Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt 1 Dat de nota der eieren d.d. 27 en 28 Aug. 1907 van de vereeniging Ven- ray-Leunen-Heide geheel in overeenstemming is, met de officieele boeken aan de Mijn; 2 dat op het afgeknipte strookje papier dus in geen geval melding kan gemaakt zijn van be dorven eieren, noch van eenige boete; 3 dat in het jaar 1907 door geen enkele vereeni ging 140 of 100, zelfg geen 50 bedorven eieren in eens zijn geleverd. Laurent Henrar, Ingezonden. Algemeen Nieuws. VENRAY, 28 Maart 1908. Zondag werd het Patroonfeest van den R. K. Volksbond op eene plechtige wijze in de Parochiekerk alhier gevierd 's Morgens ten 7 ure werd eon H. Mis opgedragen voor d6 levende en overledene leden, waaronder de generale Communie plaats had. 's Avonds ten 6 ure werden allen verwelkomt door den Voorzitter, in het bondslokaal van P. Custers waar hg in eene korte toespraak zijn hartelijken dank betuigde voor de trouwe opkomst by de generale Communie en gaf daarna het woord aan den Adviseur, den Weleerw A. Lenders, die het vraagstuk behandelde moeten onze werklieden zich Kath. of christ. organiseeren Uit de Encyclieken van Z. H. Leo XIII en liet Motu proprio van 1903 van Z. H. verklaarde z.eerw. klaar en duidelijk, dat het gezag der bisschoppen ieder voor zyn diocees bindend is. Van een eminent ka tholiek staatsman en socioloog bleek uit eene particuliere audiëntie van Z. H. dat de vereeniging der christ. Gewerkschaften voor Duitschland is toegestaan en goedge keurd, met dien verstande dat de bisschop pen in deze materieel de eindbeslissing hebben en de geloovigen zich aan deze eindbeslissing te houden hebben. Verschillende uitspraken van een aantal so ciologen o. a. Mr. Aalberse, Dr. Ariëns, Pater Wijers eenparig verklaren voor een kath. organisatie en tegen christ. grond slag. De heer Lenssen trad als voorstander der christ. organisatie op, en is van ge voelen, dat deze vereeniging verkieselijker is dan een kath. vereeniging omdat die v eel talrijker en veel grooter machtont wikkeling bezit. De Weleerw. heer Lenders ging in zoo verre onze werklieden naar Duitschland werk gaan zoeken in volkomen accoord met den debater, maar schaarde zich ïd ons land, vooral in onze kath. provin» ciën onder het kath. vaandel van Z. D. H. bisschop van Roermond. Daar de voordracht van den Adviseur Dog al veel tijd in beslag nam werd de rede van den heer P. Scbols, over de ver houding tusschen patroon en werkman tot de volgende vergadering verdaagd. Onder het drinken van een glaasje Venraysch gerstenat werd de avond ge» zellig doorgebracht. SMAKT. Begunstigd door het mooi lenteweer was Zondag de toeloop der pelgrims naar de St. Jozefskapel over groot, zo o aai de kapel veel ie Klein was, om de talrijke vereerders van dien mach tigen beschermheilige te bevatten. Vele laatkomenden moesten buiten blijven staan wijl in de kapel geen plaats meer over was. Onder het Lof hield de Zeereerw. pater Rochus de feestrede in het portaal der kapel. In keurige bewoordingen, gespreken met den gloed der overtuiging schetste deze welsprekende redenaar ons den H. Jozef als patroon voor arm en rijk in het aangaan van een gelukkigen levens» staa;. N het Lof trok eene groote schare pel grims, al zingende en biddende naar het kappeltje van O. L. Vr. der zeven smarten. Hier hield Zeerw. wederom een korte toe spraak. Deze boeiende redevoeringen maakten op alle toehoorders een