Limburgsch Nieuws. Ingezonden. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt Aan ,,Een vriend der Boeren'". richt. Dat is altijd een moeilijk maar binnen een nar t.yd« was schedel met eenige dunne kiulletjes bezet waardoor zy een zeer wonderbaar uit zicht bekwam, zoo ongeveer als een schoolmeisje, dat daar beneden over de straat trippelde. Slot volgt. werk 'predikatie, waarin hij de twee vragen be Delia s j antwoordde Wat is de oefening van den H. Kruisweg, en: Wat moet ons aansporen gaarne en dikwyls de oefening van den H Kruisweg te verrichten Na deze gevoel volle redo werd de Lijdensweg afgelegd en hierna eene collecte gehouden lot bestrij ding der kosten, waarby zich de offer vaardigheid der geloovigen ook thans niet verloochende. Hulde aan onzen Zeereerw. heer Rector die tot dit grootsche werk het iniatief nam hulde aan de weldoeners, die hem door hunne i ffers daartoe in staat stelden en tevens buide aan den jeugdigen schilder van Baar. die hier op eene verhoven wijze zijn talent geioond heeft. Dank aan allen, die er toe hebben bij gedragen ons dezen schoonen Lijdensweg te bezorgen tot sieraad onzer kerk, tot toonbeeld van Venray's kunstuiting, tot getuigenis van Merselo's godsdienstzin. oensdagnamiddag 3 uur had hier in de school eene vergadering plaats van den R. K. O. B., afdeeliug Venray. 1 Om 3" uur opende de Voorzitter de vergadering met den christelijken groet, waarna de notulen werden voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurJ. 2 De Secretaris bracht het jaarverslag uit over 1907, waaruit bleek, dat er 4 vergaderingen gehouden werden, welke eer goed bezocht waren en zich bepaal den tot besprekingen over voorstellen van t Hoofdbestuur. 3 Daar verschillende stembiljetten aan gaande 't Ondersteuningsfonds waren zoek geraakt, werd besloten het aantal stemmen voor en tegen aan het Hoofdbestuur op te zenden. De overgroote meerderheid was tegen 't voorstel van 't H B. 4 Tot afgevaardigde naar de Algern. Vergadering. 10 Mei te Sittard te houden, werd gekozen de beer M. van den Berg, Leunen, tot zijn plaatsvervanger de heer W. H. Janssen, Oirlo. 5 Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat er een batig saldo is van f 4,81. 6 Bij de rondvraag bleek niemand het woord te verlangen. 7 Aan de beurt was de aftreding van 't Bestuur, bestaande uit de heeren A. H. Vermeulen. Voorzitter, W. H. Janssen, secietaiis en F. Reintjes van Veerssen. Hoewel de voorzitter verklaarde dit eerepostje liever jeugdiger kracht aan te bieden, werd hy opnieuw met bijna alge» meene stemmen gekozen, waarna hij onder applaus der leden verklaarde deze be» noeming nog voor een jaar aan te nemen. Verder werden gekozen de heeren H. Kraykamp en P. J. Janssen te Venray, welke 3 heeren de fanc'ie's onderling zollén verde'elen. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met den christelijken groet. Alsnu begon de gewone afdeelings- en de eerste buitenvergadering van dit jaar. Met het oog op den langen duur der vorige vergadering werden in deze slechts huishoudelijke zaken besproken, die even» wel tot eene drukke discussie aanleiding gavèn. De aangekondigde lezing werd VENRAY, 4 April 1908. Door het verkeerd uitwijken met zijn rijwiel, werd Zondagmiddag W. S. alhier, op den Maasheezer weg aange reden door eene automobiel van den heer Jurgens uit Oss. Bewusteloos en met ernstige verwon» dingen aan hoofd en onderlijf werd S. opgenomen en per kar huiswaarts gebracht. Dr. Wentholt verleende geneeskundige hulp. De toestand van S. die zich in den beginne ernstig liet aanzien, is