T en om: UitgeverV. A, Van den Munckhof, Venray. De Boer 'n zijn land SE, Zaterdag- 14= Maart 1908. £39bte Jaargang*. No. 12 Feuilleton. UMILTA. kwartaal Abonnementspr ij s voor Venray franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Het afnemen van de plattelandsbe volking en de abnormale groei der steden is een verschijnsel, dat alge meen voor verkeerd en verderfelijk wordt gehouden. En terecht. Hoe meer profijt getrokken wordt van de bron aller productie en wel vaart, den bodem, des te beter voor de gemeenschap. Hoe meer krachten dus zich kunnen wijden aan de ont ginning van den bodem, des te guns tiger economische toestand zoo lang tenminste meerdere krachten ook meerder intensiteit van be werking en toeneming van productie brengen. Onder de vele oorzaken nu, die medewerken aan de ontvolking van het platteland en de daaruit nood zakelijk volgende verslechtering der arbeidsvoorwaarden in de steden, is er eene zeer voorname, die maar al te vaak uit het oog wordt verloren, nl. de toenemonde verbreking der samenhoorigheid tusschen den boei en het, land. dat hii bewerkt. Wie onze maatschappelijke toe standen en verhoudingen niet in bijzonderheden gaat ontleden maar in hare algemeenheid overziet, moet wel opmerken, dat de sociale kwestie van dezen tijd voor een goed deel te wijten is aan de verbreking van de natuurlijke relatie, die tusschen ar» beider, werktuig en grondstof be» staat. Relaties, door de natuur der dingen gevestigd, verbreekt men niet ongestraft. 't Is daarom noodig, bijtijds het gevaar onder de oogen te zien, dat de natuurlijke samenboorigheid van den landbouwer en zijn land bedreigt. Het landbezit is een betrekkelijk 8. Het verhoor ging door en vorderde langzaam, zooals alles in dat land. De lucht was zwoel en drukkend, De zon scheen op de neergelaten jaloezeënde wenschen achter het traliehek kwamen en gingen, en toen Umilta tot spreken ge dwongen werd, bracht ze er met moeite uit -Het is een leugen. Ik heb de paarlen nitet gestolen. Slaan zou ik haar Ji unnen dat beken ik want ze is listig en valsch." Dat bracht ze er tot driemaal uit. Maar hoo men haar ook dreigde, meer was niet uit haar te krijgen. De ernstige, goedhartige rechter zag treurig en verle gen voor zich. Alles, alles sprak tegen jiaar en toch geloofde hij aan haar onschuld. Hij probeerde met onuitputte lijk geduld haar tot vrijmoedig spreken te krijgen, maai ze was eigenzinnig en In de war en merkte niet dat hy het goed met haar voor had. Ze had slechts één wenach, zich, al kostte het haar 't leven, niet te spreken over Virginio. Intusschen verliep do tijd en hot was laat in den avond, toen de rechter met een zucht bekennen moest, dat de aangeklaagde verloren was. Geen enkele Voorspraak had ze. Ze loochende du -zeer veilig bezit, 't Is niet onderhevig aan risico van brandgevaar, aan krachs of staatsbankroeten enz. Vandaar voor een Jeel de atwezig- heid der zenuwachtige gejaagdheid bij de plattelandsbevolking, die rust, welke zoo wonderwel harmonieert met de stilte van ontbrekend stads gewoel. Landbezit is ook een niet onvoor» deelig bezit. De producten van den bodem zijn onontbeerlijk en d« con» currentie kan nooit /0>> dooderid worden, of de bodem levert, goed bebouwd, zijn rente nog wel op De grondbewerking op zich brengt den landbouwer geen schatten aan, maar hij kan een betrekkelijke wel» vaart schenken, en bij noeste vlijt en spaarzaamheid wellicht een klein kapitaal, dat tot welgesteldheid leiden kan. Is het wonder, dat in onze veel» geschokte tijdon ook anderen dan de landbouwers trachten vastigheid en