UitgeverW. A. Munckhof, Venray. Turf als Strooisel. Een grappige vergissing Zaterdag- IQ October IPOS. QDstp Jaargang- No. 42. Is de politiek uit den booze Meng-elwerk. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: Zoo donken sommigen, wijl anderen zich wijden aan de politiek met opgewektheid van harte, voor gemeente, provincie en staat. Ik doe niet aan politiek, hoort men vaak zeggen en dan meenen velen zich een testimonium van edelen zin en reinheid des harten uit te reiken. Zoo zijn er die bepaald afgeschrikt worden door hetgeen zij om zich heen zien gebeuren, dan hebben zij nog niet het recht hen, die wel aan politiek doen, van minder edel beweegredenen te verdenken, hen minder nobel te achten dan zich zelf. Niet aan politiek doen is volstrekt geen omstandigheid, waarop men zich in algemeenen zin beroemen mag. Dat kan zelfs in bijzondere gevallen plichtsverzuim heeten vooral waar men als 't ware is geroepen zijne middelen ter beschikking te stellen van de gemeente, de provincie den staal, die hen roept. Ieder voor zich ».elf en God voor ons allen is een doemwaardig beginsel, dat men eindelijk maar eens voor goed uit de taal en uit de maatschappij moest verbannen. Men behoort er gemeenschapogevoel op na te houden en zich af te vragen wat men tegenover de gemeenschap verplicht is, wanneer men door de stemme des volks wordt geroepen. We spreken niet van hen, die den boel maar laten waaien. Dat kunnen zij niet verantwoorden noch tegen over zichzelf noch tegenover de gemeenschap. Ieder moet op zijn post zijn en geven wat hij bieden kan in oprecht» heid des harten en met al de kracht, die van hem kan uitgaan. Dat achten wij plicht. Ilct turfstrooisel neemt ingevolge (urfsoorten hebben be ezen, dat de »stal echter zeer' Tegen het gebruik van turf strooisel onder paarden en vee heerscht meermalen nog een groote, echter geheel onrechtvaardige af keer en kost het soms moeite vooroordeelen tegen dit gebruik te overwinnen. Bij gebruik zal 't echter na verloop van slechts enkele maanden blijken, dat de vrees betreffende dit gebruik ongegrond is en zal men ervan overtuigd worden, dat Turfstrooisel het beste, doelmatig ste en prijzenswaardigste strooisel is, waarvoor de volgende gronden zijn aan te voeren Ziet oogenschijnlijk op het eerste oogenblik een schoone en zuivere stal met stroolager er aangenaam uit, Turfstrooisel is toch in werkelijkheid veel reiner. Betreedt men eenen stal waar stroo wordt gebezigd, dan stroomt ons dadelijk eene scherpe, bijtende ammoniaklucht tegen. In den stal echter waar turfstrooisel wordt gebruikt, vindt men steeds een reine reukvrije lucht. zijn buitengewoon absorbeervermo- gen alle vochtigheid op en houdt gelijktijdig door zijre desinfectee- rende eigenschappen de stallucht rein. Ingevolge zijn groot absorbeer- vermogen en antiseptische werking vormt het turfstrooisel een uitstekend voorbehoedmiddel tegen hoefziekten. Behooren in groolere paardenstal len met stroogebruik straalziekte, zgn. rotst raai en weeke of teergevoelige hoeven tot de dagelijksche verschijningen, in de stallen waar turfstrooisel wordt gebruikt en volgens voorseürift behandeld, zijn dezelve zoo goed als onbekend. Het turfstrooisel geoft hierin de gunstigste uitkomsten. Turfstrooisel is aanerkend het beste en voordeeligste strooisel voor paarden eri vee. Is veel goedkooper en beter dan stroo. Absorbeert de vochtigheid waardoor het steeds een droog, zacht en warm leger voor de dieren is. Ammoniakopnemend, daardoor steeds reukvrije stallingen. Stikstof houdend, geeft daardoor waardevolle mest, hetwelk in de laatste jaren duor de iant?i;oüwers, groentente en tuinlieden zeer werd gezocht en graag aan llinken prijs