Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Boter- en Eiermarkten. Een tweede l'apendreelit. Burgemeester en Wethouders Als voorvergadering hield de coraissie der Limburgsche Katholiekendagen Zon dag avond een gesl ten byeenkomst; in deze bijeenkomst kon nog niet, zooals andeis gebruikelijk is, de plaats voor den Katholiekendag worden vastgesteld Het zal echter zyn te Venlo of te Kerkrado. De olticieele opening van den Katho» 1 ekendag begon met een plechtige Hoog mis ia de Kathedrale kerk die werd opgedragen door den h.eerw beer deken Le Bron de Vexela. Tegen 11 uur begonnen de verschillende afdeelingsvergaderingen. Wij bepalen ons alleen bij de vermelding der door de leiders gestelde conclusiën, die alle, 't zy bjj acclamatie of met kleine redactie- wyziging werden aangenomen. II. k. Oiidcrmijzersbond in lief IHümIoiii lloeriuond. Stellingen ingeleid door den heer C. Roncken te Arcen. 1. De patronaten vormen den overgang van de school tot het leven. Waar zij bestaan of kunDen opgericht worden, dienon zij zooveel mogelijk de vormschool te zijn voor de godsdienstige eu maatschappelijke ontwikkeling der jonge lieden. 2. De priesters zyn hier aangewezen bestuurders, maar ook de katholieke on- derwyzer verleende aan deze vereenigin» gen zyn krachtigen steun, door den priester ter zijde te staan, vooral bij het te geven voort gezet maatschappelijk onderricht. 3. Onze tegenwoordige toestanden, vooral, vragen mannen, die op sociaal gebied outwikkeld zijn, daarom behoort het ook tot de taak der patronaten, de leden te leiden tot het katholieke ver- eenigingBleven. Limb. li. k. Volksbond. Stellingen ingeleid door den heer J. van Leipzig te Tegel en. I. Door gezonde ontwikkeling zal ons »olk: a. tot verheffing komen. b. weerbaar worden in den strijd tegen de vele gevaren op godsdienstig, zede lijk, sociaal en staatskundig gebied; c. geschiktheid verkrygen om zijne taak te vervullen in het hervormingswerk van onzen tyd; d. zijn welvaart bevorderen. II. Terwijl men aanwendt de middelen welke volks ontwikkeling bevorderen (bibliotheken. apolegetische en sociale cursussen, verspreiding van goede brochu res, couranten en tijdschriften) moot mou weren at'e» wat die ontwikkeling schaadt of belemmert -'drankmisbruik, slechte ar- beidavoorwaardeo, woningnood'. ii^t«i4iQWmih> ve k '.TUecigrugeo jtr drankbestrijdersveroenigingen hebben bier reder voor zich oen eigen taan te vervui len, doch de actie der organisaties staat in onderling verband, weshalve de arbei der aan alle drie positief moet deelnemen. IV. Bizonder geëigende middelen tot volksontwikkeling zijn voor den werkman letroitesen driedaagscho sociale cursussen. I.itiib. kriiifeverboml. S'ellingen ingeleid door den heer L. J. Wolfs te Keu ver. 1. Volksontwikkeling is een machtig wapen in den strijd tegen 't alcoholisme. Volksontwikkeling moet derhalve door drankbestrijders worden bevorderd. 2 't Alcholisrae is een hinderpaal voor volksontwikkeling. Wie dus volksontwik- keling wil bevorderen, bestrijde o. a. 't alcoholisme. Liuib. Land bouwbond. Stellingen ingeleid door den heer mr. F. J. Bolsius te Roermond. 