thans veel heter. Naar wij vernemen is de bestuurder der automobiel niet het minste schuld te wijten aan dit ongeval. De automobiel, die door het plotselinge remmen was defect geraakt, moest door een paard getrokken, naar het station worden gebracht. Op de markt van Woensdag was de veenanvoer bijzonder groot. De handel ging zeer vlot. en er werden goede prijzen gemaakt. Zeer begrijpelijk werd het meeste om» gezet in jong weivee en guste koeien, doch ook naar puike melkkoeien en vet vee was veel vraag. Biggen waren er in overvloed de prij» zen waren van 7 tot f 10 per stuk. Bijna de geheele aauvoer werd verkocht. Ook in krameryen werd veel verban» deld, Woensdagmiddag werd door den veldwachter Fila alhier aangehouden, de 15jarige M. v. H., verdacht van diefstal ten nadeele van zijn kostbaas L. J. De verdachte is ter beschikking der Justitie gesteld. Tweeden Paaschdag zal de Fanfare •St. Cecilia" alhier een concert met tooneelvoorstelling geven. Alsdan zal o.m optreden de heer Luciën, beroemd humorist te Rotterdam. Veehouders san Merselo, Overbroek en Seheide maken we opmerkzaam op achterstaande advertentie, aangaande den verkoop van twee prachtige fokstieren in het Hotel de Jouden Leeuw op Mandag- morgen a, a, «dB Gistermiddag em 2 uur hield de gemeenteraad san Venray eene vergadering Afwezig de hoeren P. oamps en L. Janssen. Behandeld werden 1 Verpachting peelgronden en aanleg tram Venray—Station. Na een drukke discussie werd besloten 1000 H.A. peelgrond te verpachten aan de heeren La Mason Co. en Th. Ver hoeven, voor den prijs van f 2500 per Iuitgesteld tot de Junisergadering in Oirlo, Jaar- I terwyl in Mei arrondissementsvergadering Werd besloten genoemde firma een Lal plaats hebben te Oostrum. paardentram te laten aanleggen, voor' GENNEP, in de laatste dagen wordt alhier door de politie een ware razzia gehouden onder do logementhouders, die vergunning hebbende aan de logeergasten sterken drank ui 't klein te verkoopen. daartegen proces vei baal krijgen, omdat zij zonder verlof bier aan liet publiek schen ken. Autoriioiten op dit gebied o. a de Bond van Gemeente ambtenaren, verder de Gemeeioostem, die door derzake kundige mannen wordt geredigeerd, zijn van ooidcel, dat vergunning, verlof insluit. Een onzer kasteleins, die meende in zijn goed recht te zijn stoordo zich niet aan de verbalen, hij kreeg er Zondag twee, doch hield zijn café voor liefhebber van een glaasje gerstenat open. In Ottersum. dat toch ook op Neder landsch gebied ligt en waar een tweetal cafó's in hetzelfde geval verkeeren, word men tot lieden met bemoeilijkt. Waarom niet Iedereen, niet het minst de belangheb» benden, z i benieuwd naar den afloop. GENNEP. De vier auto-omnibussen bestemd v or den omnibusdienst Gennep Nijmegen, zijn gearriveerd. De wagons zijn van ;iuke grootte en kunnen 36 personen avatten. Het heet, dat rr.et a.s. Paschen nige proeftochten zullen onder nomen w rden. en dat de prys van een retourbilje naar Nijmegen 80 ets en naar den ;,la; molen 30 ets. zal bedragen. Met vrt.»gde wordt de totstandkoming tegemoet aaien. ROERMOND, Dinsdagavond laat word alhier een geidophaler door twee sujetten aangerand, die den man peper in do oogen wierpen, hem ovei manden en van portefeuille met een vrij groot bedrag aan geld erin beroofden. De daders zijn onbekend. risico. Hiervan zal de winst ontvangen van hunne rekening en gemeente een netto 25 pCt. Hiervoor stemden alle leden, uitgeno men de heer Jac. Aerts, die zich van stemmen onthield. 