opgekocht. Van dit turfstrooiselmest worden jaarlijks meerdere honderden wagons van uit Duitschland ingevoerd Turfstrooisel verdrijft alle moge lijke ongedierte uit de stallingen, geeft niet 't minste brandgevaar en heeft voor de opbewaring door zijne aste verpakking in geperste balen zeer weinig plaats noodig. Dit is van groot belang voor de steden, waar de bewaarplaatsen meestal toch al niet groot zijn. De gebruiksaanwijzing voor het turfstrooisel is zoo eenvoudig mogelijk Men verwijdert des morgens in den stal met den riek het door het stallen vochtig geworden turfstrooisel die meestal dan op een zijde bijeenligt en slechts uit twee tot drie rieken vol bestaat. Het nog droog zijnde wordt verspreid. Polken dag wordt 4 kgr. per paard nieuw bijgestrooid, hetgeen heel voldoende is. Om de 14 dagen wordt het strooisel in dier voege bijeenvergaard dat de steeds drooggebleven restanten in den stal blijven liggen. Met stroogebruik is men steeds veel en veel duurder uit, of de prijzen van het stroo- op of afgaan, zoodat ook daarom hot gebruik van turf strooisel verre boven stroo te verkie zen is. Aangehaalde en meer andere voordeelen voor 't gebruik van turf als strooisel tegenover stroo, zooals 0. m. vermindering der gevallen van koliek, zijn waardevol gebruik in den landbouw enz. hebben bij vele verbruikers dan ook de voordeelen overwonnen, zoodat elk paarden- bezitter het gebruik van turfstrooisel warm kan worden aanbevolen De door verschillende verbruikers gemaakte proeven met meerdere Helenaveener turf de beste is, wijl dezelve uiteen zachte, larigvezelige, drooge en veerehde massa bestaat, die de meeste vochtigheid opneemt, het minste stuift, en de dieren het beste leger biedt, in 't gebruik het voordeeügst is boven alle anderen en daardoor het goedkoopst. Behalve het turfstrooisel (grof) wordt nog gefabriceerd, het turfmeel (fijn) hetgeen ook als strooisel kan worden gebezigd 't is echter daar voor niet zoo doelmatig als het grof strooisel, is ook iets du'irder in prijs en wordt meer speciaal f ebruikt voor 't isoleeren van ijskelders, op bloembedden, in privaten, zelfs voor bedleger voor zieken. Hot turfmeel wordt nok met het meeste succes gebezigd in kippen rennen, hoender- en dr.venparken niet alleen voor het houden van een zuiveren bodem, doch meer voor het verwijderen van in genoemde rennen of parken veel voorkomend onge dierte. Bij degelijke behandeling van dit tuifmeel met de meststoffen der hoenders en duiven c ;ten enkele hoenderparkljouders e dusdanige sukstolnoudeniiu mestte, to ver krijgen, welke de hier gebruikt wordende guano bijna evenaart en voor groententeelt van groote waarde is. Wordt reeds sinds vele jaren in Duitschland, Frankrijk, België en Engeland het turfstrooisel bijna door ieder paardenhouder gebezigd hier te lande is men ef in de laatste jareu ook meer toe over^ gaan. Vele paardenhouders in de Limburgsche steden hebben het goede voorbeeld gevolgd en er reeds meer deze voordeelen van genoten. Voor hen is 't gebruik dan ook dubbel aan te bevelen te meer daar zij ais wonende in de nabijheid der turfvelden, van een goekoope spoorvracht kunnen prufiteeren. Op meerdere plaatsen, 0. a. te Venlo en Blerik is het den paardenhouders al zeer gemakkelijk gemaakt, daar dezelve het turf strooisel met enkele balen kuDnen koopeu. Over het gebruik var. turfstrooisel en zijne mestu aarde schrijft de Eerw. heer Roes, adviseur van den Christ. Boerenbond te Deurne in zijn met duizendtallen verspreide boek «Bemesting op Zandgrond" (Deurne Jan. 1908) 0. m. het volgende «Waarom zou men geen turf strooisel gebruiken «Turfstrooisel mag hoogstens 30 «pCt. water hebben, zuigt bet 23 «maal zooveel op als stroo