diepen indruk. GENNEP. Het vallende water maakt de weilanden bloot, die een verpestenden stank verspreiden. Treurig zien onze landbouwers naar hun weiden, die de eerste maanden nog niet in gebruik genomen kunnen worden. Het gras is totaal zwart en gaat tot bederf over. BLERIK. Zondag werden alhier door de marechaussee weer eenige flesschen jenever in beslag genomen en tegen 2 ver lofhouders procesverbaal opgemaakt, we» gens overtreding der drankwet. Do (liepboring naar steenkolen te Meijel. De diepboring naar steenkolen, welke door de Rijksopsporing van delfstoffen te Meijel wordt uitgevoerd, heeft op een diejite van circa 900 M. het steenkolen- terrein aangeboord, Bg deze boring werd de Zuidwestelijke grens gezocht van het nieuw ontdekte steenkolenveld in de Peel waarvan door de Ryksopsporing van delfstoffen vermoed werd. dat zij gevormd wordt door een groote spleet, waarlangs het Zuid Westelijk gelegen gebied naar grootere diepte is afgezonken. De daar vermoede spleet is met de boring Meyel juist aangeboord er werd tot 970 M. geboord in roode zandsteen, behoorende tot het afgezonken terrein daarna kwam de groote spleet en daaronder het steen- kolenterrein. Hierdoor is vastgesteld, dat het kolenveld in Z.W. richting vanaf het punt te llelenaveen tot hiertoe zich uit strekt, d. i. pl. m. 6 K.M. De reeds vroeger te Helenaveen en te Holden aangeboorde kolenstrook, heeft dus minstens deze breedte, d. w. z. dat reeds een kolenveld van 7000 H.A. volkomen zeker békend is geworden, welke ruimte biedt voor den aanlog van een zevental mijnen. De diepte der steenkolenlagen binnen dit gebied bevind zich tusschen 700 en 900 M. Te vreezen is, dat de boring Meijel, niet veel verder in het kolenterrein zal kunnen doordringen, daar dergelijke groote aard- spleten meestal een enormen druk in het boorgat geven, waardoor verder boren zeer va .k onmogelijk gemaakt wordt. Er zal intusschen beproefd worden zoo moge lijk nog een kolenlaag te doorsnijden ook zonder dit staat het echter vast. dat hier de kolenlaag. te Helenaveen en te Helden bekend geworden, aanwezig moeten zgn. ECHT. Zondag had alhier eene ver gadering plaats ter bespreking van de oprichting eener stoomzuivelfabriek. Men besloot Zondag over 8 dagen eene nieuwe vergadering te houden met personen uit omliggende plaatsen. ROLDUC. Heden 28 Maart herdenkt de hoogeerw. heer mgr. dr. R. Corten, directeur van Rolduc, den dag, waarop hij voor 40 jaren tot priester werd gewijd. Wegens den H, Vastentijd zal dit feest op den dag zelf enkel kerkelijk worden gevierd. De plechtige feestviering hoopt men ter gelegenheid der prijsuit- deeling in Juli te houden wanneer de jubilaris tevens 40 jaar als leeraar aan de inrichting zal zijn werkzaam geweest. De fietsdief. Een dezer dagen vervoegde zich een net gekleed persoon op een fiets bij een gegoeden landbouwer, op een groote bouwhoeve onder de gemeente Heerlen De man wist zich aangenaam voor te doen en sprak Duitsch. Hg stelde zich voor als directeur van een groote veeverzeke ringsmaatschappij en trachtte den land» bouwer te overreden om het agentschap van de maatschappij dat hij hem als een zeer lucratief baantje wist af te schilderen aan te nemen. Als de landbouwer genegen was de betrekking te aanvaarden, behoefde hij slechts tot vervulling van eenige formaliteiten hem even op te zoeken gedurende zijn verblijf in Aken. dat bg nog eenige dagen zou rekken. Want de vreemdeling