Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Tuin- en Landbouw. Ingezonden. Kiezers van Ven rooi. Thans begrijp Ik ook. waarom hi,) niets zei «Is ik hem meneer Lecomta noemde Aime Elodie Ze heeft nu een maal geen geluk. De familie Rabotteau had gemeend, dat de officier Lecomte heette, terwijl deze dacht dat men hem slechts raetzyn adel- lyken titel (monsieur le corote, dat wil zeggen; mijnheer de graaf! aanspraak. Een grappige verrassing dus. 111 VENRAY, 17 October 1908. Dinsdag had alhier de stemming plaats voor een lid van den Gemeenteraad (vaca ture wijlen Wethouder Arts). Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 687, ongeldige stemmen 36. blanco stem men 3, zoodat de volstrekte meerderheid 325 stemmen bedroeg. Hiervan verkreeg de heer W. Wijnhoven 386 stemmen en de heer H. Wismans 262 stemmen, zoodat de heer W. Wijnhoven gekozen is. Zondagmorgen werd door veldwachter Fila een persoon verbaliseerd wegens het verstoren der orde in de parochiekerk en wegens openbare dronkenschap Door de maréchaussees uit Horst werd Zondagmorgen de verlofhouder A. V. bekeurd wegens het in voorraad hebben van sterken drank. Zondagmiddag hield de handboog» schuttersbond -Vrede en Stryd" prijs schieten op den doelen van Diana bij den heer M. Custeis. Gedurende den wedstrijd, wairaan door alle trouw opgekomen schutters werd deel genomen, gaf de Fanfare -Cecilia" een welgeslaagd concert op het terrein. De prijzen werden na hevig kampen als volgt behaald le prijs -St. Joris" Leunen 2e pr, -St. Anna" Venray. 3e pr. -Diana'" Venray, 4e pr. -St, Hubprtus" Meiselo, geheime prijs -St. Joris" Leunen. De Maandag gehouden veemarkt was di uk bezocht, waai toe het mooie herfstweder zeker veel bijdroeg. Aangevoerd waren ongeveer 200 stuks runderen, waarvan veel werd verkocht. Ook waren wederom eenige paarden aangevoerd, een voorbeeld te navolging voor onze landbouwers. Op de biggenmarkt was de aanvoer minder dan gewoon. Men betaalde van 3 tot 5 gulden per stuk. Maandagnacht zijn ten nadeele van den heer J. B. alhier, op een perceel grond ?an den Mersel rsthen weg eene groéle paitij bloemkool en roode kool ontvreemd Dinsdag oo'stond tusschen eenige kiezers in bat café W,eene hevige vecht partij, waai by het mes gebruikt werd, en eenige ervan lichte sneden opliepen. Door de politie werden de bezoekers uit het lokaal verwijderd. Als een byzonderheid kan wel vermeld worden, dat deze week in den tuin van den heer M voor de tweede keer van dit jaar rijpe frambozen geplukt zyn. A. s. Woensdag beeft in de Muziek zaal alhier de Loting plaats voor de Nationale Militie. Wij durven vertrouwen, dat onze jonge lieden dezen dag op passende wijze, zonder drankmisbruik en andere buitensporigheden doorbrengen. Naar wij vernemen is de Fanfare -St. Cecilia" voornemens in de maand November a. s. een groot Concert te geven, met medewerking van den bekenden karakter- humorist Luciën. De heer H. Sala, rijksveearts alhier, zal a. s. winter te HorstMe- terik een Cursus geven in veekennis. Gisternamiddag arriveerde alhier het groot circus Libot, dat alhier blijkens achterstaande advertentie de a. s. week voorstellingen' zal geven op de Paters» bleek. Genoemd Circus gaf alhier voor 4 jaar terug met succes eenige voorstellingen. OIRLO. Toen Zondagavond zekere D. uit Horst, van de kermis alhier, per Ü6ts huiswaarts keerde, bad by het ongeluk