GRATIS. Koninginnedag. Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, w Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Slot volgt. die zich voor 1 Oct. a. s. op „Peel en Maas" abonneeren ontvangen de nog voor dien datuin verschijnende nummers op Dinsdag 1 Sept. 1908. zich mei den adspiraat-houtvester Frans Schilling had verloofd, Toen de vorst dit gewichtig nieuwtje ter oore kwam, begon bij to begrijpen, waarom zijn houtvester er op eens zooveel belang bij had Schröder te peBsioneeren Dit vermoeden werd hem zekerheid, toen korten tijd daarna de jonge verloofde verzocht by hem in dienst te mogen treden, zoodra er een passende betrekking open kwam. De vorst gaf hierop een ontwijkend antwoord. De Hubertusjacht op den 3en November was voor de boschbeambten altyd een zeer bijzondere feestdag. De houtvesters en de jagersjongeos, ieder kon dien dag zijn kunst toonen en voor den besten schutter had de vorst niet alleen goede woorden, doch dikwijls ontving de gelukkige ook nog klinkend loon. Het beste was echter het ontbijt in de open lucht, waarbij de vo st zich onge" dwongen zelfs met de geringste beambten onderhield. Ook dit jaar zou de Hubertus jacht op oude wijze gehouden worden en alie beambten hadden van den houtves ter uitnoodigingen ontvangen alleen de onder-houtvester Schröder niet. ZIJ, OPENBARE VERGADERING van den des namiddags 6 uur. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, M. Poels, Wet houder, Jac. Aerts, Hub. Janssen. P. Camps, J. M. Michels, A. Loonen, Th. Slits, J. Loenen V. Fonck, P. J. Derks, leden en Stoot. Secretaris. Afwezig de heer L. Janssen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en stelt het voorlezen der notulen uit tot de eerstvolgende vergadering. Hierna gaai men over tot de orde van Jeu udg - 1. Benoeming van een Wethouder, af- tredend volgen* rooster, den heer M. Poeh. De Voorzitter zegt dat thans de verkiezing moet plaats hebben vau een wethouder, wegens periodieke aftrediog van den heer M. Poels. Met algemeene stemmen (een blanco) wordt de heer Poels als wethouder her kozen. Voorzitter en leden feliciteeren den heer Poels met zijne herbenoeming, waarop deze dankt voor de hernieuwde blijken van ver trouwen in hem gesteld. 2. Aanbieding ter goedkeuring rekening 1907 en begrooting 1909 Gezondheids commissie. Door den Secretaris worden beiden voor gelezen en blijkt dat de rekening 1907 met een batig saldo van f 712,70s sluit; de begrooting bedraagt f 1855,70s, waar aan de gemeente zai moeten bijdragen f 168 60s. Worden goedgekeurd, 3. Vaststellen kohier Hoofdei. Omslag. De Voorzitter zegt, dat uitgenomen enkele wijzigingen dit kohier hetzelfde is gebleven. De Secretaris leest genoemde wijzigingen voor, waarna dit kohier wordt goedgekeurd 4. Idem gebruik gemeentegronden. Dit punt zal in de volgende vergadering eerst behandeld kunnen worden. 5. Regularisatie gemeenlebegrooting 1907. De Voorzitter zegt dat door Ged. Staten eenige opmerkingen zijn gemaakt op de regularisatie van de gemeentebegrooting over 1907. De Secretaris leest genoemde opmerkin gen voor, benevens het antwoord hetwelk men voornemens ia hierop te geven en geeft de Doodige toelichtingen, waaruit blijkt, dat de opmerkingeu slechts bet verplaatsen van eenige posten van uitgaaf betreffen. 6. Niet meer tot den openbaren dienst bestemmen van perceeltjes gemeentegrond. Daar er binnenkort wederom verkoop van gemeentegronden plaats heeft, zullen enkele wegen, gedeelten van wegen en stukjes grond aan den openbaren dienst onttrokken moeten worden. De Secretaris leest dit besluit soor, hetgeeB wordt goedgekeurd. 