Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. op Zaterdag 27 Juiji 1908. Lieli(verieliijn»el. Kindersterfte in Nowrd-llralmiit. Gelijkt a dan niet zoo op hem Maar er zullen weinig raoeielykhed»>n zijn. dat vei» zeker ik u. Wy zullen reizen als vader en zoon. hij en ik: een kleine vermomming valsche paspoorten en we zijn in St Petersburg. Slot zie Tweede Blad. OPENBARE VERGADERING van den des voormiddags 9 uur. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter. M. Poels, Wet houder. A. Loonen, V. Fouck Jac. Aeita I'. Camps, Th. Slits, Hub. Janssen, L Janssen, en J. M. Michels, leden en Stoot Secretaris. Afwezig de heeren J. Loenen en P. J. Derks. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en brengt alvorens tot behandeling der agenda over te gaan een welgemeend woord van afscheid aan wylen den Wet houder J. Arts, die zoo vele jaren de belangen der gemeente heeft behartigd. Het voorlezen der notulen wordt uitge steld tot de volgende vergadering en wordt overgegaan tot de volgorde van den dag 1 Verpachting der Jacht. Wordt besloten na eenige discussie om de jacht in 4 perceelen te verpachten en zoo dan de verpachting niet genoeg zal opbrengen aan ieder jager voor de som van f 10 liet recht te verleenen om op de gemeentegronden te jagen. 2 Opmaken eener voordracht tot be noeming van leden College van Zetters. Aan de beurt van aftredep voor 1909 zyn de heeren wethouder M. Poels en J. Verheugen, welke werdeiom opnieuw worden voorgedragen. De heer J. M. Michels, lid van den gemeenteraad wordt candidaat gesteld in de plaats van wijlen den wethouder Arts. 3 Kohier gebruik gemeentegronden Genoemd kohier, dat dit jaar nog in werking zal -treden, zal worden vastgesteld naar den volgenden maatstaf Ieder zal naar gelang zijoer maatschap pelyke verhouding betalen 15, 30 of GO ct.; voor trek en werkpaarden f 1voor luxepaarden f 1 50 en voor iedere koe 20 cents. 4 Belegging van gelden op hypotheek. Van de 40.000 gulden, die vrijgekomen waren, zyn t' 16.000 wederom belegd en i3 deze hypotheek reeds door den betrok" ken notaris beschreven, echter zonder voorkennis van bet gemeentebestuur, voor dat daartoe machtigiug is gevraagd aan Ged. Staten De belegging van bet evarige geld zal iu geheime zitting behandeld worden. 5 Verslag der Gasfabriek. Uit dit verslag blijkt dat door de Gas fabriek geleverd zyn van 31 Maart 1907 tot 1 April 1908 42777 Ms gas. Op 31 Maart 1907 waren er 75 aansluitingen voor lichtgas en 9 voor kook en krachtgas met 364 vlammen. Op 31 Maart 1908 waren er 83 aansluitingen lichtgas en 20 voor kook en krachtgas met 551 vlammen dus eene vermeerdering van 19 commit- taanUn en 193 vlammen. Het financisele verslag was nog niet bij den Raad ingekomen. De pleintjes by de Wed. Rutten en het Klooster Jerusalem" zullen door beplan ting verfraaid worden. Wordt aan het Dag Bestuur overgelaten dit nader te regelen Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad in geheime zitting. De biggenaanvoer was middelmatig, doch er heerschte niet bijzonder veel kooplustmen* kocht puike biggen van 4 tot f6. De markt begon thans eens wat vroege! en was ook vroeg afgeloop-m In het lokaal vnn den heer Kemps vergaderde Maandagavond een groot aaDtal wielryders uit Venray, ter bespreking van de totstandkoming van hot fietspad door de Peel naar Deurne. De hoer Jac. Aeits, consul van den A. N. W. B. opende de vergadeiing schetste het doel der byeeokomst en vooral tiet nut der even ueele totstand koming van 't