Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Schriftelijk testament. Ilerfstwarmte. VENRAY, 10 Octnber 1908. In de Zondagnamiddag gehouden vergadering van den R. K. Volksbond was de opkomst nogal bevredigend. De voorzitter, de heer P. Schols opende de vergadering en deelde mede dat door samenwerking met den Boerenbond, de totstandkoming van een cursus tot het ver- leenen van eerste kuip bij ongelukken, nu 7.00 goed als verzekerd is. Door 20 personen zal aan dezen cursus kunnen worden deelgenomen. Een voldoend aantal leerlingen hebben zich dan ook reeds opgegeven. Na voorlezing der notulen weid de vragenbus geopend. No. 1 vraagt om de oprichting eener R.K. Kiesvereeniging in Venray. De Voorzitter verzocht den heer Hermans uit Maastricht, die toevallig ter vergadering aanwezig was. deze vraag te beantwoorden. De beer Hermans besprak hierna hoe de Volksbond moet werken, dat er noodzake- lyk vakafdeelingen moeten worden opge richt. Over de oprichting eener kiesver eeniging zegt spreker, hoewel er de noodzakelijkheid ervan inziende, de Volks bond echter alleen op sociaal en niet op politiek gebied werkt. Indien de oprichting geschiedde buiten den Volksbond, zou spr. dit ten zeerste toejuichen. Nog eene vraag was ingekomen van de losse arbeiders, waarin deze er op aan drongen de benoodigde koffie gezamenlijk in te koopen. In eene bestuursverga dering zal deze vraag nader besproken worden. Tot afgevaardige naar de vergadering van den Centralen Raad, welke Zondag te Maastricht wordt gehouden, werd gekozen de heer P. Schols. De punten van de agenda dier vergadering weiden in 't kort besproken. Op voorstel van het lid Lenssen zal in het vergaderlokaal eene lijst worden ge hangen van goede kosthuizen. Daar er nog een lötal leden om steen kolen gevraagd hebben, zullen nog eens steenkolen besteld worden. Het lid Oudenhoven hoopt dat spoedig eene kiesvereeniging worde opgericht en beveelt bij de a. s. stemming voor een lid van den Gemeenteraad de candidaat W. Wynhoven (als lid van den Volksbond) ten zeerste aan. De Voorzitter gal den raad den candidaat te kiezen, dien ieder voor zich het beste vond, waarna de vergadering werd ge sloten met den groet G. Z, J. Chr. Maand*" vertrok alhier de Weleer w. pr-tev- 7TT~i'etU-i o uaar ue Fülfiippyuc-a, om aldaar als Missionaris werkzaam te zyn. Wy weDSchen Z.E. een voorspoedige reis, De vergadering, Woensdagmiddag 3 uur in do Dorpsschool gehouden door de onderwyzers uit de gemeente Venray, werd vereerd met de tegenwoordigheid van den Schoolopziener D. Schram. N'a opening en voorlezen van notulen sprak de beer W. de Haen, over de Leerplichtwet, waarover de meeningen waren. Dezelfde spreker poging om de afdeelings weer in bloei te doen A. Michiels van No. 3 Beer, Jhr. Kessenich, Nuth, f107. No. 4 Beer, P. Kallen, Noorbeek t 62, No. 5 Beer, F. Nab, Meerlo, f 00, No. 6 Beer, Kring Roermond, f 60. No. 7 Zeug, Kring Roermond, f 80, No. 8 Zeug. H. Janssen, Venray f 42. No. 9 Zeug. Kring Roermond f 51. No. 10 Zeug, Kring Roermond f 61. GENNEP. Niettegenstaande het kleine Gennep zich de luxe van een nachtwacht permitteert, werd in betrekkelijk koiten tijd voor de achtste maal ingebroken, ditmaal by tante Bet in de Houtstraat. Wie tante Bet is Een oude brave eerzame vrouw, die de jeutrd van appelen, peren en snoepgoed voorziet en omdat ze nogal gul is, bij de kleinen hoog staat aangeschreven. Vermist werd eenig geld en een paar gouden oorbelletjes. Om zich te overtuigen, dat onze nachtelijke bewaarder van orde en rust behoorlijk zijne ronde doet door de ge