was gelogeerd in Kaiserhof. De landbouwer liet zich door den deftigen vreemdeling overreden en be» Onderwijl herinnerde zich do directeur, dat hg nog naar het postkantoor moest en daarvoor niet genoeg geld meer over had. Hij vroeg dus dat de landbouwer hem 10 mark zou leenen, in Aken zou hij hem het geld weder teruggeven. Tegelijkertijd gaf hij op. dat hij zijn fiets wel kon missen, want hij had toch reeds een treinkaartje. De landbouwer kon de machine naar Aken brengen, het was een goede gelegenheid om de reis daarheen goedkoop te maken, De landbouwer borg het sialen ros op en gaf den directeur de gevraagde 6 pop. Deze verdween met het geld. Toen onze landbouwer naar den direc teur van de groote veeverzekeringsmaat- schappij in Kaiserhof te Aken vroeg, toonden kellners en hotelhouders zich zeer verwonderd. Een persoon met Daam en titel, zooals de landbouwer die opgaf, was daar niet bekend. Ook wist niemand zich een persoon te herinneren, die aan het uiterlijk van den pseudo directeur beantwoordde. De landbouwer zat dus verlegen met zgn fiets en in onrust over het lot van de geleende zes gulden, doch in Kaiserhof had hij niets meer uit te voeren hij be taalde het gelag en ging huiswaarts. Onderweg vertelde hij in een café zgn wedervaren. Den volgenden dag kwam een rgwielhan» delaar uit Sittard bij toeval in hetzelf de caié. De waard verhaalde de geschie denis van den vreeradsoortigeu directeur der veeverzekering. Uit de beschrijving, die van den man gemaakt werd en uit die van het rywiel meende de rijwielhan delaar te kunnen afleiden, dat de pseudo directeur dezelfde was, die bij hem eenige dagen te voren een fiets gehuurd had zon der hem terug te brengen. De rijwielhandelaar ging den landbou wer opzoeken en constateerde, dat de zich daar bevindende fiets werkelijk de zjjne was. Beide mannen waren het in een oogenblik eens. De landbouwer gaf den handelaar zonder bedenking zijn fiets terug en deze betaalde der. landbouwer de aan den vermeenden tot hedon toe in onze gemeente verbazend hoog. Alleen in de R. K. parochie Deurne werden na Nieuwjaar bg 36 doopsels, 39 lgkon grafwaarts gedragen, l v: K. De markt van Dinsdag werd door een prachtig lenteweer begunstigd. Ze was dan nok buitengewoon druk bez cht. Aangevoerd waren niet minder dan 587 runderen en 413 biggen. Het rui e marktplein kon het aangevoerde vee oijna niet bevatten. De prijzen waron bevredigend, maar toch aanmerkelijk gedaald, voor het dragende en guste vee. Voor de vette runderen werd van 30 tot 35 cent per half kilogram besteed. De dragende runderen deden van 165 tot 225 gld., do guste van 60 tot 120 gld. De handel was iets slapper dan gewoonlyk. De biggen golden van 8 tot 12 gld. per stuk. Een auto in dé modder. Woensdagavond zgn een viertal automo bilisten in bet oaburige dorp Beers, met hunne autokar, in de zoogenaamde Beersohe Maas terecht gekomen. Deze sportlui aachten zeker niet aan het bestaan der Beerscho Maas om dezen tijd van het jaar, en kwamen met woeste vaart in een vpg diepen waterpoel terecht. Het viertal inzittende heeren kwam gelukkig alleen met een nat pak vrij. De auto zat evenwel zoo diep in het modderbad gezonken, dat men door een viertal paar den hem weder op het droge moest laten trekken. Daar de heele auto een klomp modder geleek, achtten de heeren het raadzaam, alhier maar te overnachten, daar van het voortzetten der reis met zulk sen moddermachine toch