Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt op Woensdag 28 Oct. 1908. f12889, f12250. f11990. f11200. f 11100. f10915. f10800. f 10785. f9689. heer A. I'ruimsler. Het dat 16500. 15000. 15000. 11280. 11278. 10887. 10460. 10425. 10410, 10400' 10380. 10290. Manoeuvres 2e Reg. |nf. maak dat ja weg komt. Maar de gannef stak er geen vinger naar uit. De handen in den zak. den nek stijf in den geruiten halsdoek, de pet op zyn haren geplakt, keek hy naar bet pak. dat hem de advocaat toereikte. Door het papier stak de kop van een geplukte eend. Wat is dat Wat is dat Dat zyn mijn eenden niet. Wat zeg je Myn eeenden waren wit. Neon, grijs. Wit. Dat zyn de mijne niet, je kan het me niet bewijzen. Ik zou myn eenden wat graag terug hebben, als ze niet geplukt waren. Of ik ze hebben wilde Maar die niet. Je heb niets te willen of niets te bewyzen. Neem je eenden mee en ingerukt. Neen. ik neem niets mee. Ik wil geen goed, dat mij niet toekomt en dat misschien gestolen is. En Kobus Klomp ging heen, de handen diep in de broekzakken, terwijl bij den advocaat met zijn vogels in de hand liet stikken. Tegen den middag kwam de substituut even inloopen en lachte hartelijk om bet geval, dat mr. Wilmers hem vertelde. Wat doe je nu met je eenden vroeg deze. Je loopt kans wegens heling ver volgd te worden. Ik zal ze vrouw Burgers terugsturen. Pas op. De vrouw zou schadever goeding kunnen vragen omdat ge zonder haar toestemming haar eenden hebt ge plukt. Art. 1382 en volgende. Wat moet ik er dan mee doen riep mr. Wilmers. Wacht ik zal ze aan het weeshuis precent geven Met welk recht Die eenden zyu niet van u. Gy moogt over andermans goed niet beschikken. De ongelukkige advocaat bleef metzyne eenden opgescheept. Na ryp overleg kwam hy tot besluit dat zyn eerste idee nog het beste geweest was. Daar zou hij zich maar aan houden. En toen 's mid dags de substituut en zijn colega's van de malsche eendvogels smulde, vroeg nie mand of die vogels witte of gryze vleugels hadden gehad. Er zullen wederom ruim 208 hectaren perceeltjes gemeentegrond verkocht worden De Secretaris leest de voorwaarden van verkoop voor, welke na eenige discussie worden goedgekeurd. 7. Adres Kerkbestuur van OirloCas- tenray. Door adressanten wordt eene onder steuning gevraagd van f 1500, voor het restaureeren der Kapel teCasteniay. Dit adres wordt aangehouden tot do volgende vergadering. 8. Adres inwoners van Oirlo. Door den Secretaris wordt dit adres voorgelezen, hierin wordt gevraagd den kunstweg OostrumOirlo door te trekken tot aan den provincialen weg te Castenray. Wordt evenals den kunstweg Leunen Veulen aangehouden tot na den verkoop dor perceeltjes gemeentegrond. 9. Benoeming lid der commissie wering van Schoolverzuim te Oostrum. Wegens vertrek van den Weleerw. heer Wierts naar Wellerlooi. wordt tot lid van genoemde commissie gekozen de Weleerw. heer Meijer, rector te Oostrum. 10. Goedkeuring wijziging gemeente begrooting 1907. De Voorzitter deelt mede, dat van Heeren Ged. Staten de goedkeuring van genoemde begrootiug is ontvangen. 11. Adres van den Bond voor Staats- pensionneering De Secretaris leest genoemd adres voor en wordt de Gemeenteraad verzocht aan 't stroven van genoemden bond adhaesie te betuigen. Wordt terzijde gelegd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat het ver zoek om subsidie van de Stierhouderij met de begrooting zal behandeld worden alsmede de salarissen der veldwachters. De Voorzitter zegt dat bet gemeente bosch te Castenray wederom moet gedund worden. Voor het hout is een kooper, die gemiddeld 3 cent per stuk wil betalen. De Raad zal ter plaatse een onderzoek instellen en hierna een besluit nemen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. op OPENBARE VERGADERING van den des avonds 5 uur. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, M. Poels, Wet houder, Hub. Janssen, P. Canips, J. M. Michels, A. Loonen, Tb. Slits, J, Loenen, V, P. J. Gerke» L-, Jv.ïessj, todnu ea Stoot, Secretaris. Afwezig de heer Jac. Aarts, De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. AGENDA 1. Onderzoek der geloofsbrieven van hel gekozen lid, de heer W. Wijnhoven. Door de heeren H. Janssen, P. Camps en J. M. Michels worden de geloofsbrieven van den heer W. Wijnhoven onderzocht en in orde bevonden. Hierna wordt in rond vraag gebracht of er geene bezwaren zyn den heer VV. Wijnhoven als lid van den Gemeenteraad toe te laten. Hiertegen geene bezworen zynde, wordt zulks goed gevonden. 2. Aanbiedinggemeentebegrooting 1909. De Voorzitter zegt dat dit een van de hoogste begrooting zal zyn, die wij tot hiertoe gehad hebben, daar deze ongeveer f70.000 bedraagt. Hij noodigt de leden dringend uit, deze begrooting. die 14 dageo ten Raadhuize ter visie ligt, te komen inzien. 3. Besluit tot het aangaan eener geld- leening voor den tram. De Voorzitter zegt nu er een tram wordt aangelegd, biervoor ook geld zal moeten zijn, en verzocht den secretaris het con cept plan hiervan voor te lezen. Hieruit blijkt dat de gemeente pand brieven a 4 pCt. met amortisatie zal uit geven, xoodat na 30 jaren het kapitaal f 28,000 zal zijn afgelost. Wordt goedgevonden. 4. Goedkeuring der plans van aanleg der afwateringen in de Peel. De Voorzitter deelt mede dat door de heeren Lamaison en Co. de plans voor den aanleg der waterlossingen in de Peel zyn aangeboden, en deze door den Gemeente raad moeten worden goedgekeurd. De afwatering zal geschieden in de Lollebeek, op kosten van genoemde firma. Wordt goedgekeurd. 5. Brief van Heeren Ged. Staten met rapport van den Districts schoolopziener over de verordening regelende de jaar wedden der onderwijzers. Door den Secretaris worden beide mis sives voorgelezen, waarin gevraagd wordt verhooging der jaarwedden van de onder- wyzers. Wordt besloten dit in de volgen de vergadering te behandelen. 6. Besluit tot verhoop van perceeltjes gemeentegrond. VENRAY, 31 October 1908. Zondagavond had een zeer drukke ver gadering van den R. K. Volksbond plaats De Voorzitter opende de vergadering en heette den leden hartelyk welkom, in bijzonder het nieuwe lid Rutten, die als yverig werker voor de belangen der Volks bonders bekend staat, en ongetwijfeld ook in deze afdeeücg veel goeds zal stichten. De heer Thewisson las de notulen der Yorige vergade.-tug v»evt welke osYwaa» derd werden goedgekeurd. Punt I. Verslag van den afgevaardigde de Leer P. Schols, der Vergadering van den Contralen Raad te Maastricht. Deze bpgon met dezelfde woorden, waarmede de heer Vliegen uit Gulpen, Algem. voorz. van den R. X, Volksbond, in den Centralen Raad te Maastricht begonnen was, nl. hulde te brengen aan de heeren van Basten Batenburg te Teilen en Savelberg te Kerkrade, Leden der Brov. Staten, voor hunne medewerking in zake het verleenen van f 200 subsidie aan den Liinb. R. K. Volksbond. Met spijt moest de Voorzitter vermelden, dat de beer H. Janssen, lid der Prov. Staten te Venray, tegen deze subsidie gestemd heeft.. Hierna