2 Mededeeling der Ministerieele be schikking, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van het Hoofdbestuur van het O.M.G. om het raadsbesluit, waarbij de onderwijzer H. C, Jansen is benoemd, te vernietigen. Werd voorgelezen. 3 Aanbeveling voor leden der Ge zondheidscommissie, Om 5 uur ongeveer werd de vergadering door den Voorzitter gesljten. MEERLO. De heer Kellonaers schreef dezer dagen uit Rome aan het K. S. W, -Den 22 Maart 1.1. had ik liet voorrecht met mijne echtgenoote bij Z. H. Paus Pius X in audiëntie te worden ontvangen, Ik vroeg Z. H. om den zegen voor de Katholieke Actie in Nederland. Met een glimlachje op de lippen en met verheffing van stem hernam Z. H. »0 daarvoor alle mijne zegeningen Omnes benedictiones!" By de herhaalde zegeningen, die de H. Werden op de voordracht gesteld de [Vader voor de Katholieke Actie in Neder heeren Dr. Hermans te Koning te Horst. 4 Goedkeuring verkoop dennenhout. Heeft opgebracht f 589.90. Werd goedgevonden. Werd afwijzend beschikt op het verzoek van den onderwijzer Reintjes van Veerssen om verhooging van salaris, voor de in zijn bezit zijnde akte Fransch. Werd goedgevonden aan don onderwyzer P. J. Janssen f 50 vergoeding toe te kennen voor het geven van privaatlessen geduren de 4 maanden aan 20 leerlingen der laag ste klas in de O. L. School alhier. Werd afwijzend beschikt op het verzoek van genoemden onderwijzer om zijn salaris gelijk te stellen met dat der onderwijzers te Oostrura en Oirlo. Indien Arts te Merselo f 50 aan de gemeente wil betalen zal deze voortaan een romp onderhouden in den Handeiik. Zal Arts worden medegedeeld. De weg vanaf Eibers tot het Ursulinen» klooster zal worden bestraat. In de volgende vergadering zal worden beslist omtrent de overname der meubels in de Muziekzaal voor f 350. Gennep en Dr. |and heeft uitgesproken, voegt hy hierby weder een nieuw bewijs zynen goedkeuring in onzen socialen arbeid." Door de Rechtbank te Roermond is wegens ziekte de invrijheidsstelling bevolen van M. L. K., 56 j,, bakker en herbergier wonende alhier*, gedetineerd te Roermond als verdacht van bedriegelijke bankbreuk GRUBBENVORST. Woensdagavond werd de Rijksbakenraeester F. vermist. Hij was met de roeiboot op de rivier de Maas zeilen, doch tot heden niet teiugge keerd, terwijl de roeiboot alsmede zijn hoed in de rivier de Maas is drijvende gevonden, zoodat men zeker vermoedt, dat hij verdronken is. VELDEN. Verscheidene jongelui heb ben 't plan opgevat eene vereeniging te vormen voor 't stichten van een fonds, ten einde zich de weelde te kunnen veroorloven van een advocaat te nemen, als een hunner een procesverbaal oploopt. Geheel nieuw 1 VENLO. Tegen de twee Luikenaren, die in de St. Maitinuskerk alhier, eene WEERT. Zondag 29 Maart diende Z. D. H. Mj,r. Drehmans. Bisschop van Roermonden het klooster der E. E. P.P. Minderbroeders alhier de volgende H, Wijdingen toe De H. P-ies'erwijding aan fr. Aegidius Verkleij van Waddinxveen fr. Petrus Nielen van Haarlem fr. Willibaldus ten Brink van Amsterdam fr. Felicianus Smitz van Nijmegen fr. Cassianus Heutzen van Rotterdam fr. Arnoldus Smi'z van Nijmegen fr, Cornelia Romijn van Delft De H. .ultenwyding aan fr. Ladislaus Hol van Utrecht fr Jezualdus van He» mort van Ammerzoden fr. Mattheus van der Dri't van Vryenban fr, Chrysogonus van vgen van Rotterdam fr. Hilarion Verhey van 's Grnvenhage fr Laurentius van Veen vs i Rotterdam fr. Euphronius vso Zand- v»n fft-Nef' bertus Beaufort van Haarlem fr. David de Kok van Rotterdam fr. Crescentios an den Borne van Soerendonk u. Nicodemos van Heereveld van Druten De H. Subdiakenwyding aan fr. Rem» bertus