meente, is het volgende controlestelsel ingevoerd Eiken nacht wordt een der vroede vaderen uit het bed geklopt, welk een bewijs teekent, op welk uur de man zich by hem heelt aangemeld. Een meer practisch middel is wel niet denkbaar. BAARLO. By de boringen, die door den Ryksopsporingsdienst te Baarlo en te Kessel worden ui'gevoerd, is thans op aanmerkelijk geringere diepte dan vroeger te Helenaveen en Helden het geval was, de steenkoolformatie bereikt, respectievelijk is bij ongeveer 660 en 700 M. de eerste ontginbaro steenkolenlaag doorboord. ROERMOND. Zaterdagmiddag werd uit een poel onder de gemeente Maasniel het lijk opgehaald van den sedert Maandag 28 Sepr. uit zijne woning vermiste Godfried Aerts. Zoo men weet was de overledene in den laatsten tijd door zenuwlijden in zijne geestvermogens gekrenkt. WEERT. Vrouw S. eerst sedeit een week of drie gehuwd, is plotseling krank zinnig geworden. Een diep treurig feit voor echtgenoot en beider familieleden. De vermiste lardbouwer L. waar over de familie in groote ongerustheid ver keerde is Zondag door eenige fietsers, die een uitstapje maakten, in de nabijheid van Budel aangetroffen. Onmiddellijk werd de familie in keunis gesteld. De fietsers be waakten den man en namen hem per trein mee tot Weert, waar de familieleden hem afhaalden. L. herkende echter niemand en was volslagen zinneloos. OUD-VROENHOVEN, Alhier is een kind van ruim 5 jaar dat op het Hp&ltle, door een kar, wolke bestuurd werd door den grootvader, die het kind niet opmerkte, overreden. Weinige oogenblikken later werd het levenloos opgenomen. nogal verdeeld deed ook eene vergaderingen toeaemeo. De heer Schoolopziener gaf nu en dan behartigenswaardige opmerkingen ten beste, en toonde een ste! leesboekjes uit den vreemde, die evenwel op Neder- landsche leest bleken geschoeid te zijn Na een lange discussie over de Vereen voudigde spelling werd om 5 uur de vergadering gesloten. Voor de rechtbank te Roermond stonden Dinsdag terecht M. K., oud 36 jaren, sjouwer te Venray beklaagd dat hij te Venray op 2 Augustus 1908 zich met geweld heeft verzet tegen den dienaar van Politie L. H. Janssen. Eisch 21 dagen gevangenis straf. 1. P. M. V. oud 24 jaren, 2. Tb. H. C. oud 27 jaren, sigarenmakers te Venray, beklaagd dat zij te Venray op 25 Juli 1908 eene hoeveelheid gemaaide en op hoopen staande rogge, eigendom van de kinderen van den Boogaard, hebben weggenomen. Eisch voor no. 1. 1 maanden no. 2 21 dagen gevangenisstraf. En werden veroordeeld H. W. J. arbeider en M. H. arbeider, beiden te Venray. ieder 3 maanden tucht school, beiden wegens vernieling. Provinciale C'ouimiMsie ter bevordering der %7arkeiiftfoU- kerij in Limburg. De door genoemde commissie uit Enge land ingevoerde fokbeeren en zeugen werden Vrydag 2 October te Sitlard verkocht. De dieren werden aangekocht door No. I Beer, H. Harlman, St. Geertruid f80. No. 2 BOXMEER. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelharnis, W. A. van der Meulen, thans te Boxmeer. Van Amsterdam naar hier is overge plaatst de klerk der posterijen en telegrafie van der Horst. ASTEN. Op de Maandag gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 120 stuks runderen en 23 manden met biggen. De handel onder het rundvee, was slap jes en er werd niet veel verkocht, ook de biggen waren laag in prijs-, en er werd besteed van f3. tot f 5.50 naar gelang kwaliteit. UDEN. Dinsdagmiddag had hier een ernstig ongeluk plaats. Het 9 jarig zoontje van C. Klaassens wilde op den in volle vaart zynde tram springen, met het nood lottig gevolg, dat hem de voet boven