Aan Allen Limburgseh Nieuws. Nieutvs uit de Buurt. Algemeen Nieuws. uur van sluiting Burgerlijk© Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. De Burgemeester van Venray De Burgemeester vau Vecray, gedurende de kermisdagen, Geboorten. Huwelijken. Parochiekerk. Paterskerk. Helmar Drswson niemand anders was dan de vroegere hoerenkuecht Helmer uit Torran en de oude, kwade geruchteu her leefden. Voor hem was het geen kunst, daar ginds fortuin te maken, hij had een dikken geldbuidel meegenomen. IVordl vervolgd. De kermisdagen zijn gekomen, dagen van ontspanning na harde» arbeid, dagen van gezellig samenzijn in den kring van familieleden en vrienden. Zorgt er voor, allen, dat ge later met genoegen op deze dagen kunt terugzien. Waeht u voor sterken drank, weest matig in het gebruik van bier. Een erkend, doch treurig feit is liet. dat misbruik van dranken oorzaak is van veel leed. Weest allen matig Wacht u voor dronkenschap 1 Dat geen enkele weerklank de kermis» vreagde store Leden van het Kruisverbond geeft gij een goed voorbeeld. Tiert allen, op gepaste wijze kermis. Hel Bestuur van het Kruisverbond te Venray. VENRAY, 1 Augustus 1908. Zaterdagavond werden alhier door den veldwachter Fila procesverbaal op gemaakt tegen Th. C. en M. V. wegens het stelen van te velde staande rogge. Tegen de voerlieden V. uit Oostrum werd Dinsdag procesverbaal opgemaakt wegens dierenm'shandeling. In de Zondagnamiddag gehouden vergadering vau den R. K. Volksbond alhier, werden de inschrijvingsbiljetten geopend voor de levering der benoodigde steenkolen. Van de drie inschrijvers was de heet M. Verriet alhier de laagste en is aan hem de levering opgedragen. Wegens de vergadering van het Kruis verbond ken de aangekondigde lezing van den Zeereerw. heer Adviseur over -het Ar beidscontract" niet doorgaan. Zondagavond vergaderde in de mu ziekzaal het Veuraysche Kruisverbond, Hoewel de opkomst zeer gering was, trad de Zeer Eerw. heer Poell uit Tilburg als spreker op, Z. E. wees in een boeien de rede op de groote ondeugd: de onma tigheid. en spoorde de kruisverbonders aan de drauigewooDte te bestrijden er uau, UUr j l» (ïH'itWI. De zeert*srw,b6er Pastoor dankte den Zeer eerw. neer Poell. waarna de voorziiter, de vergadering met den gebruikelijken groet sloot, na allen aangemaand te heb ben, roet de a.s. kermis een voorbeeld van matigheid te zijn. Zekere H. te Oostrum, die voor eenige jaren terug met houtkappen een oog verloor, kreeg Woensdag, met het zelfde werk bezig zijnde, wederom een stuk hout tegen het andere oog, hetwelk hierdoor zoo ernstig verwond werd, dat de geneesheer weinig hoop op behoud heeft, en de arme man waarschijnlijk totaal blind zal zijn. Woousdag had het zoontje van A. vaa Kesvel in den Brabander bet ongeluk bij het spelen te vallen, met het treurig gevolg, dat hij een arm brak. Op de pleinen onzer gemeente heer8eht thans een bedryvige drukte voor de a.s. kermis. Op het Henseniusplein is wederom geplaatst de schoone Stoomcaroussel van L. van Bergen, en op de Groote Markt bevinden zich natuurlijk de noodige koek ea galanteriekramen, waartusschen de mooie caroussel van Maas het san» trekkingspunt der jeugd vormt. In de Muziekzaal geeft de Fanfare Euterpe een groot Concert met Tooneel» uitvoering op Zondag eD Maandag, zoodat er dus voor iedereen gelegenheid bestaat zich ep nette wyze te amuseeren. Wij hopen dat de kermis, door mooi weer begunstigd, tot aller genoegen zal afloopen. In de kerk der Eerw. Paters Fran ciscanen alhier wordt morgen Zondag op de gebruikelijke plechtige wijze het feest van Portiuncula gevierd. Wegens de samenvallende kermis zal het bezoek van vreemdelingen dit jaar wel drukker zijn als gewoonlyk. Gisteravond om half 6 vergaderde de gemeenteraad van Venray, en werden de volgende punten behandeld 1. Onderhandsche verpachting Poel, en aanleg tram VenrayStation Venray. 