fietspad. Spr. deelde mede dat de aanlegkosten f 1500 zouden b'e dragen, en dat de A N. W. B bereids t 500 heeft toegezegt, en levens zou bij dragen in de onderhoudskosten. Hierna weid een wielerclub voor Venray opgericht, en werden tot bestuursleden gekozen de heerou Jac. Aeita, W Schmitz G. H. de Ponti, H. Slits, J. Janssen en V. Fonck. Door dit Bestuur zal aan de gemeente besturen van Venray en Deurne vergun niDg wotden gevraagd voor den aanleg van het fietspad en eene tegemoetkoming in de kosten. Moge de reeds te lang uitgebleven ver binding tusschen deze beide gemeeuten weldra tot stand wordeu gebracht. Woensdag weiden hier namens de Firma La Mason en Co. Th. Verhoeven te Utrecht opmetingen gedaan voor den aan te leggen tiara Venray—Station. MERSELO. De kermis behoort weer tot het verledene, Alhoewel het er ver» ba>erd druk was, vooral Zondag Maandag, is alles kalm en rustig afge» loopen. Ook Dinsdagavond ging het nog gezellig toe, zoodat te vroeg het politie uur sloeg. Werden de grosschen der grooten om gezet in potjes bier, de centen der kleinen verhuisden grootendeels naar de schoune Caroussel van W. Rangé, die dan ook goede zaken maakte. MEERLO. Woensdag werd alhier bij enkele candidaatstelling gekozen tot lid der raad (vacature Kessels) de beer Engel bert Vissers, VENRAY, 4 Juli 1908. Toen Zondagavond de feestvierders van de Merseiosehe kermis naar huis terugkeerden, werd in het café H. aan den Merseloschen weg, zekere M. W. van hier, door een niet gunstig bekend staand persoon, eveneens van hier, met een stoel dermate op het hoofd geslagen, dat bij bewusteloos ten gronde viel. Toen de caféhouder hieraan een einde wilde maken, kreeg hy een slag op den arm, waardoor deze brak. Hiermee nog niet tevreden, koelde de onverlaat zijne woede nog aan het beweginglooze lichaam. Oorzaak de drankduivel. Maandagavond outstond in het café C. tusschen eenige bezoekers eene ernstige vechtpartij. Hierbij werd zekere G. P. alhier zoodanig met een bierglas bewerkt, dat zijn gezicht bijna onherken baar W'88. Van het gebeurde is proces verbaal opgemaakt. In aanmerking genomen de bitte en de drukte van den hooioogst was de Dinsdag gehouden markt nogal tamelijk druk bezocht. De veeaanvoer was zeer begtijpelyk minder dan gewoonlijk, toch werd er nog j wat verhandeld aan hooge prijzen, GENNEP. Het tweedaagseb feest der Kerkelijke harmonie is uitstekend ge slaagd. Begunstigd door heerlijk zomer w eder waren ettelijke duizenden opgekomen om van het werkelyk grootsche schouwspel te profiteoren. Namen Zondag .een vierhonderdtai executanten aan het feest deel. Maandag -v.-- de dag Her jeugd. die zich, behalve een ten baren dienste staande caroussel, met allerlei volksspelen ver maakte. waarbij niet zeldeo de grappigste tooneeltjes voot vielen. Zondag en Maandag waren voor het korps dagen van uiterste krachtsinspan ning en brengen wij bier een eerbiedig saluut voor zyn waardige houding, ook de regehngscommissie heeft prachtig werk verricht en verdient allen lof voor haar energiek optreden en de prachtige regeling van het feest die ieders bewondering afdwingt, Onvermeld mag niet olijven de fraaie lauwerkrans, die door de feestcommissie aan het vaandel der 90jarige werd ge hecht, evenmin de fiissche van opgewekt leven tintelende tede van den Voorzitter der feestcommissie, den WelEd. heer notaris Teulinga alhier, die aan deze plechtigheid gloed en teven gaf. Wij volstaan met dit korte verslag, als zijnde ondoenlyk het geheele verloop