en «bewaart de mest goed. Turfstrooi- «selmest werkt goed en lang. Nu het «stroo duur kan verkocht worden, «mag men wel eens ernstig na- «denken het turfstrooisel in te «voeren Het turfstrooisel is zeer «aanbevelenswaardig, omdat het als «het goed in den stal nat geworden «is, een goeden mest geefr. «De mestwaarde van turfstrooisel «op zich zelf. voor dat 'net in den is geweest, is «gering, daar de stikstofhoudende «stoffen die erin zitten, weinig of «niet voor omzetting vatbaar zijn «maar... Turfstrooisel is meer waard «voor de vermeerdering van humus/ PEEL voor Vknrat 50 0. franco per post 65 c, voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers Q c. MAAS van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 e.. »Eeu knap meisje mot een bruidschat van 300000 francs, woonachtig op het platteland wenscht met een officier of ambtenaar te huwen. Met tusvcberipersonen wordt niet onderhandeld. Brieven onder de letters T. T. 333 poste restante, Madaleine." De advertentie kon men reeds verschei dene jaren achtereen in een Pai'ijsch blad lezen. Elodie Rabotteau, de bedoelde jonge dame is, helaas, nog altijd ongetrouwd. Dat ze op het platteland woont is maar half waar, want haar vader is vrederech ter in St. Colomban, een klein stadje in Beauce. Maar bovendien, onder ons gezegd Elodie is evenmin knap als fijn beschaafd en de 300000 francs zijn slechts een erfenis in spe, welke van een oom moet komen, die weliswaar vrijgezel is. doch pas veertig jaar telt en zich mag verheugen over zijn lizer sterk gestel. ruveneens is lieigeeu or omtrel»* schenpersonen gezegd wordt, bodrog. vVant T. T. 333 is in werkelijkheid Theodore Tradivel, huweiijkmakeiaar van beroep, die, wijl vele cliënten een rechtvaardigen afschuw hebben van het obscure en ont nuchterende iuterieur van een kantoor, zijn zaken schriftelijk afdoet. Op zekeren morgen van het vorige jaar zei Rabotteau tot zijn trouw: Tradivel zendt mij een langen brief, waaruit ik je het voornaamste zal mede- deelen. Met ai ht dagen beginnen de ma noeuvres in deze streek en St Colomban is aangewezen als kwartier voor een halve batterij der artillerie van Vincennes. Deze kapitein Lecomte, wil trouwen met een meisje van buiten Parijs. Begrijp je Natuurlijk zei zijn vrouw. Maar hoe als deze officier zich ten slotte Ook op het platteland wil vestigen Wy hebben immers besloten, dat we Elodie alleen naar Parijs zullen laten trouwen, opdat we on6 •Jaar eenmaal kunnen vestigen. Dat zou eene onvoorziene zwarigheid zijn. Jij ziet in alles en overal slechts zwarigheden, zei Rabotteau. Laten we eerst maar Eiodie uit huwelijken Tracht daarom aan onze huishoudelijke o.rigevin wat meer praal en gezelschap te geven. Je moet beslist met de kleine naar Chateaudun gaan om haar eene nieuwe japon te laten maken. Vergeet niet bij deze gelegenheid een pianostemmer te bestellen, dat hij hier komt en je moest eigenlijk ook een tweede dienstbode huren, opdat onze keu kenmeid niet aan tafel behoeft te bedienen. Mijn hemel zuchtte madame Rabot teau,. wat een onvoorziene uitgaven Dat spreek ik niet tegen, antwoordde Rabotteau, maar wil je Elodie aan den man brengen, of niet Ze is reeds, goed geteld, zeven on twintig jaar en sedert acht jaar presenteeren wij haar aan alle vrijgezellen in den omtrek, en van de weduwnaars maar te zwijgen. Men moet van deze gele genheid gebruik maken, zoolang het nog ijd is. Aan het werk dus; mijn waarde Voor alles zal ik den maire op mijn hand zien te krijgen, dat hy ons den kapitein in kwartier geeft. Den eersten September weergalmde de vlakte van Colonban van kanongebulder en tegen drie uur des namiddags bemerkte men in het stadje het naderen der halve batterij. Het