2. Adres van de Kamer van Koophan del te Venlo. 3. Aanvrage eervol ontslag van den ouderwijzer H. Cnr. Janssen te Oirlo, 4. Adres Fanfare -St. Cecilia". 5. benoeming lid der commissie tot wering van sch'okerzu;m. 6. Adres van leden van den A. N. W. B. en iolrydersvereeniginr alhier. 7. Belegging gelden op hypotheek, 8. Mededeelingen, Rijkslieng*<eukcuriiig. De gewone i ijksnajaarskeui ingen van tot dek kit g bestemde hengsten in 1908, zullen gehouden worden voor Limburg op 4 Nov. nam. te Venlo. op 5 Nov. te Maastricht en op 6 Nov. te Roermond. WELL Zaterdagmorgen werd hier door den viescher v. d. Z. in de Maas drijvende gevonden het lyk van een tot nu toe onbekend manspersoon van middel baren leeftijd. In de kleeren vond inen een rozenkrans en ruim 5 gld. aan Hollandsch geld, ruaar niets, waaruit de indentiteit van den drenkeling kon vastgesteld wor den, Ni schouwing, waarby bleek.dat hieraan een ongeluk niet aan eene misdaad te denken is. werd het lijk op het alge meen kerkhof ter aarde besteld. HORST. Dinsdagavond circa 10 uur zijn op de halte America by het rangeeren van een goederentrein twee wagons ont spoord een werd door deze ontsporing een telefoonpaal aan den grond afgeknakt. Beide hoofdsporen waren versperd, zoodat het ruim vier uren duurde eer de lijn weer vry was en do nachttreinen Woensdagmorgen met een vertraging van circa 4 uur alhier passeerden. GENNEP. Zondagmiddag werd op de spoorlijn tusschen Hassum en Asperden (even over de Duilsche grens het lijk gevonden van den kleermaker J. Nickesen. De man werd vermoedelijk door den om half twaalf van hier vertrokken trein overreden. Hij is circa 45 jaren oud. Het lijk was totaal vermorzeld, de stukken lagen overal verspreid, het hoofd was geheel van den romp gescheiden. Voor eenige jaren werd een paard mishandeld en gesneden, waarvan men hem ten onrechte verdacht. Hierover is hij gaan peinzen, wat het gevolg had, dat hij reeds tweemalen in een krank zinnigengesticht te Grafenberg werd opgenomen, waarom vermoedt wordt, dat de ongelukkige de wanhopige daad in een vlaag van verstandsverbijstering pleegde. OTTERSUM. De werkstakers aan het pensionaat «Maria roep aan", die jl. Maandag het werk neerlegden en ver» hooging van lom vroegen, zijn met een cent per uur opslag weder aan de werkzaamheden begonnen. Alles gaat nu lustig zijn gang. Maar voor boe lang. OTTERSUM. De boschbessenoogst is nog steeds in vollen gang en levert menig huisgezin nog een aardig duitje op. Oud ey ffinftflt riijh ryffi vnfr 'naar 't Rtjkswoua', on ofscborn de vacantia aan de o. i. school reeds geëindigd is, plukken de onderwijzers nog weinig vruchten van i un onderwijs. En geen wonder Het schoolverzuim bedraagt in den laatsten tijd meer dan 50 pCt, en wat de onderwijzers ook doen om dit tegen te gaan, hun pogingen lijden schipbreuk. Möd verneemt zelfs dat op de Milsbeek enkele plukkers een verbond hebben geslo ten, om hun kinderen niet naar school te zenden voor 't