Limburgsch Nieuws. Nationale militie. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Burgerlijk© Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. De Burgemeester van Venray De Burgemeester van Venray Worden gevraagd ophelderen. Ik was eenvoudig koopman in broeken. Ik sprong van mijn stoel op. Wees kalm. zei hjj. en luister -Den dag vóör dien dat ik een beroep op uwe beurs deed, had ik de eerste verknoping per opbod bijgewoond van eone overgraote hoeveelheid koopwaren, voort komende uit oen der magazijnen van gemaakte kleederen, op welker uithang bord to lezen stond -Eindelijk zijn wij failliet, verklaard." De volgende dagen kwamen er 10,000 broeken onder don hamer. Kr was weinig volk bij dezen verkoop, daar de verplichting ze bij tientallen te nemen, ter oorzake van het aanzienlijke getal, de rechtstreekse!,e verbruikers uitsloot. Ik merkte op, dat de broeken in koopeu van tien toegewezen werden, voor 20 fi*nk. Daar er veel te verkoopen «ns, ging de schatter zeer snel, de hamer viel. viel. Slot zie Ttceede Blad. VENRAY, 25 Juli 1908 Zondagmiddag ontstond in het café v. d. V. aan den Oomstrumschen weg twist tus8chen een tweetal bezoekers, en waarbij treurig genoeg het me* gebruikt werd. Zekere C. uit Oostrum bekwam een drietal messteken, waarvan twee in den buik, en een in bet dijbeen. De laatste wonde moest door D1'. Janssen dichtgenaaid worden. Per wagen werd 0. daarna huiswaarts vervoerd. Zondag nacht werd zijn toestand dermate, dat geestelijke en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Thans is hij wederom aan de beterhand. Door de politie is de zaak onderzocht en zal den messenheld ziio gerechte straf wel niet ontloopen. Dinsdag begint de groole vacantie voor de Heeren Studenten van het Gymnasium alhier. De Venraysche kermis zal dit jaar, naar we vernemen, op het gebied van vermakelijkheden vrijwel gelijk zijn aan die van het vorige jaar nl. een stoom- carroussel. een mallemolen, en de gewone koek en galanteriekramen. In Muziekzaal zal Zondag en Maandag de Nederl. Tooneelvereeniging, onder directie van den heor C. Kühn uitvoerin gen geven, waar blijkens achterstaand programma nogal te genieten zal zijn. Behalve de gewone dansgelegenheden, zullen er nog 4 groote danstenten ge plaatst worden. —^*^ior gen zai in de vergad«nng van den Volkshond door den Eerw. heer Adviseur het -Arbeidscontract' hespruke.. worden. Wij sporen de ledan en andere belangstellenden aan deze vergadering bij te wonen OIRLO. De heer H. Chr. Janssen, 2e onderwijzer alhier, is met ingang van 1 Sept as. als zoodanig benoemd aan de O. L. school te Poeldijk (Z,H.) op een aanvangsalaris van f 600. GENNEP. Onder begunstiging van een echt zomernamiddag-sportweer werd jl. Zondag op het bekende terrein alhier een voetbalwedstrijd gehouden tusschen de V.V.V. uil Veehei en de M.F.C. uit Rolduc. In deze interessante match die eene voortdurend spannende worsteling was tusschen beide partyen, bleek de M.F.C. heslist de meerdere. Ofschoon de V.V.V. somwijlen mooi spel vertoonde, koD zij het toch niet balen tegen de blykbaar meer geoefende M.F.C. die tot 6 maal toe een doelpunt wist te behalen. VENLO. Naar wij vernemen, heeft het retraitehuis alhier pen buitengewoon succes. Naarmate men meer algemeen mei het denkbeeld, da) het houden eener retraite ook voor mepschen in de wereld heel nuttig is, vertrouwd wordt, ontwaakt het verlangen naar zulk een retraite in breeder klingen. En zoo wordt het retraitehuis to Venlo met aanvragen