biermede zoo ernstig te vallen dat zijn schouder werd ontwricht. GENNEP, Te Gennep is Zondagavond een persoon, welke zich op de kermis met schommelen vermaakte en tegen een paal stootte, uit de schommel geslingerd. Hij maakte tweemaal een buiteling door de lucht en kwam met een slag neer. Hij kon niet meer loopen en was geheel versuft. Men vreest inwendige kneuzing. VENLO. Bij de Woensdag aan het departement van Waterstaat gehouden aanbesteding voor den bouw van een Post- en Telegraafkantoor te Kerkrade, was de minste insckryver de aannemer W. seuren van bier, voor de som van f 20.259. SITTARD. Een drietal maanden geledon verliet I. P. B. te Mechelon zijn vrouw en 3 kinderen. Dezer dagen bracht de moedor zijner vrouw haar dochter een bezoek. Terwijl zij rustig in de kamer zaten, drong plotseling de man het vertrek bi inen en uitte heftige bedreigin gen togen beide vrouwen. In drift ont stoken greep de moeder een schoen makersmes en bracht den man een steek in het hoofd toe. Doodelijk gewond werd deze laatste naar het St. Pietersgasthuis vervoerd, alwaar hij spoedig overleed. STRAMPROY. Jl. Zondag is alhier een moordaanslag gepleegd op Jozef Deneer uit Molenbeersel (België). Omstreeks 11 uur werd D. gevonden tegenover de schuur van de wed. L., waar hij werd binnengedragen. Ofschoon onmiddellijk geestelijke en geneeskundige hulp aanwezig was, mocht niets baten. Met een stuk bout was hem de hersen pan veibryzeld. Maandagmorgen om acht uur is hy overleden zonder tot bewustzijn te zyn gekomen. De justitie uit Roermond arriveerde Dinsdag om een onderzoek in loco in te stellen en de sectie te doen verrichten op het lijk van D. Geconstateerd werd, dat D. ernstig aan het hoofd verwond was, waardoor hersenschudding is ontstaan, die den dood heeft veroorzaakt. De sectie op het lijk werd verricht door de H.H. Doctoren Yrancken van Weert en Stijns van Roermond. Van de daders is nog geen spoor te vinden, echter wordt ijverig naar hen gezocht. Het lyk is naar Molenbeersel overgebracht ST. ANTHONIS. In den den loop van November herdenkt de heer LaDgen» horst, Hoofd der school alhier, den dag dat ZEd. door den Raad van Oploo c. a. voor 25 jaren als zoodanig werd benoemd. Voorzeker zal bet den kundigen opvoeder der jeugd bij die gelegenheid niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Dp. kuyper. Men meldt uit Sneek Bij enkele candidaatstelling is Dr. Kuyper tot lid der Tweede Kamer gekozen. Men meldt uit Drunen aan de Msb. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad, is bet adres van den bond van schoenfabrikanten afdeeling de Hanze houdende verzoek om gebruik te mogen n.akon van een ledig si&undo school om daarin een vakschool te openen voor _scLaanraak«v. wï WsmrSéïïBg "gdUA&ri? De bond verzocht tevens nog eene subsidie van f 3Ö0. Na iange beraadslaging werd besloten op de adressen in te gaan, zoodat de eerste Nederlandsche vakschool voor schoenma kers kan worden tegemoet gezien. Weer een oneerlijke Brieven gaarder. Te Gendt (Geld) is de brievengaarder G. wegens onregelmatigheden ontslagen. Er zou een aanzienlijk te kort zijn. Voor eenigen tijd brandde zyn woning af. Ook daarnaar wordt thans een onderzoek ingesteld. Woordaanslag. De 19jarige Stuivenberg, wonende te Glanerbrug, ging, als zoovele anderen. Zondag naar de Gronausche kermis, temeer daar hij lid was van een muziekvereeniging die aldaar