Limburgsch Nieuws. Gouden Priesterfeest Z. H. Paus Pius X. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. De liarde wet. 'ii meliten-buiteiihporiglieid, men, gft 5k getroost sterven; maar het kerk to toonen, eindigde hij zijne geest- volgende ontleend doet mij pijn te denken dat gij u hebt laten gevangen nemen om mij dien brief te brengen. Zij zullen u niet levend uit hun handen laten gaan. Ge hadt niet moeten komen. Toen wendde Jean de Loudec zijn schoon fier gelaat tat haar en zeide met verwon dering in de wijd geopende oogen. Maar arme Perrine niet terugkomen Ik had het toch beloofd driftige rede. voornemen bestaat, om. Na" het Lof plaatste de Zeereerw. Pater verband met den zeer bouwvalligen toestand Guardiaan zich met zijne assistenten en de Paters, voorafgegaan door de studenten mede in VAN De Ltchtstoet, welke 11. Zondag zou gehouden worden, ter herdenking van het 50jarig priesterfeest van Z. H. Paus Pius X, doch wegens omstandigheden moest worden uitgesteld, is thans bepaald op Zondag 27 September. 's Namiddags om half 6 zal in de Muziekzaal eene feestrede gehouden worden. Na afloop hiervan stellen de deelnemende gezelschappen ïich in volgorde op in de richting van -De Gouden Leeuw'. Bij loting is de volgorde van den Lichtstoet bepaald als volgt A. Rijwielclub. B. Fanfare -St. Cecilia." 1 Belgische Vereeniging. 2 Schutterij »'t Hof'. 3 Sociëteit -De Bijwaaiers". 4 Handboogschutterij -Diana". 5 St. Joseph-Gesticht. 6 Handboogschutterij -St. Anna". 7 Ludovicus Vereeniging. 8 Volksbond. 9 Handboogschutterij »St. Hubertus". 10 Kaartclub -Ons Tijdverdrijf'. 11 Metselaarsbond. C Fanfare -Euterpe". D Feestcommissie. Heeren Geestelijken. Gemeentebestuur. Kerkbestuur. Armbestuur. St. Vincentius-Vereeniging. 12 Vereeniging -Ons Genoegen.' 13 Timmerlieden. 14 Arbeidsbeurs. 15 Brandweer. 16 Voetbalclub «Hensenio". 17 Handboogschuttery -St. Joris",, 17a De Rustige Zandakkers. 18 Kruisverbond. 19 Kaartclub -Gezellig Samenzijn," 20 Boerenbond. 21 Schuttery -St. Anna." Te volgen weg Muziekzaal. Verlengde Schoolstraat, Langstraat, Korte Paters- laan, Patersstraat, Groote Straat, om de Groote Markt, Hofstraat Eind, Heuvel. Eindstraat, Schoolstraat, Henseniusplein, Henseniusstraatje, langs v. d. Boogaart's Muur, KruiseD, Op de Kruisen zal de stoet zich ont binden. Van 8i/z9 uur Muziekuitvoering op de Groote Markt door -Euterpe" en »St, Cecilia". Om 9 uur Muziekuitvoering op het Henseniusplein door beide Fanfare's. Beide pleinen zullen evenals het Raadhuis prachtvol verlicht worden. Om 9i/z uur Vuurwerk aan de Patersbleek. De Feestcommissie twyfelt er geen oogenblik aan of Venray's Burgerij zal haar steun verleenen om dit grootsche feest waardig te vieren, en zonder eeiiige wanorde of wanklank te doen verloopen. Waarschuwing De Feestcom missie icaarschwct het publiek tijdens het afsteken van het vuuruserh zich niet te begeven binnen de omheining van de Patersbleekmaar als toeschouwer te blyven staan op de. het bleekveld om ringende wegen. Zy beveelt der Pleinen in de bescherming van eenieder aan. opdat fakkels, ballons en transpiranten, ongeschonden blgven. met hun drapeau, voor de versierde beel tenis van Pius X, welke zich in zee van licht baadde. Van weerszijden hingen in vierdubbele rij kaarsenkettingen langs het beeld, terwijl boven den troon in kaarsen- licht schitterde Pius X. Als stonden zij voor den troon van hun beminden Vader werd thans vol geestdril een feestlied gezor.gen, dat voor deze go legenheid gemaakt was. Steeds vuriger en vuriger volgden