LimburgsÉ Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt OPENBARE VEROADERïNQ van den op Digsdag 14 Juli 1908. des voormiddags 11 uur. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, A. Loonon, V. Fonck, P. Camps, Th. Slits, J. Loesen J. M. Michels, P. J. Derks, leden en Stoot. Secretaris. Afwezig de heeren M. Poels, Wethouder Jac. Aerts, Hub. Janssen, en L. Janssen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der twee vorige vergaderingen voor te lezen, welke worden goedgekeurd. Hierna gaat men over tot de orde van den dag 1. Verificatie kasopname Gemeente Ontvanger. In kas f 10500,30^. Wordt goedgekeurd. 2. Regularisatie gemeentebegrooting 1908. De Voorzitter zegt dat enkele posten de begrooting van 1907 zijn overschreden en andere het geraamde bedrag niet bereikt hebben, dientengevolge moeten de meerdere uitgaven door overschrijving op mindere verhaald worden. De Secretaris geeft voorlezing van het onlwerp-besluit tot regularisaiie der be grooting, welke met algemeene steramen wordt goedgekeurd. 3. Adres van het gemeentebestuur van Leek. Door den Secretaris wordt een schrijven voorgelezen om ondersteuning te willen verleeneB aan een gezin in bovengenoemde gemeente, wiens woning door de Gezond heidscommissie is afgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 4. Adres II. K. Onderwijzersbond. De Secretaris leest een schrijven voor van genoemden bond, waarin gewezen wordt op het groote nut dat goede lectuur onder de jeugd sticht en verzoeken hiervoor steun der gemeente, nl. een jaarlijksche bijdrage van f 10. Wordt besloten dit met de hoofden der scholen en het bestuur der leesbibliotheek nader te bespreken. 5. Adres bewoners Castenray. Door eenige inwoners van Castenray wordt gevraagd om den loop der Lollebeek aldaar beter te regelen en ze op den legger te pktatsen." Wordt besloteB om na afloop der heide- opmetingea een ondeizoek te doen instellen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY, 18 Juli 1908. Bü besluit van den Commissaris der Koningin zijn herbenoemd tot leden der gezondheidscommissie te Venray, de heeren A. H. Hermans te Gennep, en H. F. Koning te Horst. Dinsdagavond bracht de Fanfare Euterpe" eene serenade aan de woning van onzen Burgemeester, den Edelachtb. heer Henri Esser, naar aanleiding van diens naamfeest op Woensdag 15 Juli. Z Edelachtb. werd hierbij op hartelijke wyze gefeliciteerd door den heer J. Ver heugen, Directeur der Fanfare, waarop de Edelachtb. heer Burgemeester zijn dank betuigde voor de hulde hem gebracht. Hi6rna werden door Euterpe" nog enkele mooie muziekstukken zeer correct uitgevoerd. De Woensdag alhier gehouden veemarkt was niet druk bezocht, terwyl de aanvoer van vee gering te noemen was. Er beersebte echter nogal kooplust, en menig stuk vee veranderde van eigenaar aan goeden prijs. Zeker, met het oog op de naderende kermissen, werd het meeste gezocht naar prima kwaliteit vet vee. De handel in biggen was niet zoo heel druk, de aanvoer daarentegen nogal vrij groot men betaalde van f 3 50 tot f 5 50 per stuk. De veemarkt was tamely k vroeg afgeloopen. De volgende markt valt nu op Woensdag in de Kermisweek, hetgeen bepaald veel zal bijdragen ter bevordering der drukte, zoowel van markt als kermis. Zondagnamiddag hielden onze Handboogschutterijen -Diana" en -St. Anna" alhier nan jaarlyksch Konings- sc hiel en. Na het einde van den wedstryd word bij -Diana" den koningstitel behouden door den heer W. Wynhoven. met 95 punten bij -St. Anna" door den heer W. Kateman met 92 punten, beiden in 32 schoten. By het gehouden prijsschieten van -Diana" werden de prijzen behaald als volgt Ridderpr. M. Janssen. 