overstroomd, zoodat reeds thans alle zomermaanden zijn bezet, en de winter maanden reeds bespioken worden. Dan zegt raen nog, dat er in den tegen woordi» gen tijd geen verlangen meer is naar verdieping van het godsdienstig leven. De retraite voor heeren, die heden eindigt, is bezocht door een zestigtal retraitanten uit alle oorden des lands. Gedurende den laatsten tijd heeft te Maasbree Blerick an Venlo een net gekleed heer, verschillende hotelhouders, slagers en ko8tkuishouders beet genomen. Ge noemdepersoon, circa 30 jaren, genaamd C. S., geruimen tijd vertoefd hebbende in een gesticht, bestemd voor personen, die niet al te wel by het hoofd zijn of onder curateele zijn gesteld, gaf zich nu eens uit als schilder, dan weer als opzichter eener maatschappij, of als aannemer van groote werken. Daar hy zeer gul was in het beloven van veel kostgeld, en door zich hij de lui deftig er. vriendelijk voor te doen, wist hy sp ledig het vertrouwen der huisge- nooten, in het bijzonder van de kostvrouw te winnen. Had dit een tijdje geduurd, dan leende hy onder allerlei voorwendsels nog wal geld «mi verdween dan spoorloos. Bo vendien wist hij neder vslsche voorwend sels twee i ij wielen machtig te worden, die hij steeds >ergat terug te brengen. Thans heeft de marechaussee dit zaakje in handen, en, naar we vernemen, zijn ze reeds den dader op het spoor. Men zij gewaarschu wd. ROERMOND. M. G. B., oud 86 jaren schilder te Prurne, sedert eenige dagen alhier hcchtenisstraf onderg.ian Ie ui krankzinnig gewo-den lafiide werd Woens dag naar 's Rijks krankzinnigengesticht te Med tin blik overgebracht. MAASTRICHT. E-n bewoner der Raamstraat maakte Dinsdagmiddag do->r verdrinking in do Maas een einde aan zijn leven. Hot lijk van den zelfmoordenaar is opgehaald. I)e Irek naar buiten Dhr. J Hendiikxte Amsterdam waar» sehuwd: -In Limburg bestaat een zekere trek wellicht ook elders van het jonge vrouwelijke personeel, om te Amsterdam of eene andere groote stad eene betrekking te zoeken, vooral als wial»eIjuffrouw. alsof dit heel wat meer was dan waaneer zij in eigen omgeving een werkkring kobben. Het tegendeel echter is waar. -Van 's morgens 8 uur tot 's avond 10 en des Zaterdags tot 11 12 uur moeten zij met eene kleine tusschenpo ize aanha dend bezig zijn; vaak nog langer als zij in tern zijn. Is dit niot het geval, dus extern zoodat zij elders in de kost raoetei. dan hebben zij vroeg en laat zich op straat te begeven. Zoo ziet men des avonds na 10 eïi des Ziterdags na 11 nar nog Amstels zeer veileidelyk straatpubliek omgang zoeken met deze exernen. E/i verreweg het grootste de-1 behoort tet deze categorie. -Een vingerwijzing te meer voor ouders, om hun dochter niet te wagen voor een betrekking naar groote steden in binnen of buitenland, waar zij niet onder controle staan van familieleden, maar te vrij zyn op jeugdigen leeftijd in den vreemde. We zouden er willen bijvoegen, dat deze waarschuwing in meerdere of mindere mate ook gelden kan voor trek van velen wonende in 't land van Luik en Duitsche steden. Ouders mogen toezien dat zij hun doch ters niet lichtvaard.g op goed veitrouwen in», dec vroMida oaku%z\.tmaf Vlï aan zichzelven overgelaten, als ze daar veelal zijn. BEUGEN. Zaterdag wist 't dochtertje van den heer J. alhier, op een oogen- blik, dat deze afwezig was om scheer water te halen, 't nog pas aangezette scheermes machtig te worden. Toen de vader terugkwam, zat 't kind, uit een gapende wonde aan den linkerpols hevig bloedend, op