van dit wparlyk indrukwekkende feest, dat mede door de tegenwoordigheid van onze eerw. geestelijkheid werd opgeluisterd weer te geven. Even stippen wij aan, dat aan de eerw, heeren dr. Nolens en dr. Poels, die ten pastoreelen huize vertoefden, in den namiddag van Maandag eene welgeslaagde serenade werd gebracht, bij welke gelegenheid dr. Nolens beloofde by leven en welzijn in 1918 de feesten der dan eeuwige, altijd jong blijvende kerkelijke Harmonie te komen openen. Moge deze belofte in vervulling gaan en het korps gedachtig zijn devies -Unitas at Fidelitas" steeds in vrede on eendracht voorwaarts streven op de banen der kunst. Wegens het groote aantal extra- treinen dat Zondag 5 dezes naar Kevelaer vet trekt, werien verschillende processies, waaronder ook de Gennepsche a/gewezen, als zijnde n$t emplacement te Kevelaer te klom, om het groot aantal rijtuigen en wagens te bergen. Besloten werd voor ditmaal per extra trein naar Goch te reizen, en verder met de muziek aan bet hoofd naar Kevelaer te wandelen. Voor de meesten bezit een dergelijke tocht groote aantrekkelijkheid, zoodat wij niet twyfelen of nog meer personen dan andere jaren zullen van deze ouderwetsche pelgrimsreize profiteereu. Zelfs de beide oudjes die meer dan vijftig achtereenvol gende jaren het genadeoord bezochten, jznllen ook ditmaal niet erby ontbreken. BLERIK. Aan het centraalbureau der Maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorwegen is Dinsdagmiddag aaubesteed Bestek no. 1145. Het vergrooten en ver beteren van wachterswoningen op de lyn NijmegenVenlo. Begrooting f 8900. Ingekomen 5 biljetten langste aanbie ding van J. van Avesaath alhier, voor f 7115. NEDERWEERT. Vanwege 't II.K. kerkbestuur alhier is een begin gemaakt met denbouw van een saai, ten dienste van een op te richten patronaat. Deze dient tevens als vergaderlokaal der ver schillende vereenigingen, Boerenbond. Zuivelbuud, Boerenleenbank, enz., die vroeger vergaderden in tie openbare sohoo wat sinds de verbouwen niet meer moge lijk is. SWALMEN. De Maandag alhier ge houden tentoonstelling is uitstekend geslaagd. Zij trok honderden bezoekers. De inzending was voor een eerste ten toonstelling op dit gebied bijzonder groot. Niet minder dan 150 exemplaren groot en klein waren aangevoerd. In den boomgaard van den beer P. Hendriks, waar de tentoonstelling was georganiseerd heerschte een gezellige drukte. Het gaf den indruk van een echt landelijk feest. Honderden toonden hunne belangstelling, waaronder de meestbekende landbouwspe- cialiteiten uit onze provincie en enkelen daarbuiten. Prijzen verwierven o.a. in de afd. springbokkeu le prys. f 10 en diploma, wed. Hoeben. Beesel. lu de afd. geiten: le prijs f 10 en diplo ma, Timmermans, Arcen. Afd. bokjes: le prys f 7.50 en diploma. Hub. Timmermans, Arcen. Afd. geitj«s; 2e prijs f 5 eu diploma. Hub. Timmermans Arcen. MAASTRICHT. Wy lezen iu de Tijd: In de grootindustrie te Maastricht speciaal de aardewerk- en glasfabt icage beerscht in den laatste» tijd een ongekende slapte. Van geregeld werken van Maandagmorgen tot Zaterdagavond is in enkele fabrieken geen sprake meer. Zoo ziju er bijv. ploegen werklieden, die deze week maar één dag hebben gewerkt. Eon ander gedeelte werkt weer niet op Maandag en Zaterdag. Speciaal is dit bet geval op -De Sphinx", de grootste fabriek der stad, die aan duizenden arbeiders brood verschaft. Dat Je geringe verdien sten der arbeidende klasse van Limhurg's hoofdstad welke klasse circa a/4 der