Limburgsch Nieuws. Schouw der waterlossingen. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. I het scherm an een serie ran beelden Burgemeester en Wethouders De wikkelde zich af, het eene vroolyk, het andere somber, maar alien levensfeit ouw, dat Annie verrukt was. Ten slotte kwam een nieuwe titel in de de licht-oiieus: -AangevaHen door Rood huiden,'' Johan ging eensklaps rechtop zitten, en Marie fluisterde Annie in: Jammer. Als zijn zenuwen nu maar niet van streek raken. Eu daar verscheen op het lichte vlak hat geheele tooneel van den vorigen middag. De Roodhuiden naderden woest de bosch hut bet jonge meisje snikte ep de knieën naast deu gedoodeo man, en een groote Indiaan naderde haar met opgeheven wapen. Toen op dat oogenblik riepen de drie metgezellen van Braromers eensklaps: •Joh 1" Want daar verscheen by, wierp den grooten Roodhuid ondersteboven en sprong hem naar de keel, 't volgende oogenbltk verdween hy uit den lichtcir kel Top," klonk 't en 't beeld verdween. De mensched klapten. Nee maar Brammers, waarom heb je OD8 niet verteld, datje by die opname was zei Annie's aanstaande. Dus zoo doen ze 't zuchtte Job, en thuis zei Marie: Ik zal nooit meer zeggen, dat je niet dapper bent, hoor Job. 'i Was voor jou alles waar t eo dat meisje was mooi I... Zeg, Job, zou je even dapper zyn voor my. Veel en veel dapperder, verzekerde Job en hy zoende haar toe hartelijk, dat Annie's aanstaande den moed vond, 't goede voorbeeld te volgen. VENRAY, 14 Augustus 1908. De uitslag der aanbesteding van Kunstmeststoffen, ten behoeve van den Boerenbond alhier, j.l. Maandag gehouden is als volgt Voor de levering van lli/t wagon Thomasslakken was geen enkel inschry- viugsbiljet ingekomen. (Zie advertentie in dit nummer.) Voor de levering van Kainit waren 3 ioschryvingsbiijetten ingekomen, en wel van H. PoelsVerriet, f 182— per wagon, losgeladee, sotidor lossen of geld ontvangen Van GervenGossens, f 183,25— per wagon, losgehdcn, zender lossen maar wel geld ontvangen. Wed. ,T. van d-f ïrfnifen, f Af)-- nor wagon, losgelaten, met zelf lossen, getd pntvaogr» er. rpïMineggen, f j De lavering gegund aan de Wed. J. van der Linden, Venray. Naar wii vernemen, zal morgen op den feestdag van O. L. Vr. Hemel vaart, de jaarlyksche processie van Oirlo, voor de 100ste maal de Genatdekapel Oostrom bezoekat. De Fanfare -St. Cecilia" alhier zal a. s. Zondagmiddag een bezoik brengen aan Oirlo. Indien het weder gunstig iB, zal het een pleizierigen namiddag worden in Oirlo. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op de achterstaande advertentie van het feest van St. Rochus, patroon tegen besmettelijke ziekten, hetwelk te Veltum a. s. Maandag plechtig gevierd wordt. LEUNEN. Zondagmiddag heeft alhier een treurig ongeluk plaatB gehad. De laBdbouwereknecht L. J. pakte een met scherpe patronen geladen jachtgeweer met den loop van den grond op. hierby werd de haan. die overgehaald was, opengerukt en dichtgeslagen, waardoor het geweer afging en het volle schot hem in het linkerdijbeen trof. Hevig bloedende werd de jongeling per kar huiswaarts ver voerd en direct geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van den onge lukkige. die inmiddels van de laatste H. H. Sacramenten is voorzien, is zeer bedenkelijk. GRUBBENVORST. De bulptelegraaf- kantoren te Grubbenvorst en Lottum wor den vanaf 16 Aug., op Zon- en Feestdagen opengesteld van 7.30 tot 8.30 voorm. (Greenwiehtjjd.) GENNEP. J. de G. was chauffeur op den motor omnibus van den Plasmolen tiaar Gennep. Het beviel hem niet bijzonder en hij besloot er bet baantje aan te geven. Dat was zijn recht, maar niat