den grond. Dank zij de tegenwoordigheid van geest om de pols slagader af te binden en de aanwending van bloedstillende watten is 't meisje voor verbloeding bewaard gebleven Eene waarschuwing voor ouders, om toch vooral gevaarlijke voorwerpen niet onder 't hereik van kinderen te laten liggen. ASTEN. Maandag tegen den avond had alhier een vreeselijk ongeluk plaats Een lOjarig kleinzoontje van de Wed. Kortooms was met eenige kinderen nabij den molen van den heer F. van Steleelen- burg bezig met vlieger oplaten. Onge lukkigerwijze kwam het knaapje bij het achieruitloopen te dicht by den molen en kreeg dientengevolge een slag van oen der molenwieken, waardoor de arme kleine aan het hoofd een vreeselijke wonde bekwam, zoodat de hersepan stuk was en de hersens eruit puilden. In deerniswaardige» toestand werd de kleine opgenomen, waarna direct geestelijke en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het mocht echter riet meer baten en zonder tot het bewustzijn te zijn wedergekeerd, is het kind nog denzelfden nacht overleden. HELMOND. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het District Helmond (vacature Joosten) was slechts een enkele candidaten- lijst ingediend met den naam van den heer G. A. Rutten burgemeester te Budel. Naar aanleiding daarvan is de heer Rutten (zijnde de candidaat der R. K. K-iesvereeniging -Helmond") gekozen verklaard als lid der Provinciale Staten. GEMERT. De weduwe v. L. alhier, plukte dezer dagen in den tuin een paar lijpe frambozen en stak die in den mond. Oogenblikkelijk daarop begonnen beide lip pen en ook de tong vreeselijk te zwellen zoodat men het ergste begon te vreezeo, daar er blijkbaar bloedvergiftiging had piaat gehad. Terstond ontboden geneeskun dige hulp wist gelukkig verdere onheil te voorkomen Een waarschuwing ora geen ongewassen fruit te eten. UDEN. Toen de wachtmeester der *MTAebauRsée De Rijke Dindagmorgen met een miner manschappen op dienst ■itging, zakte hij even buiten de kom der gemeente in elkaar. Men droeg hem een nabi, ynde woning binnen, maar kon geen leven meer in hem bespeuren. De iumid- dels «.-roepen geneesheer kon slechts den dood constatrerrn. Hij Iaa; eene weduwe met vier j.ugdig* kinderen na. Knoeierijen aan tie £»«fubriel* ie Breda. Gebleken is uit zeer streng ondei zoek dat do fraude gepleegd is bij den verkoop v in cokes. Zes werklieden aan do geoieonte- gajfabiek zyn geschorst en in hechtenis genomen; na lange verhoeren hebban /ij bekend. Reeds jarenlang is er voor groole hoeveelheid verduisterd, Jou- middel v;,:i bons. die werden achter gehouden en pnieuw uitgegeven. De controle schijnt over het algemeen veel le wenscheu over gelaten te hebben; ook met iiet rondbren gen der cokes is zeer geknoeid Vier, werklieden, die naar Antwerpen waren gevlucht, zyn teruggekeerd. Het onderzoek duurt vooit Ken kras atanlfje. Eeu gepensionneerd hrievengaaider "de ;i.an is 84 jaar maakte Zondag heel gemoedelijk een fietstochtje van Zeist naar Eindhoven. Maria* Brouwer gesii apt. Te Zundert bij de Belgische grens is dezer dagen de ontvluchte Ma ius Brouwer gear- resteerd. Hij was door een onderwijzer ontdekt. 3DO.OOOO nonvlindcr* vernietigd. Men schiijfi uit Alfen (r»ij Tilburg) De groote plaag, die onze bosschen teister- v de on'ziglyke hoeveelheid nonvlir lei worden hier met kracht be- stieJe' In da drie laatste dagen werden, door fc« dkinderen en particulieren niet minder dan 34 kg. vlinders en poppen gevang-a, d. i. volgens matige rekening flus mini.