1. Voor de ontwikkeling bréngt het belang van den lanbouwenden stawd mede zijne deelneming aan maatschappelijk werk. 2. Jongeren worden daartoe in patro naten opgeleid; volwassen in sociale cur sussen onderricht 3. De Limburgsche Landbouwbond verleene aan deze instellingen moreelen en financieelen steun. -lie llanze Stellingen van den inleider (WelEd. heer H. Knippenberg, leeraar aan de K. H. B. school te Venlo) over het ver plicht onderwerp, behandeld in de voor- middagvergadering van -de Hanze". I. Degelijke geestesontwikkeling dient door den middenstand te worden nage streefd, door het oprichten en in stand houden van handeiscursussen en het organiseeren van leerrijke avonden. II Het onderwijs der handelscursussen mag zich niet tot enkele vakken beperken maar dient zoo uitgebreid mogelijk te wezen. III. Ontwikkelingsavonden dienen ook gewyd te worden aan onderwerpen, op de kunst in haar verschillende uiting be trekking hebbende. IV. De lezing der ontwikkelingsavonden moeten tegen geringen toegangsprijs voor ieder goedwillende toegankelijk zijn. It. H. Secretarloal v«n Spoor- en tramwegpersoneel. Stellingen ingeleid door den WelEd. heer J. J. M. Donders te Boxtel. 1 De bewuste en harmonische ontwik- keling van verstand en hart is in onze dagen meer dan ooit voor ïedeieu katho liek een besliste vSreischto. 2. Deze ontwikkeling dringt te meer naar gelang men zich beweegt in het volle leven met z'u strijd om sociale belangen z'n stryd ook om godsdienst en zedelijk heid. 3. Juist het R. K. spoor-en tramweg personeel dient om zyn eigenavd'gen werkkring veelal steviger nog dan anderen te zyn onderlegd. 4. Het is dringend noodzakelijk, dat iedere afdeeling in 't bijzonder zich tot taak stelle, bedoelde ontwikkeling barer leden zooveel mogelijk te bevorderen o.m. door: a. de locale instelling van herhulings- onderwijs, vormscholen, patronaten enz., prati8cb te steunen en te doen benutten-, b. Waar doenlijk ontwikkelingsavonden en sociale cursussen voor volwassen op te richten, c. Op hare gewone maandelijksche bij eenkomst, het zjj door den geestelyke adviseur, bet zij door een der leden, een of ander thema, rakende de godsdienst en sociale kwesties, liefst met debat, te doen behandelen. Na een optocht door de stad, trok men naar de algemeene vergade ring, die ten 4i/t uur in de Kathedraal een aanvang nam. Deze vergadering wel liet mooiste mo ment van den Katholiekendag, werd voor afgegaan door het zingen van R Heli's -De Rots in zee" door -Roermonds manne koor". De lieer mr. L.Th. Verscheure ondervoorzitter der Regelingscommissie, opende hierop de vergadering met het welkomstwoord en dankbetuiging, las telegrammen van Paus en Koningin met de hierop ontvangen antwoorden, en gaf vervolgens na het zragen door -Roermonds manoenkooi van -Les Martyrs auxArénes' het woord -aan den heer mr.R. Regout (den Haag). Deze hield hierop een luid toegejuichte rede, waarin het wenschelijk er, noodzakelijk van volksontwikkeling op keurige wijze werd betoogd. De vergadering werd gesloten met een mooi slotwoord van Mgr. en den Bis» 8chopppelijken Zegen. Ouder het gemeen schappelijk zingen van een toepasselijk lied. ontruimden toen de aanwezigen de keik. om zich gedeeltelijk naar den trein gedeeltelijk naar het concert te spoe den dat op het Munsterplein door de Kon, Hwsnojiie geeeyen wejrf Ook dezé Katholiekendag, waarvan wij slechts een vluchtig relaas gaven, was een heerlijke uiting van opgewekt katholiek leven VENRAY, 13 Juni 1908. Donderdag 18 Juni a, s. (H. Sacra mentsdag), zal in de Muziekzaal de jaar- lijksche algemeene groote vergadering van de Coöp. Stoomzuivelfabiiek -Venray" ge houden worden. Deze vergadering begint des nam. half 5. Zondagmorgen werd door de maréchaussees van. Horst een verlof houder uit Leunen bekeurd wegens het in voorraad