zekerheid, en profijt te trekken uit landbezit Een zeer begrijpelijk en met het huidige maatschappelijke stelsel vol» komen strookend verschijnsel is dit. Maar is het ook een gunstig en ongevaarlijk verschijn sei 'i Het toenemend vastleggen van kapitaal van niet landbouwers in den bodem geschiedt natuurlijk ten koste van het grondbezit der landbouwers zelf. Iedere Hectare gronds, verkocht aan een bezitter, die den grond zelf niet bewerkt beteekent achteruitgang var. den eigen geërfden boerenstand, en. over het geheel genomen, ook vermindering van inkomsten bij de plattelandsbevolking. Men zal ons tegenwerpen: en toch gaat het den boerenstand in den laatsten tijd beter. Dit is louter schijn en toevalligheid Het gaat den boer oogenblikkelijk wel alle schuld, maar dat deden alle beklaagden. Haar eigen gebiedster trad niet voor haar op. Vrouw Rosa zat daar ernstig en droevig in haar Zondagskleed en moest toegeven, dat. Umilta. trotsch, ijdel en eigenzinnig was. Toch was 't met tegenzin d*t de rechter de hoop optraf, iemand te redden, die zichzelf niet redden wilde, en hij gaf last haar in voorloopige bewaiing te houden. Umilta, die vier uur lang kaarsrecht gestaan had, viel neer als 'n jonge den op den heuvel, die bij den wortel wordt omgekapt. Vrouw Rosa schreide en riep: -Ik had liever mijn eigen trouw- paarlen gegeven." Netta werd heel bleek en het triomfantelijk lachje verdween van haar lippen. De politiedienaren hieven Umilta op en brachten haar in de cel. Nu was ze staatseigendom. Maar heimelijk en zich haar zwakte schamend, haalde vrouw Rosa, toen de menigte zich verspreidde, haar beurs uit den zak en vroeg voor hoeveel de gevan gene een eigen cel kon krijgen, om niet met de andere misdadigers te zamen te zitten, waaronder één zeer slecht bekende vrouw was. Om haar geweten, bij dit geldelijk offer dat ze bracht, wat te verlichten, zeide zij tot zichzelve, dat ze iemand, die uit haar huis kwam, altijd voor zulk gezelschap moest bewaren. En zoodoende kwam Umilta in een kleine beter, omdat het nog rn jk is dó bebouwing van den grond ie vervol» maken. Dat geeft hoogere du-engs' en een tijdlang hoogere iiuomsten voor'den pachter. De hoogere pachtsom vó gt eerst na de hoogere opbrengst mal volgen doet zo, dat staa' vrijwel vast f Dan zijn de hoogere ir. void sten voor een groot deel, soms geheel en al, dra verdwenen. Eens bereikt de gron 1 zij«m hoogst mogelijke productie, en zoolang zal de pachtsom ook stijgen'. D-, pacht, die betaald wendt over het geheele land, verminderd met de groltbasfcen en andere Uitgaven, vertegen v*o igt het bedrag, dat den boerens'aan out» trokken wordt door het vontwijnen der landbouwers grondbezitte -s. En nog niet eens geheel en a: Want tengevolge van de mede» dinging der grondkoopers ni& land» bouwers stijgt de prijs van bet land en vermindert dus ook de wi st van den landbouwer grondbezitter De tegenzin, waarmede de platte» landsbevolking van baron grond scheidt ook een volkomen fa tuur* lijke eigenschap verergert og den toestand, die op deze wijze -taat. Üe pachtsom wordt tot .wtuè hoogte opgedreven, en, de meest noeste werkzaamheid ten spijt, kan er voor den pachter nog slechts een bezorgd bestaan, dat alle zekerheid mist, overblijven. De verbreking van de natuurlijke samenhoorigheid van het land en zijn bewerker kan niet anders dan hoogst verderfelijke gevolgen hebben voor den boerenstand. Maar er is erger. De verbreking dezer samenhoorig» heid moet ten slotte leiden tot groote schade voor de gansche volksge» meenschap. Een schade, van zede! ij ken als cel in den overouden