weinig of niets kon kimen, H' KNAVEEN. Zondag in den vroe gen morgen werd bij de halte America op dan spoorweg gevonden een zekere v. d. vi oende aldaar, wiens rechter been en lü verbrijzeld waren. De ongelukkige is Zaterdagavond vermoede- lijk door een der late treinen overreden. Otschoon de arme man, toen men hem vond, nog leefde, is hij tijdens het ver voer naar het gasthuis te Horst overleden GRAVE. Door der. Gemeenteraad al- bier is besloten, ter bestrijding der alhier heerschende rattenplaag, van gemeente wege een premie van 5 cent uit te loven voor iedere doode rat, die aan een daartoe aangewezen persoon wordt ingeleverd. Hiermede hoopt men op afdoende wijze binnen zeer korten tjjd die lastige bezoekers te doen verdwynen. GOIRLF. In den loop dezer week De hoofdbesturen van de patroons- en van de werkliedenverenigingen zullen in den loop van deze week te Berlijn een samenspreking houden. Iemand, die er buiten staat, maar wiens naam oiet ge noemd wordt, heeft de samenkomst voor» gesteld. Brutale diefstal fin een rijtuig Men meldt uit Zeist Jl. Zaterdagmiddag telefoneerden twee lieden te Gelsenkirchen in Westfalen. bij een stalhouder om een rgtuig mot twee paarden. Na een poosje te hebben plaats genomen op den bok bij den 18jarigen koetsier, en sommeerde deze, onder bedreiging met den revolver, do teugels over te geven. De koetsier werd geboeid en later uit het rgtuig geworpen aan den weg, alwaar kerkgangers hem Zondag vonden. De beide heeren reden naar de Hollandsche grens on bobben den tocht voortgezet tot Zeist, alwaar ze Zondag arriveerden en in het Broeder-hotel afstap ten. De stalhouder te Duitschland was on middellijk na de ontdekking van den diefstal de die van nagezet en kwam na informatie o. a. te Nymegen, Zutpheu en Arnhem, eveneens te Zeist. Het gelukkig toeval wilde, dat zijn auto defect raakte juist bij het Broeder-hotel, zoodat de man uitstapte en weldra zijn aldaar op het erf staande landauer ontdekte. Toen de dieven zich ontdekt zagen, trokken zij de revolver, welke daad van de zijde van den eigenaar, evenzoo werd beantwoord. Gelukkig kwam de politie tusscbenbeide en arresteerde de dieven, die spoedig zwaar geboeid per auto naar Utrecht werden vervoerd. De namen der heeren zijn Fioing, koopman, en Grabrück, monteur, beiden te Essen. Bij ontdekking waren ze juist aau bet onderhandelen over den verkoop van het gesiolene. De eigenaar zal de justitie verzoeken, zijn eigendom direct te mogen vervoeren naar Duitschland, thans is een en ander in bewaring in hetjBroeder-hotel. Ken eigenaardig geval. In het bestuur der botërfabriek doet zich op het oogenblik een eigenaardige kwestie voor. De secretaris penningmeester der coöperatie is, als particulier, behulp zaam geweest aaD een welgestelde doch hoogst zuinige en armoediglevenda boeren familie, bestaande uit eenige ongehuwde broers. Toen een der broers gestorven was en de notaris de zaak moest regelen, werd door genoemd bestourslid een geze gelde verklaring getoond, dat hem voor bewezen diensten 15000 toekwam. De directeur geleende 6 gulden. gewerd haar, Haar stralende oogen ver telden bet al was 'i ook op een heel andere manier dan zij gedroomd had. EINDE. ..i9.uA „."«'..óiicu «an nog levenue oroeder ontKende het nes.