gaf spreker een degelijk en flink uitgewerkt verslag van het verhan delde op de vergadering te Maastricht. Dr. Struben beeft met genoegen op zich genomen den Cursus te geven in het verleeDen van eerste hulp by ongelukken. Een genoegzaam aantal leden hebben zich hiervoor reeds aangemeld. Nu werd de vragenbus geopend, hierin bevonden zich twee briefjes. Een was voor behandeling ongeschikt, het tweede was een verzoek tot het Bestuur, om pogingen in het werk te stellen, het schoolgeld der teekenschool te verlagen, daar b.v. een werkman, die twee of meer jongens op deze school wenscht te doen, dit voor hem veel te duur uitkomt. De heer Chr. Wijnhoven deelt mede dat hierover door de ambachtslui een request was opgemaakt, dat na oqderte.eker.ing het Gemeentebestuur zal worden aange boden. Besloten werd dat het Bestuur van den R. K. V. dit request mede zal ouderteekenen. Do heer Rutten vraagt hoe of 't staat met de te geven ontwikkelingscursus. De Voorzitter zeide dat hiervoor gezorgd was, en de ZeerEerw. heer Pastoor zich hiermee belast heeft. Door den heer Rutten werd opgemerkt, dat er zoo weinig jongelingen ter verga dering aanwezig waren, 't is juist daaraan dat de hond behoefte heeft, wil hij beteekenis krijgen. De leden werden aangespoord zich te ijveren voor de toetreding van jonge krachten. Verder dringt de beer Rutten er op aan de propngandaclub te doen herleven. De heer en hunne houding tegenover de Christ. Gewerkschaften. Pen groot aantal leden drongen er op aan eene tooneel vereeniging op te richten, waarmede het bestuur zich wel kan vereenigen, doch raden de leden aan, dit niet te licht voor te stellen. Dit zal nader besproken worden. De Voorzitter dankte de leden, en wees nog eena op de goede vooruitgang der vereeniging (oen lOtal nieuwe leden waren weer loegetreden) en sloot deze drukke vergadering met den groet G. z. J. Chr. Zondagmiddag had in de Muziek zaal de vergadering plaats van de Maria- en St. Anna-Vereer.iging, die zeer druk bezocht werd. Nadat de presidente, Mej Marie Arts. de vergadering met eene mooie toespraak geopend had, werden do nieuwe loden der Mariavereeniging aan genomen. Een 30tal leden traden wederom toe. De meeste leden abonneerden zich -De Drank weer." In de maand November zullen de kinderen der St. Aiinavereeoiging onthaald worden op broodjes met chocolade. Ook zullen de leden der Mariavereeniging dezen winter een-gezelligen avond hebben. Maandagmorgen had aan den over weg der spoorlyn op den Buus een ernstig ongeval plaats, dat, de omstan tigheden in aanmerking genomen, toch nog hetrekke- lyk goed is afgeloopeD. Toeu namelijk zekere v, V. uit Vier lingsbeek met paard en kar den overweg wilde passeeren, geraakte zijn voertuig van den weg in het kiezelbed lusschen de rails. Dasr de sneltrein die om 9 u 6 m, to en ray vertrekt, reeds onderweg wa9, en de voerman de zwaargeladen kar niet verwijderen kon, liep de wachteres den sneltrein met de noodvlag tegemoet. Wegens 't mistige weer werd dit echter to laat opgemerkt om nog tijdig genoeg te kunnen stoppen. Kar ca paard werden door de locomotief gegrepen en nog een twintigtal meters medegesleurd. De kar werd totaal ver- nield. fiat paard dat slechts een enkele schram bekwam, doch bijna niet meer kon loopen, is Woensdagmiddag afgemaakt De voerman, een 17jarige jongen, die zicb bijtijds uit de voeten had gemaakt, was door dit voorval, wat te begrijpen is geheel van streek. Da Rechtbank te Roermond ver oordeelde Dinsdag