7. Besluit tot belegging van gelden op hypotheek. Wordt besloten om de f 14 000, welke de gemeente nog te beleggen heeft, deze op 2 hypotheken a f 7000 te plaatsen en hiervoor de goedkeuring vanH.H. Ged. Staten aan te vragen. 8. Mededeeling ingekomen stukken. Door den Secretaris wordt een schrijven voorgelezeu van de Fanfare St. Cecilia, waarin deze dank botuigd voor de ver leende subsidie. De Voorzitter zegt dat van Ged. Staten antwoord is gekomen op hel besluit, be treffende de onderhandsche verpachting van de Peel en het aanleggen van een tram naar het Station. De Secretaris leest dit antwoord voor Ged. Staten vinden door het scheiden van de tram van de verpachting der peel, de zaken veel zuiverder, doch maken er bezwaar tegen dat de ge meente na den verstreken pachttijd ver plicht is de gebouwen over te nemen. De Voorzitter zegt hierover reeds met de heeren Lamaison, Brouwer en Verhoeven te hebben gesproken. Zoo de pachtprijs verminderd werd, zou dit misschien wel gevonden kunnen worden. I)e pachters zouden dan verplicht zijn na het verstrijken van den pachttyd de gebouwen op te ruimen en wel de boerderijen na verloop van jaren en de fabrieken na veiloop van 10 jaren. Na eenige discussie leest de Secretaris de nieuw opgemaakte verpachtingsvoor- waarden voor. De verpachting zal worden aangegaan voor den tijd van 90 jaren, wijl de geheelo pachtsom nu zou bedragen f 169,300, tegenover zooals eerst was be paald f 195.400. Deze nieuwe voorwaarden worden goed gekeurd Daar in de vurige vergadeiing besloten is tot het aankoopen van een tram, zou de Voorzitter gaarne zien, dat de Raad Burgemeester en Wethouders machtigde om direct na goedkeuring van Ged. Staten tot dezen aankoop ovA te gaan en de tram te doen aanleggen. Deze machtiging wordt verleend. Een adres is ingekomen van de bewoners van Overbroek, Scheide en Veulen, om te verkrijgen een grintweg vanaf W. Bal tussen te Leunen tot aan het Veulen. Volgens adressanten is dit de drukste weg van Leunen en gedurende het grootste deel van het jaar buitengewoon slecht. Algemeen is men ervoor dezen weg te maken, doch alvorens t« besluiten, wil men den verkoop van gemeentegronden afwachten, daar hiervan de kosten zullen moeten gedekt worden. Een verzoek van de Stierliouderij van den Boerenbond om eene subsidie van f200 wordt aangehouden tot by de behandeling der begrooting. Wordt besloten aan den kantonnier Hendriks te Oostrum, die door een ongeluk blind is geworden, een pensioen toe te kennen van f U2s (de helft van zijn salaris daar men veronderstelt dat t Armbestuur de andere helft zal doen, zoodat H. zijn vroeger trsclemeot blijft behoudon. Voor kan'onDier op dee Oirloscben weg KaJ-.fc-i. »ioh - -da-S ,-Mvlid-f'i aangemeld, in de eerstvolgende vergadering zal de benoeming plaats hebben. De beer Fonck vraagt aan deu Raad 't oordeel over de oprichting van eene Kamer van Koophandel in Venray. Wegens 't vergevorderde uur wordt dit ter bespreking aangehouden tot-de volgende vergadering, waarna de Voorzitter de ver gadering sluit met gebed. bet feest hadden medegewerkt on speet het weder begunstigd worden, en allor intenties eeroprijs met geluk wenseli van de Jury. Door het geheele land beerschte Maan dag (op vele plaatsen Zondag reeds) een feestelijke stemming, ter waardige viering van den 28en verjaardag onzer geëerbie digde Koningin en tevens de herdenking harer lOjarige regeering. Ook Venray heeft feest gevierd, zij het dan ook slechts enkel