Uitgever Munckhof, Venray. Het Arbeidscontract. Broederliefde. Kanalisatie der Maas. Zaterdag* 4: Juli L90S. 29ste Jaargang No. 28. Mengelwerk. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: Burgemeester en "Wethouders over beschikken. Iemand, die min» derjarij» is en ongehuwd, dus benedén de 21 jaar, kan niet zelfstandig een arbeidsovereenkomst aangaan. Hij of zij heelt daartoe een machtiging noodig van ouders of voogden. Wanneer deze kaatsten tel vet langen moet het loon dezer minderjarigen aan hen «Orden uitbetaald. Indien echter een boer een minderjarige meid of knecht gehuurd heeft en deze reeds viet Aangenomen. Eindelijk heeft dan de aanvulling der Wet op het Arbeidscontract de sanctie verworven van de Eerste Kamér, *oodat do invoering binnen kort kan worden verwacht. 't Heeft tjaarom zeker zijn nut in het kort nog eens de voornaam ste bepalingen daarvan na te gaan. Het Arbeidscontract dan bevat in den uitgebreidsten zin de regeling, die er getroffen is tusschen den werkgever en den werknemer, d. i. den werkman of arbeider. Onder dezen naam wordt ieder begrepen, die werk verricht in dienst van een ander. En overal, waar dit geschiedt, wordt er geacht, dat er een arbeidsovereenkomst is gesloten. Overeenkomst. Deze overeenkomst kan schrifte lijk of mondeling zijn. In het eerste geval komen de kosten ervan voor rekening van den werkgever. Deze kosten zijn evenwel zeer gering. Zoo is bijv. het registreeien der overeenkomst kosteloos. Vooral bij dienstbetrekkingen in den boerenstand gebeurt het dik wijls, dat er bij 't aangaan der overeenkomst door den werkgever een hand- of godspenning gegeven wordt. Sommige meiden of knechts meen en, dat ze als zij de dienstbetrekking niet willen aan vaarden volstaan kunnen met den godspenning terug te brengen. Dat is echter niet zoo. De over eenkomst is daarmee niet te nie gedaan. Wanneer er oen overeenkomst is gesloten voor langer dan drie maan den, dan heeft de werkgever het recht den godspenning van het loon af te houden, indien de knecht o meid de dienstbetrekking binnen do drie maanden verbreekt. Vrouwen en minderjarigen. Wanneer een vrouw ook de getrouwde een arbeidsovereen komst heeft gesloten, heeft ze dezelfde rechten als een man. Zoo kan ze bv. kwitantie geven voor ont vangen Inon en er geheel zelfstandig de aangegane arbeidsovereenkomst ook zonder machtiging geldig. Reglement. Als er in of voor de dienstbe trekking zekere reglementen gelden, dan is de werkgever verplicht aan den werkman, die zich schriftelijk ïeeft verbonden, een exemplaar van dat reglement ter hand te stellen. Ook moet er een in de werkplaats voor ieder leesbaar worden opgehangen. Bovendien moet één exemplaar ervan zich bevinden ter inzage van eenieder op de Griffie van 't Kagton- geiecht, en één in de werkplaats, voor ieder leesbaar. ,l,rz,lf l.M,aard«u«il." opricht,'n UtrooBovergaBg.» 3^50 op de en daardoor zijn pair-» ImmMm. der ^naohel.jfc Om dit te voorkomen kan de laatsteden meerderjarigen ai beider zulks bij contract verbieden. Zou de werkman echter meenen, dat. hij door dit verbod te zeer benaddeld wordt, dan kan bij den rechter uitspraak laten doen. Loon bij ziekte en ongeval. Wordt een werkman ziek, of krijgt hij een ongeval, dan behoudt weken in dienst heeft gehad, dan is hij voor betrekkelijk korten tijol nog recht op loon. Heelt venwel do arbeider zijn ziekte of ongeval aan zich zelf te wijten, dan heelt hij op loon geen aansprak. Doen zich in devo