hebben van sterken drank. Heel wat ontsteltenis werd Woensdagmorgen verwekt onder de schoolkindoren van Babberich, bij Zeve naar. W>en achtereenvolgens een groot aantal ruiten der school worden stuk geslagen en een geweer zichtbaar werd- Een en ander werd veroorzaakt door den zoon van J H. L., een robusten kerel, die sedert lang niet wel hij het hoofd was en nu in een vlaag van woede dergelijke streken uithaalde. Het kostte heel wat moeite den ongelukkige te overmannen, waarna by. stevig aan handen en voeten gebonden, op een stootkar naar het arrestantenlokaal te Zevenaar werd overgebracht. Donderdagmorgen is hij naar het Si. Servatiusgesticht,!e Venray vervoerd. MERSELO. Woensdag overleed alhier in den ouderdom van ruim 87 jaren de EdelAchtb. heer J. Aits, Wethouder der gemeente Venray. Nadat hy Maandag nog de begrafenis van een zijner bloedver wanten bad bijgewoond, maakte eene hersenberoerte een einde aan een welbe» s'eed^even. Lange jaren lid van den Gemeenteraad, vanaf 3 Sept 1861, Wethouder vanaf 23 Sept. 1879, eens na het afsterven van den KJ Achtb. heer Ph. Esser z.g., Burge meester, heeft hy de gemeente onschatbare diensten bewezen. Wars van alle partyzucht steeds de belangen zijner hem dierbare gemeente boven alles stellend, was hij van allen zonder onderscheid geacht en bemind om zijn open en rond karakter. Doch niet alleen Venray, iu het bij zonder Vlerselo heeft veel aau den over ledene le danken. Het ligt noch versch in het geheugen, dat hy voor eenige jaren opgewekt zyn gouden jubilé vierde als voorzanger aan onze kerk, by welke gelegenheid duidelijk bleek, boe ook zijne zangen hem liefhadden en hoogschatten. To? san zyn dood toe bekleedde hij nog het ambt van Kerkmeester. Nu hij van ons heengegaan, de brave ijveiige man. Maar is hy ook, naar wij hopen, aangeland in betere gewesten, steeds zal bij in onze dankbare herin nering blijven voortleven. En omdat het vr >omste menschenkind nog feilen en tekortkomingen aankleven, welke hem van G is aanschijn berooven, zal ieder grm tntenaar. doch zeker ieder inwoner van vlerselo hun Wethouder indaohlig blijven in hunne gebeden, opdat HIJ RUSTE IN VREDE. De heer J. R. Maas alhier, is be ne ud lot tydelyk onderwijzer te Leunen ut o plaats van den heer F. Reintjes van Veers sen, die om gezondheidsredenen ve1 lof heeft aangevraagd. OOSTRUM. Pinkstermaandag was het fee** m f'n.s dorpje het was de dag, wauro) O. vuu den Heuvel, alom bekend al - •'onens Grad". gedurende 25 jaar onafgebroken in dienstbetrekking was geween, by den heer A. Loonen, land bouwer en raadslid alhier. Wild-- men van eene zyde in den beginne, dozen dag onopgemerkt laten vooibygaan, de bewoners van Oostrum, met den heer Sehinitz, stationchef, aan het I.oo ,1. besloten anders. Zij vonden, dat in ten tegenwootdigen tijd 25 jaren trouwe, dienst zoo zeldzaam is. dit zulk een feit wel de moeite waard is, feestelijk lie dach: te worden. Ken mooie eereboog. waarin te lezen stond V ijt en twintig levensjaren -ediend in trouw .en deugd, D >et achting voor den knecht vergaren En sch nkt hem nu deez' zoete vreugd, w' j' de jongelingen en jonge- do; hte - opgericht en in den namiddag kw.. a tie Fanfare -Caecilia" uit Venray mei -i president, den jubilaris eene serenade brengen. De heer Fonck wenschte daar Van den lleuvol, die gedurende een kwart eeuw ti ouw c belangen van zijn patroon be ha tig - j, geluk, en tevens kon hij niet ve - patroon te feliciteeren. die stee is *00 broederlyk