Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Nonvlindereitjea. cursie zat hij aan het middagmaal, (oen een luid geschreeuw op het erf van «yn wonirg zyn aandacht tiok. Hij snelde ei heen en eng twee mannen vati ongunstig uiteilijk die een kalf aan een touw meevoerde en om het hardst ieder aan een eind van het touw trokken, zoodat het arme dier bijna stikte. In het volle besef van zijn waardigheid gelastte Jan Dopper den mannen, die wel een paar boerenknechts leken en niet van Dalum waren, zich kalm te houden en te veitellen wat er aan de hand was, dat zy zoo'n lawaai maakten en om het kalf vochten. Alvorens hij echter de kerels ging aan» hooren. liet hij een dienstbode hem het ambtsteeken reiken, en nam daarop heel gewichtig' plaats in een grooten armstoel. In deemoedige houding met de pet in de hand vertelde een der vreemdelingen dut hg een kalf op de markt had gekocht en het den ander toevertrouwd had om het te brengen naar een dorp opeen paar uur afstands. waar er goed geld aan te vei dienen was bij een boer dien hg kende. Hg was den veedrijver echter achterna gegaan, daar hij hem op het laatste oogen- blik niet meer vertrouwde en had gezien dat de man op het punt was het dier voor een appel en een ei te verkoopen, waarom hg het hem wilde afnemen. Daar begon de aangeklaagde lui J te roepen dat het een leugen was en dat het kalf hem persoonlijk toebehoorde, dat hij zelf het beest op de markt gekocht had en dat de andere een gemeene bedriegei was. Burgemeester krabde zicli het hoofd. Dat was een verduiveld lastig geval om te berechten. Opeens echter gleed een tiiomfeerend lachje over zijn gelaat. Hg bad het gevonden. Salomon had een dergelijk geval aan de hand gehad, toen de twee vrouwen voor den wijzen koning elkander het recht op het kind betwistten, Salomon had een rechtvaardig vonnis geveld. Salomon's leerling zou een niet minder rechtvaardig vonnis vellen. Plechtig opstaand en de rechteibnnd naar het kalf uitstrekkend, zei Dopper Mannen, waar ge beiden recht meent te hebben op het kalf en het niet uit te maken valt wie van u gelijk heeft zeg ik u, ga naar den slager van het dorp laat het dier slachten en vraag ieder de helft. Zoo zij het. Verheugd danken de beide manneo den wijzen man, vroegen hem nog een schrif telijk bewijs voor den slager en vertrok ken. Verheugd wreef Dopper zich in de h&Dden en haastte zich in geuren en kleuren aan huisgeoooten en personeel 3 maanden naar de tuchtschool te Nijmegen overgebrnrht, H. W. J. oud 17 jaren en M. H. oud 14 jaren, arbeide s te Venray, daartoe door de rechtbank ie Roermond vei oordeel.!, wegens beschadiging van een brug. Dinsdagavond zijn alhier wederom de lessen van het Herhalingsonderwys begonnen 18 leerlingen nemen hieraan deel. Hoewel meer als andere jaren, is dit getal voor zulko gemeente loch nog veel te klein. gesteld om deze Dooroen eens flink te reinigen OTTERS U Al. Tot directeur der Stoomzuiveifabrek te Roermond werd jl Zaterdag benoemd de heer Van Geldrop te Ottersum. Woensdagmiddag zijn alhier aange komen uit het Moedei huis te Gent, een lOtal eerw. Zusters van Liefde Deze hebben reeds een gebouw betiokken t'an het in aanbouw zynde krankzinnigenge sticht voor vrouwen. Naar wij vernemen zullen in het voor» jaar ook leeds een aantal patiënten worden opgenomen. Terwijl zekere G. uit Venray. Zondagmiddag eenigen tijd te Weeze (D.) in een café vertoefde, en zijn rijwiel buiten aan de deur stond, bleek dit hg zijne terugkomst spoorloos verdwenen. Wielrijders voorzichtig! De heer H. J. C. Jasperse, klerk der Posterijen en Telegrafie alhier, is in gaande 16 dezer verplaatst naar het