen op Zoom is aangekocht het heerenhuis met tuinen, enz. toebehoorende aan den WelEdelQestr. Misdaad. Onder Teteiingen is het lijk van luitenant Simons gevonden met een gapende houfd- wonde. Zekere Kok uit Breda is gearresteerd verdacht van berooving van het lijk. L'ilhelaliiig van soldij. Naar wij vei nemen zullen de soldijen van onden (Beieren en minderen, met ingang van lJanuaii 1909, éénmaal per week en wel op Zaterdag, worden uitbe taald. Hieimedezrl dan aaneen lang gekoes terden wensch in het leger voldaan on tevens grooter regelmatigheid in de uitbe taling en vereenvoudiging van administratie verkregen woiden. Moord. Iu de flesschenfabriek -Delft" te Vrijen ban is Maandagmiddag een moord gepleegd Een los werkman, die reeds lang een veete had tegen een anderen arbeider bracht dezen plotseling twee messteken toe die Igei.Mikkelyk den dood tengevolge had den. De verslagene laat een weduwe met 6 kinderen achter. De dader J. A. R., een 28jarig ongehuwd kolendrager, heeft zijn daad met de meest denkbare koelbloedigheid bedreven. Te drie uur in den namiddag heeft hy een mes gekocht en datrtnede naar de glasbla zerij gegaan, waar hy dezen dag niets te maken had. Hy heeft daar zijn slachtoffer, den 35jangen kolendrager C. A. de Cock, opgezocht en hem. onder herinnering aan eene vroeger door De Cock tegen hem geuite bedreiging, dat hij hem aan het mes zou rijgen, gezegd ik dreig niet. hem daarbij tegelijk het kolossale mes twee malen in het hart stootend. Do getroffene zakte ineen en viel op een heete ijzeren plaat, waai van R. hem nog afsleepte. De dader verliet daarna de fabriek en ging eon boirel koopen. De politie arres teerde hem in de binnenkamer van een herberg. Onder het transport deed hij eene poging tot ontvluchting, welke mislukte. Het mes werd in de Haagvaart geworpen. In den afgeloopen nacht is de moordenaar met het lijk geconfronteerd. Hij bekende volle dig cn zeide niet he», plan gehad te hebben to dooden. Ook liet men in den afgeloopen nacht den dader de plaats aanwijzen, waar hij het mes had weggeworpen. De brand in liet Hotel Heilet ue Op verzoek der justitie is door de Bi us- selsche politie gearresteerd zekere K., verdacht van brandstichting van het Hotel Bellevue. K. is een zwager van den eige naar Rieser. Zijn (K.'s) uitlevering wordt gevraagd. Roekeloos beslaan. Eenieder, die met den beer durft vechten en hem op den grond 1;rijgt, ontvangt f 5, klonk het in de tent met wilde beesten uit den mond van den dierentemmer, de vorige week op de kermis te Steenwijk. Tuk op de f 5, stapte manmoedig de 16jarige A. B. vooruit -Durf jij" klonk het hem tegemoet, -stap dan maar in de kooi". Nauwelijks was de worsteling begonnen, of de moedige jongen begreep, j dat hij het verliezen moest en schreeuwde' moord en brand. Met aan flarden gescheur kleeren, enkele schrammen en kneu zingen en in de kooi her- en derwaarts verstrooid kermisgeld, had hy de onder- inding opgedaan, dat de krachten van een beer, al was 't dan ook een gemuilbande, meer zyn dan die van een overmoedigen knaap. De ZeiMlei* moordzaak. Het Amsterdamsche geiechtshof ver oordeelde als volgt de daders van den moord p den 16jarigen kantoorlooper Hendrik Drost Van Vaalen, die door de Rechtbank to U'recht tot 12 jaar veroordeeld was, kreeg .'J j iar Van Ee. die tot 20 jaar was veroordeeld, kreeg levonslang de mede plichtigen Kors en Overhorst, die 6 en 8 jaren gekregen hadden, kregen nu 3 en 5 jaar. Tegea de DiiilMelie ballons. Daar in dm laatsteri tijd het aantal Duitsche ballons, dat in Frankrijk komt