Maandagavond de ware stemming was er niet te minder om. Dank zij de inderhaast gevormde feest commissie, bestaande uit de Heeren H. J., J. v. A F. d. R-, H. B. en J. v.d. C., respectiovelijk Voorzitter, Penningmeester Secretaris, le en 2e commissaris, welke nog kans heeft gezien een lichtstoet te organiseeren, kan de avond uitstekend geslaagd heeten. Na afloop der Concerten van de Fanfares -Euterpe" en -St. Cecilia", was de stoet spoedig saarogesteld en begon de muzikale wandeling door onze straten. Oud en jong sloot zich aan en genoot van de vele mooie marschen die door beide fanfares om beurt ten geboore werden gebracht; vöör de ontbinding van den stuet werd eene ovatie gebracht aan het EdelAchtbaar Hoofd der Gemeente en na het spelen van het Wien Neerlands bloed en Oud Wilhelmus, feliciteerde de heer W. Schmitz, stationchef alhier, in welgekozen bewoordingen onzen Hooggeachten Burge meester met 't dubbele feest in het Vorstelijk Huis, waarvan Z.Ed.Achtb. bier ter plaatse de onmiddellijke vertegen woordiger is. Hij wees Z Ed.Achtb. er o. a. op, dat het hem, al wapperden er ook geen vlaggen van toren-transen, wel dubbel aangenaam zoude zijn, toch te zien, dat ook het hart van Venraysch inwoners popelde van vreugde bij de herdenking van het feest van ons zoo geliefd Vorstenhuis en zy hierdoor toonden een waar Neder» landsch hart te bezitten. In 't kert dankte Z.Ed.Achtb. den heer Schmitz. en allen die tot het welslagen van hem, bij eenige dagen afwezig had moeten verhoord worden, zijn en alzoo zelf weinig dit edele doel had kunnen steunen. Hierna bleef nog enkele uren de feeste lijke stemming in verschillende Cafó s heerachen en zijn allen ovorvoldnan huiswaarts gegaan. Geen wanklank werd gehoord, ieder vierde feest als rechtgeaard Nederlander, als ware onderdaan van het Vorstenhuis, als zoon van Oranje. Moge bij eon eerstvolgend Oranjefeest, wat elk Nederlander in het voorjaar hoopt te vieren, en waarover allen Gods bescherming zullen afsraeeken, de feest commissie weer optreden, gesteund door Gemeente en Gemeentenaren, fanfares en gezelschappen, dan zal zij een feest organi seeren, dat inet alle anderen in den lande kan wedijveren, ja, dat ze mogelijk zal overtreffen. Dan 7,al de vaderlandsche driekleur, huis aan huis, den band vormen die ons allen zoo nauw verbindt met het Huis OraDje, doch vooral met onze beminde en Geëerbiedigde Koningin Wilhelmina VENRAY, 5 September 1908 Fietapad door do Peel. De gemr .mteraad van Deurne heeft Dinsdag besloten eene subsidie van f 500 te verleenen voor het aanleggen van een fietspad door de Peel von Deurne mar Venray. Zondag had te Horst een match plaats tusschen de voetbalclub -Sparta" uit Horst en -Hensenio" uit Venray. De stand was 22. De 2Gjarige L. J. uit Leunen, die zich voor een 4'al weken geleden by onge luk in het linke»dijbeen schoot, is Maandag na gedurende dien tijd vreeselijke pijnen te hebbe-; geled-m, aan de bekomen schot wonde overleden. Mogi dit treurig feit nogmaals eene waarschuwing zijn, om bij het gebruik van vuurwapenen toch voorzichtig te zyn Ongeveer 200 stuks vee waren Woe isdag op de markt alhier aangevoerd. De handel was bijzonder levendig. Vooral iu d figend voe werd veel omgezet. De pryzen waren hoog. De aanvoer van biggen was nogal belang rijk, doch cr was niet veel vraag, waardoor de pi zen steeds daalden. Ze werden ver kocht voor f2.50 tot f 4 50 per stuk. Bij d1- 'eze week. gehouden schouw dor vaierh g'"> werden er wedei-»n enkelen verba.. derd, wegens het niet of onvoldoende reinigen der waterlossingen. Woensdagnam. 