Limburgsch Nieuws. Loting voor de Nat Militie. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Uitslag der 14 1» GeproeHvan zijn MrtszurêO wyn 8yd8 geteekend. Deze 1500 heet. grond moest arriveeren kreeg tusschen Blerik dragend vee was buitengewoon druk. Een ontvangen, die veriasend mooi nagemaakt Neen Neen Want hij komt uit zijn kroegje. Waar men scheukt het heerlykste glas, Maar zoekt nu een uiivlucht voor vrouwe, Als ze vraagt waar hij zoolang was.. zullen ontgonnen worden. Naar wij vernemen, is voorloopig 't plan om er 24 boerderijen en 2 aardappelmeelfabrieken te bouwen. en GrubuenvorstKlooster een zoodanig massa vee werd verhandeld onder de vele broederdienst Hier volgen de namen der Venraysche jongelingen, die verleden Woensdag alhier hebben moeten loten voor de Nationale Militie. De getrokken nummers zijn voor de namen geplaatst. 1 Poels P. J. H. G. Wolsing J. H. Beckers J. H. van Gerven G. J. van de Ven W. H. van Rijt J. M. Kleurkeus -G. H. Kurvers J. A. Swinkels P. J. Loonen G. H. van Mejjel H. H. van Aarssen J. H. van den Boogaart H. J. C. broederd. Born J. H. Litjens S. Camps A. F. Achten Chr. Maas J. R. Hendiix J. A. Scbaeffers P. J. Claessens W. H. Sijbers F. G. J. de Wijze J. G. van der Linden W. A. J. Remmen J. H. Peelers J. H. Duykers J. H. G. Jans-Beken M. Rongen P. J. M. Oudenhoven H. II. Janssen P. J. Aerts M. H. broederdienst Dewez J. Michels P. G. 11. broederdienst Claessens P. J. Hellegers H. 11. Vermaaten F. R. Janssen M. H. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 30 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 .48 49 5») 51 52 53 54 55 56 57 58 59 reclame M. reclame broederdienst broederdienst broedei dienst van Helden J. Hendiiks M. Rongen P. J. Gijsbers J. H. leclame Verheugen H. J. A. Camps H. H. Philipsen P. J. Hendiiks H. Pubben P. M. B. Pelzer M. 4 Wattiers W Thomassen J. H. Moorrees A. J. Schreurs P. J. Wijnhoven P. H. Oudenhoven H. M. Maes*en P. H. van Lierop F. Hendrix H. Geuris M. H. te klein Philipsen J. H. VEN RAY, 24 October 1908. De Ziekenfonds -St. Ludovicus" alhier, vierde Maandag haar jaarlijksch Patroonfeest. Des morgens vereenigden zich de leden in het Gildehois en trokken hierna met hun vaandel naar de parochiekerk, alwaar om half 9 eene plechtige H. Mis werd opgedragen voor de overledene leden en weldoeners. Na de H. Mis werd in het vereenigings lokaal by den heer Michiei Jacobs, de gewone jaarlijksche vergadering gehouden en door den heer G. Potten, secretaris- penningmeester der verèeniging. rekening en verantwoording gedaan van het geldelijk beheer, waarvan wij het volgende ver melden Inkomsten f 332,91 Uitgaven f 157,91 Batig saldo f75. Totaal in kas f ll02.25i/« Des avonds werd de feestdag, die door de leden op gepaste en vroolijke wijze wordt doorgebracht, besloten met eene tractatie van bier en broodjes met ham. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de Schutterij »St. Anna" aan het Eindt, is het Gildehuis aangepacht door den heer G. Go89ens. Woensdag had in de Muziekzaal alhier de Loting plaats voor de Nationale Militie. Er werd als gewoonlijk flink gedronken doch bleef de stemming steeds vrooiijk en kalm. Naar wy vernemen is bet contract betreflende de verpachting van 1500 heet. peelgrond thans gesloten en door beide contractanten nl. do gemeente Venray oener en de heeren Lamaison, Zondag, Maandag en Dinsdag gaf liet Cu cus Libot alhier voorstellingen welke zeer druk bezocht werden, vooral Zondag en Maandag. Woensdagmiddag werd een kindervoorstelling gegeven. De bezoekers waren allen zeer tevreden over het geziene, hetgeen herhaaldelijk getoond werd doir daverend handgeklap. Gisteren is het Circus vertrokken naar Horst, alwaar het Zondag en twee volgende dagen eveneens voorstellingen zal geven. Woensdagmiddag viel de 18jarige dienstbode M. C in dienst bij den heer J. F. alhier, van de trap der tweede verdieping naar beneden, alwaar zij op een rijwiel in de remise terecht kwam Zwaar gekneusd werd zij opgenomen en onmiddelijk van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. Haar toestand is nog niet buiten gevaar. Door den heer Van Rooy, dansmees ter te Venlo, zal alhier gedurende de win termaanden een danscursus worden gege ven in de zaal van den heer W. Wijnhoven. Zondagmiddag te 4 uur vertrokken een achttal paters missionarissen, van het Missiehuis te Tilburg, onder leiding van den Zeereerw. pater Peeters van Venray naar hun nieuw missiegebied op de Filippijnen. Reeds Zaterdagavond werd een afscheidsconcert gegeven, benevens een turn- en tooneelaitvoering door de studen ten. Een groot getal weldoeners en belangstellenden waren hierbij tegen woordig. 's Middags om 3 uur was het plechtig Lof de knpel was geheel gevuld zoodat velen er niet meer in konden. Onder tiet Lof richtte de Zeereerw. pater Peelers het woord tot de aanwezigen en schetste het doel en streven van den missionaris. Met een hartelijk woord nam Z.E. vervolgens afscheid van zijne medebroeders, van familie en vrienden, waarna een collecte werd gehouden, welker opbrengst ten bate zou komen van de Holiandsche Missie in Oost Indië. Op 'net voorplein hadden zich, behalve de harmonie van het Missiehuis, opgesteld eene groote menigte belangstellenden en kennissen. De rijtuigen kwamen voor en na nog een laatst vaarwel reed een achttal missionarissen naar het station, om met den trein van 4.48 naar Genua te vertrekken, alwaor den 22 October werd scheep gegaan Onze beste wenschen vergezellen de sfiht+4ende missionarissen,""Mogen zij" velé jaren werkzaam zijn ten heil van hun toevertrouwde kudde. Onze vroegere dorpsgenoot, do heer Martin Donders, thans te Baarlo, reed jl. Zondag voor de eerste maal op de wieler baan te Dusseldorf. In dezen kamp had hij te doen met renners van naam als Richter, Winter, (Ntüss) Karg (Dusseldorf) en Helleman (Denemarkpny. Wat niemand gedacht had, gebeurde, hij reed met succes en was no. 2 in de ronde over 2 KM. De tweede ren over 5 KM. was nog eervoller. Onder het donderend applaus en gejubel der toe- schouweis reed hij no. 1 over den eind streep. gevolgd door Helleman, Karg, Winter en Richter. Voor de Rechtbank te Roermond stond Dinsdag o. a. terecht G. G. oud 30 jaren, machinist te Ven ray, aangeklaagd van den 19 Juli 1908 te Venray Th. Camps te hebben mishandeld en verwond. Eisch 9 maand govangeuisstraf. LEUNEN. Op het te Venlo gehouden examen voor Vrye en Ordeoefeningen der Gymnastiek slaagde jl. Maandag de Heer O. H. Kusters alhier. SEVENUM. Onze beminde pastoor, zeereerw. heer G. J. Wijnhoven, werd Zondagavond door een beroerte getroffen. Hem werden de laatste II. Sacramenten toegediend. LOM-ARCEN. In eene vergadering is besloten een centrifuge op te