G. G. machinist te Venray, tot '3 maanden gevangenisstraf, wegens wore mishandeling. A1 het examen voor Vrije en Orde ,;i en ior Gymnastiek te Venlo, hebben dit laar 6 leerlingen van de Ryks normaa'sct 1 alhier wr van slaagden J. A. J. H. Hijgers, Gennep, G. H. Kusters te Leunen—Venray en G. Valckx te AyenBergen. College** van zetlerrt. By besluit van Zijne Excellentie den heer Commisaris der Koningin in deze provincie zyn herbenoemd tot leden van het College van zetters voor 's Ryks directe belastin gen in navolgende gemeenten: Venray M. Poels en J. J. H. Verheu gen. Wansum A. Hanc'vx en II. Geurts. Horst: P. F. Houben en A Haegens. Meerlo P. J. Custers en A. H. Geurts. OTTERSUM. De voerman Wijers van alhier, met een halve kar steenkolen huiswaarts keeronde, bemerkte ter hoogte van da rnarec'iaussées-kazarne te Gennep, dat de buikriem van het paard was los geraakt. Terwijl hij den riem wilde vastmaken, slaat het paard op hol, en raakte de man tusschen een der kar- hoomen en een langs den weg staanden boom bekneld, waardoor hem niet alleen de borstkas werd ingedrukt, doch hem bovendien het voertuig over een zyner heenen ging. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar de kazerne vervoerd, waar hem dr Stiemans de eerste hulp verleend. Na van de laatste H. Sacramenten der stervenden te zijn vooizien. trad de dood na een uur in. ARCEN. Door dr. Br. is dyssenteiie geconstateerd is het gezin van den land bouwer Nyskens in 't veld. De wettel voorschriften zyn in aebt genomen. Alle gevallen zijn tot heden nog tot buiten de kom. SITTARD. Op de maandelyksche vee markt van Maandag II. bedroeg de aan voer ruim 100 stuks, waarvan verkocht 56. Handel in alle vee was zeer gedrukt De meest handel bestond onder de boeren onderling. Vet vee le kwal. van 64 tot 70 cent 2e kwal. en minder van 52 tot 60 cent per kilogram geslacht. Zekere K. een ontslagen verpleegde uit het -St. Servatiusge8ticht", leende Maandag van zya kostbaas A. L. alhier, een nog bijna nieuw rywiel, om hiermede een bezoek te brengen aan het Circiis Libot te Horst. Dinsdagmorgen nog niet terug zijnde, begaf L. zich naai Horst, doch hier was K. juist vertrokken, Nu werd hiervan aangifte bij de politie gedaan, die Woensdag het rywiel in beslag nam bij o. d. L. te Horst, alwaar het verkocht was voor f 25. Van K. is sinds dien niets meer nomen. GELEEN. Zaterdagavond 24 dezer, omstreeks half tien, werd zekere Quadek ker van Geleen, toen hij zich van den trein station Z.O., huiswaarts wilde hegeven, in een steegje nabij het station onverhoeds aangegrepen, op den grond geworpen en zoodanig geschopt en getrapt, dat hij Zondagmorgen omstreeks 5 uur na vreese- lijke pijnen le hebben uitgestaan, aan de bekomen wonde overleden is. Het is ge woonweg beestachtig, hoe de verslagene toegetakeld is. De dader heeft zijn slacht offer met een zware spy kers beslagen schoen, zoodanig gestooten en geschopt, dat zijn gelaat onherkenbaar was. De ver slagene laat eene weduwe met vier kinde ren achter. Als vermoedelijke dader is gearresteerd -mijnwerkerBr-eveew*» »aui -Uwhswf.