zijn recht was. dat hij 3 a f 4 ontvangen voer plaats kaartjes, vergat af te dragen aan den reebtmatigen eigenaar, den heer A. F. en dit geld afdroeg aan zijn eigen meisje te Amsterdam. Het O. M. requireerde voor beklaagde, die nog nimmer veroordeeld is een g*v. straf van 3 maanden. De verdediger, rar. B. F. Everts stelde de zonderlinge regeling in het licht, welke by den omnibusdienst PlasmolenGennep van ki acht was en welke het mogelyk maakte, dat bekt. zich geld toeeigende. PI. vroeg oplegging van een lichtere straf. MOOK. Zaterdag vérvoegden zich by den caféhouder Wanting een paar leden der -vlot'ende plattelandspHag" oftewel bewoners der woonwagens. Ze vroegen een -maatje". De huisvrouw weigerde dat. Onder bedreiging namen ze zelfs de jeceverkan uit het buffet, en bedienden zich. Ongeveer in signalement met deze personen overeenkomende kerels vielen den jongsten knecht van den landbouwer Vos Zondagavond aan toen bij circa half negen van Cuyk terug keerde. Zij wierpen hem op den groDd bonden hem een lap om den mond en beroofden hem van zijn geld ongeveer 4 guldeD. In de worsteling heeft hy nog een paar sneden over zijn kleeren en zyn band gekregen. Na de berooving lieten ze den jongen liggen en vertrokken in de richting van het veer. VENLO. Zondagmiddag 6 uur is Adriaan de Swart, oud 20 jaren en hulp besteller bij de posteryen alhier, met baden in de Maas jammerlijk verdronken. De drenkeling is om 7 uur, op 100 meter afstand van de plaats des onheils opgevischt. Het toepassen van de kunst matige ademhaling bad geen resultaat. MAASNIEL. Alhier had Zondagna- middag een automobielongeluk plaats dat, betrekkelijk goed afliep. Een automobiel, waarvan het oummer door de verbazende snelheid niet kon gelexen wordon, kwam uit de richting Roermond over den rijksweg Maastricht Nijmegen. In het gehucht Broekhen wilde een fietser, die door de hooge huizen de automobiel niet kon op merken, aan het kruispunt Leeuwen Maasniel den weg oversteken. Hy werd door de automobiel gegrepen, met het ge volg, dat zijn fiets onder den automobiel geraakte en totaal verbrijzeld werd. De fletser kwam er wonder boven wonder met eenige lichte kneuzingen af. De automobilisten namen van het ongeval niet de minste notitie en reden door. ECHT. Alhier is de landbouwer Ch. Vergossen, oud 63 jaar, wonende te SpaanschhuUkes, onder Echt door oen geladen kar overreden, aan de gevolgen waarvan hij eeoige uren later is overleden MEERSSEN. By Koninklijk besluit is aan den Heer J. Kleuters, op zijn verzoek, roet 25 September eervol ont slag verleend als Notaris alhier. BOCHOLTZ- Met toestemming van don Minister bezocht Donderdag alhier hare op sterven liggende moeder J. Cu., een? vrouw, ö.e in 1854 haren echtgenoot ih vereeniging roet eenman, vermoordde, ea uoswep lót 20 ja.'sti gevangenisstraf werd veroordeeld. Do medeplichtige van de vrouw, zekere C,, die tot dezelfde straf word veroordeeld is evenwel reeds in de gevangenis overleden. De vrouw arriveerde onder geleide van een rijksveldwachter en eene bawaaks'er. Heel net dorp was in rep en roer. om de moordenares, die reeds 14 jaren iu de gevangenis had doorgebracht, te zien. Denzelfden dag werd de gedetineerde weer naar de gevangenis teruggebracht. UDEN. Woensdag werd ook in deze gemeente voor het eerst de nonvlinder gevangen. OSS. Alhier zyn de twee laagste klas sen der joDgens en meisjesscholen, alsmede de bewaarschool gesloten wegens het epidemisch heerschen der mazelen. Eenige gevallen met doodelijken afloop zijn reeds voorgekomen. ST. OEDENRODE. Woensdagmiddag had in de nabijheid van ons dorp op den Lindendijk een ernstig tramongeluk plaats Een kermisreiziger zekere S. bevond zich met paarden wagen, waarop vrouw en kinderen gezeten waren, op den weg. Het paard schrok van de tram, reed zij waarts achteruit, waardoor het achterge deelte van de kar in aanraking kwam met de machine. Twee jongens werden uit de kar ge worpen en kwamen onder de machine terecht. Een der oudste. 