met hem omging. du. aanspraak trok een heele stoet voorafgogaan door de Feestcommissie en de Fanfare, onder het spelen van een Huiken -warsch. door Oostrum. en bracht der iris naai het fems v«n Haoae..f al wan: hem de prachtige cadeaux, be- staande uit een mooi kruisbeeld, een lange pijp' en een gemakkelijken leuning stoel, werden aangeboden. Deze geschen ken. gekocht vin de bijdragen van alle inwoners van Oostrum. werden hem bij monde van den Stationchef onder een hartelyke toespraak, overhandigd. Een -lang zullpn zij leven" voor hem en zijn patroon, steeg hierna op uit den mond van allen, die bij deze feestelijkheid tegenwoordig waren. Hierna werden op onbekrompen wijze door den heer Loonen de iatailieleden van den jubilaris, de fanfaristen en alle deelnemers op een lekker glos hier onthaald. te» wyl -Caecilia" hare mooiste stukken ten gehoore gaf. Een gezellige avond, zooals Oostmm er maar wenigen gekend heeft, besloot dit zoo zeldzame zilveren feest. KESSEL Zaterdag werd aan 't Veer het lijk opgehaald van een onbekend persoon, dat later bleek te zijn dat van o. H, Lenardz, 48 jaren, vroeger wonende te Roermond, die in den morgen van 3 Juni in de rivier de Maas is verdronken. WEERT. Ter vervanging van den eerw. heer N. Beckers, benoemd tot pas toor te Roosteren, is benoemd tot prefect aan het Bisschoppelijk College te Weert, de eerw. heer J. Geurts. De -Zuid Limburger Koerier", een te Heerlen verschijnend blad.deelt mede, dat zijn uitgever, de heer W. D. Wehrens. bij de -justitie een klacht heeft ingediend over het feit. dat hij na een twist met den veldwachter De Faber door dezen meoge- sleept is naar het politiebureau, dat hem bevolen is in een hoek te gaan liegen en dat hy daarna met een gummistok algeranseld is, waarvan de verwondingen door twee artsen geconstateerd zijn en die van dien aard waren, dat hy terstond naar bed moest De redactie verklaart, dat haar reeds herhaaldelyk klachten over mishandelingen op het politiebureau te Heerlen bereikten en dat haar uitgever ar nu zelf ondervin» ding van heeft opgedaan. BAKEL en MILHEEZE. De pastoors van onze beide parochiën, de WelEerw, Heer B. J. van Bokhoven te Bakel en de Weleerw. heer H. van Lieshout te Milheeze, herdachten Zaterdag den dag, waarop zij voor 40 jaren de H. Friester- ding ontvingen. Moge het den yverigen zielzorgers gegeven zijn na tien jaren gesierd te worden met de gouden priesterkroon, die slechts vuor zoo weinigen bereid wordt O, dal weggeld. Zekere B. uit de gemeente Nieuw Vos meer die per rywiel een uitstapje maakte naar Bergen op Zoom werd in die gemeente naar zijn kaart gevraagd hy bad nog wel een kaart bij z'ch, doch deze was van 6en fiets, die hy eenige dagen te voren geruild bad Zijn rijwiel weid in beslag genomen en is tot heden nog niet in het bezit van B. Ook gezellig. AloordnanMlng. Door een Drielonaar is een moordaan slag gepleegd op den 40jarigen schipper J. Hooyman aldaar. De aanvaller schijnt het niet te hebben kunnen verkroppen, dat hij om een vroegere mishandeling van H. 3 maanden gezeten heeft. Er ontstond een vechtpartij, waarbij H. behalve een groot aantal snijwonden 17 messteken ontving. Bovendien heeft men hem een schot zout in de beenen gejaagd. De toe stand van den gewonde is levensgevaar lijk. Er is weinig hoop op behoud van den oppassenden vader van acht kinderen. De dader is gearresteerd. Hij 3taat te Driel lioogst ongunstig bekend. Behalve tal van kleinere straffen heeft dezo 2öjarige