bij deze gelegenheid balmuziek ten beste gaf. Toen hij zich in den loop van den avond even naar buiten begaf, werd hy eensklaps aangevallen door een zekeren W. die hem met een mes een Stal steekwonden in boist en rug toebracht. De toestand van den getroffene, die direct naar het ziekenhuis werd vervoerd, is hoogst ernstig. De dader, die onmiddellyk werd gearres teerd, zou juist deze week voor een gelijk misdrijf 4 maanden gevangenisstraf onder gaan. <»0 jaren veldwachter. Een zeldzaam feest zal te Waalre op 24 October a.s. gevierd worden, zeker een unicum voor het heele land. Op dien dag zal het 60 jaar geleden zijn, dat Wilhelmus v. d. Waarden werd aangesteld tot veld wachter onzer gemeente. -Helmus, de goeie Helmus viert dus op dien dag zijn diamanten feest als dienaar des H. Her mandad. Die dag zal voor Helmus een onvergetelijke worden. Een mooi geschenk in geld zal hem worden aangeboden, waarvoor bereids gecollecteerd wordt. Weggeld-overtreding;. Naai' wij uit verschillende zijden verne men, zijn er Vrijdag (Heiligendag voor Tilburg) op den Moergestelschenweg, niet minder dan een 100 tal bekeuringen tegen fietsers gemaakt wegens het gebruik ma ken van dien weg, zonder voorzien te zijn van een rijbewijs. De commiezen hadden er dan ook Vrijdag bet dagje voor uitgekozen, wel wetende, dat iedereen ging peddelen. iolgt in our land Naar we vernemen, ïhI de bekende kapitein van Köpenick. die thans te Krefcld vertoeft, waarschijnlijk ook aan ons Is ad een bezoek brengen. Verdronken. Mcj. L. uit Kesteren die bij haar broer te fthenen logeerde, is door een noodlot tig toeval in den Ryn gevallen en ver dronken Haar lijk is een half uur later opgehaald. Naar de »A. CV' verneemt, heeft Mar» garetha Fubrrop, die door het Gerechtshof te 's Grav6iihnge wegens de bekende koppelarijzaak tol 6 maanden gevangenis straf reroordeeld, de wijk genomen naar Duitschland. Doorden uil lust tot moorden. Da -*8 Hert. O." schrijft Verleden jaar bezorgd» J. v. E. de kermis te Leur een slech'en naam door in de volle atiaat des avonds een revolver af te schieten en daai na den vnl i wachter te verwonden, lie hem het wapen afnam. Gisteravond was het zijn oudere broer L. van E., die den niets kwaads vermoe denden en niemand kwaad doenden A. v. d. P. in de Baai tegenkwam. •Gij moet kapot", schreeuwde de valsrbaaid, trok zijn mes en sneed den weerloozen tegenstander twoe diepe wonden over het aangezicht. Een snelle vlucht van den geyonde voorkwam zeer waarschijn lijk een' moord. Natuurlijk is de zaak in handen der politie. Loonlijsten. Naar bet Hbld. verneemt, is dooi een ambtenaar van het openbaar Ministerie tegen een werkgever, die verzuimd had zijn loonlijst overeenkomstig het gewij zigde artikel 45 der Ongevallenwet, dat geregeld bijhouden per week voor schrijft behoorlijk bij te houden, f 100 boete of 8 dagen hechtenis geëischt. Het blad vermoedt, dat dit een gevolg is van een aanschrijving van den minister, dezer dagen tot het bestuur der Rijksverzekerings bank gericht, om den agenten op te dragen, streng op te treden tegen werk gevers, bij wie wordt geconstateerd, dat de loonlijsten niet regelmatig worden bij gehouden. Het gezin te Noord Apeldoorn, waar dezer dagen werd ingebroken, was niet weinig verrast toen bet Maandag een ge deelte van het van den commensaal gesto len geld op geheime wijze thuis bezorgd kreeg s8rin de