de verzon elkander op. eindigend met deze woorden O Grijze Vader en Leeraar, O Koning en Priestervoist, O Pius, hoor onze zanden Hoog boven het stormen loeien Klinkt 't eeuwig zegelied -Ziet de eeuwen gaan en komen De Pausen sterven ni-1". Wuailijk treilend voor het Christenhart is zulk oen 'nulde. Op de gebruikelijke wijze vierde het Genootschap der H. Kindsheid alhier Zondag haar gewoon jaarlijksch feest. Omstreeks 10 uur trok vanuit de Zusterschool een overgroote kinderstoet voorzien van gekleurde vaantjes, begeleid door Eerw. Zusteis en heeren onderwyzers en voorafgegaan door de Fanfare -Eu'erp» naar de Parochiekerk, alwaar eene plecl tige Hoogmis weid opgedragen. De Weleerw. Pater Peeters, beklom na hot Evangelie den kansel en 'schetste in eene schoone rede het groote doel der H Kindsheid, hierby de geloovigen aan sporende, om steeds hun geldelyken steun aan dit H. Genootschap te verleenen. Na de H. Mis trok de stoet naar het Gymnasium, alwaar hij ontbonden werd. Des namiddags om 3 uur trok men weer in dezelfde orde kerkwaarts. Onder het plechtig Lof hield de Wel eerw. Pater Rochus de feestrede, die een woord van dank richtte aan allen, die dit schoone liefdewerk steunen. Ook wij bevel-n dit kleine Missiewerk ten zeerste aan in de milddadigheid van Venray's Katholieken, Gisteren is door Ged. Staten goed gekeurd het besluit van den Gemeenteraad alhier, aangaande de verpachting der Peel aan de firma Lamaison, Bouwer en To. Verhoeven te Utrecht, VENRAY, 26 September 1908 't Was Zondag feest in de Paters kerk, een schitterend feest Pius X ter eere. Onder een troon van geel prijkte de buste van Pius X tusschen palmen, groen en bloemen. Om 8 uur werd de plechtige Hoogmis opgedragen door den Zeereerw. Pater Guardiaan met assistenten en cantoren. Feestelijk klonk na de H. Mis het -Te Deum". Des avonds om 5 uur was het plechtig Lof. Door den Zeereerw. Pater Anacletus Nielen werd een gloedvolle feestrede ge houden. Te Deum laudamus U o God loven en pryzen wij. aldus begon de rede- Daar, en in bezielende taal, met fijn gekozen woorden, schetste hij ons den Paus als leeraar, als goede Herder, doch vooral als Priester. Steeds vuriger klonk het van zijne lippen Te Deum laudamus, U o God loven wij, dat Gy ons zulk een Paus) geschonken hebt. Met een aansporing om ons steeds trouwe zonen van de katholieko Zaterdag 3 October a. s hoopt de Eerw. Broeder Bernardinus Chiefs in het Franciscanerklooster alhier, den dag te herdonken, waarop hij vóór 40 j r<-n bet kleed van St. Franciscus mocht ontvangen. Voor de Rechtbank te Roermond stond Dinsdag o, a. terecht P. J. L. oud 45 jaren, daglooner Ie Venray, aangeklaagd van den 28 Juni 1908 te Venray J. Hoedemakers en M. H. Wijnhoven te hebben mishandeld en verwond. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. En werd veroordeeld H. v. D. arbeider zwervend, 7 maand gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest wegens diefstal en wederspannigheid gepleegd te Venray. Loting voor de \nfionule Militie. De Commissaris der Koningin in Limburg heeft bepaald, dat de Loting voor de Nationale Militie dit jaar zal plaats hebben op de volgende dagen te Venray in de Muziekzaal. 