huis van den vrederechter was om zoo te zeggen van den kelder tot den zolder gereed voor den aanval. De kamer van den kapiteiu was zoo comfortable mogelyk ingericht. In deu paardenstal lag minstens 1 meter hoog frisch stroo En uit het keukenvenster droDgen zuike veileide- lijke geuren naar buiten dat menig eerzaam burger van St. Colomban vol begeerlijk heid zijn stap verlangzaamde, ais hy 'bet huis vau Rabotteau voorbij moest. Het duurde ook niet lang; of de kapitein verscheen by het tuinhek. De manier, waarop men zich op dit gewichtig oogen blik zou vei'toonen, was tot in de kleinste bijzonderheden vooraf geregeld. Rabotteau zat onder de accacia en las de -Reveu des deux Mondes", zijn vrouw wa3 niet ver van hem bezig trossen wijndruiven af te knippen en achter de witte mouseline» gordijnen van de salon liet Elodie op een afgesproken teeken- de aria weerklinken, welke Ambroise Thomas misschien in een zijner slechtste oogenblikken gecomponeerd heeft. Daarheen, daarheen. Mocht ik met jou, geliefde gaan Toen hy den hoefslag van een paard hoorde, legde Rabotteau de -Revue" weg en zijn vrouw liet de bevallig opgeheven schaar zinkeu. Maar reeds was de kapitein van het paard gespringen en naderde hij het paar met de képi in de hand. Mevrouw, begon hy, sta my toe. dat ik mij zelfs voorstel, kapitein O, u bent al voorgesteld meneer, Lecomte. We hebben u al verwacht. I)e officier boog met een beleefden glimlach, en drukte Rabotteau de hand. Daarop braent men b naar da stïon on-maakte zoodoende Elodie erg verlegen die blosend met zingen ophield en een gezicht zette, alsof ze eerder aile mogelijke andere dingen had verwacht, dan dat er een officier was binnen gekomen. De kapiteiu wilde als bescheiden en be- leef! man in het hotel gaan eten, maar men maakte 't hem duidelyk, dat dit voor hen een beleediging zou zijn, welke nooit vergeveu kon worden. Onnoodig te zeggen, dat het diner eeo overvloedig feestmaal werd. Bij het dessert scheen het de vier peisonen, alsof zo elkaar reeds tien jaar kenden, en de kapitein was overwinnaar over de geheele linie. Het zou trouwens ook moeilyk zijn geweest een beminnelijker mensch te vinden dan hy was. Hy haJ alles voor hy was zeer knap van figuur, had uit stekende manieren en was zeer intelligent. Alleen zou een onpartydig waarnemer hebben opgemerkt, dat hy ongetwyfeld boven het niveau van zijn gastheer en diens vrouw en dochter stond, Maar dezen dachten er natuurlijk in de verste verte niet aan om zulk een opmerking te maken. Toen de officier om tien uur naar zijn kamer was gegaan, gaven de ouders elkaar hun meening over kapitein Lecomte te kennen. Zulk een schoonzoon heb ik my altijd gewenscht, verklaarde mevrouw. Hy is zeer zachtaardig en heeft gcede manieren. Geen bluffer, die altijd zijn sabel laat rinkelen, zooals de anderen, en daarbij ben ik overtuigd, dat hij ook geld heelt, hy heeft immers den koddebeier, die hem den weg naar hier wees, twee francs fooi gegeven. Myn waarde, antwoordde Rabotteau heel deftig, daarin is niets buitengewoons. Men herkent dadelijk de officieren, die van de polytechnische schoei te Parijs zyn gekomen. Zij zijn soliede, kalm en verdraagzaam, Heb je opgemerkt, dat hy zooveel tact bezat oiu niets van zijn huwelyksplanneii te laten uitlekken t Men had Rabotteiu kunnen antwoorden, dat daarvoor een goede reden bestond, de kapitein had in 't geheel niet aan het woord kunnen komen. Gastheer en gast vrouw en hun dochter hadden onophoude» lyk gesproken. Den volgende morgen, toen hy om vijf uur van zijn kamer naar beneden kwam, wachtte Rabotteau reeds op hem om naar de ontbijttafel te gaan. Slot volgt. "V

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1