gevallen «en ■geschil len voor, dan beslistweer de rechter. Recht op loon behoudt de werkman ook bij het ver»uilen van kleine maatschappelijke! plichten, bijv, loten, stemmen, eo'e geboorte of sterfgeval aangeven enz. Ook wanneer de werkgever eo:. overeen» gekomen arbeid niet laat doorgaan, terwijl er toch geen overwegende bezwaren tegen bestonden, indien een inwonende ai beider en dat is werd geacht In de derde vergadering kwam ook d.ze brief in behandeling. Van Nederlandsche zijde werd verklaard, dat het in het Nederlandsche belang noodzakelijk werd geacht om aan de gekanaliseerde Maas van Smeer maas rot Venlo dezelfde diepte te geven als aan het uitsluitend op Nederl tndsch gebied vallende ge» deel te Klein-Lanaije—Smeermaas van den scheepvaartweg LuikAnt» werpen. Aangezien dit ook het gemeen schappelijk riviervak Smeermaas Wessem raakte, en dus niet overeen stemde met de door België voor dat i iviervak als gewenscht opgegeven vaardiepte, verklaarden de Belgische leden, hieromtrent met hunne regee» ring i:i nader overleg to moeten treden. De uitslag van dit overleg zou worden medegedeeld. Antwoord is nog niet ingekomen. Verder geeft de minister een overzicht, van wal inmiddels door de commissie is verricht, waaruit o.a- blijkt, dat vooiToopige ontwerpen te Ma^strigLt uitgaw&gh&« en in •oor letter ïeesüaar. - Bij wijziging van zoo'n reglement °UV 1 werking gebracht, en <iai die uit iidons den duur der arbeidsovereen- weiuen z"'f u "K 1 n". voerige ontwerpen tij dons komst, moet de arbeiders van tevoren op de hoogte gebracht zijn. Zijn weigering om er op in te gaan, zal dan opzegging van de loopende overeenkomst beteekenen tegen den tijd, dat het nieuwe reglement in werking treedt. Is die tijd korter dan de bepaalde opzeggingstermijn (waarover later) of wel is de overeen komst voor een bepaalden tijd aangegaan dan zal in zoo'n geval de arbeider recht op schadevergoeding krijgen. Alle hiermede strijdige onderhand- sche overeenkomsten zijn nieiig. Boete. Bast de werkgever een boetestelsel toe, dan moet do overeenkomst schriftelijk zijn. De boete mag slechts geheven worden bij overtreding van een schriftelijk werkreglement en moet daarin zijn aangegeven. De boete mag bij arbeiders, dit- f4 of minder per dag verdienen, nooit middellijk noch onmiddellijk, ten bate van den werkgever komen. Hare bestemming moet in het reglement vastgelegd zijn, Binnen één week mag aan geza menlijke boete slechts één dagloon worden opgelegd en een afzonderlijke boete mag ook nooit hooger zijn dan dit bedrag. Ook kan over en weer schadever goeding worden gevorderd. Inge vallen, waarbij de schade niet in geld te schatten is, kan de rechter toch een billijke som voorstellen. Het concurrentiebeding. Er kunnen zich gevallen voordoen, dat een arbeider na bij een werk gever, een fabrikant bijv., enkele vakgeheimen geleerd te hebben bij een concurrent van don werkge ver een hooger loon zou kunnon verdienen. Ook is het mogelijk, dat zm'n arbei kr oen eigen zaak van val krijgt, is de werkgever verplicht te zorgen voor behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling, doch niet langer dan 0 weken. Dit behoeft echter niet binnens huis, maar Uau ook buitenshuis geschieden. De kosten gedurende de eerste 4 weken moeten uitsluitend gedragen worden door den werkge» ver liet meerdero kan hij later op den arbeider verhalen. Is er eigen schuld in het spel, dan heelt de laatste nergens recht op. Het slot volgt in het nummer