Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws, Slot volgt. i V Toestellen om een dergelijken straal op te vangen, waren den ook niet voorhanden en zoo stonden zoowel de arbeiders ais de beambten der firma Ashton A Barber ge heel radeloos. Na een uur was er reeds een petroleum- overstrooming in de omgeving van de boormachine en toen stroomde een geheele rivier tusschen de boormachines en gebouwen van Barrelsville door. Uit Je naburige plaatsen werd telegrafisch hulp opgecommandeerd, maar alle pogingen mislukten. Nog steeds was de kracht der gassen zoo groot, dat iedere pyp, die men in de opening van het gat zette, er weer uit geslingerd werd. In de straton stond de petroleum drie voet hoog, en de bewoners der stad begonnen te vluchten. Het werk stond overal stil. Eindelijk op den derden dag. nadat millioenen liters petroleum uit het gat waren gestroomd scheen de kracht van de gassen minder te worden. Het gelukte aan een paar moedige en flinke arbeiders den straal op te vangen en in bun macht te krijgen. Maar daarmee was alleen nog maar- iets gewonnen voor de firma Ashton A Barber, de toestand voor de stad bleef buitengewoon gevaarlijk. Het ongeluk was niet te overzien, wanneer slechts een enkele onvoorzichtige een lucifer weg wierp Dan zou de petroleum in brand raken en Barrelsville met al ziju inrichtin gen 6D gebouwen zou binnen weinige uren in vlammen zijn opgegaaD. Eigenaars en arbeiders vereenigden zich om de petro» leumplaag te ontkomen. Met vaten schep ten zij de vloeistof op en groeven een geul om daar de petroleum in een oude rivier bedding te laten stroomen, waar meu haar weer opving. Maar de grond van Barrels ville was tot op een diepte van een meter- met petroleum doortrokken en het vreese» lyke gevaar voor brand bleef aanhouden. Harry was vrooiijk toen de acht dagen voor by waren, en hij zijn tractement ontving en vertrekken kon. Mag ik uw familie nog een afscheids bezoek komen maken vroeg hy. Ik verzoek u. dat niet te doen, ant woordde Graham. Mijn dochter weet, dat u haar echtgenoot niet kunt worden. Ik heb haar de redenen daarvoor uiteengezet en zij heeft er zich bij neergelegd. Zö zal niet met u ontvluchten of een dergelyke domheid uithalen, want ze weet. dat ik in dat geval haar onterven zou. U blijft hoop ik niet lang meer in deze treek? ik denk hier nog eenige dagen te blyven maar u stas.! toch ton. d' keen afscheidsbrief aan uw dochter seh. v Voor mijn part. mijnheer Wallstone Zooals ik zeida, het spijt me zeer, dat mijn schoonzoon niet worden kunt. Vaar wel. Hemelvaart diende Mgr. Lo Graive. codadjutor van Z.Etn. Kardinaal Mercier, in de kapel van het Missiehuis te Leuven, de heilige wijding vau het diaconaat toe aan den eerw. Frater A. Tillemans en die van het subdiaconaat aan den eerw. frater Th. Kusters, beiden missionarissen van het H. Hart, en beiden van hier. Naar wij vernemen zal in de maand October a.s. door Z. D. H. den Bisschop van Roermond, het H. Vormsel alhier worden toegediend. Zondagnamiddag was de voerman H. A. alhier op weg met eon zwaar ge laden kar naar Kevelaer. Tusschen de Wellsche Hut en Weeze had hij het ongeluk onder de kar te geraken, met liet treurig gevolg dat zijn been op twee plaatsen gebroken is, en de vingers ven zyn hand gedeeltelijk verpletterd werden. De direct ontboden geneesheer uit Weeze achtte overbrenging naar het Gasthuis aldaar noodzakelijk. De toestand van A. die nog te Weeze verpleegd wordt, is thans redelijk. In den nacht vau Vrijdag op Zater dag weid op het terrein vau het in aanbouw zynde krankzinnigengesticht voor vrouwen, door den nachtwacht A. Vermeu len aangehouden, een persoon, die zicb een