inbreker mededeelde het "geia r geieëiiü Cé éetTUciV.'Viïrt "og ontbrekende, doch" .efsi dat van den com mensaal; zal hy binnenkort -terug betalen' Ontploffing;. Men meldt dat in de Krefelder Ijsfabriek een benzineketel is gesprongen. Drie werklieden werden bij de ramp zwaar gewond, waarvan er twee stervende zijn. Er werden bovendien 15 a 20 werklieden licht gewond- De aangerichte schade is ontzettend groot, de geheele fabriek is verwoest. Reeds is de verwoesting in de verte waar te nemen. Zeldzame blindheid. Een geval van zeldzame blindheid heeft zich Maandag voorgedaan bij 'n zwerver een jonge man, die in Utrecht doolde zonder middel van bestaan. Maandagavond sprak hij op straat de voorbijgangers aan om hem te willen leiden, wijl bij plotse ling bet gezichtsvermogen had verloren. Een agent nam den zwerver mede naar bet hoofdbureau van politie waar de man vertelde, geregeld iederen dag bij het duister worden niet meer te kunnen zien. volslagen blind te zijn, om bij bet aanbre ken van den dag weder zijn gezichtsvermo gen te/ug te krijgen en dan goed te kun nen zien. Men twijfelt aanvankelijk aan de waa heid van 's mans beweren, maar moest het ten slotte wel gelooven, omdat geen een enkele omstandigheid kon worden ontdekt, die in dit geval het van simulatie wettigde. De zwerver is aan het hoofd bureau gebleven, voor nachtverblijf en daarna weggegaan. Hij meldde zich nog nimmer te voren te Utrecht voor opname aan en zei voor het eerst in de stad te zijn gekomen. Ijzingwekkende zelfmoord. Te Straatsburg is een eenigszins bejaard heer van de kathedraal gesprongen. Hij kwam met het hoofd op de plaveisel te recht. waar zijn lijk werd opgenomen met verbrijzelden schedel. Het had weinig ge scheeld, of eeD voorbijganger had den vallenden man op zich gekregen. Werkloosheid. Wegens werkloosheid op de scheeps timmerwerf der firma II. de Goede te Doesburg, heeft het geheele personeel, behalve enkele houtwerkers, zijn ont slag gekregen. Een treurig vooruitzicht tegen den winter. Zonnesteek in Oetoher. Te Fray in het P'ransche departement Saóne et Loire, is nog deze! dagen, in October, een man aan zonnesteek gestorven. Een 113 jarige. In Ierland is een vrouw, mevrouw Catherine Kierans. gestorven in den ouder dom van 113 jaar, waarvan zij 80 .pen eenzaam eilandje in een der Iersche meren had gewoond, Ook slapte bij krupp. De fabrieken van Kiupp, de grootste industriëele onderneming in Europa, heb ben ook te lyden onder de algemeene malaise. Sedert eene maand zendt de direc tie iedere weck 1500 ii 2000 arbeiders weg en verminderd boven dien nog de arbeids uren. Vooral de afdeelingen voor het vervaardigen van kanonnen en pantsers voor oorlogsschepen hebben gebrek aan opdrachten. Voor vredesvrienden eene goede lijding. Maar in het Ruhr-bekken wordt de toestand er niet beter op en de armoede slaat voor de deur... Misschien, dat men daar wel naar oorlog in de Balkan verlangt. Do proef op de som. Er was in Engeland een koetsier wegens dronkenschap ingerekend. -Ik dronken stribbelde hij natuurlijk verontwaardigd tegen. Dat zou men op het bureau onder zoeken en de wijze waarop, was echt Engelsch. Hij moest op een zwaite smalle plank loopen, om te toonen, dat hij geen neiging tot iaveeren vertoonde, daarna moest hij de woorden -general constitutio nal" en -Territorial" army" zonder hak kelen en hikken kunnen uitspreken en