den enkel, als 't ware werd afgereden. Daar het ongeluk juist gebeurde in de nabijheid van het ziekenhuis, werd hy aldaar binnengedragen en verzorgd. Waarschyn lijk zal de voet geamputeerd worden. Vrijdag werd voor den Hooge Raad gepleit over de belangrijke vraag of men bij het maken van een testament den notaris schriftelijk zijn wil kan opgeven of dat mondeling moet geschieden. Art. 986 B. W. bepaalt dat de notaris den wil der erflaters, zooals die zakelijk aan hem dooi den ei filter is opgeven in duidelijke woorden moet schrijven of doen schryven en de erflater, alvorens de voorlezing van het testament geschiede, zijn wil nader zakelijk moet opgeven in in tegenwoordigheid der getuigen. In ons geval kon de erfl iter niet spreken toen hij zijn testament maakte waarbij hy zijn vrouw tot universeel erfgenaam be noemde en had hij daarom dien uitersten wil schriftelijk den notaris opgeven. De dat de opgave mondeling en niet schrif telijk had moeten plaats hebbenRecht bank te Roermond en in liet h"f 's ilerto- genbosch achtten het testament geldig op grond dat -opgeven" ook -schriftelijk" kan plaats hebben, hetgeen ook uit de ges hied ems van het ar' ik el zou volgon. Tegen dit arrest kwam de wettelyke erfgenaam in cassatie en door mr. G. Tri pels uit Maastricht werd op bovenstaande gronden de nietigheid van het testament betoogd waarvan de deugdelijkheid door jhr. mr. f'. G. Michiels van Kessenich uit Roermond werd staande gehouden. Atlv. gen. jhr. Relhaan Marcaré zal over 14 dagen conclusie nemen. Het Koninklijk Nederlandse!» Mctereo- logisch Instituut in de BilJt deelt hot volgende mede De maximum temperatuur, Vrijdagmiddag (2 Octobe. in De Bildt waargenomen. 26.In Celsius, is de hoogste welke sinds 1849 te Utrechtde Bildt, in October werd opgeteektnd. en overtreft den vroegeren hoogstel) stand voor deze maand, 24.8o C. op j October 1886, met l,3o. Alleen <jj» 1 tot 4 Juni* en op 24—26 zijn dit j iar hoogere temperaturen voor gekomen. Bepaald in de war De lenteboden zyn teruggekeerd De ooievaars, welke reeds lang vertrokken waren, zijt thans, zeker door het zeldzaam prachtige najaarsweer in de war gebracht, teruggekeerd op hun nest op de Paradijs hoeve van Gebr. Molendijk te Ridderkerk. VnKriie munter aangehouden. Een be-Hd houwer. e«*n zekere Pob te Rotterdam, werd l-etrnpi bij de uitgifte vaneen vaisch kwartje. Bij een daarna in zijn woning gedane huiszoeking in de Binnenrottekade werden valsche kwartjes en instrumenten in beslag genomen. De beeldhouwer is naar het huis van bewa ring overgebracht. Drinkende brandweermannen. Eenige dagen geleden ontstond in een gemeente op de Veluwe brand in een dooi vier arbeidersgezinnen bewoond buis. De brandweer rukte aan doch de mannen die den brand blusschen moesten geraakten door drank misbruik (een hunner had een flesch sterken drank meegebracht) in recht viooiyke stemming. Ondertustehen zagen de vier arme gezinnen hunne niet verzekerde have in de vlammen opgaan. Ken ernstig ongeluk. Maan L 6'moigen om half zeven had de 21 jarige r ets uit Udechout sedert slechts te '8 Hertogeobosch, bij bet rangeeren bet ongeluk ttteschen de buffers te geraken. Den ongelukkigd, die zwaar gekwetst was werden de laatste H. Sacramenten toegediend, terwijl Dr- Wolff de eerste hulp verleende. Naar het gasthuis overgebracht, ts Vugts daar omstreeks 12 uur overleden Des te meer droevig is dit ongeluk daar Vugts dezer dagen in 't huwelijk zou treden. Men kan zich de droefheid voostellen van zijne verloofde toen deze Maandagmor gen vernam, dat deze overleden was. Iels