van aanstaanden Zateidag. voerige ontwerpen een keus voor het definitieve plan zal zijn te doen, zoodia de aan te nemen vaardiepte. zal vaststaan. Met het verder geheel uitwerken van dit definitieve plan en met het opmaken van een raming van kosten, zal dus een aanvang kunnen wordeD gemaakt, zoodra bovenbedoeld ant» woord van Belgische zijde, nopens de vaardiepte zal zijn ontvangen. Op die beantwoording is daarom van Nederlandsche zijde nog nader aangedrongen. Op een vraag van den heer Nolens betreffende den stand van zaken aangaande de kanalisatie van de Maas, beeft de minister van Waterstaat, d.d. 25 Juni een schriftelijk antwoord ingezonden. Daaruit blijkt o. a. dat de in Mei 1906 door de regeeringen van Nederland en Belgie te dezer zake ingestelde gemengde commissie een van de voornaamste punten nl. de voor den te verbeteren scheepvaart» weg aan te nemen vaardiepte, nader heeft besproken. De commissie kon toen op dit punt nog geen besluit nemen, omdat de Belgische leden voor de maat van die vaardiepte overleg met hunne regeering nood» zakelijk achtten. De uitkomst van dit overleg werd medegedeeld aan de Nederlandsche leden. Daarbij werd verklaard, dat van Belgische zijde een vaardiepte van 2.60 M. werd gewenscht op de gekanaliseerde Limburgsche Maas, terwijl op het riviervak Klein Lan- n ij o en Smeermaas, dat deel uitmaakt van den door België to verbeteren scheepvaartweg LuikAntwerpen, pen vaardiepte van 3 M. op de voor Vrnray franco per post voor het buitenland by vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 c. van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. van Venray brengen ter openbare kennis dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Johannes Ludovicus van den Berg. schrijnwerker te Venray om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor, voor het in werking brengen van een zaag machine op het perceel kndastianl bekend in sectie C no 4395. Op Dinsdag 14 Juli 1908 des voormiddag» te 11 uur zal ten Raadhmze gelogenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be twaren hebben, kunnen geourende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de°Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schriftuien. Venray, 26 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT.. KJ v KJ 1 1 1-....^* <1a .f.ti'h iri.i'uv \rm ii min Da torenklok sloeg elf, toen oen man op een groot ouderwetsch tuis in Loader) toetrad en vo >r bij klopte, behoedzaam rondkeek of hij gevolgd was- geworden, (Iet was een jonge man van ongeveer vijf en twintig jaar, slank en van militair voorkomen; onmiskenbaar een vreemde ling; de breede kraag van zijn zware jas was omboog geslagen, zijn bonte muts was diep over de oorgn getrokken, zoodat weinig van zijn gelaat te zien was. De storin woedde zoo hevig, dat de vreemdeling 3 maal klopte voor 't gehoord werd en de deur door een ouden man ge opend werd. -Is mijn broei' binnen, Marcel?" vroeg de bezoeker in 't Fransch. -Ja meneer Ivan", antwoordde de oude knecht. 