Telegraafkantoor te Amsterdam. Morgen Zondagmiddag om 4 uur zal in de Parochiekerk alhier de gewone jaariijksche liefdadigheidspreek met collecte gehouden worden, ten voordeele der armen bedeeld door de Vereeniging van den H. Vincentius alhier. Blijkens bericht in de De Kampioen het orgaan van den A. N. W. B. van 8 Oct.. no. 44. zijn tot leden van het alg, bestuur voor het tijdvak van 15 Dec. 1908 tot 15 Dec. 1911. voor de afd. Limburg gekoz-m de heeren Fr. Muijsers te Venlo, H. 1). van der Maas te Roermond en M. Retera te Beek en tot stemgerechtigden ter algemeene vergade ring voor hetzelfde tijdvak voor de afd. Limburg de heeren J. Brueren te Velden J. H. F. Aert3 te Venray. L. Perolies te Gennep, J. Cals en J. M. H. Vroemen te Roermond en T. Tscharner te Maastricht. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, be trekkelijk het St. Machutusfeest te Oirlo. Zeer zeker zullen vele geloovigen van Venray en omstreken bij deze gelegenheid een bezoek brengen aan het aloude heiligdom van Oirlo, alwaar de H. Machutus bij voorkeur zijne gunsten verleend. 'nm* later toen de -**«et was een hlufuur slager van bet dorp werd aangediend. Burgemeester, zei deze, ik nuiu u den strik van het kalf terugbrengen. De mannen wilden liever feeld hebbeD dan ieder de helft van het beest en ik heb hun ieder twintig gulden uitbetaald. Den strik vroeg Dopper, die verbaasde oogen opzette. Onwillekeurig nam hg bet voorwerp in de hand en herkende het tot zijn niet geringe ontzetting als zijn eigendom. De kerels hadden het kalf uit zyn stal gestolen. VENRAY, 7 November 1908. Zondagavond eindigde in het Café van L. Verbeek het Kaartconcours, uitge schreven door de Kaartclub -Gezellig Samenzyn." De prijzen werden behaald als volgt le prijs L. Verbeek, 2e prijs P. Beerkens, 3e prijs Th. Poell. Geheime prijzen M. van Aarssen en G. van Dyk. Aan het prijskaarten werd door zeer velen deelgenomen, en liep in de beste orde af. Maandagmiddag bracht bovengenoemd gezelschap een bezoek aan bun president, de heer Tbuijls, op de Hiept, alwaar de leden zeer gul onthaald werden, en een gezelligen namiddag doorbrachten. De heer Tillemans dankte den president en hoopte dat ny nog vele jaren aan het hoofd der Kaartclub mocht staan. Ten zeerste voldaan keerden 'e avonds allen weer naar het verenigingslokaal terug. Onder leiding van den WelEerw. heer Kapelaan Lenders is by den R. K. Volksbond eene Tuoneelvereenigitig opge richt. Een 20tal leden zijn reeds tot deze vereeniging toege'reden. Op de groentemarkt (Allerzielendag) was de aanvoer nogal groot. Witte kooi echter was er bijna niet aangevoerd. Hierdoor waren de prijzen hoog. In 't begin betaalde men voor witte kool f 3.00 per 100 pond, later echter daalde de prijs tot f 1.50 a f 2.00, roode kool 12 h 15 cts per nuk, look 25 a 30 cts. per kop, prei 4 cent per bosje, selderij 6 cent per bos, bloemkool en savoyekool 6 cent per stuk. De geheele aanvoer werd verkocht. Maandagmorgen werden vanuit de gevangenis te Roermond voor den tyd van maDQen aan he"t werk "kunnen MERSELO. Do gewone tweemaande» hjfcsohe vergadering van -St. Hubertus" welke eigr-.nlyk Allerzielendag behoorde gehouden te worden, had Donderdagavond te voren plaats. Werd voor 14 dagen een feestje gevierd ter gelegenheiJ dat een der leden in het huwelyksbootje was gestapt, ook de laatste avond was een ware feest avond. De President tracteerde zijne schutters op onbekrompen wijze op heerlijk bier. Op het bepaalde uur werd de ver» gadering door deo gastheer geopend. Contribute en boeten werden geind, en hierna werden verschillende onderwerpen, het gezelschap betreffende, besproken. Dat de