nieuws in Limburg. De drnnkbestr. vereeniging -de Lim burgsche Onderwijzersclub" gaat een reuzenarbeid ondernemen, 't Betrekkelijk kleine (150) maar dappere troepje Limb Ond. drankbestr. gaat een brochure samen stellen en gratis verspreiden door de ge heele provincie. Een 60 duizendtal van deze oudersboekjes zullen overal, zelfs in het afgelegenst hoekje der provincie hun weg vinden, om daar te pleiten voor het welzyn der jeugd door algeheels onthouding van alcoholische dranken. Geestelijken, dokte, s onderwijzers, vereenigingen, de pers, allen hebben steun toegezegd, 't Boekje zal van blijvende waarde zijn, Naast artikelen over drankbestrijding zullen er opstellen in voor komen over opvoeding, hygiënisch, volks ontwikkeling enz. terwijl moederde vrouw er in vinden kan raadgevingen, huis middeltjes, recepten voor 't zelf bereiden van alcoholvrye dranken en meer wetens waardigs. Bijdragen van voormannen op drankbestrijdings, opvoedkundig hygiënisch gebied enz. zijn reeds toegezegd, terwijl alle Limburgsche onderwijzers (ook niet leden) er zeker eene eer in zullen s'ellen iets uit hunne rijke ervaring mede te deelen Het boekje zal, wat papier en druk betreft zoo goed mogelijk verzorgd worden. Een bekend teekenaar heeft mede zijn kunst voor dit doel ten dienste der club gesteld. De omslag zal door hem van eene passende teekening voorzien worden. De kosten er uitgave zal de club zien te dekken door subsidie's, particuliere bijdragen en de opbrengst van ndvertentiën, tusschen den tekst te drukken. Dat de uitgave van dit allernuttigst boekje moge slagen is zeker de wensch van ieder, die het wel meent met 't lichamelyk, geestelijk en digen steun en daardoor met haar nuttigen aibeid. 't beste succes Moortl. Dinsdagnacht is bij gelegenheid van de Leeuwensche kermis de 20jarigo onge huwde Gerritsen doodgestoken. Woensdag morgen werd zijn lijk gevonden. De dader R. heeft bekend, doch is voortvluchi g. Omtrent den moord to Leeuwen tnelut men nader Sinds eenigen tijd bestond er eenige verdeeldheid tusschen de L.'s vrienden van G. en andere dorpelingen, die zich Zondag vöór de kermis in woordenen bedreigingen uitte. G. ging Dinsdag om 4 uur naar de kermis en verliet in gezelschap van de L.'s en anderen om 11 uur het café de Kok. Een 25 meter verdor ontstond een gevecht van een heel troepje en werd G. door de heg in den tuin van den heer Sengers geworpen. Vermoedelijk is hem daarna de doodelijke steek in den rugstreek toegebracht. Eerst tegen 8 uur kwam de politie aan de ouderlijke woning van G. in de Veldstraat te Wamel zeggen, waar hy lag. Twee broeders hebben hem op de hondenkar gehaald en zijn toen eerst dr. Van Hagen gaan roepen, die vlak by de plek woont waar de gewonde gevonden werd. Hij was toen nog by kennis, maar overleed kort na de behandeling. De justitie uit Tiel ging Woensdag naar Leeuwen. Haar onderzoek duurde van half twee tot half acht tal van per sonen werden gehoord, doch arrestaties hadden er tot nog toe niet plaats. De vermoedelijke dader R. is 35 jaar oud en gepasporteerd Indisch militair. Hij, noch de verslagene staan onverdeeld gunstig bekend. Een vriend van den verslagene te Tiel bevestigt de mede- deeling, dat er sinds lang wat broedde, door de verklaring, dat G. zich Dinsdag morgen te Tiel een vlijmscherp mes aanschafte Duur Itrood. De oorlogsgeruchten in den Balkan bobben den Belgischen molenaars en bak kers den schrik om het lijf gejaagd. De grootste helft toch van het koren, dat de Antwerpsche havens binnen komt wordt uit de havens van de Zwarte Zee, Varna en Burgas