91 p.; Roïenpr. E. v. d. Puiten, 4 rozen Vierenprys, G. Verstegen. 9 vieren; Drieënprijs, \1. Custers, 8 drieën Tweeënprijs. A. v. d. Water, 10 tweeën Eenenprijs, M, Dreessen, 8 eenen Nullenprys J. Nabben 8 nullen Geheime prijs, W. Derkx. Door den heer Louis Wijnhoven is wederom het grondwerk aangenomen voor de te leggen gasleiding naar Oostrum en naar de Stoomzuis elfahi iek Ie Leunen. Dinsdag was men hiermede bezig op den Leunseheu weg. doch men moest echter ophouden, daar hiervoor de vorgunning nog niet was verleend. Deze week zyn onze landbouwers begonnen met den loggeoogst, en is het maaien thans in vollen gang, over het algemeen kunnen zy over dit gewas zeer goed levieden zyn. MEERLO. In ons anders zoo rustig dorpje werd kennis-Maandag de kermis pret eenigszins gestoord door eenige bel hamels uit het naburig Waosura. Na eenige onbeduidende ruzie, worden bij den heibergier M. K. eenige glasramen vernield. Proces vei baal werd opgemaakt, zoodat ze hun welverdiende straf wel niet zullen ontgaan. ME1JEL. Woensdag passeerde het eerste transport byen ons dorp. Nauwelijks beginnen de aardige heideplantjes hare bloempjes te ontplooien of onze Ooster buren zenden hun vrachten over de grens om de nyvere diertjes gelegenheid te geven hun korven te vullen met den heerlijken heidehoning. De Peolheide is hun een waar luilekkerland. Spoedig zullen dan ook duizenden en duizenden korven en kasten ver.-preid slaan over het heideveld. Als 't weer in deze beginnende t eide- periode maar wat meewerkt, dan zullen de bijenhouders dit jaar niet te klagen hebben. KESSEL Zondagavond omstreeks 7 uur ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onweder, met het noodlottig gevolg dit de woning van den heer A. Timmermans, houtkoopman alhier, door den bliksem werd getroffen en met drie aangrenzende woningen een prooi der vlammen werd. Al liet vee, eenige huis meubels en kleeren zyn gered. De schade wordt door de assurantie gedekt. Op bet voor deze gelegenheid geheel met internationale, nationale en Haagsche vlaggen omgeven terrein van de Wieler baan te Scheveningen is Zondagmiddag de nationale wedstryd voor harmonie en fanfarecorpsen geopend, die vier Zondagen achtereen gehouden wordt. In de afdeeling van uitmuntendheid voor fanfare behaalde de fanfare te Venlo ëen 2en prijs. In de 3e afdeeling fanfare de fanfare Mnasgalm te Elsloo den 2en prijs. In den«tnarschwedstryd verwierf Venlo den len, Elsloo den 8en prijs. SWALMEN. De door den heer Jos. Heudrickx, secretaris van den Limburg- schen Landbouwhond, geëmporteerde Saanengeit -Bortha'welke op de onlangs alhier gehouden tentoonstelling, buiten mededinging, geeft op het oogen- blik 53/4 liter melk per dag. Een bewijs te meer, dat er door rasverbetering groote voordeelen zyn te behalen. voorbereidingsklassen zullen na de vacantia op ruimelokalen een aparte studiezaalkun- nen wijzen. Na dete luid toegejuichte redevoering word de plechtigheid gesloten. WEERT. Niettegenstaande de lage prijzon is de aanvoer van stroo en schoof- stroo aanzienlijk. Waar men vorige jaren voor schoofstioo 2ls i 30 gld. per 1000 kilo maakte, krijgt men thans 15 a 17 gulden, voor het gewone stroo 12 a 13 per 100 kilo. Itlaasverbetering;.