plukken afgeloopen is. ARCEN. Dinsdagmiddag is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de behuizing van dhr. Janssen ran Son te Roermond en bewoond door Haldermans, opzichter te Klein Vink onder deze gemeente tengevolge waarvan schuur en stallen een prooi der vlammen werd. Het huis is bewaard gebleven. Alles is tegen brandschade verzekerd. HELDEN. Sedert Zondag wordt hier vermist de Ö4jarige Ch. S., dienstknecht alhier, die zich verleden Zondag had begeven naar De Donk onder Kessel Niettegenstaande de gedane navorschingen is het nog niet mogen gelukken hem op te speuren. MOOK. De plannen tot verbouwing en aanmerkelijke vergrooting der R K. kerk te Middelaar, krijgen meer vasten vorm. Dezer dagen heeft de architect een en ander onderzocht. Moge het den zeer eerw. heer Pastoer Noij niet aan den noodigen steun ontbreken, dan zal binnen niet langen tijd een fraaier kerk gebouw dat dorp sieren. Toen Dinsdagmorgen de omnibus- auto uit Nijmegen, nabij het klooster gekomen was, ontmoette ze da.r den knecht van den heer Cl. die een jong paard bereed. Het paard vertoonde merk bare teekenen van angst. De omnibus reed zeer langzaam. Plotseling steigerde het dier, en de knecht, die geen goed ruiter is, werd afgeworpen in de richting der auto. Een der wielen ging over zijn arm, waardoor deze verbrijzeld werd. MOOK. Een zeldzaam succes Het fanfarecorps -Erica" is uit den muziek- wedstijd te 's Gravenhage gehouden teruggekeerd met den len prijs in de lie afd. en de geldpremie, en won daarbij den le prijs in den marschwedstryd. Dinsdag namen twaalf koipseu deel. De ontvangst te Mook was niettegenstaande het nachte lijk nu: half twee) enthousiast. Maandag vierde i t gezelschap feest en het gansche dorp ju te mede. BLi RIK. Zondagavond omstreeks 7 uur, or -stcod door een onbekende oorzaak brand in de woning van den timmerman P. va» der Sluis alhier. In minder dan een uur was het geheele huis, wegens gebrek can water uitgebrand. Slechts weinig van de meubelen is gered kunnen wirdti Hei huis, eigendom van Notaris Vissers wns verzekerd bij de -Primes Bruxeiles. De meubels waren zeer laag verzekerd. TEGELEN. De uitslag van het con cours 1,1. Z ndag gehouden met den edelen handln og is als volgt: Vrei.'elust, Deurne le prijs met 147 punten: Philotète. Heithuizen 2e p 147 punten, idem rozenprijs met acht rozen I.'Union, Beek 3e pr. met 129 punten. Buiteniust, Roggel 4e pr. 121 punten; J. Howenwait, Roggel, eero-kruis 31 punten. Personcole wedstrijd: J. Hovenwalt met 24 punten, Jos. Gökenmeier, Beek 2e prijs 23 punten; J. Vroomen, Beek 3e prijs "22 punten. Corpsschieten 8 en personae! schieten 5 schoten. Zo ia!, men ziet is er nog flink gescho ten en hebben de schutters nog al sterk geconcurreerd, jammer dat verschillende gezels ppen (en juist de dichtbijzijnde) schitterden door afwezigheid. MAASNIEL. Alhier is opgericht ren id'- igschutterij -Willem Teil". 'l hen reeds de eerste schiet- oef '.aats gehad. Ei EN. Bij gelegenheid van kc. ier werd Zondag in het c.tf,- v werd. een der-dansenden een s i hand en een mesteek in den b gebracht. gelukkig niet levensge vaarlijk. SITTaRD. Zondagavond had op de Markt eene vechtpartij plaats tusschen de gebroeders P en J. T. alhier. Laatstgenoemde werd hierbij een hevige s!ag met een stoel op het hoofd toegebiach'. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Er is proces verbaal opgemaakt. >p de maandelijksche veemarkt van M >andag bedroeg de aanvoer 198 stuk: waarvan verkocht ruim 60. Naar oed v co was veel navrage. Koeien voor België werden minder gewild, wel aan n et ti hoogen prijs. De meeste vraag was naar D'Ste oaweiers en vet vee. W handel onder de boeren onder- ling. iVyzuO voor melkvee van f 140 tot f 200—l ijst vee van f 80 tot f 120. Vet alPvj:'.~SS - 2? kwaliteit en minder van 55 tot 65 cent per kilo geslacht. - WANROY. Dinsdagmorgen omstreeks 4 uur ontlastte zich boven onze gemeente een hevig onweder, vergezeld van ont» zettenden regen. In de Peel schynt wel een ware wolkbreuk te hebben plaats gehad er kwam in een oogenblik zoo'n massa water in het dorp, dat bjj sommige boeren bet vee tot aan den buik in bet water stond bruggen spoelden weg, de beken zetten weldra de aangrenzende landerijen en weilanden onder water en op veie plaatsen golfde het water over de straten. De Hoevensche grintweg stond voor eeD groot gedeelte en de Peelstraat was een ware Waterstraat geworden. Bij men8chenheugenis beeft men in ons dorp zoo'n ovorstrooming niet gehad. MILHEEZE. Voor de Rechtbank te Roermond had zich Donderdag o.a. te verantwoorden W. H. v. B., oud 76 jaren, kleermaker alhier, aangeklaagd van begin Mei 1908 te Bakel en Milheeze te wassen slaande rogge, aan C. van den Meulenhof toebehoorende, Eisch 1 md. gevangenis straf. CUYK. In sommige onzer aardappel velden breidt zich de zoogenaamde krul- ziekte onrustbarend uit. Niet alleen het loof, ook de knollen worden aangetast. Een eigenaar van een perceeltje aard appelen, vertelde dat geen enkele gezonde knol was overgebleven. Alle aardappelen waren in den grond verrot. Het natte weer. dat thans ingetreden is, zal den voortgang van genoemde ziekte nog ver ergeren. BEERS. Tijdens het hevige onweder, dat Dinsdagvoormiddag boven deze gemeente- woedde, sloeg de bliksem in woning van M. Linders in -Vianen." Het buis brandde totaal af, in weerwil van het 9nel optreden der brandweer. Echter bleef een aangrenzend schuurtje gespaard. Het huis is laag verzekerd, de inboedel waarschijnlijk niet. Te Mil sloeg in den vroegen morgen een koe dood van Van Lieshout. MILL. Op de Maandag alhier gehou den jaarmarkt stonden 50 koeien aan de lijn, terwijl er 350 varkens aangevoerd waren. De handel in hoornvee was levendig. De biggen golden van 6 tot f 9 per stuk. In krainerijen was liet druk. OEFFELT. Dinsdagmiddag terwijl een dienstmeisje in een weide alhier een koe aan het melken was, werd het ru:.i don- den bliksem doodgesl:.0en, het meisje zo.f bleef ongedeerd. In de Gennepper heide sloeg het hemel vuur in een woning een gat in den muur zonder brand te veroorzaken. MALDEN. Slachter H. J. alhier, die eene koe, welke aan miltvuur gestorven was, wilde openen, had daarbij een kleine wonde aan zijn hand. Het gevolg was, dat zijn hand en arm na de opening terstond opzwollen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch Dr. Quanjer oordeelde het beter, dat de man naar het ziokenhuis te Nijmegen ging. Zijn toestand aldaar is op 't oogenblik redelijk. WOENSEL. Een vreeselijk ongeluk met doodelyken afloop had hier Zaterdag middag plaats aan de Nieuwe Markt. Zekere W. v. d. Pol, opporman by den aannemer F. Zegers, was met een hand wagen eene vracht steigerpalen en andere benoodigheden wezen halen. Hij had zyn wagen, met een touw aan een met hout beladen wagen gebonden, zoodat v. d. P. ongelukkigerwys tegen een