bevolking vertegenwoordigt een na- deeligen invloed uitoefenen op de nering doenden behoeft geen betoog. Dat huis vaders. e voorheen eon flink loon verdienden, tegenwoordig met 5 a 6 gulden thuiskomen, is schering on inslag. MAASTRICHT. In alle parochiekerken der stad is Zondag van den preekstoel afgekondigd, dat nu een afgevallen pries ter hier ter stede huisbezoek komt doen in gezintien, bij voorkeur arbeidersgezinnen de geloovigon wordeu aangemaand bem niet te ontvangen en het oor niet te leenen aan zijne taal. Dinsdagnamiddag werd door een maaier, die in een weiland bij de stad aan het werken was, het lijkje gevonden van een kindje, dat in verren staat van ontbinding verkeerde. Het kindje moet ongeveer een jaar oud zijn, Het lijkje is door de politie in beslag genomen. HELMOND. Maandagnamiddag werd de politie opgeroepen in tiet Geremt omdat een zekere M. v. B. niets goeds uitvoerde, Toen de politie verscheen wilden ze hem arresteeren, doeh dit ging niet gemakkelijk daar hy 2icli hevig verzette. Toch moest hy het onderspit delven, maar toen hy ging liggen werd hij zoo medegesleurd naar het bureau. Terwijl dit gebeurde werd door het publiek met steenen naar de politie geworpen, welke nogal raak waren Er wordt naar de daders een scherp on derzoek ingesteld. EINDHOVEN. Den 6en Juli a. herdenkt de alom bekeude firma Mignot en de Block, sigarenfabrikanten alhier den dag, waarop voor 50 jaren hare fabriek werd opgericht. De firma zal dit feest herdenken door den 7en Juli (kermisweek) met haar geheel kantoor en fabriekspersoneel een uitstapje te maken naar AmsterJam en van daaruit naar Zantvoort en dienzelfden dag weer terug te keeren. alle geneeskundigen aldaar gemakkelijke circulaires toegezonden, met verzoek bij het overlijden van elk hunner patiëntjos beneden den leeftijd van één jaar daarop in te vullen enkele gegevens omtrent voeding en verpleging, beroep, gezond heid en maatschappel jken Welstui.l der ouders, het aantal levende en overleden»- kinderen in hetzelfde gezin e.d. In elke afdeeling heeft, zich één der leden beschikbaar gesteld tot verzamelen en laten verwerken der ingekomen opgaven hot onderzouk is voorloopig bepaald op een duur van 9 maanden. Selieiirpapier Op oen gister te Amsterdam gehouden effecten veiling werden duizend aandeelen van do fuilissement verkeorende mijnbouw maatschappij -Hermioa" to Brussel, elk groot 25 frs. verkocht voor..., een kwartje 1 En 74 aandeelen van de Neder- landsche Klectr. Maatschy." te Amsterdam ter oorspronkelijke waardo van f22.000 gingen voor f 14 v..n de hand. Vreettelljke dood. Bij de familie H. te Oosterbeek is bericht ontvangen dat de 23jarige zoon G.. die voor eenigen tijd naar Duitschland ging om werk te zoeken, daar door een noodlottig toeval is overleden. Hij werkte te Hamborn in een steen kolenmijn. Bij het nederdalen was hij gezeten in de eerste lift, terwijl een twee de volgde. De tweede schijnt te snel neder gelaaid te zijn, waardoor II. tusschen beide liften inraakte en doodgedrukt werd. Oiid-mhiiMter Uergaiisiii». De oud minister van oorlog, luit.gen. Bergansius, die dezer dageu zijn ontslag nam als lid van den Raad van State, kan zyn zjekekamer niet moer vei late». Alle beweging is hem ontzegd, en hoewel hij nog van alles op de hoogte wordt gehouden, kan hij niet meer spreken en niet meer schrijven. en ternauwernood zelf iets meer lezen. Als een hulpelooze wordt hij verzorgd. Invoering vmii een «ettelijken tijd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een