Attentie Limburgsch Nieuws. Tuin- en Landbouw. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Op het stoppelland. Wegens den feestdag van O. L V. Hemelvaart, worden Advertentie's en Ingezonden Stukken, voor het volgend num mer van ,,Peel en Maas voor Vrijdagmorgen 9 uur inge wacht. op Vrijdag 31 Juli 1908. Twee gewassen in een jaar is voor den landbouwer slechts voor een deel van zijn veld mogelijk. De tuinman daarentegen is vaak met twee gewassen nog niet tevre den. drie, zelfs vier teelten zijn geen zeld zaamheid, en 't eene is nog niet verdwenen of het andere groeit alweer spinazie boonen, salade en dan nog koolplanten ziedaar een voorbeeld. Zou t niet wenschelijk zijn dat de landbouwer by den tuinman in de leer gaat Wel zal hij het niet tot vier oogsten brengen, daartoe eigenen zich landbouwgewassen niet, maar waar hij slechts twee gewassen wil teelen, ook daar is bij den tuinman voor hem leering te vinden. Snelle groei en krachtige groei wordt alleen verkregen, wanneer de bodem uitstekend is bemest, en waar het vroeg klaar zijn soms van veel belang is. daar mag op een weinig mest niet wor den gezien wat niet direct verbruikt wordt, komt toch een volgend gewas ten goede. Op het stoppelland worden als volggewassen geteeld knollen en spurrie. Nu is hier de marktwaarde weliswaar niet afhankelijk van 't vroeg gereed zijn. maar de grootte van de opbrengst hangt at van den snellen groei in den korten, in begin soms nift al te gunstigen gioeitijd. En dan wil de landbouwer soms tweemaal oogsten van eenmaal bemesten. Dit kan nu eenvoudig niet. en dat behoeft trouwens thans ook niet meer Vroeger, toen er geen kunstmest was, weid vaak in den zomer geen of weinig stalmest gemaakt en had men dus geen mest voor t stoppelland. Men maakte van den nood een deugd, en nam toen wat men kiygen kon van den schralen bodem; een schraal knollengewasje en, de spurrie mislukte dikwijls. Thans behoeft dit niet meer. Waaneer met de bewerking van den bodem in de stoppel-kunstmest wordt gewerkt (bijv. 200 KG. Patentkali. 200 KG. superfosfaat en 100 KG Chilisalpeter, ter waarde var» pl. min. 33 gulden) dan zal het tweede gewas een goed gewas worden en de arbeid eraan bestede onkesten ruim vergoeden. Bovendien bedenke deland- bouwer, dat dan tevens zijn land in veel geschikter eD beteren toestand achterblijft dan zonder bemesting en dan ook de oogst van bet volgend jaar mee zal helpen de gemaakte nDkosten te dekken. Niet alleen, maar ook om grooter zuivere winsten te geven. Wie de proef nog niet nam, verzuim» niet. dit niet in 1909 te doen. De Secretaris leest een schrijven voor, in puike Soorten waarin adhaesie wordt gevraagd om een handel, trein in te leggen van NijmegenMaas tricht. Dit voorstel wordt gesteund. Aanvrage eervol ontslag van den onderwijzer H. Chr. Jansen te Oirlo, Aan bovengenoemden onderwijzer werd wegens zijn vertrek naar Poeldijk den 15 Sept. a. s. eervol ontslag verleend. 4. Adres Fanfare 'Cecilia". Na eene drukke discussie werd aan de Fanfare -Cecilia" een subsidie verleend van f 60. Tegen stemden de heer en A. Loonen, J. Loenen en L. Janssen. De lieer V. Fonck, president van dit gezelschap geeft zijn dank te kennen. 5. Benoeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Het aftredend lid de Z. E. heer H. Reijnen te Oirlo werd met alle stemmen herbenoemd. 