- In onze Zuidelijkste piovincie is opge richt een -Maasvereeniging" welker doel algemeen bekend mag geacht worden. Reeds zijn in vele gemeenten afdeelingen lot stand gekomen of nog in wording. Wat te pryzen valt; want slechts dooi een aanzienlyk ledentul zal een zoodanige veieemging sterk worden en invloed kunnen oefenen, waar zulks noodzakelijk is V at echter bevreemdend mag geheeten worden is het feit, dat die vele afdeelingen uitsluitend in Limburgsche dorpen werden gesticht. De tot nutoe gevolgde wyze van bandelen wekt den schijn, da' de oprich ters de meening zijn toegedaan: alleen 1 imburg heeft bij de waterverbetoiing baat, tn de -Maasvereeniging" behoort dus eene speciaal Limburgsche te wezen. N'iots wat meer onjuist is dan dat. Hoe- vele plaatsen in Noord-B-ahant of Gelder land aan de daar bevaaibare, doch slechts matig bevaren Maas gelegen, zou een drukke verkeer op de rivier van harte toejuichen en gaarne het hare tot het ^rootscj.t doel bijdragen. Maar juist aan die stadjes en dorpen bleef de beweging vreemd, wat haar niet in populariteit doet winnen en bad kunnen voorkomen worden. Om vele redenen, ook financieelo. zou onzes inziens zeer gewenscht zijn, dat Limburg ziju grensprovinciën niet uitsluit. De onderhavige kwestie is ei wel eene, wam hij het -eendracht maakt macht" dient in liet oog gehouden. G Sacramenten der stervenden toegediend. De andere Goirlenaar v. II. die terzelf der golegenheid een diepe steekwonde in den rug bekwam heeft reeds sedert een paar dagen het gasthuis verlaten is naar de ouderlijke woning teruggekeerd. Ofschoon eenigszins beterende, \c eisc'" zyn toestand nog de ni esto zorg. Ziju gang is pijnlijk om aan te zien. Steunend op een stok, strompelt hy diep voorovergebogen langzaam voort, nu eu dun teekenen geven de van pijn. Of hy dus nog ooit genezen zal, kan niet met zekerheid worden vast gesteld. De daders dezer laffe aanranding, d Gebrs. M. uit Hilvarenhek bevinden zich nog steeds in voorloopige hechtenis te 's Bosch. De vrouw van J. L. uit Biüggen (Pruissen). wier man als verdacht van moord op P. Straus onder Swalmen zich in Cleve in de gevangenis bevindt zou, naar men beweert, ook zijn gearresteerd. Het huis, erf en inboedel moet in beslag zyn genomen, terwijl haar ouden vader in bet Gasthuis en hare kinderen in het armeohuis zouden zijn gebracht. ROERMOND. Woensdag 15 Juli had in het Bisschoppelyk college te Roermond de plechtige prijsuitdeeling onder voor zitting van Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns Bisschop van Roermond. Eerst werden door Z. D. H. den Bis schop de ruime nieuwe gebouwen plechtig ingewijd, waardoor de verschillende af deelingen van 't college na de vacantie over ruimere lokalen zullen beschikken. Vele geestelyke en wereldlyke autoritieten woonden deze inwijding by, en na afloop wees Z. D. H. op de hooge beteekenis dezer heilige handeling. Vervolgens begaven zich allen naar de feestzaal, waar voor een talryke menigte de prijsuitdeeling plaats had. Na een begroeting van Monseigneur en een lied, door het studentenkoor gezongen, werd het treurspel -Don Carcio Moreno" opge voerd. Alle jeugdige acteurs vertolkten hunne rollen op uitstekende wyze. Nadat de prijzen waren uitgereikt, sprak de Zeereerw. ZeerGeleerde Heer L. Schrijnen, Directeur, het slot woord. Op welsprekende wijze bracht hy dank aan Z. I). H. den bisschop, den Burgemeester, Gemeenteraad, leden van de Tweede Kamer en gedep. Staten voor hunne tegenwoor digheid en hunne steun. Met groote voldoening mocht hij er op wijzen, dat het bisschoppelyk college ook dit jaar zyn goeden naam gehandhaaft heeft. Alle leerlingen van het Gymnasium slaagden in hunne eindexamen, terwijl de afdeeling Handelsschool in den loop des