3 uur bielden de onderwijzers uit Venray hunne laatste buitenvergadering van dit jaar te Leunen. Ondanks het slechte weer waren op 2 na alle leden prosent. De Voorzitter, na de vergadering te ruim 3 uur geopend te hebbeD, feliciteerde een der collega's die na de laatste vergadering in het huwe lijksbootje is gestapt. De notulen werden gelezen en ongewy- zigd goedgekeurd. De toegezegde lezing kon wegens omstandigheden niet gehouden worden. Door verschillende leden werden mededeelingen gedaan, onderwijs en onderwijzers betreffende, welke inlichtingen van veel belang waren. Na het bepalen aan de plaats der volgende vergadering, werd nog eene Bondszaak behaodeld, nl. stemmen over het voorstel Echt over contributieverhooging. Tegen dit voorstel waren alle leden. Ten half 5 sloot de Voorzitter de vergadering. Dat het dringend noodzakelyk is, dat de gasleiding zoo spoedig mogelijk worde gelegd tot het station, bleek Donderdagavond weer ten volste voor de zooveelste maal. Toen zekere Th. V. het cafA Camps verliet, werd hij door de Egyptische duisternis misleid, en liep hy op een wissellicht af langs den spoorweg. Gevolg hiervan was dat hij met rijwiel en al in de beek viel. Gelukkig kon hij zich door eigen kracht weer op liet droge werken, daar de persoon die bij hem was, geen huip kon verleenen, wegens de duisternis. Moge hier het gaslicht spoedig schijnen opdat eenieder voortaan bevrijd blijve van een dergelijk bad. Door den storm van Dinsdagmiddag waaide een lindeboom omver, staande voor de woning van J. H. aan den Meiseloschen weg. Verschillende hooi en rogfeemyten waai- den geheel of gedeeltelijk om. Ook aan boomgaarden is veel schade berokkend. - Deze week zyn de lessen aan de Normaalschool wederom hervat. A. s. Woensdag arriveeren ook de Heeren Studenten van het Gymnasium. Dinsdag, feest van O. Vr. Geboorte, zal vanuit de Parochiekerk omstreeks 8 uur de gewone jaarlijksche processie naar Oostrum vertrekken. Moge de talryke pelgrims, die deze processie gewoonlijk volgen, door lieden Zaterdagmiddag om 2 uur zullen vanwege den Limb. Landbouwbond kring Horst aan het station te HorstSe» venum, circa 10 schoone jonge Fokstieren publiek verkocht worden. MERSELO. Ook d>'ze week, M-.andap en Dinsdag behaalde eou onzer vroegere dorpsgenooten te Arnhem de hoofdakte, nl. de Heer P H. van Dijek, thans onderwijzer te Bakel. Van harte proficiat TIENRAY. Tot geraak der pelgiims naar do Genadekapel Klein Lourdes te Tienray zal van Venlu naar Station MeerloTienray een extiatrein loopen op 8 September, leestdag van O. L. Vrouw Geboot te. Vertrek te Venlo 's morgens 8 uur 50 min. Vertrek terug naar Venlo 's namiddags 2 uur, 46 min. De pelgrims kunnen bij de terugreis ook gebruik maken van een anderen trein. BERGEN. Tot onderwijzer aan de openbare school te Millingen is benoemd de heer M. A. Corbey. onderwyzer alhier. GRU3BENVORST. In de Woensdag gehouden openbue vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd behandeld het beroep, ingesteld door M. Micheels te Maastricht en A. van Reeth, te Matagne-la-Grande, tegen het besluit van B. en W, van Grubbenvorst dJ. 22 Januari 1908, waarbij hun vergunning is geweigerd tot liet oprichten van eene fabriek van dynamiet en zekerheidsontploflingsstoffen in de gemeente Gi uhbenvors'. De Kon. beslissing volgt later. VENLO. Zondagavond werd alhier wegens openbare dronkenschap in arrest gestold een zekere L. B. uit Bakel, die Maandagmorgen na opgemaakt procesver baal weer kon vei trekken. Blijkbaar was