Graman van Nieuwer Amstel fr. Maraertu8 Ham van Schiedam fr. Marti nianus Briels van Tilburg fr. Frumentius Lips van Haarlem fr. Silvanus van den Bosch van Alphen fr. Gustavus Ainmer» laan van Vryenban fr, Chrysologus Kaspers van Heesfr. Damasus Sloots van Leiden; fr. Titus Plekker van Am» sterdam fr. Balduinus de Goede van Rotterdam. Hidden in de kazerne. De majo >r Spanjaerdt Speekman, com mandant van het 2e Bataljon 2e Regiment Tnfanterie te Maastricht, heeft de volgende dagorde uitgevaardigd •Teneinde tegemoet te komen aan een tot mij gericht vei zoek, wordt door mij bepaald, onder eerbiediging overigens van ieders godsdienstige overtuiging, dat by de maaltijden van de ongehuwde korporaals en minderen, voor den aanvang en na den afloop van het eten, een oogenblik stilte zal worden in acht genomen, opdat een ieder, die dat wenscht, in de gelegenheid zy aan tafel te bidden. Van de gelegenheid om te bidden wordt door de moeste soldaten, zoowel voor als na den maaltijd, gebruik gemaakt, achterna en al had de verdachte een voorsprong, zoo groot was die niet, of in Geisteren was hy ingehaald en nu met de braceletjes aan naar 't arrestantenlokaal. Gebleken is dat 't rijwiel g'stolen was te Tienray voor het hotel Leijgraaf. OVERLOON. Maandagoamiddag is alhier afgebrand de boerderij var. .1. Fr. Van het vee werd loc hts oen paard 11. een kalf gered. Het verbrandde is zeer laag verzekerd, zoodat de schade aanzien lyk is. BOXMEER. In de Raadsvergadering van Donderdag jl. word tot onderwijzer aan de O, L. S. alhier benoemd de vroegere dorpsgenoot, de heer J. Linders thans in gelijke betrekking te Nijmegen Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ik heb Uw schrijven in no. 13 van en Mans, over Zuivelcoóperatie, met CUYK. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad wer den de jaarwedden der onderwijzers opnieuw geregeld en bepaald op de wettelijke minima. Tevens werd naar aanleiding van een schrijven van Districts schoolopziener besloten aan do openbare school te St. Agntha eene tweede leer kracht aan te stellen. Op voorstel van B. en W. werd goed gevonden een algemeen plan van rioleering met eene begrooing van kosten door een deskundige te doen opmaken, en omtrent eenige verzoeken omtren*. aankoop van gemeentegrond nog niet te beslissen, maar eerst n >g eens naar de werkelijke waarde van dien grond te doen informeoren GRAVE. Voor de rechtbank te Bosch is gis teren behandeld do straf zaak tegen v. D., uitgever van de Giaaf- sche en Udeiische couianten to Grave, beschuldigd van als uitgever te hebben doen drukken en verspreiden van een door den brigadier titulair dor ryksveldwacht Fokker le Uden beleedigend artikel, waarin woidt te kennen gegeven diens bekeuring wegens jachtovertreding. I)e eisch van het openbaar ministerie luidde f 300. subsidiair 6 dagen hech tenis. De verdediger rar. Lion pleitte op verschilende gronden vrijspraak. Uitspraak volgende week-. MERSELO. Zondagnam. onder het J hoeveelheid geld uit een offerblok hebben Lof had alhier de plechtige inzegening ontvreemd, is door het O. M. by de ▼an den nieuwen Kruisweg plaats. Vóór I rechtbank te Roermond voor ieder een deze plechtige handeling, door een Eerw. I gevangenisstraf van l jaar en 3 maanden Pater verricht, hield deze eene opwekkende geëischt. Jacht op een fietsendief. Verleden week kwam bij een rijwiel handelaar te Maashees een -heer" die zijn stalen ros bleek moede te zijn, al thans hy wiide het verkoopen en voor zulken geringen prijs, dat de man wien hij het te koop aanbood, direct merkte