richten, waardoor de coöp. korenmolen zal vergroot worden om daarin -de benoodigde machines te plaatsen. GENNEP. De aardappelhandel is dit jaar drukker als andere jaren, niet minder toch dan 15 a 16 waggons per dag worden naar Duitschland verzonden. De gemiddelde prijs bedraagt f 2.30 a f 2.40 per 150 poDd. De vraag naar appelen is niet zoo sterk, de gemiddelde prijs hiervan bedraagt voor gewone kookappelen f 2.50 per 50 K.G. terwijl toor de fijne goud renets slechts 3.50 a f 3.75 wordt betaald. In het naburige Oeffelt en Beugen zijn de appelen zelfs veVkochc voor f 2 de 100 kilogram, waarlijk niet erg bevredigend voor de eigenaars van groote boomgaarden. defect aan een C. rijtuig, dat bedoelde C. na afbreking van den trein te GruhbenvorstLottuin op een buiten spoor moest worden gebracht, om daarna het afgebroken achtergebleven gedeelte weer op to balen, de trein ondervond hierdoor 34 min. vertraging, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. THORN. Uit het Raadsverslag dei- laatste vergadering in 't -Land van Thorn", citeeren we het volgende De heer S. zeide naar aanleiding van eeu aanvrage om salarisverhooging van den gemeenteveldwachter, waarin deze o. m. wees op zijn groot huisgozin, of het niet voordeeliger was een veldwachter te benoemen, die geen kinderen kreeg, Er staat niet bij, of het als scherts of als ernst opgevat moet worden. ROERMOND. In den nacht van Zon dag zijn door de Stedelijke politie te Roermond gearresteerd en aan het politie bureau in voorloopige bewaring gesteld B. L., 25 jaren en J. L. 17 jaren harmo nicaspelers en J. H., 25 jaren, kramer, allen woneiuio tu Roermond, verdacht van zware mishandeling en verwonding op G. Houben, opperman, wonende 'e Gebroek Melick. Houben werd nl. de linkerhand doorstoken en voetstampen op het hoofd toegebracht. Door dr. Styns werd den door bloedverlies uitgeputte H. genees- en heelkundige hulp verleend, waarna iiij per rijtuig naar zijne woning werd vervoerd, SITTARlJ, Dii-sd ag zag men hier ter S'ede een fatsoenlijk gekleedmi iongen man n kerel als een boom. hun aan huis aan bellen vragend om eene aalmoes. W ach traeester Guliikeis, die hem spoedig in de gaten kieeg, nam hem mede n -ar het buieau der kazerne, alwaar de man opgaf genaamd te zijn H. N. ou t 31 j »ar. af komstig uit WiiJervank, (Groningen) waar hy als hulponderwijzer is werkzaam gnweest Hoe welbespraakt en mededeelzaam de man ook was, toch liet hij nie's los omtrent de wijze, hoe hij uit zijn betrekking geraakt was. Bedei. -id had hij dien grooten afstand tot Zuid Limburg te voet afgelegd, twee dagen was hij mijnwerker geweest, doch dat beviel hem ook al niet erg, bedelen ging el kt elijker en bovendien de verdi istei. ~d oegen soms nog meer. Hij nam daarom dit baantje weer op, met gevolg, dat hy thans bekeurd werd wegens bedelarij Aan de aanmaning dit beroep niet meer voort, te zetten, schijnt de ex-onderwijzer zich niet erg te storen, althans later werd uhij_andertr' bekeurd wegens bedelary NIEUWRNHAGEN. Met genoegen vernemen wy dat de heer Henri van de Voort alhier, met goed gevolg aan het Technicum te Mittweida, het eerste examen voor ingenieur in electrotechniek en machinebouw heeft afgelegd. MEERSSEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot Notaris te Meerssen, de heer Emile Mouwisseri uit Echt, candidaat-notaris te