- Een woordenwisseling moet, naar men ons mededeelde, de aanleiding tot dit aller treurigst voorval zyn. De jastitie werd oogenblikkelijk per draadbericht ontboden. Het onderzoek wordt voortgezet. GEMERT. Zekere S alhier reed dezer dagen mot zyn fiers over een smal weinig begaan binnenpad. toen zyn trapper plotse ling gevangen raakte in een daar gespannen hazestrik, tengpvolge waarvan lij op een vry onzachte manier werd gedoodzaakt om halt te houden CUYK. Door den architect J. B. Ciaase te Nymegen werd alhier aanbe steed liet bouwen van een sigarenfabriek op een terrein aan de Keiks'raat alhier. De inschrijvingen waren als volgt W. F. de Haas. Nymegen f 12934. W L. Koenders en Hopman, Nymegen, Verhagen en Verstegen, Mill F. F. Seegers, Nijmpgen Peters en Gosseliug. Nijmegen f11318 G. Kroef, Wauroy f11300. G. J. van Baal. Nymegon, H. J. Smits, Cuyk W. v. d. Wagi, Nijmegen M. Marlens, Cuyk A. J. Srni's, Nijmegen A. F. Martens, Cuyk Het werk is gegund aan den J. Smits, te Nijmegen. politie te Nijmegen werd vrouw logies bijzonderheid, maar dat pruim tabak achter de dat is wel eens vermel- ver» Uitslag van de gehouden aanbesteding van Kunstmeststoffen, ten behoeve van den Boerenbond alhier. Kainit 29l/i wagon losgeladen G. Gossensv. Gerven Venray. f 182,25 met zelf lossen en geld ontvangen H. Poels—Verriet Venray, f 180 zonder lossen. Wed. J. v. d Linden - f 182,25 zelf lossen geld ontvangen en aanzeggen. Hulshofen Co. Arnhem f 180,60 z. lossen H. Janssen. Geraert. f 180,60 Coenen, Uden, f180,60 Geguod aan Wed. v. d. Linden Venray. Thomasslakken 9iwagon. Coenen, Uden. f 2.68, 18 pCt. Wed. v. d. Linden Venray f2,46 16 pCt. Poels—Verriet, Venray f 2,34 16 pCt. S'er, met inbegrip van zelf lossen en geld ontvangen. Gegund aan Poels—Verriet Venray. Ruim 104 wagons thomasslakken kainit en kalk werden alleen dezen herfst door de leden van den Boerenbond alhier gezamelijk aangekocht, Wel een bewijs, dat de boer met alleen hoe langer hoe meer de goede resultaten van het gebruik der kunstmeststoffen begint in te zien. maar ook dat ze voor hem onmisbaar zyn geworden na de ont ginning van die honderden hectaren woeste gronden, vroeger waardeloos, thans her schapen in de beste wei en hooilauden. DEUNEN. Als hooge zeldzaamheid mag wel vermeld worden, dat jl. Zondag alhier in een nptebooip pep ekster is uitgehaald met twee eieren, tepw^l pij daags daarna weer eentje had bijgelegd. Zouden wij dan winter al achter den rug hebben verloop Derksen vroeg inlichtingen omtrent de HOTST. Het circus Libot, dat geduren- vereeniging -Eer en Deugd", en besprak j de drie dagen alhier voorstellingen gaf, is de verplichting der leden tegenover elkaar Donderdag paar Aston vprfrokkei). DEURNE, De najaarsmarkt is weer achter den rug. 't Weer was zeer goed, maar zelden zagen we zoo weinig volk. Op de markt was veel vee aanwezig en niet minder dan over de dertig manden varkens. De handel was echter niet zeer druk. De markt heeft een heel kalm gehad. Zondagnamiddag omstreeks half kwam hier nabij den Muggenhoek een luchtballon neer, die te Barmen was opgelaten. Er zaten twee heeren en eene dupe in. Met den trpin. die hier omstreeks half 4 arriveert, vertrokken ballon en reizigers in de richting Venlo. Weldra waren er. gelijk te denken is, heel wat n euwsgierigen op de been om het vreemde -spectakel" te zien. Dinsdagavond had alhier op 't raadhuis de aanbesteding plaats van de directeurswoning nabij de halte Helenaveen Ingeschreven werd als volgt Terken, Mierlo L de Byl, De urne J. v. Nonen, Vester8, Meijel Hendriks, Lutters en Van Daal, Helmond G. Smits, Asten Gieljssen, P. Janssen J. v. Deuroen, A. v. Deursen. W. Goden, Mtyel Het werk is niet fcpgund. ASTEN. Zaterdag is alhier de Sigaren fabriek van Gebr. Verbruggen uil Gemert "top gezet. Evenals inderlyd met de margarinefabriek is dit thans ook al weer ypor velen een