jaars de goedkoaring mocht verwerven van den Inspecteur van het handelson derwijs. Aan 12 van de zestien leerlingen werd het einddiploma uitgereikt. Ook de DKURNE. Zaterdagavond had alhier op der Vlierdenschen Dyk een groote tafelpaitij plaats, waarby bet nogal rumoerig moet zijn toegegaan. Tot laat in den nacht waren de lawaaimakers nog op de been, ^aar we vernemen is onze Ge- meenter..ad als een man voor den aanleg van een fietspad naar Vonray. Zaterdag werden daarvoor in Deurne handteeke- ningeu veizameld. Als het fietspad over de Peet te Venray, zoovel sympathie vindt als te Deurne, zal hei er gauw liggen 't Zi een gevoelde bpjvoefu voorzien. Aan plaatsruimte zal wel geen gebrek wezen. HELMOND. Zekere vrouw H. uit Deurne, alhier voor het kantongerecht als getuige gehoord, in zake haar buurman die verdacht werd van het verkoopen van sterken drank zonder vergunning werd ter terechtzitting als verdacht van meineed aangehouden en door de maréchaussée naar Roermond overgebracht. CUYK. Bij het internationaal concours voor Fanfare's, j.l. Zondag te Schevenin gen gehouden behaalde het Fanfarecorps Caecilia" alhier in do 3e afdeeling den derden prijs. nog krasse ruim 60 Welvaarts uit Lierapd de Wed Bolle eenige was, zou Woensdag morgen in den kersenboom klimmen, om kerseu te plukken, met het gevolg dat een tak brak hy er uit viel en zulke inwendige kneuzingen bekwam alsdat hij 's avonds om half 10 reeds is overleden. MIERLO. De jarige Christiaan welke alhier by dagen op bezoek EINDHOVEN. Reeds eenige dagen heerschte er eenige ontevredenheid onder de opperlieden hij het in aanbouw zijnde Postkantoor alhier. Maandagavond werd er eene vergadering gehouden op de bovenzaal bij den heer Ad. Spoorenberg, en werd besloten te vragen om het loon van 14 op 18 cent te stellen. Aangezien den aannemer dezen eisch niet inwilligde, gingen de opperlieden niet aan het weik. HANDEL. Een echt Amerikaansch kunststuk is hier verleden week uitge voerd. Een stevig gebouwde schuur, 16 M. lang en 6 M. breed, is onder leiding van den timmerman Althuizen uit Boekei, over een zeer oneffen terrein een 100 M. verplaatst. En met succes, dat moet gezegd worden, want noch het zware dak. noch de gebinten of wat ook heeft het minste geledon. GOIRLE. Woensdagavond te ongeveer 11 uur is in het gasthuis te Tilburg over leden de 17jarige Goirlenaar Snels, die in den avond van Zondag 14 Juni bij gelegenheid der Kermis te Hillvarenbeek in den bovenarm was gestoken. Dit einde was reeds langen tijd voorzien, wijl de verwonde aanhoudend aan wond koortsen leed en bij herhaling veel bloed verloor. Somtijds in zoo groote mate dat zijn legerstede des morgens geheel in bloed gedrenkt was. Dinsdag waren hem voor de laatste maal de laatste H. H. Ook op sommige plaatsen in Limburg is deze vlinder reeds hij enkele exemplaren opgemerkt. In Noordbrabant, in de nabij heid van Breda, is de rupsenplaag reeds uitgebroken. Daar het in deze maand juist de tijd is van 't uitkomen der vlinders uit de poppen, is het aao te raden op jacht te gaan en do gevonden vlinders te dooden. Ieder dezer diertjes legt ongeveer 200 eitjes. Men bedenke het wel, dat zyn weer 200 rupsen meer. Ze zijn in bun wit pakje ge makkelijk te kennen op de grauwe dennen stammen. Ook 's avonds met een flinke cai bidlantaarn kan men er heel wat vangen. Boschbezitters weest op uw hoede! Waar nonvlinders goed voor zijn. Te Wageningen zijn eenige jongers gesnapt, die bij een inwoner aldaar de bessenstruiken inspecteerden. Ze wilden eens weten of er ook de