Rotterdam. EYGELSHOVEN. De werkzaamheden aan de voor eenige weken zoo zwaar getroffen mijn alhier, waar, tengevolge eener ketelontploffing, talrijke dooden en enkele zwaar gewonden vielen, zijn reeds in zooverre gevorderd, dat de ondergrond- sche electrische verbinding met de staats mijn Wilhelmina te Terwinselen, ihans gereed is gekomen. Geleidelijk worden de aibeiders, die op naburige mijnen tijdelijk werk hadden bekomen, weer aangenomen, zoodat op het oogi-nblik reeds 700 m ui op de mijn werkzaam zijn, waarvan 500 onder den grond. EINIGHAUSEN. Maandagmorgen kwam de landbouwer F. K. alhier tot de voor hem onaangename ontdekking, dat van zijne op stal staande runderen een dood en een stervende was. Het stervende dier weid afgemaakt. Een ontboden veearts constateerde vergiftiging, verootzaaki door het eten van bladeren en twijgen van taxis boompjes, die in een tuin, grenzende aan den bi'Omgaaid, waarin de dieren overdag liepen, stonden. Den landbouwers en veehouders zij dus erop gewezen, voorzichtig te zijn met het planten van sierplanten, welke hun later zooveel schade zouden kunnen berokkenen. Zoo werd nu veiteld, dat de bladeren van oleanders ook vergiftig voor de dieren zouden zijn. Daar deze sierplant veelvuldig voorkomt, ware het in liet belang der land bouwers gewenscht, dat een deskundige zijn meening hierover in het een of ander blad mededeelde. kooplieden ter markt aanwezig, de handel in biggen was niet zoo levendig te noemen. ASTEN. Aangaande den diefstal, ge pleegd alhier in den nacht van 10 op 11 dezer, bij P. van Bussol, lo-loge- maker, waar 4 goud'-n en 3 zilveren horloges, oen gouden uiig, een paar schoenen, benevens p.m. 5 gulden aan geld werden ontvreemd, kan gemeld worden, dat Zondag Van Bussel een schrijven ontving van den zeereerw. heer pastoor te Liessel, om eens bij hem te komen, Daar aangekomen, werd hem al het gestolene. behoudens een kleinigheid, door den zeer eerw. heer Pastoor fnem door den dief ter hand gesteld) wederom teruggegeven. Het is te denken, hoe de heer Van Bussel met een vrooiijk gezicht naar Asten toog. UDEN. Het negenjarig zoontje van M. den D. te Zeeland (N.Br.), dat tot heden even goed zag als anderen, verklaar de in school op eens, dat hij de letters in zijn leesboek niet meer kon onderscheiden De oorzaak van dit onverklaarbaar onge val is ook den oudeis totaal onbekend. Op raad van liet hoofd der school heeft de knaap zich on Ier behandeling van Dr. S. aidaar gesteld. STRATUM. Een dieptreffend ongeluk heeft hier Donderdagmorgen met loode» lijken afloop plaats gehad. Niet ver van de Barier aan den Rijks weg woont op een boerderij de familie van Grootel, een naarstig en oppassend huisgezin, De ongeveer 20jarige doch'er Cato was omstreeks half 9 in gezelschap barer zuster bezig do wasch te spoelen in den Tongreep. De Tongreep was laag, het water is er gelijk bekend tan groote diepte en snellen stroom. Plotseling weerklonk er een noodkreet geslaakt door bovengenoemde Cato, en op hetzelfde oogenblik zag hare zuster haar voorover !e water vallen en meegesleurd worden door de rivier. Na eenig zoeken vond men de drenke linge, haalde haar op het luid en wendde onmiddellijk alle pogingen aan om de levensgeesten weder op te wekken. Doch helaas niets mocht meer baten en de dood moest geconstateerd worden. Arbeidsconflicten. Volgens De Tel. beginnen