nota van wijziging inge diend strekkende om artikel 1 van boven» genoemd wetsontwerp te lezen aldus De wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd van Amsterdam. Deze wijziging is vergezeld van de volgende toelichting Bij schrijven van 19 Juni 1908 is door den raad van administratie der H. IJ.S. M. aan den Minister van Waterstaat bericht, dat er by dien raad geen be staat tegen het ontwerpen en uitvoeren van dé dienstregelingen in Amsterdamacben tijd, indien de wet daartoe verplicht. Gelijk bericht werd, ouder dsgteekening van- 20 Juni 1908 aan dien minister gericht door den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. De minister van binnenlandsche zaken, die zoowel tegen den Midden Europeeschen als tegen den Greenwichtyd als wettelyken tijd voor Nedetland groot bezwaar zou hebben, meent, dat men er thans too kan overgaan den Am.terdamschen tijd tot wettelyken lijd te verheffen. De tlrank. Te Velp bij Arnhem, is Maandagavond oen byna OOjarige gehuwde vrouw, die veel misbiuik van steiken drank maakte, in de jenever gestikt. In deze streken is door velen in de beide jongste nachten een merk w aardig lichten aan den Noordelijken hemel waargenomen De meening, dat men hier met Noorderlicht te doen heeft, is niet waarschijnlijk, Van blijkbaar deskundige zijde wordt aan de -Tel." liet volgende over dit licht vet schijnsel geschreven Dinsdagavond deed zich aan den Noor- delijken hemel een zeldzaam en buitenge woon krachtig lichtverschijnsel voor. Daar het zich tusschen N.N.W. en N.N.O voordeed, zou dit doen vermoeden, met krachtig Noorderlicht te doen gehad le hebben. In onze streken ttoedt dit mag netische verschijnsel echter zeer zelden, en dan weinig krachtig iu den zomer op. Het meest komt Noorderlicht in Maart voor en wel 3 tot 4 maal meer dan in Juni. Ook de vorm kwam niet overeen met dien, waaronder bij ons bet Noorderlicht ver schijnt. Hoogst waarschijnlijk zal dit lichtver schijnsel belmoren tot de schemerittgver» schijnselen. Omstieeks dezen tijd van het jaar heeft men bij ons geen eigenlijke nachten. Dez.g. slerrekundigenschemering duurt, totdat de zon 16 graden onder deu horizon gedaald is. 30 Juni bereikt de zou 's nachts om 12 uur een hoogte van 14l/i gr. onder den horizon in het Noorden. wel Men meldt aan de N. R. Ct. De afdeel in gen van de Nederlandsche I Hel verschijnsel begon oogeveer te half U Maatschappij ter bevot dering der Ge- dus 2 uur na zonsondergang. De zoo neeskunde iu Noord-Brabant zijn overeen- was te half elf ongeveer 10 gr, beneden gekomeu een ernstig onderzoek in te den horizon gedaald, stellen naar de groote kindersterfte in Wanneer zich nu op zeer ;groole hoogte deze provincie. Te dien einde zyn aan (^üVeu 20 duizend meter) cirruswolkjes bevinden, dan kan hierdoor zulk een lichtverschijnsel ontstaan. Dat dit echter iets van buitengewone zeldzaamheid is volgt uit hot feit, dat zooiets wellicht nog nooit waargenomen is sedert men begonnen is. geregeld weerkundige waarnemingen te doen. Den bange /ut erin. Haast eiken dag worden er in zyne woonplaats Hotsen gestolen. -Zulke stommeriken ook" zeide boer X, 's avonds tegen zijn vrouw, toen hy gelezen had van do laatste diefstal, -mij zouden ze zoo iets niet lappen." Pas gij maar op, antwoordde z'n vrouw morgen moet je naar de verkooping" Nou of hij zou oppassen In den gang van het verkoophuis stapte hij 's morgens af. liet den voorband leegloopen, toen den achterband, haalde vervolgens een stuk