rijwiel en een bak met gereedschappen toeë.gende, en zich hiermede wilde verwij deren. Tusschen hun beiden ontstond eene worsteling, waarbij ten slottte de veld wachter Letnmens hulp verleende, en de dief achter slot en grendel word gebracht. Deze gaf op te zyn H. J. uit Bergen, doch bleek later te zijn, zekere H. van Dinther, afkomstig uit Oeifelt, doch thans zwervende Maandagmorgen is van D. door den brigadier der rijksveldwacht Schilleman naar de gevangenis te Roermond overge bracht. LEUNEN. Morgen Zondag zal hier het getrokken en de milicien-huzaar VENRAY, 22 Augustus 1908. Het Maria-feest van deD 15 Augustus is een echt-mooie dag geweest voor onze scboone. bloeieDde Congregatie van Onze Lieve Vrouw. Tot rechtmatige voldoening van den volijverigen Directeur, den Zeereerw. beer Smeets, deden elf leden de opdracht aan Maria, belovend de eer der Onbevlekte Moedermaagd naar beste krachten te helpen vermeerderen. En, getrokken door het goede voorbeeld der Congreganisten, hegeeiig naar de overgroote, geestelijke voordeelen, welke de Congregatie oplevert, waren dertien nieuwelingen opgegaan naar de heerlijke keurig-versierde kapel der Zusters Ursulin'en. om als kind van Maria te worden aangenomen. Een waarlijk schoon feest, een indruk wekkeode plechtigheid Als men daar getuige van mag zijn, gevoelt men zoo innig, zoo levendig, welk een zegen een goede Congregatie is voor eene parochie. Moge dit korte woord een aansporing zijn nm toe te treden of om te doen toe treden. Bloeie en groeie de Venraysche Congre gatie van Onze Lieve Vrouw Zaterdag 15 Augustus werJ bij den Modelstal in den Nachtegaal, door den leeraar in de Bijenteelt, den heer Van Giersbergen uit Wageniugen een praclische les gegeven in de bijenteelt. Talrijke ijmkers uit den geheelen om trek, zelfs verschillenden uit Blerik woon den deze degelijk leerzame onderrichting bij. Bij de hierop gehouden vergadering werd besloten tot oprichting eener coöperatieve honingperserij, z.g. zeeinery en wel door de dorpen Venray, Blerik, Helden, Wanssum en Beesel. Na afloop werd van het heele gezelschap door den zoon van den heer Wigman, al gemeen secretaris van den Ned. IJmker8bond, een photografische opname gemaakt. Op den Feestdag van O. L. Vr. Zondagmorgen hield de Ziekenfonds -St. Ludovicus altiier, hare jaarlijksche bedevaart naar de Miraculeuze Mariaknpe te Oostrum. Om 9 uur werd aldaar eene plechtige Hoogmis bijgewoond, waarna men weder in goede orde bu'swaartg trok. -Weer een tram" schrijft de L. K. De kans van slagen van een tram zal ditmaal veel grooter zijn, omdat le. de gemeente zelf zal exploiteeren 2e. De üed. Staten van Limburg naar alle waaischijnlijkheid concessie zullen ver- leenen en 3e. de kosten van aanleg incl. materieel zelfs zeer laag genoemd mogen worden. Van ter zijde vernamen wjj reeds, dat een deskundige benoemd is, om nog deze week de te leveren materieelen te onderzoeken. Valt dit onderzoek gunstig uit, dan zegt men, dat het no goed a!« «"ker is, dal Venra» binnenkort en Maandagmorgen irok van uit de Parochiekerk alhier eene processie naar de Kapel te Veltura, alwaar dien dag het feest van den 11. Rochus, patroon tegen besmettelijke ziekten, gevierd W6rd. Om -9 uur werd in de Kapel, die thans wedeiom te klein bleek, eene H. Mis op gedragen, waaronder de Eerw. heer Kape laan Lenders de feestpredikatie hield. Moge het gebed der talrijke geloovigen verhooid worden Den 27 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat den heer Jac. Janssen, Chef van de Filiale alhier, in dienst trad bij de Venlosche Handelsbank Venlo. De directie, het personeel en zijne tal rijke vrienden zullen stellig dit