HBBSÏ omstr UitgeverW. A. den Munckhof, Venray. Landbouworganisatie Zaterdag1 25 Juli 1908. S9ste Jaargang: No. 31. in binnen en buitenland Mengelwerk. De man met de 10.000 broeken. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentièn: i. Het is een verblijdend en niet minder merkwaardig verschijnsel, aldus A. Keilenaers in het Kath. Soc. Weekblad, dat in bijna alle landen, waar de landbouworganisatie is doorgedrongen, deze organisatie schitterend geslaagd is. Beginnen wij met Nederland, dan zien wij, dat over het algemeen onze landbouwvereenigingen bloeien. Men behoeft slechts een blik te werpen op de organisatie van onzen Nederl. Boerenbond ,en men zal spoedig overtuigd worden van de verbazende werkkracht onzer land bouwers op 4sociaal-oeconomisch ge bied. Reeds vroeger hebben wij in dit weekblad op het ledental van den Nederl. Boerenbond gewezen. Einde 1907 telde de bond in 470 afd. 48000 leden en men kan gerust zonder eenige overdrijving zeggen, dat er thans zeker meer dan 1 leden bij den Nederl. Boerenbond zijn aangesloten. Dat is 'n geheele boerenhand Welk een practische arbeid door deze georganiseerde boeren verricht ist zien wij bijvoorbeeld als wij het laatst verschenen jaarverslag open slaan van twee der grootste vereeüi- gingen, die bij den Nederl. Boeren bond zijn aangesloten, te weten de Noordbr. Christel. Boerenbond met ruim 22000 leden en de Limburg- sche Landbouwbond met .bijna 14000 leden. De coöperatieve aankoop van krachtvoederartikelen en hulpmest stoffen van den Noordbrab. Chr. Boerenbond ging over millioenen. Ruim 41 millioen kilogram werden door den bond aangekocht, voor een totaal bedrag van f 1,757.369.20. Ook de verkoopscooperatie is zeer ontwikkeld. Eene voorname onder- afdeeling van den Noordbrab. Chr. Boerenbond, de Meierijscbe boeren bond, verkocht 4118 kalveren, 49 schapen, 78 varkens, waarvoor aan de leveranciers werd uitbetaalt! f 250.000, terwijl aan premies f715 en voor verongelukte of afgekeurde kalveren f722,10 werd uitgekeerd. De exportslagerij van den bond leverde 1568 kalveren af voor f58.800,26 en 1221 varkens voor f27,931,81. Van niet minder belang is t on derlinge verzekeringswezen in den Noordbr. Chr. Boerenbond. Wij noemen slechts de paarden- en hoornveeverzekeringen. De eerste had in 46 afdeelingen 4453 paarden verzekerd. Aan schadevergoeding werd uitgekeerd een bedrag van f8,311,18. Bij de hoornveever zekering waren ingeschreven lol2o koeien en werd f21,842,19 aan schadevergoeding uitgekeerd. De cijfers van den Limburgschen Landbouwbond luiden al even be- ll'OC Kgend Noemen wij er slechis enke'e. Vooreerst de cijfers van den coöperatieven aankoop van granen en voederartikelen. Er werden door de Limburgsche ruim 34 millioen kilogram "granen en voederartikelen aangekocht, waarbij nog gevoegd 450,000 KG. stalmest. De onderlinge hagelverzekering van dezen bond had 2615 polissen gesloten tot een totaal bedrag van f 1,327,245. Op 31 December 1907 had deze verzekering hot aardige sommetje van f 65220 aan reserve kapitaal. Ook het landbouwcredicl ontwikkelt zich op verbazonde wijze. In 1907 waren er alleen in Limburg 70 boerenleenbanken, 57 banken hadden bij de centrale bank een totaal te goed van f 689,861, 13 hadden een totale schuld van f 65,128. De Zuid-Nederl Zuivclbond ver kocht in 't laatste jaar aan (1e Maastrichtsche botermijn 2,561,200 KG. boter f 3,188,000. Er werdeu 5,312,500 stuks eieren verkocht voor een totaal van f 211,277. Reeds begin dezer eeuw beston den iu Vjc.derlanrt 450 stoomz"ii'-'el- fabrieken, die aldus over 't land verdeeld waren Friesland 