dat 't geen zuiver zaakje was. Teneinde hem te knippen vroeg hij verlof even een proefrit te maken. Menheer zou maar in het huis gaan van den kooper in spe, en daar wachten, De ry wielbandelaar peddelde nu weg en kwam na eenige minuten terug met den veldwachter. Toen deze aanstalten maakte om den verkooper ten zynent in verhoor te nemen, greep hij 't rijwiel en alsof Te zwaar voor soldaat. De loteling Van der Meer, te Spyke- nisse. ingedeeld millicien te Bergen-op Zoom, is voor de keuring te Rotterdam en te Bergen op Zoom atgekeurd. omdat hij te zwaar werd bevonden zoo maar eveiitjos 128 kilo. •wit 55 f5aiï*l**oek voor de moderne Vakvereeniftinft. 'Vv vernamen, dat het eerste deel van een -Handboek voor de modeine Vak- vereeniging" binnenkort ter perse gaat. Dit werk is geschreven door den heer Henri Hermans, Secretaris van den Arbeid te Maastricht en bevat een voor woord van den Z.Eerw. Z.Gel. heer Dr. Alphons Ariëns, pastoor te Sreenderen. Eenieder, die ondervonden heeft, hoe onze christelijke vakbeweging oehoofte heelt aan practische voorlichting, zal deze tijding met vreugde begroeten. De inteekening op het uitgebreide wei waarvan de prijs waarschijnlijk niet meei dan f 1 zal bedragen, is opengesteld bij he Secretariaat van den Arbeid te Maastricht Peel «indacht gelezen en herlezen. Echter eerst heden, toen een vriend my genoemde courant ter hand stelde. Het spyt me echter, dat U zich bazeert op eene abusievelijke opgave in den Zuivelkalender 1908. l'o meer spijt me dit, wyl U schroef »Na mijne inlichtingen te Maastricht enz." Als U toch werkelijk te M. geinfot tueerd had, dan hadc ge daar zeker vernomen, dat No. 59 (Oirlo) in den kalender met No. 57 Vlierden) verwisseld was. Zelfs No. 4 -Land en Vee" heeft dit, na het verschijnen van de kalenders, in haar oflicieel gedeelte afgedrukt En nu ter zake Over punt 1 kan ik op 'c oogenblik niet oordeelun. Punt 2 kan later misschien eens beter worden uitgesponnen. Runt 3. Hoo bewyst gy, dat, als allen waren aangesloten, er 5 cent per 100 K.O. melk minder onkosten zouden zyn, dan thans. Punt 4 is beslist onwaar. I schrijft, dat de -Stoom" gemiddeld uit 100 liter melk 1 ons boter meer haalt dan de 3 handceutrifuges. Ziehier het bewijs De Stoom levert par 100 K.G melk 130759 35779 3,654 K.O. boter en de handceriinfuges 54424 15059 3,614 K G. Verschil 4 lood in plaats van 1 ons. Bovendien kan ik nog mededeeien, dat Oirlo uit 100 K.G. melk produceerd, 13418 2628.9 3 697 K.G. boter) dat is dus ruim 4 lood meer dau het Stoomfabriek. En als U deze cijfers nu eens verge lijken wilt met de door U gegeveue, en daarby Uw abuis wilt herstellen, twyfel ik niet, of U zult hiermee geuoegen nemen. Mijn schrijven is dan ook volstrekt niet bedoeld, hierover langer te twisten, maar Secretaris onzer vereeniging gevoelde ik mij verplicht, bovenstaande in 'i midden te moeten brengen, wiji er niet met de zuivere waaiheid was rekening gehouden, zooals ik thans heb aangetoond. U, geachte Redacteur, dankende voor de opname, teekend J. VAN DER STERREN, Secr. C'óp. Boteifabriek. Oirlo, 30 Maart 1908. Kergeanl-.Hillloiiair. Een sergeant, te 's Bosch in garnizoon ontving dezer dagen bericht dat hij, doo het overlijden van een oom zijner vrouw in Ned. Indië, erfgenaam is geworden van i/3 van diens bezitting, die op millioen gulden wordt geraamd, sergeant denkt er sterk over militairen dienst te verlaten. 