'c Is laat, maar ik kon r.iet eerder ko men", zei Ivan, zijn broeder, die voor den knetterende haard stond, toesprekend. (leen nieuws Paul -Een brief." -Van Vera?" vroeg Ivan, zich afwenden de. -Ja van Vera. Zie hij is nog ongeopend verbreek zelfs 't zegel en leest hem voor. Ons lot wordt er in beslist." De brief luidde: Waarde Ivan en Paul Alles is in Rusland wreed zelfs de liefde. Ge zegt bvilen mij 'e beminnen, en ik moe' u antwoorden wien ik bemin en zal huwen. Paul. gij zijl 't. Ivan vorgeef Paul en mij." Er was een oogenblik stilte. -Mijn gelukwenschen, broer." zei Ivan vriendelijk, doch zijn lippen beefden, zijn gelaat bleek. -Haakje me thans vroeg Paul. -Ik zal om kracht bidden om 't niet te doen. Gij kunt niet naar haar toe gaan: ge moet haar hierheen roepen; ge miat haar hierheen roepen; gé moet hier, in Londen trouwen. Met de helft van mijn fortuin by het uwe gevoegd. -O, beste broer, maar' t kan niet gebeu ren." Maar ik zeg dat 't kan, dat het zal geschieden. Paul laat mij je helpen; ik kan het wel dragen, Wat Gekl ipt -Op dit uur. Wat kan dat zijn Een minuut later meldde de knecht, dat een heer een zekere monsieur Androuski een onderhoud verzocht, en bijna onmiddelijk daarna trad een oude grijze man de kamer binnen en boog diep voor de twee broeders. -Ik verzoek om verschooning. mes- sieur voor dit vreemde, nachtelijk binnen dringen, doch de boodschap, wnarmee ik de eer heb belast te zijn, is spoedeischend tot in "t kleinste opzicht, wie uwer is Paul Petroff?" Hij keek van den eenen broeder naar den anderen. Ik ben het monsieur," zei Paul; neem plaats. Uw boodschap is.." Pardon; ik verzoek u, wees wat voor» .--iu - ,Kiwmo we hier vrij spreken?' «Volkome'", mijn knecht kent geen woord Russisch en er bevindt zich niemand anders in huis." Behalve uw broer hier, U gelijkt wonderbaar op elkaar. Nu ter zake. Deze brief bewijst, dat ik in de groot ste haast uit Genéve ben gekomen. Deze kaart ach, ja; het genootschap van Vrijheid Ik groet u, kameraden; ik ben nummer een. Hebt u me gehoord 't Is een oproerige tijd; we hebben de jonge en dappere, de ijzersterke, vastehand noodig. Herkent ge deze photographie? Ach, ja. 't Is generaal X., de held van den knoet. Het bevel is gegeven, messieur t.ij moet uit den weg geruimd, op de doode lijst geplaatst worden. Ha, ha, begrijpt ge Mijnheer Paul Petroff, neem dezen brief aan met mijn warme gelukwenschen lees hem; het bevoorrechte lot wacht u hem te dooden; u zult me morgenochtend naar Rusland vergezellen om uw aangena me:» plicht te vervullen." Hij wieip zicii gemiKkelijlt in zijn stoel en nam de broe- deis men half gesloten oogsn op. Ivan barstte uit in lachen. Een grap, mijnheer Androuski. maar't zaakje is te eiustig dan dat wy nut u nog langer spelen. Wy gelijken huiden zoo op elkaar, dat we steeds een loepje nemen met onze vriehden, als ze lvan niet van Paul kunnen onderscheiden en soms veranderen we van namen om hen nog meer in vetlegenheid te brengen. Dat is Ivan. Wensch me geluk. Ik ben Paul Petroff. de gelukkige man. Zijn broeder stapt naar voren. Hij liegt monsieur, uit liefde voor 'mij. Ik zweer u, dat ik Paul Petroil ben. Denk aan haar, mompelde Ivan. Mijnheer AnJrouski, gelieve even near mij te'luisteren. Ik denk slechts aan Rusland en zijn ellende. Ik weet. dat ik die daad kan verrichten en dat mijn broeder 't niet kan, daarom loog ik. Mijn kracht is grooter mijn hand is vaster dan de zijne. Gij hebt reeds mislukkingen genoeg gehad, Deze broederlijke liefde is werkelijk treffend, mompelde Androuski, de handen vouwende, maar Paul is heel wat veran derd sinds zijn studententijd. Toe» was hij de actieve man: zoo fier voor liet algemeen doel, dat hij zich een naam heeft gemaakt, die nog steeds genoemd wordt. Ja, ja, opperde lvan, hij is te goed bekend; hoe kan hij Rusland binnen komen. Hoe kun' gij hei dan hinnenkomen i s:

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1