105, Groningen 36, Drente 48, Overijsel 58, Gelderland 53, Utrecht 10, Noord Holland 60, Zuid Holland 30 Zeeland 15. Noord Brabant 27 en Limburg 7. In totaal bedroeg het aantal boterfabrieken in 1907 reeds 876, waarin 839,348,100 liter melk werden verwerkt en 25,0 millioen KG. boter werden geproduceerd, Van niet minder gewicht is de landbouworganitie in België. België is als 't ware bezaaid met boerenbonden en hoerengilden. Vol gens de laatst verschenen Manue social van pater Vermeersch bestaan in België de volgende boerenfedeia- tie's De Belgische boerenbond, de Landbouwersbond van Oost-Vlaan deren, de Landbouwfederatie van Luik, de Federatie van Henegouwen de Landbouwliga van Luxemburg, benevens die van Namen. Alleen do Belgische boerenbondde grootsche stichting van abbé Mellaei ts, Schol- laert en IJelleputte telt meer dan 25000 leden, die allen de christe» lijke beginselen zijn toegedaan. De vereeniging houdt allerwege confe» rentie's en legt zich met bijzonderen ijver toe op het vakonderwijs. In 1902 werden 11,675,131 KG. veevoeder, vertegenwoordigende een waarde van 1.967,089 frs. door de vereeniging aangekocht. In datzelfde jaar werden 16.858,464 KG. steen* kool en andere brandstoffen voor een waarde van 957,473 frs, dooi de vereeniging gekocht. Jaarlijks worden voor 100000 fr. aan landbouwmachines gekocht. Een der voornaamste werken van den Belgischen boerenbond is verder de uitbreiding van het landbouw* crediet. Volgens een der laatste rapporten had de centrale boerenleenbank van den Belgischen Boerenbond 190 oncUrn.f'Wlipgm m-t 10,746 leden. De fondsen bedroegen meer 5,000,000 frank. De vereeniging had 626.G/5 frs. toevertrouwd aan de centrale kas van België en daarvan to'-uggenomen 241,259 frs. Het lotaa- der ver» sterkte credieten beliep 714,250 frs. De Landbouwersborai van Oost- Vlaanderen telt meer dan 2/5 plaatselijke afdeelingen met p. m. 30.000 leden. Ook in dezen bond is de coöperatieve avnkóop, van zaden, voederariikelen etc. zeer ontwikkeld. Ook de Landbouwliga van Luxem burg (om nog eene organisatie te noemen) met hare pl. m. 5000 leden werkt zeer goed. Daarin wordt voor meer dan 1,000,000 franken in één jaar coöperatief aangekocht. In Frankrijk bestonden volgens de Bulletin de l'office travail in Januari 1908 3553 Lndbouwver- 6eni°ëngen en syndicaten met 677J50 leden. Op schier elk g lieil is daar de landbouwcoöperatie oir v kkeld. De omzet dezer coöperatie loopt over- millioenen. Het alge,. Óenland bouwsvmdicant zet :lFs voor meer dan 5 millioen irar/cs om. Vijf kleinere syndicaten ieder voor 1 millioen, elf kleinere ieder gemiddeld 500,000 frs. Daarnaast nog pl. m. 25 andere syndicaten met een totalen omzet van 23 millioen verbazende cijfers, die bewijzen, dat er toch nog wel iets goeds op Roomschen bodem groeit. Einde 1905 hadden in Frankrijk 1355 kléine landbouwcrediethanken aan 61,874 leden de kapitale som van 44 millioen francs geleend. i)o Staat geeft aan de boerenleen banken. Raiffeisenbanken enz. geen duizenden maar., millioanen subsidie Er bestaau verder in Frankrijk veiecnigingen voor alle mogelijke vakken van den landbouw. De Fransche zuivclbonden tellen tienduizenden leden. Alleen de zuiveibond van de departementen Charente en Poitou heeft 97 afdeelingen met 47000 leden en 113,000 koeien. Andere departe» inenten hebben 20 tot 30 afdeelingen Er zijn in Frankrijk onderlinge slachterijen, molens en bakkerijen. Maar op dezen weg zullen wij Frankrijk voorloopig nog maar niet volgen. In Duitschland, het land der sociale ontwikkeling, is natuurlijk ook da landbouworganisatie tot grooten bloei