4l/; 1)0 den bet een race op leven dood was scheerde hy weg. Maar de veldwachter had weldrazoo lastiggevallen en nagejouwd, dat ook een i ij wiel gekregen en deze hem het hazenpad moest kiezen Men denkt' aan de rupNen Wij hebben er reeds by herhaling op gewezen, en toch is er nog veel te doen Belanghebbenden ziet uw boomen eons na en herinnert den buurman tevens aan hetgeen er behoort gedaan (e worden. Nuttiger werk kunt gij niet verrichten, dan 't verdelgen der rupsennesten, dor ringen. En toch er is nog veel te doen, wij hebben 't waargenomen niet eigen oogen. Nu is 't nog de tijd om u voor groote schade te behoeden. Aan 't werk dan I Cüroofe smokkelzaak. In de grensplaats Bocholt is door de poli»ie een smokkelarij op groote schaal van vee uit Holland ontdekt. Bij verschil lende landbouwe-8 is het vee dat op stal stond, in beslag genomen. Een grensbe ambte is in de zaak betrokken. „Hollandsclie gastvrijheid." Een Duitsche gendarme uit Bocholt, die te Aalten een onderzoek moest instellen naar een paar personen, die verdacht werden van diefstal van 2 rywielen te Rheden, werd door een troepje jongens hy Aan deu heer P. A Jacobs. Ik wil even terugkomen op hel logezou. deu stuk van deu heer P. A. Jac Os. U erkent dat de nota van 27 sn 30 Aug. te kort is, daar de geheele som er op voor komende door de Geldersche Cremetver- eeniging overgemaakt, dit is geen antwoord ik heb nooit aanmerking gemaakt omtrent de berekening, maar u badt bondige be wijzen op moeten geven waarom die nota van 27 en 30 Aug. korter dau de andere, maar met do r ede blijft u tei ug, of zou misschien d:e reden onder een geheime mantel zyn verborgen, u schryft dat u mij hebt gepresenteerd om die nota op te sturen dit is waar, doch ik heb mij per briel ge wend tot den Directeur, om de reden te weien te komen, waarom die korter was doch te vergeels. Verder sctiryfi u dat alle bestuursleden nooit van die mededeeling gehoord heobeu door den secretaris, dat zij misschien omtrent die mededoilmg hooreu* de doof blyven. behoef ik niet te verant woorden, ik blijf steeds bij hetgeen ik 24 Jan. jl. verklaart heb ten aanhoore der leden, u begrijpt niet dat ik die eieren wil z >eken op eeii nota van 3 Sept. u schrijft dat dit een ie late datum was, dat die pas op 3 Sept. iu bezit van den secretaris zijn gekomen, is geheel en al buiten myn# verantwoording. U begrijpt met dat ik uog over die nota heb kunnen spreken, wel zy is en blijft bij mij te kort of zou misschien het gedeelte, dat van die nota af is. niet hebben kunnen dienen als pleister voor de eene of andere bloedende wonde, u begrypt niet. dat ik durf te beweren, dat die ad»- verteutie van 14 Maart jl. niet had mogen geplaatst worden, wel omdat de nota's niet dooi my in orde waren bevondan. u schryft dat ik geen voorwaarden had gesteld om - tient het plaatsen der advertentie, maar nu vraag ik u, waarom kwam u dan met de nota's by mij u zult toch wel begrypeu at dit een doel beeft gehad, en dan nog iets, indien u hier zoo zeker van bent met do andere heereu dut ik geen voorwaarden had gesteld omtrent het plaatsen der ad vertentie van 14 Maart jl. waarom be- bekrachtigen zy dut dan niet met hunne handteekening, u is toch geen orakel wieoa woorden als geheel afdoend moeten be« schouwd worden, maar komaan, stelt dag en uur eo ik hen bereid in een der cafó's aan de Heido hierover met a te sprekeu, om te tounen wie in zijn recht staat en wensch daarbij te zien alle bestuuisleden met den Secretin is. TH. DROESEN. Hoido 2 April 19ü8. - Aan den heor J. Janssen. U is 't met myn schrijven eens, doch u brengt mij in herinnering dat ik vergeten was erbij te voegen van wanneer die eieren

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2