6. Adres leden van den A. N. W. B. en Wielrijdersvereeniging alhier. Tot instandkoming van een fietspad door de Peel werd een subsidie gevraagd door de Wielrijdersvereeniging alhier van f 500. Verschillende leden zijn van meening, dat dit in het belang van den Boerenstand is de Venrayaehe markten zullen daardoor veel meer bezocht worden door de inwoners van Deurne en omstreken. Na eenige discussie wordt dit voorstel in rondvraag gebracht; voor stemden de heeren Th. Slits, Jac. Aerts, H. Janssen, J. M. Michels, F. Vonck, P. J. Derks, M. Poels en de Voorzitter; tegen stemden de heeren P. Camps, A. Loonen, J Loenen en L. Janssen. Zoodat de gevraagde subsidie is toege staan. 7. Belegging gelden op hypotheek. Werd in geheime zitting behandeld. Alededeelingen. De Voorzitter devli mede, dat de kanton» nier Hendriks door een ongelukkig geval blind is gewordeu en dat de hulp behoevende zal rnoateu worden bygestaan. Ter vervanging van een nieuwen kanton nier z»l een oproeping in de Courant ge daan worden. De heer J. M. Michels spreekt over de sleeh'e waterlossing van de groote en kleine beek te Merselo en vraagt of deze door verbreeding of verdieping niet beter in orde gemaakt kon worden. Daarna sluit de Vooizitter de openbare vergadering en gaat tot de geheime zitting over. was beduidend, met veel De j derde Ook op de Groote Markt waren veel biggen aangevoerd, en werden meestal verkocht aan prijzen van f4 tot f 6 per stuk. De handelaars in kramerijen. eveneens de caféhouders maakten goede zaken. Naar wij vernemen bestaat ook hier het plan. om evenals in vele andere gemeenten, het tienjarig kroningsfeest van H. M. onze geeërbiedigde Koningin, dit jaar feestelijk te herdenken. Een laffe daad is in den nacht van Donderdag op Vrijdag gepleegd aan de woning van. den heer K. Het mooie tuintje voor diens woning is door baldadigeq bijna geheel vernield en vertrapt, en werden de rozenstruiken en bloemen 's morgens in de nabijheid gevonden. Moge de politie zulke vernielers ach terhalen Gistermorgen had do knecht van den bakkerG. alhier het ongeluk, met zijn linkerhand bekneld te raken tusschen de brooddeegmachine. waarbij zijne hand ernstig werd gekneusd en de middelvinger totaal afgeknepen werd. I»iinb. Katholiekendag. Men weet, dat het bestuur der Limb. Katholiekendagen te beslissen had, of de eerstvolgende Katholiekendag te Venlo dan wel te Kerkrade zal worden gehouden. De keus is gevallen op Kerkrade, zoodat de hiertegen geopperde bezwaren onder bet opzicht van localiteit en verbindingsgelegenheid blijkbaar niet over -vegenfzijn bevonden. WELL.1 In eeno ZonJag in liet café Achten a Ui er gehouden vergadering van bak eis nit Well en eenige omliggende plaatsen, werd besloten tot oprichting van een bak kt i und. Tot bestuursleden zijn gekoreo d heeren A. var» de Voort te Tiearay, P. vessels te Bergen en F. Achten alhier. Hoofddoel is gezamenlijke aankoop van benoodigdbeden voor hun bedrijf, doch als nevendoel raag wel gelden lagere prijzen voor de afnauers, want in tegenstelling met andere plaatsen is hier gewoonlijk alles peperduur. MOOK, Aan den Mjokschen we onder Makfen, s de nonvlinder aange troffen. dame nam voor haar een kaartje klas en zelf ging ze tweede klas zitten. Alleen in de coupé had het meisje tijd om na te denken, en al heeft ze waar schijnlijk ook toen nog niet begrepen, dat ze haar ondergang tegemoet ginr e i aai' het eerste station h» t beste vloog zij de trein uit en riep de hulp der politie in. Zoo is zij bij den veldwachter van Zevenbergschen hoek terechtgekomen ze was te Lage Zwaluwe uitgestapt doch cle Dordtsche was haar na gerend. Na tuurlijk liet deze haar prooi zoo gemakke lijk niet los Maar de veldwachter was voor geen stortvloed van woorden vatbaar gaf de -dame" de nieuwe hoed en mantel terug en hield het meisje. Al weer een les voor velen. Het meisje van bovensta md bericht is er gelukkig afgekomen, maar boevelen gaan zedelijk en lichamelijk ten gronde door het lichtvaardig aanvaarden van onbekende diensten. OPENBARE VERGADERING van den des namiddags half 6. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, M. Poels, Wet houder, Jac. Aerts, Hub. Janssen, P. Camps, J. M. Michels, A. Loonen, 'lh. Slits, J. Loenen L. Janssen. V. Fonck, P. J, Derks, leden en Stoot. Secretaris. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke worden goedgekeurd. Hierna gaat men over tot de orde van den dag 1Onderhandsche verpachting Peel en aanleg tram Venraystation Venray. De Secretaris leest een schrijven voor van de Ged. Staten, waarin verschillende opmerkingen gemaakt worden op een eenige punten der concessievoorwaarden, en wel ke van dien aard waren dat de conces sionarissen verklaarden af te zien van de voorgenomen verpachting en aanleg van den trarn. De Voorzitter zegt dat enkele aanmer kingen met eenige wijzigingeu door de firmanten zouden kunnen worden aange nomen; in een schrijven zijn de firmanten met de Ged. Staten eens, dat de gemeen teexploitatie van den tram voordeeliger en beter is en bidden aan een tram te leggen met bijlevering van 6 rijtuigen, rails, goe derenwagen voor de som van f 25000. Allo Ipden vinden dpze aannemingssom .niet te duur. De aanvrage van concessie van den ge meentetram en het opnemen van pen ka pitaal van f 28000 wordt ter goedkeuring aangevraagd. 2. Adres van de Kamer van Koophande te Venlo. VENRAY, 8 Augustus 1908. Door de invoering van perronkaarten op 15 Augustus a. s. mag zich niemand meer op het perron van het station alhier bevinden zonder in het bezit to zijn van een gewoon plaatsbewijs ofwel perronkaarl die op de gewone wijze aan het loket te verkrijgen is. Iemand, die zich zonder perronkaart of plaatsbewijs op het perron of bij een trein begeeft, wordt beschouwd te zijn een reiziger, welke zonder geldig plaatsbewijs van den trein gebruik heeft gemaakt en zijn dezelfde wettelijke bepalingen op hem van toepassing. Overwegende, dat de dienstplichtige bij de landweer L, Marcellis, loteling voor de militie der lichting van 1908 uit de gemeente Venray, die I Augustus 1906 voor den dienst by de landweer is bestemd geworden, behoort tot de bevolking van de te Weert gevestigde kloosterinrichting van de R.K. godsdienstige orde van de minder broeders, wier leden na voorafgaanden proeftijd bindende geloften afleggen, is hem bij Kon. besluit ontheffing van den werke- lijken dienst bij de landweer verleend tot 1 Augustus 1910. Venray dat deze week weergalm de van allerlei muziek en zang. voortge bracht door blaasinstrumenten, draaiorgels harmonica's enz. Venray is weer tot zijn vioegere rust teruggekeerd. De kermis is weer voor een jaar voorby. Nog enkele dagen zullen onze ooren soeselen van die meer of minder harmo nische geluiden, en dan blijft er niets van de kermis over als eene prettige herin- nering. I)e twee concerten Zondag en Maandag avond gegeven door de Fanfare -Euterpe" met medewerking dor Hollandsche Tooneel- rereeniging onder directie van den heer C Kühn uit Amsterdam, werden door een talrijk publiek bijgewoond, dat, naar wij vi-rnamen, over de