schipbreuk lijden, aanmerkelijk is ver meerderd. heeft de regeering zich bezig gehouden met het horamen van middelen om zooveel mogelijk een herhaling van dergelijke voorvallen te voorkomen. De minister van buitenlansche zaken stelt zich voor over deze aangelegenheden bevelen aan den Fransche gezant te Berlijn te zenden. Keizer en Keizerin dood. Daar zijn in de laatste dagen te Peking de hoofdstad van het Hemelsche Rijk. dingen gebeurd die onwilkeurig hei ver moeden doen opkomen nan een paleisre volutie, tengevolge waarvan de dragers der hoogste macht uit de rij der levenden zijn weggenomen. Nu eens daargela'en de de vraag of keizer Tsai Tsjion, regeerende onder den naam van Kwang Sioe, Zater- dag avond of wel verleden Dinsdag is over leden (de telegrammen verschillen daarover in lezing) de betrekkelijke nog jonge Keizer die reels lang leed aan nier aandoe ning en suikerziekte, is dood. «n schier onmiddelijk op dit verscheiden is Zaterdag het overlijden gevolgd van zijn tante, de alvei mogende keizerin weduwe Tseu Hst. Met deze twee personen zijn (deze bij» zonderheid geeft in den duisteren toestand misschien eeuig licht! de groote reaction- naire krachten verdwenen, die de hervor mingspartij reeds zoolang een doom in het oog waren. En kiezerin-wedu we, die hare neef geheel onder haar macht had, haatte de hervormers de jonge, zwakke keizer was machteloos, en zijn pogingen cm de partij der wedergeboorte by de vervulling hater idealen behulpzaam te zijn. werden telkemale door zijn keizer lijke tante verijdeld, Vreetselijke ramp (e llamm. Het bestuur van den mijn Radbod heeft bekend gemaakt, dat er in den ongeluks nacht 380 arbeiders en 6 ambtenaren in d° mijn waren. Er zjjn 40 menschen dood bovengebracht of aan hun wonden bezwe ken Het aantal geredden, dat ongedeerd was, bedroeg 17. In de ziekenhuizen wer den nog 26 gekwetsten verpleegd, en in de mijn liggen nog 303 lijken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. An het neëj Raodslid Willem Wienhove Emaol ien den Raod gezète Bint verzichtig Willem, weni Rooische kiezers nooit vergéte, Ouw belofte ien de krant. Gij veuizeker mot tog snappe Da g'an '1 durp en dankschuld liet. Went dorboave op die trappe Len ze ouw midden ien 't bed Toe ze ouw gaauw permissie gave Lièm, den nie wier afgekeurd, Op den Buuscli te gaon grave En veur niks. Das tog gebeurd. Mèèrsels weg haaj andeis sctiieve CJut ouw zekske weg gehaald, 't Buulke nouw kos potdicht blieve Toe de lióra nie wier betaald. Daorveur motte dankbar denken Nie alhënig an den Raod, Die uut naam van ons geschenken Hier en daor mèèj rdgene laot, Mer ok an de w»>r belangeu Van den klèène mindre man. En veur alle standen, rangen Werken lard, zo veul as 't kan, Böve au genne leiband lo. ëpe Ok nie gaon dur dun en dik. Mit die zooè eur stem verkooëpen Veur ne burgemèèsters knik. Ik zeuj nog veul mieör kunne zegge Mer ik zwieg, '1 is vest genoeg. Ge wet wao g'ouw op toe mot legge Goeien dag, ik gaoj nao de kroeg, k Wet 't zal nog wel gebeure Dat we ons daor nog bieèl duk zien, Tieles alden traon goan keure Nao de zitting; jong, das fien. TOON. van Venray, Gelet op de (Aitt. 37 en 74 der Militie- wet 1901, alsmede op de aanschrijving van den heer Miluie-Commissaris in het district in dit gewest dd° November 1908. Brengen bij dezen ter openbare kennis: lo dat de zitting van de Militieraad voor de lichting van 1909 voor deze gemeente zal plaats hebben te Roermond in den bo venzaal van het Politiegebouw op Dinsdag

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2