21 Oct. te 10 uur voor Wanssum, te half 11 voor Venray. to Horst in de Harmoniezaal, 19 Oct.. te 10 uur voor Broekhuizen, te 11 uur voor Horst; 20 October, 10 uur voor Meerlo, 11 voor Grubbenvorst, half 12 voor Sevenum te Bergen op het Raadhuis, 22 October te 11 uur voor Bergen te Gennep in het Schoollokaal, 23 Oct. te half 11 voor Mook. te 11 uur voor Ottersum, te 12 uur voor Gennep TIENRAY. Hier zullen zich binnenkort Eerw. Zusters Trappistinen van het H. Bloed, van Beek en Donk (vroeger te Panningen) komen vestigen, om hier voor- loopig eene bewaar- en naaischool te openen. Hoofddoel dezer stichting is even wel het oprichten van een missiehuis. Tienray werd tot zetelplaats van deze stichting uitverkoren, omdat er jaarlijks duizenden pelgrims uit het naburige Duitsehland O. L. Vrouw van Lourdes in het Nederlanusche -Klein Lourdes" komen vereeren en er derhalve gunstig uitzicht bestaat, dat onder de vrome Duitsche jongedochters, welke hier met de nieuwe stichting zullen kennis maken, niet weinige roepingen tot het klooster en missieleven zullen gewekt worden. De aloude bedevaartplaats, heinde en verre bekend om de talrijke buitengewone gebed8verhooringen en wonderbare ge nezingen, zal ten gevolge van deze nieuwe stichting ongetwijfeld nog io aanzien toe nemen en steeds meer pelgrims tot zich trekken. De cavalerie Limburg uit der kazerneeiing en stalling te Venlo de daar garnizoenhoudende cavaleiie te ver plaatsen, en evenzoo, ter betere dislocatie, de cavalerie uit Roe inond naar een meer gunstig gelegen plaats over te brengen terwijl dan te Venlo en te Roermond het infanterie-garmzoen zou worden uitgebreid. Verbetering en aanbouw van kar/.ernee ring te Venlo en te Roermond is dan nood zakelijk. Voor wat de infanterie betref', bestaat het voornemen om wanneer de gelegenheid daarvoor te Harderwijk be schikbaar komt aldaar het thans te Geertruidenberg garnizoenhoudende ba taljon infanterie te, logeeron. Omtrent de plaatsen waar na de verplaatsing het 2de regiment huzaren in garnizoen zal komen, bestaat nog geen zekerheid, aangezien zulks voor een deel nfhankelyk zal zijn van de medewerking, die van de verschillende gemeentebesturen verkregen zal worden voor de beschik baarstelling. van terieinen voor kazerne bouw en voor liet houden van oefeningen. NEER. Een milicien van hier, welke voor herhalingsoefeningen te 's Bosch onder de wapenen is, toonde zich in de laatsto dagen erg zenuwachtig, vooral wanneer er gesproken werd over de mijnramp te Eygelshoven. Zondagnacht werd hij plotselin,' krankzinnig, in diermate, dat hem worden aangedaan. MAASTRICHT. Zondagmorgen is uit de Zuid Willemsvaart het lyk opgehaald van den 44jarigen machinist aan Rutlen's bierbrouwerij Louis Piht, die aldaar sedeit bot begin de. De ui ij ii i'ii ui ie LrfseMioven. Er loopen te Heerlen hardnekkige geruchten, dat de mijnramp Ie Eygels hoven aan kwaadwilligheid zou te wijten zijn. Er zouden reeds diie arrestaties hebben plaats gehad. Nader wordt gemeld Het ambtelijk ondeiz'i k heeft aangetooi d dat er van misdrijf geen sprake is. Van het bericht, dat te Sittard drie verdachten in verhand met de ramp zouden zijn gearresteerd, is bij du justitie niets bekend. WANROY. Maandagmorgen had hier een ernstig ongeluk plaats. Een zekere P. R. knecht by den landbouwer P. 1). bi acht met de kar een zak met graan naar den molen. Wijl de zak wat te vol was kon bij niet goed aan de lus van het op haaltouw vastgemaakt worden. Toen de zak bijna boven was, schoot hy los en plofte naar beneden, waar hy zoo onge lukkig op d«-n knecht terecht kwam, dat dezen zijn leen bovon de knie totaal ver brijzeld werd. Met de werkzaamheden voor de nieuwe kerk alhier, heeft men doze week voorgoed een begin gemaakt, 't Is voor den kundigen algemeen guns'ig bekenden aannemer, den beer Krekelberg te Maas- het wambuis raoi si I bracht te hopen, dat de winter