uitvoering zeer goed tevreden was. De kermis is vroolijk, kalm en bedaard zonder overgroote drukte atgeioopen- Elk een vermaakte zich, zonder in buiten sporigheden te vervallen en daar ergerlijke dronkenschap in bet geheel niet voorkwam had onze politie gemakkelijk werk. De Woensdag alhier gehouden markt was, zooals men wel verwachten kon, zeer druk bezocht. De v^egan-oc, vooral VÏÏNLO. De extra bijeutrein die Vrij dagavond m 11 uur te Kempen vertrok bevatte in Venlo 32 wagens, waarvan er "uiy: —...ir* B uBgciwi De anderen gingen naar het station Hele» naveen. Elke wagen bevatte ongeveer 200 korven bijen De trein reed na een klein oponthoud te Venlo dadelijk door tot bestemming. Vroeger werden de wagens, die 's avonds te Venlo met de gewone treinen aankwamen on gerangeerd en achtergehouden tot den v< igenden morgen. Thans waren de bijen om 2 uur al te llelenaveen, van waaruit ze naar de heide werden overgebracht. HELDEN. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie is goedgekeurd een besluit van den Raad dezer gemeente, strekkende tot uitbreiding van de te Panningen op 8 September bestaande jaarmarkt. Bovenbedoelde markt zal in 't vervolg worden gehouden voor hoornvee, varkens en handelsvoorwerpeD. ROERMOND. Bij de rivieroefeningen te paard door het tweede regiment huzaren is Woensdagmorgen bij Roer mond de milicien van dit regiment Leenders van Bergeik in een baggerkuil gerankt en verdronken. ITTEREN. Hij wist wel dat èn flinke bewerking èn goede bemesting van den akker twee onmisbare factoren zijn en daarom weikte hij er geducht op los, om met 't prirait'eve voertuig -de kruiwagen" de meststoffen ter plaatse te brengen, het geen nog zoo gemakkelijk niet ging, wes halve hij er dan ook geruimen tijd voor noodig had. Daarna begon het spreiden en ten slotte kwam hij hot de minder aan gename ontdekking, 's buurmans land bemest te hebben. Andermaal liet hij den kruiwagen aan rukken en met behulp zyner dochter word de mest met bekwamen spoed onder het zingen van -We gaan verhuizen"... naar 't eigen land getransporteerd. Meisje» voorzichtig. meisje uit Broekhuizenvorst by Een Venlo was, zoo meldt de Nbr, naar Breda gekotBen om er een dienst te zoeken. Zij, kwam in aanraking met een dame uit Dordrecht, die een ryke plaats voor baar wiBt. Maar zooals ze daar was, kon ze niet mee daarom eerst een nieuwe hoed en eer» nieuwe mantel gekocht. Het meisje liet zich overhalen en de dame vertelde baar heel vaag, wat er van haar zou worden verlangd. Waarschytilijk is dat niet dadelijk in de trage hersenen van het buitenkind doorgedrongen, maar net bijtijds is zij zich toch bewust geworden van het dreigende gevaar. Fijne sigaren. Men schryft aan -De Tyd" Zuid-Limburg wordt overstroomd door handelslieden van allerlei slag. speciaal uit Holland, die weten, dat in de kolenstreken nogal een duiije te maken is. Het aantal sigaren reizigers echter, dat dagelijks op Zuid Limburg neerstrijkt, is legio. Nooid Brabant, voornamelijk de omgeving van Eindhoven, levert voor het artikel -sigaren" het grootste contingent. Een sigarenfabrikant uit de Meierij bezocht geregeld Kerkrade, en kon er op zekeren dag, tot zijne niet geringe blijdschap, bij een zijner klanten, eene bestelling noteeren van 10 duizend sigaren, welke geleverd zouden worden onder rembiurs. Op den bepaalden dag arriveerden de sigaren aan het station welke door den geadresseerde werden betaald. Toen do kooper thuis kwam, kwamen er uit de kisten, in