* 300,000 (zegge driehonderd uuiaenu tiuks. Veilig mag men aannemen, dat isieni> een derde daarvan vrouwe lijke v' oders zyn en daar een vrouwelijke -TÜnd SOtHii'joó legtr zuuderr hiord, 5r alleen reeds twintig mtllioen rupseu zyn vernietigd. 't Is te hopen, dat door volhardend yverig werken de plaag worde afgewend, Het zilveren feeNt der Ni. W. B. Schitterend waren de feesteo, welke te Haarlem gegeven werden ter gelegenheid der jaarvergadering, tevens viering van het zilveren feest der Alg. Nederl. Wielr. Bond. O. m. was een -retrospectieve rijwiel en bondstentoonstelling" geopend en werd eene optocht gehouden -het vervoerwezen door alle eeuwen heen", beiden aller interessantst. De optocht van het vervoerwezen bestond uit vier afdeelingen. Verleden, heden, Nederland en tot slot eene Hulde afdeeling. De stoet werd geopend door een muziekkorps en een wapenheraut met het Bondsvaandcl. Dan volgen in de eerste afdeeling een Egyptische wagen, van omstreeks 1600 v. Ch., vervaardigd naar een origineel, gevonden in 1905. thans bewaard in lic.t Museum te Cairo een Gerraaansche ossenkar, omstreeks 100 v. Ch., ben Indische Palankijn, omstreeks begin van onze jaai telling een Rom-in- sche rheda. omstreeks 100 na Ch., een Roraeinsche caipentum, omstreeks het jaar 250 en een raiskar uit de 10e eeuw. Een groep middeleeu wsche ruiters vormde dao overgang naar de loe eeuw, uit welke periode aanwezig waren een reiswagen en een rosbaar. Voorts een reiswagen en een tentjacht uit de 17e eeuw. Daarachter kwamen als vervoermiddel uit de 18e eeuw. Een draisine, een der eerste wagens op voeren, en de eerste trein van Amsterdam op Haarlem her innerden aan het begin der 19e eeuw de eerste rijwielen (a°. I860), en een omni bus van omstreeks 1860 besloten de eerste afdeeling. De I Ie afdeeling verbeelde, naar hierboven werd aangestipt, het Heden. Hierin waren opgenomen de meest uiteenloopende internationale voertuigen en sportbeoefenaars, als een Noor- weegsche kariol, Zweedsche ski loopers. Russische troïka, een Poolreiziger toeristen uit Egypte, een Japanscho jinrikshaw, oen Indische taudoe. een bestuurbare luchtballon, een motorboot, een mail-coach, automobielen, motor, rijwielen, een vliegmachine en zevenmijlers, De Ille afdeeling was de nationale. Noord Holland was vertegenwoordigd door een oud Noord Hollandsche sjees (Obdami; Utrecht door een boerenwagen (Bunscho ten) Zuid Holland door een ar, een Zuid Hollandsche speelwagen en een Goereesche wagen (Goeree) Zeeland zond een •.•roep wielrijders in proviicialo dracht (van Walcheren, Zuid Beveland, ThoRn, Cad- zand en Zaamslag), een boerenspeelwagen (Walcheren) en een phaeton (Cadzand.) Noord Brabant een hondenkar (beide hij Etten) en twee boerenwagens (M-yery), Limburg eon huifkar (Venrav). Gelderland oen huifwagen (Gardereu) Overijssel weder een huifkar (Staphorst), Drenthe een wassehups of bruiloflswagen, vooral gegaan do<>r een wasschupsneuger of bruiloftsnoodiger (Borger) j F iesland een Friesche »jees (Doorgum) en Groningen een Groninger sjees (Loppersuro). De litildeafdeeling (do 4de) word geopend dooi' een Tr ansvaalschen boer en een boerin op versierde rijwielen en met een versier den baby wagen. De Deutsche Radlahrer Verein van Essen nam in cluboost uum deel aan den optocht op versierde rijwieleu. Een pi aal wagen, uit de provincie Fiiesland, stelde de attributen, voor van zeil-, roei-, ijs-, sneeuw-, viscli- en wielersport. De vereeniging Bondsbelang in Noord Holland te Amsterdam peddelde voorbij op versierde rijwielen. Door de Gennepsche Wielrijders- Vei eeniging was gezonden een huifkar met boer en boerin. Daarachter volgden een aantal wielrijders, weder op schoon opgetuigde fietsen, en de afdeeling -Klein maar Dapper" te Amsterdam met de afdeeling Volksweerbaarheid besloot den stoet. Dok een soort crediet. Het O. M bij Ams'etdamscbe lech'.