niet streng is, dan kan 't werk beter vorderen, en -tijd is geld", zegt het spreekwoord. MILL, Een treurig ongeluk bad hier plaats. De heer Van Ophoven, eigenaar der groote ontginning -de Princepeel", rige week vermist I werd, op jacht zijnde, dooi-een vriend, bij werd. I),e marechaussee'* hebben een I ongeluk in het oog getroffen. Oogenblikke- jnderioek ingesteld. I lijk daarop werd de eerste geneeskundige De politie had Dinsdagmiddag ver- I hulp verleend, waarna do getroffene naar nomen, dat zich in de stad alhier bevond, het ziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd. J. Joris uit Kmtenaeken, die daar voor] men vreest dat hy het gebruik van liet eenige weken een moordaanslag pleegde eene oog geheel zal moeten missen, terwijl tijdens een jachtpartij op een der jagers. Joris sloeg direct na het misdrijf op de vlucht naar Nederland en hield zich te Maastricht schud. Van knevel ontdaan, de haren kort geknipt, meende hij uit de handen dor p litie te zullen blyven. Enkele dagen geleden meende hij herkend te zijn, daarom begaf hij zich naar Tongeren, vanwaar hij Woensdagmorgen weer naar have' Maastricht terugkeerde. J. bevond zich bouwgereedschappen"""werden nog geen uur in een café waar hy dacht der viamraen te logeeren of* gemeentepolitie had hem Asaürantie dekt gedeeltelijk de schade, te pak keu. Hy werd nog den-zelfden dag Qor,.aak onbckend. ter beschik kit' der justitie gesteld, het andere veel geledon heeft. GEMERT. Zaterdagavond omstreeks 10 uur ontstond hier opnieuw een felle brand in de boerenhuizinge, toebehoorend aan den heer A. Biemans, en bewoond door den landbouwer P. v. d. Hurk. Geheel de inboedel, 6 koeien, 2 malen, 2 varkens, 1 paard, 180 vim rogge en 50 vat boekweit en alle land- een prooi HEERLE'R-HEIDE. Alhier zal eene R. K. kerk Worden gebouwd. De oude zal eerstdaags worden afgebroken; het nieuwe kerkgebouw zal op de plaats van het oude verrijzen. De plannen worden vervaardigd door dr. Cuypers. HOKNSBROEK. -Een ongeluk in eene familie komt zelden alleen voor"; deze in do volksmond voortlevende uitdrukking; heeft zich op treffende wijze bewaarheid in do familie Curvers, alhier. Peter Cqrvers broeder van den op den myn Laura en l fiES. Dinsdagnacht hptfben aio^eii op twee plaatsen inbraak gepleegd. Bij den beer Hermans had men een raam opengeschoven, maar werd niets vermist, waarschijnlijk zijn de dieven daar veijaagd. Ook bij den heer Th de Keijzer, kassier der Boerenleenbank, is men door het raam binnengeklommen, heeft men het slot van de kast verbroken en daaruit onge veer f 70 aan geld gestolen, benevens een gouden horloge met gouden ketting en een zilveren horloge met dito ketting en een medaillon. De politie stelt «en Vereeniging verongelukten Willem Cur vers etierf gisteren in het hospitaal te Heerlen, Üver'g onderzoek in. tengevolge van een val van een zeer hooge qSS> ^jseeu bewijs hoe gevaarlijk ladder, een ongeluk, dat hem Maandag» tiet js dat jeugdige meisjes zonder geleide morgen te Bingelrade overkwam, Peter 12elfstandig; verre fietstochten maken, moge Curvers 57 jaren oud. is gehuwd en vader dienen< dat het dochtertje van den heer B. van vier nog jonge kinderen te qssZondagnamiddag op den Prov WIJNANDSRADE. Nog is de droeve] weg te Heesch door eenige aankomende indruk niet weggevaagd, teweeggebracht (jongens daar ter plaatse werd gemoles- door de gevolgen der catastrophe tel teerdwaardoor het meisje van de flets viel en zich zoodanig bezeerde, dat zij Dinsdag nog in bewusteloozen toestand verkeerde. Het meisje