anderhalf jaar straf ondergaan jegens verwonding van een agent van politie te Amsterdam. Inl. /ungweilsfrijd Ie Amsterdam. Op de beide Pinksterdagen is te Am sterdam voortgezet de internationale zang wedstrijd voor matinen- en gemengde koron, uitgeschreven door de liedertafels Zanglust en De Vereenigde Zangers, ter gelegenheid van l un 50 respectievelijk 25jarig bestaan. De uitslag was als volgt Hoogste eereafdeeling mannenkoren 1. Zang en Vriendschap, Haarlem, met 6—3 steramen; 2. M.ineigesangverein, Dortmund 3. Maastrichter Staar, Maas tricht 4. Breda's Mannenkoor. Breda. Het verplichte koor was -Iphygenia" op muziek van Fred. Roeske. De Maasireecbter Staar heeft geweigerd den derden prijs aan te nemen, als bewijs van protest tegen de uitspraak der ju«y. liergen. Dinsdagavond zijn de eerste verknopin gen van kersen in de Betuwe te Varik en Avezaatti gehouden. Als de prijzen niet stijgen, zal n>en, bij zulk een den groei dienend weer, dit jaar zeer goedkoope kersen hebben. Men besteedde niet meer. dan li s a 2t/'s cent por pond op het hout. Als een groote curiositeit wordt uit Maurik gemeld, dat een landbouwer in April jl. een boonenheg heeft gezet van gedeeltelijke kersenboomentakken, die in den afgeloopen winter van den boom waren gehakt en daarna eenige weken op een hoop waren gestapeld. Deze takken hebben in de maand Mei volop in bloei gestaan en dragen thans ook vruchten. Kaltenlroiiw. Do heer A. G. E. Hoyer te Wehl deelt in Avicultura het volgende voorval mee Man vrouw ee kind hadden zich ter ruste begeven, terwijl 'n petroleumlampje op tafel stond. Poes, waar de heer des huizes zich veelal mee bezighield eu wie hij dikwijls een lekker beetje gaf. was zeer aan hem gehecht. Zij sliep dan ook in 'n mandje bij het bed. Plotseling voelt de man zich hevig over z'n hand krabben. Hij ontwaakte, voelt zich onwel en ziet lot zijn schrik, dat het heele veitrek vol walm stond. Snel de slapenden gewek'. en het vertrek verlaten Weldra kwamen zy weer bij, maar poes had de redding van 't gezin met den dood moeten bekoopen. liuoaevell naar Holland. Nu wordt weer bericht dat president Roosevelt in tegenstelling met zijne vorige plannen binnenkort een bezoek zal brengen aan Holland en Belgie. De president zal dus eens 'n bezoek brengen aan het land, waar de wieg zijner voorvaderen stond. Claes Martenszoon van Roosevelt, een der verre grootvaders van den president weid te Delft geboren en vestigde zich later te Gent. In 1651 vertrok hij naar Amerika en woonde te Nieuw Amsterdam, dat later New York werd. Zijne afstammelingen woonden op den -weg van Breukeien", die later tot Brook lijn avenue hervormd werd. De president herinnert zich nog. dat zijne ouders eenige woorden Ho landscb spraken en hy zelf heeft, toen hij nog jong was, verzen in deze taal geleerd. Een gemoedelijke dief. Wie een belangryk bedrag gestolen heeft, tracht doorgaans Amerika of een niet uitleverenden staat te bereiken, Seu looper van het Blauwhoedenveem dacht er anders over. Hij was er eenige dagen geleden met f 1900 van door gegaan ea logeerde op z'n gemak in Ulvenbout by Breda. De boekhouder van het kantoor, die met zijn gezin de Piuksterdagen by de milie te Ulvenhout doorbracht, zag hem Zondag bij het pension V. onder de waranda zitten en liet hem arres'eeren. MERSELO, 10 Juni. Maandag, tweede Pinksterdag van het jaar 1908 vieide Merselo een eigenaardig feest, nl. de inwijding vaa een fietspad, of de verbinding van Limburg met