plaats van sigaren... steenen, tabaksvezels en planten, De man deed van deze zonderlinge ontvangst aangifte bij de politie, die reeds een ondeizoek tegen den betrokken sigarenfabrikant heeft ingesteld. Hei veNligingNverilriig in de praltlijk. Zooals bekend, trad vorige jaar het vestigingsverdrag in werking, bet welk ons landje jaarlijks schatten geld kost Duilschland zelf is echter het meest met dit verdrag gebaat: wij betalen de dub beltjes en Duilschland krijg zijn deser teurs franco thuis. Het volgend stanlije mag, als merk waardig biidrsge van het^practjsch werken, van dit verdrag, niet onvermeld blijven. Een tweetal maanden geleden, werd. onder Oud Vraenhovei», oone Hollandsch- Belgiscbe grensgemeente ten Zuiden van Maastricht, een vreemdeling door onze marechausee's opgepikt, die zonder midde len van bestaan was. De man was door de Belgische politie ons landje binnen geloodst. in de lichting (nota bene) van zijn vaderland. Oostenrijk. Hy werd naar de gevangenis te Maastricht overge bracht, waar hij een zestal weken wachtte, op de dingen, die komen zouden: zijne overlevering aan de commissaris te Venlo, die dan voor verdere expeditie zorg zal dragen. De veelvuldige gewisselde corres pondentie had evenwel niet tot gtvolg, dat do man dra naar Oostenryk, via Venlo. kon worden geëxpedieerd. Op zekeren dag ontving de vreemdeling een aangename tijding, dat hij de gevan genis kon verlaten en in het volkslogement in de stad zou worden ingekwartierd. Zoo geschiedde. De man werd op 's rijkskosten kost en inwoning verschaft, en men betaal de den logementhouder daarvoor f 0.70 vergoeding per dag. De Oostenrijker geniet thans sinds drie weken van deze goedgeefschlieid van ons land, en hoopt dat aan dien toestand voar» loopig geen einde zal komen. Hij vaart er wel bij. Niks doen, en toch eten en drinken in en van een land, hem totaal onbekend 1... Kiijg de vreemdeling van daag of mor gen trek, om er van door te knijpen, wie zal dat den man beletten: hij staat niet onder politietoezicht, kan gaan en staan waar hij wil, en ais de man eens werkelijk op zekeren dag cle plaat had gepoetst, wat dan Zou de staat der Nederlanden daar eigenlijk niet het beste by varen Wie weet. hoe lang de Oostonrijker nog van zijn dolce far niënte kan genieten, waarvoor hy liet goede Nederland nooit dankbaar genoeg kan zijn. CUYK. De oudste zoon van vee baas Janssen, die van zijn prilste jeugd dage lijks aanhoudend op en neer de Maas voer, is Woonsdagmiddag, terwijl hy overvoer, verdronken. Hij verdween plotseling in de diepte en niemand kon hem bulp bieden, hoewel men spoedig van den oever zijn toestand zag. He' lijk is nog ni»t gevonden. HELMOND. Maandagmorgen heeft zich een dwaas kermisincidentje voorgedaan Onder de militairen, die met den trein van 10 uur zouden vertrekken, ontstond een dusdanige kloppartij, dat zij van het perron op en over de rails rolden on het aan het kranig optreden van onzen .tionchef te danken,dat de juist in aankomst zijnde trein vóór het station tot stilstand werd gebracht, anders waren zeker enkelen der belhamels door den trein overreden. Een der spoorbe ambten, die ook al meehielp om de vechtenden van de rails te verwyderen, liep daarby een Hinken buil in het aangezicht op. WOENSEL. Nog steeds vallen hier talrijke kinderen als treurige slachtoffers van de mazelen, waar nog dagelyks schier het leven van veelbelovende kleinen wordt gesloopt. VUGHT. Zaterdagavond begon reeds de kermis met 't nagenoeg scalpeoren van zekeren O. Het bloed stroomde uit de wonden en toch bleven de kannibalen hun slachtoffer maar bewerken. Zondagmiddag werd het mes gehanteeid in het Binnenpad, waar twee familieleden, bedwelmd door den drank, elkander te lijf gingen. %'alsch gold. Er circuleert te Amsterdam blijkbaar weer aardig wat valsch geld. 