- bank eiscblo Woensdag tegen een man wegens lantllooperij 12 dagen hechtenis onder aftrek van den tij t in voorhechtenis doorgebracht, dio reeds 6 weken be. droeg. Als daar nu bij do verooideeling nog wat afgaat krijgt de landlooper zeker een soort crediet by Jen Nederlandsche Staat om een paar keer te zondigen tegen de strafwet zonder dat hij er voor behoeft te -zitten", teekent de -Zu'ph. Ct. hierbij aan. Zakkenroller*. Op het Vreeburg te Utrecht voelde Maandagavond een wandelaar, die het kermisterrein bezocht, plotseling een hand ia een zijner zakken hij greep onmiddellijk aetTser zich e« zag twee personen in allerijl onder de menigte een goed heenkomen toeken. De heer, die in tijds voor zakkenrollerij was bewaard gebleven, gaf van het gebeurde terstond kennis aan het politiebureau en de ver dachten werden spoedig ontdekt en aan gehouden. Reeds mag gezegd word»n, dat de politie hand heeft gelegd op een paar gevaarlijke sujetten, die vermoedelijk behooren tot een internationale zakkenrollersbende, die ter gelegenheid van de Utrechtsche kermis eenige afgevaardigde naar hier zond, ter- bewerking van hot kermisterrein, waarvan zo maar héél weinig plezier hebben gehad. Oud gebruik. Om te trachten een enkel der nog overgebleven oud-Geldersche gebruiken voor algoheele verdwijning te behoeden, heeft de vereeniging tot bevordering van hot vreemdelingenverkeer te Oostorbeek besloten eenige prijzen, enz. uit te loven voor die voerlieden, die het met koper versierde paardetuig, zoo volledig moge lijk met bellen, met kwasten enz. in den best onderhouden toestand gebruiken. Waar de Geldorsche huifkarren te Uosterbeek bijna verdwenen zijn hoopt men door deze prijsjes althans te voorkomen, dat met ben ook de soms zoo rijk met koperbeslag versierde tuigen verdwynen. Dood door drift. Io het armhuis der gemeente Opster- land (Fr.) ontstond hevige ruzie onder 3 vrouwen, waar bij zich een zoo driftig maakto, dat ze op den grond neerviel en op de plaats dood bleef. Droevig; ongeluk. Twee adellyke families werden Dinsdag middag in diepen rouw gedompeld. Ter gelegenheid van den verjaardag zyner tante, baronesse Van Heemstra, was de oudste zoon van het lid der Tweede Kamer, baron Van Wassenaar van Catwyck met zijn ouders naar Hattem gekomen, 's Middags ging hij met den jongsten zoon van baron van Heem stra, burgemeester van Hattem, een zeiltochtje maken op het Apeldoornseh kanaal. Door den hevigen wind schijnt het 8chuiije te zijn omgeslagen. Toen oen paar voorbijgangers liet omgeslagen bootje zagen en het aan wal hadden getrokken, vonden zij den löjarigen Van Heemstra met zijn pols verward aan de touwen van liet zeil hangen. Ondanks alle mogelijke moeite kouden de levens geesten niet mepr worden opg^wek'. Het lijk van zijn 19jarigen neef werd eerst na een paar uur dreggen opgehaald. De Npeelduivel. De Londensche millionnair Pbilipsoo, die in Mei ji. overleed, heeft in zyn testament zijn vermogen in hoofdzaak aan zyn zoon u-rmaakt. Hy maakte echter de volgende ongewone bepaling. Binnen den tijd van twintig jwren mag de zoon geen paarden op wedrennen laten