de uitge stotenen te Goirle een dreigende houding aan^te nemen tegen de fabrikanten, die aan hun eiscben niet willen toegeven. Eenige dagen geleden werden ruiten veTuryzeid in de woning van den heer Van Puyenbroek. Zondagmorgen werden werkwilligen, die naar de kerk gingen, lastig gevallen, zelfs meisjes mishandeld. De marechaussee weiden Zondag nacht met steenen geworpen. Zelfs werd er naar gemeld wordt op de manschappen gescholen. Vroege uiater. Reeds nu worden van de Texelsche kust groote troepen rotganzen in zee waargenomen. Wyl deze vogels zich bijna nooit in deze streek laten zien, zijn de weervoorspellei8 alweer gereed om vroegtijdige winterkoude aan te kondigen. Ook de kivieten scholen in de polders bijeen, alsof zij zich voor 't vertrek gereed maakten. In October op seluintseii. De Leeuw. Ct. schryft Een zeldzaamheid mag het zeker wot den genoemd, dat het in den nacht van 19 op 20 Oct. zoo hard vroor, dut (te Leeuwarden) het ijs 's morgens om 7 uur nog op de ruiten zat en de sh oten reeds met ijs waren bedek». Meer nog dat reeds 21 Oct. op schaatsen is gereden zal wel tevergeefs in de jaai kronieken gezocht worden. Onze correspondent te Warga toch meldt, d.d. 21 Oei. De wintervorst heeft zijn intrede gedaan en wel zoo overhaast, dat als bijzonder heid kan worden meegedeeld, dat H. Castelein (zóón van den vroegeren hardrijder M. Castelein) reeds een tochtje op schaatsen heeft gedaan. Een bruid van 13 jaren. Bij het Gemeentebestuur van Bratvliet zijn de stukken opgevraagd om Koninklijke dispensatie te verkrijgen tot het aangaan van een huwelijk voor een meisje, geboren in 1895. GRUBBENVORST-LOTTUM. De trein Bouwer en Co. eu Th. Verhoeven ander» welke Zoudag 11. om 4,6 n.m. alhier van 5 CUYK. Op de markt van waren aangevoerd 470 runderen en 450 biggen. De prijzen van vet vee waren van 35 tot 38 ets per halve K(J. van dragend vee van f 180 tot f 280; van gust- of weivee van 80 tot f 125. De biggen deden tot f 7.50. De handel in vet en woningwet. men aan de Pr. Toepassing; der Uit Tolbert schrijft Or. Ct. P. v. d. Linde's huis werd Mei afge keurd en hy met vrouw en kinderen toen uit de woning gezet. Hy groef een gat in den tuin, maakte een afdak on woont daarin reeds 6 maanden. Valseh geld. is. Hy draagt den beeldenaar van Koning Willem III en liet jaartal 1870. De kleur is goed, alleen hij nauwkeurige beschou wing blijkt het randschrift minder goed gelukt, de klank is niet geheel zuiver en het gewicht is iets te laag. l-nffe waterstand. Te Harderwyk is in vele jaren een zoo lage waterstand niet gezien als thans het geval is. Door den aanhoudenden Oosten wind is het zeewater zoodanig gevallen dat een gezicht ver in zee de bodem te zien is. Geen enkel schuit, zelfs geen bootje kan in de haven komen, evenmin er uit varen Visschers. die hun buit aan wal mooten lassen, zijn nu vei plicht hunne schepen ver in zee ach'er te laten en gaan dan ge laarsd en nog beladen met hunne visch- manden door den zeer moddei ige bodem 1' opend naar den wal. Een groote schade vooi allen die hier by den vischhandel be trokken zijn. De pryzen zijn dientengevol ge ook zeer gestegen. Appèl aan^eteckcud. Ter Giiffie der Rechtbank te Tiel is door den Officier van Justitie en later ook door deu veroordeelde, appel aaugeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbtf H. P. Rozenbroek, arbeider