nonvlinder in huisde, zooals een hunner gevat opmerkte. De politie meende echter, dat ze hier met andere bessenvyanden te doen had. Zondag heeft bij den landbouwer van Erp op Zandvliet te Boxtel een koe oen kalf ter wereld gebracht met twee koppen. Beiden hadden twee oogen, twee ooren en snuit en zaten aan den nek als bij een gewoon kalf naast elkander. Het dier had veel bekijks. Van Erp. tevens her bergier, maakte dien dag goede zaken Het beest is denzelfden dag echter gestor ven. Di van den «>onrd op -de vrouw van Jut" te Oudewater verwachte J. v. d Wolk. die sedert dien dag voortvluchtig was, is Maandagochtend ongeveer 3 uur te Hoenkoop gearresteerd door den rijksveldwachter A. Hoogzand van Haas trecht. Deze was te weten gekomen, dat v d. Wolk zich in de nabijheid ophield. Hoogzand sloeg den weg in mar Hoenkoop en ontmoette den verdachte op ongeveer 10 min. gaans van Oudewater Ilij begon met hem een praatje te maken, doch toen v. d. Wolk argwaan kreeg met wien hij te doen had, sprong deze, na nog eventjes een teug uit een fleschje met sterken drank, dat hy bij zich had, te hebben genomen, te water Met veel moeite wist de rijks veld wachter den drenkeling echter te arres teeren en onder een toeloop van volk op in verzekerde bewaring te t raadhuis brengen. Gemoedsbezwaren. Men schrijft uit Neuzen aan de Middelb Ct. De schipper alhier, die wegens gemoeds bezwaren weigert het aan de Rijksverzeke ringsbank wegens premie voor de onge vallenwet verschuldigde te betalen, omdat hij verzekering in strijd acht met de ordinantiën Gods, en wiens inboedel het vorige jaar werd verkocht tot het verschul digde bedrag er was, zag Zaterdag de mannen der wet weer verschijnen om zijn inboedel te veilen. Het ging a!s het vorige jaar. Enkele godsdienstige boeken werden geveild, nadat 2 stoelen waren verkocht en hiervoor bood een van elders gekomen vriend zooveel als 't verschuldigde bedrag, benevens ruim f45 wegens kosten. Als de schipper, wat te vermoeden is. steeds bij zijne ineening blijft, kan dat jaarlijks voor hem een duur grapje zijn. Een gevaarlijke strooper. Op Vrijdag 10 Juli jl. toen de ge meenteveldwachters Van den Boogaard en Leenen, respectievelijk van Reek en Velp op surveillance waren, bemerkten zy op de grenzen van Reek en Velp een zekere C. de B. uit Ileek, met het geweer gewapend in liet jachtveld. Van den Boogaard zette den inmiddels vluchtenden C. de B. achterna, en had deze tot op circa 15 meter ingehaald, toen meergenoemde de B. zich plotseling omkeerde en dreigde zijn revolver neer to schieten, tenzij deze halt hield. Van den Bogaard niettegenstaande den loop van tiet geweer op hem gericht bleef, bleef doorlopen en was nog slechts tien meter van den strooper vor- wijderd. toen deze het geweer in den aanleg bracht en a bout portant vuurde. Van den Bogaard, dit bemerkende, liet zich voorover vallen, terwyl het schot over zijn hoofd suisde, en achter hem in <-on aarden wal terecht kwam. Door de verwarring, welke hierdoor ontstond, wist de strooper te ontkomen, doch was door beide veldwachters beslist herkend. Zaterdag 11 Juli werd meergenoemde de B. door den brigadier der koninklijke maréchaussée te Grave en beide genoem de veldwachters, in arrest gesteld en naar 's Bosch overgebracht. Wij vertrouwen dat de B. zijn ge rechte straf niet zal ontgaan en voor eenigen tijd uit de samenleving zal worden verbannen. Zeer zeker wel een bewys van de activiteit dezer politiemannen, wien ieder weldenkend burger geluk wenscht. dat deze aanslag op hun leven mislukte. Weggeld. Een