President bij allen zonder onder scheid geacht en bemind is, bewees de onverdeelde bijval van alle leden, toen het bestuur voorstelde den gastheer de prach tige pijp aan te bieden, gewonnen op den laatsten wedstrijd bij -Diana". Een da verend applaus ging bij dit besluit uit de vergadering op. De President, aangedaan, bedankte in korte, welgekozen woorden voor dit blijk van hoogachting en erkentelyklieid en be loofde alles in bet werk te stellen om het gezelschap te doen bloeien. Hierna ontspon zich eene drukke dis cussie over de dezen winter te geven uitvoaring. Te oordeelen naar de gekozen nummers, zal ook deze uitvoering schit terend slagen, want aan goeden wil zal het ook ditmaal niet ontbreken. Wij hopen dan ook, dat zich a.s. Maan dagavond velen zullen aanmelden om aan de uitvoering mede te werken, om den goeden naam. welke -St. Hubertus" op dit gebied verworven heeft, ook in de toekomst te blyven behouden. Na nog een paar uurtjes vriendschappelyk gesleten te hebben, brak het uur van scheiden aan. Voorwaar zullen allen de overtuiging mee huiswaarts genomen hebben, dat zulke avonden naar meer smaken. Een lezer in Limburg schrijft aan de -N. C." Op de stammen der boomen staande langs den rijksweg MaastrichtNijmegen komen veelvuldig eitjes voor van den zoo gevreesden uonvlinder. Door eigen waar neming weet ik dat zulks het geval is op het gedeelte weg tusschen kilometerpaal 32 en 40. Zou, waar het een nationaal belang geldt en het euvel zich op een rijksweg voordoet, vanwege het Rijk niet een paar GENNEP. De automobieldienst Gennep Nijmegen v.v. is thar.s met ingang van 1 November definitief gedurende den winter gestaakt en zal eerst 1 April weder hervat worden. Zaterdag kon men de wagens zien rijden me' -dubbele tractie" i.l met een gewon automobiel er voor gespannen; die met kabels den wagen hielp voortbewegen. ROERMOND. Met den trein van 1.09 arriveerden alhier Woensdag Iwee zuster Franciscanessen van Roosendaal, die vei pleegd weiden in het Sanatorium te Heerlen. i dit sanatorium wordt niemand opge nonen, die aan krat kzinnigheid lijdt Ma-r daar de zuster als oenezen ontslagen was te Coudewati'r en den laatsten tijd geen teekenen van krankzinnigheid meer v« 'oond bad, doch zooals men meende enkel nerveus was. had men geen hezwaar gehad tegen de opname. In Heerlen had de zuster voorgewend dat zij wegens familiezaken een stuk in Roermond moest gaan teekenen. on toonde een brief van hare Overste, die haar daartoe verlof gaf. In Roermond aangekomen verzocht zij aan hare gezellin in de wachtkamer van 't station te wachten, tot zij zoude ter gkoroen. Hoewel deze in den beginne haar ook in de stad wilde vergezellen, zwichtte zij voor den aandrong der Zuster, die veel ouder was d in zy volve. uen ging zij naar buiten, en veiz.ocht een der wegwijzers aan het station haar den weg naar de Maas te wijzen. Zekere P. begeleidde baar daarheen tot zij voorbij de vroegere badplaats waren gekomen. Daar ontving P. een fooi voor de moeite met het verzoek aan de zuster die was achtergebleven te willen melden, dat zij straks bij haar zou terugkeeren. P. beg f zich wederom stadwaarts. Eenige wandelaars, die beiden in die richting hadden zien gaan en P. alleen zagen terijkeeren, verwonderden zich over het gevsl en vroegen P. inlichtingen. Deze ^brwlde hun. hoe de zaak zich had toe gedragen, en dat hij na betaald te zijn was terrggekeerd, I »ar er in de verte geen spoor meer van een zuster te zien was, begaven bedoelde mi zich naar de plaats, waar zij het Is was gezien en vonden een mantel en ïZ -ïHïtit netjes Ingepakt, lötidei twijfel was de zuster in de Maas verdronken. Het