werd door een heer uit Oss, die haar toevallig vooi bij reed, naar huis vervoerd. De zaak is in handen der marechaussees waarby een jong leven vernietigd en het I aan wie de jeugdige belhamels bek- nd zijn. geluk van een tweetal familie's verwoest werd. Be uitsluiting te fiioirïe. Onder de mijnwerkers die met den Overeenkomstig besluit der verbonden laatsten trein van de mijn Oranje - Nassau I <*°'r'e8C'ie 'ahl "'ian^en: H. v. pydenburg. Heerlen te Hoensbroek arriveerden.l'/ v' ^'sdonk Oo en W.v. bevonden zich de gebioeders Leo en Jan '1,n8C'10''011 1,100 on' bunne fabrieken stop Curfs en Jan B uit deze gemeente. Eygelshoven. of een ander droevig feit schokt de gemoederen. In den laten avond van Zaterdag weid op eenigen afstand van het station Hoensb oek in enkele minuten tijds een drama afgespeeld, Weldra bevond het drietal zich gezamen lijk op weg huiswaarts. Wat tusschen hen voorviel, verhaalt een familielid van een der partijen als volgt Tusschen de C.'s en B. be8toiKl geruimen tijd oen veete over duiven. Eene door B. al of niet gedane uitdrukking, dal hij met do ophan den zijnde kermis bij C. den boel eens onder elkaar zou zetten, gal aanleiding, tot een woordentwist. Naast elkaar voort- 'Ie^ wer'1 gebleven. te zetten, byaflien het geschil bij eerst genoemde niet voor 25 dezer was opge lost, is Zuterdagavond tot deze m latregel overgegaan, waardoor, behoudens een klein percentage magazijnbedienden en bazen, ongevoer 450 man zonder werk zijn. Maandag is de uitsluiting ingegaan. Bij de firma Puyenbroek zyn 20 en bij de firma v. d. Lisdonk 3 arbeiders aan loopende, trok B. een revolver en alvorens de oydere C. het verhinderen kon, ont ving de jongere f>. een schot, dat hem stervend in de armen zijns broeders deed nederzinken. L. Curfs riep onmiddellijk de hulp in van zijn in de buurt wonendon oom en gezamenlijk brachten zij het arme slacht- Bij het uitgaan der fabrieken werden zy uitgejouwd en met steeiien geworpen. Samenscholingen van meer dan 3 per sonen zijn verboden. Op een bemiddelingsvoorstel door de firma Van Besopw aan de firma's Puyen broek en Pijnenburg en de organisatie gedaan, om het handweefsysteem pit te offer als lijk naar de ouderlijke woning. duen 8terven- is 8een antwoord ontvangen In hoeverre deze mededeelingen waarheid bevatten, zal het gei echt moeten uitmaken. Algemeen is men bewogen met het droevig lot der geachte familie Curfs, evenals met dat der familie B, De versla- gene telde slechts 16 jaren B. is 25 jaar 05 procent der arbejders zijn georgani seerd. Aan de Staatsbegrooting 1909 is bet 0UtC Voor de vacantiekamer der Bossche rechtbank stond terecht da hear H. K. 71 jaar, geboren te Breda wonende in Den Haag. De gedaagde is gepensionneerd adviseur by het departement van Oorlog en ridder van dan Nederl. Leeuw en stond teiecht omdat by in 1907 zijn dochter die J verpleegd werd in het krankzinnigenge sticht te Coudewater, met haar een wan» f acting makend, had meegenomen naar zijn huis. De reden, die hem tot dit feit aan spoorde, was de ziekte van zijn vrouw, die wellicht volgens den dokter slechts dagen, hoogstens enkele weken te leven had en die erg te lijden had onder de gedachte, dat zij haar kind niet meer zou weerzien, en ten slotte nog enkel on alleen maar door haar dochter weuschte verpleegd te worden. De vader had zijn dochter op gemelde wandeling heel normaal gevonden en be sloot toen haar mee te nemen om het lijden van zyn vrouw te verzachten. Moest hy den oilicieele weg bewandelen, om de in vrijheidstelling zijner