?0®lf UitgeverW. A. Van Munokhof) Venray. ie groote Verrassingen. Zaterdag* 4 April 1908. 29ste Jaargang. No. 15 Mengelwerk. Miltvuur. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: I. Iedere Katholiek, die nog eenigs- zins medeleeft het leven zijner god delijke Kerke; die nog iets in zich voelt van den geest dier Kerke; is onder den indruk van de groote ge dachte, die baar in deze dagen door dringt de gedachte aan Christus' lijden. Hel zal moeielijk zijn in den ge- dachtengang van het kerkelijk jaar ééne gedachte te vinden, die zoo machtig inwerkt op den mensch, als die gedachte aan Christus lijden. Zij omvat de geheele ziel en maakt hare hevigste krachten gaande. In een richting ten goede of in een richting ten kwade, in de werking van den haat, op één of andere wijze moet zich de gemaakte indruk openbaren. Bij de herinnering van dat lijden gaat het als in de oogenblikken van dat lijden zelf naast en om den Lijder vond men geen ongevoeligen tenzij de beulsknecüten, die verdierlijkte, wien het martelen handwerk was; die daarom slechts in de laagste lagen der samenleving, onder de minst ontwikkelden konden gekozen worden. En nog, weien wij niet, wat omging in hun hart, toen zulk een slachtoffer ten prooi viel aan hun luguber handwerk Maar een feit is het, dat sinds de stonde van dat lijden de herinnering daaraan invloed oefent op ieder hart in welken zin dan ook. Feit is het, dat op den huidigen dag, nu het voor en tegen Christus in altijd scherper tegenstelling optreedt, ook de indruk dier herinnering leven» diger wordt. Feit is het ook. en Gode zij daarvoor dank dat onze katholieke harten, naarmate de Goede Week nader komt, naarmate de groote vasten meer opschiet, ook dieper onder den indruk geraken dier droeve herinnering. En al de omstandigheden werken mede om aan dien indruk een over weldigende kracht te geven. In onze kerkeu wordt het som» herder. Geen bloempje siert meer onze altaren. Slechts spaarzaam kaarslieht flikkert bij de voltrekking van ons hoogheilig offer. Onze liturgie, onze kerkelijke gebeden weergalmen in de somberste woorden De melodiën onzer kerkelijke muziek verloopen in de somberste akkoorden Onze priesters treden op in rouw» kleur en het is of altijd banger smart ons samendringt rondom onze taber» nakeleD. Eens, klinkt nog den Christus een juichende groet toe in het «Hosanna" op Palmzondag, maar het schijnt alleen om in scherper tegenstelling den maatloos pijnlijken zin beter te doen uitkomen van het vreeselijke Tolle Crucifige Weg met Hem Aan 't Kruis Tolle Weg met Hem 1 Zoo klinkt het vonnis der ver» werping, dat de groote Lijder ver» wijst naar een schandelijken dood, een smadelijken ondergang. Tolle Weg met Hem In dat woord ligt de geheele vér» klaring van de somberheid onzer gemoedsstemming. Dat vonnis der verwerping was volstrekt algemeen. Israël sprak liet uit; hot heidendom bekrachtigde en volvoerde het. In do verwerping van Christus lag voor de menscliheid de diepste zedelijke verlaging. Waarom Omdat zij in den Christus verwierp al wat schoon was en goed, en onttrouw werd aan hare vérhevenste zedelijke gevoelens. Vooreerst verwierp zij in Christus alles wat 'zedelijk schoon en goed was. Hem als mensch behoorde in volheid al die zedelijke hoedanig» heden, die den mensch verheffen. Hij bezat de volheid der kennis en deelde die in de bevattelijkste vormen mede. Hij bezat de reinheid dei- zeden, de goedheid des harten, de volheid van het medelijden en de toewijding, de kalmte en de ziele» vrede, die de hoogste aantrekkelijk» beid uitstraalden, In Hem was geen hoogheid, die afstiet, cn geen gemeenzaamheid, die wantrouwen wekte. In Hem geen zelfzucht, die