zilveren jubelfeest niet onopgemerkt laten voorbij gaan. feest der H. Kindsheid gevierd worden, MERSELO. Alhier zijn Donderdag morgen 5 personen van Rijkswege be gonnen root het boren op een weiland van v. R., in de kom, om te onderzoeken, of de bodera steenkolen bevat. Men denkt door te dringen tot een diepte van 40 M. Beantwoordt de uitslag aan de verwach tingen (velen immers meenen, dat deze streken een rijkdom van steenkolen belatten), dan zal binnenkort een boortoren opgericht worden. Zoo kan Merselo nog een schoone toekomst tegemoet gaan. We willen evenwel geen luchtkasteelen bouwen, doch kalm den uitslag der voorbereidende werkzaamheden afwachten In den toestand van onzen Zeer- Eerw. Heer Rector, die voor 4 weken van de laatste H.H. Sacramenten werd voorzicD, is nog weinig verandering gekomen; De inwoners van hier verdub beien intusschen hunne gebeden om hun waardigen leidsman en zielzorger te behouden voor den Wijngaard des Hoeren. fn de laatst gehouden vergadering van bo Kerkbestuur werd in de plaats van wijlen den wethouder J Arts, benoemd tot Kerkmeester, diens zoon, de heer M. Arts. OIRLÖ. Zondagmiddag ontvingen we hier een bezoek van de Fanfare -St. Cecilia" uit Venray, welke in verschillen de cafe's een muziekuitvoeiing gaf. Onder de talrijk toegestroomde menigte, heerschte den geheelen namiddag een vioolijke en recht gezellige stemming. HORST. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier, de heer F. X. Eibers, ontvanger der zelfde middelen te Amsien» rade. Van B.. van hot 2e Regiment alhier, werd zou ernstig in den onderbuik gestoken, dat de ingewanden hem uit het lichaam puilden. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. De dader een zekere P., werd direct gear» resteerd, evenals een andere vechtershaas. i tegen Februari—Maart mogen WoensJag werden op het Ui-rein '■•geraoet gezien. Het Hof zou een telegram uit Apeldoorn, meldende dat H. M. de Koningin in gezegende omstandigheden zou verkeeren. Het bleek ons, dat te Apeldoorn dit gerucht algemeen geacht wordt waarheid te bevatten. De gelukkige gebeurtenis zou worden beliou* voorliet openbaar sl c' thuis, een 30tal j^enl bijzondere omstandigheden den Morgenmiddag zal in het lokaal van den heer P. Custers de gewone maande lijksche vergadering van den R. K. Volks bond plaats bobben. Wij sporen zoowel patroon als werkman aan deze vergadering bij te wonen, daar de Weleerw. heer Adviseur het -Arbeidscontract" zal be handelen, wat voor beiden hoogst belang rijk is. In verband met de opening in Decem ber a. s. van het geneeskundig gesticht voor vrouwelijke Roomsch-Katholieke krankzinnigen van de Vereeniging der Zusters van Liefde" te Venray en het mede in die maand begchikbaar komen van een aantal plaatsen voor mannelijke en vrouwe lijke patiënten iD de stichtiog Wolfheze van de «Vereeniging tot Christelijke ver zorging van krankzinnigen in Nederland' hebben gedeputeerde staten van Gelderland de Gemeentebesturen uitgenoodigd reeds nu de noodige maatregelen te treffen, dat de armlastige R.Kath. vrouwelijke patiënten, verpleegd in de gestichten, staande onder beheer van provisoren van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen en in gestich- en, waarmede door de provincie geen overeenkomst is aangegaan, zoo daartegen geen bezwaren bestaan, worden overge- lacht Daar gemeld gesticht te Venray, evenals naar de stichting Wolfheze van die lijdeis uit hunne gemeenten, die voor verpleging in dat gesticht in aanmerking komen, terwijl voorts is te kennen gegeven at ook de armlastige R. K. mannelijke lijders, verpleegd wordende in de gestich ten te Zutphen on te Warnsveld. voor zooveel plaatsruimte