uitgevoerd. Het uitbreken van een oorlog juist op liet oogenblik, dat de oogst verscheept moet worden, zou groote moei» lykheden kunnen teweegbrengen. Een aardappcljasser. Tot nog toe werden de aardappels voor de manschappen van het 7e regiment infanterie, schoongemaakt door vrouwen, die daarvoor bezoldigd werden. Nu heeft men evenwel een schilmacnine aangeschaft Deze machine is te Veenhuizen aan de werkinrichting vervaardigd. Of hij zal voldoen moet het gebrjfik leeren. De 11 v"> Een zonderlinge Zekere De J. te Leerdam door het Hof te Arnhem veroordeeld tot een gevangenis straf van 3 maanden is dezer dagen opge roepen om 7 October zijn straf te gaan uitzitten. Veroordeelde zal aan deze uitnoo diging niet voldoen, zooals hy in een adres aan H. M. de Koningin en aan Min. van Justitie zegt. omdat indien hij zelf den moed tot zelfmoord mist. zijn mooder hem zal dooden. Buiten den veroordeelde om worden pogingen aangewend om door een der Kamerleden den betrokken minister in Je Tweede Kamer over dit vonnis te inter pelleeren. Spiritusdr inker Maandagavond werd in zwaar beschon ken toestand aan den politiepost in de Galerij te Rotterdam, gebracht de zwer veling B. S., een bekend spiriiusdrinker die meestal verblijf houdt onder de hulpbrug aan de Delftsche poort. In den politiepost kreeg de beschonkene het zoo benauwd, dat men zyn ovei brenging naar het ziekenhuis noodig achtte Bij aankomst aldaar bleek hy reeds overleden te zyn. Hel lluilemi raadslid. Het Bossche Hof deed uitspraak in zake E. II. M, v 'ff, 55 jaar, leerlooier te Roosendaal, in appèl van een vonnis der rechtbank te Breda waai by hy wegens het s'oren eener geoorloofde openbare vergadering werd veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf Dit vonnis is vernietigd ten opzichte der straf. Beklaagde werd nu veroordeeld tot eene boete vau f 60, subs. 12 dagen hechtenis. man R K i R erfgenamen bij versterf betwisten de zedelijk welzijn van Limburgs jeugd. rg cn wettelijkheid van het testament, opgrond^ Wy wenscheu do club derhalve veelzy Geopereerd varken. Een veehouder te Diever heeft eigen handig een operatie geprobeerd op een oud varken, 't Dier had in zijn gulzigheid zich verslikt in gekookte aaidappels, waarvan een in den slokdarm vast bleef zitten. Langs den hals heeft men nu een insnijding gemaakt van ruim 20 c. M den aardappel in den slokdarm stuk gedrukt en achteruit geschoven. Dit gebeurde jl. Maandag. Dinsdag at het beest weer een weinig en nu Woensdag weer volop. Ook loopt het in de weide, alsof er niets gebeurd is, met een krul in den staart. Geneest de wonde, dan is het dier zeker behouden. B. K. miliciens Het i3 den minister van Oorlog gebleken, dat or verschil bestaat in de toepassing van het bepaalde omtrent de Roomscb Katholieke heiligedagen. Ten einde daarin eenheid te brengen is bepaald, dat op de feest- en heiligedagen hierboven bedoeld de R. K. Militairen, zooveel slechts doenlijk, van alle militaire diensten moeten worden vrijgesteld, en die dagen mitsdien voor de genoemde militairen moeten beschouwd worden als te zijn Zondagen. Op een ilcla. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van W. baron van V. tot V. door de rechtbank te Arnhem tot geldboete veroordeeld wegens het rijden op een ry- wiel zonder dat ten minste één hand aan het stuur werd gehouden. Een aanklacht ingetrokken. Men meldt uit Roosendaal Naar wy vernemen is op verzoek der beleedigde party, den burgemeester dezer gemeente, de aanklacht tegen het raadslid E. v. W.. wegens het uiten van infame beleedigingen aan zijn adres ingetrokken. Politiehonden. Dat men met politiehonden voorzichtig moet zijn leert een historie uit Brussel. Voor eenige dagen liepen 'a morgens vroeg twee agenten, vergezeld van hun honden in het Kamerenbosch, toen de beesten zich plotseling op twee raanDen wierpen, d:e in een pad liepen te speuren alsof zij wat kwaad in den zin hadden. Zich door de honden vervolgd ziende, zetten zy het op een loopen. De agenten bevalen toen te blyven staan. Een van de mannen deed het en dadelijk legde de eene hond zich aan zijne voeten, zich tevreden stellend met de bewerking. De andere vluchteling was spoedig ingehaald. Gelukkig had de hond een muilkorf aan. Woedend op den hond, trapte de man eenige malen naar den kop van het beest, met het gevolg dat de muilkorf losging en liet woedende beest zich op den trapper wierp, zijn tanden in diens lijf zettende en niet loslatende, voor de agenten ter plaatse waren. De beide mannen werden naar het bureau gebracht, waar weldra bleek dat zij eerzame wandelaars waren, die zich oefenden voor den aanstaanden wedloop. De hond, die zich zoo schromelijk ver giste is in observatie genomen. Ike kapitein van köpeniek. De kapitein van Köpeniek, die thans in Leipzig schynt te vertoeven, heeft tegen over een medewerker van de -Leipz. Abendzig. verklaard, dat er veel nonsens over hem geschreven is. De geldinzame lingen te zijnen bate bobben maar 2400 mark opgebracht, en ook heeft hy geen reruenerfeuis van een dsnae gekregen, heeft men hem een jaarüjksche rente van 100 mark geschonken, maar die hangt vac den wil van oen nog levend persoon af en kan iederen dag ophouden. Ie Boetapest heeft Voigt overhoop ge legen met zijn impressario, omdat de man er op stond, dat ex- kapitein in 't publiek zou optreden, ofschoon dit contractueel was buitengesloten Toen zijn verblijf in die stad bekend werd kwam een gansche zwerm theaterdirecteuren op hem aanvlie gen, maar nooit wil Voigt zich op een tooneel vertoonen. omdat hij dus doende do overheid, die hem zoo mooi behandeld had, in 't gezicht zou slaan. Verder vertelde do schoenmaker, dat men hem reeds de onmogelijkste voorstel len bad gedaan. Ook had men hem aan geraden, toen een schoenwinkel te openen, maar, zegt Voigt, dan komen er wel honderden om den kapitein van Köpeniek aan te staren maar niet om wat te koopen. Wat hy nu doen gaat weet hy nog niet precies. Hy wacht maar af, tot er iemand hem een aannemelyk en zaak kundig voorstel doet waar niets van recla me inkomt. Oorlog; lunchen Turkije en Bulgarije Het is nu al eenige weken achtereen, dat er geharrewar heerscht tusschen Turkije en Bulgarye. Een geschil, dat zeer gecompliceerd is en waarby velen en velerlei belangen betrokken zyn, houdt beide landen ver deeld. En nadat eerst een onafgebroken stroom van verwarde, tegenstrijdige, veelal niet te controleeren berichten en geruchten gevloeid had, komt thans het telegrafisch bericht uit Sofia, dat Bulga rye zich te Tirnovo, de -oude hoofdstad, tot een onafhankelijk koninkrijk gepro clameerd heeft. De afkondiging van de onafhaukeiykhsid geschiedde te Tirnovo onder het geroep van -Leve de Tsaar van Bulgarije", welken titel Vorst Ferdinand van Bulgarye thans heeft aangenomen. Een bevel tot mobilisatie is nog niet gegeven. We doorleven tegenwoordig een periode van spanning. Zal de onafhankelykverklaring van Bulgarije bet sein tot eeo oorlogsverkla ring van lurkije of zal dit ryk berusten? V olgens verschillende berichten zal uit dit feit bepaald een oorlog volgen tusschen Turkije en Bulgarije.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2