bleek der politie dat vaneen mis drijf geen sprake kan zyn. De verdronkene is pi. m. 45 jaar en was gekleed in het gewone zwarte kleed harer orde, met wit koord en zwarten rozenkrans, witte kap en zwarten sluier Zy is geboortig uit Vreden in West- phalen. komen over de spoorlijn eveneens in de richting Duitschland vluchten. Het. grootste der doode varkens heeft een gewicht van ongeveer 80 K. OVERLOON. Op November om 6 uur Ponti van Oirlo in 7, ti-rdag den 14 /.al de heer G. de het C-ifé Drabbels alhier een lezing houden over pluimvee en coöperatie WANROY. Sedert Z*teidag wordt de postbode alhier vermist. Zondagavond moet hij te Katwijk aan de Mans gezien zijn. Zijn familiebetrekking n heeft hij niets van zijn vertrek medegedeeld. Bij de verificatie van het kantoor bleek alles in oido te zijn. CUYK. Ter markt van Dinsdag waren aangevoe'd 570 stuks rundvee en 375 biggen. De handel was zeer vlug. Het vette vee gold 35 ad 38 ct. per pond Het dragend vee van 180 tot f 280 per stuk en het mager van 80 tot f 120. De biggen deden van f 4 tot f7. Het markt bezoek was vry druk te noemen, de handel ging vlot van stapel, vooral dragend vee was gezocht, eveneens 't puik slachtvee. OSS. De ongeveer 30jarige"workman J. Ulijn alhier, die onder verschijnselen van bloedvergiftiging naar het ziekenhuis werd gebracht, is aan de gevolgen over leden. Hij was een oppassend man en laat een weduwe met 3 kinderen achter. TILBURG. Maandagavond werd te Tilburg in de buurtschap Oerlo zekere Van Gooi in eeD herberg doodelijk met een mes verwond door den löjaiigen Van A. De toegebrachte wonde was zoo ver schrikkelijk, dat de long uit het lichaam hing. De dader is gearresteerd. Het weggeld. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben aan alle bij de inning van het weg geld en het toezicht op de naleving van het weggeld betrokkenen per circulaire bericht, dat voorloopig geen inbeslagnemingen te dierzake moeten worden gedaan. Automobilisten en kom ui lezen Aan de Duitsche grens te Beek bij WEERT. Ze had zoo waar wel een liter jenever naar binnen geslagen geen wonder, dat zij van den eenen kant der straat naar den anderen laveerde en ten slotte in het Morgat in de -ziep" terecht kwam. Ze ad de centen, die ze'straks door hare tranende oogen en smeekende blikken, en door haar roerende verhalen van hoe ongelukkig zij was, van do mede lijdende burgerij had weten los te krijgen, geofferd aan koning alcohol. Het onverkwikkelijke toonoeltje trok vele nieuwsgierigen, die zich echter met walging afwendden. Gelukkig dat de gemeentepolitie spoedig ter plaa'se was en het dronken wijf, die bleek te zijn de 59jarige S. B uit Reich' (Pruissen) in den amigo stopte om baar roes uit te slapen. BORN. De justitie kwam Dinsdagna middag per automobiel alhier aan, om in gezelschap van een tweetal doktoren de lijkschouwing te verrichten op het op een mesthoop alhier gevonden kinderlijkje. Als vervolg op dit onderzoek werd de 19jarige ongehuwde A. H. wonende alhier aangehouden en naar het Huis van Be waring te Maastricht getransporteerd, verdacht van het plegen van kindermoord. VITTEM. De Rechtbank te Roer mond veroor 5>elde Woensdag den 29jarige Scheepers. uit EysWittem, wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende gepleegd op J. Eymael, (dien hij door een steenworp heeft gedood) tot een gevange nisstraf van 3 jaar. De eisch was 4 jaar. BOCHOLTZ. Dinsdag voormiddag deden zich te Boc'uoltz de geruchten de ronde, dat door een der rijksambtenaren een twaalftal wilde varkens in 't boschje onder Overbuizen waren gezien. Fluks werden de pichters van het jachtrecbt dezer ge meente gewaarschuwd, en