aanwezig is, onder de bestaande voorwaarden dienen te worden overgebracht naar het gesticht voor man nelijke krankzinnigen te Venray, WELL, Woensdagnacht leek 'i wel, alsof ons dorp belegerd werd, Allerwegen lagen soldaten, terwijl op verschillende plaatsen posten waren uitgezet. Omstreeks vier uur in den morgen begon een waar bombardon mt vooral aan weerszijden der vlaas, dat hoofdzakelijk ten doel had 't overmeesteren der pont. Toen deze dan ook aan den vijand ontrukt was, hield het vuren op en was de heele vertooning geèiudigd Het een en ander had nutuur- lijk veel bekijks, want aan slapen kon niet meer gedacht wot den, VELDEN. Zondag jl. had alhier het jaailijksrii prijsschieten onder de eereleden der schutterij St. Andreas plaats. E>-n 12lal mooie prijzen waren beschikbaar gesteld, i'en eers'en prijs behaalde de heer Fr. d. Hombergh met 33 p., hoogste aantal punten was 36. Een kras oudje, 4e ^jarige 11.alhier behaalde 27, pnr -- AFFEROEN. Alhier zullen zich deze of de volgende week op het kasteel Blijen» beek (eigendom graaf von Hoensbroeck) komen vestigen een 20tal Fransche zusters die tct nu toe in Frankrijk lager onder wijs gegeven hebben. Reeds voor een viertal jaren terug werd bovengenoemd kasteel, fraai gelegen te midden van een woudfijke omgeving, dat, toen door de Eerw. Paters Jesuïeten, die zich toen op Exaten bij Baexem gingen vestigen, werd verlaten, door bovengenoemde zusters gehuurd en gedeeltelijk bemeubeld. stieren aangevoerd, bestemd om eventueel door de rijks commissie te worden aange kocht. De commissie, bestaande uit de heeren Beckers. Jabeek en Janssen Ven ray, kocht evenwel goen enkel exemplaar. HEEL. Een treurig voorval vond Dinsdag voormiddag alhier plaats. In de nabybeid van een hier staande woonwagen van H. Masolyn uit Roermond had zich sedert een paar dagen in een bosch een persoon op gehouden, die nu eens opgaf Meijer dan weer Jansen uit Heerlen genaamd te zijn. Gisteren voormiddag vervoegde een persoon bij Masolijn om diens paardje te koopen, ook was de z.g Meijer Janssen daarbij tegenwoordig. Terwijl men over den verkoop onder handelde kwamen twee personen op den woonwagen toe. Toen zij naderbij kwamen zeide Masolyn, daar is de rijksveldwachter van Wessera bij. Nauwelijks bad hij deze woorden -gesproken, of Meyer zette het op een loopen, achtervolgd door den ryks veldwachter en den gemeente veldwachter Toen deze hem op korten afstand genaderd waren liep Meijer den Heelderpeel in, en trachte den tegenovergestelden oever te bereiken. Dit werd hem echter verhinderd daar een der beamten zich aan die zijd posteerde. Geen kans ziende te ontkomen, dook Meijer kopje onder en kwam niet meer boven. Dadelijk werd alles aangewend om hem te redden, doch vruchteloos tot dat eenigeu tijd daarna zijn lijk werd opge haald en naar het lijkhuis werd overge bracht. MAASTRICHT. Herhaaldelijk komt het in denlaatsten tijd voor, dat wielrijders ijdendo zonder licht of bel, worden aan gehouden door do gem. politie, wegens overtreding der rijwielwet. Op het politie bureau woidt wel een naam door den over treder opgegeven doch mepstal eon valsche. Vooral Belgische wielrijders maken zich aan het opgeven van valsche namen schuldig, In verband met dit misbruik, heeft dhr. commissaris van politie bepaald, dat. indien de overtreders der rijwielwet, niet voldoende zich kunnen legltimeereo, het rijwiel in beslag zal genomen worden. Voor een 14tal dagen werd een Belgisch wielrijder bekeurd. De politie meende, dat de man niet zijn waren naam opgaf, en i het rij wie' -beslag. Tot nu toe heeft don vreemdeling z:ch niet meer aangemeld, om zij" fiets af te halen. OTTERSUM. Door