UitgeverW. A. Van dei) Munckhof, Venray. Landbouworganisatie ö'Bsfok goed gmqji iiièi. QQ&le .Jaargang- in binnen en buitenland in. Mengelwt rk. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: Een andere Katholieke organisatie rUnione cattolica in Lombardije telt ongeveer 300 landbouwafdee- lingen, die verschillende doeleinden, zooals uitbreiding van het larnl- bouwcrediet, coöperatieve aankoop, verbetering der zuivelindustrie, enz., nastreven. De reeds in ons artikel over de Casa del popoio te Bergamo genoemde ünione cattolica agricola Bergamasca werd in 1894 naar hetzelfde voorbeeld als de bovenge noemde organisatie opgericht. Haar credietbank Piccolo Credito berga- tnasco had in 190 een omzet van meer dan 13 raillioen Lire. Van groot gewicht voor de landbouworganisatie zijn in Italië tevens de bekende volksbanken, die deels een stedelijk deels een landelijk karakter dragen, waarbij reeds voor tien jaren waren aangesloten 362,369 leden, waaronder 90,671 kleine boereu en 15,813 landar beiders. De depots der volksbanken bedroegen meer dan 400 millioen Lire. Ook in Portugal is het landbouw- vereenigingswezen goed vooruitge gaan. De Ligue des Agricultenes van Ba8-Alemtejo zet jaarlijks bij den coöperatieven aankoop van voeder» artikelen meer dan 1 millioen franken om. En wat vooral met 't oog op de laatste gebeurtenissen in ons land van gewicht is er bestaat in Portugal sedert 1860 eene konink lijke landbouwvereeniging, die zich vooral ten doel stelt het organiseemn van landbouwtentoonstellingen, fttf houden van landbouwcongressen enz. De zoogenaamde Miserecordias of lanébouwcredietbanken van Portugal hebben een jaarlijkschen omzet van p.m. 4 millioen franken. Er bestaan meer dan 200 zulke banken. En nu, van het zonnige zuiden naar de Noordsche. landen, Dene marken, Zweden, Noorwegen en Finland. Deze landen overtreffen nog verre de landbouworganisatie der zuidelijk gelegen staten. Denemarken staat zeker aan de spits aller natiën. Slechts enkele oyfers willen wij uit dat landbouw- land geven, want moesten wij er veel geven, wij zouden nog n mooiere millioenenrede kunnen hou den dan onze Minister van Financiën. En zoo iets zou voor onze lezers wel wat al te vermoeiend wezen. Volgens een der laatste statis tieken, die voor ons ligt, bestaan in Denemarken meer dan 1300 melkeryen, 1013 dezer instellingen hebben het kapitale sommetje van 29,600,000 Mark gekost. Bij deze 1013 melkerijen zijn aangesloten 148,000 leden met 842,000 koeien, hebbende eene melkproductie van 1820 millioen kilogram. Denemarken heeft verder een 25tal coöperatieve varkens-slachterijen, waar jaarlijks meer dan 700,000 krulstaarten geslacht worden ter waarde van 30 millioen Mark. De Deensche Grootinkoopsver- eeniging voor den landbouw vindt wel in geen enkel ander land ter wereld haars gelijke. In 't jaar 1902 telde de vereeniging 900 onderaf- deelingen met 150,000 leden. Haar omzet was meer dan 20 millioen Mark. De kroon aller Deensche land- bouwvereenigingen spant de konink lijke landbouwvereeniging »det kgl. dansk Landhush.oldingsselskab" ge sticht den 29 Januari 1769. Haar doel is .- 1. Vertegenwoordiging van den Deenschen landbouw tegenover het buitenland. 2. Ondersteuning van den arbeid van 't Ministerie van Landbouw bij de leiding der velschillende staats» instellingen. 3. Houden van vergaderingen met voordrachten en discussie. 4. Uitgave van landbouwkundige werken en eer. orgaan gen aan. n Tidsskri/t for Landockonomi 5. Verspreiding van landbouw kundige boeken. 