16 jaar werd er dood onder vandaan gehaald, de tweede wien een arm werd afgereden, overleed een uur later in het Liefdehuis. Dr. Anderegge. die medische hulp ver leende, achtte het wenschelyk dat ook een derde kind in het gasthuis ter verpleging werd opgenomen. De machinist had vol strekt aan het ongeval geen schuld, hij gebruikte met alle kracht tegenstoom, doch mocht er niet in slagen de machine tijdig tot staan te brengen. Aanleg van rijwielpaden. Op de provinciale begrooting voor 1909 van Noordbrabaut is als eerste termijn een som van f 10.000 uitgetrokken voor den aaGleg van rijwielpaden. De kosten hiervoor zullen, naar bet in de bedoeling ligt, wor<JeD bestreden uil de opbrengst van het in gedoemde provincie geheven weggeld. LaNlige uii(omol»ili*Uun. Voor do rechtbank te Arnhem stonden Dinsdag we, f terecht twee leden der familie A. te Nijmegen, ditmaal wegens iet rijden mo4 een auto zonder achterlicht en verzet togen de politie. De eerste Th. die reeds herhaaldelijk, zoo ir, Duitschland ais hier, wegens autodelicten heett terech gestaan, heeft in Nijmegen een politieagent, die hem bekeurde wegens het genoemde misdryf uitgevloekt en uitgescholden en zich met zyn broer verzet tegen zijn opbi enging. Tegen hem werd geëischt 4 maanden en tegen zijn broer 8 dagen. Menaelienefers W. en L te Raalte, kregen twist, ze rolden over elkaar, met bet gevolg, dat L. den ander een oor afbeet. Een derde, die de vechtende;) wilde scheiden, werd nog in den vinger gebeten. Van het oor is niets teruggevonden. Tegen den bijter is procesverbaal opgemaakt. Overreden. Te Geert!rodenberg heeft Zaterdagavond omstreeks 7 uur nabij het station een droevig ooge>al plaats gehad. De 22jarige v. M. uit Otaterhout. komende van den trein, trachtte, na eenige oogenblikken met een paar kennissen te hebben staan praten, op den in grig zijndón tram te springen. Vermoedelijk heeft hy zijn sprong verkeerd genomen en ia teiecbt gekomen onder een met graan beladen goederenwagen. Zijn een beeu weri verbrijzeld en van het ander een gedeelte van den voet. Ook inwendig moet hij ernstig gekneusd zyn. want reeds eenige uren ra het ongeval is hij in het R. K. Gasthuis alhier overleden. Nederland en Venezuela. Als voorbereidende maatregel voor een mogelijke botsing tusschen Nederland en Venezuela wordt er te Willemstadt een station voor draadlooze telegrafie ingericht. De kruiser Gelderland is Dinsdag naar het eiland Arube vertrokken, met geweren en voorraad voor de bewoners, die feitelijk zonder bescherming zyn. Volgens eaD telegram uit Nieuwediep is het panterschip Heemskerck vandaar naar West Indië vertrokken. In oen persoverzicht vermeldt de New York Herald de hier volgende opvatting van New Ycrk Tribune -De zaken schijnen nu tot een hoogte te zijn gek-O, waarop zij voor president Castro kr i k beginnen te worden, Het is een qnaeat'e van Castro tegen de beele wereld, tiet zou o spijtde zuinige Heilan ders kruit en kogels te zien verbruikon bij een poging oro Castro manieren te leeren, en de Venezolaansche kustbewo ners te 2ien lijden, omdat zij het ongeluk hebben Castro's onderdanen te wezeo. Maar eens moet toch de vraag worden beantwoord wie in zyn recht is Castro, of de rest van de wereld." De New York Herald vermeld, be halve het