alles en allen voor eigenbelang offert; en geen laaghar» tighftid, die altijd moest vreezen De opslag var. Zijn oog wekte ver» trouwen,- het spel Zijner gelaats» trekken maakte de bewondering dei- liefde gaande; de beweging Zijner handen werkte zegening, net woord Zijner lippen schiep wonderen in natuurlijke en bovennatuurlijke orde. De majesteit omkleedde Hem met haren luister, de goedheid om» straa'de Hem met hare glanzen en daar ging een werking uit van Hem, die ile lichamen genas en de zielen boeide. De moeders legde in Zijne armen hunne kinderen en de geval lenen wierpen ziohin berouw en ver» trouwen aan Zijne voeten. Aan den hemel klonk mot doordringende, onmiskenbare klaarheid het getuige» nis des Vaders »Ik heb mijn welbehagen in Hem'' en over de aarde, langs zijn pad juichte het volk iu al zijne geledingen in waarachiige oprechtheid: «Gezegend Hij, die komt in 'sHeerin Naam. En voor Hem, zoo schoon, zoo goed, zoo beminnelijk; voor Hem, die zegening verspreidde en wonderen van weldadigheid wrochtte; voor Hem, die de kuiochheid beschermde en de zonde vergaf; voor Hem gaat op dat vonnis der verwerping: Tolle! Crucifige Weg met Hem Aan 't Kruis Die verwerping was wel een diepe schande voor Israël en voor de heidenen. In de verwerping toonde de mensch de ontzachelijke diepte zijner ontaarding. Bij die ver» werping werd de mensch niet voor» gelicht door het licht zijner rede, niet geleid door een onbedorven gevoel zijns harten, door de aan» doening zijner betere natuur. Dat was een uitbarsten der laagste harts tochten. Onrecht, ondankbaarheid, nijd, afgunst, haat, wufte wispel turigheid, onzinnige verblinding, satanische woede. Het volk, de priesters, de openbare aacht, alles, kelen zich uit de sporen weer bacillen' alles toont in de/e ver» 'prng en de bekrachtiging daarvan H-n weerga- looze ontaarding en kara iterlaagheid die hun het eeuwig sch ndmerk der verachting indrukte. Zeker, zeker de dood an Christus voor der roenschen schu'-l was nood zakelijk; maar wat di«n dood on- middelijk bewerkte is e-ti laagheid, die op de bewerkers >en eeuwige schande indrukte. Als' gij nog pakkemler den ge- heeleu omvang dier liagheid wilt kennen, denk dan au„ hetgeen ge schiedde bij Pilatus' rechtspraak de keuze lusschen Jezus e-n Barabbas Schriller tegenstelling tusschen goed en kwaad is wel nut denkbaar. Hadden in deze oogenblikken, zeg niet: het recht, maar het gezond verstand gesproken; h idden geen andere inzichten beslist, dan die dei- persoonlijke en publieke veiligheid voor lijf en goed hoe ware de keuze anders gevallen 1 Maar nu de kreet weerklinkt: Geef ons Barabbas! Aan het kruis met ezus nu blijkt duidelijk, hoe -ier allés ge dreven wordt door de hartstochten, en wel door de laai.' <v Zou mis schien do o i -rewild hebben, dat ook deze trek uit de ijdensgeschiedenis werd opgeteekend om ten allen tijde onmiskenbaar duidelijk te laten weten, tot in welke zedelijke laagheid de moordenaars van Jezus waren vervallen? De verwerping der Joden en de bekrachtiging daarvan door de beide nen verwezen don grooten Lijder naar een groot lijden-. Hierover later. JAN. De miltvuursporen kunnen een groot aantal jaren in zuiver en bedorven water, in rottend bloed in de aarde blijven leven. Ze zijn taai. dat ze zelfs eenige minuien de hiite van kokend water verdragen. Worden ze evenwel langer dan 5 minuten aan een warmte van 100 gr. C. blootgesteld, dan steiven ze, terwijl ze evenmin in een sublimaat» oplossing van 1 op 1000 langer dan 20 minuten kunnen leven. Altijd verdient het echter aanbe» veling bij ontsmetting van voorwer» >en of localiteiten de ontsmettings» middelen een groot aantal uren te aten inwerken. Het