-au groot gat in dun schoorsteen sloeg. De arme schoorsteenveger werd bevryd. Hy was reeds bewusteloos, doch werd met behulp van cognac spoedig bygebracht. Dit geval herinnert aan het vinden van een geraamte eenige jaren geleden in het koninklyk slot te Postdam. Daar was plotseling een schoorsteenvegertje ver venen, Later vond men in een schoor» steen van het slot een skelet en het bleek, dat de verdwenen leerling een schoorsteen in het slot geveegd had eu daatby ver ongelukt was. Ondergeteekende verklaart Directeur der Botermijn U MAASTRICHT. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. mazelen. Verleden Donderdag waren 01 10 lijken van kinderen, allen van vier tot tien jaar ond. Vrijdag hadden er 2 begrafenissen plaats. Zaterdag 4 en Dinsdag zouden er zoo mogelyk 8 kinde ren begraven worden, waaronder 3 uit een huisgezin. Nog zgn vele kinderen gevaar lijk ziek. Het is vreemd, dat vooral groovere kinderen sterven. De scholen zijn gesloten. Brand KrankiHiiiiigengegttclit. Donderdag is een der paviljoens van het Krankzinnigengesticht te Wolfhezen, waarin de '.weede doctorswoning gelegen was, afgebrand. Het Krankzinnigengesticht zelf bleef gespaard. Hoog wafer. Men schrijft uit Oijen Niettegenstaande de opening van den nieuwen Maasmond blijft de toestand hier even ellendig. Door het kwelwater staan thans alle landergen. ook de hoogste bouwlanden onder water, terwyl ook de meeste binnenwegen onbruikbaar zgn. Voor de landbouwers, wier winterkoren zoo prachtig stond, is de schade groot. Alles moet opnieuw bewerkt en bezaaid worden. Mond- en Klauwzeer. Tengevolge van het uitbreken van het mond- en klauwzeer in het dorpje Griet- hausen zgn de weekmarkten voor rundvee en varkens te Kleef voorloopig opgeheven. Strafzaak Dir. Ariiliemsclie Bankier. De Rechtbank te Arnhem eischte tegen de twee directeuren van de Arnhemsche Bank mr. Karei M. G. de Meijer en rar. Gesinus, W. C. Pliester, beklaagd van vervalschiog der boeken en verduistering, respectievelijk drie en een half jaar gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Bouwvakken. Er dreigt in Duitschland weer een groote strijd in de bouwvakken, zoo groot, dat hg wordt aangekondigd als een reusachtige strijd. Het patroonsverbond staat tegen over de vereenigde verbonden der metse laars, timmerlieden enz. Te elfder ure zal er nu nog een poging tot slechting van het DEURNE. Het sterftecijfer is dit jaar I geschil beproefd worden. van zoo'n zegel, by bield vol, dat zijn broer zooiets oooit geschreven kon hebben Do wereld sprak er het zyne over, kortom het vertrouwen in den secretaris penning meester werd] geschokt. Deze wilde nu, ter vermijding van verdere drukte do verklaring vernietigen, doch het bestuur der bpterfabriek was van oordeel dat hij, wanneer hij het vertrouwen als bestuurder en vooral penningmeester wilde behouden, verplicht was het gezegeld stuk te laten gelden, zoo niet, dan beschuldigde hij zich zelf en was hij het vertrouwen kwijt want een bewijsstuk waardoor men op f 15000 aanspraak heeft, laat men zoo maar niet varen. De afwikkeling der zaak wordt met belangstelling tegemoet gezien. (Arnb. Ct. Ongeluk. Een op jaren zijnd beambte van het station Emmerik, de Oberbahnassistent Riendieker is deze week op een treurige wijze om het leven gekomen. Met het toezicht op den rangeerdienst belast zijnde heeft hg vermoedelgk niet bemerkt dat een rangeermachine hem achterop kwam, althans hy werd door deze op zij geslin gerd en kwam met zulk eene kracht met het hoofd op de rails terecht, dat de schedel spleet en de dood onmiddelijk intrad. Ken grijsaard