een viertal jagers verschenen. Toen het boschje werd afgedreven, kwam er inderdaad een troep van IC wilde varkens te voorschyn. DeD heer Frei'er had liet geluk twee stuks neer te;<:bieten, terwijl door den heer Mulenbergh een varkeu werd neer geveld en eeu tweede werd aangeschoten. De »an- geschotene" nam de vlucht in de richting Nijmegen heeft dezer dagen een smok- kelparly per automobiel plaats gehad, W3arlegen de kommiezen. al heel weinig hebben kunnen uitrichten. In verbazende snelle vaart snorde een auto 't grenskantoor voorby, niet bet minst acht slaande op bet haltgeschreeuw der grensbeambten. Vermoedelijk was de auto beladen met- smokkelwaar en heeft men getracht door snel rijden de Kommiezen te verschalken, wat der auto maar al te goed gelukt is. Zelfs het schieten der kommiezen op de banden der auto kon den autobestuurder niet tot stilstand bewegen, die dan ook fijntjes den dans ontsprongen is. Niet meer dan een persoon op een rijwiel. Meermalen is al gewezen op het gevaar lijke om kinderen, voor op het stuur van een fiets zittende, te laten meerijden. Thans wordt bericht dat de A. N. W B. requesten zal indienen, wairbij aan de gemeentebesturen wordt verzocht om op een rijwiel niet meer personen te laten vervoeren dan waarvoor het rywiel be stemd is. Er zijn reeds gemeenten, waar bij plaat selijke verordening een dergelijk voor schrift is gegeven. gingen in uniform gekleed uit met een uheer die bekend staat nogal kroegen te bezoeken. Hot gevolg was, dat alle drie dronken werden. Ze dwaalden buiten de stad met een paar flesschen cognac, waar uit ze nu en dan eens proefden. Werklieden van een olieslagerij ontfermden zich over agenten en wilden hen over het Aimeln8che Kanaal brengen, maar bij het uitstappen geraakten ze te water. De werklieden telefoneerden toen om een rijtuig en daarin zouden ze naar huis worden gebracht, maar aan het bureau hadden ze erg in bet geval gekregen, zoodat het ri,i'uig met zijn bijzonderen last word aangehouden door een inspecteur en een hoofdagent. Ontslag zal wel het gevolg zijn. He verloren zoon. Ruim twee j iar geleden vertrok van Amsterdam naar Amerika een 27-jarige man met een van zyn oom geërfd bedrag van f 30.000. In den beginne ontving zijn vader brieven, doch daarna vernam hij niets meer. Een onderzoek door tus^chen- kom-t van deo Nederlandschen consul te New-York leidde tot niets. Ten slotte ging hij zelfs naar New-York en na vier dagen vergeefs zoeken liet hij op den hoek eener straat zijn schoenen poetsen. Toen hij den schoenenpoetser betaalde, zagen de mannen elkaar aan en.... vader en zoon hadden elkaar herkend. De jonge man had zijn vermogen verlo ten en als schoenpoetser moest by in zijn onderhoud voorzien. De vader keerde ver heugd met zyn wedergevonden zoon naar Amsterdam terug. Allemaal vliegen. Het heet, dat men in Amerika vlieg toestellen gaat vervaardigen, die niet meer dan f 62.50 pe: 8'uk zullen kosten. Itoodseliappen uil de luelil. Eenige personen uit Ruurlo keken dezer dagen vreemd op. toen ze op een stuk bouwland niet ver van het dorp een Duit» sciie vlag uit de hoogte zagen neerdalen Bij onderzoek bleken er 16 briefkaarten aan vastgehecht te zijn, die geadresseerd waren aan verschillende personen in Wezel en Keulen. Daarbij het vriendelyk verzoek ze te posten en de mededeeling. dat ze neergedaald waren van 'n hoogte van 1000 M. door lieden die in een ballon noord- waards gingen. Onscliuldig veroordeeld In 1875 werd door het hof van Assises in het departement der Oise een Belg ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid wegens moord opeen zekere Amelin, die in de Oise