bloed der aati miltvuur ge» storven dieren is zeer besmettelijk. Onderzoekers hebben uitgemaakt, dat een veertig millioenste deel van een droppel bloed een guineesch biggetje onder de huid gespoten reeds in 24 uren tijds de dood van dit diertje veroorzaakt. Het miltvuur is een ziekte, die sinds de oudste tijden bekend is. In de geschriften der Grieken Romeinen en Joden wordt er reeds gewag van gemaakt en met den naam «Anthrax dat kool beduidt, aangegeven. Dit woord staat in verband met de donkere kleur van het bloed der dieren, die aan miltvuur gestorven zijn. Pas in de vorige eeuw werd de oorzaak der ziekte gevonden. In het bloed der gestorven dieren werden tallooze fijne staafjes (bacillen) aan» getroffen en iu 1877 toonde Pasteur met zekerheid aan, dat deze de oor» zaak van het miltvuur waren. De miltvuur bacillen hebben zelf geen taai leven. Wanneer zij in» drogen en tevens aan het zonlicht worden blootgesteld, worden ze spoedig gedood, terwijl ze een warm» te van 58 graden Celsius slechts weinige minuten kunnen verdragen. Schijnbaar is de bestrijding van het miltvuur dus niet zoo gevaarlijk. En dat zou waarschijnlijk ook het geval zijn, wanneer de ziekte ver» oorzakende bacillen niet in spore» vorm konden overgaan. In dezen vorm zijn ze bestand legen allerlei schadelijke invloeden. Zijn da om standigheden gunstig, dan ontwik» voor Venrat 50 c. franco per post 65 c, voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. van 1 4 regels elke regel meer letters on vignetten naar plaatsruimte. Advertentiön, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. 1 dollar 87 cents (1 dollar =100 cents, in hollandsche specie f 2.50) aldus 1 dollar 87 cents, waarvan 60 cents in tweecents-stukken, was alles wat zij bij elkander had kunnen scharrelen doordien zij terwijl hare wangen kleurden by het stilzwijgend verwijt van gierigheid winkelier, groenteboer en slager tot in het uiterste had afgepingeld Tot driemaal toe telde Delia het geld na daar kwam maar niet meer 1 dollar 87 cents was alles en morgen was hel Kerstmis I Zij wist niets anders te doen, dan zich neer te werpen op haar armelijk bed en te schreien. Deze omstandigheid bracht haar tot de moreele overweging, dat het leven eigenlijk niets anders is, dan zuchten, snikken en lachen, van welke drie het snikken het dikwijlst voorkomt. Juffrouw Delia woonde op gemeubeld kwartier voor 8 dollar in de week. Wel was de woning niet armoedig, maar toch onaanzienlijk genoeg. In do huisdeur was een brievenkast aangebracht, waarin nooit iemand een brief stak en daarnaast was een electrische schelknop, wien geen menschelijke vinger in staat was eenig geluid af te persen. Daarboven hing een naambordje, waarop de naam James Dillingham Young. Deze inrichtingen waren nog overgeble ven uit d8n goeden ouden tijd, waarin de drager van dien naam nog 30 doller in de week verdiende. Nu, nu het was ingekrompen lot 20 dollar, begonnen de letters to verdwijnen en het had bijna ilen schijn, of spoedig slechts een bescheiden »D" -in moeder-ziel-alleenigheid" zou overblijven. Maar zoodra lieer Dillingham Young op zijn bovenhuis kwam, werd hy •lieve Jim" genoemd en door zijn wijfje vertroeteld, Delia had eindelijk opgehouden met schreien en met een poederpenseel de laatste sporen uitgewigcht. Zij ging mar het raam en zag triestig naar een grauwe kat, die benedon in don tuin over een grauwe haag liep alles zag er vandaag zoo grauw uit. En morgen was het Kerstfeest en zij had maar I dollar 87 cent om een feestgeschenk te koopen... grooter gewe.st dan zy vermoed had Dat gaat altyd zoo Haar arme lieve Jim Uren en uren had zij zoek gemaakt alleen met het nadenken over