droevig vooruitzicht voor den wiHtep. HELMOND. De te Geldrop gevestig de haspelfabriek der firma Raymakeis alhier zal 6 ftfovember a. s. worden stop gezet, waardoor een TOtaj meisjes zonder werk zullen geraden. Door de Dinsdag een dronken bezorgd Dat is geen de viouw een kiezen had, zie, denswaardig. De vrouw was bovendien nog ruim schoots van tabak, zware pruimtabak B. Z. K voorzien, want de politie vond nog een welgevuld pakje op haar. Ook vrouwen emancipatie Hel Vesligingsverdrag. Aan het leventje van vroolyken Frans, dat door een Oostenrijker te Maastricht werd geleid, is plotseling een einde, een tragisch einde gekomen. Men herinnert zich dat de bedoelde Oostent ijker te Maastricht in een logement, op rekening der Neder, landsche Regeering, die per dag f 0.70 voor de man betaalde. Hij was aangehou den, in verband met vestigingsverdrag; eerst had hij enkele weken gezucht in de gevangenis, in afwachting zijner overbren ging naar de grenscommissaris te Venlo, die dan wel zou zorgen, dat de man gratis en franco in zijn heiipath zou komen. Toen het lang duurde en do beuoodigde papcas- ïöii khar waren, werd by uit de grange, nig ontslagen en in een kosthuis gedaan. Ruim* 3 m-aiafen heeftrde Gosletfrljfeer pa? dag 70 Hollnndsche cemen verteerd in zalig niets doen. Deze week is hy krankzinnig geworden en heeft men hem overgebracht naar Med -oblik waar hy' opnieuw ten laste van den staat der Nederlanden komt. Sinds de aanhouding van den man ea zijne overbrenging naar Medenbiik. zijn circa 5 maanden verloopen. En in al dien tijd zijn blijk baar de benoodigde bescheiden voor den Oostenrijker niet klaar gekomen, is toch maar een gezegend verdrqg, wij met DuitscliLnJ hebben gesloten J llolel Itelleviie le Arnhem afgebrand. Maandagnacht is te Arnhem afgebrand het flo'el Beilevue aan den Utrechtschen weg. De vlammen sloegen uit de kamer van de bovenste verdieping, waarin de kellner Swalef uit den Haag sliep. De politie en eemge spoorwegbeambten be merkten den brand. De kellner sprong uit de brandende kamer, kwun op een plat terecht, *iel bewusteloos neer en weid door de 6p"prwegbeaipl>t«P wegge- dragen. De logeergasten wisten zich intussclien te redden. E^n huiskneoht wordi vermist Men vermoedt dat by jn de vlammen is omgekomen of gestikt ig. De schade bedraagt or>g»veer f 140.000 gulden en woidt door ve zekering gedekt. Men zegt, dat de omza <k is kortsluiting. Het gebou w is totaal verbrand. De muren die nog staan, worden omver gehaald. De kellner SwaDf is buiten levensgevaar.' Bloedvergiftiging. Dinsdag avond omstreeks 9 uur is te Til burg aan bloed vergiLmg overleden, de on- geveer 30 jarige A. v. A., wonende in de Capucynenstraat. Zij had de vorige week DonderJag een puisje op haar bovenlip stuk gekrapt. Spoedig daarop vertoonde zich sporen van bloedvergif.igjng waa-tegen de ter hulp geroepen geneesheeren geene mid delen meer konden aan wenden. Onder hevige pynen is zij thans aan de gevolge overleden. Men zij voorzichtig. Naar men ons bericht, ligt het in Je bedoeling van het. legerbestuur door de onderdeden van het 2e regiment infanterie thans in garnizoen te 's Hertogenbosch. Roermond Venlo en Maastricht, van 13 tot 30 Septerpber 190q' bataljons en 'regi.' mentsoefeningen te doen houden' in dé legerplaats hy Ryen. Het voornemen be- staat de lichting 1902 onder de wapenen te roepen van 3-21 Augustus 1909, de lich ting 1904 ™n 30 Aurqs'us -25 S ptem-

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2