Ropen, koopen of zich in direct of direct bij wedrennen interessee-en. Vlocht de zoon dit verbod overtreden, dan muei tiij tevreden zijn met een ren'e van 16000 per jaar. De overledene schijnt op «loze wijze te hebben willen waken tegen «len verder fel ij keu speel hartstocht van zijn zoon. Dat meii geen zonderling behoelt te zijn, om eeu dergelijke bepaling te maken kan wel blijken uil het volgende bericht Bij eeuzaak, dio deze week te Ports mouth voor den politierechter diende, bleek "p beklaagde, die zich zonder een chauffeur te betalen uit do voeten had gemaakt, een telegram gevonden was aan een Holland- ►che bookmakerstirma. waarbij deze werd opgedragen 100.000 pond sterling (1,200,000 gulden) te zetten op eeu paard dat aan een Engelsche wedren deelnam. (ireta Deler. In de tegenstelling met andere berichten weet de -Berliner Lokal Anteiger" mee te deeleu, dan hoewel de Saksische minister van Justitie tot tweern «al toe koning Frederik August voorstelde, 'net dood vonnis over Greta Beier, de bu'gemees- tersdochter, die haar verloofde vermoordde, te veranderen in levenslange gevangenis straf, de vorst op dit verzoek afwijzend beschikte. Heden zou het doodvonnis te Freiberg worden voltrokken. gelast bij deze de in onderstaanden staat genoemde milicien verlofgangers van de achter hutine namen vermelde korpsen en lichtingen, om zich voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen by hun vertrek met groot verlof medegenomen en van hun verlofpas, op de plaatsen en dagen mede in dien staat aangeduid, voor vier uur des namiddags van den dag van opkomst bjj hun korps aan te melden, ton einde, ingevolge art. 111 der Militiewet 1901 ender de wapenen te komen, Voermans Andreas Cremers Hendrikua Martina# va.» Maris Peter Joh-trine* Htrhertus Vollebergh Josephus Hubertus Franciscus de Mulder Martinus Hen- drikus Philipsen Peter Antoon Smits Jan Peter Meijers Antonius Hubertus Janssen Martinus van Dijck Thomas, allen beboerende tot het 11e Regiment Infanterie van de lichting 1905, plaats van opkomst Nijmegen, dag van opkomst 24 Augustus 1908; Kruis Adrianus, 9e Reg. Inf. lichting 1905, pl. v. opk. Leeuwarden, dag v. opk. 24 Aug. 1908; de Bruini Peter Johannes, Reg. Grena diers en Jagers, lichting 1905, pl. v. opk. 's Gravenhage, dag r. opk. 24 Aug. 1908. Wijst genoemde verlofgangers er op dat de verlofpassen minstens 3 dagen voorden terugkeer naar het korps ter secretarie dezer gemeente tor afieekening moeten worden bezorgd en dat de bewijzen van vry vervoer per spoor, ter gemelde secre tarie te bekomen, of in de zakboekjes ge hecht, luim een halfuur voor het vertrek aan den stationchef van den spoorweg te Venray behooren te worden afgegeven. Venriiy don 22 Juli 1908. Do Burgemeester voornoemd, H. ESSER, brengt ter kennis van eenieder die het aangaat, dat ten Raadhuize en aan de Openbare Scholen op de gehuchten is aangeplakt de publicatie, vermeldende de overgang van de militie te lande tot de Landweer, en daarin gewezen op de verplichtingen die de milicien verlofgangers te volbrengen hebben. Venray den 24 Juli 1908. De Burgemeester van Venrav H. ESSER. VENRAY. Aangifte van den 17 tot den 24 Juli. Geboorten. Leonardus Antonius Loonen. Petronella Johanna Flinsenberg. Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur en Zondags van 'a mor gens half 9 tot half 12. 1 dienstbode voor Maasbree. 2 Meubelmakerakneuhta eu 1 leerling. 1 smidsknecht voor Horst.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2