hetgeen zij hem zou koopen. Het moest zijn iets nets, schoons, zeldzaams, solied» iets wat eenigszins waardig was haren Jim toe te behooren. Tusschen de beide vensters hing een spiegel. Die eens een penantspiegel in een 8-dollar-kamer gezien heeft. weet. dat het slechts 'u zeer mngeren en zeer gioo.'enden mensch gelukken zal. uit do smalle screep- beelden ongeveer een voorstelling van zyn eigen persoontje te maken. Delia, die zeer slank was, had het zoover in do kunst gebracht. Plotseling was zij van hot venster weg- gestoven als een windvlaag en stond voor het spiegelglas. Hare oog-n schitterden, maar uit haar gelaat was alle kleur ver dwenen, toen zij haastig beur haar losbond en in volle lengte liet afhangen. Het echtpaar Dillingham Young bezat twee dingen, waarop het vreeselyk trotsch was. //et eene was Jim's gouden horloge, dat hij geërfd had van zijnen vador. wiens vader en grootvader het ook gebruikt hadden. Het andere was Della's hoofdhaar. Nu viel het om haar af al* een raicchende en glanzende waterval. Het reikte haar tot over de knieën en omhulde haar als met een overkleed. Haastig en zenuwachtig bond zij het weer op. Dan bleef zij een oogenblik aarzelend staan, terwijl een paar tranen neerdrup- pelden op het versleten roode tapijt. Gauw schoot zij dan haar biuin jarjuet aan en zette Karen bruinen hoed op. Luiks en rechts hare rokken zwaaiend en met nog vochlig glanzenden blik in de oogen ruisch- te zij de drur uit, de trap af en da straat op. Zij liep en liep. totdat zij eindelijk stilhield vooreen huis met koperen naam plaat, waarop men las Madame Sofronie. In alle soorten van haarwerkeu. Delia ging binnen en vroeg aan de dame: -Wilt U mijn haar koopen f" -Ik koop haar" antwoordde Madame slechts. -Zet uw hoed af en laat mij eens zien." Weer ruischte de bruine waterval omlaag. Nadat Madame met geoefende hand het haar eenige malen omhoog had gehouden en met kennersblik bezien, verklaarde zy ■Twintig dollars" -Goed Geef me spoedig het geld 1" Haastig verliet Dalla het huis en dacht niet aan haar leelijke veraudering. Do volgende twee uren vervlogen in het blydste geluk. In alle winkels on in aile uitstalkasten zocht zij ni. naar een passen! geschenk voor haren Jim, Eindelijk had zij wat gevonden Het was iets, dat wel met opzet voor Jim gemaakt was en voor niemand anders. In geen enkelen winkel had zij iets dergelijks gevonden, en zij had ze toch alle bezocht f Het was een platina horloge-ketting voor heeren, eenvoudig en mooi. zonder eenig overtollig sieraad. Men kon wel zien, dat de waarde zat iu het metaal, en niet in onnoodige aanhangsels, gelijk dit zyn moet bij alle dergelijke zaken. Zoo'n ketting ptstte bij Jim's horloge Zoodra zij de ketting had gezien, had zij onmiddelijk begrepen, dat Jim haar hebben moest, want zij was ais Jim, eenvoudig en waardevol. Meu vroeg haar daarvoor 21. dollar. Z(j gaf die en ijlde naar huis met de ketting en de nog overgeblevene 87 cents. Als Jim zijn horloge aan zulke ketting had. kon hij gerust ieder oogen blik en in ieder gezelschap erop kyken. Het horloge was grooten tol nu toe had hij al'ijd stilletjes daarop moeten kijken, omdat het maar aan eon leertje hing. Toon Delia thuis kwam, was de roee van haar geluk een weinig vervlogen, verstand en nadenkon hernamen hunne rechten. Zij nam het brandyzer, stak het gasvlammetje aan en trachtte eenigszins Zij had tocli iedere penny bespaard maar al hare spaarzaamheid had niet meer kunnen 0— bijeengaren. Met twintig dollar in de week de verwoesting tc herstellen welke hare komt men niet ver. De gaven waren liefde en edelmoedigheid hadden aanga-

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1