te Beesd, wegens moord op zyne van tafel en bed gescheiden echtgenoote werd veroordeeld, tot 20 jaren gevangenisstrat. Zooals men zich zal herinnoren had de Olflc van Justitie levenslange gevangenis straf voor den dader gevorderd deze is thans 31 jaren oud. Een winstgevend ongeluk. Vier inwonende geneesheeren van een der Brusselsche gasthuizen deden een uit stapje per automobiel. Zij kwamen in botsing met een.... varken, dat van den schok dood ging. De roerende dokter stopte, betaalde ann den eigenaar de schade en het slacht, offer opladend. reed het gezelschap voort. In de volgendo stal verkochten zij het doode varken met 12 fr. winst. Zoo meldt de Patiiote. Een dure neus. Een voormalige slager, tegenwoordig rentenier te Deutz is, naar de Keulsche bladen melJen, reeds 56 jaar klant van den tabakswinkel der firma Foveaux te Keulen, waar hij eiken dag zijn snuifdoos laat vullen. De heer Motheim zoo heet de rentenier is 80 jaar en nog kern gezond. ook van hoofd zoodat hy nog uit- stekend -Skat" speelt. Tet dus verre heeft de genoemde firma hem ongeveer 540 pond snuif geleverd, zoodat s'heeren Mon« heiro's neusweelde hem meer dan 2450 mark heeft gekost. 14e toestand in het Oosten. De toestand in Servië is op oogenblik eigenlijk zoo. dat geen üostenryker er veilig is. En zelfs gaat do volkshaat tegen do Donau mon archie 2óó ver, dat geheel onschuldigen worden beleedigd, omdat het volk hen verdenkt van Oosterryksche spionnen (e zijn. Al meer en meer blijkt het. dat de Serviërs reeds diuk doende zijn met pogingen om in Bosnië een opstand te verwekken tegen het gezag der Donau monarchie. De socialistische partij maakt een s'uk openbaar, waarin zij zegt, dat het land voor de peisoonlijke eerzucht van den vois' naar oorlog wordt gedreven. Het manifest roept de burgers op om zich vry te maken van de vreemde voogdij en zelf 's lauds zaken te regelen. al lluilseliland zal De Dinsdag door den Keizer uitgespro ken troonrede emdigd aldus: In de laafsten tijd zijn er in het Ooston gebeurtenissen voorgevallen, die de aandacht van Europa in heslag nemen. Al hebben wij daar ook minder staatku d>ge belangen dan andere mogendheden, toch vereischen die gebeur tenissen ernstige opmerkzaamheid. Het Duitsche rijk zal, in tr, u we gemeenschap met zijne bondgenoolen, voor een vreed zame en recht*av digo regelingen van de tegenwoordige mogelijkheden opkomen. - 2900 me ii mc li en verongelukt. Volgens een telegr am uit Amoy heeft een wervelstorm Donderdag drie dorpen met 3600 huizen vernield en zijn er 2700 menschen bij omgekomen. Een pool expeditie met ijsberen. Over de proefneming, ysberen als trek. diereu bij eene poolexpeditie te gebruiken geeft Karl Hagenbeek, die heden in Londen vertoeft zich tegenover een verslaggever uitgelaten. -Wij lichten de bereu voor kapitein Amuodsen' den Noordweegschen poolreiziger af', vertelde hij. -Kapitein Amundsen, die langen tijd in de arciisnhe landen verbleef. )s vast overtuigd, dat de ijsbeer afgericht kan worden en dan even tam en betrouwbaar als is een eskimo hond, De poolreiziger hoopt, wanneer hy in 1910 weer een poolreis zal maken, deze mede te nemen, die dan de slede over het ijs zullen trekken. Natuurlijk zullen deze Te Arnhem is een valsche rijksdaalder dieren zich beter bij het klimaat aanpas-

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2