turen, die eeuwen geleden menig bloedig gevecht onder zijn muren had zi *11 beslechten. Daar kon ze nadenken over haar verqordeeling en proces, dat bij den langzame» gang van zaken in Italië eerst tegen Kerstmis verwacht kon worden. -Wanneer ze onschuldig is, laat haar dan vrij, maar als ze schuldig is, straf dan snel en breng de zaak tot een einde," zeido vrouw Rosa verdrietig en boos, dat haar naam en die van haar eerlijk huis zoo in een strafbare openbare zaak was betrokken. Maar de gevangenbewaarder schudde zijn grijs hoofd en zeide -Dat is niet volgens de wet. juffrouw." -Dan is de wet wreed en dom," ver klaarde vrouw Rosa, rood van kwaadheid. De man haalde de schouders op hij was dienaar van die wet meer dan vijftig jaar lang en het paste hem niet haar voor slecht uit te maken. Diep aangedaan ging vrouw Rosa, die anders voor geen klein geruchtje vervaard was, naar huis naast haar zat Netta, die evenwel den heelen tocht zoo stom als een visch was. Het was laat in den nacht toen de wagen thuis kwam. Ieder in huis was angstig en nieuwsgierig (leri weg opgeloopen, den wagen tegemoet. En toen ze voor het huis aankwamen, loeiden de koeien in den stal, alsof ze iemand misten en den hond begon te janken, of hij wist wat er gebeurd was. 't Was een treurige thuiskomst. van stoffelyken aard. Een schade van zedelijken aard. De opdrijving tier pachtprijzen heeft tot noodzakelijk gevolg.dat de ininst gefortuneerde landbouwers teri slotte geen grond meer kunnen knopen of pachten. Ze worden voor een deel boerenarbeiders, voor een ander deel echter trekken zij naar de steden. Ongewoon aan het stadsleven, gebeurt het maar al te vaak, dat zij daar zedelijk ten onder gaan. Van den anderen kant werken de hooga pachtprijzen ten plattelande de vermindering der huwelijken in de hand en daarmede achteruitgang van den geheelcn boerenstand, die de volkseenheid het best bewaart en de basis eener natie vormt. De trek naar de steden heeft andere gevolgen nog op zedelijk gebied, welke wij echter hier zullen ver» zwijgen, ofschoon de omvang ervan, naar van geneeskundige zijde ver» zekerd wordt bedenkelijk toeneemt. Meer tastbaar dan de zedelijke zijn de stoffelijke nadeelen, die het ver» breken van een band, door de natuur gelegd, hebben moet. De grondbezitter landbouwer heeft er oeiang dij den grond te sraren, vruchtbaarder te maken, in één woord alle mogelijke zorg er aan te besteden. De pachter daarentegen heeft er alleen belang bij voor den duur zijner pacht zooveel mogelijk uit den grond te halen. Hij heeft er zelfs belang bij den grond niet al te vruchtbaar te maken, omdat hij er zeker op rekenen kan, dat de pachtsom dan verhoogd zal worden en al zijn moeite en arbeid dus geheel of voor een groot deel anderen ten goede zullen komen. Een ander stoffelijk nadeel is, dat de plattelandsbevolking, die naar de steden trekt, daar der. looustandaard Vrouw Rosa liet zich op haar leunstoel bij 't vuur vullen, trok den doek over haar hoofd en begon te schreien. -Ik had nooit gedacht, dat ik zoo7eel van dat kind hield," zeiJe zij tegen haar dochters. Onopgemerkt sloop Netta weg. en ijlde naar huis. Ze had zich gewroken, maar da vreugde over baar wraak hadden een bitteren bijsmaak. De maan stond aan den stillen hemel, de nachtegalen zongen, de heerlijke herfstnacht lag over het land en Umilta zat in de gevangenis, gebrandmerkt voor heel haar leven. 