eindelijk met zijn vingers zijn teenen raken zonder zijn knieën te buigen. Al deze middelecuwsclie martelingen doorstond de anne z mdaar met glans, althans naar zijn eigen meeoing. De politie eischte echter 10 shilling boete. Waar men tegenwoordig luchtschepen kan bestellen, evenals men een fiets of een tuf-tuf besteld, wordt een luchtschepen prijslijst iets belangwekkends. De prijzen zijn vrij respektabel. Onder de f 720 is geen ballon van eenige betee- kenis te krijgen. Een miniatuur ballonne tje van zijde kost f 1200 tot f 4800. Een bescheiden ballon captif met gondel voor zes personen en in staat 250 M. omhoog te stijgen kan men vanaf f7000 krygen. De prijzen voor de ballonscaptif varieeren van f 7000 tot 36000. Aa~ ber'uurbare luchtschepen valt voor- Ioop.g zeifa voor eene behoorlijke potte» Riorjaie nietje dêPW?JL D.wom organiseert aten in Duitschland luchtschiptochtjes F.en tocbjte met eenklein luchtaapje kost voor t wee personen f .„G, voor luchtoranihus van 2200 kubieke meter wordt f 360 vaar» geld gevraagd. Waarom draagt mijn ooftboom niet Deze vraag wordt herhaaldelijk gesteld, en ook nu weer heeft menigeen zijn ooftboom vragend aangezien. Wanneer een boom geregeld wel diaagt en goede volwassen viuchten schenkt, doch een enkel jaar geen vrucht vormt, dan moet men de oorzaak meestal zoeken in temperatuur of insectenschade. Wanneer evenwel de opbrengst jaar op jaar achteruitgaande of stationnair zoo goed als nihil is, dan moet de oorzaak ergens anders worden gezocht, en wel doorgaans in den bodem. Deze is dan niet rijk genoeg of de natuurkundige gesteld heid is niet goed (te vochtig en zuur of te droog en te bard), dit laatste treedt meer dan eens op, waar op hoogen zandigen grond de bodem onder den boom met gras is bezaaid goed losmaken is dan een vereisehte bij oude boomen moet men echter voorzichtig zijn met het wegnemen van het gras. In geval de grond te vochtig en te zuur is, kan men zooveel mogelijk droogleggen en ontzuren door kalkgebruik per grooten boom ongeveer 20 a 30 K.G. kalk. In den regel echter, vooral op zand gronden, is onvoldoende bemestingstoe stand oorzaak van 't niet willen dragen. Dit is doorgaans reeds aan den boom te zien de bladeren worden niet groot, de scheuten niet lang en de laatstge- vormde twygen sterven vaak in, terwijl de boomen reeds vroeg in den herfst, soms reeds in 't laatst van den zomer bladloos, althans zeer bladarm staan. Als de zaak zoo staat, dan kan men de rekening zelf wel maken, en zal men tot de zelfbe schuldiging moeten komen, dat men wel vruchten verlangde van den boom, en wat er nog is gegroeid, dankbaar heeft geoogst, doch dat men jaren aaneen niet door bemesting heeft gezorgd aan mineralen terug te geven wat men in den oogst ontnam. Wie in 't vervolg een opbrengst wil mag wel duchtig bemesten. Per H.A. 1000 KG. Patentkali 1000 KG. Thomasfosfaat en (gedeeltelijk in den herfst en deels vroeg in het voorjaar) 400—600 KG. cliilisalpeter in don grond wei ken, en by drogen bodem herhaald flink besproeien van den grond, benevens goed bekalken, zal resultaat kunnen geven. Men wacbte dit echter niet reeds in 't eerstvolgende jaar. maar na een rliaalde, 2ij 't dan ook iets lichtere bemesting. Een groot voordeel, dat bij een krachtig groeienden boom valt te constateeren is tevens, dat deze minder van beschadigingen door inseeten en woekerplanten lijdt. S. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Potverdoeze wat beloven Candidaoten vur den Raod, Rooy's belangen drieven boven, Altied volges beijer praot, len de krant gaot mer is kieken Sleud 't gedrukt en zwart op wit, Neiges viend me hans gelieken Oe wieó as ter enne bove zit. Daor dan zal ie Rooy's belangen Veurstaan en mit hart en ziel 1 Kiezers ge hoeft niet te bangen 1 Hum I as 't anders is uutviel. Veul toch hebben ok veur deze Net gedaon as zillie nouw doen. Veul ok hebbe gaauw beweze Dat zer niks van méénde toen. Went ze émaol bove zate Knikkebolde ze mer mit. Rooy's belangen die vergate Ze allemaol as goed laodslid. ZWIEGE ..11 nooitzen bèèst mitproate len 't belang van burger, boer. Méésters traktemente laote 1 KNIKKE JAO, dat is ennon toer. Kiezers, wilt de krant beware Daor staon de beloften ien. Wilt veural 't nei lid nie spare As 't enne jao-bruur bliekt te zien. TOON. Ter behartiging van de belangen der R. K. Nederlandels in Duitschland zyn door toedoen van het St. Jozefcomité, dat iu opdracht van het Nedeilandsch Epis copaat is opgericht, reeds meerdere Missio narissen aldaar werkzaam gesteld. Dit missiewerk onder de -Duitfche Nederlanders", dat in het Ruhrgebied reeds vasten voet kreeg - waarvoor een info» m»'ie Wrova in"'oe'» V'.apjcyjieutüoos'er (e Bah» berioh) is sinds korten tyd ook begonnen in een meer zuide.'yk district, waarmede de Orde der Paten Minderbroeders zich welwillend heeft belast. Een der Eerw. Paters heeft met dezen arbeid een aanvang gemaakt en wel te Viersen en M.GIadbach Rheydt waar geregeld godsdienstoefeningen mei Nedei landsche predicate gehouden worden, gelegenheid gegeven wordt in de moedertaal te biechten, en voortdurend huisbezoek gedaan wordt enz. Beide plaatsen hebben als centra eene Nederlandsche St. Jozefvereeniging. wier strekking allereerst, hoewel niet uitsluitend godsdienstig is. Voor zoover mogelyk biedt deze ver» eenigmg uilkomst en steun in alles, wat op eenigerlei wijze tot godsdienstige ver heffing. verstandelijke ontwikkeling of ook stoffelijke verbetering der Nederlanders kan bijdragen. Langs dezen weg brengen wij tevens ter algemeene kennis de be'angrijke mede- deeling, dat van nu af voor bovengenoemde plaatsen, nl. Viersen, M.GIadbach, Rheydt (Odenkirchen, Muhlfort) een informatie bureau bestaat in het Min derbroeders kloos ter te Weert, waar inlichtingen te bekomen zijn omtrent deugdelyke kosthuizen, ver trouwbare diensten, geschikt werk. waar ouders navraag kunnen doen omtrent het gedrag hunner zonen en dochters. Het adres luidt aldus Aan het Informatie-bureau SL Jozef Minderbroedersklooster WEER T. (Limburg Mogen alle belanghebbenden van da*e aangeboden gelegenheid gebruik maken, overtuigd als wij zijn, dat door bedoelde instelling veel kwaad voorkomen en veel goeds gesticht kan worden. Uitslag Verkiezing. Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 13 October gehouden stemming, ter verkiezing van een lid van den Ge meenteraad te Venray, is aangeplakt en voor eenieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Venray den 14 Oct. 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. ESSER. De Secretaris, STOOT. Waarschijnlijk zal dit zaakje te Roer mond in -herstemming" komen. Vakschool voor schoenmakers. DiiÜRelie tireet. Restitutie. Wat een luchtreisje kost.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2