reeds medegedeelde oordeel van de Tribune, nog enkele andere Arneri- kaansche persstemmen over ons en anderer geschil met Venezuela. De Post Intelligencer van Seattle schrijft -Vroeg of laat zal het noodig zijn, de zaak aan te pakken en Venezuela te dwingen hare verplichtingen als natie na te komen. Er is een grens die zelfs een kleine mogend heid (als Venezuela niet kan overschrijden) ondanks den weerzin die een groote mogendheid moet voelen, om zulk een hopeloos zwakken tegenstander onder handen te nemen." De Democrat and Chronicle van Rochester merkt op: -Het is niet waar schijnlijk. dat de Monroe-leer zich op zal dringen, om te voorkomen, dat Venezuela door de tot het uiterste gebrachte Neder landers wordt afgerost. Geduld houdt soms op een deugd te zijn, zelfs by de koudbloedige burgers." Men meldt uit Amsterdam aan Het Vad. dat ook het pantserschip Friesland van een station voor draadlooze telegraphie wordt voorzien. Wereldtentoonstelling in 1913. Naar het Centr." verneemt, bestaan or ernstig plannen, om in 1913, ter herinne ring van onze onafhankelijkheidsverklaring in 1813, een wereldtentoonstelling ie organiseeren in de hoofdstad of in de residentie. Reeds is men bezig commissies en sub commissies te formeeren. Nachtelijke zwervers. Tengevolge van den maatregel der Haagsche politie om zwervers, die in het Bosch of op de banken of pleinen en in parken 's nachts slapend» worden aange troffen, naar het politiebureau over te brengen, zijn thans reeds ruim een 20tal personen ter beschikking van de justitie gesteld, om ter zake van landloopery terecht te staan. De terbeschikkingstelling volgde telkens, als een aangehoudene, drie achtereenvolgende malen op deze wijze den nacht op bet politiebureau had doorge* bracht. Dit zou misschien wel in andere steden met parken en pleinen na te volgen zyn. ■lelletjes Ie Tilburg. Men meldt uit Tilburg aan het -Hbl.". dat, in den omtrek van do werkpla ri der firma M. Bogaerts, Di sd-ga vond smnen scholingen plaats hadden. De menigte, uil wel meer dan 1000 personen beslaande, betoonde zich zeer opgewonden. Op vor- schillende plaatsen werden tal van glas ruiten vernield. De marechaussees trokken ten laatste do sabel en voerden een charge uit. Drie poisonen werden gewond, doch de verwondingen wplke zij opliepen zijn niet ernstig. Woensdag te 12 uur werd door den burgemeester afgekondigd, dat samenscholingen van meer dan 3 personen verboden zyn. Do politie, daarin hygestaao door de marechaussee, handhaaft streng do orde. Vooral ten opzichte van de werkplaatsen en fabrieken in den omtrek wordt deze maatregel streng toegepast. Naar verluidt, is de infanterie uit Breda voor eenige dagen reeds geconsig neerd. De relletjes welke Dinsdagavond voor vielen kunnen geheel op zichzelf staand beschouwd worden. Niemand verwacht dan ook zelfs een zwakke herhaling. Degenen die een slag met de sabel kregen, nadat 3 maal door den commissaris was gesommeerd om uileen te gaan, liepen geen ernstige verwondingen op en behooren, zooals zulks in den regel het geval is, niet bij de belhamels, maar tot de nieuwsgie rigen. Een der drie is een meisje. De maatregel van orde nopens het verbod van samenscholingen van meer dan drie peiso- nen. strekt zich slechts uit tot de Zwijn- sen8traat en omliggende buurten. Daar bevindt zich namelijk de sraedery van de firma M. Bogaerts. Op dit oogenblik is alles rusiig. Reeds Dinsdagmorgen is het zeer rumoerig toegegaan. Uit Turnhout werd nl. een Belg verwacht, die by de firma Bogaerts aan den arbeid zou gaan. De stakers hadden nu besloten den onder kruipers van den trein te halen. Een groot