6. Onderzoekingen in chemische laboratoria. 7. Proefnemingen in 't verwerken van mout en tarwe. 8. Steunen van rationeele metho des der zuivcllabricatie. 9. Steunen van rasfokkerijen, enz. 10. Het plaatsen van leerlingen op boerderijen tot practische op leiding in den landbouw. 11. Steun bij de beroepsopleiding van landbouwers. 12. Onderzoek van landbouw machines en gereedschappen. 13. Belooningen voor kleine boeren die bijzonderen ijver toonen. 14. Ondersteuning der landbouw bedrijven in Noordelijk Deensche bezettingen. 15. Het toezicht op Deensche granen en voederstoffen in de ha vens. 16. Voorbereiding van congressen die in den beginne alle 3 en later alle vijf jaren gehouden worden. Dan komt de groote boerenbond van Denemarken yForeningen af jijdshe LandboJoreningeri'die zich ook het houden van groote tentoon stellingen ten doel stelt en meer dan 33,000 leden telt. Daarnaast staan nog verschillende kleinere boerenbonden met 100,000 en minder leden. Het zou ons te ver voeren, het werk al dezer ver- eenigingen te beschrijven. Maar wij hopen bij gelegenheid eene afzon derlijke beschrijving van de Deensche landbouworganisatie in dit weekblad te geven. En wat te zeggen van de Deensche spaarkassen en landelijke crediet- vereenigingen l Wanneer men leest, dat in Denemarken per hoofd der bevolking ruim ömaal meer gespaard wordt dan in Nederland., dan zullen wij over de Deensche spaarkassen wel met veel cijfers behoeven te geven In 1899 telde Denemarken reeds 532 spaarkassen met 765,000,000 Mark depot en 1,121 400 spaar boekjes. Er zijn in Denemarken ook spaarkassen, uitsluitend werkend voor het landelijk dienst) :rsoneel. Daarbij werden in Denemarken in den tijd van slechts twee jaren 170 landelijke voorsche'banken en vereenigingen opgericht, die door den staat met 5 mi 11 icon kronen gesubsidieerd worden er die vooral zijn opgericht tot bevordering van het kleingrondbezit. De ruim 100 Deensche oolkshooge- scholen gaan tevens ten deele van landbouworganisaties uil Zij heb ben als voorbeeld gegoldi i voor alle volkshoogescholen van üuropa en worden zeer druk c >or jonge boerenzonen en dochters ezocht. Slot volgt. voor Vbnrat franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 0 c. MAAS van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsrnimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. ii. Helmer werd met buitengewone belang stelling beschouwd. Hij beeft immers ook een moord be- gaan. Als hij bedreigd werd, was hij tot alles iu staat. Hij was er een, -die van leer trok". Maar li ij had zoo verschrikke lijk veel geld. Slechts een man stond openlijk tegen over hem met een onverzoenlijker) haat. Dat was boer Erich Waar hij Dro.wson kon tegenwerken hetzij in goed of kwaad, deed hij bet uit alle macht, en dal zou hij gedaan hebben, al had het hem huis en hof gekost. Op zekeren diig ontmoette Drowson zijn tegenstander in het bosch en ging recht op hem af. Wij beiden schijnen geen goede vrienden te zijn, sprak hij, maar waarom, dat weet ik niet. De boer wierp hem een woesten blik toe doch gaf geen antwoord. Denk eens wat wij zouden kunnen doen, als wij het eens waren, in plaats van elkander in den weg te staan, zooals thans. De boer zweeg nog altijd doch het kookte in hem. Ik zou je in je zaken menigen goeden wenk kunnen geven, als ik wilde. De boer spuwde op den grond. Bah. Met jou zaken doen 1 viel hij uit. Al was ik zoo arm, dat ik geen muis den kost zou kunnen geven, dan zou ik toch