twaalftal leden van da Provinciale Staten van Antwerpen hoeft zich gewend tot de Provinciale Staten van Noord Brabant, met het bezwaar, waar Antwer pen geheel vry verkeer voor vreemdelingen toestaat, niet inwouors van Noord Brabant -weggeld' moeten betalen. Zy verzoeken de desbetreffende bepaling te wyzen; te kennen gevende dat bij onwil daartoe ook in de gemeente Antwerpen de vryheid van verkeer voor Noord Brabanters zal worden aan banden gelegd. Dit adres zal na 23 dezer door de Staten van Noord Brabaut worden behandeld. Marius Brouwer. Aangaande de ontvluchting van Marius Brouwer uit het krankzinnigengesticht te Loosduinen verneemt -Het Vad." nog het volgende: Op Oud-Rosenburg werkte do jongen onder toezicht van den (uinman in den tuin, en was daar een der beste werkkrach ten. Zyn gedrag liet niets te wenschen over. Daar hy als hersteld beschouwd weid, werden geen buitengewone maat regelen te zijner bewaking genomen, waartoe trouwens het gesticht Oud- Rosenburg niet is ingericht. -Op den dag zijner ontvluchting was hij oudergewoonte in den tuin bezig onder toezient van den tuinman. Deze moest zich voor enkele oogenblikken verwyderen, en van die gelegenheid heeft Marius gebruik gemaakt om te ontvluchten Vooraf heeft bij een broek van een op. passer aangetrokken, en ia toen waar. echyMyk door de sloot gewaad. Eaumaal aan de overzijde gekomen viel het ontvluchten hem gemakkelyk. In den zak van de broek zat niet meer dan 12i/t cent aan geld. Het vermoeden licht aleoo voor de hand, dat hy op andere wyze aan geld is gekomen, en wist waar by dit verkrygen kon. Het eenige wat men na zijn ontvluchting van hem vernomen heeft is, dat hy uit een plaatsje bjj Ant werpen een prentbriefkaart naar Medem- blik zond. Men vermoedt, dat hij te Antwerpen is scheep gegaan naar Amerika, waarheen eenigen tijd geleden zich ook zijne ouders begeven hébben. Te Tilburg is gearresteerd zekere Br., wonende aldaar, die gisteren by een vechtpartij in de Halstraat te Breda zekeren Sch. zoodanig met een mes mis handeld heeft, dat hem de H. Sacramenten moeten toegediend worden een 3 cM. lange snede in de linkerzij en een 5cM. lange snede inde rechterdij veroorzaakten zoo veel bloedverlies, dat zyn toestand hoogst ernstig is. Een windhoos. Woensdag is ter hoogte van het fort Loevestein op de Waal door een windhoos hel ijzerschip van den schipper Troost van Zalt Bommel, omgeslagen en gezonken, waarbij een kindje van 3 maanden is verdronken. Het scheepje van 36 last was geladen met kokes. Aardappelziekte. Ondanks veel donderbuien en broeierig weer hoorde men tot nu van aardappelziek te weinig of niets. Hoe kan dat Waarnemingen in Zweden, in 26 dis tricten over 10 jaren gedaan, toonden aan, dat de aardappelziekte niet afhankelyk is van de hoeveelheid regen. Wel wordt ze zeer bevorderd door dauw, stofregen en vooral door aanhoudenden nevel, die de ziektesporen van het loof, met de water druppels op en in den grond voert. Nog ont dekte men, dat de ziekte in een periode van 4 jaren een maximum bereikte. Geldt dit alles ook voor ons land Inderdaad waren 1903 en 1907 erge ziektejaren. Genade. Do doodst'af van Greta Beier, die haar aanstaande doodschoot, ib door den koning van Saksen in levenslange gevangenisstraf veranderd. Sen feministische statistiek. Ei heeft vei leden week een feministische congres te Rome plaats gehad. Omtrent %Ved*trij«l voor Harmonie ën Fanfarecorpsen. 4 's v Honvlinder. Wonder kalf. Moordenaar geval. Hel mes.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2