den veldwachter alhier is Maandagavond een werkman gearresteerd, die aan het klooster Maria- Roepann ruim 150 pond lood ontvreemd en dit aan een opkooper verkocht had. ROERMOND. Het ongeval deo machi nist Vriens overkomen waaromtrent zoo verschillende geruchten de ror.de doen. moet zich als volgt hebben toe gedragen: De machinist J. Vr, die Zaterdagavond den laatsten trein uit de richting Dalheim vervoerde, werd omstreeks half twaalf door den zoon van den wegwerker Adriaens doodelijk gewond nabij de viaduct aan het Gebioek op de spoorlijn gevonden. Hij werd onmidtlelijk naar de woning van Adriaens overgebracht, alwaar hy niet meer dan het verlangen naar een Priester heeft, kunnen te kennen geven. Een Eerw. Pater Redemptorist in alleryl gehaald diende het H. Oliesel toe, waarna de ongelukkige unmiddelijk overleden is. Dr. Stijns, die ook spoedig ter plaatse aanwezig was, kon slechts den dood constateeren en beval overbrenging van het lijk naar de kliniek der Eerw. P P. Camilianen. Verder moet gebleken zijn. dat Vriens gedurende den rit tusschen Melick H. cn Roermond zijne machine heeft gaan nazien, waartoe hy zich naar het gangboord der locomotief heeft begeven en waarvan bij het evenwicht verloren, is afgevallen en noodlottig op een naast de lijn geplaatst ijzeren kiloraeterburd is terechtgekomen. Daarbij bekwam hij meerdere ernstige in- en uitwendige verwondingen. De ontsteltenis der echtgenoote die Zondagmiddag van een familiebezoek uit Eindhoven terugkeerde en van het gebeur de ontkunJig was, laat zich begrypen. Zaterdagavond is alhier flink gevochten. Ruzie, ontstaan tusschen burgers en militairen, sloeg weldra over tot handtastelijkheden. De messen werden MAASHEES. Voor de vacante be trekking van veldwachter in deze gemeente, hebben zich niet minder dan 48 sollicitanten aangemeld, zoowel uit deze, als uit andere gemeenten. Het salaris van den to benoemen beambte bedraagt f 400. Het is te hopen, dat de te vroeg overleden gem. veldwachter Bouten een waardigen opvolger krijge. OVERLOON. De kermis alhier is dit jaar wederom bijzonder goed afgeloopen. Maandag en Dinsdag was het zoor druk, en aan plezier geen gebrek. De houders van dansmuziek, vooral de ronde danstent van Schulto, hadden een druk bezoek. St. ANTHONIS. Te Oploo heerscht de typhus in zoo erge mate, dat er reeds 9 lijders bezweken zijn, en er nog een betrekkelijk groot aantal lijdende is. DELRNE. By Kon. besluit is op den voet van het bepaalde bij art. 21, sub. a, der wet van 2 Augustus 1880 (St.bl no, 145), en nlzoo voor den tijd van vyf jaren, gerekend van 7 Maart 1908, be noemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot reserve officier van gezondheid der 2e klasse, de heer Louis Crobacb, arts te Amsterdam. HAPS. De gevreesde nonvlinder is ook alhier ontdekt. Daar dit insect in deze boscluyke gemeente heel wat schade zou kunnen veroorzaken, zyn door het gemeentebestuur, ter uitroeiing van dit insect, premiën uitgeloofd. winter op Het Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht, dat H. M. zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar zelden een rijtoer maakt. Wij maken niettemin van dit blijde bericht, 6lechts onder voorbehoud melding, daar wy er recht» streeksche bevestiging niet van kunnen geven. Het Muitend raadslid. De rechtbank te Breda veroordeelde Dinsdag den heer Van Wely, raadslid te Roosendaal, wegens liet bekende fluiten in de raadsvergadering te Roosendaal, tot 8 dagen gevangenisstraf. Nederland en %'enezuel*. «Het is gewis zeer betreurenswaardig, dat de vertegenwoordiger van Nederland eene onvoegzaamheid heeft begaan, maar dit maakt de houding van den