niet luisteren naar een wenk van jou. Men weet wel, wat voor wenken menschen van jou slag gewoonlijk geven. Drowson hield zich verbaasd. Geloof je nog aan dat oude vertelsel Erich 1 Voor zoo dom had ik je niet aan gezien. Kr zijn nog wel meer menschen; die daaraan gelooven, en die zijn noch dom, noch onrechtvaardig. En geloof je werkelijk, dat de Heer mij zoo geholpen had, als ik Zwijg daarover, riep de boer kwaad. Op 't oogenblik gaat 't je nog goed, doch wacht maar. Je bent, ongeneeslijk. De boer haalde de schouders op. Zoó? Nu heb ik tenminste schoone handen. Dat kan niet iedereen zeggen. Zeg is het waar dat je Immanuel ook vermoord hebt I Dat wordt overal van je verteld, als je het soms nog niet mocht weten. Drowson verbleekte en beet zich op de lippen. Het zou beter, als je je eigen weg maar ging. uütwooi'Jde hij. Erich bleef 'lak voor hem staan. Wou je dreigen Mij zill je niet bang maken. Mij durf je niet aan, lafaard want als je het zou willen beproeven... Hij hield den ander de vuist voor liet gezicht, dat bij schuw terugdeinsde. Ja, kijk maar om. Deuk je. dat er een je te hulp komt Doch wees maar gerust, mijn handen 2)jn te goed om ze ariu jou vuil te maken Dat mag de duivel doen. die kijkt zoo nauw niet. Ik heb geen lust om nog langer met jo tj praten, zeide Drowson doodsbleek. Hij deed zijn best o;n zich te bedwingen en heen te gaan, zonder verder iets te zeggen. Doch haastig versperde de boer hem den weg. En toch zal je nog hier blijven. Doe je het niet vrijwillig, dan gebruik ik geweld. De ander week «enige schreden terug en haalde een revolver voor den dag, -Maar als deze nu eens niet wil zeide hij valsch lachend. Jawel, zoo doet men in Amerika, antwoordde de boer bedaard, maar hier doet de rechtbank uitspraak. Je kunt schieten als je wilt. maar dan ontsnap je nietwant ik heb gezorgd, dat de menschen welen met wie ik" hier sta Hij deed een stap naar hem toen en verschrikt week Drowson terug. Berg hem weg, zeg ik je. Je bent immers voel te laf om te schieten. Weg met dat ding. Hij was genoodzaakt te gehoorzamen. Je zult mij niet heel ver behoeven te volgen, wees maar niet bang. Niet verder dan tot daar op dien berg. Daar zullen wij het uitzicht eens bewonderen, en daar zal ik je wat laten zien; ga maar mee. Drowson volgde hem verwonderd. Toen hij zag, dat hij geen persoonlijke aanval te duchten had voelde hij zich tamelijk veilig. Boven gekomeD zag hij een oud man, die op een rotsblok zat en naar het dal staarde. De boer greep Drowson bij den arm. -Spreek niet, hij behoeft niet te weten, wie jij bent. Kom dichterbij en zie wat je gedaan hebt." Willoos volgde hij, steeds n ar den ouden man kijkenJ, die onbeweeglijk bleef zitten en niet scheen op te merken, dat er iemand in zijne nabijheid was. Wees maar niet bang. Wees maar niet bang, hij zal ja vandaag niet zoo aanzien, als toen voor de rechtbank. Drowson deinsde terug. Hij is hetsiste hij tusschen de tandeu De boer knikte, en zag hem strak in de oogen. Kun je dat niet verdragen vroeg hij op harden toon. -O heer in deo hemel, ik heb het niet gedaan, ik heb het niet gedaan, kermde Drowson. Z>e je wel, hoe hij daar zit en naar de diepte staart Sinds dat huis van jou daar gebouwd is, gaat hjj eiken dag naar boven. Kijk eens hoe mooi je huis schit tert Als zuiver goud, niet waar Weet je hoe de menschen het noemen Zeker om dat het zoo blinkt: Olanson's geld- tasch noemen zij het. Jawel. Olanson's geldtasch Brutaal richtte Drowson zich op. Ik heb het niet