's Morgens smeekte Netta haar vader, naar de stad te mogen rijden. De brave man zag haar verwonderd aan. De meisjes die in de bergen wonen, denken er evenmin aan naar de stad te gaan. als de dennen eraan denken zich te laten verplanten. Wanneer ze de bruid zijn dan gaan wel enkelen eenmaal naar beneden, om voor 't uitzet inkoopen te doen. maar gewoonlijk komt anders zoo'n wensch nooit in hen op. Maar Netta Sari was immers de trots en lieveling van den ouden man. Ze sprak over allerlei dingen die ze koopen wilde en alleen in de stad krijgen kon, en hij nam haar en destokdoove huishoudster van den pastoor den eerstvolgenden marktdag moe naar de stad. Toen ze, in de stad aangekomen waren, verzocht Netta de oude vrouw aan een uit stalkraampje bonte zakdoeken voor haar uit te zoeken. Zij zelve liep haastig den hoek om naar den lessenaar van een orief- drukt, het pauperisme verergert en de werkeloosheid vermeerdert. Ferwijl de eigen geëifde boer iii staat is zijn kinderen ook in andere vakken te doen opleiden dan bet land hou wersbedrijf, zal de pachtboer hiervoor doorgaans geen middelen kunnen vinden, waardoor de vraag naar land in de toekomst natuurlijk vermeerderen en de inkomsten voor de pachters weer verminderen moeten zoodat men in een steeds meer be» nauwenden cirkelgang blijft rond» loopen. Ten slotte zijn er ook politieke nadeelen aan de verbreking der be» trekking tusschen boer en land ver» bonden. 't Kan niet uitblijven, of, als deze toestand zijne noodzakelijke gevolgen begint te doen gevoelen, zal de onte» vredenheid en 't zal rechtmatige ontevredenheid zijn onder de plat» telandsbe vol king en de van het platteland afkomstige stadsbevolking hand over hand toenemen. Reeds nu vallen vele plattelanders die naar de steden trekken, in de handen van het anarchisme of de sociaal democratie. Wordt niet tijdig voorzien in een tueataud, üie ue üuv«>. Jiuschre: gevolgen moet hebben, dan zal de betrouwbaarheid der plattelandsbe» volking eens veranderen in een zeer gevaarlijken vorm van oproerigheid en de meeste hechte stut van het vert"genwoordigend regeeringstelsel zou daarmede bezweken zijn. Het gevaar is juist, dat deze con» sequenties naderen onder den schijn eener toenemende welvaart ten plat» telande, waardoor noch de meeste buitenstaanders noch de laudbouwers zeiven een volledig inzicht hebben van het euvel; dat dreigt. 't Is hiermede als met den schijn van meerdere vrijheid, die den ar» beiders tegenlachte toen de liberale economie in haar opkomst was. Geld. schrijver (oen man die in het openbaar voor menscbeu die niet schryven kunnen, brieven schrijft,) en fluisterde hem toe -Schrijf dit voor my" eu ze dicteerde hem: -Jouw mooie Umilta heeft paarlen gestolen en zit nu iu de gevangenis. Iemand, die je liefheeft, wil je geluk* wenschen, dut je eenmaal een blauwtje by haar liep." -Verder niets vroeg de oude schry- ver verwonderd. Die oude afgedankte schrijver van een advocaat als hy was, hield van bloemrijke lange zinnen e» omschrijvingen. -Neen. verder niets", zei Netta, en haar klein zenuwachtig gezichtje werd vuurrood "OD steek dat nu in een stevige enveloppe en schrijf daarop héél duidelijk -Den heer Virginio Donaldi, onderofficier iu het regiment Bersaglieri, te Turijn." De schrijver deed wat hem bevolen werd en Netta bracht den brief zelve op de post. Eerst nu was ze verheugd. Zoolang als Virginio 't niet wist, scheen alles haar doelloos. -Wanneer zou die brief iu Turyn komen vroeg ze aan de post. En toen te haar antwoordden -morgenochtend-, had ze wel kunnen juichen van plezier. Morgen dus zou by het al weten. Ze was erg uitgelaten en sprong ,en danste over de straat, tot groote ergernis van de oude doove Serafina, die haar ten MAAS

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1