Noordbrabant, door eene onafzienbare heide waar zelden eenige personen pas» seeren, en toch de kortste weg is tusschen Merselo—Venray, Bakel, Helmond en Gemert. Deze fietspad nu geheel gemaakt tot aan de grens, door vrywilligen arbeid van 4e inwoners van Merselo, ia voor velen die de Peel moeten passeeren. een ware uitkomst per fiets kan men uu. zonder zich te vermoeien, toch altyd binnen het uur van den eenen grintweg tot den anderen, en heeft dan weer overal verbin ding. Het was Maandag omstreeks 4 uur voot den vreemdeling die in Merselo was, niet te begrijpen wat er aan deband was. Op eats kar werd een vaatje bier geladen sigaren en tabak, eenige mannen met vlaggen, para- pluies en stokken, een tweede kar vol mannen volgde, en togen de groote hei in, langs dfen nieuw aan gelegden ff. tspad, die door zijn mooien aanleg door iedereen bewonderd werd, en als een goede weg wijzer de groote Peel ingaat. Een half uur later waren zeer veel fietsers presenttwee de voorryders aan beide kanten getooid met Neerlandsch drie kleur opende den stoet en zoo ging het in een lange ry door de straat het nieuwe fietspad op, het was een veriukkelyk gezicht, toen ze de kerren midden in de Peel passeerden, het was of er een lange tiein statig door de heide kwam schieten, zoo netjes aaneengesloten reden ze rustig het einde tegemoet nu en dan schieten nog een paar aohterblyvers de karren vooiby, en zoo komen allen aan het doel de Grens. Hoe jimmer dat Noordbrabant niet klaar is. Men tuurt al in de verte, er komt niemand. Nu wordt in haast een buffet opgeslagen, ffe kraan in hst vaatje, eu zoo zitten dadelijk allen in gras al' heide aan een potje bier, met pyp of sigaar fcat hier heerlijk smaakt, nooit zal hier op de grens zooveel voik by eikaar z^r» geweest het ging er dan ook gezellig «ue. Neerlandsch driekleur werd in eeo der hoogste boomen vastgehecht, als teeken dat de fietspad open is. en blyft staan als wegwijzer of baken in deze onafzienbare heide. Hierna werd door allen het -Wien Neeiland8ch bloed" gezongen, nog eens gedronken en hiermede was alhier de plechtigheid afgeloopen. Een bewijs dat het spoedig bekend was, en in den smaak van het publiek is, diene dat er bij onze terugkomst, al een drietal heeren met een dame op sleeptouw de Peel over peddelden. Een zes en zestiger, die den tocht mederaaakte zegt, zou het waar zijn hoe ouder hoe gekker. Na aankomst irf Merselo. werd getoost en gedronken op den ontwerper van het plan, op den opzichter, op de werklieden die zoo trouw gewerkt hebben, en werd nog menig zangstukje uitgevoerd, eene fietsclub opgericht enz., tot eindelyk de klok van 11 allen huiswaarts riep, na een gezelligon n «middag te hebbeu doorge bracht. Moge dezen verkeersweg voor menig fietsrijder van nut zyn. p \j van Venray, brengen mits deze ter kennis van de inge zetenen da^ de lijsten zyn vastgesteld, de personen aanwijzende, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zjjn dat deze lysten, zooals die door hunne beslissingen al dan niet zyn gewyzigd, van heden af dagoljjks op de secretarie der Gemeente voor eenieder ter inzage zyn oedergelegd. en dat dezelve tegen betaling der kosten i;« afschrift verkrijgbaar zyn. En opdat niemand hiervan onwetendheid kunne voorwenden, is van deze openbare kennis gegeven. Venray, 17 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT. MAASTRICHT. 9 Juni. Boter Ge» mynd 23395 K 0. Pryzen, hoogs'e prys,

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2