hem het verblijf in den amigo byzonder goed bevallen, want nauwelijks was hij een paar uurtjes vrij, of het jeneveitje had hem weer zoodanig te pakken, dat men hem ter ontnuchtering wederom vrij logies moest verschaffen in... de kast. Bij Kon. besluit is: le. aan de gemeente Venlo ten behoeve van den aanbouw van dertig arbeiders woningen door die gemeente een voorschot verleend uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 36.000; 2e. aan de gemeente Venlo verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag vun ten hoogste f 80.000 ten einde genoem de gemeente in staat te stellen een voor schot van geiyk bedrag te verleeoen aan de Veniosche BouwvèröBtr.gW.-; aar. té,, beh-eve van den aanbouw van een 56tal arbeiderswoningen in die gemeente. STE1JL. Woensdagmorgen had hier een droevig ongeval plaats. Bij gelegen heid der Tegelscho kermis had de familie V. alhier bezoek, nl. het dochtertje van een familielid uit Rheydt (Pruissen) ge naamd A. Crooney 10 jaar oud. Daar de huisgenooten wat lang sliepen, was de kleine reeds opgestaan evenals de lOjniige zoon van V. Samen waren ze aan 't spelen toen hun oog viel op het aan den muur hangende geweer. De kleine meid nam het geweer en ging er boven aan ruiken toen onver wacht een schot afging en de kleine doode- lijk getroffen neerviel. Toen de familie kwam was ze reeds dood Wat er gebeurd was Terwyl het meisje aan den tromp rook, heeft Jozef al spelende aan den grendel, waarschyniijk onwelend den trekker overgehaald en zyn vriendin netje getroffen. De verslagenheid by de familie V. is groot WEERT. Het Missiehuis van de pa ters van den H. Geest, missionarissen van Afrika, dat nu 4 jaar ti Weert bestaat en reeds 50 llollmdsche aspiranten heeft, is vreeselyk beproefd. Den len September heeft een storm 's namiddags ten 3 uur het heele dak van het huis geslagen, 't Is totaal vernield, 'i Gebouw stond op eenigen afstand van de stad op een plein, zoodat 't door niets beschermd werd tegen den vieeselijken wind. 't Is wel een zware slag voor dit zeer belangrijke werk dat nog pas aan zyn begin is. De edelmoedige personen, die zouden ver langen by te dragen in de kosten van de dringende herstelling de curcus be gint weder den 15en September, wor den beleefd verzocht bun aalmoezen te zenden aan de Eerw. Pater O verste van het Missiehuis te Weert. NEER. In den nacht van Maandag op Dinsdag is alhier door middel van inbraak uit den stal der gebrs. Naus, timmerlieden een vosachtig ruinpaard ontvreemd Een Duitscher, die daags te voren hier rondzwierf, wordt hiervan verdacht,'die echter tot heden niet is kunnen worden opgespoord. ROERMOND. De Kon. Harmonie van alhier heeft Maandag op het te 's Hage gehouden Muziekconcours een kolossaal succes behaald. Zij verwierf nl. in de le Bovendien den len prijs in den banier wedstrijd en den 2en prys in den marsch- wedstrijd, Dinsdagavond werd de gelauwerde vereenfging fees'elijk ontvangen door schier alle vereenigingen der stad. Om 8 ••ar had de plechtige ontvangst plaats door nel gemeentebestuur en aanbieding van den eerewjjn. Het enthousiasme der bevolking was buitengewoon. I)e storm. De storm van Dinsdag heeft in Limburg massa's appelen en peren afgerukt. Ook elders is de schade aanzienlyk. De storm heeft in het Westland een ontzaglyke hoeveelheid viuchtenafgeworpen vooral pruimen en appelen. De wind woedde mei onweerstaanbaar geweld door de boom gaarden en ukte heele takken met vruchten af. Na het toch nl te vochtige weer maakte deze ruwe storm met éen slag een eind aan den