president Castro niet goed, en Nederland heeft alle recht om van Venezuela een schitterende voldoening te eischen." Het officieuze blad van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken voegt er dan aan toe: De Nederlandsche regeering zal zich waarschijnlijk tot een blokkade bepalen, om Castro te dwingen. De openbare mea ning zal haar zonder uitzondering steunen, als zij, na alle midelen tot verzoening te hebben uitgeput, tot geweld over gaat om een billijke en wettige voldoening te erlangen. Overigens zal ik gesteund worden door de sympathie van alle landen, die met Venezuela geschil hebben gehad. Het zou misschien wel mogelijk, zijn, van de gelegenheid, party te trekken om een algemeene regeling van de onop geloste moeilijkheden te krygen. Royale belooning, Aan het statiou te Nijmegen vond een ongen, een portefeuille waarin zich veel geldswaardige papieren bevonden, o. a. bankbiljetten van f 25 en f 10 etc. Boven- dien was een ander gedeelte der geldtasch gesloten, zoodat de gelukkige vinder niet kon constateeren of daarin ook nog waar devolle stukken lagen. Haastig spoedde zich de jongen echter naar het huis van den eigenaar, die te Hees woonde, om hem het gevoudone ter hand te stellen. Die eerlijkheid moest beloond worden, meende de eigenaar en gat den vinder 25 cent. De jongen keek toen wat ontevreden op, wat de eigenaar bewoog hem 50 cent te geven. Door carbid gedood. Te* Isselhorg by Dinxperlo is een 17jarige jongen door het springen van een bus carbid welke hy ledigde, zoodanig gen wond, dat de dood spoedig volgde. Hij lief zicli niet foppen. l)e -Winschoter Ct." vertelt, hoe een politieagent, aldaar, een dezer avonden een man ontmoette, die met een zware, oude fiets op zijn schouders, bezweet hoofd, er door gestoken, hijgende en blazende voorwaarts schreed. Op een vraag van de politie, of de flets gebroken was, antwoordde de man Wel nee, maor 'k mag in duustern ja nai met 'n fletse zunder licht op 't pad." Toen de politie hem mededeelde, dat men na zonsondergang met een fl-ts zonder lantaarn niet mocht ryden, maar wel het ding aan de hand voortduwen, zei ons boertje Ja, ja 'k zei mie dur jou foppen laoteo." De verdrinkingsdood In Nederland. Aan een opstelletje van dr. C. J. Mijn- lieff, arts te Amsterdam, in het tijdschrift Molescbott", over eerste hulp by drenkelingen, ontleenen wy ditmaal het volgende statistiekje. Den dood in het water vond gedurende de jaren 1800 -'99 in Noordbrabant 621 of 11.75 op 100000 inw. Gelderland 732 of 13,70 - N. Holland 2108 of23.47 - Zuid Holland 2300 of 22,23 De groofe manoeuvres. die na eerst te zijn vastgesteld, later werd afgelast, toeu weder werden bepaald te zullen worden gehouden op kleine schaal, zullen nu volgens laatst genomen besluit gehouden worden op een groote schaal Tilburg Heusden, beginuende 17 Septem ber. Behalve het 2e, 3e en 6e regiment infanterie zullen er aan deelnemen een regiment cavalerie een regiment artilerie. ■Blijde tijding. Buitenlandsche bladen bevatten Zaterdag Zeeland 243 of 11,22 Utrecht 459 of 19,60 - Friesland 746 of 22,0$ Overijsel 421 of 13,58 - Groningen 578 of 20,28 - Drente 233 of 16.09 - Liraburg 294 of 10,96 D. w. z. in Nederland sterven constant meer menschen door verdrinken dan door alle andere oorzaken van gewelddadigen dood te samen. Dezen toestand treft men in geen ander land aan. „Die man,.." Ter illustratie van de bewering, dat enkele gemeentewerklieden, die eerst des avonds om 8 uur van bun werk komon, niets aan het gezinsleven hebben, en hun kinderen alleen maar des Zondags zien, deelt de secretaris van den Bond van

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2