aantal stakers had zich te dien einde op 't stationplein opgesteld. De ma-sa was zoo groot, dat de agenten van politie met deu Belg en zekeren Van S., iemand die ook aan het werk was gegaan, den gewonen weg niet durfden nemen. Daarom staken zij de rails over en ontglipten per fiets aan de betoogers door langs het hek van de spoorbaan van de Willem II straat iu te rijden. De stakers waren toen reeds zoo verwoed, dat zij de onderkruipers mot 8teenen wieipen. De Belg zou zelfs aan den bovenarm geraakt ziju. Natuurlijk had de poli'ie, door een en ander geleerd, 's. avonds haar maatregelen genomen cn toen meu zich dan ook Dins dagavond in de buurt van de fabriek der fiirrna Bogaerts verzameld had en de menigte van ruim 1000 menschen na herhaalde sommatie niet uiteen wilde gaan, ja men zelfs met steenen begonnen te werpeD, was spoedig een 25 tal ageDten ontboden. Io verband met het voorge vallene in den morgen zal dan ook waar schijnlijk de iiifanterie uit Breda gecon signeerd zijn. Ilolerwef. De kantonrechter in kanton I te Rotter dam veroordeelde den directeur der N. V. Anton Jurgens-Margariiiëfabrieken wegens overtreding der Boterwel tot een geldboete van f 100 aubs. 20 dagen hechtenis. Hij besliste, dat de gravuie, welke voorstelt een weide met koeien benevens een meid. dragende een juk met melkkannen, niet als een handelsmerk kan beschouwd worden maar wel degelijk op natuurboter wijst, waardoor het publiek in de meening kan verkeeren, dat hot natuurboter koopt. Zeldzaamheid Dezor dagen hadden we hier het volgende grenstafereelije. Er zwierf hier een dronken vrouw uit Oldenzaal bedelend rond, welke om haar medelijden op te wekken wees op een barer voeten, waaraan zy de vijf teenen miste. De politie had heel wut met haar te stellen. Ze had nog eenige dagen gevangenis te goed et) hield* zich toen de politie verscheen op Pi uisisch gt bied aclitor paaltjes schuil Eenige straatbengels die haar trouw achtervolgden gaven haat een duw. zoodat ze op Hollandsen gebied verzeild raakte en onze politie haar in arrest kou brengen Hollandsche straatjongens die Holland» sciie politie helpen: 't is wel een zeld zaamheid. Arme kinderen. Te Opheusdeu woonde een echtpaar, dat eenige jaren geleden naar Duitschland vertrok. Hun gezin vermeerderde eo een vijftal hadden ze, toen de kostwinner ziek werd en stierf. Het weinige huisraad werd ingepakt en daarmee kwam de weduwe terug en vestigde zich in hare geboorte plaats Van de gemeentewege werd gezord voor een woninkje en verder 'moest ze maar zieu met haar kinderen, waarvan de oudste 12 jaar was, rond te komen. In 't begin ging alles redelijk goed; moeder ging druk uit werken en het kroost trachtte te bedelen ook wat te verzamelen. De buren merkten dat jjy nu en dan logés •had en vooral een vroegere kennis uit Duitschland begon zyn bezoeken opvallend druk te herhalen. De bezoeker werd einde, lijk niet meer gezien en op een goeden dag fnisfen do kinderen baar moeder, die '8 avonds te voren haar kachel en eenig ander huisraad te gelde gemankt had. De vrouw was in gezelschap van den Duit» scher s' avonds met den trein van half twaalf in de lichting van Duitschland vertrokkon. En nu de kinderen Dezen loopen hulpbehoevend rond en gaan dagelijks langs de huizen rond om het allernoodigste levens onderhoud bijeen te krygeo. Hun toestand is eenvoudig niet te beschrijven van wege vervuiling enz., want die ellende duurt al sedert 'ouige weken. Wel helpen de buren, ook behoeftige menschen zooveel zij kunnen, doch hoe moet het gaan als het najaar en vooral ais de wioter aan breekt. Er wast eens een lijd.... Dezer dagen solliciteerde een schyver. die zich slechts met moeite door zyn kommervol bestaan wist te slaan. naar een gemeentebetrekking te Brussel, waar. toe hy zich persoonlijk by den burge» meester aanmeldde. Deze deelde echter mede, dat hy niet veel kans had aange- steld te worden, daar niet minder dau 40 000 sollicitaties waren ingekomen Onze sollicitant was in de eersto oogenblikken door deze overweldigende concur.