'n Beambte der tram deponeerde Zaterdag bjj do politie als valsch 1 rijkdaalder 1 halve gulden, 6 kwartjes en 33 dubbeljes. Prettige bruiloft. Dezer dagen trad te Prinsenhage een paartje in den echt. Druk werd er feest gevierd en of het niet anders kon stevig gedronken, vooral Vrijdagavond. De alcohol maakte zich van de feestvierenden meester en zoo doende onstond er 'n twist tusschen de bruiloftsgasten, die spoedig tot handtastelykheden oversloeg. De vier gebroeders H. grepen den bruidegom en diens bioer aan, wederzijds vielen er klap pen. De bruidegom ontving met een drank» flesch een slag op 't voorhoofd, waardoor hij een hevig bloedende wond opliep. De broer van den bruidegom kreeg met een mes een steek in den nek en bovendien nog 'tl snee over de hand. Toen bet bi oederenviertal ten slotte de woning, waar de bruiloftgasten feeste lijk f?) bijeen zaten, verliet werd nog het bovonücht hoven de buitendeur stuk geworpen. Ge marechaussee zijn thans een woord aa i 't tfieespreken in de gestoorde bruiloft. Hij luoelii blijven. Onder het opschrift 't Moet nog zoo slecht niet zijn in 't gevang, meldt de -Nieuwe Gazet van Antwerpen" Een zekere Karei K., die te St. Gilis een gevangenisstraf uitdeed moet daar vooral van overtuigd zijn. Zondagmorgen kwam de bestuurder van genoemde gevangenis bij dien K., om hem te melden dat zijn tyd om was. ik ben Tu, ta, zei de gevangene, hier goed en ik blijf hier. Maar er is niets dat u hier nog terughoudt, zei de bestuurder ge moet buiten. Dat gaan we eeist eens onderzoeken merkte K. aan, en hij begon een verhaal waarbij zijn toehoorder het meest ver wonderde gezicht moest zetien. 'k Heb nog wat op mijn geweten, vertelde de zonderlinge kwast. In 1904 heb ik in de Vlaanderenstraat juweelen gestolen en 'k blijf, jazeker, ik blijf. K. g>f dan zooveel nauwkeurige aan wijzigen over den juweelenJiefstal dat de bestumder ten slotte besloot een onderzoek te doen instellen- De kerel had nderdaad volle waarheid gesproken. K.'s wensch werd vervuld hy blijft. Ja ïeker, hij blijft. Vlaamselie liumor. t Is winter en 't vriest dat het kraakt en do sneeuw ligt een voet hoog. Pier Lampaert had een diepe zate gezeten in De Vlaamsche boer" en als hy buiten komt, hij- loopt met zjjnen dronken kop vlak op een staak van eenen lanteern, en dat zoo onzacht dat hjj boomslags achter over in den sneeuw tuimelt. Een nachtwa ker, die daar juist voorby kwam, helpt hem recht op de been. Maar Pier, zegt hij, hoe kuilt gy alzoo missen, en de lanteern die brandt. 't Is al wel, zegt Pier, de lanteern die brandt", maar ik zag ik twee lanteerns die branden en den eenen willende myden k ben tegen den anderen geloopen. Burgemeester Crane was boer van stiel, en werkzaam zonder weerga. Hij kon geen oogenblik verliezen. Toch ver» vulde hij zijn burgemeestersambt ter be- vrediging van alleman op de parochie maar als het zitting was van den gemeen» teraad, wilde hij stipt op de ure beginnen, juist daarom om geen tijd te verliezen. Ne keer dat het zitting was. was burgemeester Crare fer.e hal-.e u'e veuv o er 4e u.le

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2