gesfeenlgd. Men meldt uit Lebbeke dat eerige straatjongens eenen 70jarigen landbouwer aan de deur zijner hoeve bezig zagen, met eene kar mest te laden toen de lust hen bekroop hem met ateenen te werpen. Van achter eenen omgeworpen boom stam bombardeerden zij hem, totdat de oude man oensklaps ineenzakte. Een steen tegen de hoofdslaap geworpen, had hem gedood In een Mchoorsleeii gevallen. Een 26j aiige schoorsteenveger heeft dezer dagen in een huis op de Friedrichs- gracht te Berlyn tusschen leven en dood gezweefd. Toen de schoorsteenveger op het dak van het reeds 200 jaren oude huis den schoorsteen wilde vegen, ont gleed hem de bezem, Toen hij hem wilde grijpen, viol hy zelf in den zich naar beneden vernauwenden schoorsteen. Ter hoogte van de eerste etage bleef hij steken zoodat hij noch vooruit noch terug kon. Zijn hulpgeroep werd eindelyk gehoord Heide, 26 Maart 1908. Mynheer de Redacteur. Gaarne zag ik het volgende in uw veel gelezen blad geplaatst. Over de Nota, die Droesen verdacht is voorgekomen, gevoel ik my verplicht 'l volgende mede te deelen, Bewuste N->U is onderaan een vingerbreed kort*.- .f*- d« andere, dat is waar; doch de geheele som er op voorkomeude is door deGeldeisehe Credietvereeniging overgemaakt. Durft Droesen dit te ontkennen Hebben wij samen in bijzijn van Lambert Poels, mede bestuurslid, dat niet zuiver nagerekend? Heb ik u in den avond van 10 Maartjl. niet duidelijk gemaakt, dat indien onder op die Nota de zoo zeer gezochte bedorven eieren gestaan zouden hebben, de boete daarvoor toch ook van het geld zouden afgehouden moeten zijn Ik begrijp niet Droesen, dat gy achterna nog over die Nota spreekt, daar ik u zelfs gepresenteerd heb ze direct in uw bijzijn ter onderzoek aan den Direc'eur der Mijn te zenden, wat door u echter werd afgewezen. Maar meer nog. Gij hebt aliyd beweert, dat door den Sicretaus onzer Vereeniging reeds in Augustus, allerlaatst den lsten September 1907 over die vele bedorven eieren is gesproken. Ofschoon nu echter alle bestuursleden, die volgens mm» eigen zeggen, bij die madedeuling van den secretaris tij» tegenwoordig geweest, blijven bevestigen, dat zij nooit vau zoo eene mededeeling gehooid hebben, blyftgij zulKs toch struk volhouden. Maar nu begrgp ik niet, du gy die eieren wilt zoeken qp eene Nota, die pas op 3 Sept. 19Q7 iti bezit is gekomen van den Secretaris. En heb ik u daar uiet op gewezen, toen ik met alle Nota's by my, bij a was Eu hebt gij zelf toen niet erkend, dat 3 Sopt. een te lato datum was Nogmaals, ik begryp uiet, hoe gg achterna nog eenige aanmerking op die Nota hebt kannen maken. En dan nog iets, wat ik niet begrijp, nl. dit.' Hoe gij durft beweren, dat de adver tentie van 14 Maart j.l. niet geplaatst mocht worden, voor gg de nota's had ingezien. De andeie leden der commissie weten even goed als ik, dat gg tot plaat sing dor advertentie iu de courant geen enkele voorwaarde gesteld hebt. F. A. JACOBS. M. de R. Beleefd verzoeken wij u volgend stukje te plaatsen. Naar aanleiding der iogezonden stukken in -Peel en Maas" d.d, 21 Maart jl. be treffende onzen Eierbond en meer spociaal onzen Secretaris, gevoelen wij ons ver plicht tegen de daarin voorkomende ver- ik dachtmakingen ten sterkste te protesteeren en de brandweer gealarmeerd, die een I daar wij allen overtuigd zijn, dat deze aan t' - -evlfr - - va v ui Attii! Opzoe*60

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2