-ntie wel eenigzius uit het veld geslagen doch na zich een oogenbiik bedaeht te hebben, richtte hij zich nogmaals tot den burgemeester, met het verzoek dan aangesteld te worden, om Jie 40.000 sollicitaties te rangschik ken Er was eens een tijd, waarin dergelijke slagvaardigheid met een goede positie werd beloond. Vroege huwelijken. Wy hadden de gelegenheid een statistiek te zieq, die ons vorbaasde in hooget) graad. Niet in Nederland is zij samen gesteld, maar in België. Hebt gij ooit kunnen denken, lezer, dat daar lieden zyn en nog al in eenige hoeveelheid, die trouwen op den leeftijd van 16, 15 en zelfs van 14 jaren Eene statistiek reeds meer dan zes jaren geleden opgemaakt over het jaar 1900 leert, dat er toen gevonden werden twee jonge vrouwen van 14 jaren. 80 van 15. 262 van 16 en 820 van 17 jaren. Er waren 2 mannen van 16 en 6 van 17 jaren, terwyl er 12 weduwen gevonden werden van 17, 7 van 16 en 2 van 15 jaren, 4 gesciieidenen van 17 en 2 van 16 jaren. Men zie daarin geen voorbeeld ter navolging. Deze gevallen worden bier slechts onder het oog gebracht als ontijdige divagaiies van den geest en het vleeach by jongelui, die rondom moeders pappoi th lishehqorden, niet aan eigea huieelykeo haard, waarvan zy de geheimen nog met begrijpen. Drankbestrijding;. Lichamelijk ztoaar werk verrichtende menschen, hebben veel van doist- te lijder.. Daar bet moeilyk is een dorBtstil- lenden drank steeds in geschikten vorm bij de hand te hebben, zyn zy dikwyis bijna op bier en andere alcoholische dranken aangewezen, die overal klaar om te driDkeu, in juist geschikte hoeveel heid te krijgen zijn. Velen zouden echter den alcohol gaarne vermijden, als zy slechts eeD goeden plaatsvervanger von den. De gemeente Osnabrück heeft daarom maatregelen genomen om aan haar werklieden geregeld en in voldoende boeveelheid zwarte koffie uit te reiken. Voor overdag werkenden geschiedt dit 's middags, voor nachtwerkers in den nachtelyken rusttijd. Volgens het laatste geme. nteverslag is hiervan, vooral door de nachtwerkers zeer veel gebruik gemaakt. In Neuss heeft men het in de gasfabriek gedaan daar kunnen de stokers in den zomer, als zij het zoo warm hebben, zooveel koffie krijgen els zy wenschen, waaraan in één jaar M. 449 is besteed. Met dit bedrag is het doel het genot van s'erke dranken te beperken, volkomen bereikt. Weer gesnapt. De gevangene H, S. die te Tiel eenige maanden geleden ontsnapte, maar daarna weder gearresteerd was, is Zaterdag uit de gevangenis ontsnapt en over een 8 Meter hoogen muur geklommen. Hij werd ontdekt boven in een boom, in de nabybeid der ouderlijke woning. Spoedig was hij toen gearresteerd, en naar de gevangenis teruggebracht. Dit maal genoot hij slechts drie kwartier van zyn vryheid. van Venray, brengen bij deze Ier kennis van belang hebbenden, dat schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingon, op achter elk barer vermelde tijdstippen Legger A. 1 Van Breevennen, op 1 Sept. 1908 van 8 uur vourm. tot 5 uur nam. 2 de Oirlosche Pas, op 1 Sept. 1908, 8 uur vooi m, tot 5 uur nam. 3 Waterlaat de Scbeide, op 14 Sept. 1908 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. t

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2