puiiraenpluk; wat nog blyft hangen is zeer zwak, gedekt of gescheurd. Ook in de Neder-Betuwe is groote schade aangericht in de appelboomgaarden, zeer veel half rijp fruit is afgewaaid. MAASHEES. Dinsdag is alhier tot Wethouder gekozen (vactuure Janssen Orerloon) den heer G. Kersten te Holt- hees. BOXMEER. By Kon. besluit is be noemd tot ridder in orde van Ned Leeuw Mr. A. J. F. Verheyen van Estveld, Kan tonrechter te Boxmeer; tot ridder io de orde van Oranje Nassau. J. A. H. E. Tliijssen voorz. van de commissie voor do zomersluiting der Beersche Maas. te Beers MILL. Bij het koninklyk besluit van 27 Aug. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-llertogenbosch, ter stand plaats Mill. A. H. J. Verlinden, candidaat notaris te Kuik. MILL. Alhier heeft eene voorloopige boring naar s'eenkolen plaats gehad. Het resultaat daarvan is, dat alles erop wijst, dat op enkele honderden meters steenkolen aanwezig zijn. Een zeldzame plechtigheid. In de kerk van don H. Franciscus te Nijmegen werd Zondagmorgen de eerste H. Mis gedaan door den WelEerw. pater Felix Smitz. O. F. M. geassisteerd door zijn broeder, pater Aug. Smitz, Minderbr. Conv., en den WelEerw. heer Nolet, terwijl zyn broeder Rob. Smitz, als presbyter assisteerde. Op 't zelfde oogen- IA we,u I -ar. jers. iiiöodei den WelEerw. ,,«,vör Arnold Smitz, O. F. M. de eerste H. Mis gelezen. Door pater Rob. Smitz werd tevens de feesl- redikatie gehouden. 'i Is reeds zeldzaam dat vier broeders in den priesterlijken staat zijn getreden, even zeldzaam is 't, dat twee broeders tegelijk in dezelfde kerk hun eerste H. Mis opdragen. Opening; zitting; Staten- tacncruul. Het is thans zeker, dat H. M. de Konin gin niet voornemens is de Zitting der Staten-Generaal op 15 Sept. te openen, maar daartoe van Harentwege een com missie, bestaande uit de ministers, departementshoofden zal machtigen. Dientengevolge is er sprake van, de openingsplechtigheid te doen plaats hebben in de vergaderzaal der Tweede Kamer indien deze na de jongste inkrimping van het middengedeelte voldoende ruimte biedt. Aardappelziekte. Alom hoort men van ernstige schade door de aai dappelziekte. Ook iu den Achterhoek breidt deze zich blijkens het volgende bericht uit Dinxpeilo uit. Door de hevige regens begint zich op verschillende akkers de ziekte in de aardappelen te vertoonen, 2oodat het voor de landbouwers tijd wordt, de aardappelen zoo spoedig mogelyk te rooien. De op brengst valt byzonder tegen. Door de hevige hitte waren de aardappelen tè': spoedig ontkiemd, hetwelk de opbrengst der aardappelen, in vergelijking met het vorig jaar, een derde minder doet zyn. Weggeld. De arrondissements rechtbank te Breda behandelde Zaterdag de zaak tegen Hen drik Hartog, oud 41 jaar, van beroep advocaat en procureur te Bergen op Zoom, terzake dat hij als ingezetene van de gemeente Bergen op Zoom, tevens houder van een bruin rijpaard op 2 Mei 1908 en op 30 Juli d.a.v. binnen gemelde gemeente telkenmale, op dat paard gezeten een weg, in beheer en onderhoud by de provincie Noord Brabant bereden heeft en wel zonder dat vooraf voor dat paard een naar waarheid ingevuld beschryvingsbiljet voor de heffing van weggeld in bovenbedoelde provincie door of van wege hem was in geleverd ten kantore van den ontvanger der directe belastngen te Bergen op Zoom. De ambtenaar van het O. M. acht het feit bewezen en de wettigheid der veror» goed afdeeling den len prys en een bijzonderen dening niet aangetast en requireert 2 geld- 1

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2