gekomen. Noemen wij slechts de Rheinische Bauernverein. De vereeniging, aan wier Central- stelle te Keulen wij meermalen een bezoek mochten brengen, heeft meer dan 50.000 leden, die in ruim 1150 plaatselijke afdeelingen of Ortsver- bïinde vereenigd zijn. Wat de coöperatie in deze organisatie betreft, kan aan de hand der jaarverslagen worden medegedeeld, dat de geza» manlijke waarde van het coöperatief aangekochte veevoeder jaarlijks meer dan 5 millioen Mark beloopt (coo in 1904 M. 5,060,000, terwijl aan zaden voor warmopzerij ter waarde van circa 50,000 Mark werd omge» zet. De boeren in Rijnland hebben door die coöperatie van veevoeder eene winst behaald van 116,000 Mark, die hun in den vorm van rabat werden terugbetaald. Zij hebben in de laatste jaren vele nieuwe instel», lingen in den boezem hunner ver» eeniging opgericht zoo o. a. een proefstation voor landbouwmachines, eene nieuwe verzekering en daar» naast een nieuwe verzekering voor landarbeiders en kleine landbouwers. PEEL MAAS voor Vbnrat franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 o. van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentièn, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Wordt vervolgd. Ik ging mijn bureau verlaten daar het middaguur naderde, toen de portier mij kwam melden dat Jan Demaer verzocht om ontvangen te worden om een dringend geval te hespreken. Ik kende den bezoeker. Wij waren schoolkameraden geweest en beiden tegelijk in de stad gekomen om eene betrekking te zoeken. Hij bad daar nog al last mee. Terwijl ik bijna aanstonds OCR vaat p'-s-b-.aan ee;> d.*felrk/i verschijnend blad, liep bij de straten op en neer, oefende bijna alle ambachten uit, maar kon toch niets naar zyn zin krijgen. Daarbij leefde hij zeer armzalig van een klein pensioen, dat zijn vader voor hem gestort had. Veel lust bekroop mij om te zeggen, dat ik weg was. Nochthans, na overweging, besloot ik hem te ontvangen. Laat binnen komen, Mar(6n, zeide tot den portier. Maar aangezien die heer zonder twijfel komt om iets te leenen zie hier een vijffrankstuk. Wanneer ik bel en vraag mij geld te leenen, bied dan dit stuk aan, zeggende dut gij niet meer bezit. Meneer heefi gelijk, voorzorgen te nemen. De bezoeker is zeer slordig gekleed vooral zijn broek.. De portier trad naar buiten en leidde Demear binnen. M'jn wamde, zeide hij, voor ik den tijd had den mond to openen, ik kom iets leenen Maar het geld een bui" enge woon geval zonder wee-ga. Ik vraag een goulstuk omdat ik juist 20 frank noodig hebE'geiflijk moest ik óén en twiii'ig frank hebben maai ik heb nog een f aak vijfug, het goudstun zal ik dezen avond wee: brengen, voor gij uw arbeid neerlegt. Indien ik dat niet doe, zijt gij voor altijd vail mij verlost. Gy kunt mij aan de deur werpen, als ik hier dan nog du f komen. Ik betreur bet u niet te kunuen zeggen wat ik met uw goudstuk ga uitrichten. Weet dat ik een verbazende lundelsgreep op touw zet, boort gij een ver-ba-zen-de. De kerel deed mij lachen, ik was ont wapend. Ik gaf hem 20 frank en zou hem voorgesteld hebben mijn middagmaal te deelen, maar met een dergelijke broek... Ten zeven ure. kondigde de portier met een zweem van eerbied aan- =Meiieer Demaer. Mijn woord getrouw sprak de leener breng ik het gouivinkjo teiug. En daar ik weet dut gij nog te werken hebt. loop ik heen, niet zonder u oprechten dank te betuigen. En is de handelsgreep gelukt vroeg ik. Ten volle. En hij loonde mij een biljet van vijfug frank, zuivere winst. Mijn gelukwenschen. Gij hebt op de koursen gewed. Nog zoo dom niet. Ik bemerkte dat hy een nieuwe broek droeg, welke hem wel twintig of vijf en twintig frank moest gekost hebben. De eerbied des portiers werd mij nu duidelijk. 