gedaan- Wat kan het mij schelen, wat de menschen zeggen Zco luister dan eens, wat deze man zegt." Op dit oogenblik wendde de oude man op het rotsblok zijn verwrongen gelaat met vlammende oogen naar hem toe. Drowson kroop ineen; hij knipoogde alsof de zon hem verblindde. Komt, komt, sprak Olanson de hand wenkend, haast u, het fonkelt nu zoo raoui Zijn stem klonk als die van een krank zinnige. -Ga er dan toch heen. Bang ben je zeker niet, want je hebt immers niets gedaan", zeide Erich, terwijl hy Drowson voort stiet. -Kijk, kijk", lachte Olanson, op het groote, witte huis wijzend, dat helder uitkwam tusschen de groene velden -Zie je nu wel, dat 't van goud is, van mijn goud, van gestolen goud 1 Ha, ha. weet je niet, dat het mijn geldtasch is. de mijne, de mijne...." Olanson stond op en kwam naar Drow son toe, hem aandachtig opnemend. Deze ging terug, alsof hij vreesde een slag te zullen krijgen. Doch de oude man nam hem bij den arm en zeide vertrouwelijk: -Ik zie datje hier vreemd bent, maar je zult mij zeker helpen ze terug te krijgen, niet waar Drowson's lippen bewogen zich doch hij kon geen w.oord uitbrengen. -- Ja. ja ik zie het," stamelde Olanson -ik zie het." Opeens bracht hij de handen aan het hoofd en scheen over iets na te denken. Toen liet hij ze weer zinken, en zyn ge laat was aschkleurig. -Ik krijg ze terug, ik krijg ze terug. Ik zal je wat vertellen, maar je moogt er niet over praten," fluisterde hij den bevendeu Drowson vertrouwelijk in het oor. -De aüder is ook teruggekomen, de UUUUÜ A lU.lJUUUUii jst b -j:»-- :*>- litiu uianijio en hij zegt, dat ik mijn geldtasch nu spoedig terug krijg." Verstijft van ontzetting staarde Drowson hem aan. Immanuel kreunde hij. Ja Immanuel die hij door vergift uit den weg geruimd heeft. Hij en ik. wij zullen,., geloof je ook niet, dat wy de geldtasch zullen terugkrijgen. Nu kwam boer Erich naderbij en nam den ouden man in den arm. -Kom Olanson, wy gaan naat huis." Deze volgde hem, doch keerden zich om en zeide: Wacht even, als je Immanuel soms ontmoet, zeg hem dan... zeghem.dat hij goed de wacht moet houden over de tasch, dat hij ze niet uit het oog verliest. Ik pas er bij dag op. Iraraauel heeft be loofd, bij nacht de wacht te houden. Haha- ha, eiken nacht gaat Immanuel naar bineden en maakt hem wakker, zoodnt hij niet kar. slapen, zooals hei mij langen tyd ook gegaan is. Dat is niet aangenaam, neen zeker niet. Dat was toen zyn schuld weet je, maar nu zal Immanuel hem voor alles laten boeten. Denk je niet, dat hij nu blij zou zijn, als hij de geldtasch kon kwijtraken -K >m ga nu mee, Olanson. Ik geloof dat Immanuel met dezen heer alleen wil zijn" sprak de boer en nam den ouden man mee. -Je zult hier voortaan prettige nachten hebben" ging hij voort tot Drowson. -Ja. ja, vroeg of laat haalt de duivel degenen die hem toebebooren. Hij trok den ouden man met zich mede den berg af. Lang bleef Drowson nog zoo staan zijn tanden klapperden tegen elkander plotseling kreeg hy een gevoel alsof iemand achter zijn rug naar hem toe kroop, en zich op hem wilde werpen èn hem worgen. Met een gil van ontzetting stormde hij voort, alsof hy door wolven vervolgd werd. Na dien avond zag men sleeds den geheelen nacht in Drowson's slaapkamer net licht branden. En in den nacht, toen Olanson stierf, brandde het rijke, deftige huis van Drowson tot den grond af. Hij zelf verdween en kwam nooit lerug. Dat is de geschiedenis van Olanson's geldtasch.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1