dochter te verkry» gen, dan was daar zooveel tyd niet mee gemoeid, dat de moeder al dood.zou zyo, eer de dochter thuis kwam. De geneesheer directeur van Coudewater had de vader wel premissie gegeven tot de wandeling, maar had een verzoek om haar mee te mogen nemen pertiment geweigerd, omdat hy geen bevoegdheid toe had. De gedaagde zeide, dat hy moreel over tuigd was, goed te hebben gehandeld en had er geen spijt van, wyl de dochter haar moeder uitstekend verzorgd en ver pleegd heeft in haar ziekte en zoo haar lij den verzacht. De officier, erop wijzend, dat de wet voorbeen feit als dit enkel gevangenisstraf oplegt, vroeg hoewel ongaarne een ge vangenisstraf van acht dagen. De president der rechtbank raadde den gedaagde aan, om, ingeval een Qordeeling mocht volgen, aan H. M. de koningin gratie te vragen, die zeer zeker aan een dusdanig verdienstelijk ambtenaar niet zou worden geweigerd. Lieliling 19«N. De tot korte oefening ingelyfde miliciens der lichting 1008, die op 30 dezer hun eerste oefeningstyd hebben volbracht en die op grond van hun getrokken of geruild nummer niet tot een der beide ploegen van het blijvend gedeelte behooren. worden allen op gemelde» datum in het genot van groot verlof gesteld. De vierraaanders. die op 30 dezer hun eerste oefeningstyd hebben volbracht en voor de eerste ploeg van het blijvend gedeelte zyn aangewezen, vertrekken op dien datum met tijdelijk verlof tot 1 Doe. Op laatsf^welden datum ke.< en zy toi-r-- bet verv. Ien van hun dieé&t van <Jat gedeelte bij hqn korps terqg. Behooreu zij tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte, dan wordt hun tydelyk verlof verleend tot 26 Maart 1909. op welken datum /ij bij hun korps terugkeeren. Groote brand te Veen. Men meldt uit Heusden. In het naburige Veen zijn 11 arbeiders- woningen in de asch gelegd: daardoor zijn 13 gezinnen dakloos. Een nader bericht Volgt; Maandagavond trof onze gemeente een g-oote ramp. Qp de Vaals brak onver wachts zoo'n hevige brand uit, dat de be- woners moeite hadden zioh en de kinderen in veiligheid te brengen. Aan redding was bijna niet te denken, daar zulks veel gevaar opleverde. De brandspuit, die spoe dig ter plaatse was, kon slechts de helen- dende huisjes bewaren. Niet ruidder dun 11 woningen, bewoond door 13 gezinnen, werden een prooi der vlammen. Deze hebben bijna al hun have en goed verloren. Woningen noch inboe dels waren verzekerd. Het treft hun dus zeer zwaar. Buitengewone maatregelen zijn thans noodig om in deze zoo zwaren nood te kqnnen voorzien. Is over 'c algemeen de oogst van appelen en peren te B-mnnel verre van gunstig te noemen, op een plaats, by den warmoeze- nier J. van Meegen, zagen we een peren boom met voor de tweede maal rijpe peren, 't Is een kruidenierspeer, die deze buitensporigheid vertoont. Voldoende en beter is t, dat de hoornen op tyd hu vruchten afleveren. Een verrassing bij de manoeuvres. Bij de gehouden manoeuvre van het 7e regiment infanterie op Dinsdag j| kreeg o. a. het 2e bataljon rust aan den rand van een bosch halverwege Oud Reemst en Hoenderloo (Geil.) Plotseling kwamen uit dat bosch twee prachtige herten aangerend, waarvan het wyfje met óön sprong over de rustende soldaten en de aan rotten gezette geweren heen wipte en in tuidelyke richting tusschen de hoogten verdween, terwijl het mannetje in vliegende vaart den tegenovergestelde» kant oprende Waarsohynlijk zyn het verdwaalde dieren uit de Apeldoornsche geweest. uit Veen luid als bosschen

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2