drijvende was gevonden, De veroordeelde bleef hardnekkig in zgn ont- vchuld volhouden, na 25 jaar in het bagno te hebben door gebracht, kreeg hy gratie wegens zijn onberispelijk gedrag en eenige daden van zelfopoffering. Onmiduelijk na zijne bevyding begon hij te zoeken naar bewyzen voor zyn ont- schuld. Tnans is hij geslaagd, voldoende aanwijzing bijeen te brengen, waaruit volgt, dat Amelin niet vermoord, maar on der den invloed van sterken drank in het riviertje geloopen moet zyn. Tevens moet gebleken zijn, dat de instructie indertijd vrij lichtvaardig is geweest. worden die aun Schandelijk. Te Almkerk is een l ljarige jongen zoo veel jenever toegediend, dat men voor het hehoud van zyn leven vreest Eerst na twee dagen is hij weer tot bewustzijn gekomen. Onder den trein. Niet ver van Schiedam is op den over weg bij Kethel door den trein van Hoek van Holland een kar aangereden. Het paard was onmiddelijk dood, de kar werd ver- biijzold. De bestuurder werd bewusteloos pgenomen; oogenschynlyk had de man geen letsel bekomen. Het ongeval is te wijten aan een nalatigheid van de baan- wachteres, die vergeten had de boomen te sluiten, weshalve de politie procesverbaal tegen haar heeft opgemaakt. Treurig. Te ltij88en heeft zich het treurige ver schijnsel voorgedaan, dat tegen een ruim 13 jarig meisje door de politie procesver baal is opgemaakt moeten worden wegens openbare dronkenschap. „Gemoedelijke" politie. Men schiijft uit Zwolle aan de »N. Ct. De vorige week werd bij de begrootings» discussiën in den Zwolschen gemeenteraad door dr. Franssen opgemerkt, dat politie agenten niet al te familiair met de burgerij belmoren om te gaan. Men was het met dit lid niet algemeen eens, maar Vekschau Duitschland) terwijl zes andereeen ernstig vergryp illustreert deze het Aog maar de helft. Toen de Zweden voor meer dan honderd jaar Holstem bevochten, gebeurde het eens dat een soldaat. die op slagveld op post stond, met groote moeite een flesch bier bemachtigd had. om daarmee zijn dotst te lesscheo. Maar nauwlyks had hy de flesch aan zyn mond gebracht, toen hy een gewonden Zweed die beide beenen verloren had hoorde roepen om lafenis. De soldaat ging naar hem toe en boog zich over hem heen. om te laten drinken. Op het zelfde oogendlik evenwel vuurde de verraderlijke vijand zijn pia'ool af. hopend dat hy zich nog stervend zou kunnen wre ken. Maar het schot miste de barm hartige soldaat, werd gespaard. Deze stond op dronk de flesch half leeg en gaf den Zwe»d de rest. mot de woorden; -Daar slungel nu krygt je n >g maar de helft 1" Toon de koning hiervan hoorde, liet hy den soldaat bij zich roepen, gaf hem een wapen waarop een halve gevul le flesch stond en m g tot heden toe is dit fami liewapen gebleven van zijne naknm-lingeti. He wenkbrauwen en de menMch. Volgens een Engelsch tijdschrift maakten Lavater, Lombroso c. s. het zich veel te druk met hun karakter studiën op schedels, gelaatstrekken enz. want de wenkbrauwen onthullen reeds den inwendigen mensch. Hooggewelfde wenkbiauwen byv. zyn een teeken van buitengewone sensibiliteit, hoewel zij geenszins wat algemeen aangenomen woidt op groot verstands vermogen wijzen. Een kurige haargroei wijst op gebrek aan levenskracht dikke borstelige daarentegen getuigen van een krachtig gestel en lichamelijk weerstands vermogen. Een vrouw staan ze niet mooi, maar zij beteekenen ook by haar geestelijke en lichamelijke kracht. Komen ze vlak boven den neus bij elkaar, dan kunnen zij voor teekenen moordende lood waren ont» waarschuwing. Twee agenten van politie, oprecht karakter gelden. van een

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2