's Anderendaags bracht hij mij een actualiteitsartikel. Dat was belangrijk ik nam zijn schrijven aan. Wanneer hij vertrok, zag ik met verwondering dat bij een nieuwe broek droeg, eene andere broek. Twee dagen nadien kwam hy het toon voor zyn artikel halen. Hij drukte mij de hand. Werktuigelijk zag ik naar zijne broek, hij droeg een derde, sveer een nieuwe. De volgende dagen ontmoette ik hem bij toeval hier of daar iederen keer droeg hij een andere nieuwe broek. Het zonderlingste van alles was, dat hij altijd denzelfden tot op den draad versleten jas om de lenden had. Allengs deed de kerel mij de onwille keurige gewoonte aannemen van naar de broek der rnenschen te zien. En na vaak, gedurende verschillende achtereenvolgende dagen, de broeken van 't lager personeel van het dagblad in oogenschouw te hebben genomen, bemerkte ik tot mijne groote verbazing, dat deze lieden, van geringe levenswijze nooit twee dezelfde broeken droegen, daar waren er zelfs die er twee per dag aantrokken. Ik overtuigde mij zelf dat ik het voor werp was geworden eeüer bijzondere zinsbegoocheling eö ik besloot die kwaal zorgvuldig te verbergen, zij kon mij slechts in een belachelijk daglicht stellen. Maar ik voelde dat ik er waarlijk onder 'eed. OuKetwiifald was 't een der vormeu vaD vervolgingswaanzin. En de «toet van broeken vervolgde daar waren er van alle kleuren en alle gedaanton, eenigen gingen als aan de beenen gegoten, bet meerendeel echter was of te klein, of te groot. Men zag goed dat het maar goed- koope waar was, maar sinds de aanvang, welke overgroote hoeveelheid broeken meende ik door mijn zieke verbeelding te bemerken. Ik begaf mij in het diepste geheim naar een specialiteit geen specialiteit ia broeken maar een specialiteit voor ziekten vaG den geest. Hij scheen niet erg verrast over deze bijzondere soort van geestes3toriog, sprak van zenuwkwalen, van overspanning, en... van tien frank voor de raadpleging. Ik werJ gewaar dat ik 'c zoo niet lang meer zou volhouden. In mijne omgeving kreeg men lucht van mijn gezondheids toestand, d:e vee! te wenschen o vei liet. Eindelijk, op 't oogenblik dat ik maat regelen nam om een lange reis te aan vaarden. naar een land waarheen die bmekeiinachtmerrie mij niet zou kunnen volgen; bijvoorbeelJ naar Tnibet of Middeti-Afnka, leidde de pareer weer met eene nieuwe broek Jan Demaer in mijn bureau binnen, met buigingen en ieekens van bijzondere beleefdheid, zonder hem zelfs vooraf aan te melden. Bij den eersten oogopslag zag ik dat de man weer een nieuwe broek van fijne snede, om de beenen had. 't Was onvermijdelyk. Maar op eens was het mij of mijn geval verergerde, omd it Demaer naar het mij toescheen, ook gehuld was in een nieuwe jas. Als de jassen nu ook nog bij de partij kwamen, kon ik niets beter doen dan mijn pensioen te vragen. Verwilderd wees ik hem een stoel. Mijn waarde, zei hij, wetende dat gij in mij belang stalt, kom ik u eene goede tijding mededeelen. Ik treed ia dienst aan de -Recordcourant" als fioancieele opsteller. Wij zijn nu confraters. Ik stamelde eenige woorden. Ik ben u bovendien nog eene verkla ring schuldig over mijn overvloed der vier of vijf laatste maanden. Herinnert gy u nog den dag waarop ik bij u een goudstuk kwam leenen, dat ik denzelfden avond nog terugbracht. Het gold. zeide ik u, eene verbazende handelsgreep. Nu ik door mijn eigen belang niet meer verplicht ben het ambtsgeheim te bewaren kan ik u wel alles

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1