boom terecht kwam en gekneld raakte tusschen den boom en den handwagen met het noodlottig gevolg dat hem de borstkast werd inge- diukt. Dr. Verhagen spoedig ter plaatse kon slechts de dood constateeren, het lijk is Daar de ouderlyke woning overge bracht. liet onweer. Te Loenen op de Veluwe is de bliksem geslagen in de woning van D. Boshoven hetwelk totaal is afgebrand, twee varkens kwamen om, alles was verzekerd. BEMMEL. Tijdens het hevig onweder dat Dinsdagmorgen boven de Over Betuwe woedde, sloeg de bliksem in een kolosale behuizing van Mejuffrouw de Wed. G. F. v. Oppenraay. Het vuur nam zoo spoedig in omvang toe dat het geheele achterhuis totaal afbrandde. Een kind verkocht voor 5 gld. Men meldt uit Turnhout: Maandag ontmoette de gendarmes van Hamont een kermistroep. Zij vroegeu om de paoieren en kregen een trouwboekje ter inzage. Daaruit bleek, dat een klein meisje niet '«geschreven. De kermisreizigers verklaarden, dat zij het meisje twee jaar oud te Roermond van een onbekende voor 5 gld hadden gekocht. 1 Een nauwkeurig ^onderzoek wordt iilgesteld. ■tij na verbrand. Te 's Hertogenbosch hebben Maandag avond, terwyl kapper Verhoeven Mej. Van der Panden kapte, de haren der dame vuur gevat. In treurigen toestand moest zij naar het ziekenhuis worden getransporteerd. Ook de kapper, die bij zijn piging om de dame te helpen, deerlijke brandwonden bekwam, moest naar het gasthuis worden gebracht. Een door het ongeluk ontstaan binnenbrandje was spoedig gebluscht. Een bezochte. Bij v. D. te Strijp, in wiens woning Dinsdagnacht de bliksem insloeg, zijn in 2 maanden vier kinderen, respectievelijk 5, 4, 2 en een halfjaar, gestorven. Wat kan Venezuela t Venezuela is byna 30ma»l zoo groot als Nederland: 980,000 K Mt tegen 33,000. Die grootheid geldt echter alleen de oppervlakte. Het is schaars bevolkt en en telt nog niet de helft van het aantal in woners, dat ons land heeft: 2.600,000 tegen 5 5000,000. Er zijn nog veel vreemdelingen gevestigd waaronder een 4000 tal Nederl. onderdanen. De gedwongen afwezigheid van onzen gezant heefi alzoo des te meer beteekeuis. De bevolking is een mengelmoes van hallbloeden, kruisingen uit blank, neger en Indiaandsch ras. De weermacht van Venezuela heeft niets om het lijf; zijn staand legertje van 7600 man vrijwilligers beteekent niet veel, en zijne oorlogssterkte op papier wijst wel in 50,000 man aan, maar dit is zgn. -na tionale militie", d.w. z. een soort schutte- rij van ongeoefende mulatten en zambo's, die amper een geweer kunnen vasthouden- Zijn vloot bestaat uit één torpedo-boot óen torpedo jager en éen kanonneerboot met een half dozyn transportvaartuigen, die hoogstens goed genoeg voor trekschui ten. Met een van onzer 16 pantser of pantser» dekschepen kunnen wij de heele Venezo» laansche flottieltje in den grond boren, en met twee of drie blokkeeren we desnoods de kust eu schieten de havenstad La Gu'yro pl t. Dit alles weet Castro zoo goed als iemand en het is dan ook dubbel brutaal van hem. een niei te minachten zeemogend heid als NeJerland althans tegenover kleinere Staten ia, zoo uit te dagen, als hy gedaan heeft. Het eenige waardoor dit te ■•et-klaren valt, is zijn mogenlyk vertrou- •w ii, dat Nederland weer even laf zal zyn als voor goede dertig jaar geleden. Ook toen zotte de president (Guzman Blanco) den Nederlandschen gezant (Rolandus) na hét in beslag nemen van curacausche schepen het land uit. Ook