touw uit den zak, bond hel voorwiel aan een zinken afvoer buis en bet achterwiel aan een kinder wagen. -Nou zullen ze er met hun lange vingers 1 afblijven, zeide hij; vergenoegd zyn veiligheidsarbeid beschouwend. En met het zadel onder den arm stapte bij rustig de verkoopzaal binnen. -Deo bange" zat er bij hem io voor de fietsdieven ïh de stad. Niet ten onrechte. Sierlijkheid beloond. Men leest meermalen in de bladen van eerlijke vinders, die zoo karig belaond worden. Een ware pendant daarvan is te Winterswijk voorgekomen, [emand liet op de markt aldaar een cent vallen. Een knaapje raapte het muntstukje op, reikte het aan den eigenaar over en ont ving daarvoor tot belooning 1 Mark. De bijenteelt. De toestand der ijrakery in den Achter hoek is op het oogenblik zeer bevredigend te noemen. Vreesde men, dat bet jaar 1908 den genadestoot aan de bijeiihoude- ry zou toebrengen, de maanden Mei en Juni hebben weer veel hersteld. Ofschoon de ijmkers weinig opzetters hadden en door het lang aanhouden van den winter' slechts met zeer veel moeite kon byge- voerd worden, zyn de bijeu iu den laatsten tyd zoo flink en langdurig aan het zwéfi men, dat de korven met krachtige kolonies gevuld worden. De bijenhouder beijvert zich thans, niet zoozeer om veel, doch om zware korven te krygen. want deze brengen hem het meeste voordeel aan. Keil kind verbrand. Vrijdagnacht is te Barneyeld een treurig ongeluk gebeurd. Toen de ouders te ttalf 12 naar bed gingen, moest het 14j*«a« dochtertje van den ploegbaas van der Biink voor straf nog opblijven om kousen te stoppen. Waarschijnlijk is bet meisje toen in slaap gevallen, waardoor zy de lamp beeft omgetrokken. Tenminste toen de ouders, door het gillen van hun dochtertje wakker werden, stond de kleine van onder tot boven in brand. Voor men haar te hulp kon komen, waren haar alia kleereu reeds vau bet lichaam gebrand en had zij zware brand- wondon bekomen. Na voorloopig door een geneesheer aldaar verbonden te zyn, is bet meisje in een vreeseltjken toestand naar bet ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Volgens den geneesheer, is et slechts weinig hoop op bet behoud van haar loven. Lit «en kruukzimilgeu- geuliclit gevlucht. Maandagavond is uit bot krankzinnigen- gestie til Oud-Rozenburg onder Loosduinen Ontvlucht Marius Brouwers, in 1905 ontslagen van rechtsvervolging wegens moord in de Schoveningsche Boschjes, rnot last tot plaatsing in het krankzinni gengesticht te Medomblik, vanwaar hy later werd overgebracht naar Oud Rozen burg. Gevaarlijke iiiHeeten. Te Obrigboven by Wezel werd Woensdagmiddag een landbouwer bij het baden door een insect gestoken. Hij spoed de zich naar een arts welke bloedvergifti- 1 ging constateerde. Douderdag is de man overleden. Auto ongelukken. In het gehucht Trekschueren, op een kilometer van Hasselt,heeft een erns tige auto ongeluk plaats gehad. Een gesloten automobiel reed met groote snelheid het dorp binoen. Twee chauffeurs hadden voorop plaats genomen, Terwyl zich in den wagen bevonden den eigenaar van den auto en twee dames. Plotseling reed de auto tegen een boom. Boeren snelden toe. Beide chauffeurs en een der dames waren slechts licht gekwetst, de an dere dame en de eigenaar der auto hadden echter ernstige verwondingen bekomen. De slachtoffers Engelscben, werden, nadat de eeisto hulp ter plaatse was ver- verleend, naar een hotel te Hasselt over gebracht. Een ontzettend automobiel ongeluk

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2