toen ging er een Nederlandach oorlogsschip (een frógat) naar Venezuela maar Nederland stelde zich tevreden met de teruggave der aangehouden sohepen. en Rolandus kwam niet terug. Eerst in 1894 werden do diplomatieke betrekkiugen tusschen beide landen hersteld. Castro schynt nu het zeil spelletje op nieuw te willen probeeren, om zyn aanzien in de oogen zijner mullatten te doen stijgen. Het is te hopen, dat het ministerie Heemskerk van 1908 krachtiger zal optre- den dan het ministerie Fock Van Bossche, dat in 1870 hier aan het bewind was. gelast bij deze de in onderstaanden s'aat genoemde milicien verlofgangers van de achter hunne namen vermelde korpsen en lichtingen, om zich voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen hij hun vertrek met groot verlof medegenomen ea van hun verlofpas, op de plaatsen en dagen mede in dien staat aangeduid, voor vier uur des namiddags van den dag van opkomst by hun korps aan te melden, ten einde, ingevolge art. 111 der Militiewet 1901 onder de wapenen te komen. Camps Marie Antonius Jan Martin Geurts Antoon JaDssen Peter Johannes Martinus Hendriks Antoon Classens Gerardus van Meyel Wilhelmus Ambro ses van Opbergen Theodorus Albertus Muijzers Sibertus HubertusEmonts Peter HubertusClassens Leonardus Hubertus Peeters Jacobas, Peters Peter Hubertus, allen behoorende tot lie Reg. Infanterie, lichting 1903, plaats van opk. Nijmegen, dag van opk. 1 Sept. 1908. van der Sterren Jan, 2e Reg. Infanterie lichting 1903. plaats van opk. 's Bosch, dag van opk. 1 Sept. 1908. Neli8sen Jacobus Hubertus. 2e Reg. Infanterie, lichting 1900, plaats van opk. Venlo, dag van opk. 1 Sept. 1908. Venray den 1 Aug. 1908. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER, gezien de verordening op het bot»den van Koflle en Bierhuizen, Tapperyen en darge* lijken in deze gemeente, bepaalt dat bat van bovengenoemde inrichtingen in de kom der gemeente, invallende op 2, 3. 4, 5, 6 en 9 Aug., zal zijn te MIDDERNACHT (12 uur), en deze gesloten moeten blijven tot des anderendaags voorm. 5 uur. Venray den 1 Aug. 1908. De Burgemeester van Venray H. ESSER. VENBAY. Aangifte van den 24 tot den 31 Juli. Hendrtkus Schwachófer. Wilhelmina Cath. FVaiicisca Bouwmans. Adriana. Maria Vermeulen. Anna Mathea Huberta van Meijel. Hendiikus Wilhelmus Toonen, oud 26 jaren, sigarenmaker en Mechelina Ver meulen oud 30 jaren. z. b. beiden te Venray. Maandag 8 uur Oud Jaarg. voor Petrus Robben, ouders en londateurs. 9 uur Jaarg. 2de kl. voor de echtgenooten van Hend. Wismans. Dinsdag 8 uur Jaarg. 2de kl. voor Willen» Martin Litjens en Petroneüa Van Vosseleu. 9 uur Oud Jaarg. voor Petrus Lemmen, ouders en fondateurs. Woensdag 8 uur Jaarg. voor Antouia Kutten, echtgenoote van Peter van Meijel, Willem van Meijel en echtgenoote. Vrijdag 8 uur Sol. Jaarg. voor Ida Hennen en hare Ouders. Heden Hoogfeest van Portiuncula. Om 8 uur de sol. Hoogmis waaronder feestpredi katie. Na de Hoogmis geen processie wegens de processie door het dorp. s Namiddags om kwart na 4 plechtige Vesper» om 5 uur plechtig Lol. Di Portiuncula-allaat kan ook verdiend worden gedurende het octaaf, op een dag naar verkiezing Om balf 8 gezongen Hoogmis om 5 uur Lof. Donderdagmiddag om 3 uur Vespers, om 4 uur Metten en Lauden. Aan het bijwonen der getijden zyn vele aflateu verbonden. Dezen namiddag geen vergadering voor de leden der 8e Orde.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2